Verbazing EcoMare over afschaf uitzetten zeehond exel Academie reikt eerste diploma's uit Op informatiegebied zit Texel in de frontlinies' Wat ik zeggen wou... Hart Den Burg Benefiet voor oefenkelders Villa Zeezicht in Kroonprins College werkt aan overlast Hogereind TEXELSE J COURANT Rumoer rond pleidooi over opvang Donateurs KNRM in zonnetje Nieuwe opzet zwarte markt Akenburg succesvol Netwerk digitale infopunten breidt uit 'Beëindiging van grafrecht voortaan publiek maken' hun dorpsgenoten te horen of zij hun stoep opgeknapt willen zien en op welke manier. De mventansatie wordt te zijner tijd overhandigd aan het col lege. Heijne beloofde aan oplossin gen te werken. Kooiman pleitte er bij Heijne voor dat het parkeerplan een hoge prioriteit krijgt bij nieuwe inves teringen, zodat er na de presentatie niet jarenlang op geld hoeft te worden gewacht. Hij attendeerde het college erop dat de verkeersproblematiek al een paar jaar wordt aangekaart. BfMvra >m le-tm.Bont» »qmf»wrüclijlüici4 vn dt redicot Wie mogen er meepraten over de in vulling van het 'Hart'?, las ik in de krant. Is het misschien mogelijk dat het college een praatje gaat maken met de redactie van de Texelse Cou rant. Deze krant is nu eenmaal onont beerlijk voor de communicatie op Texel Zij doet heel erg haar best die taak zo goed mogelijk te vervullen. Gun haar dan ook zoiets als dit. Ik ben ervan overtuigd dat u tot een voor beide partijen geschikte formule komt. De toch wel belachelijke vraag of de buitendorpen ook mee mogen praten, is zo opgelost. Als er dingen gaan gebeuren die deze dorpen aan gaan, is hun visie van belang, maar als er woningen komen, telt hun me ning in mindere mate. Dan nog de vraag aan het college: onlangs lan ceerde Manje Bakker, die architec tuur studeert, een plan voor de invul ling van het hart, dat ze samen met studiegenoten maakt. Wilt u dit als jeblieft serieus nemen. Zoiets komt rechtstreeks uit de Texelse bevolking. Informeer eens of ze meerdere va rianten kan maken, bijvoorbeeld ook met een deel van het huidige raad huis. En als ze daar een kleine bij drage voor nodig heeft, dan vind ik dat het dat wel waard is. Ik weet ze ker dat we daar met z'n veel van op steken. Kees Dros, Waalderstraat. In jongerencentrum Time Out wordt vrijdag voor de derde maal een con cert gehouden ten bate van de appa ratuur in de oefenkelders. Vanaf 21.30 uur treedt de rock-coverband Flat- broke op en vanaf 23.00 uur de hip- hopgroep Eigen Teelt. Daaraan voor afgaand staat het podium van 20.00 tot 21 30 uur open voor bands en solisten voor muziek, standup-come- dy en sessie. Opgeven hiervoor kan bij Justin Segennk, tel. 06-53156385. maar gewoon binnenlopen mag ook. Er wordt alleen alcohol geschonken op vertoon van een ID. De toegang is gratis. De formatie Villa Zeezicht, met de Texelse zangeres Claudia Rey, treedt zondagmiddag op in café De Kroon prins in Oosterend. Villa Zeezicht brengt melodieuze, toegankelijke Ne derlandstalige liedjes. De muziek is verrassend door de stem van Rey, door de samenzang en door de toegankelijkheid. Het optreden is prikkelend door het gesprek met het publiek, de intimiteit van de muziek en de vaak verrassende teksten. Naast Claudia Rey bestaat Villa Zee zicht uit Jean Kooien (gitaar) en Kees van Velthooven (contrabas en piano). Het programma, dat van 15.00 tot 17 00 uur duurt, heeft als titel gekre gen De liefde moet massaal de straat op. De toegang is gratis. DINSDAG 16 NOVEMBER 2004 Wethouder Corry Heijne presen teert voor de zomervakantie van 2005 een parkeerplan dat de verkeersoverlast in het Hogereind in De Waal moet terugdringen. Dat beloofde zij gisteravond tijdens het bezoek van burgemeester en wet houders aan dorpshuis De Wiele waal. De dorpscommissie is al een tijdje bezig om van de bevolking te horen hoe volgens hen het probleem van geparkeerde auto's zou moeten wor den opgelost. 'Het is regelmatig file op het Hogereind', aldus voorzitter Hans de Winter. 