Spannende demonstraties tijdens open dag NIOZ Nette pakken en overalls bij Duin door één ingang Virtuele Texeltruck Texeltruck www.texelwereWw7jJ.nl Traditioneel en modern in één bouwbedrijf lhAbL;>fc O COURANT mmasM Jjd rrypf Klaverjassen Vlooienmarkt Maandverband mist stempelcode VRIJDAG 15 OKTOBER 2004 flpxilli'i*11 ortv.-ikKelin9 usatrmtft 355 3 SiffiSÈdB tasaó onder andere verkregen door ze^ zendertjes te voorzien Via een informatiestand over web schappeli|k onderzoek op een kw- der komen de bezoekers weer opi NlOZ-afdelmg. Hier kan men kern nemen van de (negatieve) verandei gen die zich voordoen op de kora riffen van Curapao en Bonaire gevolg van menselijke en natuurlji invloeden. Ook krijgt men een mé van de enorme verscheidenheid sponzen, mosdiertjes en andere ganismen in grotten onder het korj Daarnaast valt het nodige te ziena het leven in de diepzee, maar 9 over de bodemfauna van de ondie; Noordzee. In het aquariumgebouw wordt oir, meer iets getoond over onderzo naar de verspreiding van str® krabben en de gevechten om vo- '0|| sel die daarbij een rol spelen. En de afdeling biologische oceanogp wordt aandacht gegeven aan bas isii fni inr !oi Ie lun lOli iro ipi ng nén, plankton en andere kleine oit |e" nismen in zee, waarbij onder and> wordt uitgelegd hoe soorten worp herkend via DNA-analyse. Een derwaterplanetarium' verbeeldt druppel oceaanwater met orgar men, 500.000 keer vergroot De wad- en zeevogelgroep van NIOZ laat de bezoekers kennis ken met enkele onderzoeksp jecten, zoals de effecten van rook gels op wadvogels. In andere star wordt uitgelegd hoe de leeftijd vissen en de larven daarvan kan den vastgesteld en wat de effeo zijn van broomhoudende vlam» tragers en vervuilende stoffen op: leven in zee. Verder leert men over het meten van het gehalte fosfaten en nitraten in zee en over ontdekking van koudwaterkoraler grote diepte ten westen van lerla In de openlucht rond het gebou» veel technisch vernuft te bewon ren, zoals de bemonsteringsappa tuur waarvan het NIOZ wereldr gebruik maakt tijdens de ondfgj, zoeksvaartochten. Daarbij is ook Move, een platform dat op duizentlr0f, meters diepte over de zeebodem! om instrumenten te plaatsen, apparatuur is en wordt door het in eigen huis ontwikkeld en vem digd. Dat gebeurt in de onderhou en constructiewerkplaats, de ins mentmakerij en de hout- en km stofwerkplaats, die gedurende open dag volop in bedrijf zijn. m <eh iprr lu zat Hee 'er NU pSt zee aai management van het NIOZ. Het gaat over het berekenen van de kosten van een wetenschappelijke vaar tocht, de data die zo'n tocht oplevert, de meetinstrumenten die daarbij worden gebruikt, de opslag en het gebruik van data. Onzichtbare golven Een interessante proef heeft betrek king op de weerstand die boten en zwemmers in het water kunnen on dervinden van golven die zich bene- Hoe spannend en onthullend wetenschappelijk onderzoek is, zal het grote publiek kunnen ervaren op de open dag die zaterdag 23 oktober wordt gehouden bij NIOZ en Alterra Texel. Beide instituten zorgen dan voor een boeiende pre sentatie van een groot deel van hun activiteiten. Dat gebeurt in het kader van de landelijke Weten Week, die bedoeld is om belangstelling te wekken voor wetenschap en techniek. Van 10.00 tot 17.00 uur is iedereen welkom in het gebouwencomplex in polder 't Horntje, waar voor deze gelegenheid een speciale pijlen route is uitgezet die voert langs lezingen en demonstraties waar van de