K Cf roen CjmrL-Jexel m het harL, 'Alternatief gebruik boerderijen toestaan' Meepraten over vrijkomende boerderijen Monumentale grafsteen langs Waalenburgerdijkje 1 liihim: I T - *f:ll i l/lakelaars roepen bestuurders op: - Handtekeningen voor duikplank Raadsvergadering over burgemeester Werkstraf voor ontuchtige man Bejaarde fietser aangereden ----- Geef om vrijheid BftAMNESTY Geschil Potvis Bijgebouwen m Blokkade kotters Turner naar Tsjechië Wonen in bungalows kost gemeente geld TEXELSE'^COURANT LenR ■1' OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11926 TEXELSE VRIJDAG 5 NOVEMBER 2004 COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg lm karakteristieke boerderijen te unnen behouden en een 'duur- ame ontwikkeling' van het buiten- ebied mogelijk te maken, moeten njkomende agrarische bedrijven nder voorwaarden worden vrijge- even voor gebruik door onderne- lers. Die boodschap gaf makelaar aul van Heerwaarden mee aan de lads- en bestuursleden van de ikale afdeling van de PvdA, die za- irdag hun jaarlijkse 'rondje Texel' laakten. 'Feitelijk verandert er iets. Een boer is ook een onder- emer, maar niet elke ondernemer een boer', aldus Van Heerwaar- en, die betoogde dat leegstand en rpaupering een gevolg is van ge- leentelijk beleid. e leegloop van agrarische bedrijven n de gevolgen voor het buiten- bied) was éen van de onderwerpen aarover de PvdA'ers zich door des- jndigen lieten bijpraten, naast het ugd- en jongerenwerk, een natuur- ïtwikkelingsproject op De Bol. het jderenbeleid en de ontwikkelingen in het landelijk opererende Texelse drijf SnelStart Software. Om een druk te krijgen van de grootte van in overbodig geworden agrarisch ibouw, lieten de sociaal-democra- n zich rondleiden door Paul van lerwaarden van makelaarskantoor ilman Van Heerwaarden. Dat ge urde in hoeve De Toekomst aan de ihorrenweg, die tot twintig jaar ge- den agrarisch werd gebruikt, het jtst door Fer Roeper. Nadat het bij horende land grotendeels was ver- icht, kreeg de boerderij een be- emming als woonhuis. Sinds een sar jaar staat het pand te koop bij Iman Van Heerwaarden, maar ede door achterstallig onderhoud, omvang (300 vierkante meter plus 10 vierkante meter aan schuren), de ibehorende vraagprijs (€395.000,-) doordat het niet mogelijk is er een idrijf te vestigen, staan de kopers ig niet in de rij. Alternatief ede door schaalvergroting hebben iel kleinere boeren hun land ver- icht en hun melkquotum verhuurd verkocht. Ze blijven achter op Jiskavels' van niet meer dan 15.000 rkante meter. De Toekomst staat ilgens Van Heerwaarden symbool or de vele agrarische gebouwen met meer als zodanig worden ge nikt en ook niet meer aantrekkelijk 1 voor agrarische ondernemers, idat ze 'met meer van deze tijd' n. Probleem is dat alternatief ge- uik volgens het bestemmingsplan uitgesloten is. 'Hier en daar worden de vrijgekomen schuurruimten - strij dig - gebruikt voor de opslag van caravans, als werkplaats voor een klusbedrijfje. Indien de gemeente hier handhavend gaat optreden, ontstaat onrust. De boer is zijn melkkoe kwijt, ondernemers hun betaalbare werk ruimte. Alternatieve gebruiksruimten voor deze startende en groeiende ondernemingen zijn er helaas niet. Uitbreiding van industrieterreinen rondom de dorpen vergt veel tijd en de vraag is of dit de juiste manier is. Kijken we terug in de tijd, dan zien we dat de industrieterreinen van de jaren '50 en '60 inmiddels midden in de dorpskernen zijn komen te liggen. Een herhaling dient te worden voor komen', aldus Van Heerwaarden, die zei dat zijn visie ook door de andere Texelse makelaars wordt gedragen. Uitdaging Overheden en marktpartijen hebben volgens Van Heenvaarden niet alleen de 'uitdaging' karakteristieke boerde rijen te behouden voor het buiten gebied. Ook moeten agrarische on dernemers zich kunnen blijven ont wikkelen. Bovendien moeten met het verdwijnen van de boeren nieuwe manieren worden gevonden om het buitengebied leefbaar te houden. Daarbij