'Het staat aan de ene kant vol met geparkeerde auto's en aan de andere kant loopt het vast als er tegenliggers zijn.' Het dorp maakt zich onder meer zorgen over de vei ligheid van kinderen en fietsers die door de drukte soms letterlijk 'de stoep op worden gejaagd.' Een idee vanuit de zaal om één richtingsverkeer in te stellen, werd niet meteen omarmd door Heijne 'Een raadscommissie heeft dat een paar jaar geleden nog afgeraden, maar het wordt nu weer nadrukkelij ker genoemd. Bedenk wel dat er na delen kleven aan éénrichtingsverkeer en dat niet iedereen er voorstander van zal zijn.' Dorpscommissielid Wim Piet Eelman uitte de vrees dat het Hogereind een racebaan wordt als het verkeer één kant uit rijdt. Burge meester Joke Geldorp gaf het advies eens na te denken over het instellen van een 30 kilometerzone. De Winter kondigde aan dat de stoe pen op het Hogereind binnenkort worden geïnventariseerd, zodat ze kunnen worden verbeterd. De stoe pen, die op gemeentegrond liggen, verkeren in niet al te beste staat. De Winter en Edo Kooiman gaan een rondje door het dorp maken om van Drie Texelaars werden zaterdag door de KNRM in het zonnetje gezet, omdat ze vijftig jaar donateur Zijn. (foto KNRM flemco Geef) De KNRM heeft zaterdag donateurs D Klip uit De Koog en A. van der Schans uit Oudeschild in het zonne tje gezet. Dat gebeurde in het boot huis in De Cocksdorp. De twee zijn vijftig jaar Redder aan de Wal en dat werd vanwege het 180-jarig bestaan van de reddingsmaatschappij op bij zondere wijze gevierd. Ook C Boekei uit Oudeschild was uitgenodigd voor de huldiging, maar hij moest verstek laten gaan. Burgemeester Joke Gel dorp, voorzitter van de plaatselijke commissie van de KNRM, speldde Klip en Van der Schans een jubileum aandenken op en ze kregen een oor konde. De twee jubilarissen kregen ook een rondleiding door het boot huis. Een tocht met de Beursplein werd vanwege het weer afgelast. Dat wordt volgens schipper Charles Douma in het voorjaar nog een keer ingehaald De KNRM zette zaterdag landelijk haar jubilarissen in het zon netje vanwege haar 36ste lustrum. nen daardoor inderdaad virussen verspreiden.' Brugge wijst erop dat zeehonden die bij EcoMare worden opgevangen apart van de andere die ren worden gehouden, zodat er geen virussen kunnen worden overgedra gen. 'Het is jammer dat het EUCC niet even ruggespraak met ons heeft gehouden, want dan hadden ze een wat ander geluid laten horen.' Vol gens woordvoerster Marijke Kooijman van het EUCC is contact met EcoMare et bij ingeschoten, omdat het rapport op tijd klaar moest zijn voor het Kamerdebat dat vorige week dinsdag plaatsvond. 'We had den met tijdsdruk te maken en dat is jammer, want we hebben verder goed contact met EcoMare Volgens Kooijman is er geen sprake van dat het EUCC het uitzetten van zeehonden volledig wil laten verbie den. Het EUCC wilde volgens haar in eerste instantie vooral duidelijk ma ken welke processen de meeste schade aan de natuur in de Wadden zee kunnen veroorzaken. Het pleidooi om het uitzetten aan banden te leg gen. was meer een pleidooi om terug te keren naar de oorspronkelijke ver sie van de Leidraad Zeehonden opvang die een paar jaar geleden werd opgesteld. In de oorspronkelijke versie werd voorgesteld de zeehondenopvang in te perken. De Kamer besloot later toch ruime mo gelijkheden te behouden. Volgens het EUCC heeft het echter weinig zin om aan de ene kant de natuur in de Wad denzee te versterken, terwijl aan de andere kant teruggezette zwakke zeehonden met virussen het ecosysteem kunnen bedreigen. Het EUCC is een vereniging met leden in veertig landen en staat voor een ver antwoord kustbeheer in Europa, waarbij natuur, landschap en cultu reel erfgoed worden behouden. of levenspartner dan wel een bloed of aanverwant tot en met de derde graad. Overschrijving naar nog 'ver dere' familie of anderen kan alleen als er gewichtige redenen voor zijn. De gemeente schrijft dus alleen de rechthebbende aan of - als die er niet meer is - nabestaanden De recht hebbende kan op