Stemmen op foto's Trekzak spelen op Vlaams Festival www.texelwereldwijd.nl teso Vuurdoop dirigente KTF op fanfarefestival Hassler en Monteverdi in optreden Kwintro Agenda E COURANT" .TEXELSE 2 Studenten geven voorlichting Kaartverkoop voor gebaren- woordenboek Reikicursus Praatgroep over incestervaringen Zen-meditatie Spreekuur voor slechthorenden Kerstviering ANBO Habemus papam Mjjnjdee^ oud Papier Hoogwater te Oudeschild TEXELSE'lcOURANl Nieuw boek over historie visserij Speculaasactie Scouting Texel Strijkkwintet in De Waal DINSDAG 9 NOVEMBER 2004 TWYWI VI-, I Astrid Gorter gaf voor de eerste maal tijdens een concert leiding aan KTF. (Foto Joop Rommelt) Astrid Gorter beleefde zaterdag haar vuurdoop als nieuwe dirigente van het Koninklijk Texels Fanfare corps. De opvolgster van Frank Meijer, die tien jaar leiding gaf aan het orkest en afgelopen voorjaar afscheid nam, trad voor het eerst met KTF op in de Burgemeester de Koninghal, waar de gezamenlijke orkesten zich presenteerden tij dens het jaarlijkse Fanfarefestival, georganiseerd door het Contact orgaan voor Zang en Muziek. Gorter maakte een goede indruk met drie uiteenlopende stukken: Sereneta van Antonin Dvorak in een arrange ment van Jurjen Hempel, Sine No- mine van Menno Haantjes en Sha lom! van Philip Sparke. De dirigente, die aan het conservatorium van Alkmaar directie en trompet stu deerde bij Jan Schut, leidt een druk muzikaal leven, want ze dirigeert niet alleen KTF, maar ook Accordando uit Spierdijk en de Uitgeester Harmonie en is daarnaast op projectbasis ac tief bij het Noordhollands Bachor- kest. Bovendien geeft ze trompet- en blokfluitles aan diverse muziekscho len in Noord-Holland. DEK uit Den Hoorn, dat ook optrad tijdens het fes tival, is nog op zoek naar een nieuwe dirigent. De huidige, Mathieu Vulto, heeft te kennen gegeven graag zijn handen vrij te hebben voor een nieuwe uitdaging. Helaas voor DEK, want niet alleen heeft Vulto zich de afgelopen jaren een inspirerende leidsman getoond, met wie het Hoornder korps voor het eerst sinds lange tijd weer eens aan een con cours meedeed, het blijkt bovendien erg moeilijk een opvolger te vinden. Voorzitter Herman Bakker vertelt dat hij ondanks naarstige pogingen zelfs aan de overkant nog niemand heeft getroffen die op de dinsdag, de vaste repetitieavond, naar het eiland kan en wil komen. Wel zijn er een paar kan didaten die eventueel op woensdag of donderdag willen repeteren, maar de consequenties daarvan moeten nog binnen de vereniging worden besproken. Dat de samenwerking met Vulto DEK geen kwaad heeft gedaan, bleek zaterdag opnieuw, want de Hoornders gaven een goed en soms zeer verrassend optreden, met muziek van uiteenlopende com ponisten als Jacob de Haan, Duke Ellington en Lennon en McCartney. Het derde korps. Excelsior uit Ooster end, stond als vanouds onder leiding van Betty Bakker. Het gezelschap gaf een sfeervol concert en bracht daar bij werk ten gehore van Ernest Gold en Pat Boone (gearrangeerd door Joh. de Meij), Jacob de Haan, Rossini in een arrangement van Johny Ocean en Grafulla, bewerkt door G. Mol. Ten slotte was er een gezamenlijk optre den van de drie korpsen. Een op warmertje werd verzorgd door The Groovers, een groepje jeugdige mu zikanten, van wie sommigen ook al in één van de fanfares spelen, en die onder leiding van Mathieu Vulto on der meer een aardige uitvoering van The Muppet Show gaven. Het Fanfarefestival geldt traditiege trouw als een aandachtstrekker voor de wmterconcerten van de Texelse korpsen. DEK is zaterdag 12 februari het eerst aan de beurt met een op treden in dorpshuis 't Skiltje in Oude- schild. KTF concerteert een week la ter in de Burgemeester de Koninghal Excelsior sluit de serie zaterdag 12 maart af met een concert in