Tijd gehad om eigen stijl te ontwikkelen' 2 Vertrekkende dominee prijst Texelaars Tegenbezoek Mannenkoor aan Zuid-Afrika E Agenda E teso TEXELSE COURANT SIGMA-leden naar wedstrijd Rotterdam Volksdansinstuif Doopsgezinden naar Schagen Na de schok Dierendag Mijn idee... Hoogwater te Oudeschild TEXELS E'^COU R1 Kinderboekenweek in drie musea DINSDAG 5 OKTOBER 2004 Als predikant van de hervormde gemeente Waal, Koog en Den Hoorn stond hij in zijn woonplaats, Den Hoorn, bekend om zijn betrok kenheid bij het dorpsleven. Hij be zocht er de voorstellingen van de fanfare en de toneelvereniging, speulde mee met Ouwe Sun- derklaas en was één van de schrij vers die vorm gaven aan de visie hoe het dorp er in 2020 zou moe ten uitzien. In IJlst, één van de Friese Elfsteden, waar hij volgende maand aan de slag gaat, zal hij een ander leven krijgen, beseft hij. 'Ik zal er vooral te maken krijgen met de leden van de kerk en veel min der met de rest van de gemeen schap. Er zijn alleen al twee scho len, zodat ik bijvoorbeeld niet alle ouders zal zien.' Jaap Vlasblom heeft veel zin in zijn nieuwe baan. Hij verheugt zich er vooral op in een grotere organisatie te werken. Telt de kerkenraad van Waal, Koog en Den Hoorn dertien leden die in drie dorpen hun werk moeten doen, de Protestantse Ge meente in IJlst kan er over ruim der tig beschikken. 'De kerkenraad is er opgedeeld in twee organen. De vol ledige kerkenraad, die af en toe bij elkaar komt, en een soort dagelijks bestuur, dat zich bezighoudt met de lopende zaken. Je bent er als predi kant onderdeel van een groter ge heel. Er zijn meer stemmen die mee praten en dat is ook goed. Het prettigst vind ik dat ik er een naaste collega heb, met wie ik nauw samen werk. Op Texel hebben de collega's van de verschillende gemeenten goed overleg, maar dat is vrijblijven der. Uiteindelijk staat iedereen toch voor zijn eigen club.' Dat neemt met weg dat hij, echtge note Anneke en hun kinderen Marije, Hester en Karin met weemoed het eiland zullen verlaten. Dat heeft veel te maken met hun zoon en broertie Wouter, die maar een paar dagen oud werd en naast het Hoornder kerkje begraven ligt. 'Wij zijn geen mensen die per se dagelijks na^r hef kerkhof moeten. Ik hoef niet hier te zijn om aan hem te denken. Maar het wordt wel moeilijk om het huis te verlaten waar hij geboren is en geleefd heeft. Eerste standplaats Naast deze trieste episode in hun le ven, die de banden met het dorp nog sterker heeft gemaakt, is er meer dat hen aan Den Hoorn bindt. Waal. Koog en Den Hoorn was Vlasbloms eerste standplaats. Nadat hij er was beroepen, kennis had gemaakt met de kerkenraadsleden en een preek ter kennismaking had gegeven, had hij er wel vertrouwen in. Het leek me een plaats met genoeg werk, waar ik me het vak zou kunnen eigen maken. Bovendien leken de mensen me niet te moeilijk Maar van het dorp had ik weinig verwachtingen. Ik was een paar keer als vakantieganger op Texel geweest. Op een vogelweekend. De natuur kende ik wel, de mensen en dorpen veel minder. Anneke was met haar familie al vaker op Texel. Maar of het hier leuk of niet leuk zou zijn, was moeilijk in te schatten. Maar vanaf het begin heb ik me hier thuis gevoeld En dus ook volop aan het dorpsleven meegedaan.' Plezierig vond hij de rust die hem werd geboden zich in te werken, on danks de leegte die zijn opvallend populaire voorganger Hendrik Betting achterliet. 