Gebrek tandartsen leidde tot Jeugdtandverzorging Interkerkelijk koor viert 25-jarig bestaan 6 7 Relikwie uit jaren zestig wordt weer modern Winnend De Koog stijgt naar tweede plaat; Jubilerende Singers pakken uit met Zing-in •TEXELSE COURANT' Scholierenveldloop Basketballers naar ruime zege Subsidie voor openluchtrecreatie Sterke start De Doorstoot DINSDAG 5 OKTOBER 2004 In de jaren negentig was het een beetje verworden tot een relikwie uit het verleden dat zijn tijd had overleefd. Door een nieuw oplo pend tekort aan tandartsen groeit in den lande echter opnieuw de behoefte aan speciale voorzienin gen voor jeugdtandverzorging. Texel kan voortborduren op de al tijd in stand gebleven voorziening uit de jaren zestig, maar het gaat niet vanzelf. Het is al tientallen jaren een ver trouwd beeld. Vrijwel dagelijks rijdt de geel/witte dental car van de jeugd tandverzorging uit om bij de Texelse basisscholen de tanden en kiezen van de jeugd te controleren. De voor ziening dateert uit het begin van de jaren zestig. Pure noodzaak was de aanleiding van de oprichting. Er was een groot gebrek aan tandartsen, waardoor met name de zorg over melkgebitten erbij inschiet Ook Texel gold in de tandartswereld als een periferiek gebied waar iets moet ge beuren. Door tandarts Ten Hooi. burgemees ter De Koning, de kruisverenigingen, het lager onderwijs en het Algemeen Ziekenfonds Texel wordt in 1961 de stichting Schooltandverzorgmg Texel in het leven geroepen. Tandarts Rij kaart wordt speciaal vóór de jeugd tandverzorging aangetrokken. Het bedrijf Visser in Leeuwarden bouwt de eerste dental car die tot in de ja ren zeventig dienst blijft doen 'Door de jeugdtandverzorging destijds een specifieke plaats te geven, kon er beter aan de verzorging van de ge bitten van kinderen worden gewerkt', vertelt tandarts Hans de Winter, In de praktijken worden geen kinderen meer behandeld, dat verhuist alle maal naar de dental car Eind jaren tachtig is het landelijk te kort aan tandartsen ingelopen, waar door op veel plaatsen de jeugdtand verzorging wordt opgeheven en op gaat in de reguliere tandverzorgmg Texel maakt een uitzondering, kiest ervoor de voorziening in stand te houden en houdt de dental car op de weg. Het biedt de tandartsen de ge legenheid om nagenoeg alle kinderen van de basisscholen regelmatig te blijven zien. Kinderen ,hQev,enniet lang weg uit de klas en de wagen geeft ook wat verlichting in de werk zaamheden in de praktijken. Daar is toch al een verhoogde werkdruk, omdat er naast Texelaars ook veel vuldig toeristen een beroep doen op de tandartsen. De Winter: 'In de ja ren negentig is de dental car een beetje een relict uit het verleden ge weest, maar daar is verandering in aan het komen. Sinds 1995 is het tekort aan tandartsen weer aan het oplopen en je ziet nu dat er opnieuw initiatieven ontstaan voor jeugdtand verzorging. Uit dat oogpunt zijn we weer modern aan het worden, omdat het hier altijd is gebleven.' Inhaalslag Een vanzelfsprekendheid is dat met altijd geweest. In 1975 en 1976 moet de dan net op Texel begonnen De Winter een forse inhaalslag maken in de dental car Doordat Ten Hooi ziek is en Rijkaart het werk alleen met aan kan, staat de zorg voor melkkiezen en -tanden een tijd op een laag pitje. In twee ronden trekken De Winter en tandarts Van de Meent bij 1100 kin deren ruim 1200 tanden en kiezen waar niks meer aan te doen is. Na de inhaalslag kunnen ze zich weer rich ten op de gewone controle en verzor ging In 2002 heeft de jeugdtandverzorging het eveneens moeilijk als burgemees ter en wethouders voorstellen de jaar lijkse gemeentelijke subsidie van €6580,- te laten vervallen. Een complicerende factor is dat de wet houders Nel Eelman en Corry Heijne