Gerard van Es treft schaaklegende 7 Koploper SVO hard onderuit Oosterend knokt zich naar overwinning Evenementenbureau Zandbank verkocht TEXELSE COURANT" Herstel bij De Doorstoot Voetbalprogramma Winst voor Caspers Sportvissen Aspiranten Mareis in Enkhuizen J^ednjvigheid Dorp-tegen-dorp DINSDAG 16 NOVEMBER 2004 Gerard van Es (rechts) speelde tweemaal tegen schaaklegende Viktor Korchnoi. Jarenlang behoorde hij tot de wereldtop, tweemaal schaakte hij zelfs om de wereldtitel, beide ke ren in legendarisch geworden mat ches tegen aartsrivaal Anatoli Karpov. Zaterdag was hij één van de honderd spelers die in Bunschoten-Spakenburg mee dongen naar de plaatselijke open snelschaaktitel. Eén van de deel nemers die het geluk hadden tegen Viktor Korchnoi uit te komen, was Texelaar Gerard van Es. De inmiddels 73-|arige Korchnoi was speciaal uit Zwitserland overgeko men om mee te doen. Hoewel hij niet meer de geweldenaar van een kwart eeuw geleden is, is hij voor de meeste 'gewone' clubschakers nog steeds een flinke maat te groot, zelfs in wed strijden waarin hij maar vijf minuten bedenktijd voor de hele partij heeft Dat bewees hij in de voorronde van het toernooi in Bunschoten-Spaken burg, waarin hij de dertig jaar jongere Gerard van Es hardhandig van het Je spelers van biljartvereniging De Joorstoot uit De Cocksdorp hebben zich donderdag tijdens hun compe- itieavond hersteld van de matige prestatie van vorige week. Er werd «ter gespeeld en de partijen waren met hoge series snel afgelopen. Nieuwkomer Cees Weel pakte bij zijn febuut al direct de koppositie Hij wist Herman Laan met een gemid delde van ruim twee te verslaan. Ook Martijn Former is weer terug en wist net als Martien Boon allebei zijn par tijen te winnen De hoogste serie van de avond was met elf caramboles voor Raymond Steenhuizen. Uitslagen: H Laan-P. Zijm 0-2, J. Smit-R. Steenhuizen 0- 2, F Klok-M Former 0-2, W Homan-M Boon 0-2, C Weel-P Zijm 2-0, J Smit-F. Klok 2-0, R. Steenhuizen-M Former 0-2, H Laan-W Homan 2-0, C. Weel- H Laan 2-0, F. Klok-M Boon 0-2 bord zette en zich zonder probleem plaatste voor de hoofdgroep. Van Es leverde een fraaie prestatie door on danks zijn nederlaag tegen Korchnoi ook door te dringen tot de zestien spelers tellende hoofdgroep, die ver der bestond uit onder meer twee in ternationale grootmeesters en vier in ternationale meesters. Daarin speel de Van Es nogmaals tegen Korchnoi en hoewel hij opnieuw verloor, had hij ditmaal heel wat meer eer van in spanningen. Uiteindelijk eindigde de Texelaar met een score van 3 punten uit 15 partijen in de onderste regio nen. Korchnoi legde beslag op de vierde plaats. De andere Texelaars - Jaap Dros, Jaap de Wijk, Thomas Richter, Duco van der Kuijl en Frans Eijgenraam - konden geen potten breken. Wel had Dros de eer om tegen grootmeester Friso Nijboer uit te mogen komen, terwijl Richter tegen Dennis de Vreugd, eveneens grootmeester, speelde. Zaterdag 20 november Texel'94 A1 -Castricum A1 13.30 W'waard B1-Texel'94 B2 13.00 Koedijk MB1-Oosterend MB1 15.15 SRC C1-Texel'94 C1 12.30 Hollandia T. C1-Texel'94 C2 13.00 