Starfighter is nu betere blikvanger HEMA Cjrocn cZwartsJexeh in het harL, Nieuwe bestuurslaag filad bundelt krachten met Eilander Raad 'ie mogen meepraten over invulling 'Hart'? Oorlogsbeelden confronterend voor scholieren 'rede discussie over Groeneplaats Principeverzoek bij afwijzing niet meer openbaar taadsvergadering via Radio Texel Steun eilanden plan plantaardige olie Dirigente KTF Lokale geschiedenis m Bijzondere krabben IJsclub Den Burg Spoor vandalisme in Den Burg TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER SCOUTING TEXEL Speculaas Actie PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11927 DINSDAG 9 NOVEMBER 2004 TEXELSE^COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv. Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,95 -"Jvïit.tTKRP et de instelling van een Eilander iad, die wordt samengesteld uit idsleden van Texel, Vlieland, Ter- helling, Ameland en Schiermon- loog, versterken de vijf Wadden- anden hun samenwerking. Deze ad gaat zich op basis van een ei- n agenda vooral richten op za- ndie het gehele Waddengebied ngaan. !t besluit tot instelling van de ander Raad werd genomen op het iddencongres, dat donderdag en dag op Terschelling werd gehou- Met een opkomst van tachtig reent van de raadsleden waren alle addeneilanden ruim vertegenwoor- De volksvertegenwoordigers •n de Eilander Raad als een goed ddel om zelfstandig te blijven func- neren. De raad, die naar verwach- g in maart zal worden geinstal- >id, stelt de kaders voor het mder College, het gemeenschap- ilijk dagelijks bestuur van de Wad- ineilanden. Benadrukt wordt dat de bedoeling is dat elk van de inden de eigen identiteit behoudt. Eilander Raad is een vervolg op (Overleg Orgaan Waddeneilanden OW), waarin de burgemeesters van iverschillende eilanden zitting heb- Beperkende factor daarbij was dat als er knopen moesten worden doorgehakt, eerst alle gemeentera den van de eilanden hierover een besluit moesten nemen. Doordat straks elk eiland is vertegenwoor digd, kan de eilandraad slagvaardiger opereren. 'En je kunt samen veel ge makkelijker een vuist maken dan ie der voor zich', vertelt Piet Standaart, die namens Texels Belang op Ter schelling was Voorbeeld van een ty pisch onderwerp dat de eilandraad aangaat is de problematiek rond het Werelderfgoed, een kwestie waar mee zo'n achttien gemeentes, drie provincies en vijf ministeries be moeienis hebben. Andere belangrijke reden om het nieuwe bestuursorgaan in te stellen is dat goed samenwer kende eilanden een tegenwicht kun nen bieden aan een als ongewenst ervaren fusie met gemeenten aan de vastewal. De eilandraad gaat zich ook bezighouden met zaken als het verbeteren van lokale organisaties en dienstverlening aan de burger. 'Soli dariteit is daarbij het sleutelwoord', aldus burgemeester P. Verhoeven van Ameland, de voorzitter van het OOW. Het instellen van de overkoepelende raad gaf wel discussie, maar werd uiteindelijk unaniem gesteund. De Starfighter wordt behoedzaam op z'n nieuwe plaats neergelaten. (foto Harry <3* Graaf/ ie moeten er bij de discussie over nieuwe invulling van de Groene- sats worden betrokken en hoe- el geld mag het kosten? Vragen larover de raadscommissie ondgebied zich op maandag 13 cember buigt, wanneer het col- je van b en w de discussienota immunicatieplan Invulling Groe- plaats behandelt. itde Texelse bevolking nauw bij de Tilling van het hart van De Burg zal irden betrokken, staat met ter dis- ssie. De raad heeft uigesproken I alle betrokkenen de gelegenheid eten krijgen hun wensen kenbaar maken. De gemeente omschrijft dit >ces als interactieve meningsvor- ng. Gesproken wordt over een sa- inwerking tussen inwoners en ge- lente, die moet resulteren in een =ed gedragen plan. Na de mislukte imngpeiling over het nieuwe raad- is stelde de gemeenteraad vast dat communicatie tussen gemeente burgers had gefaald. Toen is uit sproken dat bij de invulling van de oeneplaats beter moet worden communiceerd. 