'Ik ben een ander dan Betting. Zoals hij het kan, dat kan ik met. Ik doe het anders, dat heb ik me direct voorgehouden. Gelukkig kijken Texelaars liever even de kat uit de boom. Ze zitten er met direct bo venop om te vertellen hoe het moet. Daardoor heb ik de tijd gehad mijn eigen stijl te ontwikkelen. Dat was best belangrijk, want als beginnend predikant kom je vooral met veel boekenkennis aan. Dat geeft je wel iswaar een stevige onderbouwing, maar op het praktische werk ben je minder goed voorbereid. Na de stu die theologie heb ik een kerkelijke opleiding gevolgd van anderhalf, twee jaar. Daar zit ook een stage van drie maanden aan vast, in Zoeter- meer in mijn geval Maar dat was toch vooral een kwestie van meelopen en -kijken met de predikant. Bij ziekte en overlijden was hij toch de persoon die de gesprekken voerde. Ik heb van te voren niet met Hendrik Betting ge beld over hoe het hier was. Je indruk van een plek hangt er ook vanaf hoe je zelf bent. Ik ga liever op mijn eigen waarneming en gevoel af.' Betrokkenheid Vlasbloms stijl valt moeilijk in een paar woorden te omschrijven. Maar mensen die met hem te maken heb ben gehad, zal ongetwijfeld zijn be trokkenheid zijn opgevallen, die zich zelfs uitte in zijn deelname als speuler aan Ouwe Sunderklaas. 'Ik ben graag onder de mensen en Ouwe Sunderklaas is een goede gelegen heid om dat te doen Bovendien kun je er op een speelse wijze gebeurte nissen uit het afgelopen jaar onder de aandacht brengen, misschien zelfs tot een soort afronding komen. Vorig jaar speelde ik de schetsen van ver zoeningwaarin ik Hoornders en in- 'Vanaf het begin heb ik me hier thuis gevoeld', zegt vertrekkend predikant Jaap Vlasblom. (Foto Joop' Rommets) Ben Gerritsen, Karin van Empel en Jeroen van Hattum van het Texelse SIGMA-team hebben zaterdag in Rotterdam meegedaan aan lande lijke wedstrijden voor SIGMA- teams. SIGMA staat voor Snel Inzetbare Groep ter Medische As sistentie. De leden daarvan kunnen worden opgeroepen voor hulpver lening bij rampen en calamiteiten. De drie maakten deel uit van een gelegenheidsteam voor Noord-Hol land Noord dat was samengesteld uit vrijwilligers van SIGMA-teams uit Den Helder, Hoorn, Schagen en van Texel. Het Noord-Hollandse team eindigde als zeventiende van de achttien deel nemende teams. De wedstrijden hadden plaats bij voetbalstadion De Kuip in Rotterdam. De deelnemers moesten onder meer slachtoffers op een brandcard over een hindermsbaan vervoeren. Be langrijk daarbij was dat de slachtof fers zo stabiel mogelijk werden ver voerd en dat de SIGMA-leden voldoende rekening hielden met de veiligheid. Ook moest een ambulanceverpleegkundige worden geassistereerd bij de hulpverlening aan mensen die gewond waren ge raakt bij voetbalrellen. Het ene slacht offer had nekletsel en moest van een nekkraag worden voorzien en zo vei lig mogelijk op een zogeheten wervel plank worden gelegd Voor het an dere slachtoffer moest een infuus worden klaargemaakt en medicijnen worden opgetrokken De teams moesten ook zo snel mo- gëlijk een gewondennest inrichten en theorievragen beantwoorden. Gerritsen (Lange Ben) voltooide met slechts één fout een hindernis- parcours voor SIGMA-wagens met aanhangers Na afloop stal hij nog de show door tijdens een afsluitend op treden in De Kuip spontaan zanger Lee Towers een vlag in zijn handen te drukken. Towers dacht aan het rood/ wit de clubkleuren van Feyenoord te herkennen, maar kwam er na het uit rollen op het podium achter dat Lange Ben een trouw supporter van Ajax is. De vlag werd daarna weer snel opgevouwen. Het was de tweede keer dat er landelijke SIGMA- wedstrijden werden gehouden. Dren the won de eerste prijs. Dansgroep Interdans houdt woens dag 