Creatieve opdrachten en menig nat pak in droge, zonnige Wampex Inventiviteit deelnemers flink op de proef gesteld li m W i TEXELSE 9C0URANT Mobiele telefoon VRIJDAG 2 NOVEMBER 2004 hdeelnemers gingen zonder problemen uit de kleren om hun flessenpost en badeendje af te leveren bij de post m de Mokbaai (Foto Piet Schroma) tet commentaar vanaf de zijlijn was ook dit jaar niet van de icht. Weereen Wampex voor watjes. Wat een makkie met zulk eer. Zo kan ik het ook. Inderdaad, het weer tijdens de 24st'' ditie van de Weekend AMPfibische EXpeditie was prachtig, loge temperaturen, veel zon en slechts een enkel nachtelijk uitje zorgden voor ideale omstandigheden. Niettemin kwamen steams behoorlijk afgemat aan de finish, want KWAPSMA had ok dit jaar alles uit de kast gehaald om het de deelnemers flink istig te maken. Hersenkrakende verwijzingen, flinke fietstoch- in en menig nat pak waren niet te ontkomen hindernissen die loesten worden genomen op weg naar de finish. Een typische Wampex-pose: gebogen over de kaart van Texel. (Foto Anon van o* vbatj - e honderdveertig deelnemers, aaronder een team van deze krant, zamelen zich om zes uur in de intme van voetbalclub Texel'94 voor ïlaatste instructies van organisatie iVAPSMA. Onder de vijfendertig ams veel oude bekenden Er wordt uk gespeculeerd waar voor de eegebrachte plank van anderhalve eter nodig is en waarvoor de verre- ker moet worden ingezet. Enkele ims zijn al inventief in de weer ge- eest om het lange eind hout te ver- Deren. Zo wordt een plank gesigna- erd met vier scharnieren, die Dklapbaar vervoerd kan worden. Er jn dit jaar opvallend veel nieuwe 'zichten. 'We hebben een paar euwe teams ingeschreven, maar er n vooral veel nieuwe deelnemers bij staande teams', aldus PR-man iet Keijzer. 'Ik denk dat zo'n vijfen- -mtig tot dertig procent van de ams een nieuwe ploeggenoot mee- BeftIn tegenstelling tot vorig jaar het gebruik van mobiele telefoons )soluut verboden. Dat gebeurt op irzoek van diverse deelnemers, die inzet van mobieltjes afbreuk vin- sndoen aan de speurtocht. Dat al en het gebruik en met het bezit van sn mobiele telefoon verboden is, zal 'er tijdens de tocht nog tot de no- ge discussie leiden. De noodbrief, e vorig jaar was verdwenen en die selnemers in geval van nood naar De overwinning van het team Albers werd met gematigd enthou siasme ontvangen door de overige deelnemers Reden: de organisa tie had bij teamcaptain Joost Albers een mobieltje aangetroffen en dat leidde na blok twee tot tal rijke speculaties en beschuldigin gen 'Wij hebben in het tweede blok geconstateerd dat Joost een mobieltje bij zich had. Dat stond uit en er was met mee gebeld, dat hebben we gecontroleerd. Hij is daar net voor het derde blok op aangesproken. Bij ons is er geen enkele twijfel dat deze groep eer lijk heeft gespeeld. Ze hebben nu eenmaal die naam, maar wij zijn ervan overtuigd dat er niets aan de hand was. We hebben ook geen waarschuwing uitgedeeld, zoals door sommige deelnemers werd gedacht', aldus Piet Keijzer. Hij erkent dat er onvoldoende duide- lijkheid was over het bezit van mobieltjes. 'We hebben nadrukke lijk aangegeven dat het gebruik van mobieltjes verboden was, maar we hebben met gezegd dat de deelnemers ze met bij zich mochten hebben Dat zullen we volgend jaar waarschijnlijk wel doen, dan ben je van alle discus sie af.' Want discussie is er volop, Het gastenboek van de Wampex- website werd de afgelopen dagen '•'ooral gevuld met opmerkingen over het vermeende valsspelen van het team Albers 'Gelul, als mobieltjes verboden zijn, zijn ze dat ook GRRRR, dus ik vind dat ze n|et terecht hebben gewonnen. Tss. hoe zielig ben je nou hee. Aso's', aldus een reactie van een ^onieme deelnemer Niet ieder- gelooft in de schuld van het de eindbestemming van een blok leidt, is weer terug. Na een laatste uitleg en het uitreiken van de eerste opdrachten vliegen