Gesterkt door het succes van vo rig jaar, toen 230 deelnemers aan de start verschenen, houdt Sport service Texel in samenwerking met atletiekvereniging AV Texel woens dag 13 oktober voor de tweede maal een veldloop voor scholieren. Net als vorig jaar wordt een parcours van 1000 meter op en rond de atletiekbaan aan de Haffelderweg gelopen. De eerste start is om 15.00 uur, deelname is gratis en staat open voor leerlingen vanaf groep 3 van het basisonderwijs tot de tweede klas van het middelbaar onderwijs. Er wordt gelopen in twaalf categorieën (jongens en meisjes) tot en met 8 jaar, 9 jaar, 10 |aar, 11 jaar en ouder (ba sisschool), 1 ste klas en 2de klas (mid delbaar onderwijs). Inschrijven kan met het daarvoor op school uitgereikte formulier. door een constructie uit het verleden bestuursleden zijn van de stichting en als bestuursleden in actie moeten komen tegen bezuinigingen die zij als wethouders hebben voorgesteld. De gemeenteraad besluit uiteindelijk in afwachting van een reorganisatie en een investeringsplan de bezuiniging tegen te houden en er wordt een werkgroep opgericht om de jeugd- tandzorg te herzien. Dat leidt in de herfst van 2003 tot de oprichting van de huidige Stichting Jeugdtand verzorging Texel. De nieuwe stichting wordt geleid door oud-tandarts Her man Wellens. Dick van Barneveld, Harry Ran en schooldirecteur Albert Hoven. Zij richten zich onder meer op de vervanging van de verouderde dental car uit 1975 'In het verleden zijn er nooit mogelijkheden geweest om af te schrijven op de wagen, waardoor zij bij nul zijn begonnen', vertelt De Winter. Een week geleden vroegen Wellens en Van Barneveld steun aan de gemeenteraad voor de aanschaf. De politieke partijen had den wel oren naar het verstrekken van een bankgarantie voor de beno digde €150.000,-. Ook zijn er finan ciële verzoeken gedaan aan een aan tal instellingen op het eiland. Wethouder Annie Hm belooft dat er tijdens de volgende commissie vergadering Welzijn wordt gesproken over een investeringssubsidie die de stichting voor de nieuwe wagen heeft aangevraagd Van Barneveld en Wellens pleiten tij dens dezelfde commissievergadering ook voor een duidelijkere plek van de jeugdtandverzorging in de nieuwe nota Lokaal Gezondheidsbeleid. De Winter beaamt dat. 'Het wordt nu met benoemd. We hebben berekend dat er per kind ongeveer 105,- beschik baar is voor gezondheid. Het meeste daarvan gaat naar instanties die zich voor de gehele Kop van Noord-Hol land met zorg bezighouden.' Een woordvoerster van de gemeente be vestigt dat de jeugdtandverzorging sinds 2003 geen specifieke subsidie meer krijgt van de gemeente. De Win ter wijst erop dat in de meerjaren begroting voor 2004 wel een bedrag van €12.000,- voor jeugdtandver zorging is begroot. Tekort Volgens De Winter moet de komende jaren worden gewaakt voor een te kort aan tandartsen op het eiland. Texel telt er momenteel zes, van wie er drie inmiddels boven de vijftig zijn. Twee van hen zijn door persoonlijke omstandigheden ook met meer vol ledig inzetbaar Nieuwe patiënten worden al een paar jaar met meer zonder slag of stoot aangenomen. Met de nieuwe dental car kan de ver zorging aan jeugdgebitten volgens De Winter in ieder geval goed in stand worden gehouden 'Landelijk zie je dat kinderen van gebitsbewuste ouders eerder plek in de praktijk krij gen dan kinderen van minder be wuste ouders. Doordat op Texel alle kinderen in de dental car worden behandeld, vallen er geen kinderen tussen en wal en schip. Een onder zoek dat TNO eind jaren negentig op Texel heeft gehouden, liet zien dat de Texelse basisschoolleerlingen lande lijk gezien de laagste gebitsaan- tastingscijfers hebben. Met behulp van de wagen kunnen we ze ook meteen vertrouwd