Wampex presenteert alvast grootste Texelaar aller tijden ZEGEL Cjrocn ThwartsJ~exels'm het :r^^srr»=s=:srsnsr.x=:===;j=s=n;=-'*--"— r— iollege duikt opnieuw in kwestie Blaauboer Koe voor jarige Mark van der Vliet Onderzoek: prijs woning steeg bijna drie procent BEVE DE WIT ewoner mag voorlopig blijven Mooi of lelijk Partners tekenen overeenkomst nieuwe hulppost m Bob Bakker Ilse Pastoor rijdt prijs TEXELSE'fc)llRANT SUPER DE BOER Kunstbeleid DINSDAG 5 OKTOBER 2004 GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11917 van Koos Tjepkema, foto's Sw*< Oosterttuisl im mee: de grootste Texelaar tijden of een look-alike. Begin iet zwaartepunt van het eiland, een aantal ingewikkelde aan- nngen en meld je bij het ihrijfpunt. Dat was in het kort Bodschap waarmee Kwapsma organisatie) de deelnemers aan lieuwe Wampex zondagmiddag pad stuurden voor de voor- thrijving. ingewikkelde routebeschrijving i achteraf niet helemaal te klop- maar het weerhield de Warn ers er niet van de CIV-loods in leschild te vinden, waar de orga- tie klaar zat voor de inschrijving. Hoofdredacteur Gerard Timmerman en redacteur Jeroen van Hattum van de Texelse Courant waren opgetrom meld als juryleden om een oordeel te geven over de argumentatie waarom de meegebrachte Texelaars of hun look-alikes in aanmerking zouden moeten komen voor de titel. Opmerkelijk was dat diverse groepen Texelaars hadden meegenomen die juist niet vaak in het nieuws zijn, maar wel grootse prestaties op hun naam hebben staan. Zo presenteerden Patricia de Vries, Jeanette Graaf, Jeanette ter Steege en Angeline Tjepkema Karin Keijser als grootste Texelaar, omdat zij vier kinderen heeft geadopteerd, steun geeft aan de ge zinnen waaruit de kinderen afkomstig zijn en ook elf jaar voor anderen heeft gezorgd als ouderling. De groep van Ab-Jan Witte presenteerde moeder Truus Witte en de groep van Patricia Mosk kwam met haar moeder Annie de Vries aanzetten Texelaars als Arie Kikkert (van de Jan Plezier), Bram van Dijk, Bert Koning, Willem Goènga, Meijert Boon, Henri van Maldegem. Jan Jacob Rab, Peter Kaan en Johan Hoogerheide werden eveneens in het zonnetje gezet voor al hun verdien sten voor de samenleving. De hoogste beoordeling van de jury ging naar de groep van schapen houder Koos Tjepkema die als groot ste Texelaar de winnende ram van een keuring in Opmeer had meege nomen De presentatie kreeg een extra dimensie door een luid, met veel overredingskracht voorgedragen en ter plekke bedacht gedicht van Piet Kooiman waarin hij bezong hoe Koos en Pauline Tjepkema hun grootste Texelaar in de wei denkbeel dig voordeden wat hij moest doen met vijftig rondwandelende schapen- De voordracht werd beloond met een luid applaus van de grote kring die zich al snel om Kooiman had ge vormd. Maar ook bij andere deelne mers ontbrak het niet aan creativiteit of verrassende ingevingen. Cora Tim mer, Sifra van der Vis en Esther Ran. drie 17-jarigen die voor het eerst meedoen, presenteerden zichzelf zonder enige schroom als grootste Texelaars, omdat de jeugd de toe komst heeft. Bijkomend argument was dat ze met een gezamenlijke lengte van 5 meter 40 de langste meiden van de OSG zijn. Officiers De groep van Joost Albers had bijna letterlijk dokter Boswijk uit de mottenballen gehaald. Gehuld in een heus officierspak dat de groep uit het museum van Gerrit Gerrits had ge leend, kwam de look-alike de CIV- loods binnenwandelen. Een andere opvallende verschijning was Jaap van der Vis die werd gepresenteerd als de look-alike van zijn vader wijlen Jan van Toon van der Vis. Van der Vis kon zich er wel in vinden. 