'Strandhuisjes moeten letter en meer uniform' ezwaar tegen fietspad ongegrond verklaard Texel Race surfers in 1990 TEXELSE COURANT Kokkelsector wil uitkoopregeling Geen opslag in bedrijfsschuur Zwemclub in blad HV Basketballers sterk van start Aanbouw mag niet dieper Gerard van Es versterkt schaakclub Randstad Eilandcompetitie Sportverleden VRIJDAG 17 SEPTEMBER 2004 oorbeeld van keunge uniformiteit vormen de strandhuisjes bij paal 28. wat betreft strandhuisjes willen b en w de puntjes op zetten, zo blijkt uit de concept-strandnota waarover ereen binnenkort zijn of haar zegje mag doen. Het col- wil uniforme, correct geplaatste huisjes die niet gro- ïijn dan 2,5 x 2,5 x 2,5 meter en die goed onderhouden sten zijn. Om dat doel te bereiken zal strenger worden andhaafd. 'De eigenaren worden voldoende geïnfor- ee srd over de voorwaarden. De ervaring leert echter dat e voorwaarden niet worden nagekomen. Er is een lalslag nodig om de strandhuisjeseigenaren te doordrin- van de regels en om ze erop te wijzen dat deze moe- worden nageleefd. Door daadkrachtig optreden zal het )rü|ef van het naleven van de regels groeien', aldus de nota. notief om vast te houden aan moeten uitbreiden, maar de strand- nota geeft met aan of dat wenselijk is. De jongste uitbreiding dateert van lemde maatvoering is dat het ld uniform moet ogen en dat >re huisjes uitnodigen tot on- enste activiteiten, waarmee meer overnachten wordt leid. Ook kunnen er minder es geplaatst worden binnen eschikbare ruimte. Tientallen es op het Texelse strand zijn fierkelijk groter dan het toege- maximum. Als er in het bad- oen nog meer overmaatse es komen, zal daar direct te- worden opgetreden, wat mo- is aan de hand van een inven- atie die onlangs is gemaakt, de bestaande grote huisjes een overgangsregeling voorr ekh.in 2010 moeten ze weg zijn de eigenaars worden daar jaar- jaan herinnerd in de gemeen de toestemming. mers staa- maar liefst 987 huis- >ij de diverse Texelse strand- in. Daarvan worden er 724 geëx- lerd door 'grote' verhuurders. De rende 263 zijn in particuliere len. Thans is alle voor huisjes hikbare ruimte bezet. Nieuwe digden komen op een wachtlijst, log meer huisjes te kunnen toe- i, zou de gemeente het aantal rijkswaterstaat gehuurde meters 2003, waarbij de gehuurde meters in overeenstemming werden gebracht met het werkelijke gebruik. Er is geen rekening gehouden met verdere groei. Tussenruimte Momenteel beslaan de huisjes een gezamenlijke lengte van 4890 meter, waarbij rekening wordt gehouden met een tussenruimte van 2,5 meter. Aan die voorgeschreven tussen ruimte wordt echter in veel gevallen niet de hand gehouden. Huisjes wor den verder uit elkaar gezet omdat dit meer privacy geeft, maar het gevolg is dat er dan op een bepaalde strand- lengte minder geplaatst kunnen wor den. Volgens b en w ontstaan door de grote tussenruimte ook stuifgaten in (Foto's Harry de GraatI de achterliggende duinen. Vooral particuliere huisjes worden vaak in het weekend geplaatst, wat het moei lijk maakt om er toezicht op te hou den. Een foutieve plaatsing blijkt dan achteraf en dan zijn er intussen al zoveel huisjes bijgezet - al dan met op de juiste afstand - dat het moeilijk is om er nog wat tegen te doen. B en w willen dat er straf komt voor het fou tief plaatsen, bijvoorbeeld verplaat sen op kosten van de eigenaar. Ook zou de vergunning voor het volgende seizoen geweigerd kunnen worden. 