'Ik word zo ziek van politiek' Band Make me Smile schrijft protestsong Clubs spinnen garen bij actie Hema Levensgevaarlijk kat-en-muisspel Film Jeugdkerk wil niet opdringerig zijn TEXELSE /couRANT Vethouder onthult tunstwerk Fontein Wat ik zeggen wou... Grootste Texelaar Veel kleding en schoenen opgehaald VRIJDAG 15 OKTOBER 2004 Ü.6MA en 'muzikaal pardon' aan alle isielzoekers die door de verhar- ling van het Haagse beleid ten nrechte worden en zijn uitgezet. 00 oomschrijven de muzikanten van zo |e Texelse band Make me smile ar' iun single 'Ik word zo ziek van «olitiek'. Hun Nederlandstalige n' protestlied is een muzikale reactie ipde huidige politieke ontwikke- ngen. De eventuele opbrengst van Ie plaat (die landelijk wordt ver- preid) komt ten goede aan Vluchtelingenwerk Nederland', ijdens Waalderpop morgenavond jaterdag) spelen ze lied voor het 3r erst voor publiek. !e single is een mijlpaal in het 2,5 >ng bestaan van de band van itaristen Irma Schiffers, Maarten iggeler, zangeres Nel Bruin en drum- a fier Ben Bakker, die met jazzformatie jazzel overigens al zeven jaar musi- w eren. Met Make me smile vertolken emet veel succes covers van rock- ummers uit 'de betere jaren 70 en 0', zoals ze zelf zeggen. Ze spelen terk van onder meer The Who, Pink loyd, Earth Fire, Brainbox. Dat er iok een nummer van de Outsiders op »t repertoire staat, is niet verwon- erlijk. Tiggeler speelde in 1990 met /ally Tax, toen diens CD 'Springtime i Amsterdam' in Paradiso werd ge- resenteerd. Ze treden vrijwel weke- jks op Texel op en maken ook regel- latig muzikale uitstapjes naar de /erkant. Ze beschouwen zichzelf als rofessionele muzikanten, waarbij Heen Ben Bakker zijn muzikale acti- i'eiten combineert met een druk estaan s akkerbouwer. leen land als nederland aar 't roer wordt omgegooid iar men van bevriezing spreekt an lonen, net ontdooid te móeten wel bezuinigen ant alles is te duur Ie HSL, ons leger verre landen onder vuur inder overdrijven kan worden ge- eld dat muziek een onmisbare fac- ir is \n hun leven, wat wellicht het erst gaat bij Tiggeler, die vrijwel oortdurend met muziek bezig is. 'Ik eb in de loop der jaren al heel wat lelodieën gecomponeerd, maar ik eb nooit een goede tekstschrijver unnen vinden.' Vooral tot zijn eigen erbazmg bleek die uiteindelijk bij em in huis te wonen. Partner en assist Irma Schiffers nam steeds aker de pen ter hand en schrijft nds een jaar zelfs columns, die ze ubliceert op het internet. 'Ik zet mijn gevoel op papier. Dat kan heel heftig zijn. Engelse teksten schreef ik ook wel. Maar ineens ontstond deze songtekst, puur een weergave van mijn frustratie over de manier waarop er tegenwoordig politiek wordt ge voerd. Op een hele kouwe, gevoel loze manier. Ik ervaar dat als onrecht en schrijf uit een gevoel van machte loosheid. De tekst is poëtisch, want een politicus ben ik niet, evenmin de andere leden van de band. We zijn muzikant. Het mooie is dat we het allemaal hetzelfde voelen. Toen we het voor het eerst speelde, zong Nel het precies zoals ik het voelde. We moesten er beiden van huilen.' Toen Tiggeler de tekst onder ogen kreeg, hoefde hij er geen melodie meer bij te bedenken 'Ik had de akkoorden al eens achter elkaar gezet. Ik heb het nog wat ingevuld, maar dat ging ei genlijk vanzelf.' In dit land met zoveel water dat symbool staat voor gevoel.. Als keerzijde van geld Gevoel zou kunnen leiden tot stoppen van geweld ik word zo ziek van politiek Tijd rijp De single komt volgens het viertal op het goeie moment. 