Ibert Heijn grote winnaar wispelturige zomer van 2004 ïtische gast 'n besteding selectief horeca 'We doen het hier eigenlijk erg goed' 7 ad wil onderzoek naar breiding woonlocaties Geknip^Cr .TEXELSE COURANT- houder tempert verwachtingen Mi lieuvergunning voor opslagterrein recept Wethouder dringt aan op verbeteren duikers Oudeschild Fietsers nemen er de tijd voor Thema-avond over borstvoeding Stroomkast geraakt Gewond na val vrijdag 10 SEPTEMBER 2004 '9$ i_ va! menig horecabedrijf deze zomer heeft ingeleverd, en: e bestedingen in de supermarkten gegroeid. 'We Ar >n nog nooit zo'n seizoen gehad. Echt berengoed', s' t Jan Burgman, bedrijfsleider van Albert Heijn in lurg, die vergeleken met vorig jaar een meeromzet van 11 a 12 procent. In de horeca is het beeld wis- ide d. De ene zaak heeft het beter gedaan, anderen zijn chteruitgeboerd en er zijn er ook die ronduit slecht ;n gedraaid. Volgens de groothandel heeft de sec- z'n geheel moeten inleveren. Als oorzaken worden K-voetbal, de moeizame economie en het matige rweer genoemd. Sti strij va nu lerr ïlnt iploitant 15: Jur Schuiringa Het seizoen begon juni werd het minder, in juli sa,! «eer beter en augustus was minder. Doordat het geen ner was. heeft de kiosk mm- laid. Maar de bestedingen in het strandpaviljoen zijn aid. Maar wij zitten in wat ik Gouden Driehoek, tussen I, paal 12 en paal 17. Daar- ket ik het met. Wat me wel is en is dat de mensen een m zijn, ze zijn wat voorzich- [ehoedzamer geworden. Boom van de strand- s bij paal 28 en paal 33: e weer heeft te lang op zich thten. Wat we ook merken, was vorig jaar ook al het pat de besteding per hoofd er is. Klanten bestellen saté. phnitzel of kabeljauwfilets, h voor- en nagerecht. Vooral pfdseizoen dan, nu krijg je r oudere mensen en gezm- kleire kinderen en die heb- wat meer te besteden. Al kaar opgeteld is het geen slecht jaar, maar wel iets minder.' Krimdirecteur Iwan Groothuis: 'Ten opzichte van vorig jaar is de bezet ting bij ons licht gestegen. De trend is wel dat consumenten steeds later boeken en veel parken spelen daar met hun pnjsaanbiedingen op in. We zijn daar deels in meegegaan, maar niet in het hoofdseizoen, want dan zitten we toch wel vol. Ook de cam ping Die is in die periode volgend jaar zelfs al ongeveer volgeboekt. Alleen juni was minder, onder meer door het EK. Maar september trekt weer aan. Ook wat betreft de bestedingen in het park doen we het niet slecht. Het vernieuwde restaurant heeft bijvoor beeld een meeromzet van dertig pro cent. We hebben het niet alleen leu ker gemaakt, maar mensen hebben er bijvoorbeeld ook een hele maaltijd voor €7,- En we hebben in het Pa viljoen de prijs van een glas bier naar €1.70 verlaagd. Het werkt, want je ziet bijvoorbeeld dat gasten sneller een tweede drankje nemen. Mensen kijken kritischer naar de prijs en de kwaliteit die ze ervoor terugkrijgen. In het belang van het hele eiland moe ten we als ondernemers goed naar onszelf kijken. Want als een gast in een horecazaak een negatieve erva ring heeft, bestaat de kans dat hij ook andere bedrijven links laat liggen.' In deze wat mindere zomer werd het overdekte Kinderspeelparadijs op De Krim volgens Groothuis door de gas ten gewaardeerd. Met bijna 10.000 bezoekers toont Groothuis zich ook tevreden over het maisdoolhof. 