de deelnemers alle kanten op. De verschillen zijn groot. Getrainde mannen in strakke pakken op racefietsen, tegenover beginnende bierbuikjes met spijker broeken en laarzen op afgeragde tan dems. De Wampex ten voeten uit. T-shirt vouwen Het eerste blok voert de deelnemers naar De Dennen, waar diverse doe- opdrachten moeten worden uitge- winnende team. Esther: 'Ik vind dat de groep die gewonnen heeft het heeft verdiend, ze hebben naar mijn weten met vals gespeeld. Ze waren vaak bij dezelfde post als wij en alles ging fair! Ach, er moet toch wat te zeuren zijn achteraf.Joost Albers zelf vindt alle ophef over het mobieltje heel vervelend. 'Ik had in het tweede blok mijn tas vergeten bij de dierenartsenpraktijk Andre heeft mijn tas meegenomen en het telefoontje gevonden. Ik heb altijd een mobiel mee. Puur voor de vei ligheid. Maar achteraf is dat met slim geweest en ik heb ook een reprimande van de organisatie ge had. Ik heb ze gezegd dat ik het snap als ze ons zouden willen dis kwalificeren, maar dat hebben ze niet gedaan, omdat we die mobiele telefoon niet hebben gebruikt.' Volgens Albers heeft hij het mo bieltje teruggegeven aan de orga nisatie en zou de winst van zijn team bovendien zijn behaald in de laatste twee blokken. 'We hebben vooral in het vierde blok uitstekend gescoord, maar er zijn teams die het ons met gunnen Het eerste jaar dat we meededen werden we meteen vijfde. Verschillende teams vonden dat toen al met leuk. Die zijn vol afgunst, haat en nijd. Er wordt ook al jaren gezegd dat ik hulp krijg van mijn ouders, dat is pertinent niet zo. Eerst was het tegen mijn vader, die vier keer heeft gewonnen en nu ben ik blijkbaar aan de beurt. Ik probeer er boven te staan, maar al die aantijgingen maken het er met leuker op', zo laat Albers weten. 'We zijn gewoon een goed team. We bereiden ons heel serieus voor, al maanden van te voren. Als je al vier jaar in de top vijf eindigt, dan is het ook met on waarschijnlijk dat je een keer wint.' voerd. Een foto van een kunstwerk (een houten bijl van Marcel Tiele- mans) leidt naar de schuur van Staatsbosbeheer aan de Ploeg- elanderweg. Daar moet van de mee gebrachte plank een nestkastje wor den gefabriceerd. De scherf aar dewerk met modder blijkt met voor iedereen een heldere aanwijzing naar de opgravingen van de oude Bleekerij aan de Ploegelanderweg. Enkele teams racen onmiddellijk naar Oudeschild, op weg naar de vijver van Gerd Jan Roos. Tevergeefs Bij de Ploegelanden wacht de teams een eerste waterige opdracht. Er moet een parcours per kano worden afge legd. Halverwege de sloot wordt de doorgang versperd door een fors bouwwerk, dat met alleen de breedte van het water in beslag neemt, maar dat bovendien een flink aantal meters de lucht in gaat. Bovenin moet een bel worden geluid en een cijfer wor den 'ontdekt. Liggend en balancerend in de wiebelige kano's lukt het de meeste deelnemers om zonder een nat pak de piramide te beklimmen en de bel te luiden. Op het parkeerter rein van paal 15 wacht een bijzondere opdracht: T-shirt vouwen op de Japanse manier. Na het bekijken van een video-instructie mogen de deel nemers hun meegebrachte schone T- shirt op de getoonde wijze opvou wen. Dat blijkt lastiger dan gedacht. Meerdere pogingen zijn nodig om het T-shirt met de simpel ogende hand beweging netjes op te vouwen. Een rebus voert de teams naar de halve- hemdenkoik tegenover EcoMare, waar moet worden berekend hoe hoog de hemden boven NAP hangen. Dat blijkt lastig Het kost de teams, die uit pure nood met elkaar over de uitkomst overleggen, vele hoofdbre kens om het juiste getal te achterha len. Aan de hand van coördinaten worden de Wampexers naar het Geheimpad gestuurd, waar een kruisjesroute start, voorzien van cryp tische omschrijvingen van een 'groot ste Texelaar'. Koffie volgt er in het koeienhotel van Maarten Hoogenbosch aan de Westerweg. Daar moet ook het eerste deel van de Rode Draad worden ingeleverd. Die kent dit jaar een nieuwe opzet. Voor heen moest na het tweede blok het eerste deel van de rode draad wor den ingeleverd en na het derde blok de rest. Nu krijgen de deelnemers in ieder blok tien foto's uit de rode draad te zien en moeten de antwoorden direct na elk blok worden ingeleverd. 