Onzekerheid over bungalowclassificatie 'Bijenhouden een mooie bezigheid' 5 Logiesverstrekkers willen voortzetting 0. .TEXELSE COURANT' Visser gewond na ongelukkige val Uitstervend vak de moeite waard Lezing: bijengif als geneesmiddel Najaarswandeltocht Natuurontwikkeling in De Nederlanden De Fontein DINSDAG 2 NOVEMBER 2004 Het ziet het ernaar uit dat de Stichting Classificatie Kam peer- en Bungalowbedrijven in Den Haag zijn activiteiten jer 1 januari staakt. Dat betekent dat ook op Texel een eind lomt aan het periodiek keuren en het toekennen van iwaliteitssterren aan recreatiewoningen en groepsver- jlijven tenzij daarvoor een nieuw systeem in het leven wordt jeroepen. )e leden van de Texelse vereniging rën Logiesverstrekkers lieten don derdag tijdens hun (225ste) leden vergadering blijken op dat laatste ladrukkelijk prijs te stellen. Dat ibjectieve keuringen bijdragen jan verbetering van kwaliteit en jan goede informatie voor de as- )jrant-gast staat in elk geval bij de ileinere logiesverstrekkers niet neer ter discussie, al wordt wel ?ens schamper gedaan over de iterrenjacht' die het systeem te weeg heeft gebracht. )e classificatiestichting is een geza- nenli|ke aangelegenheid van lande- jk prominente organisaties: ANVV, tNWB en Recreatieondernemers Jederland (Recron). Het vermoede- <e opdoeken zou te maken hebben net financiële problemen en met een ieuwe wijze van classificeren waar nee grote bungalowparken moeite :ouden hebben. Veel bedrijven doen laarom al met meer met de classifi- atie mee. Over hoe het op Texel ver- Ier moet, werd donderdag met be- ist omdat het doek nog met tótimtief is gevallen 'Het bestuur «raadt zich over voortgang van de uidige classificatie', liet een woord eerder van de stichting gisteren des gevraagd weten, zonder daar verder 6ts aan te willen toevoegen. Regeling VL en WV willen een werkgroep in et leven roepen die voor 1 maart eerr iternatief regelt. Zolang dat niet van te grond is gekomen, lijkt het prak- sch om alle thans gekeurde accom modaties gewoon hun sterren te la- en houden en nieuw aangemelde Dcommodaties aan de hand van een intal basisnormen te controleren Ipor deze test zouden ook chalets, (acaravans en logies met ontbijt- dressen in aanmerking komen. Tot lusver zijn deze categorieën bij de lassificatie buiten beschouwing ge leven. TVL-lid Albert Vlierhuis deed onderdag alvast het voorstel om bij Ie keuring nieuwe stijl ook de recrea- eve kwaliteit van de directe omge- ing van de accommodaties mee te emen. Heikele vraag is wie met het uitvoe ren van de inspecties moet worden belast. Als mensen van de eigen plaatselijke sector elkaar moeten controleren zou dat wel eens gedon der kunnen geven. Iemand stelde voor controleurs van vakantie- gebieden uit te wisselen Texelaars zouden bijvoorbeeld de accommo daties in Zeeland kunnen controleren en Zeeuwse keurmeesters zouden naar Texel kunnen komen. Het zou een stuk minder gecompliceerd zijn als het bestaande systeem op een of andere manier wordt voortgezet. Het idee rees om het TVL-bestuur daar over een 'brandbrief' haar de stich ting te laten sturen. Kentering? In zijn openingstoespraak wees TVL- voorzitter Harry Wuis op de dalende trend bij de ontwikkeling van de toe ristische bedrijfstak. Op Texel lijkt er nog met veel aan de hand, maar de groei is eruit. Wuis vond dat er geïn vesteerd moet blijven worden in kwa liteit en voelde mets voor het oprek ken van het huidige slaapplaatsen maximum van 45.000. 