Cjroen Twarts jexeh 'in het harL, Najaar O Ouders in actie voor ehoud kinderopvang Werk nieuwbouw Den Burg West begonnen j/voonfilain 'Niet meer handhavers, wél coördinator en jurist' 'Erfgoedstatus hindert erplaatsing veerhaven' Autodief veroorzaakt ravage nabij veerboot TEX ELSE^COU RANT LINDE Gemeentegids Moerbeek Werkgroep inventariseert wensen kale geschiedenis Jp basisscholen College komt met nieuw voorstel Tuincentrum wacht op bestemming Gemini Ziekenhuis rede weerstand tegen plannen LNV Verpaupering Oase Open dag NIOZ Muzikaal pardon Tegenvallende parkeeropbrengst Cor Ellen in recordboek JUICHT 15 SEPTEMBER 1887 -NR. 11920 VRIJDAG 15 OKTOBER 2004 EXELSE^COURANT erschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,95 Cjrta Tmh it brt lurt. var» der „Wie Wat Waar Texel 2005" Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: vakan akantiekrant (Advertentie) (Foto Jeroen van HortumJ groep ouders van het kinder- verblijf in Den Burg heeft een (groep opgezet die nieuwe ini- jven voor kinderopvang wil in- tariseren en stimuleren. De >ep hoopt het voor elkaar te krij- dat er volgend jaar een levens jaar alternatief voor kinderop- g is als het kinderdagverblijf it gaat. :even ouders in de werkgroep zijn van plan zelf een kinderdagver te beginnen. Ze willen in kaart igen welke wensen ouders heb- die nu van het kinderdagverblijf e buitenschoolse opvang gebruik ten. De werkgroep is ook be- wd naar de wensen van Texe- s die in de toekomst een beroep in doen op kmderdagopvang en 'ordt gewerkt aan een overzicht initiatieven voor nieuwe vormen kinderopvang als Catalpa op 1 de deuren sluit. irvraag en aanbod tijdig op elkaar i stemmen hoopt de werkgroep nieuwe vormen van kinderopvang kans krijgen. 'We willen voorko- i dat veel kinderen in het grijze uit verdwijnen en dat er tegen de dat er nieuwe kinderopvang is oldoende kinderen zijn om zo'n atief levensvatbaar te laten zijn.' werkgroep, die bestaat uit Arnold imstra, Sophie Brasseur, Anneke K)rg, Romke Kats, Nienke Bloks- Mariska van Gelderen en con- persoon Enit Scholtens, ver- •id binnenkort vragenlijst, we vormen van kinderdagop- g zien inmiddels het levenslicht 'et eiland. Begin deze maand ging «rste Gastouderbureau Calimero Peronne Brewel, Anneke Hoog- osch en Yvonne Kortekaas van ten in De Waal beginnen Janme ker en Marleen Kooger op maan- 3 januari met Kinderopvang Ol- 'hoeve, waarvoor momenteel de ien Hoeve aan het Hogeremd dt verbouwd De Olmenhoeve per dagdeel tien tot twaalf kinde van tien weken tot vier jaar oud ''Agrarisch en Wagenmuseum in "aal wordt vrijdag 5 november espakket 'Texelse geschiedenis' 'esenteerd. Dit lespakket is be- d voor de hoogste klassen van asisschool en werd mede moge- smaakt door een bijdrage van de iacie. In samenwerking met de 'Ise musea worden vijf thema's sndeld, die de geschiedenis van Overtellen vanaf het ontstaan van eiland tot het einde van de ede Wereldoorlog. Door de be- Bloze medewerking van veel fears werd het pakket gedurende ontwikkeling steeds meer een e's product'. opvangen. De ruimte voldoet aan de zware eisen die de GGD stelt. Calimero werft gastouders die thuis kinderen opvangen. Coordinator Bre wel controleert aan de hand van een lijst van eveneens de GGD van tevo ren of de woningen van gastouders aan de voorwaarden voldoen. Daarna worden gastouders en mensen die opvang zoeken met elkaar in contact gebracht. Gastouders kunnen maxi maal vier kinderen opvangen en wor den begeleid door Calimero. Van Texelaars die in de toekomst kin deropvang nodig hebben, wil de werkgroep weten of hun voorkeur uitgaat naar kleinschalige, grootscha lige, flexibele of buitenschoolse op vang of gastouderschap. Ze wil ook weten of er een voorkeur is voor op vang in een bepaald dorp en hoeveel dagdelen mensen nodig denken te hebben. De werkgroep is bereikbaar