De Bij enkorf Enkele tientallen toehoorders geno ten zondag van een eerste optreden van de Texelse zanggroep Kwintro. Het hervormde kerkje van Den Hoorn vormde het sfeervolle decor voor het middagconcert, waarin onder meer werken van Hassler, Purcell, Monte verdi en Handel ten gehore werden gebracht. De zangers en zangeres sen, Marthe Elstgeest (sopraan), Grietje Kop (sopraan). Leme Bremer (alt) Peter Bakker (tenor) en Frank Haasdijk (bas) zetten een kwalitatief prima optreden neer. In combinatie met de goede muziekkeuze resul teerde dat in een aantrekkelijke uit voering Peter Bakker verzorgde tus sendoor een toelichting op de geko zen werken. De zang werd afgewis seld door muzikale intermezzi van Jacques van der Staak op klavecim bel. De muzikale leiding was in han den van Lida Wels. Op uitnodiging van de Jongerenraad Texel verzorgen Texelse studenten uit Alkmaar, Amsterdam en Utrecht vrij dag 26 november een voorlichtings dag op OSG De Hogeberg Oud-leerlingen van de school vertel len over hun studie en wat daarmee samenhangt. Hieraan voorafgaand geven leden van de Jongerenraad (ook oud-leerlingen) een presentatie over de meer algemene zaken die met studeren samenhangen: hoe een kamer te vinden, wat zijn ieuke kroe gen en verenigingen en hoe met geld om te gaan. Het vinden van de juiste studie is volgens de Jongerenraad slechts een onderdeel van het stu dentenleven. De middag is bedoeld voor de leerlingen van de drie hoog ste klassen van HAVO en VWO en begint om 13.15 uur met de alge mene voorlichting door de Jongeren raad. Voor de vakgebonden voorlich ting door Texelse studenten dienen leerlingen zich van tevoren op te ge ven. Het aanbod is zeer divers en loopt uiteen van klassieke studies als geneeskunde en psychologie tot moderne studies als financial servi ces management en media en cul tuur. Elke leerlingen kan twee studies kiezen, In verband met de groepsin deling is opgeven noodzakelijk en mogelijk tot donderdag 11 november. In de landelijke media is veel aan dacht geweest voor de actie van de Stichting Maak Een Leuk Gebaar Die wil een gebarenwoordenboek uit brengen voor kinderen. Daarvoor is een kaartenactie gestart bi| scholen voor kinderen met een taal-, spraak- of communicatieprobleem. Deze kerst- en nieuwjaarskaarten zijn ook op Texel te koop. Jan van der Wal (8) woont op Texel maar volgt op de Bgm. De Wilde School in Schagen speciaal onderwijs voor kinderen met een spraakstoornis. Ook zijn school doet mee aan de actie. Geprobeerd wordt om minimaal tien setjes per persoon te verkopen, zodat de school in totaal ruim tweeduizend kaartensetjes aan de man brengt. De opbrengst wordt besteed aan de rea lisatie van het speciale woordenboek. De school die de meeste kaarten ver koopt, wint een optreden van de ko miek Hakim. Volgens moeder Monica is Jan heel betrokken bij zijn school en doet hij zijn uiterste best om kaar ten te verkopen. Geïnteresseerden kunnen op Texel kaarten kopen bij Jan van der Wal, Strandkaap 12, tel 315144 na 20.00 uur. De setjes kos ten €5,-. In reikipraktijk De Witte Lelie in Oosterend wordt donderdag 18 no vember een cursus reiki I gegeven, op vrijdag 19 november gevolgd door een cursus reiki II. Beide cursussen duren van 9.30 tot 15.30 uur. Voor aanmeldingen in inlichtingen: tel. 318219 of 06-12647553, of via de website reikipraktijkdewittelelie.tk. Vrouwen met incestervaringen zijn welkom bij de praatgroep die dit jaar het zesde |aar ingaat. De groep heeft een steeds wisselende samenstelling en wordt geleid door een ervarings deskundige en een groepsleidster. In een veilige situatie vertellen de vrou wen over hun ervaringen en doen oefeningen om deze ervaringen een plaats te geven. De praatgroep is met bedoeld als therapie, maar als onder steuning