is het wel zaak dat nieuwe functies zowel in economisch, eco logisch als sociaal opzicht passen in een duurzame ontwikkeling van het buitengebied, betoogde de makelaar. Hij pleitte er daarom voor vrijko mende agrarische bedrijven 'onder voorwaarden' vrij te geven voor ge bruik door ondernemers. Over het veranderen van de bestemming en het gebruik moet niet 'al te moeilijk en hypocriet' worden gedaan, want dat werd in het verleden ook al gedaan. Hij noemde als voorbeelden onder meer de pakhuizen op het terrein van het Maritiem en Juttersmuseum, mo len De Traanroeier en de tot woning verbouwde katholieke kerk in Den Hoorn. 'In De Waal wordt een vrijko mende stolpboerderij thans ver bouwd tot kinderopvangcentrum, welke is gesitueerd naast een tot hotel verbouwde stolp, tegenover een tot tandartspraktijk verbouwde stolp, welke is gelegen naast het, ook herbestemde, agrarisch museum.' Strijdig gebruik Veel belangrijker dan toe te zien op strijdig gebruik is volgens Van Heer waarden het in bedwang houden van de afmetingen en bebouwingsopper- Lees verder pagina 5 vi-iv; - - v. a -=?• Het pand Oorsprongweg 2 is een voorbeeld van een boerderij die al geruime tijd te koop staat en waarvoor al veel belangstelling is getoond, maar doordat de gebouwen alleen agrarisch mogen worden gebruikt, heeft zich nog geen koper gemeld. <Foto Gwu Temmerman) Hoe moet worden omgegaan met vrijkomende boerderijen en andere bebouwing in het buitengebied? Dat is het onderwerp van een bijeen komst die de afdeling Beleid en Grondzaken van de gemeente woensdag 24 november houdt De bijeenkomst is bedoeld voor alle par ticulieren en belangenorganisaties die te maken hebben met deze pro blematiek Zij krijgen er gelegenheid om knelpunten, wensen en ideeën naar voren te brengen. De uitkomsten van deze bijeenkomst vormen, sa men met de standpunten die al eer der door verschillende partijen zijn geformuleerd, 'het vertrekpunt' van waaruit een beleidsvoorstel wordt ontwikkeld. In een later stadium wordt dit voorstel ter bespreking voorgelegd aan de betrokkenen. Voor de bijeenkomst zijn uitnodigin gen verstuurd. Wie er niet één heeft ontvangen, maar toch wil meepraten kan voor informatie en opgave con tact opnemen met Eveline Lindenbergh, tel 362169 of e-mail ehdlindenbergh@texel.nl De 10-jarige Eveline Kikkert uit Den Burg wil graag dat zwembad Molenkoog van een duikplank wordt voorzien. Zij staat daarin niet alleen, want ze verzamelde niet minder dan 286 handtekeningen, die ze dinsdag in het raadhuis over handigde aan wethouder Annie Hin. Eveline, die in groep zeven van de Jozefschool zit, begon de actie op eigen initiatief. Op aanraden van haar zwemjuf Ria van der Slikke stapte ze op zoveel mogelijk mensen af om een handtekening te vragen en de handtekeningenlijst lag ook in de balie van het zwembad. De wethou der en de ambtenaren die bij de ex ploitatie van het zwembad betrokken Eveline Kikkert. (Foto Harry <3e GraalI zijn, reageerden met bewondering op de actie en zullen er zeker officieel per brief op reageren. Maar er moet re kening mee worden gehouden dat vriendelijk doch duidelijk zal worden uitgelegd dat het aanbrengen van een duikplank een kostbare en om slachtige zaak is. De plank op zich zelf is geen probleem, maar het is voorschrift dat het zwembadgedeelte bij de plank een bepaalde diepte heeft, om te voorkomen dat duikers de bodem van het bad raken en hun nek breken. De huidige diepte is lang niet toereikend. Bij een duikplank met een bescheiden hoogte van één me ter moet de diepte al drie meter zijn en bij meer springhoogte is dat nog aanzienlijk meer. Volgens ambtenaar Gert Pansier is het maken van zo'n springkuil in het bestaande bad prak tisch onmogelijk. Het wordt dus een ingrijpende operatie. Het is overigens met de eerste keer dat de wenselijkheid van een spring plank aan de orde wordt gesteld. Recreatiestichting Texel, die de plan nen voor het huidige zwembad des tijds ontwikkelde, wilde een spring plank