r Open dag bij Timmer's Bakkerij Oudeschild Watertanden bij de geur van versgebakken brood Bedrijvendag was gezellig en informatief JT Bewoners Wittekruislaan: parkeerplan deugt niet wmm m TEXELSE COURANT" Jeugdgebouw ïag tegen vlakte Wampex Raad moet zich uitspreken over werelderfgoed Commissie steunt bezwaar verbouw 'carport' Boon Gelezen DINSDAG 5 OKTOBER 20U4 tijdelijke vijver markeert de plek waar Duin feitelijk is begonnen met de bouw van negen woningen. (Foto Harry de Graaf) lewoners van de Wittekruislaan in len Burg leggen zich niet neer bij ^middels begonnen bouw van ne en woningen door Duin Bouwbe- rijf op de hoek met de Schoon- ordsingel. Hun voornaamste «zwaar betreft de verkeers- en arkeerproblemen die door de leuwbouw zouden worden opge spen. De door de gemeente aan- «dragen oplossing in de vorm van et creëren van extra parkeer- aatsen in de omgeving wordt oor hen als ontoereikend en zelfs evaarlijk van de hand gewezen, ij worden hierin gesteund door de rganisatie 3VO (vroeger Veilig rkeer Nederland). et is de tweede keer dat de bewo- ers in actie komen tegen de plan- i. De eerste keer werden zij uitem- elijk door de Alkmaarse bestuurs- chter in het gelijk gesteld, omdat de emeente bij het beoordelen van de ouwaanvraag geen rekening had ehouden met de bouwverordening iaarm staat dat bij de bouw van hui- i zoveel mogelijk op eigen terrein de daardoor ontstane parkeer- ^hoefte moet worden voorzien, al is wel een ontheffingsmogelijkheid als in de omgeving voldoende parkeergelegenheid is of kan worden geschapen. Het college 'repareerde' de fout met een herinrichtingsplan, waardoor negen extra parkeerplaat sen in de buurt werden gerealiseerd en betaald parkeren werd ingevoerd De bewoners waren daarmee met tevreden. Dat leidde tot een aange past plan, maar ook dat kon in de ogen van een aantal van de bezwarenmakers geen genade vin den en zij handhaafden hun verzet tegen de bouw. Ontvankelijk? Donderdag kwam het afwijzende standpunt van de buurt aan de orde in de gemeentelijke bezwaarschrif tencommissie. Daarbij rees de vraag of de bezwaren wel ontvankelijk zijn, omdat ze met tijdig zijn ingediend. De bewoners zelf menen echter dat thans van een nieuwe situatie sprake is waartegen wel degelijk bezwaar kan worden gemaakt 'Het wordteen onveilige straat' aldus eén van hen. Wiepke Noordhoffdie verder zei dat de parkeeroverlast op dit moment al groot is en verwees naar een rapport van 3VO dat scherpe kritiek op het gemeentelijke parkeerplan bevat. Op rgemeester en wethouders heb- in bezwaren van Arie Jan en leltraud Visser uit Oosterend te en de sloop van het Jeugd- ebouw aan de Oranjestraat ver- orpen. De twee die naast het ebouw wonen, vrezen dat er bij e sloop aanzienlijke schade aan un woning ontstaat, omdat beide anden een gezamenlijke tussen- luur hebben. Dlgens het college heeft de Stichting fonen Texel, die het pand laat slo- en voor de bouw van drie nieuwe oningen, voldoende waarborgen gebouwd om schade te voorko en. Het college oordeelt dat op Ivies van de commissie Bezwaar- ihriften, die de bezwaren van de familie Visser, op woensdag .25 au gustus behandelde. Tijdens die zit ting zei directeur Jan van Andel van de SWT te beseffen waar het om ging en hij zegde toe telkens vooraf goed met het echtpaar te willen overleg gen De SWT heeft ook schriftelijk verklaard de nodige maatregelen te nemen om schade te voorkomen. Bezwaren die andere omwonenden tegen de sloop hadden ingediend, heeft het college eveneens verwor pen. Die bezwaren waren meer ge richt tegen de situatie