13 oktober een instuif in dorps huis De Wielewaal in De Waal. Van 20.00 tot 23.00 uur wordt vanaf een verzoeklijst gedanst, er wordt geen uitleg over de verschillende dansen gegeven. Deelname is gratis. Ongeveer dertig kerkgangers van de doopsgezinde gemeente Texel be zoeken zondag de gezamenlijke dienst voor alle twaalf doopsgezinde gemeentes in Noord-Holland Noord, die in Schagen wordt gehouden. Om stanties die tegenover elkaar hadden gestaan weer met elkaar in gesprek liet komen.' Beroepshalve heeft hij met minder mensen te maken en dat valt hem wel eens zwaar. 'Het is mooi werk, maar je bent veel in je eentje aan het werk. Aan die eenzaamheid heb ik wel moeten wennen. Daarom ook zoek ik contact met collega's. Je kunt je in mijn beroep nu eenmaal niet even afreageren in de koffiepauze Het af gelopen |aar zijn we op mijn initiatief een studiegroep begonnen. We be spreken daarin theologische boeken Dat is ook om je te blijven verdiepen. Bovendien vind ik het prettig in een gesprek |e gedachten aan te scher pen. Je kunt dat wel in je eentje pro beren, maar dan blijf je toch vaak in een cirkel ronddraaien.' Afscheid Omdat hij zowel binnen als buiten de kerk de afgelopen zes jaar nogal wat Texelaars heeft leren kennen, bestaat zijn afscheid uit twee gedeelten. Vrij dag is er van 19.00 tot 21.00 uur een receptie in dorpshuis De Waldhoorn in Den Hoorn, waarbij iedereen de gelegenheid krijgt om de predikant en zijn vrouw gedag te zeggen. Zondag begint om 10.00 uur een afscheids- dienst in de Hoornder kerk. Tien da gen later vertrekken ze naar Ijlst. Het zullen, ondanks de zin om in Fries land te beginnen, met de makkelijk ste dagen uit zijn bestaan worden. 'Ik ga met weg omdat ik word weg gekeken. Dat maakt het lastig. Aan de andere kant: afscheid is nog moei lijker als er wel problemen zijn. We zullen hier nog vaak met plezier te rugkomen De Nationale Dag Geestelijke Volks gezondheid. 11 oktober, heeft dit jaar als thema 'psychische gevolgen van een éénmalige ingrijpende gebeurte nis' en heeft als titel gekregen Na de schok. In samenwerking met Cmema7skoop in Den Helder ver zorgt de Geestelijke Gezondheids zorg Kop van Noord-Holland (GGZ) een speciale vertoning van de film 21 Grams over een fataal auto-ongeluk en de gevolgen. Voor aanvang van de film wordt een korte inleiding gehou den en na afloop is er een nabespre king door de heer Van Loon van het Instituut voor Psychotrauma. De voorstelling in Cinema7skoop in Den Helder vindt zondag 10 oktober plaats en begint om 15.00 uur. De toegang bedraagt €2,50, kaarten zijn te verkrijgen bij de receptie van Noordduyne, Huisduinerweg 5 (naast het Gemini Ziekenhuis). 8.30 uur vertrekt een bus vanaf de kerk aan de Kogerstraat in Den Burg, anderen vertrekken met eigen ver voer met de boot van 9.00 uur. De dienst in Schagen begint om 10.00 uur. Er is zondag geen dienst op Texel, de zondagsschool gaat wel gewoon door. Gisteren was het dierendag. Door de folder van de Weikoop was ik er al ruimschoots op voorbereid Aller lei heerlijkheden, verwen- en speet- attributen te kust en te keur Poezenhangmaties, speelmuisjes, mooie krabpalen, het één nog aar diger dan het andere Het was het uur der waarheidhoud ik nu wel of houd ik nu met van mijn katOm me heen kijkend moest ik bekennen dat het er bij mij thuis qua verwen attributen nogal Spartaans uitziet. Zelfs een eigen mandie is met te bekennen Ze ligt altijd ergens in de buurt van mijn stoel, meedraaiend met de zon en snort tevreden. Krabben doet ze bij gebrek aaneen fraai beklede krabpaal gewoon