Lespakket maakt okale historie levend 'Protserige bouwsels naast VW net Duckstad' I: Uitgesproken meningen over mooie en lelijke dingen Texelstroom negende bij Waddenrace lbAhL^ J COURANT Wat jk zeggen wou... Kenteken Sportvissen Bazaar NH kerk TPYFI CP C DINSDAG 9 NOVEMBER 2004 ou in de naam van Texel en wens u de leergierige aandacht van velen toeHarry de Graaf, geassisteerd door Riet Goeman, doopt 11 water uit de Wezenputten het Texelse lespakket. (foio Sonne Brugemonm leerlingen van de groepen vijf tot en met acht van de >xelse basisscholen krijgen Texelse geschiedenisles. De erkrachten kunnen daarbij gebruik maken van een om- ngrijk lespakket, dat met de bijbehorende CD-rom een 'Gtur aan mogelijkheden biedt om de leerstof spannend en nschouwelijk te maken. Het vervaardigen van deze CD as een project waarbij de educatieve dienst van EcoMare menwerkte met het Agrarisch en Wagenmuseum, het iichtvaartmuseum, het Maritiem en Juttersmuseum, de udheidkamer en leerkrachten en leerlingen van de betrok- n scholen. Ook tal van particuliere personen verleenden and- en spandiensten en stonden foto's af. In feestelijk- storische sfeer werd het pakket zaterdagmiddag met trots presenteerd en ten doop gehouden in het Agrarisch en agenmuseum in De Waal. iel van het lespakket is het in nraking brengen van de kinde met het culturele erfgoed van iel. Daarbij wordt verwezen naar nog tastbare sporen van het I-Heden in landschap, dorpsbeeld musea. Het lesmateriaal is te ferscheiden in vijf thema's die isluiten bij de vijf betrokken mu- 3. Thema één gaat vooral over t ontstaan van Texel, thema twee licht Texel in de zeventiende uw, thema drie en vier gaan over I boerenleven en het dorpse le- ivan ongeveer honderd jaar ge leden en het vijfde thema gaat over de oorlog op Texel, in het bijzonder de opstand van de Georgiërs. De leerstof is niet volledig historisch- lokaal, maar legt het verband met heden en de situatie elders in de wereld, zodat inzicht ontstaat in de samenhang. De bedoeling is de leerlingen er ac tief bij te betrekken. Ze worden aan het werk gezet met een historische fietstocht, een wandeling door Den Burg, diverse spelletjes, puzzels en doe-opdrachten die met de onder werpen te maken hebben. Het lespakket is een kostbaar project dat van de grond kon komen dank zij subsidie van de provincie Noord- Holland. Een projectgroep van de educatieve dienst van EcoMare ging aan het werk, evenals een klankbord groep van leerkrachten van vijf basis scholen. De resultaten werden op de scholen in de praktijk getest, waarna de op- en aanmerkingen die daarbij werden gemaakt, werden verwerkt. Projectleider Carla Kersbergen legde zaterdag onder meer uit dat de leer krachten zelf kunnen bepalen in hoe verre en op welke wijze ze van het materiaal gebruik maken en dat ze zelf inbreng hebben. Niet elk thema is voor elke leeftijdsgroep even toe gankelijk. Het materiaal over de Tweede Wereldoorlog is bijvoorbeeld meer geschikt voor de groepen 7 en 8. terwijl het dorpse en boerse leven van 100 jaar geleden ook bedoeld is voor jongere kinderen. Bewust is ge kozen voor een begeleidende CD boven een boekje met illustraties. Niet alleen levert deze tegen weinig kosten veel meer (kleurige) beelden, maar laat hij ook geluiden horen, zo dat je bijvoorbeeld dansende kinde ren ziet en tegelijk het bijbehorende kinderversje in Texels dialect hoort. Ook laat de CD prachtige vergelijkin gen zien: hedendaagse foto's van Den Burg naast opnamen van de zelfde plekken omstreeks een eeuw geleden. Wezenwater