3ouw Teso's nieuwe vlaggenschip loopt op rolletjes Duizend bezoekers open dag NIOZ en Alterra Planetarium biedt kijkje in leven waterdruppel oceaan 'Werk samen voor beheer pen bare ruimte terreinen' TEXELSE J couRANT1 Rechter: geen bezwaar tegen stolp Boogaard 'rv wr- Respons enquête edrij venterrein DINSDAG 26 OKTOBER 2004 l»eeróoof staat op de transportkarren op de bouwplaats, klaar voor transport. (Foto's Teso) De verplaatsing van de Dokter Wagemaker is in volle gang. Het schip is op de hellingplaats aangekomen. jbouw van een schip zoals de Dokter Wagemaker, die is opgebouwd 1112 segmenten, Is een uitdagend karwei. Wellicht nog spannender is Ideze enorme stalen kolos van de bouwplaats moet worden verplaatst jar de plek waar het schip te water wordt gelaten. Voor het zijwaarts trans- rteren maken de Roemeense bouwers op de werf in Galatz gebruik van eigen materieel. Negentig karren, die samen een 'trein' vormen, zijn hier- selmotoren, andere machines, pompen, elektrische installatie en het net- voor onder het schip gereden. Rijdend over rails is de veerboot naar de werk van pijpen er al in. Bij scheepswerf Damen in Vlissingen worden hellingplaats gereden. Als de Dokter Wagemaker na de tewaterlating naar alleen de salons en stuurhuizen ingericht en zullen andere kleinere werk- Nederland wordt gesleept, bestaat het uit veel meer zijn dan alleen een zaamheden worden uitgevoerd, die als finishing touch worden be stalen casco. Het schip is dan grotendeels afgebouwd, met de vier die- schouwd. else ondernemers en de ge- ente moeten samenwerkings- banden aangaan om het beheer de openbare ruimte op bedrij- iterreinen aan te pakken. Het heer kan op die manier verder rden verbeterd. Dat voorstel et de Kamer van Koophandel ordwest-Holland in haar onder- ik naar de ruimtebehoefte voor |gf drijven op het eiland. gens de Kamer van Koophandel K) is Texel te klein om met park- nagement aan te komen zetten kaan de overkant vaker gebeurt. het aangaan van samenwer- kmgsverbanden tussen gemeente en ondernemers kan echter een 'geza menlijke en structurele aanpak' van de openbare delen tot stand worden gebracht. Uit het onderzoek blijkt dat daar nog wel wat aan te verbeteren valt. ook al is 86 procent van de 110 geënquêteerde bedrijven tevreden over de huidige locatie. Kritiek wordt er geuit op de beweg wijzering en de parkeervoorzie ningen Zestig procent van de onder vraagden noemt. Het verwijderen van zwerfvuil, het onderhoud van het groen en de dienstverlening door de gemeente kan in de ogen van som mige ondervraagden eveneens wor den verbeterd. De verlichting en be strating worden redelijk gevonden en de ondervraagden zijn tevreden over de inzameling van afval, het ruimte gebruik, de uitstraling van de bedrij venterreinen. de ontsluitingen en de wegenstructuur. De onderlinge sa menwerking wordt heel goed ge noemd. Volgens de KvK zou per bedrijven terrein een samenwerkingsverband in het leven kunnen worden geroepen dat vermaal per jaar bij elkaar zou kunnen komen. Tijdens die bijeen komsten kunnen klachten worden besproken. De verbanden zouden secretarieel moeten worden onder steund door een ambtenaar van eco nomische zaken 'In Amsterdam is gebleken dat de kwaliteit van de openbare ruimte op bedrijventerrein er tegen geringe kosten aanzienlijk op voorruit is gegaan', aldus het rapport van de KvK. het Texels Verbond van Ondernemers (TVO) en de gemeente Onder leiding van TVO is een werk groep opgezet die bekijkt in hoeverre het mogelijk is het beheer gezamen lijk aan te pakken Dat gebeurde tij dens een bijeenkomst van TVO waar het rapport werd besproken. Revitalisering van bedrijventerreinen is een ander onderwerp waar de werkgroep zich over gaat buigen. Volgens de KvK is het belangrijk daar over na na te denken, zodat de kans op verpaupering kan worden uitge sloten en de terreinen in de toekomst op het gewenste niveau blijven. Als voorbeelden worden het wegwerken van achterstallig onderhoud, vervan ging van verlichting en straatmeubi- lair, verbetering van bewegwijzering en opknapbeurten van bedrijf spanden genoemd. Volgens wethouder Corry Hei|ne (economie) moeten de initiatieven voor samenwerkingsverbanden en revitaliseringsprojecten 'vanuit de ondernemers zelf komen en door hen worden gedragen'. Heijne: 'De ge meente