bui ten in de tuin aan de appelboom en soms aan het tumhek/e. Blikjes vlees krijgt ze nooit, omdat ik vind dat ze in beweging moet blijven en bovendien mijn huis bij wijze van kostgeld muizenvrij dient te hou den. Dat doet ze dan ook braaf en geregeld breidt ze ongevraagd en fantasievol zelf haar menu uit met een verse vogel. Ik zie al dat lieve gedoe met zo zitten En volgens mij denken veel dieren daar net zo over als het een ander dier betreft. Mi/n kat zal er, zoals uit bovenstaande wel blijkt, geen moment over prakkiseren om op 4 oktober een stukje kaas voor een muizenhol te leggen en echt met om zijn kost en inwoning veilig te stellen In het voorjaar een uit het nest gevallen vogelt/e hef terugdragen omdat het zo hulpbehoevend is en de moeder ongerust? Vergeet het maar; hap, slik en wég is het vogeltje. De moe der kan piepen wat ze wil, het mon ster wrijft nog eens vergenoegd met zijn voorpoot lang zijn bek en gaat knipperend in de zon de buit liggen verteren. Geen praatgroe pen, geen stille tochten, maar van gen wat je vangen kunt. Zou ik dat gedrag kunnen bijsturen met een paar blikjes vis? Hé ja. leuk voor die vis. Op National Geographic zie ik steeds weer de meest wrede om gangsvormen van dieren onderling. Een leeuw die alvast een hap neemt uit een nog levende zebra. Een roofvogel die zorgzaam een lief zangvogeltje aandraagt voor zijn eigen broed. Wreder kan het niet. En in de tuin geniet mijn poezelige huisleeuw intussen voor de zoveel ste keer van het spel met de voor zijn leven rennende muis. Dieren eten en worden gegeten Wat moet ik nu met dierendagAaien of hui len? Kortom, ik was gisteren de hele dag ten prooi aan tegenstrij dige gevoelens. Pien Verberg Het Texels Christelijk Mannenkoor gaat graag in op de uitnodiging van het koor Ad Musicum uit Pretoria orn een tegenbezoek aan Zuid-Afrika te brengen Dat verzekerde voorzitter Ko Vinke zaterdagavond na afloop van hun gezamenlijk optreden ten overstaan van een uitstekend ge vulde hervormde kerk in Den Burg. Even daarvoor had voorzitter Frank Jansma van Ad Musicum met een knikje naar zijn koor verzekerd dat de 45 leden het met z'n allen moesten kunnen opbrengen de 75 Texelaars een week lang onderdak te bieden en hun verblijfskosten te betalen. De Zuid-Afrikanen waren afgelopen weekend te gast in Texelse gezinnen. Wanneer het tegenbezoek plaats vindt, staat nog met vast Vinke liet gisteren weten de mogelijkheid te onderzoeken in 2006 naarZuid-Afrika te gaan. De uitnodiging was het hoogtepunt van een zeer geslaagd concert, waarin Ad Musicum indruk maakte met prachtig uitgevoerde gezangen, van zowel geestelijke als wereldlijke aard. De zangers en zangeressen waren allemaal blank, maar zeker in het tweede gedeelte, waarin nogal wat volksmuziek op het programma stond, klonken de 'zwarte' invloeden duidelijk door. Ad Musicum, dat in 1980 werd opgericht, bestaat uit amateurs, maar heeft de allure van een professioneel koor. Het toerde meermalen door Europa, trad op voor radio en televisie, maakte een CD, zong in 1989 bij de inauguratie van president De Klerk en is door de over heid aangewezen om Zuid-Afrika te vertegenwoordigen bij muziekfeesten elders in de wereld. Dit jaar werd voor de derde keer door Nederland ge toerd. Het concert op Texel vormde de afsluiting van die tournee. Opval lend was de rol van de nog jonge Neil Krog, die bij sommige gezangen voor begeleiding op piano zorgde, maar vervolgens weer snel tussen de rest van het koor ging staan om mee te zingen. Jammer was dat de toelich ting die dirigent Jan Klaver