via Enit Scholtens, tel 317458 en 321020 of email: bemt@wanadoo.nl De werkzaamheden voor de bouw van de 22 nieuwe seniorenwoningen aan de Gasthuisstraat in Den Burg West zijn begonnen. Aannemer De Vries en Van de Wiel is op het land naast de Vrije School bezig met de grondwerkzaamheden. Aannemer Tauber uit Oudkarspel begint daarna in opdracht van de Stichting Wonen Texel (SWT) met de huurwoningen. Directeur Jan van Andel verwacht dat de appartementen medio 2005 klaar zijn. De woningen, ontworpen door Architektenburo Texel van Jan Visser, worden gebouwd in de vorm van een hofje. Ze worden aangepast aan mensen die moeilijk ter been zijn. De appartementen hebben een opper vlakte van 75 tot 85 vierkante meter. De nieuwe woningen moeten leiden tot doorstroming op de wachtlijst van de SWT. Niet meer handhavers, maar wel versterking van de gemeentelijke afdeling Vergunningen en Handha ving (Ven H) met een coördinator en een jurist, wat neerkomt op een terugkerende kostenpost van €100.000,- per jaar. Dat is een compromisvoorstel van het col lege van b en w aan de raad. Voor het wegwerken van de achterstan den bij Vergunningen, het op peil brengen van de investeringen en het opleiden van medewerkers wil len b en w eenmalig €265.000,- uit geven. De financiële voorstellen wijken af van de adviezen van de verschillende fracties, die zich op 28 september uitspraken voor de zogeheten nul optie, waarbij dus geen sprake is van structurele uitbreiding van de forma tie, maar alleen menskracht wordt ingehuurd op tijdelijke basis. Ook gaven de politici aan dat er schoon schip moet worden gemaakt op de Een 30-jarige man uit Den Helder die dinsdagmiddag met een gesto len auto aan de haal ging, veroor zaakte rond 16.00 uur een ravage bij de veerboot. Door te hoge snel heid raakte hij de macht over het stuur kwijt, kwam in botsing met een andere auto, sloeg een aantal keren over de kop en nam daarna de benen. De bestuurder had eerder die dag ingebroken in een bungalow op vakantiepark De Krim, waar hij onder meer de sleutels van de auto van de bewoners had meegenomen. Vervol gens reed hij met de auto, die een Duits kenteken had, naar de veer haven. Kennelijk door te hoge snel heid raakte hij op de Pontweg, in de bocht nabij de veerhaven, de macht over het stuur kwijt. Hij raakte daar bij een auto die werd bestuurd door een 52-jarige Utrechter, waarvan de inzittenden met de schrik vrijkwa men. Na de aanrijding sloeg de ge stolen auto een aantal keren over de kop, waarbij straatverlichting en een verkeersbord sneuvelden. Nadat de auto half op het fietspad tot stilstand was gekomen verliet hij het totaal vernielde voertuig en liep weg van de plek van de aanrijding. Mede op aan wijzing van medewerkers in de verkeerstoren van Teso trof de poli tie de man aan in de buurt van het havenrestaurant, waar hij werd aan gehouden. Hij bleek een aantal ver wondingen te hebben en is ter obser vatie een nacht in het ziekenhuis in Den Helder opgenomen. Woensdag morgen werd hij overgebracht naar het politiebureau in die plaats, waar hij in verzekerde bewaring is gesteld. afdeling V en H. dat de vergunningen adequaat moeten worden verwerkt en dat de achterstanden moeten worden weggewerkt. Maar zonder uitbreiding van de for matie kunnen de problemen met wor den opgelost, reageert het college, dat donderdag 21 oktober een nieuw voorstel aan de raadscommissie Grondgebied voorlegt. Het inzetten van personeel uit andere delen van het raadhuis bij V en H, zoals geop perd door onder meer Jan Koolhof (CDA), is volgens b en w geen optie. 