/laquettegebouw moet op terrein museum komen I- I Conflict tussen speelster en club Politiek wil geen extra personeel BLUEST Najaar Cjrocn '^warLr Jexels tn het harL, treep gezet door locatie Bolwerk Eigendom spullen rvalt aan de staat' Vakantiekrant Anne (12) strijdt voor plaatsje in elftal 'Achterstand met eigen mensen inlopen chatgraverij' Roos clandestien Onder de pomp Maquettegebouw Tegenreactie op advertentie Ran Kinderboek m Miljoenencadeau m Atelier Fietspad Grensweg van de baan TEXELSE^COllRANT \/ntsr, Verschunt 15 oktober ERICHT 15 SEPTEMBER 1887- NR. 11916 VRIJDAG 1 OKTOBER 2004 LEX ELS E'*JCOURANT schijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg lolwerk in Oudeschild is afge- n als plaats waar het nieuwe .uw voor de maquette van de van Texel zou kunnen wor- gebouwd. Rijkswaterstaat en hoogheemraadschap geven toestemming om op de van het huis van de familie Sikkeleras op de dijk het jettegebouw te plaatsen. Dat n naar voren uit de presenta- eGrontmij gisteravond gaf in shuis 't Skiltje. ■ns de Grontmij, die momenteel irtrekt van het project, is het het om het nieuwe gebouw op het n van het Maritiem en Jutters- um zelf te realiseren. De ont- (ingsmaatschappij trekt die con- is uit onder meer de workshops p dinsdag 25 mei en dinsdag 1 yerden gehouden, vbouw heeft de voorkeur boven iuw van huidige voorzieningen gen Als meest voor de hand nde mogelijkheid wordt voorge- de schuur van Broekman, waar •rste twee delen van de ma- enu staan, af te breken en de liggende huizen van respectie- Edwin Vink, Marco van der Vis ap Bakker (Heemsker5, 7 en 9) e kopen. Op die manier zou er groot terrein voor het nieuwe uw kunnen worden gereali- Op dat terrein zou ook een i moeten komen waar toeris- en visje kunnen eten en de ingang van het museum zou er in worden gevestigd. Het zou ns woordvoerder Aart Bergsma ie Grontmij kunnen leiden tot een opwaardering van de Heems- kerckstraat. Uit gesprekken die de Grontmij voor de vakantie met de bewoners van de drie huizen heeft gevoerd, bleek dat verkoop voor hen bespreekbaar was. Het nieuwe gebouw op alléén de plek van de schuur van Broekman realise ren, wordt ook als mogelijkheid ge noemd. De consequentie daarvan is echter dat één van de drie benodigde verdiepingen onder de grond moet komen. Het gebouw zou anders vijf tien meter hoog worden en daarmee ver boven de andere gebouwen in de omgeving uitsteken. Ondergronds bouwen wordt echter als nadeel ge zien, omdat dat lastig is op die plek. Als derde optie is nieuwbouw op de plaats van de huidige werkschuur op het museumterrein genoemd. Aan die mogelijkheid kleeft volgens de Grontmij echter het nadeel dat er weinig ruimte is voor het multifunc tionele karakter dat het maquette gebouw moet krijgen en er zou een deel van het perceel van Dirk van Liere aan de achterliggende De Hout manstraat moeten worden gekocht. Er is met onderzocht of hij daartoe bereid is. Uit eerste reacties uit de zaal op nieuwbouw bij het museum waren positief. Dat was met geheel verwon derlijk, omdat inwoners van het dorp weinig zagen in de komst van het maquettegebouw aan het Bolwerk. Dat bleek onder meer uit een enquête die Martha Witte en Bert Koning in 2001 in het dorp hielden, nadat bu reau Striking de deur was gewezen. Die enquête leverde destijds 310 for mulieren op, wat goed was voor 68 W Jar urn hf Jan Roos, die deze week een hoeveelheid kruiken, schalen dere overblijfselen uit het ver heeft opgegraven, heeft vol de Rijksdienst voor het Oud- undig Bodemonderzoek (ROB) numentenwet op meerdere overtreden. Uit woede dat eente bij een controle ook heeft genomen van een clan- 5n bouwsel, heeft Roos de put lekt met zand en ander mate- voor de aanleg van een vijver, mij is de lol eraf.' ihatgraver uit Oudeschild heeft aten om de vondst te melden e gemeehte en is vervolgens lrde benodigde vergunning aan ggegaan. 