'Er werd teveel informatie uitgewis seld. Deelnemers gingen in de koffie pauze antwoorden ruilen, waardoor er veel hoge scores waren. Dat wil den we met meer. De nieuwe opzet heeft gewerkt, want de score is be duidend lager', licht Keijzer toe Werd anders zo'n 80 tot 90 procent van de rode draad geraden, nu was dat met meer dan 60 procent Dat kwam ver moedelijk ook door het onderwerp; wegdek. Foto's van verschillende soorten wegdek werden getoond en de deelnemers moesten raden om welke plek het ging. Geen eenvou dige klus. 'Moeilijk? Welnee, wij von den dat juist een makkie', vertelt Erna Kuip. Samen met Marijke Stark, Colinda Brouwer en Ingrid Uitgeest vormt zij team veertien. 'Maar ja, wij hebben natuurlijk wel twee postbo des in de ploeg. Die meiden zitten elke dag langs de weg, die zien met een om welke plek het gaat De pauze wordt benut om de stand te checken. Ondanks de toegeno men automatisering in Wampexland is één ding onveranderd gebleven: het bijhouden van de tussenstand. Nog steeds worden de uitslagen met een viltstift op een bord gekalkt. Het team van Walter Oskam gaat aan kop, samen met de ploeg van Ed Witte. De winnaars van vorig jaar, het team van de gebroeders Van Beek met Nanmng Kikkert, volgt op korte afstand. 'We gaan er natuurlijk wel voor, want we willen laten zien dat we vorig jaar met zomaar hebben ge wonnen', aldus Kees van Beek. De ploeg kreeg vorig jaar nogal wat schampere opmerkingen over de winst, omdat de 23st° Wampex, ge zien het mooie weer, een Wampex voor watjes zou zijn. 'We zijn gebrand op een goed resultaat, dat snap je.' Gluren bij de buren Het tweede blok speelt zich af in Den Burg en begint voor veel teams met het gluren bij de buren vanaf de nieuwbouw van ABN/AMRO in de Parkstraat, In een van de achterlig gende woningen staat op tafel een bordje met de volgende bestemming. Van daar uit eindigt die opdracht bij de Gamma, waar vanuit een tele- kraan moet worden gegluurd naar een object in de kamer van de fami lie Schouwstra, die naast de bouw markt woont. In de dierenartsen praktijk moet bij de oud-dienders Moojen en Drenth aangifte gedaan worden van een gestolen fiets. In het Rode Kruisgebouw worden de teams onderworpen aan een psychoanalyse en wordt de teamgeest danig op de proef gesteld. In de casus drijven de vier ploeggenoten al vier weken in een zinkend schip met nog slechts een restje water. De enige overle vingskans vormt het overboord zet ten van een van de teamleden... Ui teraard leidt dat tot de nodige discussies. Niettemin vertrekken alle teams compleet naar de volgende opdracht. KWAPSMA" had zich het commentaar van TC-columnist Rutger van Velzen, die vond dat het evenement best wat maatschappelij- ker te werk zou mogen gaan. aange trokken. In de schuur van Stolk Me chanisatie moeten de Wampexers slachtoffers redden, terwijl het zicht in de ruimte door rook tot nul gere duceerd is. De luidkermende gewon den worden veelvuldig gered, hoewel ze er met altijd beter van worden. 