'We moeten niet bouwen voor leegstand'. Later op de avond rees daarover discussie Voorzitter Ries Swamnk van het Texels Verbond van Ondernemers (TVO) signaleerde dat de bestaande slaapplaatsen lang niet allemaal wor den gebruikt en dat deze vorm van leegstand zich steeds meer verbreidt. Een groeiend aantal eigenaars kan zich veroorloven de bungalow alleen voor zichzelf te gebruiken, zodat hij de meeste tijd leeg staat Daarnaast heeft de slinkende groepsgrootte tot gevolg dan veel accommodatie die voor vier tot zes mensen is bedoeld, toch maar door twee tot vier mensen wordt gebruikt. Dat resulteert in min der vakantiegangers en dus in min der omzet voor de locale onderne mers. Het is twijfelachtig of de toename van kortverblijvers en de wellicht hogere bestedingen per per soon daaraan voldoende tegenwicht bieden. Swamnk zag geen heil in meer accommodatie, omdat dit leidt tot dunnere spoeling en minder kwa liteit. Wel zouden de bestaande bed den beter benut moeten worden. Na deze constatering viel het idee van TVL-lid Hans Bakker om de bouw van eenvoudige tweepersoonsaccom modaties mogelijk te maken door het splitsen en verruimen van bestaande in goede aarde. VVV-directeur Veronica Bos herinnerde er nog even aan dat er in elk geval geen maat schappelijk draagvlak is voor groei van het aantal slaapplaatsen, zoals bleek bij de in 1999 gehouden dis cussie Texel 2030. Het mag niet druk ker worden. Vijfduizend mensen erbij betekent ook meer dan 2.000 auto's erbij, ten koste van ruimte en rust. Toeristenbelasting In zijn openingswoord betreurde voorzitter Wuis de recente verhoging van de toeristenbelasting van 70 tot 77 cent. 'Het is veel meer dan trend matig; met verantwoord Over de mogelijke aanwijzing van de Wad denzee tot werelderfgoed had hij een milder oordeel, maar die mag volgens hem de verplaatsing van de veer haven in Den Helder niet in de weg staan. De vestiging van een nier- dialysecentrum in Oosterend noemde hij een welkome aanvulling van het toeristisch voorzieningen niveau. De WV overweegt dit initia tief te steunen Gedurende drie zomerse weken heerste in delen van Texel een penetrante stank van kippenmest. Naar aanleiding van klachten daar over gaf de WLTO uitleg, waaruit was af te leiden dat het probleem niet makkelijk is uit te bannen Texel hoort nu eenmaal tot de gebieden waar men in het groeiseizoen mest kwijt kan. Met de gemeente zijn afspraken gemaakt over het afdekken van mest die met direct wordt gebruikt, maar toegegeven werd dat sommige land bouwers 'met verstandig' met de mest omgaan. Beloofd werd dat de agrariërs daarop zullen worden geattendeerd. Bitterballen Al vijftien jaar wordt gepraat over sti mulering van de Texelse scha penfokkerij. Het is met alleen een agrarisch maar ook een toeristisch belang, want het groene landschap en de stoffering daarvan zijn ermee gemoeid. Marc Rijsselberghe van de Waddengroep vertelde over zijn ac tiviteiten, gericht op vergroting van de afzet van lamsvlees en het certificeren ervan als echt Texels product dat op Texel is geboren, ge groeid en geslacht. In het bijzonder de introductie van de Kwekkeboom lamsvleeskroket met een gegaran deerd gehalte van 17 procent Texels lamsvlees, lijkt een succes. Het product wordt nu op diverse beurzen onder de aandacht gebracht en krijgt veel publiciteit met als gevolg flinke toename van de animo. Dat riep de vraag op of de 3000 lammeren die Texel nu jaarlijks voortbrengt wel toe reikend zijn. Volgens Rijsselberghe kan de productie tot het dubbele worden opgevoerd. Hij liet schotels met lamsvleesbitterballen rondgaan zodat de logiesverstrekkers aan