'Die vergunning had erigens niet gekregen', vertelt d van Haaff, beleidsmedewer- tvoering en Handhaving Monu- inwet van het ROB. 'Doordat zelf is gaan graven, heeft hij lemist. Opgravingen doen is nu aal een vak waarvoor deskun- id is vereist. Dan haal je veel uit de gegevens dan nu is ge- Van Haaff vertelt dat als Roos idst had gemeld, de ROB waar- lyk niet zijn hele tuin overhoop jehaald. 'We willen niet alleen maar ook behouden voor mstige generaties. Op deze "/as geen dreiging dat het hele gemeente met i®(problemen (redactiemexelsecourant nl) Het nieuwe maquettegebouw moet multifunctioneel worden, uit twee of drie bouwlagen bestaan en heeft een brutto vloer oppervlakte nodig van 800 vier kante meter. Dat blijkt uit een in dicatie van de ruimtebehoefte die de Grontmij gisteravond presen teerde. Voor het huisvesten van de maquette is een zaal van 25 bij 11 meter nodig. De maquette zelf meet in zijn geheel 4 bij 18 meter. Daarnaast moet er ook een 10 bij 15 meter grote zaal komen voor de tentoonstelling van onderwaterarcheologie. Tij dens de workshops is het plan om een filmzaal te realiseren, ge sneuveld, maar het maquette gebouw zou wel een multifunc tionele vergaderzaal van 6 bij 15 meter moeten krijgen die aan derden kan worden verhuurd. De resterende oppervlakte is nodig voor facilitairè ruimten, gangen, trappen en liften. a terrein zou worden afgegraven.' Van Haaff meldt een brief klaar te hebben liggen voor Roos, waarin hem wordt meegedeeld welke overtredingen hij heeft begaan. Daarin staat ook dat het eigendom van de spullen die clandestien zijn opgegraven, on danks dat dit op zijn eigen erf is ge beurd, automatisch aan de staat ver valt. 'Dat zou niet het geval zijn als het een enkele pot, een munt of iets an ders betrof, maar wel bij zulke hoe veelheden.' Overigens betekent dat nog niet automatisch dat Roos de potten, schalen, kruiken en andere spullen moet inleveren. 'We willen eerst in gesprek met de heer Roos, om te kijken hoe we hieruit kunnen komen. We willen de gevonden ma terialen eerst zien en daarna inventa riseren.' Zodra het ROB via de media kennis nam van de schatgraverij, verzocht de dienst de gemeente om pools hoogte te nemen en in geval de zaak bij een eventuele overtreding stop te zetten. Toen dat het geval bleek, kreeg Roos een telefoontje. 'Waar of ik wel niet mee bezig was. Ze zeiden dat ik moest stoppen en dat heb ik toen onmiddellijk gedaan. Zondag had ik in een radio-uitzending nog met een deskundige gesproken, die goed op de hoogte is van de situatie op Texel. Die gaf aan dat als we voor zichtig te werk gingen, we gewoon konden doorgaan.' Roos is er razend over dat toen een gemeente-ambte naar poolshoogte kwam nemen, de ze op het erf meteen foto's maakte van een schuurtje dat er illegaal blijkt te staan en waarover Roos al een poos in conflict ligt met de gemeente. 