'Een mooi alternatief voor als het geen strandweer is. Bijna 60 procent van de bezoekers waren gasten van De Krim, 9 procent van Landal Slufter vallei en de overigen kwamen van de rest van Texel.' H. Kuiper van restaurant La Morena: 'Uit de statistieken blijkt dat de horeca op Texel in juni twintig pro cent minder omzet had. Dat komt vooral door het EK voetbal, waardoor veel mensen thuis zijn gebleven of bij kennissen hebben gekeken. In juli werkte het weer niet mee en daar door waren de terrassen minder be zet. Dat scheelt toch een groot aan tal plekken. Maar het mooie weer in augustus heeft weer veel goedge maakt en ook september doet het leuk. Het uitgavenpatroon is ook ver anderd. Iedere horecaman weet dat je in het voor- en naseizoen een heel ander soort publiek hebt. In de zomer komen er veel gezinnen en die zijn voorzichtig geworden met hun beste dingen. Mensen zijn kritisch gewor den. Daar hebben we met onze kaart op ingespeeld. We hebben onze lunchkaart aangepast en verkopen nu, naast de a la carte-gerechten, ook maaltijden in een lagere prijs klasse. Zoals pannenkoeken. Voor vier tot vijf euro per persoon kan zo'n gezinnetje dan toch gezellig met el kaar uit eten en stapt met een vol- ian een tafeltje op het terras van Topldo in De Cocksdorp. daan gevoel de deur uit. Maar je hebt ook mensen die het mets kan sche len, die kijken absoluut niet naar de prijs.' Tim Wismeijer van restaurant Topido: 'Met dat mooie weer van vorig jaar lagen alle mensen op het strand. Daardoor liepen we veel om zet mis. Dit jaar hebben we een heel ander weerbeeld en zijn de mensen veel ondernemender Wij draaien stukken beter dan vorig jaar. De eer ste twee weken van juli waren welis waar minder, maar daarna hebben we 20 procent meer omzet gehad. Het valt me wel op dat Duitsers, die in het verleden een veel ruimer uitgavenpatroon dan Nederlanders hadden, het nu vaak bij één gerecht houden, terwijl Nederlanders juist meer zijn gaan besteden. Klanten willen best wat uitgeven, maar ze verwachten er wel wat voor terug. Onze prijzen zijn bescheiden. Voor koffie rekenen we €1,50. Dan nemen ze sneller een tweede kopje. Toen het wat stugger was, hebben we de prij zen met verlaagd of goedkopere ge rechten op de kaart gezet. We stel len aan het begin van het seizoen de kaart vast en houden die het hele jaar zo. Natuurlijk hebben we wel elke keer iets speciaals, je moet de klan ten afwisseling bieden. Zoals een Koffie van de Maand. Toch een extra dimensie.' Jef Schuur van restaurant Bij Jef: 'We merken dat klanten kritischer worden. Eerder gingen ze drie keer uit eten en als het eens iets minder was, dan namen ze dat op de koop toe. Nu gaan ze minder vaak uit eten, maar als ze een avondje uit gaan, dan wil len ze dat het echt goed is. Er wordt scherper naar de prijs/kwaliteit-ver- houding gekeken. Dat komt ons ten goede. Als ze hun geld uitgeven, dan willen ze er wel iets goeds voor terug. Niet automatisch voor de laagste prijs. De goedkoopste willen wij o<?k absoluut niet zijn. Waar anderen hun prijzen hebben verlaagd, zijn wij de andere kant opgegaan. We hebben namelijk geïnvesteerd in service en kwaliteit, juist om ons nog meer te onderscheiden. Daarin is ons bedrijf gegroeid en we draaien daardoor beter dan vorig jaar. De gemiddelde besteding per klant is omhoog ge gaan en dat zegt mij dat er nog ge noeg geld is onder de mensen. Mijn indruk is dat ondernemers die den ken dat ze het op een makkelijke manier kunnen verdienen, het moei lijk hebben. Wie al jaren bezig is om een goed bedrijf te leiden, heeft het dit seizoen misschien wel wat minder, maar dat kan wel lijden.' Jan Burgman van supermarkt Albert Heijn: 'Vorig jaar hadden we al een topjaar en was iedereen bin nen de regio onder de indruk van onze cijfers, maar deze zomer slaat alles. Ten opzichte van vorig jaar heb ben we zo'n 11 tot 12 procent meer omzet. En het gaat nog steeds door Ik heb heel wat maandagen een taart laten komen, omdat er weer een re cord was gebroken. Ik denk dat onze groei deels komt doordat mensen minder in de horeca besteden. De lonen zijn bevroren, maar