maken met de tandarts. De ramen staan meestal open en er kunnen vaak een paar kin deren meekijken bij een behandeling. We maken er geen geblindeerde bus van waar de kinderen één voor één naar binnen moeten gaan.' Naast controle wordt in de bus ook voorlichting over poetsen en snoepen gegeven. De stichting heeft recent het plan opgepakt om de nieuwe bus ook bij het consultatiebureau te plaatsen, zodat ook kinderen van twee en drie beter worden bereikt. Jonger hoeft met volgens De Winter, omdat melkgebitten pas vanaf twee, tweeënhalf jaar ontwikkeld zijn. Vol gens de tandarts worden momenteel via de basisscholen zo'n 1500 tot 1600 kinderen met de bus bereikt. Dankzij een soepele overwinning op het in de middenmoot staande SSV (4-1) is De Koog naar de tweede plaats op de ranglijst ge stegen. De ploeg van trainer Hans van der Park heeft na drie overwin ningen en een gelijkspel tien pun ten, één meer dan Oosterend. Direct vanaf het begin van de wed strijd aan de Boodtlaan kon er geen twijfel bestaan over welke ploeg de sterkste was. De Koog domineerde en creëerde een flink aantal kansen, maar was lange tijd met scherp ge noeg in de afronding. De gasten uit Stompetoren verzetten zich hardnek kig en probeerden af te toe een te genaanval op te zetten, maar hadden zelden of nooit kans een doelpunt te maken. Toch duurde het tot de aller laatste minuut van de eerste helft voordat De Koog afstand kon nemen. De thuisploeg had daarvoor een dood spelmoment nodig. Roelf Siebinga bracht de bal uit een corner hoog voor de doelmond, waar de kopsterke verdediger Pieter List de bal mooi tussen de palen knikte (1- 0). De tweede helft gaf een zelfde spel- beeld te zien. Dankzij enkele omzet tingen (Peter Koorn verving Marcel Boone en Robert Bakker kwam in het veld voor Joris Ellen) liep het zelfs nog wat beter bij De Koog dan voor rust. De feitelijke beslissing viel al snel, toen Maurice de Groot een mooi steekpassje gaf op Pim Siebinga, die netjes afrondde (2-0). Daarna liep de score nog verdere De veelvuldig opkomende Pieterj bereikte na een lange rush zelfs; achterlijn. Hij kapte nog een tegs stander uit en bood Maurice de 6n toen een niet te missen kans (3j Ook het vierde doelpunt was het) volg van een even soepele als elf, tieve aanval. Schutter was jj Hilstra, die zich vrij speelde en dei in de kruising knalde (4-0). In des; fase liet De Koog de teugels wati ren, waardoor SSV na knullig vei; digen van de thuisploeg zelfs nogi doelpunt kon maken (4-1). Veelm dan het redden van de eer beteken die gebeurtenis echter niet Zondag gaat De Koog op bezoet ZDH, dat met slechts één punt orxs aan de ranglijst staat. Tandarts Hans de Winter en assistentes Mana Kooit en Marian van der Burgh vieren elk een jubileum bij de jeugdtandverzorging. De Winter werkte er dertig jaar geleden vooreerst, Koog begon er vijfentwintig jaar geleden en Van der Burgh is er inmiddels vijftien jaar in dienst. In de stoel Herman Wellens, voorzitter van de stichting Jeugdtandverzorging. De stichting zegt blij te zijn met de lange staat van dienst van de dne. 'We hopen dat ze hun ervanng ook in de nieuwe dental car willen inzetten.ifoio Jeroen van Hvitumj Basketbalvereniging De Mareis heeft ook de derde wedstrijd van het seizoen gewonnen. Dit keer werd Wiringherlant met opvallend groot verschil (70-51) aan de kant gezet. De Texelaars zijn de competitie voort varend begonnen en hebben nog geen verlies hoeven incasseren. Voor een groot gedeelte is dat te danken aan de inbreng van de Griekse spe ler Babis Papadopoulos. Toen hij vo rig jaar naar zijn geboorteland terug keerde. leek De Mareis zonder hem verder te moeten, maar hij is sinds kort terug op Texel en een aanwinst voor de