eigen houtje af stand te doen van het grafrecht, hoeft met op zoek te gaan naar nieuwe gegadigden onder de familie en hoeft die ook niet in kennis te stellen. Toen Jet Drijver belangstelling toonde voor het betreffende graf op de algemene begraafplaats in Den Burg was daar van al drie jaar geleden afstand ge daan. Drijver: 'Dat was een teleurstel ling. Als ik had geweten van het eindigen van het grafrecht, had ik mij als nieuwe gegadigde kunnen aan melden en het recht overnemen. Ik denk dat het vaker voorkomt dat mensen om redenen van traditie of emotie willen dat een graf voor de familie in stand blijft en je kunt hen daarbij helpen door het aflopen van de grafrechttermijn bekend te maken, bijvoorbeeld in de gemeentelijke ad vertentie in de krant, zoals ook ge beurt bij een voorgenomen kap- of bouwvergunning'. n Han Brezet en medewerkster Maria Mulder van de Texel Academie reikten gisteren de eerste diploma's van de landpoot uit aan cursisten uit Zijpe. (Foto Jeroen van Haltum) Texel Academie heeft gisteren jaar nadat de lessen officieel start zijn gegaan de eerste di- ma's uitgereikt. Dertig mensen de gemeente Zijpe legde met d gevolg de cursus Duurzaam risme voor beleidsmakers en iernemers af. Decaan Han zet en medewerkster Maria Ider van de Texel Academie rhandigden de diploma's bij ho- Opduin, waar de cursisten ver zetten we Zijpe toeristisch weer de kaart9' Dat was dé vraag waar- r de cursisten uit de Noord-Hol- se gemeente zich bogen tijdens vierdaagse cursus, waarvoor zij op ien 14 september en gisteren en 'gisteren op Texel waren. Onder ding van Brezet werd nagedacht -rtoeristische innovatie en werden 'erse nieuwe recreatieve ideeën bonnen en uitgewerkt in concrete Wen. Directeur Jan Kuiper van toMare, voorzitter Jook Nauta van iddenhaven Texel, voorzitter 'onica Bos van de VW en ambte- ir duurzame energie Roel Struick ^de gemeente lieten de Zijpenaren fdertussen zien hoe zij in de prak- ^met duurzaamheid en toerisme Tgaan. De cursisten kregen ook fdere tekst en uitleg over de wer- Jg van de Stichting Duurzaam peel. f Zijpenaren verbleven twee nach- dop het eiland en dat was volgens fizet vooral goed om buiten de les- nom de onderlinge contacten te sterken 'De cursisten waren men sen uit de toeristische sector, van de gemeente en natuurorganisaties. Hier konden ze even weg uit de eigen omgeving goed met elkaar in contact komen. Zijpe heeft een ingewikkelde structuur, omdat het een grote ge meente met veel dorpen is.' Het leidde onder meer tot het plan om voor Zijpe een stichting (Visie in Sa menwerking) op te richten die zich op recreatieve ontwikkelingen in die ge meente richt. De toeristische projecten werden tij dens de cursus volgens een door de Texel Academie ontwikkeld model uitgewerkt. Een persoon uit het be trokken gebied nam de leiding, er werd steun gezocht bij andere instan ties en studenten industriële vormge ving van de Technische Universiteit in Delft verleenden medewerking. Het opzetten van themamaanden en het bouwen van paviljoens waarin ken merken van Zijpe worden benadrukt, kwamen als enkele concreet uitge werkte projecten naar voren. Brezet verwerpt de gedachte dat Zijpe dank zij de Texel Academie straks uitgroeit tot een toeristisch gebied dat Texel toeristen kan gaan kosten. 'Dat is niet zo. We zijn ervan uit gegaan dat Zijpe de zaken benadrukt die voor haar kenmerkend zijn. In de paviljoens kun je bijvoorbeeld aandacht besteden aan de bloembollenteelt en het Energieonderzoek Centrum Neder land in Petten. Bovendien liggen er sinds de opleiding folders van rond- vaartochten en EcoMare bij cam pings in Zijpe. Het is mogelijk dat Texel straks weer iets heeft aan de initiatieven die in Zijpe worden geno men.' Landpoot De diploma's die gisteren werden uit gereikt, waren de eersten die namens de landpoot van de Texel Academie werden uitgegeven. Voor de opleidin gen van de zeepoot, de andere tak van de Texel Academie, worden al langer diploma's uitgereikt. De drie opleidingen die onder de zeepoot vallen, werden een paar jaar geleden opgezet door de Stichting ProSea, EcoMare en Alterra en later onder de Texel Academie geschaard, nadat die op maandag 10 november met de cursus Mariene Milieukunde voor Zeevarenden officieel van start was gegaan. Van de landpoot werd destijds aan gekondigd, dat er vier verschillende cursussen zouden worden opgezet, maar dat is volgens Brezet voorals nog tot Duurzaam Toerisme voor beleidsmakers en ondernemers be perkt gebleven. 