kan wel ondersteunend mee werken, maar ik heb er geen zak geld voor klaar liggen.' Met name onder nemers uit Oudeschild zagen tijdens de bijeenkomst van TVO brood in revitalisermgsgedachten. Volgens het rapport zou revitalisering van bedrijventerreinen een project kun nen worden dat door de Stichting Duurzaam Texel wordt opgepakt De gemeente heeft de familie A. Boogaard terecht toestemming gegeven een stolpwoning te bou wen op Zevenhuizen. Bezwaren van P. Kooger en G.R Miedema hoeven niet te worden gehono reerd. Dat heeft de rechtbank in Amsterdam geoordeeld. De rechter stelde vast dat vrijstelling en vergunning op goede gronden zijn verleend en dat de beroepsgronden die door Kooger en Miedema zijn aangevoerd met konden leiden tot een ander oordeel. Dat gold met name voor de beroepsgrond die zich richtte tegen de afgifte door Gedepu teerde Staten van een kwaliteitslabel voor de bouw van de woning. De rechter constateert dat deze beroepsgrond volledig nieuw is en met werd aangevoerd in de bezwaar procedure. Deze beroepsgrond wordt door hem dan ook buiten be schouwing gelaten. Door Kooger en Miedema was ge steld dat het college onvoldoende rekening heeft gehouden met de ka rakteristieken van het oorspronkelijke agrarische bouwwerk en dat sprake zou zijn van een verhoging van de goot- en nokhoogte zonder gebruik making van historische bouwmate rialen. Bovendien hadden ze aange geven bang te zijn dat het perceel in de praktijk gebruikt zal worden als een agrarische bedrijfswoning. In totaal 110 Texelse bedrijven lebben meegedaan aan de en quête van de Kamer van Koop handel, het Texels Verbond van Ondernemers en de gemeente. In eerste instantie hadden zij 271 bedrijven aangeschreven, maar daarvan werden er 29 later van de lijst gehaald, omdat zij (detail handel en kantoren) niet tot de juiste doelgroep behoorde De 110 bedrijven waren goed voor een percentage van 45.5 pro cent. Bouwnijverheid- en installatie bedrijven waren met 44 procent goed voor bijna de helft van de teruggestuurde reacties, gevolgd door industriële bedrijven (17 procent), groothandels (16 pro- :ent), visserijbedrijven (9 pro cent), transport- en verhuurbe drijven (8 procent) en autohandel en -reparatiebedrijven (6 pro cent). Van de 110 bedrijven ga ven er slechts 17 aan met speci fiek aan het eiland te zijn verbonden Texelse onderne mers zijn volgens het rapport optimistischer over de komende jaren dan hun overkantse colle ga's. De groothandel verwacht de meeste groei, gevolgd door de industrie en de automobiel sector De visserij is het som berst. Slechts eén op de tien be drijven verwacht groei De bouwsector is ook niet al te op timistisch over de toekomst. Driekwart van de bedrijven zegt tevreden tot zeer tevreden met de huidige locatie te zijn. Twintig bedrijven zijn ontevreden. VERVOLG VAN PAGINA 1 ernemingen, autobedrijven en othandels Bouwblokken )ens de KvK is het geen slecht een deel van de bedrijven die wil luizen onder te brengen in vrijge- ien agrarische bebouwingen irniee zou al aan een deel van de iteclaim kunnen worden voldaan, il beschikt volgens de gemeente nenteel over 96 agrarische bouw- J (ken die met meer agrarisch wor- Bgebruikt. Met name kleine bouw- Tnjven zouden volgens het rapport vestiging op zo'n blok in aan ging moeten kunnen komen Als waarde wordt genoemd dat er geen buitenopslag mag zijn. fitter Ries Swamnk van TVO kan vinden in het voorstel. 'Het idee «kt aan, maar er moeten wel de afwegingen worden gemaakt welke bedrijven toestemming |en en het landelijke karakter it behouden blijven. Je moet er torbeeld geen autosloperij vesti- en dan buiten honderd wrakken r de deur zetten Wethouder 7 Heijne (economie) ziet het voor- sveneens zitten 'Persoonlijk gaat voorkeur uit naar kleinschalige Echtelijke bedrijvigheid die fdig wordt gehuisvest, zodat je "ten niks van ziet.' Bedrijven m nu nog met in vrijgekomen ische bebouwingen worden ge est. Jaap Kooger kreeg vorige tod nog nee te horen op zijn ver bom een deel van zijn klusbedrijf schuur van Kikkert aan de üwaalderweg onder te brengen «I het Gewest Kop van Noord tod als de provincie heeft recent "en gepubliceerd, waarin moge- eden voor het vestigen van be- toin leeggekomen schuren wor- 9eopperd. Op Texel begint in november onder leiding van com municatiebureau