Maquette i^^pri=z=z=zrri_ roiïlSTÖCH BOFFEN HEÜ >tocu niE r vrok me Voetbalster Geknip^Cf Handhavers Opgave Wampex in 1995 Miljoenencadeau in de schoot geworpen' WWl ]ÖE WOZ'JMEH HEB6EN, vO^Y'VfVfclOESüttfE KLEüRV 70'M KRH6 Kf?OG JHËrwATlËZÊGnl Wü MRKEH 0N4 6OI0RH nWEER EEN5WR0R» r Z£6 IK^Tfl M\tC H60R Aspiranten Mareis verliezen debuut Serre te diep Gyvo Schaakkampioen Richter blundert SV Oosterend Sportverleden Wampexers niet ziek Soms brengen scherven geen geluk! IEXELSE J couRANT lc»H knn |i* kvcn hoc ?scluTmcmle duinenrij lupr dip duuiPii hun ci- i M.i.ir zoruk'r dat n> tcv Iwbbcn gekrcgcr hp I /on vv»nd.inkb.i.ii- gpli-di-n zijn i de klankbordgroep luisterden gisteravond in't Skiltje naar reacties uit de zaal op de plannen voor het maquettegebouw. (Foto Jeroen van Haltum. VERVOLG VAN PAGINA 1 de nieuwe indeling bekend werd laakt, zat ik toch in een ander i. Net als mijn vriendin Jeneesiya niah. Je kunt het fysiek niet aan, en ze. Maar ik heb de afgelopen jaar in dat team gevoetbald en nu ik het niet meer kunnen. Ik mag telfs niet eens proberen. Boven- Jeneesiya is al veertien en één de besten van allemaal. Dus voor klopt dat argument helemaal Afgemeld Ie laten zien dat ze van goede wil ied ze een paar keer mee met de Maar met van harte. 'Ik heb niks die kinderen. Eén jongetje vond ll aardig, maar die is gestopt. Van inderen kreeg ik nooit de bal. [na heb ik een paar keer gevoet- in met meisjesteam MD2. Wel illig, maar dat zijn allemaal eer- lars D-puplllen en daarvoor ben swoon te goed. Ik heb me nu meld. want zo vind ik er niets aan.' ens eigen zeggen hebben Anne aar ouders John en Charlotte van waarden veel moeite gedaan het uur van Texel'94 op andere ge ilen te brengen. Daarbi| kregen ilp van Jeanette Kleinveld, gym- es op 0S6 De Hogeberg en zelf moeder van een jeugdvoetballer Texel'94. Zij heeft tijdens haar ie aan de universiteit stage gelo- bij de KNVB en onderzoek ge- inaar de wenselijkheid van ge ld jeugdvoetbal. Eén van de fusies betrof het gevaar van terbelasting', een fenomeen waar e volgens haar ouders nu mee te en heeft. 'Onderbelasting kan 'komen als het kind juist in een !P geplaatst wordt waar het in itioneel opzicht al veel verder is lanneer het kind door bijvoor- te zijn intellect een geïsoleerde Je inneemt. De gevolgen van belasting respectievelijk onder ging liggen juist in het feit dat teeze sociaal-emotionele ontwik- '9 verstoord wordt', aldus Klein- in het onderzoek. 'komt bij dat Anne vorige week en succesvolle selectiewedstrijd "tie KNVB is uitgenodigd voor leam 'meisjes onder 13 jaar, re- Noordkop'. Die uitverkiezing be nt dat ze de komende maanden Ueld voor trainingen, stages en Wijden wordt verwacht. De eer- 15 een training op 6 oktober in 'tand. Moeder Charlotte van "waarden: 'Ze is heel fanatiek en 'een paar keer meegedaan aan %B-meisjesdagen Daar heb- te kennelijk ontdekt dat ze heel aardig kan voetballen Maar dan moet ze natuurlijk wel elke week bij haar club voetballen. Op deze manier kan ze dat wel vergeten.Trainen doet ze voorlopig wél bij haar oude team, waarvan haar vader de trainer is. John van Heerwaarden 'Natuurlijk is ze welkom. Ik kan me niet voorstel len dat de club daar moeilijk over doet. Soms doen ook kinderen mee die alleen maar komen aanlopen en geen lid zijn.' In de hoop het bestuur te overtuigen, verzamelen Anne en vriendin Jen- neesiya handtekeningen. De lijst wordt massaal getekend, deze week al door 168 personen. Niet alleen door haar ouders en vrienden en vriendinnen, maar ook door haar oude teamgenoten en coach Erik Broekman. Beste intenties Voorzitter Werner van der Meer be treurt de ontstane ophef. 