'Daarin willen we ons gaan specialiseren.' De opleidingen die voorlopig met worden opgestart zijn duurzaam ontwerpen (eco- design), innovatie in de recreatie sector en maatschappelijk verant woord ondernemen. Volgens Brezet verzorgt de Texel Academie dit jaar nog twee cursussen duurzaam toe risme en er wordt op het kantoor aan de Warmoesstraat een landelijk sym posium over procedurele innovaties voor duurzaam toerisme voorbereid. 'Dat wordt alleen niet op Texel gehou den. Er komen 150 mensen en het lukt niet om die allemaal een dag deze kant uit te krijgen.' De nieuwe opzet van de jaarlijkse zwarte markt in manege Akenburg, die deze keer op zondag werd ge houden, bleek een goede greep. Op verzoek van veel verkopers zag de organisatie dit jaar af van de (dure) marktkramen en werden net als bij kofferbakmarkten plaatsen verhuurd. Dat zorgde voor een uitverkochte manegebak. Bijna zestig Texelaars boden zondagmiddag hun koopwaar aan. Stipt om twaalf uur werden de bezoekers, die al in een flinke rij voor de deur stonden te wachten, binnen gelaten en stroomde de manege vol. Bijna duizend betalende bezoekers passeerden de kassa. Desondanks was er voldoende ruimte om rustig de kramen langs te gaan en de koopjes uit er te pikken. Er werd af en toe flink onderhandeld, waarna de koop tot ieders tevredenheid werd gesloten. De aangeboden waar was zeer di vers. Complete bedden en fietsen verwisselden van eigenaar, maar ook handdoekhaakjes, kinderspeelgoed en cranberrycompote werden aan de man gebracht. Dit jaar geen kramen, maar afgebakende plaatsen op de zwarte markt in manege Akenburg. Bij EcoMare gingen de wenkbrau wen verbaasd omhoog, toen ze er pleidooien van de Europese kust- vereniging EUCC lazen. De kust- vereniging, waar EcoMare lid van is, pleitte voor het afschaffen van het uitzetten van zeehonden en daar wisten ze in De Koog niks vanaf. ■irtegenwoordigei s van acht organisaties die betrokken zijn bij de Texel Informatie Punten ondertekenden bij de VW gisteren een entract. (foto Gerard Tu en uitgebreid netwerk van digi- ale informatiezuilen waarop de wrist op elk moment de ge- enste informatie over het eiland an vinden. Geen toekomstfictie, iaar bijna realiteit. De huidige vijf exel Informatie Punten (TIP) op et eiland worden binnenkort uit- ebeid met nog eens acht tot tien iformatiezuilen. En Teso heeft er cht besteld voor op de nieuwe eerboot Dokter Wagemaker. On- i ernemers die er ook eentje willen, linnen contact opnemen met comare. mei van dit jaar zijn op vijf locaties ubliekscomputers geïnstalleerd met rider meer informatie over natuur, iltuur, excursies en andere activitei- nop Texel. De informatie over het and wordt verzorgd door EcoMare ide VW, die via internet een recht- reekse verbinding hebben met de iozuilen en de informatie up tot date iuden. Zelfs de weersverwachting worden geraadpleegd. Sinds de lerziektes zijn overwonnen, werkt het systeem goed, zo blijkt uit een gebruikersonderzoek. Tellingen ge ven aan dat op jaarbasis zo'n 64.000 mensen gebruik zullen maken van de vijf zuilen, ongeveer acht procent van het totaal aantal toeristen. Dat is een veel hoger aantal dan vooraf was in geschat. Zodra er meer zuilen bij ko men, kan het aantal gebruikers nog hoger worden. Nieuw snufje vormt het opvragen van dezelfde informa tie met een handcomputer (TDA), die werkt met behulp van GPS. Hiermee kan de bezitter vanaf elk gewenst punt informatie over Texel opvragen. Een aanvraag om voor de technische ontwikkeling hiervan geld beschik baar te stellen, is de deur uit. 