'Grote' exploitanten van huisjes zijn verplicht per dertig huisjes tenminste een wc met waterspoeling en han- denwasgelegenheid te hebben. Het daarvan afkomstige afvalwater mag vanaf volgend jaar niet meer in de bodem of op het oppervlaktewater worden geloosd. Er zou dus riolering moeten worden aangelegd, maar vooral voor particuliere huisjes waarin vaak een wc is gemaakt, wordt dat met reëel gevonden Volgens het col lege is een chemisch toilet de enige oplossing. Minder uniform maar volgens de gebruikers heel gezellig, gaat het toe bij paal 12. Net als bij het Westerslag staan hier naar verhouding veel (overmaatse) huisjes van Texelse particulieren, die er 's zomers een groot deel van hun vrije tijd doorbrengen en er soms overnach ten. Als de strandnota onveranderd wordt vastgesteld, zal daaraan een eind worden gemaakt. «j college vindt het bezwaar dat f Ischapszorg Texel heeft ge kt tegen de aanleg van een i rerbinding tussen de Pontweg ai et Waalenburgerdijkje (langs ra) ongegrond. Met spoed zul- u de verdere voorbereidingen len afgehandeld, zodat de ling van het werk vóór 15 de ler kan plaatsvinden. Dat laat- s nodig omdat de gemeente rs de zogeheten GDU-uitke- 1 die de provincie voor dit pro beschikbaar heeft gesteld, ■gfOPt- lit n jeplande pad is onderdeel van fexelse fietspadenplan. Land- U pszorg geeft bezwaren tegen dit omdat het onrust brengt in tot er nog stille gebieden. Dat heeft lieve gevolgen voor weide- ls waarvan de meest storings- elige, zoals watersnip en kemp bier al met meer broeden. De eguentie is dat Landschapszorg egen het nu aan de orde zijnde is. 'Het zal juist datgene waar- wij toeristen naar Texel halen en »an wij ook Texelaars willen la- enieten - rust, ruimte, stilte, vo- natuur- verder afbreken'. Land- pszorg vindt dat er al een nding is tussen Pontweg en het enburgerdijkje, namelijk de Pij- lijk, en denkt dat het geplande "I Aurora voor fietsers niet inte nt is omdat het breed en recht far zou men zien dat geld wordt 'rokken voor het opknappen van oaburige weeltje, dat thans aan Wangen is. college geeft toe dat het pad bij- 9'aan versnippering en ontslui- 'an tot dusver niet toegankelijk maar vindt het maatschappe- ^lang van een kwalitatief en "itatief goed fietspadenstelsel ir. Van en vergrote aantasting «eidevogelgebied is bovendien sprake. Het pad loopt door agrarisch productieland. De voor vo gels belangrijke graslandstukken lig gen tegen het Waal en Burgerdijkje, waar al een druk gebruikte fietsroute is. Als ervan wordt uitgegaan dat weidevogels niet broeden binnen 150 meter van een weg of fietspad, dan zal ook nu al een groot deel van het grasland niet als broedplaats voor weidevogels worden gebruikt, zo wordt geredeneerd. Het college wijst er ook op dat het fietspadennet mede is bedoeld om het autogebruik terug te dringen. De bestaande Pijpersdijk wordt als fietsverbinding geen goed alternatief gevonden. Het is namelijk een gewone autoweg, al kan hij ook door fietsers worden gebruikt. Bo vendien ligt hij een stuk noordelijker, wat minder aantrekkelijk is voor de grote aantallen fietsers die afkomstig zijn van toeristische concentraties bij het Gerritslanderdijkje en de Cali- fornièweg. De Producentenorganisatie Kok kelvisserij start volgende week overleg met het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit over een goede uitkoop regeling voor de kokkelvissers. Secretaris Jaap Holstein van de Producentenorganisatie hoopt tot een dekkende regeling te komen met het ministerie. Als dat met lukt, overweegt de orga nisatie juridische procedures te star ten. Natuurbeschermingsorganisa ties hebben ingenomen gereageerd op de uitspraak van de Raad van State om de kokkelvisserij per direct te staken. Volgens hen is de kans dat er ooit nog schade ontstaat aan het wad door mechanische kokkelvisserij enorm afgenomen. Ze wijzen erop dat er dit jaar weer veel jonge kokkels zijn die de komende jaren voedsel kunnen zijn voor de vogels op het wad. Jaap Kooger krijgt geen toestem ming om in een deel van een door hem