met springkuil, maar zag daar later om financiële redenen van af. Een ander bezwaar is dat zich bij het gebruik van een springplank nogal eens valpartijen en andere ongeluk jes voordoen, wat extra aandacht vraagt van het toeziend personeel. De aanbeveling van de raad inzake de herbenoeming van burgemeester Joke Geldorp is het enige punt op de agenda van de vergadering die don derdag 11 november in het gemeen tehuis wordt gehouden. De bijeen komst begint om 20.00 uur en is openbaar. rechtbank in Alkmaar heeft een l-jarige inwoner van Den Burg oensdag veroordeeld tot een Brkstraf van 200 uur. Ook kreeg man zes maanden voorwaarde- te celstraf opgelegd. De recht- ink acht bewezen dat hij meer de vrouwen, inclusief een des- ds 15-jarig meisje, onzedelijk eft bejegend. Dit alles had plaats ssen november 1998 en maart 04. '115-jarige meisje was het eerste ichtoffer van de man, die tot dan n goede functie in een hotel in Den Irg had. Op de bruiloft van haar zus 'd zij seksueel bejegend door de in, een goede kennis van haar va- De rechtbank verwierp het ver- er van de man dat dit delict een later, op een andere bruiloft, had aisgevonden. In dat geval was het !|S|e 16 jaar oud geweest en had openbaar ministerie in deze zaak verkeerd feit ten laste gelegd, rdoor automatisch vrijspraak had 'ten plaatsvinden rechtbank sprak de man vrij van tongzoenen van een van zijn col 's op een kerstborrel van het ho- Waar hij werkte. Wel wordt bewe- geacht dat hij deze vrouw in een ikere kast van het hotel onzedig !ft betast. Ook het knuffelen en zedig vastpakken van een collega ^aan het schoonmaken was, is in straf meegenomen, zaak van het heropeningfeest van 'hotel, waarmee de hele zaak aan 'rollen kwam, is door de rechtbank "ezen geacht. Op dat bedrijfs- ^t, op 25 maart 2004. bleef het personeel slapen in de vernieuwde hotelkamers. Het laatste slachtoffer had voorafgaand aan dat feest een rondleiding gehad en werd in een van de kamers door de verdachte op bed gedrukt en onzedig betast, terwijl hij op haar was gaan zitten. De man, die met bij de uitspraak aan wezig was, was tot zijn daden geko men na overvloedig alcoholgebruik. Nu is hij gestopt met de drank en volgt bij de reclassering zogenoemde dadertherapieén. Die moet hij blijven volgen, zolang de reclassering dat nodig vindt. Naast de werkstraf en de voorwaardelijke celstraf moet hij drie van zijn slachtoffers een financiële vergoeding betalen voor de geleden schade. De vrouw met wie hele ver haal begon (in een donkere kast van het hotel) krijgt €500,- van haar ex- collega en de schoonmaakster €761,-. Het laatste slachtoffer, dat mede door het voorval haar school opleiding zag mislukken, kreeg €1374,- als schadevergoeding toe gewezen Het minderjarige meisje had geen financiële genoegdoening gevorderd van de man. maar kan dat alsnog civielrechtelijk doen. Een 80-jarige man uit Den Burg is woensdagochtend voor onderzoek naar het ziekenhuis in Den Helder gebracht, nadat hij rond 8.15 uur met zijn fiets was aangereden door een 40-jarige automobilist die eveneens in Den Burg woont. De aanrijding vond plaats op de kruising Waalder- straat-Bernhardlaan. De politie meldt dat de fietser geen voorrang kreeg en na een botsing ten val kwam. waar bij hij een hoofdwond opliep. Fietsers op het Waalenburgerdijkje passeren sinds kort een opmerke lijk monumentje. Het betreft een eeuwenoude grafsteen die in 1983 is bovengeploegd door de familie Zoetelief op het land van De Arend aan de Westerboersweg. Het be richt daarover in de Texelse Cou rant trok de aandacht van Gelein Jansen, die samen met Maarten 't Hart het opschrift heeft ontcijferd. Eenvoudig was dat met, want het schrift op de steen wijkt af van het huidige. Bovenin staat het jaartal 1597, met daaronder de naam Sibrich Haeyes. 