'De tijd werd rijp voor eigen composities die recht doen aan onze sound die in de loop der jaren is ontstaan.' Voor opname van de plaat dook het viertal de stu dio in van Rikus Kloosterhuis. Dat proces voltrok zich in hoog tempo, omdat gezien de actuele maatschap pelijke onrust over het Haagse beleid de tijd rijp werd geacht voor het uit brengen van een protestsong. Nor maal gesproken klaart Kloosterhuis, die al een stuk of vijftien CD's heeft opgenomen, zelf zo'n klus, maar ge zien de ambitie van het viertal om het nummer op de Nederlandse radio te krijgen, liet hij zich bij het mixen en masteren van de plaat terzijde staan door Ruurd Eijzinga, die als mede werker van het NOB ervaring heeft met radio-opnamen. Het resultaat is een Nederlandstalig rocknummer met een gelikte sound. Wat onzeker zijn de muzikanten over de tekst, die qua lengte en diepgang wellicht wat verder gaat dan veel eenvoudige songteksten van tegenwoordig. De plaat wordt in een oplage van 150 stuks opgestuurd naar onder meer dj's van bekende radiostations. Maar nadrukkelijk niet naar Hans Schiffers, de populaire dj van Radio 2 en tevens broer van de schrijfster van het num mer. 'Het zou een verkeerde indruk wekken als juist hij ons nummer zou promoten. Dat kan en wil hij met. Pas als de plaat doorbreekt, zal ook Hans hem draaien.' Overigens is Irma Maarten Tiggeler, Nel Bruin, Irma Schiffers en Ben Bakker, tijdens de opnamen van het nummer 'Ik word zo ziek van politiek'. (Foto Gerard Timmerman) Schiffers ook zelf bekend met het reilen en zeilen in de omroepwereld. Ze heeft in verschillende functies 17 jaar voor de radio gewerkt, hoewel die 'bekendheid' volgens haar geen voordeel hoeft te zijn. 'Als de CD's maandag bij de di's worden bezorgd hopen we natuurlijk dat ze onze plaat draaien en dat een platenmaatschappij interesse krijgt.' Zo'n bedrijf moet er dan wel genoe gen mee nemen dat de winst naar Vluchtelingenwerk gaat. Maar daarna zouden er wél financiële vruchten kunnen worden geplukt. Naast 'Ik word zo ziek van politiek' heeft de band nog een stuk of vijf eigen num mers op de plank liggen, die binnen kort ook op CD verschijnen. 'nderwijswethouder Nel Eelman nthult op vrijdag 29 september het unstwerk van protestants christe- ke basisschool De Fontein. De offi- êle handeling is onderdeel van een estdag rond de opening van de euwbouw van de school in Den urg. 's Ochtends vieren de kinderen Kist, Hans en Emmy van Es, die met n kinderen al jaren de grootste fa- ilievan De Fontein vormen, mogen deuren officieel openen. Jan Bot, gemeen directeur van de Stichting ipwerk waarvan de school deel uit hakt. onthult het nieuwe logo. De estelijkheden beginnen om 13.30 Vertegenwoordigers van zeven Texelse organisaties kregen dinsdagmiddag bij de Hema in totaal 1400,- overhandigd van Rob en Chantal Zwetsloot. De Steun je Club Actie die de Hema de afgelopen maanden heeft ge houden, heeft in totaal €1400,- op geleverd. Eigenaren Rob en Chan tal Zwetsloot overhandigden het geld dinsdagmiddag aan zeven clubs en verenigingen die meede den aan de actie. De opzet van de clubactie was een voudig. De Hema hield van 1 juni tot 31 augustus een landelijke zomers- paaractie waarbij mensen een gratis zegel kregen bij elke €15,- aan bood schappen. Een volle spaarkaart met tien zegels was goed voor €7,50. Het echtpaar Zwetsloot, dat begin dit jaar de 25 jaar bestaande Hema overnam van Peter Bakker, besloot per inge leverde spaarkaart €2,50 beschik baar te stellen en degene die een volle spaarkaart inleverde kon aange ven welke Texelse club of vereniging die €2,50 mocht hebben. Die actie duurde de hele maand september en de gehele maand juni konden Texelse clubs, verenigingen en goede doelen schriftelijk worden aangemeld. Ondanks alle aandacht die aan de actie werd gegeven, liep het tot ver bazing van Rob Zwetsloot allerminst storm. Een selectiecommissie die Nieuw in Cinema Texel is deze week 'The Bourne supremacy', net als zijn voorganger - 'The Bourne identity' - gebaseerd op een boek van de be kende thrillerschrijver Robert Lud- Jm. Voormalig CIA-agent Jason Bourne (een rol van Matt Damon) heeft daarin nog altijd last van ge heugenverlies. Hij weet dat hij ooit heel uitmaakte van de geheime af deling Treadstone, maar kan zich slechts flarden van zijn missies her inneren. Op de vlucht voor zijn oude werkgevers, heeft hij zich samen Pet zijn vriendin Marie (Franka Po- lente) in India