'De werkzaamheden waarmee zij zijn belast, kunnen met worden stilge legd.' Ook met efficiencymaatregelen is volgens het college nauwelijks geld te besparen. Verder is het volgens b en w niet zo dat de gemeente elk bouwplan 'tot de millimeter' nare kent. Wel wordt een technische toets uitgevoerd, omdat dit wettelijk vereist is. Ook hiermee kan volgens b en w geen tijd worden gewonnen Het verwijt van verschillende fracties dat het college met heeft aangegeven waar de raad het geld voor uitbrei ding van de formatie vandaan moet halen, was niet aan dovemansoren gericht. Het college stelt nu binnen de begroting ruimte te hebben gevon den voor uitbreiding met twee for matieplaatsen en dekking te hebben voor de incidentele kosten die ge moeid zijn met het wegwerken van de achterstanden. Hiervoor zijn de ge meentelijke rekenaars met de stofkam door de begroting gegaan. Voor de eenmalige uitgave wil het college de reserve van €2.233.000,- (€233.000,- boven de bovengrens) verlagen tot €1.815.000,- (onder grens). Andere bronnen zijn de re serve van Grondzaken (€80.000.-), uitkeringen van het Rijk (€148.000.-), teveel betaalde sociale lasten (€94.000,-) en een meevaller in het fonds Kanjerprojecten (€35.000,-). De kosten voor de twee formatie plaatsen kan de gemeente betalen doordat de vacature van sectorhoofd Grondgebied nog met is ingevuld, de opbrengst van de parkeervergunnin- gen hoger is dan geraamd en door dat er in het raadhuis is bezuinigd op de formatie. B en w handhaven het voorstel om de bouwleges met tien procent te verho gen. Om de druk op de afdeling Handhaving weg te nemen wordt voorgesteld geen gebruiksvergunnin gen op accommodaties met minder dan tien bedden te verlenen, de geldigheidsduur van gebruiksvergun ningen niet meer re beperken tot vijf jaar en de regelmaat van controles bij bedrijven uit de categorie twee en drie. De totaal vernielde auto het nabij de veerhaven een spoor van vernielingen achter zich. Tuincentrum Eureka aan de Schorrenweg in Het Noorden krijgt een passende planologische be stemming als het hele bestem mingsplan voor het buitengebied wordt herzien. Het college voelt er weinig voor om de bestemming te regelen door een apart klein be stemmingsplan voor alleen dit ter rein, omdat de procedure hiervoor veel tijd en inzet kost. Eureka heeft thans nog een agrari sche bestemming. Het tuincentrum is daarmee strijdig, maar dat was al het geval bij de vaststelling van het plan, zodat het centrum kan blijven be staan volgens het overgangsrecht. Om dat bestaande gebruik vast te leggen, heeft het college nadien ook een gedoogbeschikking afgegeven, maar daar haalde de rechter een streep door omdat deze overbodig was. Wel werd uitgesproken dat de bestemming bij de eerstvolgende herziening van het bestemmingsplan moest worden geregeld. De eigenaar wil graag onmiddellijke legalisering, omdat hij af wil van de onduidelijkheid die al geleid heeft tot diverse procedures tegen de ge meente en omdat de huidige situatie geen ontwikkelingsmogelijkheden biedt. Dat zou kunnen met een eigen bestemmingsplan voor alleen dit ter rein, een zogeheten postzegelplan. Dat is echter een zware procedure die jaren kan duren en die ongeveer hon derd uur extra werk betekent voor de toch al overbelaste ambtelijke afde ling Een artikel 19-procedure zou ook kunnen, maar daarmee wordt de bestemming met aangepast Het kan hoogstens vrijstelling opleveren voor het gebruik als tuincentrum, maar dat heeft geen zin, want krachtens het overgangsrecht is dat gebruik al mo gelijk. Een vrijstelling volgens artikel 19 zou alleen zin hebben als Eureka zou willen uitbreiden, maar dat is (nog) niet het geval. Het college vindt het daarom beter het nieuwe bestem mingsplan af te wachten De voorbe reiding daarvan start dit najaar, maar het zal nog wel een paar jaar duren voordat de raad het kan vaststellen. Als Eureka voor die tijd toch wil uit breiden, kan dat alsnog met een ar tikel 19-procedure. De redactie van de Texelse Courant wil graag weten welke ervaringen Texelaars hebben met het Gemini Ziekenhuis. Mensen die erover