'Dat was voor mij de druppel die de emmer deed overlopen. Als het nieuwe bestemmingsplan van kracht is, mag dat schuurtje er gewoon staan. Als je zo wordt behandeld, dan voel je je net een crimineel. Er staken nog zeker drie flessen uit de bodem, maar ik ben meteen gestopt en heb de boel weer dichtgespit Jammer, net nu Oudeschild in het teken van de VOC en de gouden driehoek staat, had dit toch een tastbare aanvulling kunnen zijn.' Roos, die de spullen in zijn monumentale boerdenj wil opslaan, was gisteren nog niet van plan deze af te staan aan het ROB. 'Dan zien we er waarschijnlijk mets van terug.' procent van het dorp. Koning en Witte zaten gisteravond op hun tan den te bijten toen vertegenwoordi gers van de klankbordgroep, die werd ingesteld na de mislukking met de plannen van Striking, hun voor keur uitspraken voor nieuwbouw op de plaats van de schuur van Broek man. Volgens Witte en Koning, die namens de bevolking in de klank bordgroep zaten, is de groep er de afgelopen jaren doorlopend naar blij ven ijveren het maquettegebouw toch aan het Bolwerk te krijgen, ter wijl het duidelijk was dat Rijkswater staat en het hoogheemraadschap geen toestemming zouden geven. Koning: 'Al in maart 2002 heeft een vertegenwoordiger van Rijkswater staat in de klankbordgroep gezegd dat de gemeente in de gaten moest houden dat bouwen in of bij de dijk onmogelijk was. Rijkswaterstaat heeft dat zelfs op schrift bij de ge meente laten bezorgen, maar daarna Lees verder pagina 5 Anne van Heerwaarden verzamelde samen met vriendin Jeneesiya Ponniah al 168 handtekeningen, in de hoop het bestuur van Texel"94 te kunnen overtuigen dat ze in haar oude team thuishoort. /foto Joop Rommets) Hoewel ze jonger is dan de andere spelers, voetbalt de nu 12-jarige Anne van Heerwaarden al jaren in hetzelfde jeugdteam van Texel'94. Nu het team naar de junioren is overgegaan, heeft de voetbalclub echter geoordeeld dat ze te licht is en haar in een elftal met leeftijds genoten geplaatst. Tot verdriet van de speelster, die met steun van haar oude teamgenoten een hand tekeningenactie is begonnen om toch met hen te mogen voetballen. Wat voor de buitenwacht een on schuldig meningsverschil lijkt, is bin nen Texel'94 kennelijk uitgegroeid tot een veelbesproken conflict. Met grote verbetenheid strijden de speelster en haar ouders voor een plaatsje in het oude team. 'Ze willen naar geen enkel argument luisteren', beschuldigen ze de leiding van de voetbalclub. Een bestuurslid dat om een reactie wordt gevraagd, laat kort weg weten 'geen commentaar' te geven en verwijst naar de voorzitter, Werner van der Meer. 'Misschien wil hij wat zeggen.' Wat is het geval? Anne van Heer waarden is twaalf jaar oud en sinds haar vijfde een enthousiast voetbal ler bij Texel'94. Begonnen in het pupillenteam E6, schoof ze in de loop van de jaren via D5 door naar D3. Toen ze op de basisschool een klas oversloeg, belandde ze in een team dat voor het merendeel uit haar nieuwe klasgenoten bestond De af gelopen drie jaar bleef deze groep vrijwel ongewijzigd. De meeste spe lers zijn een jaar ouder dan zij. Een probleem is dat nooit geweest, aldus Anne. 'Ik voetbal al drie jaar tegen kinderen die één of twee jaar ouder zijn. Ik heb nog nooit blessures ge had. Het heeft me eigenlijk alleen maar goed gedaan om één jaar ho ger te spelen.' In het net een paar weken oude sei zoen is ze door het jeugdbestuur in D1 geplaatst. In tegenstelling tot haar teamgenoten, die met z'n allen nu C4 vormen. Een hard gelag voor Van Heerwaarden, die aan het einde van het vonge seizoen zelfs de jaarverga dering bezocht om haar plaats te verdedigen. Van een bestuurslid kreeg ze er te horen dat ze bij haar oude team mocht blijven. 