Cjroen Twartsjexeh in het harL, Deken oplichten voor sporen uit verleden Gemeente is veel geld kwijt aan juristen bijzondere vis )orzitter Standaart stapt p na kritiek van Geldorp Overstekend dier leidt tot ongeluk Recreant onwel Tropische spin duikt op bij Gamma TEXELS E-ScOU RANT Walvis hield /riendschap gezelschap Brandweeroefening m Woonlocaties m AH spekkoper vppel die emmer doet overlopen' De grootste Texelaar Nieuw raadhuis komt op A-veld ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11910 rEXELSE VRIJDAG 10 SEPTEMBER 2004 COURANT ,chijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,95 De gemeente heeft veel meer geld nodig voor het inwinnen van ju ridische adviezen en voor het betalen van griffie- en proceskosten bij verloren rechtsgedingen. Voor dit jaar was hiervoor €11.628,- op de begroting gezet, maar op dit moment is dat budget al met ruim €3.700,- overschreden. De verwachting is dat €6.000,- extra nodig zal zijn om alle kosten van dit jaar te kunnen betalen. Het college heeft daarom besloten het budget met dit bedrag te verhogen, wat zal worden geregeld in de najaarsnota. Ook is besloten het budget voor 2005 structureel te verhogen tot €15.000,- Alleen al aan het terugbetalen van griffierechten, proceskosten en kostenvergoedingen voor gedin gen waarbij de gemeente aan het kortste eind trok, werd dit jaar on geveer €8.300,- uitgegeven. In niet alle gevallen had dat betrekking op processen die in hetzelfde |aar zijn gevoerd Veel kwesties slepen langdurig, vooral als hoger beroep wordt aangetekend zodat het von nis en de daarbij behorende veroor deling tot het betalen van de kos ten soms jaren later loskomen. Het ontgaat de burgerij met dat het nogal eens voorkomt dat de ge meente een zaak bij de rechter ver liest. Vaak gaat het om beroeps zaken bij de rechtbank, nadat de betrokkene bij de 'lokale rechtbank' (het college, geadviseerd door de bezwaarschriftencommissie) zijn gelijk niet heeft gekregen In die ge vallen heeft het besluit van b en w dus niet gedeugd, wat niet bevor derlijk is voor het vertrouwen in de kwaliteit van het lokaal bestuur. Burgemeester Joke Geldorp erkent dat er alle aanleiding is om te stre ven naar betere besluiten waar de rechter geen streep door kan halen. Naast deze proceskosten geeft de gemeente ook een fors bedrag uit bij het inwinnen van juridische adviezen. Meer dan eens doet het college een beroep op een ex tern bureau (zoals 'huisadvocaat' Schenkeveld Loomans of het adviesbureau Van Montfoort) om dat de betreffende specialistische juridische kennis met in eigen huis is. De uitgaven zouden wellicht beperkt kunnen worden door tel kens kritisch na te gaan of zo'n advies wei nodig is. Een overstekend dier heeft woens dagnacht tot een ongeluk geleid op de Lancasterdijk op het gedeelte tus sen het Lageveld en Nieuweschild. Een 22-jange automobilist uit Den Burg verklaarde dat hij uitweek toen het dier de weg op kwam, waarna hij de macht over het stuur verloor en de auto van de weg geraakte. De wagen schoot volgens een woordvoerster van de politie door vijf hekken langs de dijk voordat hij onderaan het talud tot stilstand kwam. De 22-jarige man zat samen met een 17-jarige jongen uit Den Burg in de wagen. De twee raakten niet ernstig gewond. De auto raakte zwaar beschadigd. Het over stekende dier was vermoedelijk een konijn of een haas. Een recreant die op het strand nabij De Koog onwel werd, was gister middag aanleiding voor een omvang rijke hulpactie Redders van de KNRM werden er voor transport van het slachtoffer met de wippertruck heen gestuurd, politie en ambulance gingen eveneens op pad De man had