'Juiste en duide- ;e informatie in begrijpelijk taal', zo 1 ildt de discussienota. Er kunnen (oorbeeld project- en/of klank- rdgroepen worden gevormd, inkbordgroepen vertegenwoordi- n verschillende maatschappelijke edingen en kunnen voorstellen op n doelmatigheid en draagvlak toet- n Een projectgroep wordt samen- •steld uit mensen met een bepaalde skundigheid, die op basis van za- lijke argumenten voorstellen for- ileren, waarover kan worden ge- cussieerd. Om de discussies tot 0 recht te laten komen, mogen de iepen niet te groot zijn. il is de bedoeling dat de Texelse volking voortdurend op de hoogte vdt gehouden. Zo komt er bijvoor een speciale website, waarop n^ikkan worden gediscussieerd. En 1 'belangrijke momenten' worden »s-aan-huis informatiefolders ver- reid of informeert de gemeente de irgers via de krant. Aansluitend kop wordt steeds een openbare ormatie- of discussieavond gehou- n. Dit zal een keer of vijf gebeuren, tag is nog in hoeverre de buiten dorpen bij de invulling worden be trokken. Dit wordt besproken tijdens de dorpentochten van het college van b en w. waarbij wordt gevraagd in hoeverre terugkoppeling naar de dorpen op prijs wordt gesteld. Het hiervoor omschreven proces moet uiteindelijk leiden tot een steden bouwkundige visie. Het communicatietraject brengt hoge kosten met zich mee. waarbij de ge meente vooraf niet kan vaststellen in welke orde van grootte dit bedrag zal liggen. Er moet bijvoorbeeld steden bouwkundige kennis worden inge huurd, het proces moet worden be geleid door externe communica tieadviseurs, er moet een website De F104 Starfighter van het Lucht vaartmuseum, heeft een betere plek gekregen. De straaljager werd zaterdagmiddag overgebracht naar de andere kant van het gebouw bij het vliegveld, zodat hij nu een im ponerende blikvanger vormt bij de entree aan de Postweg. 'Al lang speelden we met de ge dachte het toestel aan de weg te zet ten om de aandacht op ons museum te vestigen', zegt museumvoorzitter Theo Witte. 'Dat was ook beter voor de bezoekers van het vliegveld die graag willen kijken naar komende en gaande vliegtuigen. De Starfighter belemmerde het uitzicht' Het verplaatsen van het ongeveer acht ton wegende gevaarte was mak kelijker gezegd dan gedaan en be loofde ook het nodige te kosten, maar verliep zonder problemen dank zij de inzet van vrijwilligers en de fi nanciële hulp van diverse sponsors. Met de telekraan van René Boon uit De Cocksdorp werd de straaljager - nadat er een tiptank was af gehaald - in twee stroppen getild en op een wagen van Piet Uitgeest gezet. Het transport draaide rond het para centrum naar het parkeerterrein aan de Postweg, waar het toestel op zijn nieuwe positie werd neergelaten. Door bestratingsbedrijf Schraag was hier een bollend plateau gemaakt, waarop het toestel in een enigszins 'swingende' positie de indruk maakt alsof het elk moment kan opstijgen. Dat laatste blijft natuurlijk illusie. Hoe wel in het toestel nog een motor zit (van 2,5 ton) is de inwendige vitale apparatuur onherstelbaar door de tand des tijds aangetast. Het exte rieur is echter gaaf en houdt de her innering levend aan een vliegtuigtype dat jarenlang de ruggengraat vormde van de Koninklijke Luchtmacht. Op volger was de F16, die inmiddels ook aan vervanging toe is, zodat al voor zichtig met de gedachte wordt ge speeld ook zo'n toestel naar Texel te halen. De gemeente Texel verleende zonder problemen de bouwvergunning die nodig was voor het plaatsen van het vliegtuig. Dank zij sponsoring van René Boon, Wim Mets, Martin Tromp en Rob en Anita de Granje van het vliegveldrestaurant waren de kosten van de operatie voor het luchtvaart museum overkomelijk. Alleen het pla teau op de nieuwe plek kwam voor eigen rekening. worden gemaakt en onderhouden, er moet vijf keer een folder worden op gesteld en verspreid, de vergaderin gen en discussieavonden vergen zaalhuur en andere kosten en er zijn andere externe uitgaven. Daarnaast moet de gemeente intern de nodige kosten maken. Het college zal de raadsleden op 13 december vragen zich uit te spreken over de vraag of er voor de kosten een plafond moet worden ingesteld of dat de kwaliteit van het discussie- en communicatie proces leidend moet zijn. De Havo-scholieren weten niet wat ze ervan moeten denken De verhalen over mensonterende toestanden in oorlogsgebieden overal ter wereld. Hij kreeg ze te horen van medewer kers van hulporganisatie Artsen Zon der Grenzen (AZG), die maandag en dinsdag gastsprekers waren op OSG De Hogeberg. Hun verhalen gingen over verkrachtingen en kindsoldaten in het verscheurde Kongo of de angst van een Tsjetsjeense vluchteling in het piepkleine republiekje Ingoesjetië om naar zijn thuisland terug te keren. Aan het begin van de les was het nog wat rumoerig, maar naarmate het uur vordert, wordt het steeds stiller in de klas. 