gevestigd. Maar zijn verleden weet hem opnieuw in te halen wanneer de CIA hem verant woordelijk acht voor de moord op twee undercoveragenten in Berlijn. Be werkelijke daders willen Bourne "it de weg ruimen en zo begint er een levensgevaarlijk kat-en-muis- sPel. Terwijl hij de CIA moet zien te ""'lopen, probeert Bourne te ach terhalen welke verschrikkelijke din- 9en hij voor Treadstone heeft moe ten doen. Geprolongeerd is de thriller 'Colla teral', die het verhaal vertelt van Max (een rol van Jamie Foxx), die al twaalf jaar taxichauffeur is in Los Angeles. Op een dag krijgt hij huur moordenaar Vincent (Tom Cruise) in zijn auto, die voor een drugskartel vijf belangrijke getuigen in een rechtszaak moet 'omleggen'. Als er iets tussenkomt, neemt Vincent de taxi over en dreigt de arme Max het kind van de rekening te worden. Eveneens nog een week te zien is 'Ellis in Glamourland', een romanti sche komedie van Pieter Kramer over Ellis (Linda de Mol), wier leven er minder rooskleurig uitziet dan ze in haar jonge jaren had gehoopt. Ze is alleenstaand moeder en haar ex- man steekt zijn geld liever in zijn nieuwe vriendin dan in hun zoon, waardoor Ellis er twee banen op na moet houden om alle rekeningen te kunnen betalen. Om daar verande ring in te brengen besluit ze de cur sus 'Hoe trouw ik een miljonair' van de Amerikaanse filmster Joan Collins te volgen. Van de makers van 'Shrek' is 'Haai- ensnaaier' ('Sharktale' in het En gels), een animatiefilm voor jong en oud, die ook nog een weekje te zien is in Cinema Texel. Hoofdpersoon is Oscar, een praatgrage vis met grote dromen. Met die dromen komt hij in gevaarlijk vaarwater terecht als hij zich met een onwaarschijnlijk ver haal voordoet als een grote held. Zijn medevissen happen gretig toe en slikken zijn leugens. Roem en rijkdom vallen Oscar ten deel. Hij voelt zich als een vis in het water, totdat duidelijk wordt dat hij hele maal niet de dappere verdediger van het rif is die hij beweert te zijn. Voor alle leeftijden is 'K3 en het ma gische medaillon', waarin de Vlaamse meidengroep K3 voor het eerst op het witte doek te bewon deren is. In de film gaan Karen, Kris tel en Kathleen aan de slag in hun droomhuis. Wat ze met weten, is dat er ergens in het pand een medaillon verstopt zit. Daarin zit een geest (Paul de Leeuw) verscholen, die alle wensen in vervulling laat gaan. Gaspini, een gevaarlijke boef, kent deze toverkracht wel en zal niet rus ten voordat hij het medaillon in zijn bezit heeft. Kunnen de drie daar een stokje voor steken? eventueel keuzes zou moeten maken in de aanvragen hoefde niet in actie te komen. Niet meer dan negen clubs en verenigingen werden aangemeld, waardoor ze alle negen automatisch in aanmerking kwamen. 'Het leefde toch minder dan we hadden ge dacht.' De nieuwe eigenaren van de Hema waren met name verbaasd over de matige belangstelling, omdat clubs en verenigingen eerder in de rij stonden voor sponsoring 'In de eer ste drie weken dat we hier waren, hebben we per week zo'n dertig clubs gehad bij de klantenservice.' Van de negen die zich in juni hadden aangemeld, kwam protestant-chris telijke basisschool De Fontein in Den Burg als beste uit de bus. De school haalde €337.50 op voor lesmateriaal voor motorial remedeal teaching aan kinderen die een extra steuntje nodig hebben om met achter te blijven bij de rest. De school had in haar nieuwsbrief aan de ouders een op roepje gedaan bij de inlevering van volle spaarkaarten even aan de Fon tein te denkenDe anderen deden het ook goed. EcoMare haalde €260,- op, Gymvereniging Texel €180,-, At letiek Vereniging Texel €162,50, Toneelvereniging Nieuw Leven €160,- en de Stichting Kerk en Minima en de Commerciële Omroep Radio Royaal Texel (sinds eind augustus in de ether onder de naam WET-radio) kregen elk €147,50. Vertegenwoordigers van de organisa ties kregen de bijdragen symbolisch overhandigd in het zitgedeelte van de Hema. Twee organisaties waren niet aanwezig, omdat zij elk slechts tien euro hadden opgehaald en dat be drag werd overgemaakt via de giro De €1400,- was aangevuld met een bedrag van 25 keer 25 euro (€625,-) dat Bakker had toegezegd bij zijn af scheid. Volgens Zwetsloot ging het uiteindelijk niet om de hoogte van het totale bedrag. 