voorbereiding al weken ge leden is begonnen. Net als in 1998, toen het NIOZ voor het laatst open huis hield, wordt ook nu grote be langstelling verwacht. Schulpengat Het Koninklijk NIOZ houdt zich bezig met fundamenteel zeeonderzoek, dat wil zeggen dat het ontdekken van wetenschappelijke feiten doel op zichzelf is en met de toepassing er van. Dit in tegenstelling tot Alterra Texel, dat onderzoeksresultaten 'le vert' aan overheid of bedrijven die de gegevens nodig hebben voor beleid of strategie. Om 11.00 uur houdt Herman Rid- derinkhof, hoofd van de afdeling fy sische oceanografie, een lezing van ongeveer twintig minuten in de Indi gozaal over het NIOZ in het algemeen en de samenwerking met universitei ten, waarbij wordt ingegaan op het onderzoek dat is gedaan in de Indi sche Oceaan tussen Mozambique en Madagaskar en op de resultaten van de metingen die sinds 1998 worden gedaan vanaf de veerboot Schulpen gat met betrekking tot stroomsnel- heden, watertemperatuur en zoutge halte. Een van de uitkomsten van dit onderzoek is dat het transport van slib door het Marsdiep veel groter is dan werd verondersteld en dat het vele zand dat met de waterstroom de Waddenzee in komt de vorm heeft van onderzeese duinen die zich over de zeebodem verplaatsen. Dank zij medewerking van Teso kunnen de metingen tot in lengte van jaren wor den voortgezet. Ook in de nieuwe Dokter Wagemaker zal de benodigde apparatuur worden aangebracht De lezing wordt om 16.00 uur herhaald. In dezelfde zaal houdt Klaas Timmér- man vanaf 12.35 uur een lezing over het wetenschappelijk werk en het le ven aan boord van het Duitse onderzoeksschip Polar Stern in de woelige zuidelijke poolzeeèn Niets nieuws... Om 14.30 uur komt Jaap Sinninghe Damsté aan het woord over onder zoek dat heeft uitgewezen dat de veelbesproken opwarming van de aarde als gevolg van toenemend C02-gehalte geen nieuw verschijnsel is. Zo'n honderd miljoen jaar geleden was het zo warm dat de continenten onder liepen en het zeewater in de tropen 35 graden was. Sinninghe Damsté is een van de winnaars van de Spinozapremie van anderhalf mil joen euro van de Nederlandse Orga nisatie voor Wetenschappelijk Onder zoek (NWO). De volgende lezing begint om 15.00 uur en wordt verzorgd door Mardik Leopold van Alterra Texel, die uitge breid onderzoek heeft gedaan naar zeevogels. Wie de pijlenroute in het gebouwen complex volgt, komt terecht bij aller lei stands, demonstraties en exposi ties. Zo is er in de Malachietzaal een tentoonstelling over de geschiedenis van het Nederlandse zeeonderzoek, waarbij continu de film Het Koninklijk NIOZ en haar onderzoek wordt ge draaid. In de stand van EcoMare kan men terecht met vragen over natuur en cultuur van Texel, Waddengebied en Noordzee. Via de vier grote sier- aquaria met vissen en ongewervelde dieren uit Noord- en Waddenzee komt men terecht bij de presentatie van de Fysische Oceanografie. Hier vernemen de bezoekers wetens waardigheden over de metingen vanaf de veerboot en zullen de computerfreaks onder hen het no dige kunnen opsteken over het data den de waterspiegel voordoen op het grensvlak van waterlagen met ver schillende temperatuur. Het ver schijnsel is onder andere aangetoond in zwembad Molenkoog Op de afdeling Mariene Biochemie en Toxicologie wordt uitgelegd hoe de temperatuur van het zeeoppervlak in het verre verleden wordt bepaald bij de studie naar klimaatsveranderin gen. De geschiedenis van de zeebodem is af te