Texel'94 C3-Flevo C1 11.45 Texel'94 C4-W'waard C1 11.45 Oosterend C1-Kaagvogels C113.45 De Koog C1 -GeelZwart C2 13.45 HCSC D1-Texel'94 D1 10.00 Petten D1-Texel'94 D2 12.30 Texel'94 D3-JVC D5 11.45 Oosterend D1 -DWOW D1 11.45 Wiron D1 -De Koog D1 11.45 Texel'94 MD2-Berkhout MD1 10.30 WGW E1-Texel'94 E1 11.00 Texel'94 G1-WJ G1 13.30 Texelse pupillencompetitie Espagnol-ZDH F29.30 Fenny en Rob Caspers hebben de zesde ronde van de competitie van klaverjasclub Den Burg op hun naam geschreven. In de top van het klassement, waar Boogaard en Stapersma de eerste plaats wisten te heroveren, blijft het stuivertje wisselen. Fenny en Rob Caspers draaien al ja ren mee in de top van het klassement en hun prestaties waren dit seizoen tot nu toe wisselvallig te noemen. Maar deze ronde gingen de routiniers er eens voor zitten en scoorden zeer gelijkmatig 7224, goed voor de eer ste plaats en vier posities winst in het klassement. Guusta Linneman en Jitze de Vries maken een sterke periode door. Op vallend is daarbij de grote regelmaat waarmee de punten worden binnen gehaald. zonder echt hoge scores. Deze week wisten zij voor het eerst De Koog F1-Real Madrid 9.30 Deportivo-ZDH F1 9.30 SVC F1 -Barcelona 9.30 De Koog F2-SVO F1 9.45 SVO E1-SVC E1 10.30 Chelsea-Fulham 10.30 Blackburn-Everton 10.30 Liverpool-Manchester 10.30 Arsenal-ZDH E1 10.30 SVO E2-De Koog E1 10.30 Zondag 21 november Texel'94-Duinrand S. 14.00 DESS-Oosterend 14.00 Kaagvogels-De Koog 14.00 Schellinkhout-ZDH 14.00 Texel'94 2-Duinrand S. 2 12.000 Schagen 4-Texel'94 3 14.30 Den Helder 4-Texel'94 4 12.00 Oosterend 2-Succes 5 12.00 Kreileroord-De Koog 2 12.00 Texel'94 MA1-Berdos MA1 12.00 de 7000 punten te overschrijven Zij behaalden 7085 punten en stijgen van de zesde naar de vierde plaats in het klassement. Willem Koomen en Bart Weijdt gin gen deze competitie sterk van start, maar kampten daarna met een be hoorlijke inzinking. Vorige week zette echter het herstel al in, wat zij deze week wisten door te zetten met een mooie score van 6981 punten. Hier mee komt de top drie weer in zicht. Erik Boogaard miste deze week zijn vaste maat Rob Stapersma. Deze werd kundig vervangen door Vincent Witte, die het klaverjassen thuis met de paplepel kreeg ingegoten. Boog aard en Witte wisten elkaar uitste kend te vinden, wat resulteerde in 6935 punten. Deze score was vol doende om de leiding in het klasse ment terug te pakken. Corrie Zijm en Corry van der Slikke pakten met 6856 punten de vijfde plaats. Het gemiddelde was deze avond 6358 punten, er werden 34 marsen gespeeld. Boogaard en Stapersma leiden in het algemeen klassement, met een kleine voorsprong op John Vlaming en Erik Jan Geus. Ook Gerda en Freek Veeger doen het goed met een derde plaats op minder dan dui zend punten van de leiders. In de strijd om de koppositie in de hoofdklasse van het Texelse zaal voetbal verloor Oosterend 1 vrijdag met groot verschil van J'elleboog 1 (7-2). Of het nu kwam doordat Paul van Exel zijn rentree maakte bij J'elleboog of doordat Ooster end een off-day had, was moeilijk te zeggen, maar de Oosterenders