die na de sloop ontstaat. Bezwaren daartegen kun nen worden aangetekend tijdens de procedure die voor de nieuwbouw- plannen moet worden gevoerd. De bouw van de drie nieuwe huizen is onderdeel van het brede plan om een nieuw wijksteunpunt en een nieuw kerkelijk centrum voor de SOW- Waddengemeente in Oosterend te realiseren VERVOLG VAN PAGINA 1 idjuf Ria Keijzer werd vertegen- irdigd door een look-alike die op idslippers liep, gehuld was in een idpak en getooid met zwem- idjes. Henk Penmngs junior en Jan ilkers werden eveneens ter plekke inomineerd, maar omdat zij er zelf it bij konden zijn, hadden de groe- in van hen een T-shirt en een boek igenomen. Wel ter plekke aanwe- was ereburger Harry de Graaf. De van Frans Hopman had hem iwikkeld in een net meegenomen, •dat Harry altijd moeilijk te vangen Terwijl Hopman een lofzang op de iburger hield, speelde Harry het I mee door luidkeels te verkondi- in dat hij was ontvoerd en weder- :htelijk van zijn vrijheid beroofd. Lengte groepen van Lesley Krop, anning Kikkert en familie De Ridder •dden zich vooral gericht op de ngte en respectievelijk Jaap Bakker, au' Kikkert en Wouter Dogger mee komen. Naast hun lengte konden A zij worden geroemd om de no- i 9e inzet voor de samenleving, ^ger kwam met een lengte van 2 e,er 09 als langste uit de bus. Hij as weggeplukt langs de lijn bij het "itballen. Hetzelfde gold voor oud- resident-commissaris Bob Bakker door een team van Teso-mede- 'kers was meegenomen. Oud- 'eentebode Piet Roeper zat net "s naar het wereldkampioenschap "'rennen te kijken, toen de groep Peter Haker hem ophaalde. Roe had eerder die ochtend naar de ;oband van zijn afscheid zitten len en vertelde op basis van de h van de burgemeester al bijna tot de conclusie te zijn gekomen dat hij welhaast een heilige moet zijn ge weest. Het argument waarom sportvrouw Mariska Koenders de grootste Texelaars zou moeten worden, zat hem vooral in het gewicht aan bekers en medailles die de groep van Ronno Honingh had meegetorst Voor zover de hoeveelheid eremetaal al met voor zich sprak, las Honingh ook nog een uitgebreid overzicht van alle spor tieve prestaties van zijn vrouw voor. Het team van Pieter Jan Kooger maakte een statement door Marian Ran te presenteren. Kooger be toogde dat voor haar op een dag nog een standbeeld wordt gebouwd op de Hogeberg naast de mooie stolp boerderij zonder damwanden schu ren die er dan zal staan John Sessink werd gehuld in zijn T-shirt met Big John erop naar voren geschoven als grootste Texelaar en Eric Venneker vond dat de Texelse Courant dat was. De groep van Nico Zoetelief wekte de nodige aangename verrassing door met Adn Westerlaken de loods te betreden. De Oudeschilder raakte begin dit jaar zwaargewond na een val van de Traanroeier viel. Hij her stelde echter in een recordtempo en kwam lopend de loods binnen. In to taal hebben 35 groepen zich inge schreven. van wie 7 vrouwengroepen en 4 gemengde. Kwapsma zei be nieuwd te zijn of het dit jaar een keer een vrouwenteam gaat lukken om te winnen. De Wampex wordt dit jaar op vrijdag 29 en zaterdag 30 oktober gehouden. Het gebruik van mobiele telefoons is dit jaar weer nadrukke lijk verboden. Vorig jaar was het voor het eerst toegestaan, maar diverse deelnemers vonden dat teveel af breuk doen aan de traditie van de Wampex. de kop van de nieuwbouw zouden volgens de gemeente parkeerhavens moeten komen, wat volgens 3VO op deze kruising volstrekt onjuist is om dat het ongelukken uitlokt. Ook een uitritconstructie op de kop van de Schoonoordsingel werd verwerpelijk gevonden. 