zijn verhaal een goede smaak overhiel den. Oud-commissaris Bob Bakker van Teso was de spreker van de avond. Hij hield geen afgeronde lezing, maar lanceerde prikkelende ideeën en op vattingen. bedoeld om het gehoor ervan te doordringen dat mede als gevolg van wereldwijde ontwikkelin gen het toerisme straks nog de enige bestaansbron van betekenis is En ook die bron staat onder druk als allen die bij de bedrijfstak zijn betrok ken met voortdurend blijven inspelen op veranderende marktomstan digheden, zoals de opkomst van goed bestedende 55-plussers Hij vond dat de politiek met in de verlei ding mag worden gebracht om het aantal bedden uit te breiden, maar vond ook dat de bestaande slaap plaatsen beter moeten worden benut. Texel moet zich exclusiever verko pen, niet van alle walletjes willen eten. Meest controversiële opmerking van Bakker was dat het tentkamperen eigenlijk zou moeten worden afge schaft omdat de daarvoor benodigde bedden slechts korte tijd worden gebruikt. Later bleek dat hij het zo letterlijk met bedoelde, maar het meer had gemunt op 'een paar honderd raddraaiers' die een klein percentage van het totale aantal gasten vormen, maar die bedreigend zijn voor de kwaliteit en die veel aandacht en geld vragen om in toom gehouden te wor den. Door de bouw van de Nieuwe Toekomst is het er met beter op ge worden. 'Zoiets moeten we nooit weer doen'. Bakker vond dat beleid gericht moet zijn op het 'positief stemmen' van de consument, waarbij hij onder andere doelde op gratis parkeren en het af sluiten van straten voor het verkeer in het belang van gezellige rust Ook het stimuleren van sfeervolle evenemen ten zoals menwedstrijden die zich moeten kunnen afspelen op wegen die voor ander verkeer zijn afgeslo ten. rekende hij daartoe Ook deelde hij de zorg over het feit dat lang niet alle slaapplaatsen worden gebruikt Tesocijfers bewezen dat hier nog nooit meer dan 38.000 gasten tege lijk aanwezig zijn geweest. Overigens wees hij erop dat de toename van de autodrukte op het eiland in niet ge ringe mate door de Texelaars zelf wordt veroorzaakt. Bakker juichte de erfgoedstatus van de Wadden toe, maar wilde verder gaan. een status aparte als middel om een geldstroom op gang te brengen. Hij sloot zijn 'losse flodders' af met een pleidooi voor meer eendracht binnen de Texelse gemeenschap. Met name het bedrijfsleven, organisaties en de po litiek zouden zich samen moeten be kommeren over de eilandeconomie en bereid moeten zijn keuzes te ma- ken en nieuwe wegen in te slaan. Het kostte enige tijd om de gewonde visser van boord te halen. Een 35-jarige opvarende van de kot ter FR231, die onder Schotse vlag vaart maar eigendom is van de fami lie Trap uit Oosterend. raakte zater dag gewond toen hij van een trap gleed. De man stapte in Oudeschild aan boord en klom een stalen ladder op toen zijn been weggleed, terwijl zijn andere been nog geen houvast had. Hij kwam ongelukkig terecht en liep zwaar verrekte kniebanden op. Collega's en ambulancepersoneel haalden de Schot van boord. Zijn been werd in het Helderse Gemini ziekenhuis in het gips gezet en maandagmiddag vloog de Schot naar Aberdeen om thuis te herstellen van zijn blessure Mies de Wilde en Jaap Jager inspecteren een bijenkast. 'Bijenhouden is niet moeilijk, maar het is wel handig als je een beetje praktisch bent. 