aangekochte schuur aan de Laagwaalderweg auto's en mate rialen van zijn kluschbedrijf op te slaan. Het college heeft de daar voor benodigde vrijstelling gewei gerd, omdat het agrarisch hulp- en toeleveringsbedrijf (aannemings bedrijf Jan Kikkert) op deze locatie niet meer actief is. De opslag van Kooger is strijdig met de agrarische bestemming van het perceel. Vrijstelling volgens artikel 15 is alleen mogelijk als deze tijdelijk is en als het agrarische bedrijf intussen actief is. Dat is zo geregeld om het bedrijf de mogelijkheid te geven extra inkomsten te krijgen in tijden van weinig werk. In dit geval is het bedrijf helemaal opgeheven, zodat dit argu ment voor vrijstelling vervalt. Kooger moet de opslag van zijn bedrijf dus ergens anders onderbrengen, maar hij mag wel op de locatie aan de Laagwaalderweg blijven wonen zo lang zich op deze plek geen nieuw agrarisch hulp- en toeleveringsbedrijf vestigt. Als dat wel gebeurt, moet de dienstwoning weer ter beschikking van dat bedrijf staan. Jaap Kooger verkeerde in de veron derstelling dat de gewenste vrijstel ling geen probleem zou opleveren. In zijn aanvraagbrief wees hij erop dat hij zich bezig houdt met aanneming van werk, net als het bedrijf van Kikkert, zij het op kleinere schaal. 'Gelet op het feit dat u vroeger de heer Kikkert hebt toegestaan om hier zijn aannemingsbedrijf uit te voeren, ga ik er voorshands vanuit dat u geen bezwaar zult hebben tegen de aan wezigheid van mijn bedrijf hier. Ik gebruik de loods uitsluitend voor opslag Er worden derhalve geen werkzaamheden in verricht' Volgens de Stichting ODUS, die streeft naar een duurzame schelp diervisserij, heeft het permanent slui ten van delen van de Waddenzee voor visserii juist geleid tot een af name van vogels in plaats van een toename. De stichting trekt die con clusie uit de recent verschenen we tenschappelijke samenvatting van het EVA-2 onderzoek naar het schelpdiervisserijbeleid van de over heid. Volgens ODUS heeft zich in de gesloten delen van de Waddenzee een daling van 27 procent aan schol ekster en 25 procent aan kanoeten voorgedaan. In de voor visserij open gestelde gebieden deed zich een afT name van 17 procent bij de schol eksters en een stijging van 96 procent in de kanoetenpopulatie voor. Volgens ODUS blijkt daarmee uit het EVA-2 onderzoek dat de kokkel-vis- serij geen significante schade toe brengt. 'De schelpdiersector is onte recht als boosdoener gezien. Het afsluiten van gebieden heeft geen merkbare positieve invloed gehad, integendeel voor scholeksters en kanoeten lijkt het sluiten zelfs ave rechts te hebben gewerkt.' Voor het Europese Hof en de Raad van State was het toebrengen van aantoonbare schade aan de natuur aanleiding een stokje te steken voor de vergunning lening aan de kokkelvisserij. Secreta ris Holstein: 'Als er niet wordt gevist, krijgen de grote kokkels de overhand en daalt de broedval. In de voor vis serij open gebieden zie je juist dat er verjonging van de kokkels optreedt, waardoor er meer broedval plaats vindt. Die gebieden hebben daarom de voorkeur van de vogels.' Het grootste deel van het nieuwe blad van de Historische Vereniging is ge vuld met de rijk geïllustreerde ge schiedenis van de Texelse Zwem- vereemging. Verder worden aan de hand van haar portret enkele pagina's besteed aan het leven van Cornelia de Vaan (1803-1883). Het blad is voor €3,45 te verkrijgen bij de Texelse boekhandels. Basketbalvereniging De Mareis heeft in de eerste competitie wedstrijd een riante overwinning geboekt. In Hippolytushoef werd Break Out met 33-43 verslagen. Bij de Texelaars speelde voor het eerst de 15-jarige Sebastiaan Grem- men mee. Door het ontbreken van een kadettenteam zijn twee jeugd spelers toegevoegd