Op weg naar de Mount Everest Bijzondere krabben in netten van TX68 OPEL DEALER RENTENAAR Oordeel zelf maar. TEXELSE COURANT Begrip Veerman voor twijfels werelderfgoed v UNESCO bouwt Leerherbergen S°194800 G-team verliest Kampstra wint maandbeker Oosterend, S 318000, www.opelrentenaar.nl m! 'Opel heeft een wagon neergezet die -zeker met de optionele verschuifbare achterbank- volop bagageruimte en goede praktische voorzieningen biedt, maar tevens lekker vlot gelijnd is.' DINSDAG 9 NOVEMBER 2004 Veel bewoners van de wadden eilanden vrezen dat de status vai Werelderfgoed voor de Wadden zee extra regelgeving en belemmt ring met zich mee zal brengen. Da valt te concluderen uit de draag vlakpeilingen die op verschillend E nc eilanden zijn gehouden. De angst leeft dat bijvoorbeeld na! tuur- of milieuorganisaties de werekJ erfgoedstatus gebruiken om bezwaa !8r tegen bepaalde situaties te mak» Minister Veerman van Landbow Natuur en Voedselvoorziening he? begrip voor de twijfels van de eiland irl bewoners, zo bleek tijdens een v "I' deopresentatie op de Waddencot ferentie, die donderdag en vrijdago Terschelling werd gehouden. Vea man kwam met het aanbod om al spraken vast te leggen in het co» venant. Voor de raadsleden vand waddeneilanden was dit aanleidt om nog geen gezamenlijke meningi vormen, maar het dagelijks besla van het Overleg Orgaan Waddal eilanden opdracht te geven in ove leg met de betrokken ministeriesea conceptconvenant uit te werken,d de angst op extra regels en beien meringen moet wegnemen. Leren leien en ichrijren brengt kant op werk en toekomitl UNESCO onrviWi ItarNrbtrgwi in Afrik Een nieuwe auto die twee zijn t lang niet altijd met elkaar eens. Behalve als het om de nieuwe Opel Astra Stationwagon gaat. Want dat is een auto die het beste van twee werelden combinee^^^^örtteft'n gespierd uiterlijk, een uitdagend en ongekend strak weggedrag en alle ruimte en mogelijkheden die je van een echte stationwagon verwacht. En dat al vanaf 18.950,-. De nieuwe Astra Stationwagm beleeft nu z'n première bij de Opel dealer. Prijs Incl. BTW en BPM, excl. verwijderingsbijdrage en kosten rijklaar maken, ëefri. brandstofverbruik en COjfjuitstoot, volgens Richtlijn 1999/100/EG. Benz.motoren kms/liter: van 10,6 tot 15,9. Liters/100 km: van 9,4 tot 6,3. C02 gr/km: van 226 tot 151. Dieselmotoren IcmS/lHer. van 17,0 tot 20,4. Liters/100 km: van 5,9 tot 4,9. C02 gr/km: von 159 tot 132. Om de onderlinge band te verster ken en tegelijkertijd aan hun con ditie te werken, hebben de deelne mers aan een expeditie naar de noordcol van de Mount Everest afgelopen weekend twee trai- ningsdagen op Texel belegd. Het uitstapje was georganiseerd door Els de Jager uit Den Hoorn, lid van de werkgroep die de trainingen verzorgt en zelf één van de dertig bergbeklimmers die volgend na jaar proberen te bewijzen dat het ook met astma mogelijk is hun sport op het hoogst mogelijke ni veau te beoefenen. Om hun fysieke weerbaarheid te ver groten. worden ze geacht zelfstandig hard te trainen. Els de Jager trekt ge middeld vijf keer per week haar loop schoenen aan om een stuk te draven en doet bovendien geregeld aan callanetics. Daarnaast komt de groep eens in de paar weken bij elkaar. De vonge keer, een paar weken geleden, werd een dag lang door de Drunense Duinen gewandeld. 'Op het kompas. Dat is belangrijk om te kunnen in de bergen, vooral als het mistig wordt en je je met meer kunt oriënteren', ver telt De Jager. Onlangs werd een trainingsdag gehouden op de Media Academie in Hilversum. Om zichzelf te leren presenteren, onderwierpen de bergbeklimmers zich aan de wijze lessen van oud-televisiepresentator Judith Bosch. Bovendien werden ze onderwezen in het werven van spon sors De expeditie, die wordt bege leid door tien artsen, trainers en andere begeleiders, kost circa €450 000,-. Zo'n €120.000,- moet worden opgebracht door bedrijven. Ongeveer €100.000,- komt volgens planning binnen dankzij de inspan ningen van prominenten. Als ambas sadeur zijn inmiddels Erica Terpstra, Hans Breukhoven. Relus ter Beek en Judith Bosch geworven. Ook oud wielrenner Gerrie Knetemann had zijn medewerking toegezegd, maar hij overleed juist op de dag dat Terpstra toezegde mee te doen. De deelne mers betalen een eigen bijdrage van €2500,- en brengen daarnaast 'spon sorpakketten' aan de man. Wie het goedkoopste, van €25,-, afneemt, krijgt in ruil een speciaal ontworpen T-shirt. Voor het duurste, van €400,-, beleeft de gulle gever een compleet verzorgde gala-avond. 