basketbalvereniging. Tegen Wiringherlant nam Papadopoulos met 34 punten bijna de helft van de totaalscore voor zijn rekening. Vooral onder de basket was hij uitstekend op dreef. Samen met forward Chris Schlepers maakte hij het de defensie van Wiringherlant knap lastig. Toch kwam De Mareis in het eerste kwart moeilijk in het spel. De ploeg kon z'n draai maar met vinden en had in deze periode bovendien moeite met de precisieschoten van Wiringherlant, die veel driepunters opleverden. De stand na het eerste kwart was daardoor 17-17. Ook het tweede kwart ging het moeizaam voor de Texelaars. Gaandeweg pro fiteerden ze echter steeds meer van de overtredingen van de Wieringers, die geregeld vrije worpen opleverden. Met Erik Venneker, center Pieter Dogger en Edo Kooiman stond de Texelse ploeg verdedigend als een huis. In de laatste twee kwarten koos Kooi man er voor om vaker naar de kant te gaan, om zo zijn teamgenoten te kunnen coachen. In het derde kwart liep het direct goed bij de Mareis en had Wiringherlant geen antwoord op Aanvragen voor projecten die nog dit jaar in aanmerking willen ko men voor subsidie vanuit de Deel- verordening vernieuwingsimpuls Noord-Holland 2004, kunnen nog tot uiterlijk 1 november bij de pro vincie worden ingediend. Het gaat hierbij om projecten die zich ten doel stellen bestaande voorzienin gen op het gebied van openlucht recreatie te vervangen of te ver nieuwen, het realiseren van extra kwaliteit of het realiseren van inte grale projecten waarin bijvoor beeld recreatie wordt samenge voegd met toerisme, natuur en water. Deze subsidie komt voort uit het stre ven van de provincie het achterstal lig onderhoud aan te pakken, wat past in de door Gedeputeerde Staten vastgestelde Agenda Recreatie en Toerisme 2004-2007. Hierin wordt omschreven dat de provincie de ko mende vier jaar wil zorgen voor voor voldoende recreatiemogelijkheden in Noord-Holland en daarbij de werkge legenheid in het toerisme wil vergro ten en cultuurhistorische lokat meer toegankelijk wil maken. Om te bereiken pakt de provincie sai met partners verschillende projei op dit gebied aan. Vier jaar lang w jaarlijks vijf miljoen euro beschikl gesteld. De eerste inschrijving ii middels achter de rug. Daaruit z| projecten gehonoreerd De twe inschrijving is op 1 oktober geop en sluit op 1 november. In 2005 2006 wordt weer gelegenheid gi den subsidieaanvragen in te dia Meer informatie over de verordening, de voorwaarden i» aan een ingediend project moei doen en het aanvraagformulier, zi vinden op de website van de pro cie: www.noord-holland.nl (digi loket subsidies). Bij integrale pro ten waarbij natuuruitbreiding w gerealiseerd, wordt aanvragers! geraden het Nationaal Groenfomj te schakelen. Dit fonds kan met het vinden van de financieringsbronnen. Meerinfor tie over het Groenfonds is te vin op de website www.groenfonds Per 1 januari wordt subsidie gege voor projecten op het gebied var creatie en toerisme. Ook over regeling is informatie te vinden www.noord-holland.nl. de overmacht van de Texelaars. De combinaties liepen goed en het ver schil liep op naar elf punten. In het laatste kwart raakte trainer Ruud Verstraten op dreef en scoorde hij drie keer op rij. In de laatste twaalf minuten maakten de Texelaars maar liefst 21 punten. De laatste twee kwa men op naam van 15-jarige Sebastiaan Gremmen, die in deze wedstrijd veel speelminuten kreeg. Behalve Papadopoulos en Gremmen scoorden ook Chris Schlepers (18), Pieter Dogger (8), Ruud Verstraten (6) en Erik Venneker (2). De Mareis speelt zondag in de Bur gemeester De Koninghal tegen Rebound'84, aanvang 16.30 uur. Tijdens de eerste avond van nieuwe seizoen wisten bijna allei Iers van biljartvereniging De D stoot in De Cocksdorp