'Texel zit op het gebied van informatie voorziening in de frontlinies', aldus Jan Kuiper van de projectgroep. De gebruiksvriendelijkheid van het huidige TIP-systeem (via een aan-- raakscherm) is groot. Kuiper: 'Zelfs mensen die wantrouwend tegenover computers staan, weten feilloos hun weg te vinden.' Kritiek was er ook, bij voorbeeld over de beperkte over zichtelijkheid en het ontbreken van filmpjes en spelletjes. Van alle gebrui kers besteedt bijna driekwart meer dan oppervlakkige aandacht aan het apparaat en de helft is er langdurig mee bezig. Vooral bij jongeren is het medium populair. De waardering over de informatie varieert van 'leuk' tot 'zeer zinvol' Van de mogelijkheid om bijvoorbeeld excursies te boeken via de zuil wordt maar weinig gebruik gemaakt. Nu de eerste fase van het project (plaatsing van de vijf eerste zuilen bij de VW, EcoMare, de RST, De Krim en Loodsmansduin) is afgesloten, zijn de eerste TIP-zuilen in eigendom over gedragen aan genoemde instanties. Afgesproken is dat de VW het be heer van de toeristische informatie drie jaar verzorgt, EcoMare blijft ver antwoordelijk voor de natuur- en mi lieu-informatie. Stichting Duurzaam Texel heeft een coördinerende rol, met als doel dat ook op andere plek ken zuilen worden geplaatst. Op dit moment hebben acht organisaties interesse getoond, waarvoor de stichting subsidie beschikbaar stelt. Hierdoor kost het basismodel van een TIP-zuil €6.850,-. Een model voor op een sokkel of op de balie kost €5.750,-. Bedrijven die interesse heb ben kunnen contact opnemen met Simone de Vries van EcoMare (tel. 317741). Een paar telefoontjes leerde dat er sprake was van misverstanden. Mede namens het EUCC was er een rapport aan de Tweede Kamer ge stuurd, waarin een vergelijking werd getrokken tussen de schade die gas winning in de Waddenzee kan veroor zaken en de schade die het uitzetten van zeehonden teweeg kan brengen. De conclusie luidde dat het uitzetten van zeehonden meer schade kan ver oorzaken, omdat zij in opvangcentra onbekende virussen kunnen op lopen, waarmee vervolgens het hele ecosysteem in de Waddenzee in de war kan worden gebracht. Het zou daarom beter voor de natuur zijn het uitzetten aan banden te leggen en het EUCC liet weten dat duidelijk te gaan maken bij het ministerie van Land bouw. Natuur en Voedselkwaliteit. Zeehond Hannes, die ontsnapte uit een Duitse dierentuin en in zee zwemt sinds zijn mysterieuze verdwijning bij de zeehondenopvang in Pieterburen, werd aangehaald als voorbeeld van hoe virussen kunnen worden ver spreid. Volgens dierenverzorger Henk Brugge had het EUCC beter eerst even met EcoMare kunnen bellen, voordat het rapport naar buiten werd gebracht. 'Dan hadden ze gehoord, dat wij niet tegen het uitzetten van opgevangen zeehonden zijn, maar wel tegen het uitzetten van zeehon den die zoals Hannes uit dierentuinen komen. Die zeehonden komen uit een gemixte pool met dieren en kun- Als het recht op een graf op een van de algemene begraafplaatsen verloopt, zou de gemeente daar aan algemene bekendheid moeten geven, zodat alle nabestaanden het weten en zich kunnen aanmel den om het recht over te nemen. Jet Drijver uit Den Burg wil dit idee aan het gemeentebestuur voorleg gen. Aanleiding is een mislukte po ging die zij heeft gedaan om het graf recht van een ver familielid over te nemen. Zij was te laat, omdat de rechthebbende al afstand had ge daan, zodat het graf werd geruimd en de gemeente het opnieuw kon uitge ven. Het recht op een graf duurt bij eerste uitgifte twintig jaar. Na het verlopen ervan neemt de gemeente contact op met de rechthebbende (of nabe staande), die kan besluiten het recht met tien jaar tegen betaling te verlen gen dan wel afstand te doen, wat betekent dat het graf opnieuw kan worden uitgegeven nadat het is ge ruimd. Op verzoek van de rechtheb bende kan het recht ook worden overgeschreven naar een echtgenoot

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5