last van duizelingen, vermoede lijk als gevolg van een virusinfectie De spin, gevangen in een lege verpakking voor schroefjes. Een opmerkelijke vondst bij de Gamma deze week, waar achter de stellingen met tropisch hout een spin tevoorschijn kwam die met gestrekte poten een doorsnede heeft van circa 12 centimeter. Wat voor soort spin het is was gisteren nog niet bekend, maar dat het een tropische soort is, is vrijwel zeker. Medewerker René de Haan vermoedt dat het dier vorig jaar met een partij hout uit Maleisie of Brazilië in de ontvangstruimte voor goederen van de Gamma is terecht gekomen en dankzij de zachte win ter heeft kunnen overleven. Uit res tanten is te zien dat de spin zich on der meer te goed heeft gedaan aan andere insecten. De Haan wist de langpoot te vangen met een lege ver pakking van schroefjes en belde EcoMare met de vraag wat voor soort het is. Uitsluitsel kreeg hij nog met, de inmiddels ter ziele gegane spin wordt voor onderzoek opgestuurd naar Naturalis. ^morL Jhrli h lui Ajrt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Ï004 DE SURFRACE OM TEXEL Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Burg. De WD had de ijsbaan in ge dachte, omdat zij de Thijsseschool op termijn het liefst naar de nieuw te bouwen wijk Volmolen in de Mars ziet verhuizen. 'Dan had je dat hele ge bied mooi opnieuw kunnen inrichten', aldus Maria van der Spek. Arthur Oosterbaan (GroenLinks) greep de stemming aan om nogmaals duide lijk te maken dat er voor zijn partij zwaarwegende punten waren om voor nieuwbouw te stemmen. 'De tegenstanders hebben ons er met van kunnen overtuigen dat we geen weloverwogen beslissing hebben genomen.' Burgemeester Joke Geldorp felici teerde de raad met haar besluit, 'hoe moeilijk het ook uit te leggen is'. 'Eens in de vijftig, zestig jaar moet een raad een besluit nemen over het huis der gemeente en dat besluit heeft u genomen.' Volgens planning moet het nieuwe raadhuis aan de Haffelderweg in 2009 in gebruik wor den genomen. De gemeente gaat nu aan de slag met het maken van een gedetailleerd programma van eisen. De raad gaf aan dat de mening van de bevolking bij de herinrichting van de Groeneplaats straks ruim baan moet krijgen als daar de discussies over beginnen. de eerste keer dat de bijzondere vis op Texel is. 'Afgelopen maandag zwom hij nog in zee bij Portugal en woensdagochtend was hij bij ons.' Verderop in deze krant meer over Texel Culinair. e als avontuurlijk bekend e tocht op de Vriendschap is agavond een extra dimensie oegd Op de terugweg van kregen Sil Boon en zijn pas- Igezelschap van een walvis •a 7 meter lengte. 'Tussen 'en vin zaten zo'n twee me- dier had een vin van een lertig centimeter. Verder een uit erop, met een kabbelend omheen. Hij zwalkte kampjes 't'ng De Cocksdorp. We heb- n eeri paar keer zien boven- Bij de steiger zijn we afgebo- f de robbentocht. Toen zijn j^ven kwijtgeraakt. Maar toen een half uurtje weer terug wa- ^"amen we hem weer tegen. soort walvis het was weet Jkwoon al mijn hele leven aan toengat, maar het was de eer- dat ik er eentje zag zwem- Chefkok Joop Dekker en sous-chef Mark Draaijer met de twee meter lange vis die onderwerp is van een prijsvraag tijdens Texel Culinair. De brandweer wil het aantal oefenin gen gaan verdubbelen om nog ade quater voorbereid te zijn op cala miteiten en noodsituaties. Bedoeling is dat er volgend jaar een derde be roepskracht wordt aangetrokken die zich toelegt op het voorbereiden van oefeningen en oefensituaties Pagina 2 Burgemeester en wethouders gaan op aandringen van de gemeenteraad onderzoeken of het mogelijk is tijde lijke huisvesting toe te staan in bijge bouwen of andere panden die geen woning of recreatief opstal zijn. De politieke partijen hopen op die manier de schaarste aan woonruimte op het eiland te kunnen terugdringen. Pagina 7 Waar menig horecabedrijf deze zo mer heeft ingeleverd, zijn de beste dingen in de supermarkten gegroeid. 