'Het jeugd- bestuur heeft gemeend haar in be scherming te moeten nemen. Het fysieke verschil bij de pupillen is met zo groot, maar juist in die onderste klassen van de junioren loop je de kans grote jongens tegen te komen. Daarom hebben we haar in een selectieteam geplaatst, waar beter wordt gevoetbald en de spelers van haar leeftijd zijn. Samen met haar vriendin, omdat we ook wel begrepen dat het anders niet zo leuk voor haar zou zijn. Bovendien kwam dat getals matig beter uit. Haar oude team had zeventien spelers, het nieuwe een paar minder, We proberen voor elk teams vijftien spelers te hebben, We hadden de beste intenties, maar he laas wordt dat door haar - en vooral door haar ouders - kennelijk niet zo opgevat.' Hoe het nu verder moet, weet Van der Meer nog niet. 'Het gaat om het voet ballen. We hebben dit met de beste bedoelingen besloten, maar als ze echt niet wil... We dwingen haar na tuurlijk niet iets te doen wat ze met wil. Ik kan nog niet zeggen wat we gaan doen. We gaan dit evalueren, zoals dat heet.' VERVOLG VAN PAGINA 1 is dat tussen maart 2002 en nu er gens blijven hangen.' De twee vinden het uitermate jammer dat het Bolwerk daardoor tot voor kort een optie is gebleven. Witte: 'Dat heeft klauwen met geld gekost, terwijl één telefoon tje van het gemeentehuis naar Rijks waterstaat voldoende zou zijn ge weest. Dan hadden ze dat geld rechtsstreeks in het huidige project kunnen steken. Ik heb er een nare smaak van in mijn mond gekregen.' De twee zijn wel tevreden met de uit slag dat er het beste op het museum terrein kan worden gebouwd. 'Dat doet recht aan de mening van de bevolking.' De voorstellen die gisteravond ter tafel kwamen, zijn met definitief. Wet houder Nel Eelman liet weten dat de gemeenteraad eerst aan zet is om te bepalen of zij wel of niet door wil gaan met de komst van het maquette gebouw. Als het antwoord ja is, is het aan de Grontmij om op basis van de bevindingen in de twee workshops en de opmerkingen die gisteravond werden gemaakt een brochure op te stellen waarmee provincie, rijk, Brus sel en landelijke instelling kunnen worden geïnteresseerd de bouw mee te financieren. De gemeente heeft vorig jaar een bedrag van €1.200.000,- euro gereserveerd dat als vliegwiel naar anderen moet die nen. Dat krediet op zich is met vol doende voor de bouw. Uitgangspunt is dat de exploitatie van het Maritiem en Juttersmuseum na de realisering kostendekkend moet blijven. Een goede huisvesting van de maquette, waarvan binnen een paar maanden het derde en laatste deel op Texel arriveert, moet meer toeristen naar het museum trekken, waardoor het streven van 100.000 bezoekers per jaar kan worden gehaald. Momenteel trekt het museum jaarlijks zo'n 65.000 bezoekers. lr\ de rubriek Denkend aan Noord- Holland in het tweemaandelijks tijd schrift voor openbaar bestuur in Noord-Holland NH is Kees Slager op zoek naar een lege bladzijde in het door mensenhanden beschreven Hollandse landschap. Eerst denkt hij dit te vinden op de Razende Bol, maar ook daar treft hij sporen van menselijk ingrijpen - in de vorm van de verroeste souvenirs van de schiet oefeningen van Fort Erfprins. Later wordt hij op de Hors door Arthur Oosterbaan van EcoMare gewezen op de pioniersfunctie