'Ze zeggen al zo vaak tegen mij dat ik precies op mijn vader lijk.' De groep van Coble Daalder had een letterlijke look-alike van Ad Blok van der Velden bedacht. De dames hadden een stukje gras veld bij zich waar een blok hout op lag. Het werd gedragen door een look-alike van Huib de Ri/melaar Fenijn. De laatste was volgens de dames groot in zijn woorden, de eer ste groot in beeld en samen waren ze groot in hun daden. Look-alikes van Jac. P. Thijsse kwa men een paar keer voorbij en zelfs Lees verder pagina 5 ob Blaauboer hoeft voorlopig te vertrekken uit de voorma praktijkruimte bij de woning Eric Hercules en Sophie >seur in Den Burg. Burgemees- en wethouders gaan de kwes- op advies van de commissie waarschriften opnieuw bekij- tules, Brasseur en Blaauboer te- Jen eerder dit jaar bezwaren aan in een besluit van burgemeester wethouders dat Blaauboer de itijkruimte moet verlaten, omdat volgens het bestemmingsplan mag worden gewoond. Het col- zag na nader onderzoek ook mogelijkheden het wonen als- te legaliseren, waardoor luboer werd aangeschreven dat «r 1 november zou moeten ver ken. Bezwarencommissie denkt an- over de kwestie. Zij hoorde tij- sde behandeling van de zaak op nsdag 25 augustus diverse argu- Hen die de kwestie als bijzonder Tierkten en mogelijk alsnog tot lisering zouden kunnen leiden, college zou de aanschrijving aan luboer het beste in 'zijn geheel en Draal' moeten heroverwegen om dgens pas te besluiten over de waarschriften tegen de aanschrij- I In afwijking tot de gebruikelijk 8 van advisering wilde de com ae de ingediende bezwaren voor- 3 ook nog met gegrond of onge- d verklaren. Het college heeft het es overgenomen en nader amb- i onderzoek gevraagd. I«ns de bezwarencommissie heb- de bezwaarmakers onder meer punt gemaakt dat de gescheiden mboer door de huidige woning- ktsituatie niet snel in aanmerking voor andere permanente huis- 'Pg. terwijl hij met drie kinderen "praktijkruimte verblijft. De man dart de aanschrijving uit de prak riten zou volgens de commissie "Wende sociale gevolgen hebben Blaauboer en zijn kinderen'. Tij- >de zitting had hij betoogd dat hij et was gesetteld in de buurt waar kinderen ook naar school gaan. tommissie kan zich ook vinden in irgumentatie dat de voormalige dijkruimte uitermate geschikt is 'bewoning, met name omdat er a'999 enkele inpandige aanpas- Sn hebben plaatsgevonden. Her won Brasseur begonnen in dat met de verhuur van de ruimte, ze bij de gemeente naar de lelijkheden hadden geïnformeerd, vomng is volgens de twee ook het sl doelmatige gebruik van de ™ikruimte. Volgens het bestem mingsplan zou het bijgebouw alleen mogen worden gebruikt als huishou delijke berging, garage of hobby ruimte, maar dat is volgens Brasseur en Hercules minder voor de hand lig gend. De commissie wijst erop dat iedereen het over eens dat het huidige gebruik van de praktijkruimte strijdig is met het bestemmingsplan. Ze kan in be ginsel ook de houding van het college onderschrijven dat er in zulke geval len handhavend moet worden opge treden, maar ze vindt dat burgemees ter en wethouders in de kwestie-Blaauboer ook wel wat meer naar de andere meespelende belan gen moet kijken en met alleen puur volgens de bestemmingsplan voorschriften handhavend moet op treden. Hercules had tijdens de zitting eind augustus al aangevoerd dat de 'omgang van de gemeente met de schaarste op de woningmarkt botste met de maatschappelijke werkelijk heid op Texel.' Vindt u de nieuwbouw van B&B Accountants lelijk of is dat voor u juist het toonbeeld van mooie architectuur? En is de her inrichting van het Schilderend mooi geworden of juist lelijk? De redactie van de Texelse Courant wil graag weten wat u mooi of lelijk vindt op Texel. Uw reacties kunt u sturen aan redactie® texelsecourant.nl of faxen naar 323000, o.v.v. mooi of lelijk. Als je helemaal weg bent van koeien en er staat er zomaar eentje in je tuin, dan kan de dag niet meer stuk. Ze ker niet bij Mark van der Vliet, die op zijn 24ste verjaardag zondag een le vensgrote koe in de voortuin aan de Bernhardlaan aantrof. Weliswaar geen echte, maar wel een nauwelijks van echt te onderscheiden exem plaar. De koe was er neergezet door Marks begeleider Joop Moerbeek. 