aan de senioren selectie, onder wie Gremmen. Hij speelde een verdienstelijke eerste partij. Ook Babis Papadopoulos was in vorm. De Griekse speler is duide lijk een versterking voor De Mareis. Hij scoorde veel uit de rebounds en werd topscorer met veertien punten Ook Chris Schlepers, die alleen de eerste helft van het seizoen kan mee spelen, was goed op dreef. De forward was een plaag voor de ver dediging en had met dertien punten een groot aandeel in de winstpartij. De Texelse heren kwamen voortva rend uit de startblokken en bouwden in de eerste minuten een voorsprong op van 13-0 Edo Kooiman scoorde daarbij een driepunter. Daarna ver slapte het spel enigszins en wist Break Out het verschil zelfs terug te brengen tot vier punten Het eerste kwart sloot De Mareis desondanks winnend af met 11-19. In hef tweede en derde kwart scoorden de Texe laars weinig. Maar ook Break Out had in deze perioden moeite om de bas- Albert Zandstra uit Oosterend mag de aanbouw achter zijn woning Peperstraat 35 door nieuwbouw vervangen, onder voorwaarde dat het totale gebouw niet dieper wordt dan de huidige 13,50 meter. Zandstra wil de diepte met 60 cen timeter vergroten, maar dat is door b en w van de hand gewezen. Feit is dat de bestaande situatie al strijdig is met het bestemmingsplan, waarin staat dat met verder dan tien meter uit de straat mag worden ge bouwd. Omdat daarvoor in 1985 toch vergunning is verleend wil het college dat met terugdraaien, maar een ver dere overschrijding van het be- bouwingsvlak wordt ongewenst ge vonden. De betreffende woning is een rijks- ket te vinden De ploeg uit Hippo lytushoef was aangewezen op af standschoten. omdat de Texelse de fensie met de boomlange Pieter Dogger (2.05 meter). Jaap de Wijk (2,03 meter) en Erik Venneker (1,99 meter) goed in elkaar stak. In het vierde kwart kende De Mareis een bliksemstart. Met drie scores van Papadopoulos. Schlepers en Venne ker binnen een minuut gaf de ploeg de nekslag aan Break Out, dat de achterstand niet meer kon inhalen, waardoor de winst voor De Mareis een feit was. De interne B&B Van der Vis en Den Boer-competitie van schaakclub En Passant is van start gegaan met drie titelkandidaten, te weten Tho mas Richter, Jaap Dros en Gerard van Es. In de jeugdcompetitie ver dedigt Jochem Eelman zijn titel. Titelhouder Thomas Richter, de kam pioen van het vorige seizoen, is ge waarschuwd Jaap Dros, tot vorig jaar jarenlang de sterkste schaker van de club, en oud-kampioen Gerard van Es, die sinds kort weer op Texel woont, zullen hem het vuur na aan de schenen leggen. Van Es is op papier de sterkste schaker, maar zoals bij elke wedstrijd moet hij dat in de on derlinge ontmoetingen nog tonen en daarin tellen cijfers en voorspellingen met. Op de eerste speelavond, die maan dag in het nieuwe clublokaal Hotel Den Burg werd gehouden, maakten de "dfïe TrteTkandidaten geen föUt. Titelverdediger Thomas Richter nam het op tegen Piet Bakelaar en kreeg na een stroef begin het initiatief en won Van Es bleek een maatje te groot voor Duco van der Kuijl. Hij zette met veel stukken druk op de koningsvleugel en sleepte zonder al te veel moeite een punt binnen. Jaap Dros won in zijn partij tegen Dick van Barneveld een pion, maar Van Barneveld kreeg twee sterke loDers. In een ingewikkelde stelling door grondde Dros de finesses van het spel beter dan zijn tegenstander, zo dat ook hij de volle winst opstreek Piet Cornelisse is eveneens terug op het oude nest en deed direct van zich spreken door Paul Eelman met een nul naar huis te sturen. Eelman ging in de opening in de fout en liep daarna achter die feiten aan. De jeugdcompetitie van schaakclub En Passant ging eveneens van start. Kinderen vanaf zeven jaar schaken