tussen de stukken door (in het Zuid-Afrikaans) verzorgde, alleen in het voorste ge deelte van de kerk was te verstaan. Het euvel was te verhelpen geweest door hem een microfoon in handen te geven, maar dat gebeurde pas bij het slotwoord van voorzitters Jansma en Vinke. Zoals het een goede gastheer be taamt, stelde het Texels Christelijk Mannenkoor zich zaterdagavond be scheiden op. Het koor bracht slechts vier pas ingestudeerde gezangen ten gehore. Dat gebeurde halverwege het concert, om de Zuid-Afrikanen de gelegenheid te geven op adem te komen. Toch slaagden de mannen er tijdens dit korte intermezzo goed in duidelijk te maken waarom ze zo ge liefd zijn op Texel. Met hun diepe, volle geluid overstemden ze met ge mak het knetterende onweer dat bui ten de kerk woedde. Het concert werd afgesloten met een indrukwek kende gezamenlijke vertolking door de Texelaars en de Zuid-Afrikanen van het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus. Dinsdag 5 oktober: In De Witte Burcht aan de Molen straat in Den Burg begint om 20.00 uur een open klaverjasdrive voor het goede doel. Deelname kost €3,50, inschrijven (liefst met maat) tussen 19.30 en 20.00 uur. In Cinema Texel draaien Collateral (aanvang 20.15 uur) en Ellis in Glamourland (20.30 uur). Woensdag 6 oktober: Vandaag is het de Dag van het Brood. Bakker Timmer houdt van 6.00 uur tot 12.00 uur open huis. Bezoekers kunnen kennis nemen van wat het bakkersvak inhoudt. In het kader van Feast for Peace begint om 13.30 uur in De Com pagnie op de haven van Oude- schild een kunstmiddag voor kin deren. De opbrengst komt geheel ten goede aan War Child. In de openbare bibliotheek aan de Drijverstraat in Den Burg wordt de Kinderboekenweek geopend met een muzikaal verhaal dat tussen 14.00 en 14.30 uur op een bijzon dere manier wordt voorgelezen. Tussen 19.00 en 21.00 uur wordt in de openbare bibliotheek aan de Drijverstraat in Den Burg een open podium gehouden voor kinderen tussen 6 en 13 jaar. De Nederlandse Stoma Vereniging 'Harry Bacon' en Thuiszorg Kop van Noord-Holland houden van 13.30 tot 16.00 uur een bijeen komst over stoma in schouwburg De Kampanje in Den Helder. Aan melden via de Gezondheidswijzen tel. 0223-650135. Marianne Witte signeert vanmid dag bij boekhandel Nauta Boek in Den Burg haar nieuwe kinderboek 'De eilandheks'. In Cinema Texel draaien K3, de film (aanvang 14.00 en 16.00 uur), Paniek op de prairie (15.00 uur), Collateral (20.15 uur) en Ellis in Glamourland (20.30 uur). Donderdag 7 oktober: Van 14.00 tot 16.30 uur kunnen in De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg kaarten worden afge haald voor de voorstellingen in schouwburg De Kampanje waar voor Teso een extra afvaart ver zorgt. In restaurant Kaapsnol aan de Badweg in De Koog begint om 19.30 uur de algemene leden vergadering van het TVO. In de Blauwe Zaal van het Gemini Ziekenhuis in Den Helder wordt van 19.00 tot 21.00 uur een voorlichtingsavond voor zwang- eren en hun partners gehouden In Cinema Texel draaien Collateral (aanvang 18.45 en 21.45 uur) en Ellis in Glamourland (19.00 en 21.30 uur). Vrijdag 8 oktober: Om 17.00 uur begint in de rooms- katholieke kerk aan de Molen straat in Den Burg het 'beeld concert' Chanteloop van sopraan Inge Zutterman en bas Jef van de Casteele. In De Compagnie op de haven van Oudeschild worden tussen 17.30 en 21.30 uur de kunstwerken ge- Dl. 05 0.24 en 12.30 u. Wo. 06 0.50 en 13.05 u. Do. 07 1.40 en 13.50 u. Vr. 08 2.44 en 14.55 u. Za. 09 4.04 en 16.30 u. Zo. 10 5.40 en 18.20 u. Ma. 11 6.54 en 19.44 u. Di. 12 8.06 