SKSê Nieuwe vorm opvang kinderen dient zich aan Kracht van bamboe in Tusse de Banke ier Offerhaus nieuw in Gravenstraat door Cycling nieuwe activiteit bij FiTT t .J bedrijvigheid Den Helder verdubbelt collectegeld Bedrijvig heid De grootste Texelaar Appartement aan Hoge Achterom GDU-geld voor meer veiligheid .TEXELSE y courant- Gastouderbureau Calimero van start Randstad Eilandcompetitie voorgrond housiast trappend houdt Karin r de hartslagmeter op het stuur iwlettend in de gaten. 'Ik moet gen dat ik tussen de 140 en 160 jer per minuut blijf.' Dat lukt dig, al schiet ze er soms even irheen. Ze is één van de deel- imsters aan Schwimm Indoor ling, een nieuwe trainingsvorm :ysioSportcentrum FiTT in Den ir de van airco voorziene ruimte alt de Golden Earring-hit Radar waarvan de maat het tempo geeft voor de acht dames die de iwe groepstraining volgen. Zodra ander nummer uit de speakers <t, verandert het tempo. Want de :iek is de leidraad voor het tempo het uurt|e fietsen. Zodra het trap- po omlaag gaat, verhoogt de ster de weerstand, zodat er een lelijkbare inspanning wordt gele- Via de muziek wordt een keer tie per training naar een piek toe- ■erkt. Aan het begin is er ook fiet- d een warming up, aan het eind ooohng down, allemaal onder send oog van begeleider Menno iinga. Dat de sporters door de op is van de persoonlijke hartslag en Je persoon afgestemde hartslag s, met oververmoeid raken, blijkt ifloop, wanneer de dames ogen- inlijk fris van de fiets stappen. 'Dit wr conditioneel gericht', zeggen P Steenvoort en Freerk Broekstra van FiTT. De trainingsmethode wordt in het land op grote schaal beoefend en over de resultaten zijn ze lovend. Pas nadat collega's elders in het land er goede ervaringen mee hebben opgedaan, vonden ze het verant woord er zelf mee van start te gaan. 'We hebben er tien dure hartslag meters voor aangeschaft, die elkaar niet storen, zodat iedereen de eigen hartslag keurig in de gaten kan hou den.' Omdat deelnemers, maximaal tien, allen op basis van de hartslag werken is een entreetest zoals bij FiTT niet nodig. Wel moet eerst een vragenlijst worden ingevuld, zijn daar problemen in vermeld, dan volgt een nadere intake, welke echter niets kost. De individuele hartslag is de basis van elke training en daardoor met vast te leggen in exacte waarden. 'Want de ene dag kan je vermoeider zijn dan de andere dag, waardoor je belastbaarheid dus lager is, terwijl je als je je kiplekker voelt je zwaarder belastbaar bent, dus met een 'ho gere' hartslag kan werken Met deze methode blijkt dat meteen en wordt de belasting aangepast.' Deelnemers kunnen een abonnement afsluiten waardoor zij zeker zijn van een plek in het uur of een meerrittenkaart ko pen. Het geld dat in de volgende week te houden collecte voor de Dieren bescherming in de regio Den Hel der en omstreken wordt opge haald, wordt door de gemeente Den Helder verdubbeld. Dit is een gevolg van het Platform Dieren welzijn, een samenwerkingsver band van de verschillende organi saties die op dat gebied actief zijn. Het aanbod van de gemeente Den Helder geldt tot een maximum van €10.000,-. De plannen voor een samenwer kingsverband bestonden al langer, maar kwamen in een stroomversnel ling toen de gemeente Den Helder aangaf liever te worden benaderd door een collectief dan door elke in stelling apart. Dit resulteerde in het Platvorm Dierenwelzijn, waarin ge participeerd wordt door de Dierenbe scherming afdeling Den Helder en omstreken, vogelopvang de Padde stoel, dierentehuis 't Schuthok en de dierenambulance. Het eerste project van deze samenwerking is de in de week van Dierendag te houden col lecte, waarvoor medewerkers van alle vier de dierenclubs op pad gaan. in totaal zo'n 50 vrijwilligers. Texe laars die mee willen collecteren, kun nen contact opnemen met Riet Veen- endaal, tel. 314380 Half november verschijnt in de Texelse Courant een overzicht van de honderd personen die zijn genomineerd voor de verkiezing van de grootste