Veel genodigden, waaronder tal van vertegenwoordigers van het onder wijs, waren zaterdag op de presen tatie in het Agrarisch Museum afge komen. Het koor van de Historische Vereniging bracht onder leiding van Willem Kikkert een drietal oude Texelse liederen ten gehore, waaron der het legendarische en langdurige In het Noorden van ons eiland. Voor afgaand vertelde Kikkert over de his torische hoofdfiguur. Sterk historisch getint was ook de ludieke act in de vorm van het door gekostumeerde 'idolen' zingen van een variant op het bekende Ik ben met Catootje naar de botermarkt geweest. De vijf couplet ten sloten aan bij de vijf thema's van het lespakket. Journalist Harry de Graaf verrichtte tenslotte de eigenlijke doop van het pakket. Hij deed dit letterlijk, met water uit de Wezenputten en ge bruikte een VOC-schaal als doop vont. De Graaf toonde zich lyrisch over het lespakket dat hij een paar weken tevoren al had mogen inzien. 'Een staaltje van schitterende samen werking'. Spreker ging terug naar zijn jeugd, toen hij nog weinig besef had van het opmerkelijke karakter van zijn geboorte-eiland. Het alledaagse werd pas bijzonder naarmate hij er meer over wist. 'Onbekend maakt onbemind' Hij 'ontdekte' de tuin- wallen en schapenboeten pas nadat hij lang van huis was geweest en in formatie had opgedaan over hoe deze 'landschapselementen' tot stand waren gekomen. De voor hem tot dat moment saaie rechte duinen rij tussen oud-Texel en Eierland kreeg pas belevingswaarde nadat hij in het boek van Van der Vlis had gelezen dat het een door mensen aangelegde zanddijk was. De Graaf vond dat Texelaars over het algemeen te weinig historisch besef hebben en mogelijk daardoor niet erg zorgvuldig met hun omgeving om gaan. Hij stelde daarom voor het pak ket niet alleen voor de scholen, maar voor iedereen beschikbaar te stellen, eventueel uitgebreid met meer actu ele bijzonderheden van land, volk en natuur, zodat het een cursus alge mene lokale aardrijkskunde wordt. 'Dat kost niet veel want de belangrijk ste kosten zijn al gemaakt. Het heeft ook nog economisch voordeel, want toeristen van het soort dat Texel graag ontvangt, vinden het interes sant als logies verstrekkers met alleen kunnen meepraten over het weer, maar ook iets kunnen vertellen over de historische bijzonderheden van de omgeving'. tkstad op Texel. De villa's naast het WV-kantoor zijn volgens lezeres Silfia veel te protserig. "U t smaak valt niet te twisten, eeuwenoud gezegde dat van- ag de dag nog volop actueel is. ch zijn er talloze bouwwerken discussie oproepen en vragen een mening. Texel vormt daar- geen uitzondering. Het is dan 'k niet verwonderlijk dat onze 'foep naar wat mooi of lelijk is >gal wat reacties heeft opgele- rd. Vooral de locatie en pas- ndheid in de omgeving blijken torvelen van doorslaggevend be- '9 bij het antwoord op de vraag: bt vindt u mooi of lelijk op Texel? reacties van de hoofdzakelijk Tex- e lezers zijn nogal divers Terwijl de n zich beperkt tot een enkel ge- PJw dat mooi of juist aartslelijk 'rdt gevonden, heeft de ander een ^kwekkend lijst samengesteld •n mooie en lelijke gebouwen op *el. Veelgenoemd is het Schilde- |d. Bij de reacties over deze straat (;t functionaliteit een grote rol te ^en bij de beoordeling. 'Ik vind het erg opgeknapt Het oog erg ruimtelijk nu', schrijft Marcel de Geest. Monique Veldhuyzen betreurt het verlies van de bomen langs het Schilderend Het plaatsen van ijzeren hekken op het voormalige fietspad is mevróuw Zevenhoven-Kuip uit Den Burg een doorn in het oog. 