iedere maandag van 19.00 uur tot 20.00 uur in Hotel Den Burg. Nieuwe leden, jong en oud, zijn welkom op de club. Meer informatie kan worden ingewonnen bij Piet Bakelaar (tel. 313843) of Dick van Barneveld (tel. 313919). monument en valt onder het Be schermd Dorpsgezicht Oosterend. De hoofdmassa van het pand heeft een diepte van 8,75 meter. Lang ge leden werd op bijna drie meter van de achtergevel een vrijstaand wc-ge- bouwtje gezet. De vorige eigenaar kreeg in 1985 vergunning om de ruimte tussen wc en woning vol te bouwen. In de aldus ontstane ruimte werd een douche gemaakt. De totale uitbouw verkeert nu in zeer slechte staat en is met meer van deze tijd Het lekkende golfplaatdak van de wc is niet geïsoleerd, het dak van het douchegedeelte is verrot, de muren zijn halfsteens en afgewerkt met asbesttegelplaat. de hele boel is ver zakt en de indeling is niet praktisch. Zandstra wil bij de gieuwbouw ook de fundering vervangen om frictie tus sen het oude en nieuwe deel te voor komen. Om voor zijn plan vergunning te krijgen, zal hij het ontwerp iets krapper moeten opzetten, zodat de overschrijding van 60 centimeter on gedaan wordt gemaakt. Volleybalprogramma 21 september Veld A 18.30 Klif 23-Durper Drup Timmer 19.15 Timmer Beverdam 2 Durper D. 20.00 Kobeko-CVI Beverdam 2 20.45 Cocky-Paal 28 Kobeko 21.30 NIOZ 1-Sportshop 2 Cocky 22.15 Maarco B.-Tatenh. 1 Sportshop 2 Veld B 18 30 De Wit-Wessels Ontwerpt! Swier 19.15 Swier-NIOZ 3 De Wit 20.00 Albert Heijn-Van Wijk NIOZ 3 20.45 NIOZ 2-Rabobank Albert Heijn 21.30 Zandbank-De Lindeboom NIOZ 2 22.15 L&R-Beverdam De Lindeboom Veld C 18 30 De Krim-Sportshop 1 De Waal 19.15 Foto de Waal-Smash K. De Krim 20.00 Oostra-Aeolus Smash K. 20.45 Schouwstra-B&B Aeolus 21.30 Salon M.-Smash'68 Schouwstra 22.15 Zeilmakerij-Tevoko 4 Salon M. Wedstrijdleiding: NIOZ 3 en Gertha (tel. 322434). Uitslagen 14 september Super de Boer-De Pnnsen van Texel 3-0: CV1- Paal 28/De Knm 0-3; Maarco Bouw-NIOZ 1 2- 1Sportshop Texel 2-Kobeko 3-0; Tatenhove 1 -Cocky's Kapsalon 0-3; TESO-Tevoko 2 3-0; OSG-Ecotiem 3-0: Tevoko 4-Schouwstra Transport 0-3, Zeilmakenj Texel-Salon Martine/ De Oorzaak 3-0; NBC Eelman Partners-Sla- genj lepe de Boer 0-3. Natuurwinkel-Bar Spor tief 0-3; NIOZ 3-Rabobank 1 -2. De Lindeboom- Team Eveline van Wijk 1-2; Slagerij Bever dam-Wessels Ontwerpt' 2-1; Zandbank-Swier Groente Fruit 0-3. Albert Heijn-De Wit Installatietechniek 3-0: NIOZ 2-Bouwcenter Rab 3-0. Op 21 januari 1954 werd de Texelse Sportraad opgericht, het over koepelend orgaan van de sportverenigingen op het eiland. Promo tie was en is één van de hoofdtaken van de Sportraad, die ter gele genheid van haar vijftigste verjaardag een reeks aan bijzondere evenementen organiseert. De Texelse Courant grijpt het jubileum aan om een duik in de geschiedenis te nemen en onder het kopje Sportverleden wekelijks terug te blikken op een sportevenement uit de voorbije vijftig jaar. In de krant van vandaag: de eerste Texel Race voor surfers in 1990. 'Een jaar voorbereiding bleek zondagochtend vrijwel voor niets te zijn geweest. Het enige dat de organisatie niet zelf in de hand had, het weer, gooide roet in het eten.' Dat stond in de Texelse Courant van dinsdag 25 september 1990 te lezen over wat de eerste Texel Race voor surfers had moeten worden. Acht deelnemers legden zich niet bij het besluit neer en ko zen tegen de uitdrukkelijke wil van de wedstrijdleiding toch het ruime sop. Wat de eerste Texel Race had moe ten worden, werd twee keer afgelast. De eerste keer al op zaterdag, toen harde wind en hoge deining de orga nisatie deden besluiten de wedstrijd een dag uit te stellen. Een dag later trokken onweersbuien over en werd definitief besloten de zaak af te bla zen. De