leiden uit afzettingen (sediment). Een film toont hoe sedimentkernen worden gehaald uit een fjord in Noor wegen. Zo'n kern met tal van fijne laagjes kan ter plekke worden bestu deerd Verder kunnen resten van dode algen in het sediment worden vergeleken met verschillende levende algensoorten en kan men kennis maken met diverse technieken die worden toegepast bij het extraheren van kernen en het afscheiden van chemische verbindingen die voor het onderzoek van belang zijn. Kinderen De onderzoekers hebben hun best gedaan om de open dag ook voor kinderen leuk te maken. Die kunnen bijvoorbeeld een chromatografie- proef doen, waarbij de zwarte stof van een viltstift in allerlei kleuren wordt ontleed. Ook is er in de kantine (met gratis koffie en thee) een kleur- hoek en kan het nieuwe Cranium- spel, dat beschikbaar is gesteld door de Stichting Weten, worden ge speeld. Op beeldschermen wordt de website Zeeinzicht vertoond met in formatie over allerlei zeebewoners. In het Alterra-gedeelte van het ge bouw wordt een globaal overzicht gegeven van toegepaste onderzoeks projecten die momenteel in de be langstelling staan. Aandacht wordt besteed aan het oprukken van de Japanse oester in de Waddenzee en de effecten daarvan op andere die ren Er zijn levende oesters aanwezig, zodat de bezoekers ze kunnen proe ven. Een ander verschijnsel dat Alterra Texel onderzoekt is het door stormvogels opeten van plastics. Verder is er aandacht voor het leven in de wadbodem en de betekenis daarvan voor vogels, waarbij karak teristieke dieren door de microscoop bekeken kunnen worden. Alterra laat ook de resultaten zien van onderzoek aan zeehonden. Gegevens over de omzwervingen van deze dieren zijn Beeld van een vorige open dag van het NIOZ. Ook deze keer wordt gerekend op grote belangstelling. soneel in containers en moet Buijs- man zijn bureau eerst ontruimen om een klant te woord te staan. De uitstraling van het gebouw is in feite een weerspiegeling van de op vattingen van Buijsman over de aannemerij. Waar menig bouwbedrijf qua vormgeving tamelijk eenvoudig is uitgevoerd, stelt Duin Bouwbedrijf hoge eisen aan de uitstraling, waarin bepaalde thema's terugkeren. Eén uitgangspunt is dat de ruwbouw ook de afbouw is, wat betekent dat door de goede structuur van het gebouw niets hoeft te worden verdoezeld. Hoeksema: 'Dit gebouw heeft geen rommel-, maaralleen maar kwaliteits- punten.' -. fy_'. iw £xtr« Hrb Mirten -Er. FROMuTit'TRUCK Iedere Texelaar heeft hem weieens gezien. De Texeltruck, die sche Scania vrachtwagen met fraai geïllustreerde oplegger die ons* land overal in den lande promoot. Sinds kort is de truck ook op het inS net te volgen. De hobbyisten die de promotiewagen besturen i bemensen hebben een website laten maken waarop alle bijzonder den over de truck zijn vastgelegd. De website is snel en overzicht» ingedeeld. Het gebruik van veel felle kleuren zorgt voor een frissen straling. De lay out blinkt niet uit in creativiteit, maar is degelijk en W tioneel. Technisch geïnteresseerden kunnen direct klikken op het kop Texeltruck, waarna alle technische gegevens, tot in de kleinste deW in beeld komen Aardig is verder het kopje media, waarin een overig wordt gegeven van alle publicaties die er over de truck zijn verschel Leuk is de vermelding van onze eigen Texelse Courant, die in 1986 w het eerst de benaming Texeltruck gebruikte. Sindsdien is dat ook de< ficiële naam. Verder wordt informatie verstrekt over het