Texelaar. Namen voor deze verkiezing kunnen tot 12 oktober worden ingeleverd bij de redactie. Warmoesstraat 45. tel, 362620, e-mail redactie® texelsecourant.nl. De redactie is met name op zoek naar namen van personen uit een verder ver leden. Deze week werden onder meer genoemd: Meyert Boon (uitvinder), Cor Dros (bestuurder). Reijer Pieter Keijser (initiatiefnemer van de TEM), Mark van Rijsselberghe (voor vechter van biologische land bouw en waddenproducten), Huib (de Rijmelaar) Fenijn (volks dichter, schreef over vele actuele onderwerpen). Jan Drijver (vogel kenner, schrijver). Jan Drijver (1886-1963), geboren en getogen in Den Hoorn, was één van de pioniers op het ge bied van natuurbescherming. Hij was betrokken bij de totstandko ming van de nieuwe Vogelwet (1936) en drukte een belangrijk stempel op de herziening van de Jachtwet (1954). Verder speelde hij een belangrijke rol in de nog jonge Vereniging Natuurmonu menten. Drijver werd benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau en opende in 1957 de naar hem vernoemde school in Den Hoorn. Een decennium later werd in Den Burg een straat naar hem vernoemd. P.B. Goemans uit Den Hoorn mag een recreatieappartement maken in een boet aan het Hoge Achterom die thans nog een agrarische en ambachtelijke bestemming heeft. Het college heeft besloten de hier voor benodigde vrijstelling krach tens artikel 15 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening te verlenen. De boet hoort bij Goemans' woning aan de Herenstraat en wordt nu ge bruikt voor opslag. De vorige eige naar had er een metaalconstructie- werkplaats. Het is de bedoeling dat het gebouw (geen schapenboet) qua vorm, grootte (68 vierkante meter) en materiaalgebruik niet verandert, zo dat het blijft passen in het be schermde dorpsgezicht van Den Hoorn. Om die reden willen b en w ook dat de schuurdeuren in tact wor den gelaten en dat achter deze open slaande deuren een glaspui wordt gemaakt, zoals ook wel is gebeurd bij stolpen d-e tot woning zijn gemaakt. Bij het beoordelen van de aanvraag heeft het college in aanmerking ge nomen dat door het recreatieve ge bruik het voortbestaan van het karak teristieke bouwsel is verzekerd, dat ter plekke voldoende parkeerruimte is en dat meer recreatieve opstallen aan het Hoge Achterom staan, waar door geen sprake is van aantasting van de cultuurhistorische waarden van de omgeving. Bij de behandeling van het verzoek is nog wel gekeken naar precedent werking. Er zijn ongetwijfeld meer Texelaars die een boet of schuur heb ben waar ze een zomerhuisje of ap partement van willen maken. In dit geval is echter sprake van de be stemming 'Gronden bestemd voor behoud agrarisch opstal, categorie Ak' en de vestiging van een recreatie- appartement is specifiek voor deze bestemming opgenomen. Andere boeten en schuren hebben deze be stemming als regel met en kunnen dus geen recreatieve functie krijgen Het nieuwe appartement in Den Hoorn gaat ook met ten koste van het aantal recreatieve slaapplaatsen op Texel, omdat de mogelijkheid om in de betreffende boeten appartemen ten te realiseren al in de telling van slaapplaatsen is meegenomen. Texel heeft bij de provincie drie (volgend jaar uit te voeren) ver- keersveiligheidsprojecten voorge dragen voor steun uit de pot die daarvoor beschikbaar is. Het gaat om de reconstructie van de Post weg-Molenlaan en herinrichting van de Wilsterstraat en de Thijs- selaan in Den Burg. Er wordt een beroep gedaan op het fonds dat tot voor kort GDU-geld werd genoemd (wat staat voor Ge bundelde Doel Uitkeringen). Het geld komt van het rijk, dat de verdeling aan de provincies overlaat Texel heeft de afgelopen jaren in ruime mate gepro fiteerd van dit fonds, onder andere voor het financieren van rotondes en fietspaden. Voor de jaren na 2005 staan onder meer fietspaden langs de Komngs- weg/Oosterweg, Californièweg, strandslag paal 17 en de Redoute op het programma, evenals de her inrichting van de Waalderstraat, Heemskerckstraat en Laagwaalder- weg en de rotonde Pontweg-Gerrits- landerdijk. 