meeste surfers (van de 57 die waren uitgenodigd hadden zich 50 aan de start gemeld) toonden on danks hun teleurstelling begrip voor het besluit en trakteerden de organi satie op een warm applaus. Dat gold niet voor acht deelnemers, onder wie Olympisch kampioen Stephan van den Berg en collega-topper John van der Starre, die besloten op eigen ini tiatief een poging te wagen het eiland te ronden. Van den Berg kondigde daarbij aan in recordtijd rond Texel te willen surfen. De omstandigheden waren ideaal, oordeelde hij. Ook zijn maatje Marcel van der Zwart was met bang: 'Ja, ik heb gehoord dat hét aardig kan spoken op de noord- en zuidpunt van het eiland, maar Stephan heeft hier al meerdere keren gevaren, die weet precies hoe we rond moeten gaan De organisatie distantieerde zich van de plannen, die ze 'onverantwoord' noemde, en liet weten ook de record poging niet te zullen steunen, wat inhield dat een eventuele toptijd niet officieel zou worden erkend. De acht zetten echter door en dat besluit leidde tot een heuse rei De organi satie voelde zich verantwoordelijk voor de veiligheid van de surfers en stuurde - eigenlijk tegen haar zin en onder gevaarlijke omstandigheden - toch enkele volgboten mee. Onder tussen overwoog ze de eigenwijze surfers van verdere deelname uit te sluiten of op andere wijze disciplinair te straffen Uiteindelijk bleef het bij een persbencht waarin de actie werd veroordeeld: 'De organisatie is van mening dat een dergelijke indivi duele onderneming de naam en vei ligheid van het evenement schaadt', schreef ze. En: 'Surfers van een der gelijk kaliber zouden op de hoogte moeten zijn van de onaanvaardbare risico's die ze hebben genomen.' Ook de verslaggever van de Texelse Courant stelde zich kntisch op. 'Hoe wel de surfers slechts spraken van "een sportieve uitdaging", mocht duidelijk zijn dat zij hun individuele ronde hoofdzakelijk ondernamen uit publicitair oogpunt. Gezamenlijk po seerden de acht gewillig voor foto grafen van surfmagazines, landelijke en regionale pers. De surfers waren zich ervan bewust dat ze tegen de wil van de organisatie in handelden, maar sponsorbelangen legden ken nelijk meer gewicht in de schaal.' Van hun poging kwam voor de mees ten overigens weinig terecht 'Al ter hoogte van De Koog (de start lag bij paal 9. red.) kwamen er twee naar de kant en verderop gaven ook anderen er de brui aan. Onder hen ook Stephan van den Berg. Niet vanwege de omstandigheden, maar - eerzuch tig als hij is - wegens het wegvallen van de wind onder de dijk bij Oude- schild Een scherpe tijd zat er toen met meer in, zodat Van den Berg de pijp aan Maarten gafDrie surfers voltooiden uiteindelijk de race. de snelste, Edwin Junge uit Hoorn, in drie uur precies. Hij verbeterde daar mee het record van Texelaar Hans Bakker met 25 minuten, maar zag zijn poging dus met erkend. Zijn fout toe geven wilde Junge niet. 'ledereen had vandaag kunnen varen. Onder weg hadden we geen problemen, al leen het Molengat was een linke hoek.' Uiteindelijk kwam het tussen de Texel Race en de acht surfers wel weer goed. Een (mislukte) recordpoging van Stephan van den Berg kreeg twee dagen later wél de zegen van de organisatie. Een maand later, toen hij met eerdergenoemde Junge een nieuwe poging deed, slaagde hij wél. In 1991 ging de wedstrijd door en waren de twee eerste plaatsen voor de een jaar eerder nog scherp bekri tiseerde Van den Berg en Marcel van der Zwart. Een foto uit de Texelse Courant van 25 september 1990. 'De Texelse surfer en mede-or ganisator André van den Berg laat enkele deelnemers zaterdagochtend met behulp van een windmeter zien dat het te hard waait', stond er bij geschreven.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 7