bij de verwerking. Wel kan de groep een opstap zijn naar regu liere therapie. Aan deelname zijn geen kosten verbonden. Opgeven kan via tel. 314174 of 310114 (na 19.00 uur). Tanja van Arkel begint in januari met een cursus zen-meditatie. De cursus bestaat uit tien lessen, die worden gegeven op dinsdagavond van 20.00 tot 22.15 uur in de Oranjestraat in Oosterend. Naast de traditionele me ditatie is er ruimte voor vragen en voor het delen van ervaringen. Ook wordt aandacht besteed aan de ach tergronden van zen. Als aanvulling op de cursus is een persoonlijke bege leiding mogelijk in de vorm van een auratekening, een gesprek of een spirituele massage. Voor aanmeldin gen en inlichtingen, tel. 318114. In samenwerking met de SWOT houdt Nederlandse Vereniging voor Slechthorenden donderdag van 14.15 tot 15.45 uur spreekuur in De Buure- ton aan de Beatrixlaan. De zanggroep Kwintro maakte een uitstekend debuut in het Hoornder kerkje. (Foto March Hei/nen) De kerstviering van de afdeling Den Burg van de ouderenbond ANBO vindt zaterdag 18 december plaats in de kantine van de Bolder aan de Reijer Keijserstraat in Den Burg. De viering begint om 16.00 uur, deel name kost €4,- Kaarten zijn verkrijg baar op vrijdag 26 november tussen 14.00 en 15.00 uur in De Buureton aan de Beatrixlaan. Zo af en toe verschijnt er een web site, die wat de naam betreft, op veel bezoekers zou kunnen reke nen. Zoals Texels.nl. Deze website pretendeert een open podium te zijn voor Texelaars die nieuws, fo to's of hun eigen mening kwijt wil len. De ontwikkeling staat duidelijk nog in de kinderschoenen, want invulling is er nauwelijks. Verder oogt de lay-out rommelig en ver warrend en is de content summier. Er is geen duidelijke structuur en ook het idee achter de opzet komt niet naar voren Het enige onder deel dat is ingevuld, is het fotoal bum. Hierop staan twee albums, één met actuele (meuws)foto's en één met algemene plaatjes. Het aardige hieraan is het feit dat de bezoeker op foto's kan stemmen. Die kan zijn mening geven over de getoonde plaatjes en kan daar via een puntensysteem een waarde ring aanhangen. Per foto wordt bij gehouden hoe vaak erop is ge stemd en hoeveel punten dat heeft opgeleverd. Onduidelijk is wel wat er vervolgens mee gebeurt... Verder is het mogelijk op Texels een eigen account aan te maken, hoe wel de registratieprocedure veel aan helderheid te wensen overlaat. Het adres: www.texels.nl. Tips over leu-ke, opvallende of informatieve (niet-commerciële) websites zijn nog steeds welkom. Mail de redac tie: redactie@texelsecourant.nl. Het idee zeg, dat het ordinaire ge peupel een stem zou hebben in de (herbenoeming van de burge meester. Zoveel hoofden, zoveel zinnen. Wat een geharrewar heb ben we de laatste tijd al niet over van alles en nog wat. De één wil links, de ander rechts en een ge deelte wil er nog tussendoor. Een vertrouwenscommissie is aange steld om te bezien of onze aanvoer der is te handhaven of volgend jaar na 16 maart met de nieuwe Dokter Wagemaker het Marsdiep wordt overgezet. Het lijkt mij een wijs be sluit dat het gemeentebestuur - dat 'waar mogelijk burgers zal betrek ken bi/ het bestuur en van hun ideeén en initiatieven gebruik zal maken', zoals gesteld in de Pro grammabegroting 2005-2008 - deze herbenoemingsprocedure als een met mogelijke handeling voor inspraak beschouwt. Urbi en Orbi zijn er met bij gebaat dat 'iedereen zijn zegje gaat doen. Immers, weet iedereen wel genoeg om te kunnen oordelen? Wachten tot alle koppen in vredige overeenstemming in één zak gaan. is een utopie en betekent jarenlang stuurloos ronddobbe ren op een onrustige Waddenzee waarin de kokkelvissers nu al ver zuipen. Dezes fractievoorzitters van de politieke partijen zijn genoeg kardinaal om op 11 