van het bies- tarwegras, waaraan het Hollandse landschap zijn bestaan heeft te dan ken. EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF Voor het eerst sinds jaren speelt basketbalvereniging De Mareis dit seizoen met een gemengd aspi rantenteam, bestaand uit jongens en meisjes van tussen tien en veer tien jaar oud. De debuutwedstrijd in de Burgemeester De Koninghal was zondag hoopvol, maar tegen stander Stedebroec veroverde de punten. De eerste wedstrijd werd gezien als test, waarbij duidelijk zou worden wat alle trainingsinspanmng waard was geweest. Enigszins zenuwachtig be gon het jeugdteam daarom aan de eerste van vier kwarten. In zijn strijd plan had coach Eric Heijenk een be langrijke rol weggelegd voor de lange Frederik Standaart en Douwe Vonk. die zouden moeten worden gesteund door de snelheid van de andere spe lers. Jorik Heijenk en Clark Backer VERVOLG VAN PAGINA 1 kamer een andere opdracht moeten geven.' Maar volgens Eelman was Bakker zelf nog wethouder toen de plannen voor de reorganisatie wer den gemaakt. 'Toen wisten we al dat het bij V&H niet liep zoals het zou moeten.' Bakker miste, net als an dere politici, een financiële onderbou wing van het collegevoorstel. Er was hen niet duidelijk waarvan de ge meente de extra mensen moet beta len Willem Vlas (Texels Belang) vroeg zelfs af of de extra menskracht iets zou oplossen: 'De reorganisatie heeft blijkbaar niet tot efficiënter werken geleid. Kunt u garanderen dat dat straks wel het geval is?' Vlas wees er ook op dat van de 600 huizen die de gemeente mag bouwen 70 procent sociale woningbouw betreft Voor deze woningen moet wel een vergun ning worden verleend, maar ze zijn vrij van leges. Scepsis overheerste ook bij Maria van der Spek 'Overal in het land worden organisaties inge krompen en hier moeten er mensen bij? En het betreft met alleen mensen bij V&H, ook bij andere afdelingen komen er mensen bij. En dat allemaal op ons kleine eilandje. Die reorgani satie zou ons wat opleveren, maar er zijn alleen maar meer mensen nodig. Nóg meer juristen.' Volgens de WD'er kan de gemeente zich tijd besparen door bijvoorbeeld efficiën ter te werken bij het afgeven van evenementenvergunningen. 'Die ke ren elk jaar terug. Je hoeft toch met steeds het wiel uit te vinden.' Gerard Weijers (CDA) vond het met nodig dat de gemeente bij elke vergunning de bouwtechnische aspecten doorre kent, maar dit slechts steeksproef- gewijs zou moeten doen. 'Er zit bij de ondernemers voldoende kwaliteit en het bespaart een hoop geld Alfred Schaatsenberg (PvdA) zei dat de ach terstand snel weg moet, maar zag lie ver dat de gemeente dit deels met eigen mensen bewerkstelligt. Verder wilde hij precies weten hoe de ge meente de kosten doorberekent. Wat betreft Koolhof is een verhoging van de leges met aan de orde. 'Dit kun nen we de gemeenschap niet aan doen. Want het komt er wel op neer dat we de Texelaars steeds meer geld uit de zak kloppen.' Wethouder Eelman kreeg opdracht om een nieuw voorstel uit te werken, met een financiële onderbouwing. Dit zal vooruitlopend op de begrotings vergadering worden besproken. dribbelden makkelijk langs de spelers van de tegenpartij. Verdedigend wer den de lange mannen gesteund door de sterk spelende Charlotte Hen driks, Manna van Maldegem en Nikki Kooger. Maar Stedebroec was toch duidelijk beter en scoorde bovendien geregeld. Daar hadden de Texelaars meer moeite mee. want wanneer Bas Vos, Bram Inpijn