energie en andere zaken worden steeds duur der. Verder gaan de kinderen weer naar school er> dat brengt ook aller lei kosten met zich mee. Daardoor krijgen mensen een voorzichtiger Medewerker Jan Beers van Albert Heijn (rechts) en zijn collega 's hadden een drukke zomer Rechts steekt ook filiaalleider Jan Burgman de handen uit de mouwen. uitgavenpatroon. Men is geschrok ken van bestedingen buitenshuis, gaat minder uit eten en kookt vaker zelf, waarvoor meer boodschappen gehaald worden. Daarbij is het zo dat Albert Heijn als winnaar uit de concurrentieslag lijkt te komen. Ge volg is dat onze medewerkers de af gelopen zomer keihard hebben moe ten werken, want ons personeels bestand was niet op zo'n grote omzetstijging afgestemd. Het bord met Personeel Gezocht heb ik maar buiten gezet. Ik ben wel wat ge schrokken van de jongste vervoers cijfers van Teso, waaruit bleek dat er minder mensen naar het eiland zijn gekomen. Maar vorig jaar kwamen er opmerkelijk veel dagjesmensen om omzet aan de overkant kwijtgeraakt. Ik heb het gevoel dat ook de omzet op Texel wat is achtergebleven, maar hoeveel kan ik niet precies zeggen. Doordat we Sligro zijn geworden is ons assortiment in de breedte ge groeid, de klanten zijn vaak gemaild en dat heeft weer extra omzet opge leverd. Maar mijn indruk is dat het van half mei tot eind juni wat minder was, daarna is het weer aangetrokken en met die drie mooie weken in augus tus was het top. Veronica Bos, directeur van de WV: 'Vergeleken met vorig jaar is onze omzet tot nu toe ongeveer het zelfde. Wel zijn er minder boekingen bij hotels, maar dat komt waarschijn lijk ook doordat steeds meer mensen op Texel af te koelenMaar die zagen we met bij Albert Heijn.' Jaap Boon van Texgro groothan del: 'Qua weer is het geen topzomer en de economie speelt ook een rol. Logisch dat je dan niet van een goed seizoen kan spreken, zeker niet ten opzichte van vorig jaar Toen was het wel een topzomer, al pakte dat met voor iedere ondernemer even goed uit. Ik denk dat als je het totaal be kijkt. Texel het dit jaar wat minder heeft gedaan. Een deel van de bedrij ven heeft zich dit seizoen gehand haafd, maar voor anderen is het geen goed jaar geweest. Maar als je het vergelijkt met twee jaar geleden, dan denk ik dat het verschil minder is.' Frans Hopman jr. van groothandel Sligro (voorheen Hordifood): 'Wij leveren aan veel horecabedrijven Het is voor ons moeilijk vergelijken, wat door de overname zijn we onze via internet rechtstreeks bij de bedrij ven boeken, dus zonder tussenkomst van de WV. Ik hoor weinig klachten van hoteliers, dus ik denk dat de ho tels vrij aardig bezet zijn. Er zijn wel wat meer klachten over het voorjaar, maar die hoor ik vaker. Ondanks de natte zomer vallen de cijfers hier niet tegen, in tegenstelling tot WV's aan de overkant. We doen het dus eigen lijk heel erg goed. Dankzij het mooie weer van de laatste tijd waren er de afgelopen tijd veel korte termijnboe kingen. Er is dus een soort inhaalslag. Ook voor de eerste week van de herfstvakantie (16 tot 14 oktober, red.) zijn er al veel boekingen. Voor de tweede week is nog wel volop ac commodatie beschikbaar. Niet zo gek, want veel mensen zijn nog maar net terug van vakantie en er kan nog anderhalve maand worden geboekt Maria van der Spek van Hotel lester en wethouders aandringen van de ge- aad onderzoeken of het is tijdelijke huisvesting aan in bijgebouwen of an- iden die geen woning of opstal zijn. De politieke hopen op die manier de e aan woonruimte op het kunnen terugdringen. ak van de WD wordt beke- nog onbewoonde panden Bt maximaal tien jaar kun- et len ingezet als woning. Re- ebruik moet daarbij worden n. Ook wordt onderzocht of lijk is