22 15 CVI-Cocky Texelse Autocentrale Veld B 18.30 Randstad-Tevoko 2 Super de B. 19.15 Super de Boer-OSG Randstad 20.00 Schouwstra-Rival OSG 20.45 Salon M.-De Waal Schouwstra 21.30 Smash'68-B&B Salon Martine Veld C 18 30 Oostra-Smash K. Natuurwinkel 19.15 Natuurw-lepe de Boer Oostra 20.00 Krim-Jozefschool lepe de Boer 20 45 Timmer's BaUkerij-NBC De Krim 21.30 Durper Drup-Bar Sp. Timmer 22.15 Beverdam 2-Sportsh. 1 Bar Sp. Wedstrijdleiding OSG en Daan (tel. 320370). Uitslagen 28 september Foto De Waal-Remco Oostra Schilder 1-2, Smash'68 Piet Kooger-De Rival 1-2; Tevoko 2- OSG 3-0; Ecotiem-Super de Boer 0-3; TESO- Randstad 2-1Texelse Autocentrale-De Prinsen van Texel 3-0; NIOZ 3-Bouwcenter Rab 3-0; Wessels Ontwerpt'-NIOZ 2 1 -2; Swier Groente Fruit-De Wit Installatietechniek 3-0; De Pilaar- Zandbank 2-1; Rabobank-Langeveld de Rooij 2-1 De Lindeboom-Slagen) Beverdam 1 - 2; Slagen) lepe de Boer-Jozefschool 2-1, NBC Eelman Partners-Natuurwmkel 2-1Bar Spor- tief-Timmer's Bakken) 1-2, Sportshop Texel 1- Klif 23 2-1; Slagen) Beverdam 2-Durper Drup 2-1, Aeolus Uitzendbureau-Salon Martme/De Oorzaak 0-3. vrijdag 1 OKTOBER 2004 Catalpa werd voor kinderopvang in totaal €200,- per dag per kind gere kend. Kleinschalige kinderopvang via gast ouders lijkt veel op het grijze circuit, waarbij oppasmoeders kinderen van anderen opvangen. Het verschil tus sen het grijze circuit en Calimero is volgens Brewel onder meer dat er in het laatste geval veel professionele begeleiding is en dat het gastouder bureau bemiddelend kan optreden als er een conflict ontstaat tussen ouder en gastouder. Met behulp van een heen-en-weerschrift worden ook de vorderingen en verrichtingen van de kinderen bijgehouden. De gast ouders komen niet in loondienst van Calimero. Ze werken als kleine zelf standigen. Ze hoeven zelf geen kin deren te hebben. 'Het kan ook voor bijvoorbeeld oma's een leuke manier zijn om wat bij te verdienen.' Brewel is zelf opgeleid tot kinderleidster. Ze werkte twee jaar bij Catalpa in Het Zwin en één jaar bij de voormalige Stichting Kindercentrum Texel in de Burdetstraat. Daarvoor werkte ze acht jaar bij kinderdagcentra in Den Bosch. Brewel gaat Calimero runnen vanuit het kantoor aan de Warmoes straat waar sinds begin dit jaar ook Aeolus Uitzendbureau is gevestigd. Brewel, Kortekaas en Hoogenbosch verrichten de werkzaamheden voor Calimero samen met hun werk voor Aeolus De inschrijvingen voorouders en gastouders zijn inmiddels van start gegaan. 'We zijn daar al mee begon nen, omdat ouders uiterlijk eind no vember een aanvraag bij de overheid moeten indienen voor teruggave van de kosten.' Calimero is bereikbaar via 321943 of info@calimerotexel.nl Op haar meeste schilderijen is bamboe te zien. Het staat voor Anneke Adama symbool voor vita liteit en levenskracht. 'Wat er ook gebeurt, het gaat gewoon door. Het waait plat als het stormt, maar daarna is het er weer.' Adama ex poseert samen met haar zoon Jas per Adama uit Den Hoorn tot woensdag 6 oktober in gemeente lijke expositieruimte Tusse de Banke in Den Burg. Vitaliteit en levenskracht zijn geen holle begrippen bij de familie Adama. Als tiener kreeg Jasper Adama een ernstig ongeluk toen hij op de fiets door een vrachtwagen werd ge schept. Op eigen kracht wist hij zich daarna met hulp van de familie terug te knokken. Tijdens die periode legde hij zich onder meer toe op het ver vaardigen van potten en schalen, wat hij op jonge leeftijd van pottenbakker Han van Galen uit Amersfoort had geleerd. Een paar jaar geleden ver huisde hij naar Texel, waar hij bij het Maartenhuis en later de Texelse Rede via een proefwoonproject leerde op zichzelf te wonen In de expositieruimte aan de Groene- plaats zijn diverse potten en schalen te zien die Adama sindsdien heeft ge maakt in zijn atelier aan de Stolpweg De meesten zijn elektrisch gestookt, maar er staan ook enkele raku- en houtgestookte werken van zijn hand. Adama wil binnenkort op het eiland cursussen pottenbakken geven. Men sen moeten zich volgens hem niet la ten afschrikken door zijn ogen. Hij hield beschadigde oogzenuwen over aan het ongeluk, waardoor hij slecht ziet. 