't Hart wist dat de s staat voor zoon Daaronder stuerfd 3 maey (stierf de derde mei) en dan de naam Haeye Jansoon van Meden Bliek. Dit moet volgens Jansen een bijnaam zijn geweest, die verwijst naar de stad Medemblik. Volgens de steen is hij overleden op 17 juli 1616 Iets lager de naam Jacob Jan Zn Kalismet een teken dat staat voor zoon. Hij is gestorven op 2 november 1629. Het kan volgens 't Hart met anders dan dat de Haeye Jan Zn. en Jacob Jan Zn. broers waren en dat Sibrich een zoon was van Haeye. Kalis zou een toevoeging zijn. De namen en jaartallen werden lees baar nadat Johan Reydon de letters - De grafsteen die op het land van Hoeve De Arend werd opgeploegd, heeft een plaatsje gekregen bij het sluisje in het dijkje ii burg. (Foto Gerard op de steen had geschilderd. Toen Jansen de namen invoerde in zijn computer, bleek dat één van hen pachter was geweest in de polder Waalenburg. Een andere naam in dat rijtje pachters was dijkgraaf Wiggert Allertsz uit Medemblik. Deze man had het zogeheten Wiggersland, waar de dijk van Waalenburg in 1552 doorbrak. Dat werd later Wiggers- waa/genoemd, wat later verbasterde tot Wegerswaal en Wegeswaal, de huidige naam van het meertje bij de oude dijkdoorbraak. 'Omdat ze bei den land hadden in Waalenburg, vond ik het toepasselijk de steen bij het sluisje van het Waalenburger dijkje te plaatsen.' Staatsbosbeheer, de eigenaar van de dijk, werkte hier aan mee onder voorwaarde dat de gemeente in de toekomst het onder houd verzorgt. Jansen vond Werner Dros bereid basaltblokken en ander materiaal beschikbaar te stellen en zorg te dragen voor het transport. Steenzetter Ome Klaas Vriendjes, die ook het fundament voor het kunst werk bij de passantenhaven en op de Tesohaven maakte, legde de stenen met hulp van Maarten Stoepker op zijn plek. De tekst op het bordje is ge schreven door Jansen, de gemeente heeft het bordje gemaakt. Wellicht levert de steen nog meer informatie op. want de Historische Vereniging van Medemblik doet inmiddels naspeuringen. e|9 International Support our fight for human rights Losse nummers 0,95 Alle politieke partijen steunen de plannen van wethouder Nel Eelman, het NIOZ en de Stichting Wonen Texel (SWT) voor herbouw van De Potvis op 't Horntje. De fracties ver klaarden dit maandagavond. Pagina 5 Texelaars die geen woonruimte kun nen vinden moeten tijdelijk kunnen wonen in recreatiehuizen, maar het 'bewoonbaar' maken van bij- en an dere gebouwen op Texel vindt de Texelse politiek maar niets. Dat on dervond WD-er Maria van der Spek. die geen enkele steun kreeg voor haar voorstel om soepeler met deze problematiek om te gaan. Pagina 5 Zo'n vijftig garnalenkotters, waaron der de TX10 en de TX25. hebben woensdagmiddag een deel van de haven van Harlingen geblokkeerd. De vissers protesteerden daarmee tegen de regels van de Nederlandse Mededlngings Autoriteit (NMA) die bepalen dat ze geen pnjs- en vangst- atspraken mogen maken. Pagina 6 Een Texelse turner van 12 jaar die wordt uitgezonden naar Tsjechië om ons land te vertegenwoordigen op een internationaal zeskamp. Dat mag bijzonder heten. Het "'overkwam' Marlon Marei, een turntalent uit Den Burg, die tweemaal per week naar Heerenveen reist om daar te trainen Pagina 7 Steeds meer mensen maken ge bruik van de vrijstelling om perma nent te wonen in vakantiehuizen. Momenteel staan er bij de ge meente ongeveer 25 geregistreerd. Dat is financieel nadelig voor de gemeente, die hierdoor per geval €200,- tot €300,- aan toeristen belasting misloopt. Die berekening is afkomstig van Cor Dros, vaste inspreker bij de publieks- rondvraag Hij baseert zich op een gemiddelde bezetting van honderd dagen door drie vakantiegangers. Maar het is met ondenkbaar dat veel huisjes aanzienlijk langer worden ver huurd. Volgens Dros' berekening in casseert de gemeente hierdoor op jaarbasis dus ruim €6.250,- minder aan toeristenbelasting. Dit nog afge zien van een onbekend aantal perma nent bewoonde vakantiehuizen waar voor geen vrijstelling is verleend. (Advertentie) (jna (Vwrt T»"'1Aj/l. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: 1 k 1 Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1