of Femke Heijenk de bal had onderschept, was het vervolg vaak minder succesvol. Coach Heij enk toonde zich na afloop deson danks tevreden. Hij had een leuke wedstrijd gezien, terwijl de tribune (op het podium van de hal) voor het eerst sinds jaren weer eens gevuld was ge weest bij een basketbalwedstrijd Topscorer werd Nikki Kooger. die zes punten maakte. Marina van Malde gem en Bram Inpijn scoorde er bei-, den vier. Frederik Standaart, Femke en Jorik Heijenk. Clark Backer en Douwe Vonk lieten allemaal twee punten aantekenen. Rob Jeurink in De Koog krijgt geen vergunning voor het bouwen van een serre met een diepte van vier meter aan de achterkant van zijn woning Zeekraal 4. Het plan is strijdig met de regels, omdat de bebouwingsgrens met met meer dan drie meter mag worden overschreden. Het college zal Jeurink laten weten dat er geen probleem is als de serre een meter korter wordt. Gymvereniging Gyvo in De Koog is op zoek naar nieuwe trainings maatjes voor de volleybaltrainingen op maandagavond in dorpshuis De Hof Er wordt onder leiding van Conny Joling getraind van 19.00 tot 20.15 uur. Meer informatie: Veronica van Beek. tel 317729. Na de eerste drie ronden liggen Gerard van Es en Jaap Dros bij schaakclub En Passant met drie punten op koers voor een goede eindklassering. Duco van der Kuijl doet het met maar één punt min der ook verrassend goed, terwijl kampioen Thomas Richter er een flinke kluif aan krijgt om zijn titel te prolongeren. Al in de tweede ronde kreeg Richter een vreselijke zeperd. Tegen oud kampioen Jaap Dros gooide hij al na elf zetten de handdoek in de ring, in de veronderstelling dat hij glad verlo ren stond. Maar in de analyse na af loop bleek dat Dros weliswaar beter bad gestaan, maar dat Richter nog stevig-tegenspel had kunnen bieden. Jn de derde speelronde bouwde Dick van Barneveld zijn partij tegen Gerard van Es goed op. Hij kwam wat ge drukt te staan en probeerde zich daaraan te ontworstelen met een aantal actieve, maar riskante zetten. Van Es bleek na enkele slagen wisselingen een sterke druk op de vijandelijke koningstelling uit te oefe nen en dat bezorgde hem uiteindelijk de overwinning. Jaap Dros en Abe Zijm speelden agressief en dat bood Zijm kansen op een mooi resultaat. Al snel richtten beide spelers al hun pij len op de vijandelijke koning, maar toen het vuur was gedoofd, stond Zijm met lege handen. Rmus Vittali en Piet Cornelisse voerden een bitter ge vecht. Na bijna vier uur stond er een uiterst ingewikkelde stelling op het bord. Beide spelers hadden enkele verbonden pionnen, die gevaarlijk richting promotie gingen. In tijdnood kwamen de twee overeen de vrede te tekenen en een remise te laten note ren. Jammer van de stelling, vonden hun clubgenoten, want daar was het vuur zeker nog met uit verdwenen. Duco van der Kuijl won na een bloed stollende partij van Martin van Tatenhove. Van der Kuijl was na af loop zichtbaar door cte spanning van de partij gegrepen. 