3VO had in hetzelfde rap port overigens aangegeven hoe het wel zou kunnen en de bewoners voorgesteld daarover met de ge meente te gaan praten. Drempels weg De buurtbewoners waren er slecht over te spreken dat de gemeente de verkeersdrempels in de Wagema- kerstraat heeft opgeruimd om extra parkeerplaatsen te krijgen. 'Die drem pels waren er voor de veiligheid. Blijk baar vindt men parkeerruimte be langrijker'. Namens b en w werd aangevoerd dat de bezwaarschriften met ontvankelijk zijn voor wat betreft de woningen zelf. omdat de vergunning daarvoor in middels onherroepelijk zou zijn en dat in het gebrek aan parkeerruimte thans is voorzien. Een van de bewo ners had ook nog aangevoerd dat Duin om zijn plan te kunnen realise ren 42 centimeter van het gemeente lijke trottoir heeft overgenomen en suggereerde dat hij daarmee buiten de rooilijn was gekomen Door deze afwijking zou er sprake zijn van een gewijzigd bouwplan waarvoor een nieuwe vergunning nodig is De ge meentelijke ambtenaar zei met stel ligheid dat men zich aan de vergun ning heeft gehouden. 'Anders zou dat bij het uitzetten zijn gebleken en zou de bouw zijn stilgelegd'. Terwijl vrijwel heel Texel nog in diepe rust is, heerst vroeg in de ochtend al uren activiteit bij Tim mer's Bakkerij in Oudeschild. Bin nen wordt hard gewerkt en hangt de geur van versgebakken brood, koek en andere lekkernijen. Ko mende woensdag, op de Dag van het Brood, zet het bedrijf aan de Schilderweg van 6.00 tot 12.00 uur de deur open voor publiek. Maandagmorgen gaat Tom Rijkers, één van de elf brood- en banketbak kers bij Timmer, om half drie in de bakkerij aan de slag om Texelaars en hun gasten van brood, koek en ge bak te voorzien. Uren later, als de fo tograaf zich de slaap uit de ogen heeft gewreven, bewerkt hij harde bolletjes, terwijl naast hem collega Frans Kuiper eierkoeken kneed. Ruud Timmer gevulde koeken maakt en verderop Arnold Leijstra kaas- croissantjes bereidt Geen seriewerk, want van elk product wordt vanwege de versheid elke ochtend niet meer dan de dagelijks te verkopen hoe veelheid gemaakt. Even later scha kelt Leijstra over op het maken van Deense koffiebroodjes. Zorgvuldig maar geroutineerd snijdt hij het deeg in reepjes, om er met een vloeiende handbewegingbehendig een krakeling van te draaien Vervolgens bestrijkt hij die met ei en vult ze met room, om ze daarna te bakken. Het idee dat ze nog worden bedekt met drie soorten vruchten en gelei is vol doende om te gaan watertanden. De tijd dat er alleen wit- en bruin- brood werd gebakken ligt ver in het verleden. 'We hebben alleen al vijf soorten wit en vier soorten tarwe brood', vertelt Kees Timmer, die deze week ook Goudkoorn op de markt brengt, een nieuwe broodsoort. Ver der produceert de bakkerij een veel heid aan andere broodsoorten, zoals zonnebloem, bloem van Texel, pompoenbrood, maisbrood en ver schillende soorten krentenbrood. Dat vragen er al naar', vertelt Timmer. Druk is het vooral in de weekenden, omdat Teso dan veel mensen op het eiland afzet. Om aan de vraag te vol doen, gaan de bakkers vrijdagavond het zomerseizoen achter de rug is, betekent met dat de drukte voorbij is. Mondjesmaat is een begin gemaakt met het bakken van pepermoppen en speculaas. Is Sinterklaas daarvoor met een beetje te ver weg? 