'Het is meer dat je het gevoel hebt, dat ie wat hebt kunnen doen Voor men kan overgaan tot het aan wijzen van de 'grootste Texelaar' moet eerst de definitie van 'Texelaar' worden vastgesteld. Wie is een Texe laar en wie, hoe pijnlijk het ook is om dit hardop te zeggen, eigenlijk niet? Ooit werd Cor Dros door een jonge arts onderzocht omdat hij, met 31 van de 32 bet-betovergrootouders op Texel geboren, de meest bloed- zuivere Texelaar was. Dat was vóór 1940 en van de resultaten van dit onderzoek is nimmer meer iets ver nomen toen de oorlog voorbij was. Geboren zijn op Texel geeft uiteraard wel punten voor het hoogste Texe laarschap. Maar belangrijker is wat men voor het eiland doet. Dan is de vreemdeling die nieuwe ondernemin gen doordrukt tegen de wil van de eilanders in wellicht eerder een grote Texelaar te noemen. Later blijkt dan soms dat de behoudende weg beter was geweest, soms ook is de ver nieuwing bij nader inzien een grote verbetering. Maar toch - wie mag zich Texelaar noemen en wie niet? Dominee Jakob Huizmga woonde van 1844-1879 op Texel en bleef al die tijd een Groninger. Na zijn emeri taat ging hij dan ook meteen terug naar zijn eigen volk. Hij heeft het een en ander opgeschreven over de 'echte Texelaars' uit zijn tijd. en daarin zien wij onze voorouders niet van hun beste kant. Wie vind ik zelf een grote Texelaar? De allergrootste voor mij was mijn eigen lieve Texelse vader Cor Maas. Maar een goed mens zijn is in deze niet voldoende. Men moet het nieuws gehaald hebben. Dan valt het mij op, dat bij de genomineerden tot op heden vrijwel uitsluitend 'overkantse' Texelaars genoemd zijn, 'vreemde instappers' dus. Het lijkt mij beter om de verkiezing van de grootste Texelaars in catego rieën in te delen, zoals: a. geboren Texelaars (en dan ook echt op het eiland geboren): Reinier Bakels is er zo een en Johannes Ludovicus Kik kert. Dergelijke Texelaars wonen te genwoordig vaak elders; b. uit Texelse ouders geboren aan de over kant (en dat zijn er heel wat); c. vreemdelingen, die beroepshalve op Texel verzeild geraakt zijn. Daarnaast kan een indeling worde gemaakt in mannen en vrouwen, en kan er worden gesplitst in deelgebie den zoals economie, landbouw, Leden van Rotaryclub Texel en an dere vrijwilligers hebben dinsdag middag veel kleding en schoenen opgehaald ten bate van goede doelen zoals het Tesselhuus. De oogst vulde twee containers, wat wijst op een totaal gewicht van ongeveer 16.000 kilo. Dat is aan zienlijk meer dan de hoeveelheid die afgelopen voorjaar werd inge zameld. De opbrengst in geld zal later bekend worden De verwachtingen zijn niet al te hoog gespannen, omdat de afge lopen jaren de klad is gekomen in de handel in tweedehands kleding. Al leen voor nog goed draagbare spul len kan nog een behoorlijke prijs wor den gemaakt. Het huis aan huis ophalen van de spullen verliep gesmeerd. Al om half vijf hadden de diverse bestelauto's hun vracht afgeleverd op het terrein van Rab in Oudeschild om te worden overgeslagen in de containers. Een groep vrouwen ontfermde zich over de schoenen en haalde er de exem plaren uit die geschikt zijn voor het sociaal project Tori Oso in Parama ribo. Het toeval wilde dat de leidster van dit project. oud-Texelse Nel Bak ker, op Texel was. zodat ze met het ophalen en selecteren van de spullen een handje kon helpen. Binnenkort kan weer een indrukwekkende partij schoenen naar Suriname worden verscheept. schilderkunst, sport en noem maar op. Een wedstrijd met veel prijzen is aardiger dan een met alleen een hoofdprijs en bovendien, hoe kan een eenvoudig schilderes als Souwtje de Wijn winnen van een kanjer als dok ter Wagemaker? Bovendien is het voor de heden daagse verhoudingen wellicht beter om van de kandidaten te eisen dat zij voor de verkiezingen overleden zijn. Onder de levenden zijn ook heel be langrijke Texelaars, maar die doen nu nog niet mee. Vooral in de categorie schilderkunst bespaart men zich heel wat gezeur als deze eis wordt ge steld Irene Maas, Alkmaar Ze vinden dat veel jongeren te wei nig van het christelijke geloof mee krijgen. Van opdringerige metho den moeten ze volgens eigen zeggen echter niets hebben. Om toch iets van hun overtuiging over te kunnen brengen, verzorgen ze zaterdag 16 oktober een jeugd- kerkdienst in Question Plaza. 