'Bijenhouden is een mooie bezig heid. Lekker buiten bezig, het is leerzaam, je kunt knutselen en het levert ook nog honing op.' Dat zeg gen bijenhouders Jaap Jager en Mies de Wilde van de Texelse bijen houdersvereniging. Toch zijn er op Texel steeds minder imkers actief. In de twintiger jaren van de vorige eeuw waren er nog tachtig, nu nog maar achttien. Het ambacht is aan vergrijzing onderhevig. Jager heeft een stuk of vijftien bijen volken en -kasten. De imker uit De Koog geldt als een aanspreekpunt voor bijenhouders en het is al meer dere keren gebeurd dat als er een collega mee stopt, de bijenkast op zijn erf aan de Ruigendijk wordt ge bracht, zodat Jager de activiteiten kan voortzetten. Verder verricht de liefhebber hand- en spandiensten voor andere imkers Ook in deze tijd van het jaar zijn de bijen uit de kas ten in zijn tuin nog actief, al bloeit er nu weinig meer en is de homng- productie minimaal. Maar in voorjaar en zomer, als er volop dracht- gebieden zijn, wordt er veel honing geproduceerd 'Vroeger groeide hier veel kool- en raapzaad, waar op werd gevlogen. Daar had je mooie, vloei bare honing van. Nu heb je hele vel den borage (komkommerkruidd, red.), dat ook een goede dracht is. Maar ook heide is prima voor bijen Je krijgt er luxe honing van, al laat die zich door de stugheid wel een beetje moeilijk uit de raat slingeren. In het voorjaar zijn bloeiende paarden- bloemen in weilanden een geliefde dracht, evenals wilgen-, appel-, pe ren- en pruimenbomen.' Met het afnemen van het aantal imkers, loopt ook het aantal bijen volken terug. Rampzalig is dat met, want onmisbaar zijn ze met 'Maar het is wel jammer, omdat het zo leuk is om te doen', vertelt De Wilde, die de indruk heeft dat het bijenhouden ten onrechte het imago heeft dat het een riskante bezigheid is 'Natuurlijk word ik ook gestoken. Toen ik er jaren ge leden mee begon, had ik armen zo dik als worsten. Maar als je het een tijdje doet, dan word je immuun voor die steken. Als ik nu word gestoken, dan merk ik er nauwelijks iets van.' Een dure hobby is het met 'Als je een nieuwe bijenkast koopt, is dat een flinke aanschaf. Maar een gebruikte heb je al voor een paar tientjes. Via onze vereniging kunnen we nieuwe leden wel goedkoop aan spullen en een bijenvolk helpen. Jaap wil ze ook wel een beetje wegwijs maken. Bijen houden is met ingewikkeld, maar het is wel handig als je een beetje prak tisch bent en dat je van knutselen houdt. Voor het legen van de honingraten heb je tegenwoordig een handige elektrische 'centrifuge', wat (Foto Gerard Timmerman] een hoop werk bespaart. Het geeft veel voldoening als |e van die potjes met honing overhoudt. Daar kun je ook nog eens iemand blij mee ma ken. Ook voor mensen die zich ver velen is het ideaal Maar het is niet zo dat je er het hele jaar je handen vol aan hebt.Jager: 'Aan een hond heb je meer drukte.' De Wilde: 'Bijen houders kunnen best op vakantie, maar de zomer is niet zo'n handige periode Want dan moet je regelma tig bij de kasten langs. Om te oog sten, of om ze te verplaatsen. Want een imker gaat achter de dracht aan. Maar wie toch weg wil, kan iets met een collega afspreken.' Voor meer informatie: Jaap Jager, tel. 317835 of Mies de Wilde. tel. 313213 Bijensteken als heilzame therapie. Het idee is even wennen, maar Taco Wesselius, imker en als radio loog verbonden aan het Gemini Ziekenhuis, is ervan overtuigd dat bijengif een heilzame werking heeft voor MS (Multiple Sclerose)- patiënten. Zaterdag 6 november geeft hij in schietsportcentrum Odysseus een lezing over bijen steektherapie aanvang 11.00 uur. De toegang is gratis, de zaal open vanaf 10.30 uur. Aan bijen worden veel medicinale ei genschappen toegedicht. In het oude Egypte smeerde men bijvoorbeeld vermalen honing