VOC-schatkamer in tuin familie Roos Cjroen r£wartsJ~exels het harL, Instituut moet unieke irakter Texel bewaken' erstart Jongerenwerk 1 verbouwd Time Out 'ortel pleit voor toetsing beleid f Gratis ruit repareren? 2^- Markeerder Texelse bussen reden normaal Timótheüsschool m Bedrijvendag Jostiband Belediging Storing verhindert internetverbinding texelse'^courant SUPER DE BOER Schellinger Sanidröme TEXELSE^COURANT BEZORGER m/v jERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11915 DINSDAG 28 SEPTEMBER 2004 rschijnt dinsdag en vrijdag Teso gaat het goed, waar- jnlijk tot in lengte van jaren, de ontwikkeling van de jittijden blijft een zorgenkindje, de druk op piekdagen te ver deren, moeten logiesverstrek- af van de vrijdag als vaste leldag. Verder moet er een in- fut komen dat toetst of beslui- in beleid van de gemeente en re overheden het unieke ka- r van het eiland niet aantas- En er moet een doorgaande door Den Helder komen. Al- luidt de boodschap die |directeur Rob Wortel vrijdag- uitsprak tijdens de izSJleelhoudersvergadering. 2003 met een nettowinst van miljoen een topjaar, de ko- taaftelaren zullen aanzienlijk minder lijn. Ten eerste omdat de winst rorig jaar vooral boekhoudkundig ard was. Maar de winst gaat ook lag doordat de tarieven met tien pnt zijn gedaald. Wortel voor- Ie wel een vervoersstijging van Jddeld één procent per jaar. Extra Bnpost wordt de afschrijving van !*ikter Wagemaker, die in 25 ter- vBn wordt afgeschreven, jaarlijks „Jjedrag van €1,5 miljoen. Het resultaat zal volgend jaar vol- verwachtmg na belasting op .000,- uitkomen. Dat kan lager Hen als de brandstofkosten ver- lijgen. Van 2006 tot 2008 of 2009 [Teso vermoedelijk met een ge- lerlies draaien, om daarna weer ileme winst te maken, die gelei- hoger zal worden. Wortel: 'We voor het varen, met voor de Hij verzekerde dat de finan- opbouw van de onderneming Bmende jaren voldoende zal zijn h 2015 een vervanger voor de |lpengat aan te schaffen. 'Ik ver- it zelfs dat we de komende één |ee jaar geen tariefsverhoging pn door te voeren.' Groei lantal ontwikkelingen heeft Teso elf in de hand, maar heeft wel gen voor Teso. Ondanks som- afonds zijn vervangen, de mu- pgeschilderd en de boel op- it. Jongerencentrum Time 1 Den Burg, dat in mei op last Ie gemeente werd gesloten, is en interne verbouwing hero- Ook het Jeugd- en Jonge- erk maakt een herstart als overgebleven werkdeel van 'elzijnsstichting. van Texelse bands waren igavond de eersten die hun in deden in het verbouwde irencentrum in d'Ouwe Ulo. ir leiding van jongerenwerker Schrama en Justin Segerink, ieder geval tot het eind van het >i| de Jeugd- en Jongerenwerk Iraait, werd er vergaderd over ebruik van de popkelders. De iur van de twee kelders is in han- an het Jongerenwerk gekomen. Ie voorkomen dat zich net als jaar opnieuw dubbelboekingen loen, hebben Schrama en rink een nieuw systeem opge- 'aarbij aan de hand van de sleu- an worden gevolgd wanneer de elders zijn geboekt, uikers moeten voortaan ook een act aangaan, waarbij de kelders laai drie maanden vooruit moe- joj «orden gehuurd. De verhuur ■nz: jaarlijks in totaal een kosten- end bedrag van €1800,- opleve- De kelder zonder apparatuur in daarvan €1200,-opleveren, een 3 8! iedubbeling van de kosten ten ■hte van vorig jaar. De andere f. met apparatuur voor met beginnende bands, moet goed °or de overige €600,-. Schrama: lebben ervoor gekozen de sterk- chouders de zwaarste lasten te dragen.' Momenteel maken vijf 'sgebruik van de kelders. 