'Best wel confronterend', vertelt een luisteraar. Op de vraag of hij ook als vrijwillige hulpverlener voor een poosje naar een oorlogsland zou wil len, haalt hij de schouders op. 'Ik zou het kwaad liever bij de wortel uit roeien. Maar dan moet je Tony Blair heten.' Een klasgenoot: 'Misschien als ik in zo'n zelfde situatie terecht kom als Pieter-Jan (de spreker van AZG die als dienstplichtige in een vluchtelingenkamp in Ruanda werkte en zich daarna als vrijwilliger bij de hulporganisatie meldde, red.).' Buiten op het schoolplein staan twee 'oor- logscontainers', waarin met beeld- apparatuur de situatie in een oorlogs gebied wordt nagebootst. De scho lieren hebben vragenlijsten gekregen, die ze met hulp van beeldapparatuur kunnen beantwoorden. Er wordt en thousiast op knoppen gedrukt en op een scherm verschijnt het hoofd van Journaallezer Harmen Siezen, die oorlogsbeelden van commentaar voorziet. Via ene andere toets komt de achtergrond van het conflict in beeld. Vaak zijn het vergeten gebie den, waar de oorlog al zo lang duurt, dat het voor de media geen nieuws meer is. 'Het zet je wel aan het den ken', begint een leerling aan zijn pauze. Principeverzoeken waar het col lege geen medewerking aan ver leent, worden voortaan niet meer openbaar gemaakt. Reageren b en w positief, dan wordt dit wél naar buiten gebracht, maar pas nadat de aanvrager zelf over het besluit in kennis is gesteld. Bij een bouwplan, een formele be stemmingswijziging of vrijstelling is voor de indiener vooraf niet altijd duidelijk of de gemeente zal meewer ken of met. Bij twijfel kunnen burgers een zogeheten principeverzoek indie nen, om te kijken of het college in principe wil meewerken. Zo'n ver zoek is meestal informatief bedoeld. Een positieve uitkomst betekent doorgaans dat de verzoeker vervol gens een aanvraag voor een bouw vergunning. formele bestemmings wijziging of vrijstelling zal indienen. Hierna neemt het college een echt besluit, dat wordt gepubliceerd en waarop burgers kunnen reageren. Bij een afwijzing van het principeverzoek kan de aanvrager het plan aanpassen (en opnieuw indienen) of er helemaal vanaf zien. Mensen bij wie een plan werd afgewezen en die er na publicatie op werden aangesproken, ervaren dit vaak als vervelend, wat voor b en w de reden is de procedure te wijzigen. Overigens werden in het verleden ook niet alle afwijzingen openbaar gemaakt en werd hierin 'geen consequent beleid gevoerd. Het college benadrukt met de nieuwe aanpak te voldoen aan de voorschrif ten in de Wet op de Openbaarheid. extra raadsvergadering die don- dag wordt gehouden, wordt recht- 'eeks uitgezonden via Radio Texel. 9 enige punt op de agenda is de ff "benoeming van burgemeester *e Geldorp De vergadering begint "20.00 uur en is te beluisteren via 41 FM of 98.5 via de kabel. Een groepje Havo-scholieren kijkt en luistert in de container van Artsen Zonder Grenzen (AZG) naar oorlogsleed elders In de wereld. Links Marten van Raadsveld van OZG. (Foto Gerard Timmerman) De gezamenlijk waddeneilanden hebben zich achter een petitie ge schaard van de Texelse gemeente raad, waarin onder meer wordt ge pleit voor het instellen van een Waddenfonds van €800 miljoen. Ook vinden alle eilanden dat de mogelijkheden moeten worden on derzocht om alle veerboten en an der openbaar vervoer op de eilan den te laten draaien op plant aardige olie. De steun voor het olieplan is een suc ces voor initiatiefnemer Piet Stan daart van Texels Belang, die als raadslid menig proefballon tot een voortijdig einde zag komen. 