ontstaan van1 promotiewagen en worden de vrijwilligers die Texel promoten vodS steld. Kortom, een informatieve site met leuke wetenswaardigheden, adres: www.texeltruck.nl. Klaverjasclub Den Burg organiseert ook dit winterseizoen een Texels kampioenschap, waaraan iedere lief hebber kan meedoen. De strijd wordt verspreid over vijf vrijdagavonden uit gevochten in het gebouw van Kotex aan de Abbewaal in Den Burg. Speel- data zijn 29 oktober, 19 november, 17 december, 28 januari en 25 februari. Er wordt steeds om 20.00 uur begon nen. Iedere avond zijn er prijzen te winnen en wordt een verloting ge houden. Voor de klaverjassers die over vijf ronden gezien het best heb ben gepresteerd, zijn prijzen en vlees schotels beschikbaar. Opgave is tot vrijdag 22 oktober mogelijk bij Theo Witte, tel. 313704. Maandverbandproducent SCA Hygiene Products staat voor een raadsel. Het maandverband en incontinentiemateriaal dat vrijdag aanspoelde langs het strand komt inderdaad uit de fabriek van het bedrijf in Hoogezand, maar SCA heeft geen idee welk schip de la ding aan boord heeft gehad. Op de pakken die gemeente maan dag heeft opgestuurd naar Hooge zand stonden geen stempelcodes meer, waardoor volgens een woord voerster niet meer te achterhalen is welke transportondernemer de verlo ren lading bij zich had. 'Die codes stonden er met inkt op en zijn er ver moedelijk afgespoeld.' Nader onder zoek op andere pakken maa; band lijkt er niet meer bij tiW" omdat de rest van de aangesp)«e's materialen inmiddels is vemietiB™ ipf-i Volgens de woordvoerster woa doorgezocht naar de transput maar is er weinig hoop dat helsj waarop de pakken zich hebben vonden nog wordt gevonden pakken zaten volgens het bedt kartonnen binnenverpakkingen.r die zijn eveneens spoorloos, houden hier een onbevredigend voel aan over, want we willen g: weten wat er mis is gegaan. Heb eerste keer dat ons dit is overkot Het strand lag een week geleden! Iï( kilometers lengte bezaaid metp ken incontinentiemateriaal van merk Tena Lady en maandveib van het merk Bodyform dat voo1 Engelse markt was bestemd. iel( eb unr ïrb em as; ake nd: ubl (Ontwerp architectenbureau Visser Uitvoering Own Bouwbedrijf) Foto van de bouwwerkzaamheden van de nieuwbouw van Bouwbedrijf Duin, gezien vanaf de Maricoweg. In de Dorpsstraat in De Koog wordt dinsdag 19 oktober een vlooienmarkt gehouden. Kinderen kunnen er vanaf 13.00 uur een plekje zoeken om spul letjes te verkopen. Alle deelnemers krijgen een consumptiebon, waar mee een gratis patatje of drankje kun nen krijgen bij Automatiek PP. De or ganisatie is in handen van onder nemersvereniging De Koog Bad- IFoto I/aart HoekMmo, pl33tS. Impressie ven de nieuwbouw zoals die er straks vanaf de Spinbaan uit gaat zien. 'Als ik ergens van gruwel dan zijn dat luxe kantoren met een mooie entree, waar de mannen in de over all achterom moeten, terwijl zij de mensen zijn die het maken. Hier gaan nette pakken en overalls straks door één deur.' Met onder meer die boodschap zette Paul Buijsman van Duin Bouwbedrijf Architectenbureau Texel van Jan Visser aan het werk om de nieuw bouw te tekenen voor het eigen bedrijf. Het antwoord werd gevonden met een entree die ligt tussen kantoor en werkplaats. Wie straks het bouwbe drijf binnen loopt, ziet door de glazen pui van de werkplaats aan de ene kant de timmer- en andere werklie den en aan de andere kant de mede werkers op kantoor. Duidelijk een gebouw dat ergens voor staat en waarover