'Mensen al om 24.00 uur aan de slag. Als op deze maandagmorgen tegen zevenen de bakkers binnen hun werk doen, rijden busjes af en aan om de bakkerijproducten weg te brengen en af te halen De bakkerij van de fami lies Timmer en Kossen voorziet met alleen de drie eigen winkels en tearooms van brood en banketproducten, ook vrijwel alle supermarkten (met uitzondering van de Aldi) verkopen hun Texelse bakkerijproducten, zoals Hoornder ring, peper-, klei-, suiker- en andere koek. Veel logies verstrekkers zijn vaste klant van Timmer en ook het busje van de filmploeg van Johan meldt zich al vroeg bij de ingang Bezoekers van de open dag die wil len zien hoe het broodbakken in z'n werk gaat, doen er goed vóór zeven uur 's morgens naar de bakkerij te komen UoloGn Bakkers Frans Kuiper, Tom Rijkers, Ruud Timmer en Arnold Leijstra 's morgens vroeg aan het werk bij Timmer's Bakkerij in Oudesthild. De gemeenteraad zal zich binnen kort uitspeken over de wenselijk heid om de Waddenzee op de lijst van werelderfgoederen van de UNESCO te zetten. Een belangrijke voorwaarde voor plaatsing op de lijst is dat daarvoor voldoende in stemming van de bevolking is. De gemeente Texel heeft samen met de vier andere Waddeneilanden het standpunt ingenomen dat de gemeenteraad het meest geëi gende orgaan rs om de mening van de mensen te vertolken. De plaatsing van de Nederlandse. Duitse en Deense Waddenzee op de lijst komt aan de orde op de trilaterale ministersconferentie die in november volgend jaar op Schiermonnikoog wordt gehouden. De drie betrokken landen zijn voorstander van plaatsing als er voldoende draagvlak voor is bij bevolking en gebruikersgroepen. De afgelopen jaren is dat wel onder zocht, maar het heeft nog geen dui delijke conclusies opgeleverd. Daar om zijn nadien nieuwe consulta tierondes gehouden en is op de eilan den huis aan huis een informatie folder bezorgd. Binnenkort zal het ministerie van LNV bij de gemeente besturen informeren hoe de zaak er voor staat, als onderdeel van dé voC3r= bereidingen van de trilaterale con ferentie. Het college had Stan Boon geen vrijstelling en vergunning mogen verlenen voor het veranderen van een carport in een excursiehut van de beeldentuin, ten behoeve van de bezoekers. Die conclusie trekt de Bezwaarschriftencommissie naar aanleiding van protesten van Nico Ruys en Gerard Zoetelief. Het college heeft nog geen besluit ge nomen over het advies. "Af§ aitjrt de advFësc'öftv' missie aan dat het gebouw geen agrarische functie heeft, terwijl de tuin nog wel een agrarische bestem- De organisatoren van de zaterdag gehouden Noordkop Bedrijvendag kijken zeer tevreden terug. De ma nifestatie van 22 bedrijven van bo ven de Ruigendijk was informatief, gezellig en trok veel publiek. 'Er zijn zeker meer dan 1500 mensen geweest', schat medeorganisator en gastheer Nico Roeper in wiens gloednieuwe grote loods aan de Oorsprongweg de beurs werd ge houden. 'Er zijn stemmen opge gaan om er een regelmatig terug kerend evenement van te maken. We denken aan eens in de drie of vier jaar. Mogelijk nemen we daar vrijdag een besluit over als alle deelnemers hier bij elkaar komen om na te praten'. Roeper heeft eigenlijk alleen maar gunstige reacties vernomen, met al leen rechtstreeks mondeling, maar ook via het gastenboek waarin de bezoekers hun aan- en opmerkingen kwijt konden. Wel betreurden sommi gen dat het evenement alleen op de zaterdagmiddag werd gehouden. i sr/HL Overzicht van een deel van de tentoonstellingsruimte. (Foto Harry do GrMl) Voor veel mensen, zoals winkeliers, is dat een gewone werkdag, waarop zij met zo makkelijk weglopen. Als ook de zondag erbij getrokken zou worden, zou het aantal bezoekers nog aanzienlijk groter zijn. Roeper was met zijn loonbedrijf zelf een van de exposanten. Hij vroeg aandacht voor de methodes