De Wit een brede discussie over de invullingen van dergelijke bebouwing op het eiland. Dat moet uitmondden in een plan dat later een onderdeel wordt van het bestemmingsplan Buitengebied als dat wordt geactualiseerd. De ge meenteraad heeft vorig week beslo ten voor die discussie €24.038,- uit te trekken Dat geld moeten komen uit de reserves van het Grondbedrijf. Volgens de Kamer van Koophandel moet ook verder worden ingezet op de uitbreiding van bestaand en de aanleg van nieuw bedrijventerrein. Voor dat laatste is de gemeente on der meer bezig met de verdere ont wikkeling van het nieuwe bedrijven terrein bij Oudeschild, waar het bedrijf van Amsing als eerste naar toe is verhuisd. Vólgens wethouder Corry Heijne zijn er verder nog geen kavels uitgegeven. 'We verkopen de grond pas als het klaar is, maar er is een wachtlijst met gegadigden.' Dat nieuwe terrein wordt zo'n twee hec tare groot. De gemeente bekijkt waar het nieuwe bedrijventerrein voor Oosterend het beste zou kunnen ko men. De voorkeur van het college gaat uit naar een gebied naast bun galowparken De Noordel en De Toes en de voorkeur van de raad naar het land van Bas in het verlengde van het bestaande terrein aan de Slotskolk 'Maar we verwachten dat we tussen de 1 en de 1,5 hectare zullen uitko men'. aldus Heijne De werkzaamhe den voor het nieuwe bedrijventerrein in De Cocksdorp staan momenteel op een laag pitje De laatste stap in dat proces was een uitspraak van de raad dat er eerst aangetoond moet worden waarom uitbreiding in noor delijke richting langs de Stengweg met mogelijk is. Heijne oppert het idee om in Den Burg mogelijk uitbrei ding voor bedrijvigheid te creëren op de grond die overblijft op het A-veld als de bouw van het nieuwe raadhuis is gerealiseerd. De afdeling Biologische Oceanografie had een kamer ingericht als 'planetarium van een waterdruppel'. ven. Op de afdeling Mariene Bio- geochemie en Toxicologie kunnen bezoekers ruiken aan een zogeheten snuffelkolom. De muf ruikende geur in de glazen kolom blijkt afkomstig te zijn van een 45 miljoen jaar oude af zetting uit een Amerikaanse rivier. Bij de afdeling Biologische Oceanografie is een kamer ingericht als het 'op schaal nagemaakte planetarium van een druppel oceaanwater'. De don kere ruimte is voorzien van fluori- serende balletjes in verschillende kleuren die aan het plafond hangen en virussen, bacteriën, blauwalgen en flagellaten (ééncellige diertjes die zich voortbewegen met zweep- draden) voorstellen. Swier Oosterhuis laat zien hoe hij met behulp van eigen onderzoek de microscoop vaarwel heeft kunnen zeggen voor onderzoek naar de hoeveelheid zooplankton in water Zoöplankton is voedsel voor vislarven en kleine visjes. Het leeft van fytoplankton en staat op de tweede plaats in de voedselketen Door een microscoop zijn de kleine kreeftjes te bekijken. Oosterhuis ont dekte dat hij met behulp van meting van de hoeveelheid van een bepaald soort enzym die vrijkomt in het wa ter als zoöplankton vervelt eveneens kan vaststellen hoeveel biomassa zoöplankton er in het water aanwe zig is 'Daardoor hoef je met alles meer met de microscoop te tellen en je kunt veel meer metingen in de zelfde tijd te doen. Tijdens een sym posium werd ik door een Canadees op dat enzym gewezen en ben ik er proeven mee gaan doen. Dat begon gewoon met een emmertje water uit het Marsdiep en zo ben ik verder gaan experimenteren.' Levende have van iets grotere orde is te zien bij Dennis Waasdorp die uitleg geeft over een onderzoek dat al vanaf 1970 loopt op het Balgzand. Met behulp van steekbuizen wordt jaarlijks bijgehouden wat er allemaal in de bodem leeft en welke verande ringen zich voordoen. In een bak met water zijn diverse wadpieren, kokkels, nonnetjes en alikruiken te zien 'Die zijn met van het Balgzand. maar wel uit de Mokbaai.' Maarten Brugge, die samen met Waasdorp de stand van de langlopende onderzoe ken bemant, heeft voor de grap ook maar een plastic badeendje op tafel gezet, omdat hij om de haverklap wordt aangesproken over de Engelse badeendjes die hij eerder op het strand vond. Bezoekers vinden het interessant wat ze allemaal zien 'Erg leuk', zegt Judith Jansen uit Amsterdam voor vakantie op het eiland. 