'Ik erger me er groen en geel aan. Het fietspad dat er nu is gemaakt is veel te dicht op de rijweg, waardoor je ook nog eens teveel uitlaatgassen opsnuift. Haal die hekken maar weer weg.' Aanwonende Irene Wernand-Godee plaatst de straat nu nog in de cate gorie lelijk. 'De straat is voor veel geld opgeknapt. Zo is bijvoorbeeld voor de duurste straatsteen (zogenaamd geluidsarme klinker) gekozen, maar omdat het fietsgedeelte in een ander patroon (dwars op de rijrichting) is gelegd en de auto's hier ook gedeel telijk overheen rijden, ontstaat er een oorverdovend geluid', aldus Wer- nand. Zij stelt dat er nog nooit zo hard is gereden, omdat de twee vlucht heuvels in ieder geval met werken als remmers. De bomen zijn volgens haar niet regelmatig geplant, zodat er nooit een mooie bomenrij zal ont staan. 'Het Schilderend valt voor mij nu in de categorie lelijk, of dit ooit nog mooi gaat worden weet ik niet. Ik zal de straat opgeven voor het pro gramma Extreme Makeover, dan wordt het misschien nog wat.' Wanstaltig Een ander pand dat de gemoederen bezighoudt, is de 'blauwe toren' van accountantskantoor B&B aan de Abbewaal. Het merendeel van de res pondenten is hiervan niet gechar meerd. 'Ik vind het gebouw lelijk en niet passen in het Texelse landschap Burgers in de dorpen worden con stant lastiggevallen door de wel standscommissie, terwijl zo'n bedrijf zomaar groen licht krijgt', reageert De Geest. Veldhuyzen doet de nieuw bouw af als 'wanstaltig.' A. Hoonen- Witte vindt het kantoor daarentegen heel mooi, maar wil er met meer van op Texel. Leny Kikkert gaat nog een stapje verder. Zij wil geen blauwe gevels in het buitengebied. 'Ik vind dat echt spuuglelijk. Ook bungalow- afschuwelijk en on-Texels. Wat zijn dat voor malloten in de welstands commissie? Gelukkig hebben we Vis ser en Uriot nog, anders stond het eiland vol met van die mismaakte, onooglijke bouwwerken', zo reageert de inwoner van Den Burg. De nieuwe voorzitter van de Texelse Welstands commissie, Carol Korringa, reageert gelaten op de kritiek en stelt dat de eigen voorkeuren van de architecten in de commissie, die de ingediende bouwplannen beoordelen, beslist on dergeschikt zijn aan de Welstands nota. 'Iedere gemeente is sinds afge lopen zomer verplicht zijn eigen beleid vast te leggen in de Wel standsnota. Die nota is weliswaar met klip en klaar, maar beschrijft veel za ken die de gemeenteraad belangrijk vindt. Daar wordt aan getoetst', licht zij toe. Korringa, die als zelfstandig ondernemer een adviesbureau voor ruimtelijke ordening en volkshuisves ting runt, woonde jarenlang op Texel, maar verhuisde recent naar Alkmaar. Volgens haar beoordelen de twee overkantse architecten in de com missie het bouwplan, maar zorgt de voorzitter voor een goede afweging en speelt de omgeving een belang rijke rol. 'Er is ruimte voor vernieu wende architectuur, maar dat is af hankelijk van de omgeving. In de binnenring van Den Burg is iets bij voorbeeld sneller passend als het wordt gebouwd volgens het type ar chitectuur dat daar al aanwezig is. Op nieuwe plekken is er meer vrijheid.' Zij bestrijdt de kritiek dat de architecten te weinig weten van het eiland en hun eigen stempel willen drukken op in gediende bouwplannen. 