meerpersoonshuis- tijdelijk in éen pand te huis gang ze geen echte woning ,tl levonden. len dienden dinsdagavond raadsvergadering een mo- arin ze het college om het verzochten. De motie kin van een meerderheid in ler Nel Eelman (Grondge- bereid een verruiming van mogelijkheden te bekijken, temperde meteen de ver ten dat het dé oplossing zou ifst woningtekort, 'Er zitten juridische haken en ogen oorstellen.Eelman beloofde 'bar een praatstuk te presen ts waarvan de partijen ,er de ideeën van de WD 'aten. Ze wilde met meteen terfetailleerd juridisch onder innen, omdat dat teveel in- Itou vergen naast het werk dat de gemeente momenteel heeft aan de afhandeling van de nieuwe bestemmingsplannen voor Den Burg Oost en West en 't Zouteland in Den Hoorn, die de komende tien jaar moeten leiden tot de bouw van iets meer dan zeshonderd nieuwe wonin gen. De wethouder toonde zich be wust van de grote behoefte. 'Er staan 650 mensen op de wachtlijst bij de Stichting Wonen Texel en in het col lege hebben we bijna wekelijks ver zoeken van mensen om tijdelijk in een recreatief opstal te mogen wonen.' Die vrijstellingen, mogelijk bij recrea tieve opstallen in het buitengebied, worden vrijwel altijd gehonoreerd als mensen staan ingeschreven bij de woningstichting. Jan Koolhof (CDA) en Frans Visman (D66) waarschuwden hun raads- collega's eveneens niet meteen te veel verwachtingen te scheppen bij woningzoekenden. Volgens Visman zou het beter zijn als de raad eerst de kaders stelt. Hij opperde ook om het onderzoek naar het omgaan met vrij komende agrarische bebouwing bij het zoeken naar oplossingen voor de woningnood te betrekken. Volgens Koolhof zou het niet goed zijn als woningzoekenden de verwachting krijgen 'dat ze wel ergens een schuur in kunnen duiken'. Hij riep ook in her innering dat illegaal wonen in het ver leden al voor de nodige problemen heeft gezorgd. Piet Standaart (Texels Belang) stelde dat de gemeente de zorgplicht heeft dat mensen kunnen wonen en dat de motie van de WD daaraan een bij- Het college heeft besloten een gewij zigde milieuvergunning af te geven voor het opslagterrein van Gemeen tewerken aan de Pontweg ter hoogte van Den Burg. Dat was nodig in ver band met wijziging van het gebruik van dit terrein, waar vroeger een riool zuivering was. Tegenwoordig ligt er grond, zand, grind, compost, organi sche afvalstof, stamhout, hout snippers, plantsoenmateriaal, speel- tuinmateriaal en staan er containers, toiletumts en in beslag genomen spullen, zoals aanhangers en cara vans. Enkele dagen per jaar wordt op het terrein grond gezeefd. De vergun ning wordt verleend omdat aan alle milieueisen wordt voldaan en omdat niemand er bezwaar tegen heeft ge maakt. Een van de voorschriften is dat het organische afval (takken e.d.) met zonder meer op de grond wordt opgeslagen maar op een vloeistof dichte onderlaag, in dit geval een betonnen plaat met opstaande kan ten. Het uitlekkende vocht dat aldus wordt opgevangen wordt via een pijp op het riool geloosd drage zou kunnen leveren. Arthur Oosterbaan (GroenLinks) vond dat de ideeen van de liberalen goed aanslo ten bij plannen die zijn partij eerder had aangedragen. Hij liet ook weten dat GroenLinks werkt aan een eigen notitie huisvesting. Voor Alfred Schaatsenberg (PvdA) kwam de mo tie eveneens uit het hart gegrepen. Partijgenoot Eric Hercules onthield zich van stemming over het onder werp. Hij is momenteel partij in een geschil met de gemeente over de huisvesting die hij aan Jacob Blaau- boer heeft gegeven in de voormalige dokterspraktijk aan de Julianastraat. Ingrediënten 2 dl balsamicoazijn- 2 sjalotten en 2 tenen knoflook, gesnipperd- olijf olie- 4 ontvelde rijpe tomaten, m blokjes- zout. versgemalen