november de aanbevehngsstrook voor hun uit verkozen paus richting Commissa ris van de Koningin te sturen. Dat de kleur voor de bevolking in eer ste instantie een onduidelijk grijs is, is nog geen reden de stembriefjes alvast te tonen Zoals bij het conclaaf in de Sixtijnse Kapel moe ten de fractievoorzitters onbein- vloed door schrijven en tegen- schri/ven van het grauw hun oor deel kunnen vellen. We wachten in spanning af welke rook uiteindelijk uit het Vaticaan van Binnenlandse Zaken zal komen. Rookt Joke straks een zware pijp of paft ze gewoon door op de manier die we van haar gewend zijn, impul sief, onvoorspelbaar, dominant, daadkrachtig en duidelijk? Habe mus papam, habemus Joke? Pien Verberg De Texelse Muziek- en Dansschool hield afgelopen weekend een Vlaams Festival. Het weekend werd verzorgd door de achtmansformatie Ashels, die twee workshops samenspel, op verschillende niveaus, gaf Verder konden de overwegend overkantse deelnemers terecht voor een mini cursus zang en dans en was er een workshop voor trekzak spelers. Bij zonder was de cursus instrument maken, waarbij docent Herman Dewit met allerlei materialen de meest inventieve instrumenten in el kaar knutselde. Het weekend werd besloten met een einduitvoering, waarin het gerepeteerde in praktijk werd gebracht. Dinsdag 9 november: De Historische Vereniging houdt vanaf 20.00 uur een bibliotheek- avond in Tusse de Banke op de Groeneplaats in Den Burg. Om 20.30 uur begint bij RTL 4 de uitzending van het programma TV Makelaar dat op Texel is opgeno men. In verband met vakantie en onder houd van de apparatuur is Cinema Texel tot en met donderdag 11 november gesloten. Woensdag 10 november: Van 11.00 tot 12.00 uur wordt op de Texelse golfbaan op De Krim nabij De Cocksdorp een intro ductieles golf gegeven. Het Steunpunt Mantelzorg van Corbis Plus houdt van 14.00 tot 16.30 uur een informatiemarkt in verpleeghuis Den Koogh, Drs. F. Bijlweg 4 in Den Helder. In dorpshuis De Hof begint om 19.30 uur een openbare vergade ring van burgemeester en wethou ders en de dorpscommissie van De Koog. Ben Daalder geeft in de biblio theek in Den Burg een lezing over de visserij. Aanvang 20.00 uur. Entree €2,-. In verband met vakantie en onder houd van de apparatuur is Cinema Texel tot en met donderdag 11 november gesloten. Donderdag 11 november: In buurthuis Bethel in Zuid- Eierland begint om 20.00 uur een open klaverjasdrive. Deelname kost €1,50 per persoon. De Nederlandse Vereniging voor Slechthorenden houdt van 14.15 tot 15.45 uur spreekuur in De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg. Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, in met te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 1. Bernhard- laan, Beatrixlaan. Di. 09 5.04 en 17.45 u. Wo. 10 6.15 en 19.00 u. Do. 11 6.55 en 19.55 u. Vr. 12 7.55 en 20.46 u. Za. 13 8.45 en 21.14 u. Zo. 14 9.35 en 22.06 u. Ma. 15 10.10 en 22.20 u. Di. 16 10.40 en 22.50 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater. De zon komt 24 oktober op om 08.00 uur en gaat onder om 16 49 uur; 14 oktober nieuwe maan. De gemeenteraad vergadert vanal 20.00 uur over de aanbeveling in. zake de herbenoeming van burge meester Geldorp. De bijeenkomst wordt gehouden in het gemeente huis en is openbaar. In verband met vakantie en onder houd van de apparatuur is Cinema Texel gesloten. Vrijdag 12 november: In Question Plaza in Den Burg wordt vanavond en morgenavond het Texelse popfestival WET-Live 2004 gehouden. De zaal open om 21.00 uur. Het festival wordt rechtstreeks uitgezonde: op WET-Radio, via de ether Fkl 94,5, de kabel FM 99,8 of interna www.wetradio.nl. In Cinema Texel draaien ha tweede deel van Bridget Jones (aanvang 19.00 en 21.30 uur), de ondertitelde versie van Shark Tale (19.15 uur) en The Terminal (2145 uur). Om de drukte de baas te kunnen, zet TESO soms een extra boot in De veerdienst verzorgt dan ieder half uur een afvaart, zowel vani Texel als vanuit Den Helder. Da gebeurt vrijdag en maandag va 9.30 tot 16.00. Automobilister moeten desondanks rekening houden met wachttijden. Die be dragen vrijdag op Texel tusses 9.00 en 12.00 uur en in Der Helder tussen 12.00 en 18.00 ui» naar verwachting een half uw Nadere informatie kan worde: verkregen via tel. 0222-369600 e e-mail info@teso.nl. De veerdiens: heeft ook een eigen website www.teso.nl. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al ome odvertentiecontrocte'i en aanbiedingen dat toe H|n van toepassing de Regelen voor het Advcdecj wezen van de Stichting ROTA. gevestigd te Amstertr zoals gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel brieken te Amsterdam onder nummer 41198699 E» exemplaar van de Regelen voor het Advorient-ewt.T wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2004: Per halfjaar 33,65 32,10 (automot Per |aar 65,60 63,50 (outomates Bij verzending naar het buitenland zi|n portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schnftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode In het Maritiem Jutters Museum in Oudeschild wordt zaterdag het boek Eb en vloed gepresenteerd. De pu blicatie volgt op de tentoonstelling Eb en vloed in de visserij, die in 2003 in het museum plaatsvond. In het boek zijn meer dan vijftig schilderijen en andere kunstwerken opgenomen die een beeld geven van ruim honderd jaar visserij. De werken zijn van de hand van amateur-schilders, auto didacten en gerenommeerde kunste naars, die tijdelijk of permanent Texel woonden en werkten, zi Sijbrand Bakels, Ad Blok van is Velden en Harry Tielemans. De in ding bij de presentatie, die zaten irti om 15.00 uur plaatsvindt, wordt zorgd door dr. Rob van Ginkel, an poloog en auteur van het boek" sen Scylla en Charybdis, een stu over de Texelse visserij van 1813 1932. Hij zal tevens het eerste e*€ie plaar overhandigen aan Cor de tv die in samenwerking met het Ou schilder museum het boek heeft: mengesteld. Scouting Texel houdt zaterdag een grootse speculaasverkoopactie. Zes tig scouts verkopen dan over heel Texel huis-aan-huis speculazen van Bakkerij Timmer uit Oosterend. Ook staat er de hele dag een verkoop stand op de Groeneplaats. Wie daar speculaas koopt, krijgt gratis koffie, thee of warme chocomel. De dee; mende scouts krijgen een gezam lijke lunch in een grote tent op Groeneplaats. De verkoopactiedi van 10.00 uur tot 16.00 uur. Met deze en komende acties beert Scouting Texel de kosten dekken van de speciale activite' die volgend jaar, als de verenig zestig jaar bestaat, worden den. Renske van Raaphorst, op dwarsfluit, was een van de weinige Texelse deelnemers. In de hervormde kerk van De Waal treedt zondag het kwintet Mozaïek op. Op het programma staan het strijkkwartet nr. 8, opus 100 van Sjostakovitsj en het klarinetkwin tet KV 581 van Mozart. Mozaïek werd in september 2003 opgericht en bestaat uit Judith van Driel en Katrien Foubert (viool), Jacco Hermsen (altviool) en Bob Smith (cello). De klarinetpartij wordt ge speeld door Ryanne Hofman. De le den van het kwintet hebben samen gespeeld in onder meer het Ne: lands Jeugd Orkest, het Ricciottij semble en diverse kamermuziek sembles. Verder volgden de mil verschillende cursussen kameir ziek, onder andere in Morges en de Academy of Ancient Music. Het concert begint om 12.00 uu: toegang bedraagt €6,50. Kaarten: in de voorverkoop te verkrijgen bt WV en Galerie Langewaal. Eenp separtout voor dit en de volg* )v, twee concerten kost €16,-. Na aft wordt koffie geschonken in dorpshuis.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 2