waar mee hij bomen kapt, onderhoud pleegt aan groenvoorzieningen en voor het snelle bestratingsysteem, waarbij de klinkers niet meer stuk voor stuk op het zandbed worden ge legd maar met hele plakken tegelijk Het strakke resultaat bedekte een groot deel van de expositieruimte. Het kraanbedrijf van René Boon trok al de aandacht in de buitenlucht, want daar stond zijn grote kraan als blikvanger. Om te kunnen bouwen beneden grondwaterniveau heeft men bronbemaling nodig. Aannemings bedrijf Graaf is daarin gespeciali seerd, maar houdt zich ook bezig met 'moeilijk' maaiwerk op dijken en ta luds, onder andere op het terrein van De Schans in opdracht van Natuur monumenten. Dat het bij de stand van Labora-boer- derij-ijs 'lekker druk' was. was met verwonderlijk. De bezoekers moch ten proeven van de diverse soorten ijs. gemaakt uit melk en room van ei gen boerderij. Over de verzorging van de inwendige mens viel over het al gemeen weinig te klagen tijdens de bedrijvendag. Zo kreeg elke bezoe ker een bakje snert en als je nog een bak wilde, was dat geen probleem. De stand van tegelleverancier en tegelzetter Peter Witte van de Sluf- terweg moest vooral de grote keus van deze 'tegelboer' duidelijk maken. Witte - niet aanwezig omdat hij een beurs in Italië bezocht - haalt zijn te gels uit tal van landen De inventieve timmerman Hans Zuidema legde in zijn stand de na druk op kastanjehout als materiaal voor erfafscheidingen en dergelijke. Zonder met iets giftigs geïmpreg neerd te zijn, geldt het als duurzaam. Bruin en Weijers begonnen zes jaar geleden met een bouwmeetkundig bureautje, maar zijn inmiddels uitge groeid tot een volwassen aannemers bedrijf dat sinds de overname van bouwbedrijf Daalder twintig mensen aan het werk heeft. In de stand - met een fraaie eiken trap als blikvanger - werd de nadruk gelegd op de hout- skeletbouw, waarbij de toepassing van isolatie met schapenwol van Graaf uit Oudeschild als mogelijkheid werd gepresenteerd Het timmerbedrijf van Cor Rutten is vooral gericht op kleinere klussen, zoals het vervangen van kozijnen en maken van trappen, maar in zijn stand werd duidelijk gemaakt dat hij nog heel wat meer aankan en daar door als echte aannemer kan worden beschouwd De meeste exposanten hadden ge poogd een levend element in hun presentatie te brengen. Velen toon den met een beamer op Texel ge maakte foto's of filmpjes die een in druk gaven van hun activiteiten en mogelijkheden. Brandveiligheid en de verscherpte regelgeving op dat gebied verschaft de economische basis voor Blus middelenservice Texel, dat zich be zighoudt met de verkoop van en de periodieke controle van uiteenlo pende blusmiddelen. En dan was er de presentatie van Lindy Stroo, die sinds tien jaar tuinen ontwerpt en aanlegt Een bekend voorbeeld van een ontwerp van haar is het parkje met 'Texelse' objecten bij het VW kantoor in Den Burg en de tuin achter het verpleeghuis. Schildersbedrijf Graaf uit De Cocksdorp doet al geruime tijd veel meer dan schilderen en glaszetten, maar vroeg zaterdag toch vooral aan dacht voor de jongste ontwikkelingen op het gebied van (speciale) verven en glas. Een nieuwtje voor de meeste bezoekers was zelfreinigend venster glas. Een bepaalde coating zorgt er voor dat vuil zich niet hecht en bij de eerstvolgende regenbui volledig wordt weggespoeld. Het in 1976 opgerichte Bouwbedrijf Nico de Graaf gaf aan de hand van een dakconstructie, bouwtekeningen en videoprojectie een indruk van re centelijk tot stand gebrachte (grote) klussen. Het bedrijf Episode liet zien wat er zoals mogelijk