'Dat mag. als je het daar leuk hebt, zei hij. Maar Lees verder pagina 5 De achterstand bij de afdeling Ver gunningen en Handhaving moet zo snel mogelijk worden weggewerkt, maar de politiek voelt er voorals nog niets voor dat de gemeente hiervoor extra personeel aan neemt. Dat was de strekking van de discussie dinsdagavond over de aanpak van de problemen bij deze gemeentelijke afdeling. Vooruitlo pend op de begrotingsvergadering op dinsdag 26 oktober praat de raad in commissieverband nog maals over dit onderwerp. 'Ontreddering', omschreef Nico Swellengrebel de situatie die hij aan trof bij de afdeling Vergunning en Handhaving (V&H) waar hij onlangs als interim-manager is aangesteld Hi| sprak van een onthoofde afdeling die kampt met een grote achterstand. 'Geen prettige situatie.' Volgens wet houder Nel Eelman, die het verwijt kreeg de zaken te lang op z'n beloop te hebben gelaten, ligt er een hele berg met veel ouwe rotzooi. 'Moeilijke zaken blijven lang liggen Het is nu zo dat wie het hardst schreeuwt krijgt voorrang', wist Frans Visman (D66). Ondernemers klagen er al langer over, bijvoorbeeld dat de leges bij een kleine bouwvergunning hoger zijn dan de kosten voor het maken van de bouwtekening. Eelman, die aangaf dat voor elke vergunning op het raad huis een lijst van 46 punten moet worden afgewerkt, krijgt de klachten op haar wekelijkse spreekuur breed uitgemeten De wethouder gaf toe dat grote reorganisatie waarvan het college zo'n hoge verwachting heeft gehad, bij lange na met het gewenste resultaat heeft gehad 'Als je gaat roeren in een emmer drek, dan komt er heel wat boven drijven.' Ze vond ook dat er een cultuuromslag moet komen. Maar ze merkte fijntjes op dat als de reorganisatie er met was ge weest, de achterstand misschien nog wel groter was geweest. Verder gaf ze aan dat de gemeente door inspec ties van hogerhand veel werk in de maag is gesplitst. 'Toen er ergens een plat dak instortte, moesten we ineens een inventarisatie maken van de platte daken. Die kregen we vervol gens weer terug omdat hij onvol doende was. Dat werk komt er wel bij.' Maar de overheid geeft er geen zak geld bij, concludeerde Peter Bak ker (GroenLinks) zuur Andere tegen valler was dat de inkomsten uit leges en principeverzoeken waren achter gebleven, doordat het aantal aanvra gen was teruggelopen. Alle reden dus voor Eelman om de raad uit te nodi gen voor een stevige discussie, maar die ging bepaald niet de kant uit die ze had gewenst. Dwarsligger Eelmans partijgenoot Jan Koolhof (CDA) was wellicht nog de grootste dwarsligger voor het collegevoorstel om de formatie bij V&H niet met ne gen, maar tenminste met vier perso nen uit te breiden om de zaken weer in het luiste spoor te krijgen. 'Ge meenteambtenaren die deskundig zijn op het gebied van V&H zijn op projecten gezet en doen andere ta ken. Haal die mensen terug, want we hebben ze veel te hard nodig. Met hen erbij kun je de problemen met een dichte portemonnee oplossen. Laat de kanjerprojecten even rusten, dat kost straks toch veel meer geld dan nu wordt ingeschat.' Voor be paalde taken of om de achterstand in te lopen stelde Koolhof voor krach ten in te huren. 