'Maar lenjillen naar zeven of acht bands De ruimten kunnen voortaan ■middags worden gehuurd, zo- !n l oholieren er na schooltijd terecht „effen. erencentrum Time Out werd in Jesloten, nadat er asbest in de Der plafonds was aangetroffen. Dat ge beurde tijdens onderhouds werkzaamheden van de gemeente die begin dit jaar eigenaar werd van d'Ouwe Ulo. Eindexamenleerlingen van de OSG waren de laatsten die gebruik maakten van het centrum. Daarna ging op last van de gemeente de deur op slot en werd er gewerkt aan de verbouwing. De asbest werd verwijderd, er werd een scheidings muur aangebracht tussen het jongerencentrum en de Muziek- en Dansschool en het voormalige les lokaal van het ROC boven de Time Out werd ingericht als nieuw kantoor van Schrama, Segerink en Nora Verheij van het kantoor van de Welzijnsstichting. Voor de verwijde ring van de asbest werden de muren hermetisch afgesloten met plastic, zodat bij de verwijdering van de as- Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg bere vooruitzichten ven/vacht Wortel de komende jaren een stijging van het vervoer. 'Het is een vergissing om te denken dat de groei van de afgelo pen tien jaar alleen buiten het seizoen heeft plaatsgevonden. Ter illustratie: op een vrijdag in 1993 vervoerden wij gemiddeld over het seizoen 2489 personenauto's. Dat is nu 3223, een vervoersgroei van bijna 30 procent.' De zaterdag is bijna gelijk gebleven. In de zomer registreerde Teso in 10 jaar tijd een volumegroei van 31 pro cent.' Wortel bekende tien jaar gele den een dergelijk groei niet voor mo gelijk te hebben gehouden. Hij waarschuwde dat een voortschrij dende volumegroei op piekdagen, ondanks de capaciteitsverhoging van 120 personenauto's per uur in 2005 en nog eens 60 in 2015, op termijn tot oplopende wachttijden zal leiden Om wachttijden op piekdagen te voorkomen voerde Teso enkele jaren geleden de tariefsdifferentiatie in. 'Dat heeft enig effect gehad, maar niet de hele wereld. Verder kunnen we als het druk is een extra boot in zetten. Maar als we de komende tien jaar weer dertig procent volumegroei hebben, dan zitten we in dezelfde si tuatie als nu.' Op piekdagen kunnen de wachttijden oplopen tot enkele uren en meer. 'Ik ben ervan overtuigd dat vervoersspreiding in de toekomst noodzakelijk is. Als wij dat met tariefsdifferentiatie niet kunnen berei ken, dan moeten de logiesverstrek- kers flexibeler gaan denken. Niet meer in de traditionele vrijdag- tot vrijdagcyclus. Ik denk dat de markt dat wel aan kan. We gaan de vergrij zing tegemoet en daardoor komen er meer mensen met veel vrije tijd, die het niet uitmaakt op welke dag ze reizen.' Wortel riep de ondernemers op in actie te komen. Toeristisch instituut 'Voor een eiland dat voor 70 procent afhankelijk is van het toerisme en een veerdienst die 85 procent van z'n omzet uit het toerisme beurt, wordt bij bestuurlijke besluiten te weinig Lees verder pagina 5 De media aandacht voor de vondsten was groot. Cameraman Jaap Eelman van RTV Noord-Holland filmt Gerd Jan Roos tijdens zijn graafwerkzaamheden, gave waterkruik die maandag uit de modder tevoorschijn kwam. Inzet: Roos toont een bijna IFoto 's Louis0 van dar Sluis) 'Kijk wat ik vanmorgen heb opge graven. Een waterkruik. Bijna he lemaal gaaf met de kurk er nog in. Geweldig. Dit is echt kicken.' Oudeschilder Gerd Jan Roos is zijn tuin niet meer uit te krijgen. Tijdens de aanleg van een vijver in de tuin achter zijn woning aan de De Ruyterstraat stuitte hij anderhalve week geleden op een groot aantal overblijfselen uit de roemruchte VOC-tijd. Inmiddels haalde Roos, veelal samen met zoon Johan (13) en buurman Erno Terpstra, al vele honderden gebruiksvoorwerpen uit de grond. De bedoeling was om een stuk tuin af te graven voor de aanleg van een vijver. Op zo'n zeventig centimeter diepte trof de Oudeschilder kunst schilder wat scherven aan. 'Leuk, maar niks bijzonders. Allemaal din gen die veel inwoners van Oude- schild in hun tuin hebben liggen. Toen ben ik dieper gaan graven en kwam ik terecht in een laag met spullen, dat hou je niet voor mogelijk. Spullen die veel ouder waren dan de rest en veel beter geconserveerd.' Die pikzwarte veenlaag was afgedekt door een dikke laag klei. 