is nagedacht. Architect Tja- art Hoeksema, die het ontwerp heeft uitgewerkt: 'De kwaliteit die je kunt realiseren is afhankelijk van de ambi tie van de opdrachtgever en de tech nische vaardigheden van de aanne mer of diens bereidheid nieuwe technieken toe te passen', vertelt Hoeksema. Bij Duin bouwbedrijf wa ren de opdrachtgever en de aanne mer in de persoon van Paul Buijsman in dezelfde persoon verenigd en was aan ambitie geen gebrek. Een heel nieuwe situatie voor Buijsman, die normaal gesproken als uitvoerder nu ook en/aart wat het is om klant te zijn. 'Ik moet mezelf steeds afvragen of ik nog wensen heb die we kunnen mee nemen in de bouw.' Duidelijk is dat aan veel wensen is gedacht, wat niet overbodig is voor het bouwbedrijf Momenteel huist het kantoorper- Ander thema is dat het bedrijf aan de buitenkant traditie én innovatie uit straalt. De traditie van het ambach telijke metselwerk, met de bijbeho rende detaillering, die gestalte krijgt in de zwaar en strak uitgevoerde 'rug' van het gebouw, aan de kant van houthandel Van der Vis. Het mo derne aspect van het bedrijf krijgt vorm in de dynamische gevel van het kantoor, die door de gekromde vorm en de grote dakoverstekken een paviljoenachtige uitstraling heeft en symbool staat voor de nieuwe tech nieken en bouwvormen en de voor uitstrevende positie van het bouwbe drijf. Hoeksema: 'Vroeger bouwde |e de muren van metselwerk en daarop de vloeren, wat het skelet vormde. Te genwoordig bouw je eerst het skelet met daarop balken, waarna er invul ling aan wordt gegeven. Dat zie je terug in de gevel, die wordt uitge voerd in gelijmd metselwerk.' De tweedeling keert ook terug in het kan toor. Aan de rugzijde de zogeheten servicekant, waarin het archief, op slag. magazijn hang- en sluitwerk, spreekkamer en de toiletgroepen zijn gevestigd. Aan de voorzijde liggen de kantoren van de medewerkers. Op merkelijk detail bevindt zich in de nok van het kantoor, waar de balken sa menkomen. Hier is een combinatie gemaakt van montagepunt en afzuig installatie, die als een soort stofzui ger de gebruikte lucht uit het kantoor afzuigt. In de vloeren is een installa tie aangebracht die de klimaat beheersing regelt. Via een warmte pomp kan het gebouw desgewenst worden verwarmd of gekoeld. Bouwdoos Al drie jaar geleden vonden de eerste gesprekken plaats tussen Buijsman en de architect, waarna de uitvoering langzaam vorm kreeg. Eerst in de hoofden van Hoeksema en Buijsman, later op de computer. In totaal is het ontwerp van de nieuwbouw opge bouwd uit honderd verschillende te keningen, waarbij alles tot in detail is vastgelegd. Want was het voorheen nog zo dat de architect het ontwerp maakte, waarna de aannemer het in vulde, het bedrijf dat straks de entree aan de Spinbaan heeft is simpel ge zegd een grote bouwdoos met pas klare onderdelen die in elkaar wordt gezet. Veel denkwerk dus in het voor stadium, waarbij elke tekening goed is gecontroleerd om tijdens de bouw niet voor verrassingen te komen staan. Bijzonder van vorm wordt ook de werkplaats, die eigenlijk uit drie de len bestaat. In het hogere midden gedeelte is plaats voor het magazijn en kunnen busjes en vrachtwagens door de grote, hoge deuren in- en uitrijden. De maten zijn afgestemd op de maximale lengte van een pak hout, waarbij het materiaal hoog kan worden opgetast. De lagere delen zijn bestemd voor opslag van materieel en als werkplaats.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 6