'Dat kost dan tijdelijk wel geld, maar is geen blijvend een blok aan het been.' Eelman: 'We heb ben die deskundigheid niet op andere plekken ingezet. Als dat zo was ge weest, dan hadden we die al lang geleden teruggehaald. We ontberen juist de juridische kennis. Zoals voor het toetsen van een vergunning. We gaan niet mensen uit schaal 13 een vergunning laten afhandelen.' De gemeente reageert vandaag in deze krant met een tegenadvertentie op de paginagrote advertentie die de familie Brügemann op vrijdag 17 sep tember plaatste. Daarin uitte Marian Ran forse kritiek op de gemeente over de kwestie-Hogeberg. Volgens de gemeente is daardoor een eenzij dig beeld ontstaan. In een chronolo gisch overzicht zet de gemeente van haar zijde de feiten sinds 1997 nog eens op een rij. Er wordt ook inge gaan op een aantal foto's waarmee 'bestuurlijke blunders' aan de kaak werden gesteld. Bakker vroeg zich af of een afdeling V&H van 24 tot 25 man voor een ge meente van 13.500 mensen niet te veel van het goede is. 'Buitenpro portioneel. Dit is voor een gemeente als Texel niet op te brengen. Moeten we niet naar een regionale vorm van vergunning en handhaving. Ook de brandweer en ambulance werken in regionaal verband en dat gaat prima Maar volgens de wethouder gaat die vergelijking niet op. 'Brandweer en ambulance zijn uitvoerend, bij V&H werkt het anders. In regionaal ver band verliezen we een stuk van onze autonomie. En we willen autonoom blijven.' Bakker gaf aan dat de kwestie hem rauw op het dak was gevallen. 'Als we eerder van de achterstand had den geweten hadden we de Reken- Lees verder pagina 5 Losse nummers 0,95 Niet eerder schreef Marianne Witte zo'n 'Texels' boek als De eilandheks, dat afgelopen week verscheen bij uit geverij Holland in Haarlem en zich in z'n geheel op Texel afspeelt. Haar zesde werk vormt - na twee prenten boeken en drie kleuterboeken - voor het eerst één afgerond geheel. Pagina 2 'Willen we die maquette eigenlijk wel hebben', stelde Hans Eelman van de dorpscommissie op een gegeven moment de hamvraag aan de onge veer honderd mensen die gistera vond voor de presentatie van de plannen voor het maquettegebouw in dorpshuis 't Skiltje waren gekomen. Eelman liet even een pauze vallen en vulde de vraag daarna zelf in. Pagina 5 Ruim vierhonderd kilo tapijt ging er tijdens de verbouw naar buiten, de donkere oker- en groengekleurde muren werden wit geschilderd en de gehele ruimte smaakvol ingericht. Na een paar jaar leegstand heeft Artima in de Gravenstraat in Den Burg weer bewoners. Guus en Carla Offerhaus openen er vandaag (vrijdag) de deu ren van hun nieuwe Atelier Offerhaus. Pagina 7 B en w hebben het plan voor de aanleg van een rijwielpad langs de Grensweg ingetrokken. De reden is dat er twijfel is gerezen over de noodzaak, zoals bleek toen het on derwerp werd behandeld door de raadscommissie Grondgebied. Bo vendien is het tot dusver niet ge lukt om met enkele eigenaars over eenstemming te bereiken over aankoop van de benodigde grond. Besloten is een breed onderzoek in te stellen naar de wenselijkheden en mogelijkheden inzake verkeers-voor- zienmgen in het gebied Mogelijk zal daarbij blijken dat er toch iets moet gebeuren om de veiligheid van fiet sers op de Grensweg te verbeteren. Men denkt dan niet meer aan een apart pad. maar aan een gemar keerde strook op de bestaande weg. al dan niet nadat deze weg is ver breed. Het besluit betekent dat geen gebruik wordt gemaakt van het zogeheten GDU-geld dat door de provincie was toegekend aan het project. (Advertentie) (jno Zjorr _7"W< a ba bjrt_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) Gratis bijlage TEXELSE C OURANT Auch mit deutschem Text Advertenties voor de Najaar-Vakantiekrant van 15 oktober kunnen worden ingeleverd t/m maandag 4 oktober 12.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1