'Ik heb gewon nen, maar ik zit gewoon te shaken? aldus de winnaar. Willem Otten. ten slotte, won van Nanning Kikkert. De partij duurde wat langer dan strikt noodzakelijk, omdat beide spelers nog moeten wennen aan de rookvnje speelzaal en het niet konden laten rookpauzes in te lassen. Te laat voor de krant van dinsdag stuurde SV Oosterend de redactie nog wat nagekomen uitslagen van het afgelopen weekend, samen met het voetbalprogramma van morgen en zondag. Uitslagen Oosterend B1-Callantsoog B1 5-0 W'meer C1-Oosterend C1 1-2 Oosterend MB1-VIOS-W MB1 5-1 DWOW D1-Oosterend D1 2-5 Twisk-Oosterend 4-2 Zeemacht 2-Oosterend 2 7-2 Programma zaterdag 2 oktober Succes B1-Oosterend B1 14.30 Oosterend C1-Hollandia T. C113.45 LSW MB3-Oosterend MB1 11.45 Oosterend D1-W'waard D1 11.45 Zondag 3 oktober Oosterend 20-Den Helder 5 12.00 Op 21 januari 1954 werd de Texelse Sportraad opgericht, het over koepelend orgaan van de sportverenigingen op het eiland. Promo tie was en is één van de hoofdtaken van de Sportraad, die ter gele genheid van haar vijftigste verjaardag een reeks aan bijzondere evenementen organiseert. De Texelse Courant grijpt het jubileum aan om een duik in de geschiedenis te nemen en onder het kopje Sportverleden wekelijks terug te blikken op een sportevenement uit de voorbije vijftig jaar. In de krant van vandaag: de inschrijving voor de Wampex van 1995. Niet veel meer dan een flinke hand vol sportievelingen trotseerde in de eerste jaren de beproevingen van de Wampex. Maar toen het steeds populairder werd om lopend en fietsend bijna een volle dag lang in weer en wind af te zien, zag de or ganisatie zich genoodzaakt ook van de inschrijving een moeilijke opdracht te maken, zodat het aan tal deelnemers in de hand kon worden gehouden. Op zondag 8 oktober 1995 lag het inschrijf- bureau midden in de Mokbaai. Aan de hand van coördinaten die in de Texelse Courant waren gepubli ceerd, moesten aspirant-deelnemers de exacte plaats van het meldpunt zien te vinden. Dat viel niet mee, al dus blijkt uit de krant van dinsdag 10 oktober van dat jaar 'Volgens som mige berekeningen was dat aan boord van de Tesoboot, anderen kwamen uit bij de slagboom van het amfibisch oefenkamp De verwarring werd compleet toen er niet één maar twee boten in de Mokbaai lagen. Een grote baggerschuit lag er bij toeval, maar dat kwam de organisatie goed uit. zeker toen enkele deelnemers naar de verkeerde boot koersten. Anderen stapten resoluut het wad op om alle waarschuwingen ten spijt even verderop bijna tot de knieën in de modder te zakken.' Om het de gegadigden nog moeilij ker te maken, had schipper Cor van Heerwaarden het schip Brakestein van Duikclub Texel een flink stuk van de drooggevallen zandbank afge meerd 'Sommige teams hadden er een nat pak voor over. Anderen ped delden met een rubberbootje of kano naar het meldpunt en een enkeling kwam zelfs met de speedboot langs zij.' Uiteindelijk meldden zich 29 teams, die allemaal een gezond heidsverklaring kregen uitgereikt. Dat was een ludieke verwijzing naar de slogan 'Texel is ziek' van het Texels Verbond van Ondernemers, dat leden op een veelbesproken en nogal harde manier ertoe aanzette om de jaar lijkse bijdrage voor de promotie van Texel te betalen. De organisatie van de vijftiende Wampex, die op 4 en 5 november zou worden gehouden, had een maximum van 30 teams vastgesteld, zodat iedereen met zo'n gezondheidsverklaring ook inder daad mocht meedoen. reus plan Nauta voor centrum Den Burg Het inschrijfbureau van de Wampex lag in 1995 midden in de Mokbaai, stond te lezen in de Texelse Courant van dinsdag 10 oktober van dat jaar. VRIJDAG 1 OKTOBER 2004 lillen we die maquette eigenlijk hebben', stelde Hans Eelman i'In de dorpscommissie op een te geven moment de hamvraag Jin de ongeveer honderd mensen gisteravond voor de presenta- van de plannen voor het ma- jrtegebouw in dorpshuis 't lltje waren gekomen. Eelman liet n een