'Volgens een buurman is er ooit een dijkdoorbraak geweest en dat zou de afdekking met die klei kunnen verklaren', zo denkt Roos. Enthousiast geworden door de vond sten riep hij de hulp in van de schervenafdeling van de Historische Vereniging. Die vertelden hem dat de vondsten zo'n vierhonderd jaar oud zijn en soms wat jonger, 'Het gaat om weggegooide dingen, want dit is dus ooit een beerput geweest, maar ik denk dat de hele buurt hier zijn troep weggooide, want er ligt zoveel. We hebben alleen al tientallen schoenen gevonden.' Verder kwamen aarde werken borden, kopjes, kruiken, schalen, pijpenkoppen en parfum flesjes uit de prut tevoorschijn. De vijver neemt inmiddels een impo sante omvang aan. Roos grinnikend: 'Ja, het is een stuk groter geworden dan de bedoeling was. maar het is barbaars om al dit moois zomaar te laten liggen. Ik ga door totdat ik niks interessants meer vind.' Zelf denkt hij dat dat nog wel enige tijd kan duren, omdat er voortdurend bijna gave voorwerpen worden ontdekt. Naast keramische objecten vond de ama teur-archeoloog ook resten van ko kosnoten. 'Die werden in de VOC-tijd als ruilmateriaal gebruikt.' Het hele gezin Roos is enthousiast over de op gravingen Zoon Johan is bijna dage lijks in de modder te vinden en ook dochter Marlies (11) trekt regelmatig overall en laarzen aan om mee te hei- best geen vezels in de muren konden achterblijven. 'Na het verwijderen van dat plastic was het wel nodig om de muren allemaal opnieuw te schilde ren', aldus Schrama. Time Out heeft opnieuw de felle kleuren van het Scalacafé uit Goede Tijden Slechte Tijden gekregen. OSG-leerlingen kre gen daar vorig jaar duizend euro voor van de gemeenteraad, nadat het schilderen van Time Out als beste project naar voren was gekomen bij de Jeugdraad. Tegelijk met de verbouwing is er ook gewerkt aan een nieuwe opzet van het Jeugd- en Jongerenwerk, omdat de rest van de Welzijnsstichting in de praktijk opgehouden is te bestaan. Volgens Schrama is het Jongerenwerk nu een volledig zelfstandig draaiende unit geworden die nog wel onder het bestuur van de Welzijnsstichting valt. De verwachting is dat de voorziening op termijn opgaat in de nieuwe brede welzijnsorganisatie voor zorg, wonen en welzijn die er waarschijnlijk komt als gevolg van de nieuwe Wet Maat schappelijke Ondersteuning die in 2006 van kracht wordt. Schrama: 'Zo'n brede wel-zijnsstichting heeft zijn meerwaarde vanwege de samen- Lees verder pagina 5 Jongerencentrum Time Out heeft de afgelopen maanden een verbouwing ondergaan. Leden van Texelse bands waren vrijdagavond de eersten die na maanden weer gebruik maakten van het centrum. tFoto jaman van Haitumt Tussen paal 29 en paal 30 vonden voorbijgangers vrijdagmiddag een markeerder Het voorwerp werd eerst kennelijk voor een explosief aange zien, omdat de Duik en Demonteer- ploeg werd gewaarschuwd In tegenstelling tot stakende colle ga's aan de overkant hebben de Texelse chauffeurs van Con- nexxion gisteren gewoon hun rit ten gereden. 'We hebben sympa thie voor de actie, maar het aantal Texelse gebruikers van het open baar vervoer loopt al terug en we willen niet riskeren dat door de zaak plat te gooien de animo ver der terugloopt', vertelt Arie Blom van Connexxion. Blom geeft aan dat veel vaste gebrui kers van de bus niet over een auto beschikken. 'Die zijn dus afhankelijk van de bus en die mensen willen we met duperen. Het is juist lijn 28 naar de boot waar de meeste mensen gebruik van maken. Bijvoorbeeld om familie of vrienden te bezoeken in het ziekenhuis De vervoersdienst op Texel is onderdeel van Connexxion Noord-Holland, waarvan chauffeurs in bijvoorbeeld Den Helder wél sta ken. Blom: 'Texel is daarin een groep die vrij zelfstandig opereert. Ook aan de vorige staking hebben we, om dezelfde reden als nu, niet deelgeno men.' Dat er op Texel niet wordt ge staakt, wil met zeggen dat de chauf feurs op het eiland de actuele ontwikkelingen voor lief nemen. 