'Au, weer mijn scheenbeen gestoten', moppert een van de slachtoffers na dat zij voor de zoveelste keer door een team naar buiten is gesleurd Een opname van het Visserskoor leidt naar de winkel van André Keijzer, waar een kapot visnet gerepareerd moet worden. Het einde van blok twee is op de Bremakker, die via de Latijnse naam van brem kan worden herleid. Inmiddels regent het en komt de nachtelijke pauze precies op tijd. In de warme, gezellige kantine van de familie Koning wacht een flink bord stamppot met een mega-gehaktbal en een stuk rookworst. Dan volgt nog een verrassing van de organisatoren: de deelnemers moeten eerst twee halve tentjes aan elkaar knopen, al vorens zij zich ter ruste kunnen leg gen. Met het nodige gemopper en gevloek gaat de helft van de deelne mers hiermee aan de slag De andere helft drukt zijn snor en zoekt naarstig naar betere alternatieven. En die worden gevonden, leder warm en droog plekje op de Bremakker wordt benut. Zelfs het hok voor oudpapier blijkt een uitstekende slaapplaats, net als de vrachtwagens die de tenten en slaapzakken hebben vervoerd. De stand in de top is nog onveran derd. Nog steeds wordt de eerste plaats gedeeld door de teams Oskam en Witte. Waterpret Blok drie staat in het teken van wa ter Een verhaal over Donagh verwijst naar Donatus van waaruit een histo rische route door Den Hoorn naar het tobbesteken in de Kerkstraat leidt. De grijnzende koppen van de posten ter plaatse voorspellen niet veel goeds. En inderdaad, een nat pak dreigt De teamleden moeten plaatsnemen op een aanhanger achter een elektrisch golfkarretje, waarna met een houten spies een ring moet worden gesto ken. Ploegen die missen, worden getrakteerd op een enorme plens water die het hele team verandert in verzopen katten, alle voorzorgsmaat regelen in de vorm van regenpakken en -capes ten spijt. Nog meer nattig heid volgt in de Mokbaai. waar de deelnemers hoogstpersoonlijk flessenpost en een badeendje moe ten afleveren in een afgemeerd bootje dat zo'n honderd meter uit de kant ligt. Hoewel er gebruik gemaakt kan worden van allerhande drijfmateriaal wordt geen tijd verspild en gaan alle deelnemers (half) ontkleed het zilte nat in. Enkele Texelaars lopen hierbij lichte verwondingen op, doordat zij hun voeten openhalen aan scherpe stenen op de bodem. Overigens zijn dat de ergste verwondingen tijdens deze Wampex. Teamgeest komt zeker van pas bij de metselopdracht bij boerderij Half weg. Via een halve afbeelding van het woord 'schoenmaker' komen de teams bij hoeve Halfweg terecht waar Toon Schoenmaker woont. Daar moet een kopie worden gemet seld van de gedraaide dampalen bij de ingang. Terwijl het ene team snel wat stenen op elkaar kwakt, maken anderen er een waar kunstwerk van. Een enkel team krijgt zelfs tien pun ten. Hogere wiskunde moet er aan te pas komen in de sloot bij de Water weg Daar moeten twee teamleden hun ploeggenoten vanaf de wal in een kano voorttrekken. Aan het eind van de sloot moet van plek worden gewisseld. Die wisseltruck, in com binatie met de aanwezigheid van di verse andere ploegen, leidt tot inge wikkelde situaties, waarbij lang niet altijd duidelijk is aan welke boot welk touw toebehoort. Creatief fröbelen is de opdracht in de schapenboet te genover Jonkersbergen. Hier moet van papier een schaalmodel van een schapenboet worden gemaakt. Ook hier blijkt de inventiviteit en creativi teit van de Wampexers groot. De meest revolutionaire modellen wor den afgeleverd- Klokslag twaalf uur eindigt het blok met een koffiepauze in boerderij Le Reve aan Pontweg 72. In de tussenstand neemt het team van Walter Oskam een minimale voorsprong op naaste concurrent Ed Witte De verschillen tussen de top en de hekkensluiters is inmiddels fors. Skéépegolf Blok vier is traditioneel het pretblok. Wederom is de afwisseling groot Wordt er het ene moment nog geva ren in de Skilder haven, het volgende moment moet al het acteertalent worden aangewend om een gedeelte uit het toneelstuk Op Hoop van Ze gen met Kniertje voor te dragen. Een foto van een schilderij met het woon huis op Zuidhaffel 49 en een zakje suiker en kaneel leidt naar het landje Suukerdekaneel op de Hogeberg, waar een partijtje skéépegolf moet worden gespeeld, een variant op het boerengolf. Gewapend met tennisbal en twee hockeysticks vertrekken de teams het grasland in, waar vijf ho les moeten worden gelopen in zo min mogelijk slagen. Dat valt met altijd mee. De