pauze vallen en vulde de tij ,ag daarna zelf in. «i es blij dat we hem hebben, luidde tgezegd zijn antwoord. Hij bena- kle dat er meer plaatsen zijn in het i waar ze de maquette, met zijn ieting van 4 bi| 18 meter de groot- maritieme maquette ter wereld, it ag willen hebben. Ook Piet van Star riep de aanwezigen op er aiing mee te houden dat Oude- ild een miljoenencadèau in de Jioot geworpen heeft gekregen, a irdat de landelijke stichting VOC j 12 de maquette van de Rede van el aan de gemeente Texel heeft D iigedragen. 'En de gemeente is nog bereid om 1.200.000,- erin nvesteren. Welke dorp heeft dat Het leverde hem een applaus de zaal op. Er werd ook opge- ikt dat de maquette, die wordt naakt door Artitec in Amsterdam, enschappelijk verantwoord is. spontane verdedigingen waren eravond op zich met nodig om het 1 osante bouwwerk voor het dorp - jehouden Van verzet tegen de aanwezigheid was niks te merken. Wel staken diverse zorgen de kop op. Oudeschilders vrezen dat het tekort aan parkeerplaatsen op de haven verder oploopt als na de realisering van het maquettegebouw volgens plan het aantal bezoekers stijgt van 65.000 naar 100.000 per jaar. Ze wezen er ook op dat de bereik baarheid van de haven nog steeds slecht is en dat beter eerst daar aan gewerkt zou kunnen worden. Woord voerder Aart Bergsma van de Grontmij liet weten dat er een koppe ling is tussen het maquettegebouw en het project Parkeren en Meer dat moet leiden tot meer parkeerplaatsen in de buurt van de haven. Aan de andere kant lost het probleem zich volgens hem al vanzelf op doordat de extra bezoekers gevonden moeten worden in de 300.000 toeristen die nu al jaarlijks de haven aandoen. Vol gens directeur Esther Banki van het Maritiem en Juttersmuseum zou het ook een idee zijn bezoekers te stimu leren meer met de fiets naar het mu seum te komen. De toekomstige exploitatie van het museum wekte eveneens zorgen. Die moet met het nieuwe maquette gebouw kostenddekkend blijven. Tot ongenoegen van diverse aanwezigen opperde de Grontmij de mogelijkheid de toegangsprijzen van het museum te verhogen als het nieuwe gebouw er staat Volgens de ontwikkelings maatschappij zou dat gerechtvaar digd zijn, omdat het museum dan meer te bieden heeft. Een aantal aan wezigen zei dat geen goed plan te vinden, omdat de tijd voorbij is dat toeristen diverse dingen doen 'Er wordt eerst in de portemonnee geke ken en daarna worden keuzes ge maakt.' Volwassenen betalen nu €4,50 entree. De prijs is recent ver hoogd van €4,10. Kinderen vanaf 4 jaar betalen €2.25. Banki liet weten dat de maquette volgend jaar beter onder de aandacht gaat worden gebracht als alle drie de delen op het eiland zijn. Dan kan het bouwwerk goed in de publiciteit wor den belicht. Het museum wil het aan trekkelijker maken voor het publiek door het beeldschermen met touch- screens bij te plaatsen en het licht plan boven de schepen verder aan te passen. A. Grootjen presenteerde een plan om het nieuwe maquettegebouw op de plaats van het gemaal tegenover de Schans te bouwen. Hij had archi tect Ronno Honingh er al tekeningen voor laten maken. Volgens Banki zou dat echter logistieke problemen gaan opleveren, omdat het museum en de maquette dan tever uit elkaar zouden komen te liggen. Martha Witte wees erop dat Rijkswaterstaat waarschijn lijk bezwaren heeft tegen bouw op de plaats van het gemaal, omdat het in de dijk is.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5