'Het is geen kwestie van een stempel drukken. Dat is met de beweegreden. Vaak gaat het om een noodzakelijke aan passing die tijdens de bespreking van zo'n bouwtekening wordt aangege ven Verder komt de commissie om de maand op Texel bijeen en gaan we regelmatig op bouwlocaties kijken. Dan leer je Texel wel kennen.' Tekst en foto's Louise van der Sluis Bnctrp m kxmBuuca »ctm«-onrdcli|khcid df ryUnw Zoals bekend wil de regering per 1 januari 2005 het grijs kenteken van particulieren afschaffen. Dat betekent voor veel mensen een enorme lasten verzwaring. De motorrijtuigenbelas ting gaat met 400 procent omhoog en de waarde van de auto met zo'n 600 procent omlaag. De landelijke pers besteedt hier weinig aandacht aan. De particuliere grijskentekenhouders moeten zelf actie ondernemen bij de politiek. Veel informatie is te vinden op de websites www.sbg-delft.nl en www.anwb.nl Op de website www 2ekamer.nl staan e-mailadressen van kamerleden (financiën). Het grijs kenteken voor particulieren wordt op 16 en/of 17 november in de Tweede Kamer behandeld Meer inlichtingen zijn ook bij mij te verkrijgen. Mijn telefoonnummer is 313466. u Henk van Loo, Den Burg. De bootwedstrijd van de sportvisclub Texel werd zondag door twaalf vis sers bezocht. Na anderhalf uur hen gelen, hadden zij 316 vissen gevan gen, met een totale lengte van 6644 centimeter. Map van der Zwaag ein digde met 39 vissen (935 centimeter) op een eerste plaats Chirsta Tiele- mans werd tweede, ook met 39 vis sen (910 cm). Derde werd Kees Kalis (37, 876) De volgende wedstrijd wordt gehouden zaterdag 13 novem ber, aanvang 18.00 uur. De bazaar die zaterdag in de her vormde kerk van Den Burg werd ge houden, heeft bruto €5400 - opgele verd voor de restauratie van de kerk. De eerste prijs van de verloting, een pannenset. werd gewonnen door mevrouw De Vries uit Den Burg. Spannend, trots en onvergetelijk. Fiere uitdrukkingen van de beman ning van loodsbotter Texelstroom, die dit weekend als negende ein digde bij de Waddenrace. Het kanonschot waarmee de zeven tien deelnemers aan de tiende editie van de Waddenrace die zaterdag morgen in Harlingen werden wegge schoten, was het begin van een on stuimige start. In de wirwar van klippers, tjalken en andere bruine vlootschepen, kwamen er twee met elkaar in aanvaring, wat de nodige averij met zich meebracht. 'Het illus treert hoe fanatiek er wordt gezeild', vertelde Ed Eelman, één van de Texelse vrijwilligers aan boord van het Texelse schip. De wedstrijd bestond er uit om zo snel mogelijk vanuit Harlingen naar Terschelling, via Vlie land, Texel en Den Oever terug te varen naar Harlingen, met daarbij een verplichte stilligperiode van vier uur. Er werd met met handicap gevaren, wat betekent dat de vrij korte Tex elstroom in het nadeel was, vooral bij de lange klippers, die veel sneller kunnen varen. Maar het weer was niet ongunstig en met windkracht vijf uit het noordwesten en de stroom mee bereikten de Texelaars zaterdag om 15.00 uur Terschelling. Op elk ei land moest er iemand van boord, om in een telefooncel een code in te toet sen. Op de verschillende trajecten die volgden, had het schip stroming en wind het ene moment mee, om het andere heftig te moeten manoeuvre ren om de wind in de zeilen te hou den. Vlieland werd aangedaan en vervolgens werd het roer op Texel ge richt. Varen in donker viel niet mee. want de meeste boeien zijn met ver licht, zodat bemanningsleden op de uitkijk moesten om met behulp van zaklantaarns te ontdekken of ze aan de goede kant van de boei zaten. Eén beoordelingsfoutje en een zandbank kon roet in het eten gooien. De Tex else haven voeren ze zondagmorgen om half zes binnen, een tijdstip waarop het vissersdorp nog in diepe rust verkeerde. Vervolgens ging de reis via Den Oever naar Harlingen, waarbij onder de Afsluitdijk de wind wegviel en de Texelstroom vrijwel stil kwam te liggen. Juist toen het ernaar uitzag dat het schip de uiterste aankomsttijd van 17.00 uur met zou halen, stak er voldoende wind om de tocht te vervolgen. Na een span nende reis meerde het schip om 15.50 uur als negende af in de Friese haven. Schipper Peter Lock, bij de weersverwachting vanaf de wal bij gestaan door broer Gijs, conclu deerde na afloop dat hij de beschik king had over een getrainde be manning. 