willen vertellen, kunnen contact opnemen via 362620 of email redactie@texelse courant.nl. atsing van het Waddengebied de Werelderfgoedlijst bemoei- Ide verplaatsing van de TESO- rhaven in Den Helder. Dat beto- ide Kamers van Koophandel in noorden van het land en di- se andere belangenorganisa- van het bedrijfsleven in een amenlijke brief aan minister rman van Landbouw, Natuur en dselkwaliteit. (amers verzoeken de minister af ien van de plannen de Wadden- op de Werelderfgoedlijst van de ISCO te zetten, omdat dat 'het nomisch perspectief van het ge- l verder zal compliceren en frus- ;n' Ze waarschuwen dat de sta die geen juridische gevolgen ft, in de praktijk een middel wordt mee bezwaarmakers economi- 6 ontwikkelingen kunnen vertra- of tegengehouden, Naast de ver- ilsmg van de veerhaven worden uitbreiding van ligplaatsen in ithavens en de ontwikkeling van eatie en toerisme in het Wadden- led genoemd als 'activiteiten jvan de groeimogelijkheden ver- kt raken'. Volgens beleidsadviseur George Freijsen van de Kamer van Koophan del Noordwest-Holland hebben soortgelijke gevallen zich voorgedaan in de Beemster dat al op de Wereld erfgoedlijst staat. 'Daar wilde een kaasfabriek uitbreiden met een nieuwe weitoren. Tegen die plannen zijn veel bezwaren ingediend op ba sis van de Werelderfgoedstatus. Ze zijn afgewezen, omdat de Wereld erfgoedstatus in de Beemster is ge baseerd op het verkavelingspatroon uit 1612, maar het heeft de uitbrei ding wel ontzettend lang opgehou den en ook voor een extra kosten plaatje gezorgd.' Het is de bedoeling dat de veerhaven in Den Helder rond 2015 wordt verplaatst. De aanleg van een nieuwe haven ten noordoosten van de huidige marinehaven kwam eerder dit jaar als beste optie naar voren. De mogelijke nominatie van de Wad denzee gebeurt op grond van de aan wezige natuurwaarden. Volgens Freijsen heeft dat in de praktijk een grotere impact dan het verkaveling- spatroon van de Beemster. 'Je kunt Lees verder pagina 5 Oase blijft mogelijk jarenlang leeg staan en loopt de kans te ver pauperen als de raad geen medewer king verleent aan het versneld ver plaatsen van de zestig bedden van het recreatiecomplex naar hotel De Nieuwe Toekomst. Pagina 5 Hoe spannend en onthullend weten schappelijk onderzoek Is. zal het grote publiek kunnen ervaren op de open dag die zaterdag 23 oktober wordt gehouden bij NIOZ en Alterra Texel. Pagina 6 Een 'muzikaal pardon' aan alle asiel zoekers die door de verharding van het Haagse beleid ten onrechte wor den en zijn uitgezet. Zo omschrijven de muzikanten van de Texelse band Make me smile hun single 'Ik word zo ziek van politiek'. Pagina 7 De opbrengsten van de parkeer- gelden blijven flink achter bij de be dragen die zijn begroot voor dit jaar Bij de parkeerplaatsen van Albert Heijn en Vogelenzang zijn de inkom sten elk €75.000.- lager dan ver wacht. Wat hiervan precies de oor zaak is, kon de gemeente nog met zeggen. In totaal komt het exploitatie tekort dit jaar op €€175.000,-. In het Broodje Unox Recordboek, over 'het Hollandste broodje van Nederland en 99 andere records, kampioenen en wetenswaardighe den' is strandjutter Cor Ellen opgeno men als 'meesterjutter van Neder land'. Bij het betreffende onderwerp staat: 'Wanneer de wind, stroming en zijn instinct allen de juiste richting op wijzen, gaat hij naar het strand. Niet om iets specifieks te zoeken. Hij komt thuis met alles wat voor hem van waarde is. Zo heeft hij al meer dan 450 flessen met brieven gevonden. Eén brief uit 1956 is voor hem erg speciaal. Die was van een Engelse dame, waar hij nog steeds mee schrijft.' Het boekje is van 18 oktober tot en met 31 december te verkrijgen bij de grotere postkantoren. De kosten be dragen €2,99 en twee streepjes codes van de verpakking van een broodje Unox.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1