op het hoofd, om dat het een goed haargroeimiddel zou zijn. Karei de Grote liet zich door het insect steken om zijn jicht- klachten te verminderen en in de Mid deleeuwen werd het gif gebruikt om reumatische klachten te verhelpen Wesselius, zelf al een jaar of twintig imker en getrouwd met een MS-pa- tiënte, verdiepte zich in MS. een ziekte waaibij zich extreme ver moeidheid, pijnen, spasmen, kracht- verlies. gezichtsverlies en andere klachten kunnen voordoen. Hij bestu deerde literatuur over de behandeling met bijengif en ontdekte dat 60 pro cent van de MS-patiënten baat heeft bij een bijenbehandeling. De heil zame werking zit hem in de aanwe zigheid van stoffen in het gif die de ontstekingen remmen. Het effect bij Wesselius' echtgenote, die met zware vermoeidheid kampte, was in ieder geval spectaculair. 'Na wat bijensteken viel ze twee uur in diepe slaap, waarna ze op de fiets sprong en om boodschappen ging. De ener gie die ze kreeg was fenomenaal', zei hij in een interview. Overigens is er nog geen wetenschappelijke onder bouwing voor de heilzame werking. Maar Wesselius weet zelfs te melden dat imkers, die ondanks hun bescher mende pakken toch worden gesto ken, gemiddeld vijftien jaar ouder worden dan de rest van de bevolking. mil Giro 1247 www.jantjebeton nl Wandelsportvereniging Het Gouden Boltje houdt zondag rond Oudeschild de najaarswandeltocht. De tocht be gint op de haven en voert voor een deel door weilanden, die bij regenval drassig kunnen zijn. De langere af standen voeren over de Ottersaat en de dijk De start vindt tussen 13.00 en 14.00 uur plaats in café Het Vooron der op de haven. Er kan gekozen worden uit de afstanden 5, 10 en 15 kilometer. Deelname kost €3,40 (€2,60 voor leden) mét en €2.- (€1.20) zonder herinnering. De eerstvolgende wandeling is de winterwandelmg op 19 december. Voormschrijven hier voor is mogelijk bij het startlokaal. Staatsbosbeheer heeft plannen voor natuurontwikkeling in de Muy en De Nederlanden. De plannen verkeren nog in een zeer pril sta dium, maar gedacht wordt aan het plaggen van weilanden, die daar door weer natte duinvalleien kun nen worden, het verhogen van de grondwaterstand, het deels verleg gen van de afwateringssloot, die nu niet overal de natuurlijke lijnen volgt, en het aanleggen van natuur vriendelijke oevers in de te hand haven sloten. Het resultaat moet zijn dat de natuurwaarde van het gebied toeneemt, zonder dat de recreatiemogelijkheden verminde ren. Daarbij is het wel mogelijk dat bestaande wandelpaden worden verlegd. Financiële steun hoopt Staatsbosbeheer te krijgen vanuit de Europese subsidie Life voor het ontwikkelen van projecten in duin gebieden. Uit onderzoek van Rijkswaterstaat is al enkele jaren geleden gebleken dat het met de meest natuurvriendelijke oplossing is het gebied van de Muy en De Nederlanden - met name de graslanden tussen Mienterglop en Slufterdijk - weer toe te voegen aan het Sluftergebied. zodat zeewater het gebied kan binnendringen. Bij vervolgonderzoek is gekeken waar de natuurwaarde onder zoete om standigheden kan worden verbeterd Daarbij is gekeken naar hydrologie, vegetatie en bodem van het gebied De plannen voor hennrichting worden momenteel voorgelegd aan de Gebiedscommissie Texel, waarna zij op 11 november worden besproken in het overlegorgaan van het natio naal park Duinen van Texel. In de loop van 2005 worden met betrokken or ganisaties (dorpscommissies. Vogel werkgroep, TVL. gemeente IVN en Hoogheemraadschap) mogelijkhe den omschreven, die vervolgens aan de bevolking worden