'Ik voel me wel een klein beetje vereerd', liet de politicus gisteren weten. In een petitie die wordt aangeboden aan de Tweede Kamer schrijven de eilanden dat het winnen van duurzame ener gie uit koolzaad de problemen in de landbouw in het noorden van het land kan oplossen, dat het milieu er bij gebaat is en dat het veiliger is. Maar landbouwvoorlichter en CDA-politi- cus Jan Koolhof is van het landbouw kundige voordeel van de teelt van koolzaad allerminst overtuigd 'An dere gewassen kunnen wel eens een grotere bijdrage leveren, daardoor lucratiever zijn en beter passen in het bouwplan van de akkerbouw.' Vol gens Koolhof past koolzaad door de gevoeligheid voor bodemaaltjes niet in een bouwplan met onder meer aardappelen en suikerbieten. Koolhof verwacht dat als het financiële saldo van koolzaad niet hoger is dan dat van tarwe, akkerbouwers toch zullen kiezen voor graan. Maar volgens Standaart kunnen nadelen met gene tische manipulatie teniet worden ge daan. 'De argumenten van Koolhof worden niet gedragen door de WLTO.' Volgens de waddeneilanden kan on derzoek naar de toepassing van plantaardige olie veel kennis opleve ren voor toepassing elders. Het geld voor dit onderzoek zou (deels) kun nen komen uit het Waddenfonds, dat wat betreft de eilanden moet worden gevuld met €800 miljoen en met met €500 miljoen, waarop de landelijke politiek aanstuurt Dit geld is nodig om te kunnen investeren in het waddengebied in duurzame ontwik kelingen. Gedacht wordt aan agra risch natuurbeheer, de Wadden academie en cultuurhistorische en landschappelijke maatregelen, om dat die de lokale economieën kunnen versterken. De eilanden doen een beroep op de Kamerleden het bud get niet te verlagen. Astrid Gorter beleefde zaterdag haar vuurdoop als nieuwe dirigente van het Koninklijk Texels Fanfarecorps. De opvolgster van Frank Meijer, die tien jaar leiding gaf aan het orkest en afgelopen voorjaar afscheid nam, trad voor het eerst met KTF op in de Burgemeester de Koninghal, waar de gezamenlijke orkesten zich presen teerden tijdens het jaarlijkse Fanfare festival, georganiseerd door het Contactorgaan voorZang en Muziek. Pagina 2 De leerlingen van de groepen vijf tot en met acht van de Texelse basis scholen krijgen Texelse geschiede nisles. De leerkrachten kunnen daar bij gebruik maken van een om vangrijk lespakket, dat met de bijbe horende CD-rom een keur aan moge lijkheden biedt om de leerstof span nend en aanschouwelijk te maken. Pagina 5 De Texelse kotter TX68 had deze week bij het Borkumer Rif een bijzon dere vangst in de netten. De beman ning viste een fiink aantal opvallende krabben op. In Eco-Mare, waar de le vende krabben naar toe werden ge bracht. werd vastgesteld dat het om angular crabs (Goneplax rhom- boides) gaat. Eerder dit jaar werd al een enkel exemplaar van deze soort opgevist Pagina 6 Bij boekhandel Het Open Boek aan de Binnenburg in Den Burg kunnen gedurende de maand november ledenkaarten voor IJsclub Den Burg worden afgehaald De kaarten kosten €5.- voor volwassenen en €2,50 voor kinderen tot en met 15 jaar. Wie tij dens een vorstperiode lid wil worden betaalt €10,- (kinderen €5,-). Eenma lige toegang tot de baan kost €1,50. Kinderen tot en met zes jaar hebben gratis toegang. Al meerdere weekenden wordt Den Burg geteisterd door vanda len. Het zijn vaak eigendommen van de gemeente die ten prooi val len aan vernielingen. Gemeente werken heeft aangifte gedaan bij de politie. Een vernielde bank voor het gemeen tehuis, een ontwrichte afvalcontainer, flessen die op de Emmalaan zijn stuk gesmeten en omver getrokken ver- keerszuilen op de rotonde Waalder- straat Het zijn maar enkele voor beelden uit een hele reeks vernielin gen van de afgelopen tijd. Alleen al het afgelopen weekeinde kostte het herstel en opruimen de gemeente een slordige €500.-. De daders zijn met bekend, maar het sterke vermoe den bestaat dat het om jonge Texelaars gaat. De gemeente zal het vandalisme aankaarten tijdens het reguliere overleg met de politie, dat half november wordt gehouden. Het college roept eventuele getuigen op contact op te nemen met de politie. (Advertentie) Lyrni ^wurt Trrrh irf 4 Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1