'Ik kan geen mensen herkennen als ze op een afstandje lopen. Alleen als ik dichtbij ga sta, lukt me dat.' Creativiteit en kunstzinnigheid zijn eveneens vertrouwde begrippen bij de familie Adama. Anneke Adama, die in Amersfoort woont, legt zich al jaren toe op kunst en een broer en een zus volgden een kunstopleiding aan de Rietveld Academie. Alleen kind nummer vier ging een andere richting uit, studeerde natuurkunde en werd systeembeheerder. Behalve haar schilderijen van bamboe toont Anneke Adama ook schilderijen die interne veranderingsprocessen uit beelden en werken die zijn geïnspi reerd op rampen met olietankers voor de kust. 'Daarmee wil ik niet alleen laten zien hoe mooi de natuur kan zijn, maar dat het ook ineens kan zijn afgelopen.' Het is de eerste keer dat de twee exposeren in Tusse de Banke. De expositie wordt vanmid dag om 17.00 uur geopend door do minee Jaap Vlasblom uit Den Hoorn. De werken zijn tot woensdag elke dag te bezichtigen van 10.00 tot 18 00 uur. trapt Karin Zoer, één van de deelnemers aan Schwimm Indoor Cycling, enthousiast de pedalen rond. (Foto GemrtJ Timmerman) en Guus Offerhaus zijn vandaag in het pand van het voormalige Artima gestart met Atelier Oflerhaus. (Foto Jeroen van Hattum) Calimero richt zich op kleinschalige kinderopvang voor kinderen van 0 tot en met 12 jaar Zowel ouders die opvang voor hun kind zoeken als aankomende gastouders kunnen zich inschrijven bij Calimero. Het bureau brengt daarna partijen met elkaar in contact en zorgt ervoor dat kinderen bij de gastouders worden ingedeeld Zowel ouders als gast ouders kunnen aangeven naar welke dagen en tijden hun voorkeur uitgaat, waarna volgens Brewel de juiste match wordt gemaakt. 'Er volgt daarna een proeftijd van een maand om te kijken of het gaat en als dat zo variabel, omdat ouders kunnen aan geven hoeveel uur zij gebruik willen maken van de diensten van een gast ouder. 'Bij het kinderdagverblijf kon je alleen maar dagdelen afnemen. Maar de bedoeling is zo laag mogelijk te blijven. Het belangrijkste is dat er kin deropvang op het eiland blijft be staan.' Bij de nieuwe opvang is het ook mogelijk de totale kosten deels vergoed te krijgen, doordat de ge meente Calimero officieel heeft er kend 'Het werkt ook net als anders volgens het principe dat de overheid eenderde betaalt, de werkgevers eenderde en de ouders eenderde.' Bij Peronne Brewel (links), Anneke Hoogenbosch (midden) en Yvonne Kortekaas (rechts) star ten in het pand Aeolus Uitzendbureau aan de Warmoestraat met gastouderbureau Calimero. (Foto Jeroen ven Hattum) Anneke en Jasper Adama exposeren de komende dagen schilderijen en keramiek in de gemeentelijke expositieruimte aan de Groene- plaatS. (Foto Jemen van Hattum) Volleybalprogramma 5 oktober Veld A 18.30 Prinsen van Texel-TESO Kobeko 19.15 Kobeko-NIOZ 1 Prinsen v. Texel 20.00 Paal 28-Maarco Bouw NIOZ 1 20.45 Sportshop 2-Tatenh. 1 Paal 28 21.30 Autocentr.-Ecotiem Tatenhove 1 is, worden er contracten opgesteld Gastouders hoeven volgens Brewel niet per se gekwalificeerd te zijn. Ze krijgen cursussen aangeboden, pe dagogische adviezen van het gast ouderbureau en worden ook op an dere fronten begeleid Voordat een gastouder aan de slag gaat, komt Brewel met een lijst van de GGD op huisbezoek om te controleren of de woningen aan de juiste voorwaarden voldoen. Het moet onder meer veilig en hygiënisch voor kinderen zijn. Calimero zelf is vorige week in op dracht van de gemeente door de GGD onderzocht en beoordeeld. Het bureau is door de gemeente inmid dels erkend als gastouderbureau. Hoeveel de nieuwe opvang ouders gaat kosten, is volgens het bureau afhankelijk van het aantal uren dat wordt afgenomen De kosten zijn vierhonderd kilo tapijt ging er 5ens de verbouw naar buiten, de oker- en groengekleurde -'lr ren werden wit geschilderd en ihele ruimte smaakvol inge- Na een paar jaar leegstand 3®§ft Artima in de Gravenstraat in Burg weer bewoners. Guus en Offerhaus openen er van- fj (vrijdag) de deuren van hun we Atelier Offerhaus. ten open toont de heringerichte ledenverdieping van de voorma meubelzaak zich. Bezoekers idelen over een zwartwitte vloer in de vorm van puzzelstukjes is Irukt Verspreid door de ruimte zijn erse sculpturen, schilderijen en tere kunstwerken te zien die moe- Guus en dochter Carla Offerhaus hebben gemaakt. 