peper 1 laurierblad-1/2 tl gclcistuker 4 mooie mootjes zeebwis met huid- bloem- klontje boter- gemengde groene salade niet olijfolie-lxilsami- codressing Ook al kom ilr er voor het eerst, ik weet precies, waar ik moet we zen op Texel bij Jef Zo heet het restaurant w aar chef/eigenaar Jef Schuur voortreffelijke lokale pn> ducten. (Noord-Jtfollandse recep ten en een flinke dosis mcditerra nee combineert tot unieke en verrukkelijke gerechten. Bij dit voorgerecht zaten we meteen op het puntje van onze stoel in tot cv Fruit de brum in maat evi bij. laür Ca. 5 int ken tot c mootjes verhit ei zware p. Bak de v de huidl is. Voeg olie en b hoog vu i Bestrooi Doe wat dc vis er lauwv.'Ai Tekèn stroop n Bij Jef. ll< In de rubriek 'Recept' in het dagblad Trouw van 8 september, beschijft journaliste Rianne Buis de zeebaars die zij als voorgerecht in Bij Jef kreeg. Wethouder Corry Heijne gaat er bij het Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier op aandringen dat duikers en watergangen bij Oudeschild op orde worden ge bracht. Dat is nodig voor de aanleg van het nieuwe 1495 meter lange gescheiden rioolstelsel dat bij hevige regenval nieuwe wateroverlast in het dorp moet voorkomen. Regenwater ver dwijnt bij de gescheiden riolering met meer in het riool, maar wordt via een aparte hemelwaterleiding recht streeks naar een sloot geloodst. De gemeenteraad ging dinsdagavond akkoord met de aanleg van het €600.000 kostende systeem, maar stelde als harde voorwaarde dat eerst de omliggende watergangen en dui kers in de juiste staat zijn, zodat over tollig regenwater inderdaad goed kan worden afgevoerd. Met name Gerard Weijers (CDA) uit Oudeschild heeft er al diverse malen op gewezen dat het momenteel niet goed zit met de De sponsorfietstocht naar het Tro penmuseum in Amsterdam gaat zaterdag (morgen) van start met de boot van 8.00 uur. Een harde kern van tourrijders heeft zich inmiddels aangemeld. De rijders maken geen haast. Ze vol gen een gevarieerde route van onge veer honderd kilometer langs mooie plekjes in Noord-Holland. Ze gaan via Wieringerwaard en Aartswoud langs de Gouwe naar Benningbroek Na 42 kilometer is in Wognum een koffie- stop. Via Berkhout en Oosthuizen gaat het vervolgens naar Purmerend en door het natuurgebied 't Twiske en Landsmeer naar Amsterdam. De deelnemers Dick Haker en oud- Texelaar Peter Bakker uit Alkmaar hebben de route al een keer gefietst en gelden als aanvoerders. Er wordt ook meegereden door Peter Ran, die spullen bij zich heeft om eventuele panne te verhelpen. Medeorganisator Bart Weijdt moet verstek laten gaan wegens een blessure. In het Tropenmuseum zorgt Jurriaan Momberg. exploitant van de beide waterafvoer bij de De Witstraat, de Commandeursingel en onder het Mieland. 'Daar moet nu al het water uit Oudeschild door één duiker met een diameter van veertig centimeter. Er is een tweede duiker die verstopt zit en Kees de Porto wist vorig jaar op een informatieavond te vertellen dat er zelfs nog ergens een derde duiker moet zijn.' Ook de afvoer tussen de Trompstraat en de De Witstraat is volgens Weijers niet in orde Volgens een woordvoerder van Hollands Noorderkwartier heeft de problema tiek in Oudeschild de aandacht van het hoogheemraadschap en wordt er ambtelijk aan gewerkt. De gemeente en het hoogheemraadschap hebben eind deze maand overleg. Frans Visman (D66) drong er nog maals bij wethouder Heijne op aan dat de gemeente ervoor zorgt dat meer Oudeschilders de regenwater afvoer van hun daken laten aanslui ten op het hemelwaterstelsel. Tot nu hebben alleen de Stichting Wonen Texel en 21 van de 150 aangeschre ven huishoudens in het gebied daar positief op gereageerd. Heijne liet weten dat er opnieuw met de dorps commissie is gesproken en dat die ook bereid is meer mensen over de drempel te trekken. De kosten van €600.000.