hun i stelde gemiddelde te waardoor de partijen vaak pas laatste beurt werden beslist Dr vooral het geval bij de partij tt Martijn Former en MartienS Ondanks de hoogste série avond (negen caramboles) wist! in de nastoot niet langszij Forra komen. Martijn Former en Wil Hu wonnen beiden hun twee partij? itl The Singers of the Lord tijdens een jubileumconcert in 1995 (Foto a/chtel Tekel.se Courant) EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF Het interkerkelijke koor The Singers of the Lord bestaat vijfen twintig jaar. Hoewel het koor door de jaren heen behoorlijk is vergrijsd en de oudste leden inmid dels tegen de tachtig lopen, zit de spirit er nog goed in. Onder bezie lende leiding van dirigente Nelleke Schreur-Visser wordt, door middel van een verandering van reper toire, hard gewerkt aan verjonging. Dat betekent echter niet dat er geen geestelijke liederen meer worden gezongen. Integendeel. 'De tekst blijft het belangrijkst en moet duidelijk de boodschap uit dragen, maar we kiezen nu meer voor een wat lichter genre. Oudere nummers in een modern jasje en populaire bewerkingen.' De huidige repetities van het koor, dat uit zo'n vijfendertig leden bestaat, staan in het teken van hét concert, de viering van het 25-jarig bestaan op 16 oktober in de hervormde kerk van Den Burg. Om dat |ubileum uitbundig te kunnen vieren, zochten de Singers samenwerking met de overige koren op Texel 'We hebben ze allemaal aangeschreven en gevraagd mee te doen met onze Zing-in. Diverse ko ren en een groot aantal individuele zangers hebben hun medewerking al toegezegd'vertelt de dirigente trots. Zij staat al zeventien jaar voor het koor en is een van de grote animators van de vereniging. De genoemde Zing-in is betrekkelijk nieuw op Texel. Onder leiding van een dirigent wor den op één dag diverse stukken in gestudeerd, die 's avonds tijdens een concert met publiek ten gehore wor den gebracht. De dirigent die door het Texelse koor is aangetrokken, is met de minste: Jan Quintus Zwart, onder meer bekend van televisie, van programma's als Nederland Zingt. 'Samen met voorzitter Mies Plaats man en Tineke Siersma was ik vorig jaar op een repertoiredag in Drachten en daar was ook Jan Quintus Zwart. Toen hebben we de stoute schoenen aangetrokken en zijn we op hem af gestapt.' Ondanks het feit dat het koor hem slechts de onkosten kan vergoeden, was Zwart onmiddellijk enthousiast voor het initiatief en zegde hij zijn medewerking toe. Hoe wel het eigenlijke instudeerwerk dus pas op de 16' oktober plaatsvindt, wordt er al geoefend. 'Het is natuur lijk fijn als een deel van de zangers de stukken al kent Dat maakt het wat gemakkelijker.' Terugblik In het jubileumconcert zal muzikaal worden teruggeblikt op de begin periode van het koor In de eerste zeven jaar stonden de Singers onder leiding van dirigent Peter Zwart, die destijds muziekleraar was op de RSG. Hij zou ook meewerken aan de viering, maar is verhinderd. 'We wil len in ieder geval een paar liederen uit die beginperiode zingen', vult secre taris Adrie de Visser aan. Het koor werd in 1979 opgericht als een soort verlengstuk van het koor The Messengers, omdat een aantal leden dat jongerenkoor vanwege een 'te hoge' leeftijd moest verlaten. Onder bezielende leiding van Wieb Beijert en Jaap Kreeft werd een oprichtings vergadering belegd. Daar werd na enig heen-en-weer-gepraat besloten dat het een gemengd evangelisatie koor moest worden en beslist geen gereformeerd zangkoor Zo ontstond de B-groep van The Messengers. In 1980 wilden de leden met langer ver der als de B-groep. Om bestuurlijk en financiële redenen werd toen beslo ten een eigen vereniging op te rich ten, die onder de naam The Singers of the Lord de boeken