'Mark is helemaal lijp van koeien. Toen ik laatst door Eierland reed en bij het vliegveld deze kunstkoe zag staan, dacht ik meteen: Die moet naar Mark. Het gevaarte stond op het ter rein van het Paracentrum/Texel Air en toen Moerbeek eigenaar Bob Rienks vroeg of hij de koe even mocht lenen, deed de directeur daar nog een aar digheidje bij. Zo kwam het dat de ja rige tussen het eten van gebakjes door niet alleen met zijn eigen koe werd vereeuwigd, maar met zijn be geleider binnenkort ook een rond vlucht boven Texel mag maken. Bij zonder, ook omdat het de laatste keer is dat Mark zijn verjaardag bij zijn ouders viert. Over enige tijd verhuist de Texelaar, samen met vijf andere verstandelijk gehandicapten van het eiland, naar het nieuwe gezins vervangende thuis aan de Burgerhoutstraat. De gemeente, de politie en de Stichting Wonen Texel tekenen deze week een nieuwe samen werkingsovereenkomst voor de nieuwe gezamenlijke hulpverle- ningspost aan de Pontweg. Vol gens een woordvoerder van de gemeente wordt de verdeelsleutel voor de kosten die nu worden ge maakt vastgelegd. De gemeente heeft de voor- bereidingskosten tot nu grotendeels zelf voorgeschoten. Hoeveel er in middels in het project is geïnves teerd. kon een woordvoerder gisteren desgevraagd met zeggen. Hij ging er wel van uit dat de kosten onder het krediet van in totaal €100.000,- zijn gebleven dat de gemeenteraad be schikbaar heeft gesteld. De raad ver hoogde het voorbereidmgskrediet een jaar geleden van €50.000,- naar €100.000, omdat de €50.000,- toen niet voldoende was. Het college heeft de afgelopen jaren diverse malen het standpunt ver woord dat de voorbereidingskosten moeten worden gezien als pars pro toto (deel van de gehele kosten) en dat ze gelijkelijk worden verdeeld over de partners die in het project zijn betrokken. De verhoudingen wijzig den echter toen Corbis Plus zich dit voorjaar terugtrok en de Stichting Wonen Texel (SWT) haar rol overnam. Volgens de woordvoerder is het wel de bedoeling dat Corbis Plus alsnog de kosten betaalt voor het traject waarin zij bij de voorbereidingen was betrokken. 'We willen dat wel in onze richting laten komen.' Corbis Plus had daar eerder de nodige moeite mee getoond. De gemeente wil in november een voorbereidingsovereenkomst laten tekenen, waarin alle ins and outs van het nieuwe gebouw zijn vastgelegd. Die overeenkomst wordt volgens de woordvoerder momenteel juridisch beoordeeld. Gemeente, politie en SWT hebben inmiddels hun ja-woord aan het project gegeven. De gemeen teraad deed dat in juni, de andere twee deden dat een maand later. De overheid moet geld uittrekken om tot een gemeentelijk kunstbeleid te komen. Dat zou kunnen worden be taald door te stoppen met 'de onza lige gewoonte' voor 'ieder wisse wasje' een extern adviesbureau in te huren. 'Wanneer je dat vijf keer na laat, spaar je 150.000 euro uit Voor waar. een eerste begin van een kunst begroting.' Dat pleidooi hield schrijver Nico Dros zaterdagmiddag in de toespraak waarmee hij de ten toonstelling van Waantij in EcoMare opende. Pagina 3 'We kunnen dokter Wagemaker met dankbaar genoeg zijn dat hij indertijd het initiatief tot de opnehtmg van Teso heeft genomen. Hij had een vooruit ziende blik, Texel heeft veel aan hem te danken.' Bob Bakker, die na der tig jaar aftrad als commissaris van de veerdienst, stopt in een periode waarin het Teso voorspoedig gaat. Pagina 9 Ilse Pastoor heeft zich bij wedstrijden voor mountainbikers in de Rabotop Noord-Holland in de prijzen gereden. In Den Helder eindigde ze in een veld van tien dames op de derde plaats. Zij moest alleen haar meerdere er kennen in Merel Koenen en Jessica Glasbergen. Haar achterstand op de nummer twee bedroeg minder dan een minuut, terwijl het gat bij de vo rige wedstrijd nog meer dan vijf mi nuten was. In de voorlaatste ronde kreeg Glasbergen pech en dreigde ze haar voorsprong zelfs helemaal