is op het gebied van terrasschermen In de aangren zende stand presenteerde Baren- dregt zich met zijn timmerbedrijf. Hij toonde naast een collectie hard houten plankenvloeren een zelf ont wikkeld kozijn met raam dat er van buiten uitziet als een ouderwets schuifraam, maar toch een moderne uitzet- en kantelconstructie bevat, wat aantrekkelijk kan zijn voor beeld bepalende panden Systeembouw Meyert Boon kon op deze expositie met wegblijven De op de helft van de ware grootte ge maakte toiletunit die dit bedrijf op de markt brengt, werd door kinderen al snel ontdekt als spannend speel goed. Interessante techniek toonde Herm ming heeft. Dit ondanks dat de ge meente Boon heeft toegestaan dat de beeldentuin aan de agrarische functie is onttrokken. Gesteld weidt dat het gebouw is bedoeld voor cou catieve doeleinden en opslag. en dergelijk bouwplan kan volgen Oe commissie slechts worden toege staan door toepassing van een arti kei 19-procedure, lid 1. Omdat liet college hier met toe bevoegd is, was hiervoor instemming van de gemeen teraad nodig, wat met is gevraagd Overigens is de commissie niet dui delijk wat het educatieve gebruik van het gebouw inhoudt en of het bouw sel nodig is voor excursiedoelemden. Bovendien staat volgens'de commis sie vast dat het bewuste gebouw ook wordt gebruikt voor feestjes en par tijen Verder staat het gebouw op on voldoende afstand van de perceelsgrens. Dat er al is gestart met de bouwwerkzaamheden is de com missie met ontgaan terwijl de daai voor vereiste tweede fase bouwver gunning nog niet is verleend In beginsel moet er dus handhavend worden opgetreden. Omdat daarbij altijd eerst moet worden gekeken of het gebouw al dan niet kan worden gelegaliseerd. B en w wachten eerst ambtelijk advies af en zullen zich daarna verder over de kwestie bera den. Oud-gemeentesecretai is Piet zoon thans burgemeester van het Gelderse Hattum, stuurt ons het volgende ci taat uit het magazine voor de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten van 24 september 2004: 'Maarten van Rossum meent zelfs dat de parlementaire democratie in gevaar is. De voorstellen van De Graaf betekenen volgens hem een versterking van het populisme, dat sinds de opkomst van Fortuyn zijn intrede heeft gedaan in Nederland "Onze democratie functioneert be hoorlijk. Waarom zou je dan een bur gemeester kiezen? Je laat de kapitein van een schip toch ook met kiezen? Als een populaire jutter het roer over neemt van de boot naar Texel, durf ik niet meer mee." van der Beek, die gespecialiseerd ia in omvangrijke staalconstructie maar zich ook bezignoudt met het verhelpen van autoschade en het ontwerpen en bouwen van aanhang wagens. Soms lopen de branches binnen een bedrijf sterk uiteen. Van der Linde 'doet' in fietsen, maar ook in lokale drankjes, zoals het zojuist uitge brachte 'Wagemakertje dat qua smaak doet denken aan Berenburqei maar iets zoeter is en - zo staat er geruststellend bij - zonder doktei recept kan worden verkregen. Zo deden de deelnemende bedrijven - die we met allemaal kunnen noemen - hun best om de aandacht te trek ken. Voor zover was na te gaan wer den direct ter plekke nog geen grote zaken gedaan, maar het is zeker ge lukt duidelijk te maken dat men het op Texel voor veel leveranties, die. i- sten en technieken niet ver hoeft ie zoeken. Aan de Noordkop Bedrijven dag was een prijsvraag verbonden. De bezoekers konden in elke stand iets raden of een vraag beantwoor den. De winnaar was bij de afsluiting nog niet bekend.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5