'De deelne mers moeten even een drempel over, voor ze het aandurven op zoek te gaan naar sponsors. Maar het leuke is dat de mensen van wie je het het minst verwacht, al heel succesvol zijn', vertelt Dave Brill, voorzitter van De-ice. de stichting die de expeditie organiseert. Om de organisatie mo gelijk te maken, heeft de stichting de deelnemersgroep opgedeeld in ver schillende werkgroepen, die allemaal een ander deel van de werkzaamhe den voor hun rekening nemen. Als lid van de werkgroep trainingen en materialen organiseerde De Jager het wandelweekend op Texel. Zater dag werd door de Dennen en de dui nen van 't Homtje naar De Cocksdorp gelopen, de dag erop ging de tocht langs de oostkant van het eiland te rug naar de veerhaven. In de sport school maakten de deelnemers een tussenstop om te spinbiken en relaxte stressoefeningen te doen. Het weekend werd meebetaald door vier Texelse bedrijven veerdienst Teso, restaurant De Worsteltent, hotel Mo lenbos en Sportschool Texel De deelnemers een een expeditie neer de Mount Everest, hier wandelend door de Bleekersvellei (met rechtsvooreen Els de Jeger uit Den Hoorn), waren afgelopen dagen op Texel voor een trainingsweekend. ifoio Joop Rommvisj Ondanks hardnekkig verzet kon den de G-voetballers van Texel'94 het zondag op eigen terrein niet bolwerken tegen Roda'23. De kop loper uit Amstelveen won met 0-2. Texel'94 had eigenlijk een vrij week end. maar omdat de ploeg is uitge nodigd voor een zaalvoetbaltoernooi in Meppel werd de voor volgende week geplande wedstrijd tegen Roda'23 in overleg met de KNVB een week vervroegd. Gevolg was wel dat er op de voor de G-voetballers onge bruikelijke zondag werd gespeeld. Scheidsrechter was Louis Bakker. Hij verving Henk de Ruyter, die op een aangrenzend veld als grensrechter optrad voor het eerste elftal van Texel'94. De thuisploeg ging flitsend van start en kreeg na tien minuten een fraaie kans om de score te openen. Na een mooie combinatie met Raymond Molanus schoot Annie Brouwer de bal echter tegen de lat. Even later kwam Roda'23 op voorsprong, toen de aanvoerder hard en laag raak schoot. Vlak voor rust raakte keeper Martijn Verbeeke geblesseerd aan een vinger, maar ondanks de pijn kon hij de wedstrijd vervolgen. De beginfase van de tweede helft was voor de gasten, die al snel hun voorsprong verdubbelden. De doel puntenmaker was de man die vorig jaar nog het doel verdedigde, maar ook als veldspeler over kwaliteiten bleek te beschikken. Hij snelde door de verdediging van Texel'94 en schoot de bal snoeihard in de krui sing. De thuisploeg weigerde zich gewon nen te geven en ging op zoek naar een tegendoelpunt. Kansen kwamen er genoeg. Uit een goede voorzet van Jos Bakker had Annie Brouwer moe ten scoren, maar ze maaide over de bal heen. Even later ging ze alleen op het doel van Roda'23 af, maar schoot ze tegen de keeper aan. Een schot van Jos Bakker eindigde op de lat in plaats van in het doel. Aan de andere kant kregen ook de gasten veel kan sen. Keeper Verbeeke voorkwam met behulp van zijn benen echter heel wat doelpunten, waardoor het 0-2 bleef. De Texelse kotter TX68 had deze week bij het Borkumer Rif een bij zondere vangst in de netten. De bemanning viste een flink aantal opvallende krabben op. In Eco- Mare, waar de levende krabben naar toe werden gebracht, werd vastgesteld dat het om angular crabs (Goneplax rhomboides) gaat. Eerder dit jaar werd al een enkel exemplaar van deze soort opge vist. Deze krabsoort, die geen Neder landse naam heeft, komt algemeen voor in de slikbodems van de Ierse zee. Af en toe werd de angular crab ook gevangen in het Engelse deel van de Noordzee en recent werd een vangst bij de Doggersbank gemeld. De vangst van deze grote groep doet volgens de biologen van EcoMare vermoeden dat de soort zich in de Waddenzee aan het vestigen is. De omgeving van het Borkumer rif is in principe geschikt voor de angular crab, die complexe gangenstelsels graaft in slibrijke zeebodem. De krab is felrood en ongeveer vijftien centi meter breed De diertjes hebben een klein lichaam en lange, slanke poten Opvallend zijn de ogen, die op steel- ties staan. Normaal gesproken liggen de ogen beschermd in groeven op het rugschild, maar als de krab beter wil zien, worden de steeltjes rechtop gezet. De bijzondere krabben zijn te zien in de kleine demonstratieaquaria in de waterzaal van EcoMare. De angular crab heeft ogen op steeltjes als hij iets beter wil zien. (Foto EcoMare) Janneke Kampstra heeft zondag de maandbeker van de Texelse golfclub gewonnen. Er deden 34 leden mee die over negen holes stablefordpun- ten moesten tellen. Kampstra, die uitkwam in de categorie golfers met een handicap van 0 tot 18, telde 18 punten en mag de hele maand haar auto op de speciale parkeerplaats zetten. Tweede wed Joop Kohnhorst (18 punten), derde Hans de Leeuw (17). Bij de golfers met een handicap van 18,1 tot 26,4 was Cocky Kohn horst de beste met 23 punten. Tweede werd Lia Kuip (21). derde Petra Keijser (17). Ook bij de golfers met een handicap van 26.5 tot 36 eindigde een dame op de eerste plaats. Irene Schuijl won met 17 pun ten van Jan van Andei (14) en Maaike van der Schaaf (13). Bij de laatste categorie, golfers met een handicap boven de 36, was Trudy van Andel de beste. De longest drives werden geslagen door Rein Zandee en Cocky Kohn horst, de neary was voor Bob Hoogenraad. Autovisie 21, 2004 Opel. Fresh thinking - better cars.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 6