te verspelen, maar juist op tijd kreeg ze haar fiets weer in orde en stelde ze haar tweede plaats veilig. Naast Pastoor deden nog twee ren ners van Wielervereniging Texel mee in Den Helder. In de jeugdcategorie voor 11 - en 12-jarigen reed Erwin de Ridder naar de tiende plaats. Zijn va der Arie eindigde als veertigste in de sterk bezette funklasse. Sindsdien is architectenbureau BBHD uit Schagen bezig een defini tief ontwerp voor het gebouw te ma ken De gemeente wil het project begin 2005 aanbesteden en gunnen. Naar verwachting is in totaal zo'n tien miljoen euro gemoeid met de bouw van het nieuwe onderkomen voor brandweer, politie, ambulance en andere medische zorgverleners als een aantal Texelse huisartsen. (Advertentie) De gemiddelde prijs van een wo ning op Texel is in de afgelopen vijf kwartalen met 2,84 procent geste gen. Die gemiddelde prijs komt uit op €217.000,-. Bij de eengezins woningen is sprake van een waardestijging van ruim drie pro cent. Dat blijkt uit een onderzoek dat het Delftse bureau ABF Re search uitvoerde. De Texelse ma kelaar Paul van Heerwaarden trekt die cijfers in twijfel. Marx van aer vliet en zijn begeleider Joop Moerbeek bij de levensgrote koe die hij voor zijn verjaardag kreeg. ABF ontwikkelde een model om de woningprijs zo goed mogelijk te be palen. In de zogenoemde Woning- prijs-index (WOX) baseert ABF zich op gegevens van het kadaster, waar alle Nederlandse woningverkopen worden geregistreerd. Die informatie wordt gecombineerd met kenmerken van een bepaalde wijk, buurt of ge meente. Zo ontstaat een onafhanke lijk taxatiemodel voor de Neder landse woningmarkt, zo stelt het onderzoeksbureau. Voordeel van de WOX-gegevens zou zijn dat die niet afkomstig zijn van makelaars, die belang hebben bij ontwikkelingen op de woningmarkt. In samenwerking met het dagblad De Volkskrant onder zocht ABF de prijsontwikkeling voor alle Nederlandse gemeenten. Uit die informatie, die op de website van De Volkskrant is terug te vinden, blijkt dat de prijs van een eengezinswoning op Texel in de afgelopen vijf kwartalen steeg met 3,2 procent van €219.000,- tot €226.000,-. Dat is een (Foto Gerard Timmerman) fractie meer dan het landeli|ke gemid delde, dat uitkwam op 3,1 procent. De waardestijging van woningen met een landelijk karakter in de provincie Noord-Holland bleef steken op 2.3 procent. De waardestijging van ap partementen op ons eiland was veel geringer: anderhalf procent. De prijs van een gemiddelde woning op Texel steeg sinds het derde kwartaal van 2003 met 2,84 procent. Twijfels Makelaar Paul van Heerwaarden twij felt aan de juistheid van die informa tie. 'Ik geloof daar mets van. Voordat je de juiste input ergens inzet, heb je output van anderen nodig. Ons is nooit gevraagd om informatie. Het kan inderdaad zijn dat ABF Informa tie bij het kadaster heeft opgevraagd, maar dat lijkt mij met waarschijnlijk.' Hij beaamt echter dat de gegevens van het kadaster secuurder zijn dan die van zijn eigen brancheorganisatie NVM. omdat die voor Texel slechts de informatie van zijn eigen makelaardij bevatten en niet die van collega-ma kelaars die geen lid zijn van deze ver eniging. 'Ook gevoelsmatig ben ik het met die cijfers niet eens. Ik denk dat ze aan de hoge kant zijn. Bovendien is het gevaarlijk om conclusies te trekken, want het is maar net welke gegevens je bij zo'n index betrekt.' Makelaar Jan Duin wil geen reactie geven. 'Je kunt geen appels met pe ren vergelijken. Ik ken dit onderzoek met en vind het moeilijk om uit de losse pols een reactie te geven.' Cftttm Jrrrli li bd bjrt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP Z0£K NAAR HET BESTE JEUGDMODE KOMPIETE WONINGINRICHTING des SLIJTERIJ - WIJNHANDEL Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. efschljnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Losse nummers 0,95

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1