'We hebben nog nooit zo'n seizoen gehad. Echt berengoed', vertelt Jan Burgman, bedrijfsleider van Albert Heijn in Den Burg. die vergeleken met vorig jaar een meeromzet heeft van 11 a 12 procent. In de horeca is het beeld wisselend. De ene zaak heeft het beter gedaan, anderen zijn wat achteruitgeboerd. Pagina 7 Langs Akenbuurt werd afgelopen week een proefsleuf gegraven voor archeologisch onderzoek. Ook andere plekken op het eiland zijn de komende weken aan de beurt. (Foto Jeroen van Hattum) 'Even de deken oplichten', noemt Arnold de Haan van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonder zoek het. In het weiland langs Akenbuurt nabij de rotonde met de Pontweg werd afgelopen week een proefsleuf gegraven om de restan ten van eeuwenoude bewoning op nieuw in kaart te brengen. De komende weken worden diverse proefsleuven gegraven langs Aken buurt, in de buurt van de Imme- tjeshoeve en bij 't Torenhuis langs de Westerweg. De gebieden zijn in het verleden aangewezen als archeolo gisch monument. Het ministerie van Onderwijs. Cultuur en Wetenschap pen is landelijk bezig met een actualisatie van het Monumenten- regtéter eri daarvoor moet worden bekeken of daadwerkelijk de restan ten uit het verleden op de be schermde plekken in de grond zitten. Bij de Immetjeshoeve wordt volgens De Haan gekeken naar de restanten van een middeleeuws grafveld en verderop langs de Westerweg bij 't Torenhuis wordt onderzoek gedaan naar de restanten van de oude kerk van het voormalige dorp de Westen die daar moeten liggen. In de proef sleuf langs Akenbuurt werden afge lopen week oude watergangen en restanten van bewoning in kaart ge bracht. Het gebied is een oude dek- zandrug die vroeger hoger lag dan omliggende delen, waardoor er tot in de eerste of twee eeuw na Christus werd gewoond. Aan verkleuringen in de grond in de twee meter brede en veertig centimeter diepe proefsleuf was te zien waar vroeger palen heb ben gestaan of sloten liepen Op een kaart die op een tafel in de sleuf lag. werden nauwkeurig de afbeeldingen in de grond nagetekend. Volgens De Haan zijn de restanten betrekkelijk goed geconserveerd doordat stuifzand er eeuwenlang overheen heeft gewaaid 'Dat is een natuurlijke bescherming geweest, waardoor je nu de oude oppervlakte van vroeger nog kunt zien.' Er heb ben vermoedelijk boerderijen ge staan op de plek die nu is onder zocht. De Haan schat dat er zo'n duizend jaar lang bewoning is ge weest. De nieuw verworven gege vens worden straks digitaal opgesla gen, Ook wordt en passant bekeken of gebieden in het verleden terecht zijn aangewezen als archeologisch monument. Standaart is opgestapt als itter van de raadscommissie jgebied. Uitspraken van bur- ester Joke Geldorp dat hij als itter aan partijpolitiek zou gn gedaan, waren voor hem uppel die de emmer deed >pen. aart maakte zijn terugtreden d tijdens de raadsvergadering, brief aan de raad schrijft hij n persoonlijke redenen terug te n. Joop Groeskamp gaf in een ing van de fractie en het be- ian Texels Belang aan dat de e-Spigt voor Standaart de il was geweest Tijdens de issievergadering Grondgebied landag 9 augustus werd er een mtelijk memo uitgedeeld stond dat de metalenhandel Rutgendijk niet aan de provin- isen voldeed en zou stoppen de inzameling, Standaart wei- het memo als punt op de te zetten, omdat de ge- e en