- komen ten laste van het Rioolegalisatiefonds van de ge meente. Om dat fonds financieel op peil te houden, wil de gemeente het rioolrecht verhogen. Tatenhove bij De Koog: 'Het valt veel gasten op dat het zo stil is op het eiland. Drie weken geleden hoorden we die geluiden al. Als ik andere ho teliers zo hoor. dan hebben wij het niet slecht gedaan. Maar als je het vergelijk met vorig jaar, zitten wij toch ook wel enkele procenten lager.' Paul van Dijk, van disco's de Toe komst, Danze en SamSam: 'Mijn omzetten gingen mee met de Tesocijfers. Als die goed waren, had ik het ook goed De Toekomst had vorig jaar al een plekje veroverd en - ik denk door de sluiting van Question Plaza - is nu nog beter gaan draaien. Ondanks dat we met vijf euro entree een aardige drempel opwerpen. Ik snap ook met waar de jeugd het van doet. Ze bellen zich suf, rijden op de mooiste scooters en houden toch nog geld over voor de Toekomst. Aan de andere kant liep Danze ook prima. Daar kunnen ze gratis naar binnen en is het een stuk minder trendy. In SamSam draaien we, na dat gedon derd met onze overbuurman, muziek uit de tachtiger en negentiger jaren, met clips. Dat is ontzettend gewaar deerd. Ook over het restaurantdeel van SamSam ben ik tevreden. In mei draaiden we bijna het dubbele, in juni hooguit één procent minder, in juli gelijk en augustus tien procent in de plus. Ik heb niet meegedaan aan die restaurantoorlog in De Koog. Je kon hier voor €2,50 een pizza eten en voor €7.- een biefstuk. Dat is gekken werk. Onlangs deed een Texelaar zijn beklag bij me dat hij bij zo'n goed kope pizza wel €16,- voor een fles Aldi-wijn moest betalen. Maar als je in dat soort zaken eet, dan moet je niet zeuren. Dan wil je gewoon bela zerd worden.' Tekst en foto's Gerard Timmerman In samenwerking met Univé houdt het borstvoedingplatform Kop van Noord-Holland vrijdag 1 oktober van 19.00 tot 21.00 uur in een thema avond over borstvoeding in de Blauwe Zaal van het Gemini Zeiken huis in Den Helder. De avond wordt gehouden in de Wereld Borstvoeding Week en is bedoeld voor (aan staande) ouders, borstvoedende moeders en andere belangstellen den. Er komen verschillende onder werpen aan bod en er is ruimte voor het stellen van persoonlijke vragen Deelname kost €2,50, het aantal plaatsen is beperkt. Aanmelden kan via het Patiënten Service Bureau, tel. 0223- 696346 Een elektriciteitskast aan de Grens- weg raakte gistermiddag bescha digd doordat deze werd geraakt door een aanhanger. Hierbij sneu velden enkele zekeringen en ont stond enige rookontwikkeling. Buurtbewoners waarschuwden energiebedrijf NUON, dat enkele monteurs op pad stuurde. Om on gelukken te voorkomen posteerde een buurtbewoner zich bij de de fecte kast en werd de politie ge waarschuwd. Over storingen is niets bekend. aan het Tropenmuseum verbonden restaurants, voor een culinaire ont vangst Deelnemers kunnen het Tropenmuseum bezoeken. Ook de terugtocht kan per fiets worden gemaakt.Wie dat met wil, kan erop rekenen dat zijn fiets naar Texel wordt vervoerd Deelnemers kunnen zich nog aanmelden bij Frans Hopman of Bart Weijdt, telefoon 362152/315472. Een 12-jarig meisje uit Utrecht is gisterochtend gewond geraakt nabij de haven van Oudeschild nadat ze was gevallen met haar fiets. Dat gebeurde in de buurt van de nieuwe kinderspeelplaats. Volgens een woordvoerster van de politie zag het meisje, dat voor een schoolreisje op het eiland was, een roodwit paaltje over het hoofd Ze is voor onderzoek overgebracht naar het ziekenhuis.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 7