voorgelegd. De uitkomst van dit overleg kan ook zijn dat slechts een bescheiden project wordt uitgevoerd Als besloten wordt tot natuur ontwikkeling in het genoemde ge bied is het de bedoeling het werk in 2008 af te ronden, precies honderd jaar nadat het ontginnen van duin valleien in deze omgeving is gestaakt, omdat de natuur hier belangrijker werd gevonden dan nieuwe weilan den. De Muy werd daarmee het eer ste natuurmonument van Staatsbos beheer in Nederland. VERVOLG VAN PAGINA 1 chillende potjes resulteerde in een idget van €910.000,-.' ëel geld, maar desondanks waren e onderwijskundige wensen groter het budget. Er moest dus worden meden, maar met passen en me- slaagden onderwijsteam, de af- ling Onderwijs en de gemeentelijke BBwcommissie er in een school af leveren waarover alle betrokken dik vreden zijn. Magere jaren let de voltooiing is een eind geko- ien aan zeven magere jaren, ver- Me Jan Bot, directeur van de Stich- ig Kopwerk, de overkoepelende 'gamsatie van het netwerk van pro- stants-christelijke scholen Hij toetste hoe het aantal leerlingen al 11997 de school 'uitgroeide', maar lat de uitbreiding op zich liet wach- m. 'Er was geen tijd en geen geld. rwerden wel beloften gedaan, maar het volgende moment verdampten die weer. We werden er wel eens moedeloos van. Maar wij zijn een club van volhouders.' Die instelling was nodig, want bij de gemeente leefden meer ambities, zoals de bouw van een nieuwe gemeentewerf die de nodige aandacht vereiste. De school kreeg uiteindelijk een flink budget, maar dat toch beperkingen had, waardoor er volgens Bot geen geld was voor fraaie vormen en mooie materialen Maar de gemeen telijke bouwcommissie bleek met voor één gat te vangen, wat uiteinde lijk een 'sober en doelmatig' ontwerp opleverde, waarin het oude gebouw en de nieuwbouw één geheel vor men. Zo kunnen in de vorm van de kap aan voorzijde aan de Burdetstraat bijvoorbeeld de contou ren van de gevel aan de Wilhelmma- laan worden herkend. Dat de aanloop naar de bouw uiteindelijk wat stroef verliep, past bij de geschiedenis van de school. Aan de realisatie van het oorspronkelijke gebouw in 1923 ging jarenlang touwtrekken vooraf tussen schoolbestuur, gemeente, provincie en overheid Prominent programmapunt bij de opening vormde de onthulling van het kunstwerk, gemaakt Jaap-Kees Drijver Onder het zeil kwam een hoogwaardig en fraai gevormd blauw glasmozaiek tevoorschijn dat Drijver in samenwerking met de kinderen van de school had gemaakt. Ge vraagd naar een toelichting hield Drijver zich op de vlakte. 'Je moet er naar kijken, dan zie je het wel.' Het stromende water symboliseert de weg die de kinderen gaan. Niet een strakke, tevoren uitgestippelde koers, maar ieder een eigen weg. Kort voor de onthulling ontstond even paniek, toen werd ontdekt dat de benodigde vergunning ontbrak. Maar uit handen van de wethouder kreeg schooldirecteur Freek Jan Klooster vrijdag alsnog de vergunning. Even verderop stond de wensfontein die door de kinderen was gemaakt, met als aandoenlijke wens dat een ernstig ziek kind van de school weer snel beter zou worden. De gemeente toonde zich genereus met een kunst werk van Kerstin Edelmann, waarin het levenswater van de kinderen van De Fontein wordt verbeeld. Van de bouwers krijgt de school een perma nente klimmuur. **ijl wethouder Nel Eelman van Onderwijs zojuist het kunstwerk van Jaap-Kees Drijver heeft onthuld, hebben leerlingen van De Fon- het al ontdekt als speelobject (foto Gbmwö T,mmermnt

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5