'We doen het bewust niet in de kerk. Om het laagdrempelig te houden.' Mandy Beijert, Gor Khatchikyan en Linda Reuijl zijn zeventien jaar oud Alledrie maken ze deel uit van Solid Friends, gelovige of in het geloof geïnteresseerde jongeren van veer tien tot en met negentien jaar, die eens in twee weken in Time Out bij elkaar komen om spelletjes te spelen, samen uit de bijbel te lezen, met el kaar te praten en gezellig wat te drin ken. Een soortgelijke groep is er ook voor jongere kinderen, van tussen de tien en veertien jaar oud, Rock Solid genaamd. De organisatie van beide groepen is in handen van leden van de hervormde en gereformeerde kerk en de baptistengemeente. Het zijn hechte gezelschappen, beide onge veer 25 a 30 actieve leden groot, die er echter maar moeilijk in slagen ook andere jongeren te interesseren. 'De vraag was: hoe kunnen we jongeren die weinig van het geloof meeknjgen toch iets over het chhstendom vertel len? Daarom organiseren we nu voor de tweede keer een jeugdkerk. In een discotheek. Dat maakt het toeganke lijker dan in een kerk', vertelt Reuijl. Óp de eerste bijeenkomst, die in mei eveneens in Question Plaza werd gehouden, kwamen niet meer dan veertig bezoekers af. Gezien het ge ringe aantal gelovige jongeren waren ze nog niet eens ontevreden met dat aantal, maar Beijert, Khatchikyan en Reuijl, die samen met nog zes jonge ren de organisatie vormen, hebben er alles aan gedaan om ditmaal meer jongeren te interesseren. Grootste publiekstrekker is Young Spirit, een gospelgroep uit Groningen, die met 32 muzikanten en zangers naar Texel komt. Spreker is de negentienjarige Sebastiaan Poelen uit Wagemngen, die onder meer voor de Evangelische Omroep werkt. Poelen is een be kende bij de organisatoren. 'We gaan geregeld naar christelijke festivals. Je spreekt er veel mensen en we zijn op die manier ook met hem in contact gekomen', aldus Beijert. Daarnaast zijn er filmpjes en diverse vormen van drama in Question Plaza te zien. En na afloop is er een after party met DJ Skoet, die 'gewone muziek' draait. 'Nee geen religieuze nummers, maar uit de top 40.' De organisatoren benadrukken dat iedereen welkom is, vooral ook jon geren die niet het christelijk geloof aanhangen. Zij hoeven met bang te zijn op een agressieve manier met het evangelie te worden geconfronteerd, garanderen Beijert, Khatchikyan en Reuijl. Hoewel ze er organisatorisch mets mee van doen hadden, krijgen de drie nog geregeld kritische vragen te horen over het R&B-festival van vorig jaar, dat bij nogal wat kinderen en ouders negatieve reacties opriep. 'De jeugdkerk heeft niets met dat fes tival te maken.' Erg blij zijn ze met de financiële bij dragen die bedrijven en particulieren hebben toegezegd. 'Het organiseren van zo'n festival kost nog heel wat. We moeten posters drukken, de reis kosten van de bandleden betalen, hen te eten geven. Gelukkig hebben we ze allemaal kunnen onderbrengen in gastgezinnen.' De jeugdkerk, die als thema Onge looflijk heeft meegekregen, begint zaterdag om 20.00 uur. De zaal is open vanaf 19.30 uur. Meer informa tie staat op de website www.jeugd kerktexel.nl. Meer informatie over de jongerengroepen Solid Friends en Rock Solid is verknjgbaar bij Henk en Gea Beijert, tel. 315058. Mandy Beijert, Linda Reuijl en Gor Khatchikyan bezoeken geregeld christelijke festivals.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 7