Spigt nog met elkaar in landeling waren. Later gaf •pigt ook aan dat het bedrijf lemaal met van plan is te stop- 't de inzameling. Uit de verkla- in Texels Belang bleek dat lart daarna de kritiek van Gel- loet hebben gehad dat hij met 'eigenng als onafhankelijk issievoorzitter partijpolitiek vas geweest. Zowel Standaart rgemeester Geldorp wilde na omende weken publiceert exelse Courant wekelijks Ie namen die zijn genoemd de verkiezing van de groot- Texelaar. De inzendtermijn op 12 oktober. Tot die tijd en nieuwe nominaties, maar ip- aanmerkingen betref- de reeds genoemde per- i worden ingeleverd bij de ;tie van de Texelse Courant, 'oesstraat 45, Den Burg, tel. 20, fax 323000 of e-mail itie@texelsecourant.nl. week werden onder meer emd: Welmoet Alderlieste, lok van der Velden, Maarten ïper) Boon, J.L. Kikkert, mr. N Reinbach, Dries Velt- afloop van de raadsvergadering niet reageren op de kwestie. Ook Groeskamp hield het bij de verklaring die hij namens Texels Belang had voorgelezen. Wel werd duidelijk dat de voorgaande druppels in de emmer eveneens gezocht moeten worden in de moeizame verhouding die Standaart en Geldorp de afgelopen tweeenhalf jaar met elkaar hebben gehad en die eerder tot aanvaringen heeft geleid De fractievoorzitters van de andere partijen reageerden teleurgesteld en roemden Standaart als een voorzitter die in het begin even een aanloopje nodig had. maar zich daarna kundig en bekwaam had getoond. De frac tie van GroenLinks sprak haar zorgen uit, omdat opnieuw de verhouding tussen de raad en het college aan de orde is. 'We hopen dat we heel snel weer tot een goede samenwerking komen met met meer incidenten', al dus Arthur Oosterbaan. De andere fractievoorzitters besteedden geen aandacht aan de verhoudingen tus sen raad en college. Frans Visman (D66) en Maria van der Spek (WD) deden een oproep aan Standaart zijn beslissing te heroverwegen, maar daar wilde hij tijdens de vergadering met op ingaan. Texels Belang heeft de raad verzocht een nieuwe voorzit ter te zoeken. De eerstkomende ver gadering van Grondgebied wordt eenmalig voorgezeten door Willem Vlas. Het besluit is genomen: het nieuwe raadhuis komt het op voormalige A-veld van SV Texel. Het overgrote deel van de gemeenteraad heeft het oude voetbalveld aan de Haffelderweg dinsdagavond aan gewezen als de plaats waar over een paar jaar moet worden ge bouwd. Frans Visman (D66) en Gerard Weijers (CDA) bleven bij hun stand punt dat verbouw een betere optie zou zijn. Visman sprak wel zijn voor keur uit voor het Texelveld omdat het duidelijk was dat de nieuwe plaats zou worden, maar stemde blanco. Weijers stemde tegen zowel het Texelveld als de alternatieve locatie, de ijsbaan De rest van het CDA en de WD, aan vankelijk voorstander van de ijsbaan, gaven net als Texels Belang, GroenLinks en de PvdA hun goed keuring aan het Texelveld. Het CDA had liever de ijsbaan gehad, omdat het nieuwe raadhuis dan dichter bij het centrum en het busstation aan de Elemert had gelegen. Ook was het daar volgens Jan Koolhof ten goede gekomen aan de uitstraling van Den Hij komt uit Portugal, Dat is in ieder geval eén ding dat zeker is. Over de rest van de twee meter lange op een zwaardvis lijkende vis houden ze bij restaurant 't Vogelhuis in de Dorps straat nog even hun mond. De bijzon dere vis die er afgelopen week arri veerde is dit weekend tijdens Texel Culinair onderwerp van een prijs vraag. Bezoekers van het nieuwe eetfestijn in De Koog kunnen raden naar de naam en het gewicht van de vis. De winnaar krijgt een dinerbon. Volgens chefkok Joop Dekker is het

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1