'Vooral de uit leg over de ontwikkeling van DNA vond ik boeiend Het was ingewik keld. maar interessant. En het is ook mooi om eens hier binnen te lopen. Dan zie je hoe groot het gebouw is.' De Duitse familie Laska uit Keulen is eveneens onder de indruk 'Erg leuk', vertelt moeder Laska. 'ook al ver staan we te weinig Nederlands om het te begrijpen.' Arte Koopman uit Oosterend is er met een speciale re den De student hts loopt stage in de Oceaanloods en speciaal voor de open dag heeft hij de snijbrander omgebouwd tot een tekenmachine die het logo van het NIOZ op platen tekent. Koopman heeft meteen de familie meegenomen naar de open dag. 'Anders kom je hier met zo vaak.' Het Koninklijk NIOZ en Alterra pak ten uit op de open dag die zij za terdag hielden. Ruim tachtig me dewerkers van beide instituten waren in touw om tekst en uitleg te geven over hun werk. Ook konden de bezoekers zelf de handen uit de mouwen steken. De i dag werd goed bezocht. In totaal 1034 men sen, van wie 570 Texelaars, namen een kijkje. Geconcentreerd kijken Lennart Bus- sink en Koen Gotink in een het Aquariumgebouw door een micro scoop Een wadpier heeft de aan dacht van beide 10-jarige jongens te pakken. Stil en vol belangstelling kij ken ze om de beurt naar de bewegin gen van het diertje. 'Je ziet de bor stels aan de zijkant van zijn lijf en je kunt zijn bek mooi zien', vertellen ze. De twee zijn allebei zeer geïnteres seerd in de natuur, vertelt de toekij kende moeder van éen van de twee. Beiden hebben volgens haar afgelo pen ook een paar keer naar het TV- programma Het Klokhuis gekeken, waarin dagelijks aandacht werd ge schonken aan de landelijke Weten- Week waar de open dag bij het NIOZ en Alterra een onderdeel van is De twee jongens zijn zaterdag aan het goede adres bij beide weten schappelijke instituten. De ruim tach tig medewerkers pakken stevig uit om het bezoek inzicht te geven in het werk en onderzoek dat wordt ver richt. Er is een route uitgezet door de gebouwen, op tal van plaatsen lopen medewerkers rond, zijn informatie stands ingericht en worden demon straties gegeven Ook worden ver schillende lezingen gegeven. Diverse Texelaars grijpen de open dag aan om punten te bekijken waar ze tijdens de open dag die vorig jaar april werd gehouden met aan toekwamen. Het NIOZ en Alterra hielden toen speciaal voor het eiland open huis naar aan leiding van de heropening van het gerenoveerde Aquariumgebouw door koningin Beatrix. Golven Veel belangstelling is er voor een proef met bootjes in water met lagen van verschillende temperatuur en de weerstand die de bootjes kunnen ondervinden van golven die ontstaan op het grensvlak van beide water- lagen. De weerstand van die golven kan ervoor zorgen dat schepen on danks een draaiende schroef met meer vooruit komen, maar alleen nog maar hun eigen golven produceren. Onderzoeker Leo Maas presenteert de bezoekers de resultaten van een proef in zwembad Molenkoog, waar bij hij op vrijdag 17 september samen met collega Hans van Haren de weer stand van golven op het grensvlak tussen een warme en koude laag bij de badjuffrouwen Ria Keyser, Connie Joling en Anita van Egmond testte. Dat onderzoek moet meer inzicht geven in verdrinkingen die zich jaar lijks voordoen op meren als het mooi weer is. De onderzoekers vermoeden dat de weerstand daar een rol bij kan spelen. De- bezoekers krijgen van Maas te horen dat de badjuffrouwen sneller gingen dan de weerstand van de golven, maar dat ze wel weer stand ondervonden bij de keerpunten als ze weer op snelheid moesten ko men. Het is beter om door te blijven zwemmen op open water dan telkens te pauzeren en korte stukjes af te leg gen, is kort vertaald de boodschap Bij onderzoeker Norbert Dankers van Alterra maken bezoekers kennis met de veelbesproken Japanse oester. In een bak liggen diverse oesters en op een groot bord wordt de vraag ge steld of de exoten een bedreiging of een verrijking zijn voor de Wadden zee. De bezoeker mag zelf de conclu sie trekken. De zeehond en de vervui ling in de maag van stormvogels, komen er eveneens aan bod Abstracte begrippen als miljoenen jaren oudheid en de grootte van bac teriën en virussen in een druppel water worden concreet weergege- Bezoekers turen op de afdeling Mariene Chemie en Geologie door microscopen naar voedingsstoffen voor algen en bacteriën.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5