'Het openbaar vervoer wordt steeds meer uitgekleed en dat is een slechte zaak.' Losse nummers 0,95 De reformatorische Timótheüs school, die in september 2002 van start is gegaan met acht leerlingen, is in twee jaar gegroeid naar dertien leerlingen. De 35-jarige Teus van Middelkoop, directeur en onderwijzer van de groepen vier tot en met acht (de bovenbouw), verwacht dat er de komende jaren nog zeven kinderen bij komen. Pagina 3 De Eierlandse polder mag dan het dunst bewoonde gebied van Texel zijn, toch zijn hier met minder dan 22 zelfstandige bedrijven gevestigd die dingen om de gunst van klanten op het hele eiland en soms ook daarbui ten. Zaterdag houden ze in de kolos sale loods van Nico Roeper een 'Noordkop Bedrijvendag'. Pagina 5 Jong en oud genoten zaterdag van het optreden dat de Jostiband gaf in de uitverkochte tent in Vakantiepark De Krim. Met vlekkeloos gespeelde meezingers en een flinke dosis humor kregen de muzikanten van wellicht het bekendste orkest van Nederland de handen op elkaar. Pagina 6 (Advertentie) Zie pagina 8 (Advertentie) pen. Echtgenote Saskia helpt bij het vaststellen van de herkomst. 'Zij komt uit een pottenbakkersfamilie en heeft er behoorlijk wat verstand van. De technieken herkent ze en zij kan ook goed bepalen waarvoor een voorwerp heeft gediend De vond sten in Oudeschild trokken de aan dacht van veel media. Verslaggevers, cameramensen en journalisten waren maandag ruimschoots vertegen woordigd om het bijzondere verhaal op te tekenen. De gevonden voorwer pen blijven dichtbij huis. 'Ik ga een hoekje van mijn galerie vrijmaken voor de mooiste vondsten, want het is natuurlijk hartstikke leuk om de voorwerpen tentoon te stellen op de plek waar ze zijn gevonden. Waar vind je dat nog?' Een 17-jarige jongen uit Den Burg is in de nacht van zaterdag op zondag rond 4.00 uur wegens het beledigen van een politieagent aangehouden op de Stenenplaats. Hij viel op door dat hij zijn radio keihard had aan staan. Op verzoek van de agent deed hij de muziek uit, maar even later stond het toestel toch weer aan, waarna hij de agent enkele verwen singen naar het hoofd slingerde. De jongen werd aangehouden en direct voorgeleid aan de hulpofficier van justitie. Dat gebeurde door middel van het donderdag in gebruik geno men systeem van televoorgeleiding. Daarbij bevond de jongen zich in het politiebureau van Den Burg en de officier in dat van Den Helder. Internetters die gebruik maken van de kabel hebben vrijdag urenlang zonder internet gezeten. Door een storing aan de apparatuur van Multikabel was er geen verbinding mogelijk met apparatuur in Amster dam, waardoor kabelinternetters op het eiland van ongeveer 7.00 uur tot omstreeks 14.45 uur verstoken wa ren van een aansluiting op de digitale snelweg. Volgens een woordvoerder van Kabeltex was de storing het ge volg van een dos-attack op een cen trale router in Noord-Holland. 'Een dos-attack betekent dat je wordt aangevallen door een grote hoeveel heid e-mail of ander netwerkverkeer waardoor je systeem vastloopt.' Zo wel gebruikers van Kabeltex als Multikabel zaten zonder. Mensen die via ADSL of op andere wijze via de telefoon internetten, hadden geen last van de storing. (jtkm ZmtrL-Jrxtii ia btt kart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) •art Jixrh t* ké kart. Wij zijn op zoek naar een die voor ons de krant wil bezorgen op de route: 't Horntje en omgeving. Hier wonen ongeveer 90 abon nees. Het bezorgen is het eenvoudigst voor iemand die in deze omge ving woont. De kranten worden dinsdag en vrijdag om 15.00 uur bij u thuisgebracht. Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen terecht bij de balie van de Texelse Courant aan de Spinbaan. Lort geve ld de Rooy f\ Spinbaan 6 inictvtiii 1791 MC Den Burg - Texel Telefoon 0222 - 362600 Fax 0222 - 314111

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1