en 20.40 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater De zon komt 10 oktober op om07.56uur en gaat onder om 18 59 uur; 6 oktober laatste kwartier. veild die woensdag tijdens kunstmiddag voor kinderen gemaakt. De muzikale omlijj wordt verzorgd door Jug Bros Friends, de opbrengst komt heel ten goede aan War Child In Tusse de Banke op de Groj plaats in Den Burg wordt om uur de tentoonstelling 'Niets' Ineke Kuiper en Patrick Ta- geopend Muzikale medewen wordt verleend door sopraan: Zutterman en bas Jef van Casteele. In dorpshuis De Waldhoorn» Hoorn kunnen belangstellen tussen 19.00 en 21 00 uu scheid nemen van dominee) Vlasblom en zijn gezin. Rens Bijma verzorgt 'powerpoint-presentatie' ove componist Johann Seba Bach in de voorspeelruimte vi Muziek- en Dansschool Burg. Aanvang 20.00 uur. De tree bedraagt €6,-. Den Burg beleeft vanavond eerste dag van het Bluesfes Met muziek in bijna alle cats In Cinema Texel draaien Colli (aanvang 18.45 en 21.45 uv Ellis in Glamourland (19.0( 21.30 uur). Dl t W Om de drukte de baas te kun zet TESO in en rond het einde geregeld een extra bo; De veerdienst verzorgt dan half uur een afvaart, zowel Texel als vanuit Den Helde, gebeurt vrijdag van 6.30 tot! uur, zaterdag en maandag 9.30 tot 16.00 uur en zondag 14.30 tot 20.00 uur. Automol ten moeten desondanks rek; houden met wachttijden. D< dragen op Texel tussen 8,8 10.00 uur mogelijk een half w in Den Helder tussen 1 20.00 uur anderhalf uur. Zal; moet in Den Helder tussen 9 17.00 uur mogelijk een uur w gewacht. Zondag bed raag wachttijd op Texel tussen 15.1 18.00 uur waarschijnlijk uur. En maandag moet op tussen 9.00 en 16.00 uur m een half uur worden gewad maandag 11 oktober zijn vaarten van 10.00 uur vai Helder en 13.30 uur van; uitsluitend bestemd voor voer van gevaarlijke stoffer.' dere informatie kan words' kregen via tel. 0222-369I e-mail mfo@teso.nl. De veera heeft ook een eigen wei www teso.nl. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag ie( Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN DenB Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourart Gerard Timmerman (hoofdredactW Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 315? Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onza advorientiecontrocten en aanbiotf'!J' toe zijn van toepassing de Regelen voor het Ai» wezen van de Stichting ROTA. gevestigd to zoals gedeponeerd bi| de Kamer van Koophy**' bnokon te Amsterdam onder nummer 411» exomptaar van do Regelen voor het Advedi wordt op uw verzoek kostoloos toegezonden Abonnementsprijzen 2004: Per half jaar 33.65 32,10 (a Per |aar 65,60 63,50 (ojw Bij verzending naar het buitenlandV portokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken afloop van de abonnementsperiode De Texelaars en Zuid-Afrikanen sloten het concert af met een gezamenlijke vertolking van het Wilhelmus. (Foto Joop Rommets) leder kind dat gedurende de Kinderboekenweek met zijn favo riete boek of met een Railrunner kaartje van de NS naar EcoMare, het Maritiem en Juttersmuseum of de Oudheidkamer komt, krijgt een set etiketten met een ex libris, ge tekend door Annemarie van Haeringen of Max Veldhuis. Op initiatief van de Nederlandse Museumvereniging worden in EcoMare. het Maritiem en Juttersmuseum en de Oudheidkamer speciale activiteiten ontwikkeld tij dens de Kinderboekenweek, die van 6 tot en met 16 oktober voor de vijf tigste keer wordt gehouden. In de permanente expositie van EcoMare is het bootje te zien van Kofi IV

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 2