'Binnen drie minuten kre gen ze het zeil gestreken en opge rold.' De bemanning van de Texelstroom geniet na afloop van de Waddenrace van een welverdiend maal. In willekeunger volgorde: Cor Weststra, Gert Rietveld, Ed Eelman. Rob van Oortmerssen, F. van Viegen, Rob Heijman, Henk Troost, Peter Lock en Maria Markwat. it-btc Gf'-'-'J T-.-^J- parkjes beginnen er mee. Het moet mooi zijn, omdat dit de blauwe zee uitstraalt, denken ze. Maar op ons eilandje past donkergroen zo mooi.' Vaker genoemd als een mooi gebouw is het notariskantoor in Den Burg. De architectuur van dit pand spreekt ve len blijkbaar aan. Ook Kees Witte is die mening toegedaan. In zijn lijst met mooie dingen komen verder onder meer het Torenhuis aan de Wester- weg voor, de nieuwe stolpboerderij van Jan en Corry Heijne en alles wat Adri en Sandor Mantje bouwen en verbouwen. Een andere lezer, die anoniem bleef, vindt het nieuwe huis van Adri Mantje (in De Westen, red.) goed passen in een Wassenaarse vil lawijk. 'Maar hier is het zo beeld bepalend lelijk. Onopvallende schuur tjes worden gesloopt in opdracht van de gemeente en dit wprdt toege staan!' Duckstad Het huidige raadhuis en de bankge bouwen op de Groeneplaats worden slechts door een enkeling lelijk ge noemd. Grote landbouwschuren in het landschap blijven helemaal bui ten beeld. De meeste Texelaars zijn die discussies vermoedelijk beu. Een gebouw dat beslist niet op de plaats waar het staat thuishoort, is volgens Monique Veldhuyzen het gebouw van Rab in Oudeschild. 'Dat is misplaatst. Over architectuur valt te twisten, evenals over smaak. Maar of iets wel of met past in een omgeving kan ie dereen wel zien.' Een andere lezer zet met stip boerderij Buitenlust aan de Akenbuurtseweg op éen als mooiste gebouw. 'Het is netjes, goed onder houden en hopelijk blijven de koeien in het mooie weiland.' Lelijk vindt hij de woning van Jaap Kees Drijver aan de Oosterenderweg. 'Een gedrocht', is hierop zijn korte commentaar. Le zeres Silfia heeft dat pand, dat zij omschrijft als het Waterhoofd, de derde plaats gegeven in haar per soonlijke top drie met lelijke dingen op Texel. Overigens staat op de eer ste plaats geen gebouw, maar het 'brallerige toerisme' op Texel. 'Alles moet duur. Je trekt en krijgt zo de toeristen die je verdient', stelt zij. De tweede plaats in haar klassement wordt bezet door Duckstad, haar benaming voor de vrijstaande wonin gen links naast het WV-kantoor aan de Emmalaan. 'Die gebouwen zijn veel te protserig. We noemen ze Duckstad. vanwege de gelijkenis met de gebouwen in de Disney-stnp.' On-Texels Niet passend en on-Texels. Termen die veelvuldig door de respondenten worden gebezigd. Kees Witte vindt alle bouwwerken die zijn ontworpen door architect Honmgh lelijk. 'Zijn ei gen pand aan de Ruijslaan, het kan toor van de jachthaven in Oude schild, de receptie van Kogerstrand en de Lidl in De Koog. Het is allemaal De meningen over het Schilderend blijven, zowel qua uiterlijk als functionaliteit, verdeeld. Buitenlust Is volgens een lezer het mooiste gebouw op Texel.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5