in ging. Douwe Beijert werd kort daarop als eerste voorzitter gekozen. Regelmatig trad het koor op, zelf standig of met andere koren en werd deelgenomen aan uitwisselingen met overkantse koren. Op het hoogtepunt had het koor ruim vijfenvijftig leden. Hoewel het er doorgaans harmonieus aan toe ging, kregen ook de Singers in hun bestaan enkele harde noten te kraken. In 1987 ontstond onder de nieuwe dirigente Marjan Politiek uit Alkmaar onvrede. Haar stijl van diri geren en muziekkeuze viel met in goede aarde bij veel leden en na een jaar vertrok zij. Een ander dieptepunt volgde in 1993 toen na een bestuurs crisis het vertrouwen in de toenma lige voorzitster werd opgezegd en een flink aantal koorleden het lid maatschap opzegde. Inmiddels is het koor weer in rustig vaarwater. Verjonging Was destijds de gemiddelde leeftijd vijfendertig tot veertig, inmiddels is dat vijfenzestig. De vaders en moe ders van weleer zijn inmiddels opa's en oma's geworden. Dat baart het bestuur zorgen. Ooit werd gesteld dat zestig als maximum leeftijd gold voor de koorleden, maar die leeftijdsgrens, die overigens nog wel in de statuten staat vermeld, wordt in de praktijk met meer nageleefd... 'Mede op verzoek van de paar jonge leden die we hebben (veertigers, red.) hebben we een paar jaar geleden een repertoireverandering ingezet. Het is een beetje vrolijker geworden. Meer gospel zoals je dat op de radio hoort' licht De Visser toe. Hiermee hoopt het koor ook jongere zangers en zangeressen aan te trekken. De boodschap blijft, maar in een andere jasje. 'We worden sinds 2001 op piano begeleid door Rachel Barnard. Dat is geweldig. Ook hebben we Nisheetha Barnard erbij voor slag werk en Riëtte Olthof op viool', vult Schreur aan. Het duo beaamt dat verschillende oudere koorleden aan die omslag moesten wennen, maar inmiddels kunnen alle leden zich er goed in vinden. De muziekkeuze wordt bepaald door de muziek- commissie. die bestaat uit enkele koorleden, die verplicht naar radio en televisie luisteren, op zoek naar ge schikte werken voor de Singers. 'Als ze iets leuks horen, dan schrijven ze dat op en bespreken we dat in de commissie. Dan ga ik op zoek naar de' arrangementen', vertelt de dirigente, die haar opleiding aan de Muziek Pedagogische Academie volgde. 'We blijven ons wel beperken tot geestelijke liederen, maar de roep om wat anders werd de laatste tijd groter. We zingen nu ook bijvoorbeeld Joodse klezmer en moderne uitvoe ringen van klassieke nummers, zoals bijvoorbeeld 'Panis Angelicus' van Cesar Franck en evergreens zoals 'Love changes everything' van Andrew Lloyd Webber. Dat zingen wij in het Nederlands met een chns! tekst.' Vrolijke 1 Ondanks de relatief hoge leeftif veel leden, is het doorgaans eer lijke boel op de repetities. 'We la; wat af. Af en toe best dubbelzt err geintjes, maar dat moet kunnen het zit met de kwaliteit? Tja, hei is de afgelopen jaren flink voorujesi gaan, maar echte hoogvliegers ben we hier niet. Daar gaat hel niet om. Enthousiasme is belar ker.' Het bestuur van de Sin vg, hoopt dat zo'n honderd Texd aan de Zing-in op 16 oktober z lin, meewerken. De opening word' 20.00 uur verricht door Exce onder leiding van Betty Bakker, sluitend zijn er optredens van Singers of the Lord, het Zing-in en gezamenlijke uitvoeringen Excelsior met het Zing-in kcxx avond in de hervormde kerkJe besloten met een gezamenlijk! tolking van De dag door Uwe j iet ontvangen.De toegang tot hel vei cert is gratis, evenals het me« rs[ door leden van andere koren. Tekst en foto Louise van der :hl dj si de inj dii van dirigente Nelleke Schreur hard gerepeteerd Op de donderdagavonden wordt onder bezielende leidin

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 6