'Er zaten nog I lampen en spotjes in van de vo- eigenaar. Die hebben we kunnen ruiken voor de belichting van de ken', vertelt Guus Offerhaus. te Offerhaus kocht het pand in Sinds mei werkten de twee aan (omst van hun nieuwe atelier en nrichting van de woonruimte op ovenverdieping. Afgelopen week den de laatste werkzaamheden icht en werd ook een nieuwe elektrisch gestookte oven afgeleverd die gezamenlijk met de buren naar binnen werd gebracht. Beide dames komen uit Oud Zuilen in de buurt van Utrecht. Carla Offerhaus had er 24 jaar een tandartspraktijk, totdat ze in 2000 door een oogziekte moest stop pen. Guus Offerhaus werkte jaren lang in de praktijk van haar man die dokter was in Haarlem. Naast hun werk hielden ze zich beiden altijd al met kunst bezig. Guus Offerhaus volgde vroeger een kunstopleiding aan de Minerva Academie in Gronin gen en was in Haarlem lid van de uit de 1600 daterende kunstenaars vereniging Kunst zij ons doel. Carla Offerhaus volgde een opleiding bij Artibus in Utrecht. Nadat zij was ge stopt als tandarts, werkte ze als vak kracht keramiek bij de stichting De Paraplu in Utrecht waar mensen met een lichamelijke handicap wordt ge leerd kunst te beoefenen ondanks hun beperkingen. Een scheiding was voor haar aanleiding uit Oud Zuilen te vertrekken. 'Dit is een nieuw begin. We kwamen al vijfentwintig |aar voor vakantie op Texel en ik had gezegd dat ik hier graag naar toe zou verhui zen als ik weg zou gaan uit Oud Zui len. We zijn gaan rondkijken en dit gebouw was het.' De komende maanden exposeren de twee vooral eigen werken. Guus Offerhaus is van de realistische school, Carla richt zich meer op ab stract werk 'Maar ik ben nu bijvoor beeld ook bezig met een opdracht om een schilderij van de Dom in Utrecht te maken.' Begin 2005 star ten de twee met het geven van di verse cursussen zeefdrukken, schil derijen en keramiek in het atelier. Bedoeling is dat daar ter zijner tijd ook werk van cursisten komt te han gen. 'Mensen hoeven het niet al te kunnen, als ze een cursus volgen. Bij cursussen etsen die we eerder heb ben gegeven, hebben we ook kunst verzamelaars gehad die de techniek wilden leren, zodat ze een werk be ter konden bekijken als ze het wilden kopen.' Bezoekers kunnen zowel aan de Gravenstraat als de Molenstraat naar binnen. Het gedeelte aan de Gravenstraat wordt het winkel gedeelte waar werken kunnen wor den gekocht. Het gedeelte aan de Molenstraat wordt meer ingericht als werkplaats. Aan de Gravenstraatzijde komt voor de bezoekers ook nog een leestafel waar bladen over kunst kun nen worden gelezen De eerste alternatieven voor kin deropvang op het eiland beginnen zich aan te dienen. Peronne Brewel, Yvonne Kortekaas en Anneke Hoogenbosch gaan vol gend jaar van start met Gastouder bureau Calimero. Het bureau werft gastouders die onder begeleiding van het bureau thuis met klein schalige opvang kunnen beginnen door maximaal vier kinderen in huis te nemen. Het initiatief is van Peronne Brewel uit Den Burg die tot maart als leidster bij kinderdagverblijf Het Zwin van Catal pa werkte. Ze liep al langer rond met de plannen voor een gastouder bureau, maar tot uitvoering kwam het niet. Volgens de drie staat het opzet ten van het bureau los van de beslis sing van Catalpa om per 1 april te stoppen met het kinderdagverblijf en de buitenschoolse opvang in Den Burg.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 7