reuzeklap die menig deelne mer in gedachte heeft, belandt dik wijls in het gras voor de bal en doet de graspollen in het rond vliegen. Een typische KWAPSMA-instinker volgt in de jachthaven Daar krijgen de teams een zeilinstructie van zogehe ten oleukothea-bootjes en moet tij dens het tochtje goed worden opge let op alles wat zich in de boot bevindt. Na afloop volgt één vraag hoe heet jullie instructeur? Terwijl de zeilers in spe werkelijk alle details in de boot in zich hebben opgenomen hebben de meesten nauwelijks op gelet toen hun instructeur zich voor stelde. Weg tien punten. 'We moes ten toch op een ding letten?', mop pert een deelnemer Waarop post Klaas van der Duim hem erop attendeert dat de mstructrice toch echt een lekker ding is... Door de holle weggetjes op de Hoge Berg moet een cryptische route wor den gevolgd die iets te maken heeft met paarden. De aanwijzing koekje van eigen deeg voert de deelnemers naar Bakkerij Timmer in Oudeschild, waar op foto's tien soorten boord en gebak herkend moeten worden. De uitkomst wordt beloond met een lek ker stuk Hoornder Ring. De juryleden Aris van Zeijlen en Ruud Nooy ont dekken nieuwe acteertalenten tijdens de opvoering van Kniertje. Vooral de prestaties van Anja Amsing maken diepe indruk op de jury. Via het ben zinestation van Kievit aan de Pont- weg bereiken de groepen het eind punt. manege Akenburg. Hier wordt volop geëvalueerd en wordt met spanning de uitslag afgewacht De meeste deelnemers vonden de Wampex zwaar. 'Het was dan wel mooi weer, maar je moest behoorlijk doorfietsen om alles binnen de tijd af te krijgen', aldus Walter Oskam. In totaal werd zo'n honderd kilometer fietsend afgelegd. Wel werd er dit jaar minder gelopen. Andere teams mis ten het spektakel dat er in voor gaande edities vaak wel was. 'Ja, dat vonden wij zelf ook. Er zaten inder daad met veel spectaculaire dingen in. Misschien ontbreekt het idee op een bepaald moment een beetje of lukt het niet helemaal wat je wilt. In ieder geval was er wél afwisseling', aldus Keijzer. Het laatste blok bleek van doorslaggevend belang voor de eindoverwinning. De tussentijdse nummer één, team Oskam, duikelde naar de vierde plek. Ed Witte, Marjan Hoogerheijde. Marjan Nicolai en Dick Witte hielden knap stand op de tweede plaats, die zij ex aequo deel den met het team van Sandra Rouwenhorst. De eindoverwinning ging met een voorsprong van negen punten uiteindelijk naar het team van Joost Albers, Otto en Menno Goënga en Rien Brouwer. De ploeg die de laatste jaren al steeds tot de top vijf doordrong, pakte nu de zege. De win naar van vorig jaar, team Van Beek, moest genoegen nemen met de zesde plek. Einduitslag 1 Albers(13)61 Opnt.. 2. Rouwen horst (12)/Witte (22) 601 pnt3 Oskam (15) 598 pnt4 Kooger (30) 570 pnt.. 5 Kraai) (27) 566 pnt 6 Van Beek (6) 562 pnt.. 7 Trap (2) 560 pnt.. 8 Geus (18) 545 pnt.. 9. Zoetelief (5) 540 pnt 10 Kalverboer (28) 538 pnt11Mosk (10) 535 pnt 12 Huisman (32)/Jolig (34) 531 pnt 13 De Vnes (29) 529 pnt. 14 Duinker (24) 527 pnt 15 Stoop (1 UA/enneker (35) 523 pnt., 16 Kuip (14) 514 pnt., 17 Eelman (26) 512 pnt 18 Kikkert (4)/Teso(31) 506 pnt.. 19 Jager (23) 504 pnt.. 20 De Ridder (16) 500 pnt. 21 TC (20) 400 pnt22 Vis (3) 497 pnt23 Daalder (9) 491 pnt 24 Graaf (7) 485 pnt.. 25 Haker (8) 458 pnt 26. Kuiper (17) 432 pnt 27 Young Ones (33) 399 pnt 28. Kombuis (1) 367 pnt., 29. Koopman (21) 348 pnt 30 Stars (25) 336 pnt 31. Blom (19) 284 pnt. Tekst Louise van der Sluis Bert Huisman en Bram Brouwer (Ivonden het oudpapierhok van de Bremakker een prima onderkomen voor een Wampex-nacht André Keijzer helpt het team van Sandra Rouwenhorst met nettenboeten. Foto TaxclPhoto) Chris Schlepers (I.) en Martin Daalder proberen het bouwwerk in de sloot bij de Ploegelanden te bereiken om de bel bovenin te luiden. (Foto TexeiPootol

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 9