konden in deze wedstrijd hun kop positie geen moment waarmaken. Door het verlies van Oosterend 1 nam Mantje 2, dat zelf met 10-5 van Oosterend 2 won, de koppositie over. J'elleboog 1 is inmiddels opgeklom men naar de tweede plaats, met twee punten minder dan Mantje 2. J'elleboog heeft nog wel een wed strijd tegoed. Klif won met 6-3 van De Krim 1 en hield daardoor aansluiting met de top. De ploeg staat nu vierde, vlak achter Oosterend. Vrijdag speelt Mantje 2 tegen Klif. Mantje 1 en ZDH 1 speelden in een uiterst onvriendelijke wedstrijd 2-2 tegen elkaar. Vooral de Zwaluwen lie ten zich nogal eens gaan, wat resul teerde in drie gele kaarten. Sportshop 1 moest in een doelpuntrijke wed strijd de punten aan Texel'94 1 laten. Bij de C-jumoren nam Sportshop C1 revanche voor een eerdere nederlaag tegen De Koog C2 en won nu met 2- 1 van dezelfde tegenstander. In de C- klasse zijn vier ploegen aan elkaar ge waagd. Naast Sportshop en De Koog zijn dat De Krim C1 en De Krim C2. Uitslagen. Klit MD1-De Knm D1 0-9; Sportshop C1-De Koog C1 2-1J'elleboog 5-KJil 3 12-4. De Krim 4-Klif 4 10-2; NIOZ 1-Klit 5 1-10; Klif C2- Texel'94 C1 1-9; De Knm C1-Oosterend C1 4- 2; Texel'94 6-Texel"94 5 1-6. De Kgog 1-De Krim 3 0-4, Klif 4-Texel'94 4 2-6 RAB 01-De Koog D1 0-13; Oosterend 3-De Krim 5 6-6; Klif 1-De Knm 1 6-3: Oosterend 1-J'elleboog 1 2- 7, Mant|e 1-ZDH 1 2-2; Sportshop 1-Texel'94 1 5-6; Mantje 2-Oosterend 2 10-5 Vier vissers deden zaterdag mee aan de vijfde wedstrijd in de winterserie van sportvisclub Texel. Terwijl af en toe een flinke bui viel. werd bij de asfaltmolen bij Oudeschild aardig gevangen. Nico Tessel eindigde als eerste met vijf vissen met een geza menlijke lengte van 107 cm. Tweede werd Poul Verhagen (3 vissen, 53 cm), derde Frans Bos (1 vis. 25 cm). Rem Kuyper kwam met één vis van 22 cm op de vierde plaats. De vol gende wedstrijd is de Sinterklaas wedstrijd van HSV De Snoek uit Wie- ringen. Vijf Texelaars doen mee aan deze wedstrijd bij Grootebroek, waar aan ongeveer 160 vissers deelne men. Bijna negentig minuten lang was Knollendam zondag heer en mees ter op Sportpark Sieme Keyzer in Oosterend, maar de thuisploeg weigerde zich zomaar bij een ne derlaag neer te leggen en ging er in de slotfase zowaar nog met de overwinning van door (3-2). n iVeimgen durfden het aan een uitslag e voorspellen. Vorig jaar was Ooster- md op eigen veld zeer succesvol en 'on het met 6-2, maar Knollendam ,am later revanche door voor eigen publiek met maar liefst 9-4 te winnen. Dit seizoen was Knollendam moei- g zaam begonnen, maar ging het de aatste wedstrijden erg goed. Ooster- ^jend won tot zondag vijf wedstrijden En verloor er twee. In de derde thuis wedstrijd van het seizoen kon trainer Jitze Beintema niet beschikken over geblesseerde Rinze Douma, de geschorste Alexander Witte en de takantie vierende Ger Vlaming. Daarom werd er een beroep gedaan Marcel Zegers, die in de basis begon, en Stefan Bremer en Steef Witte, die op de reservebank moch- 'en plaatsnemen. Vanaf het begin was Knollendam de beste ploeg. De bal ging snel rond en Ie verdediging van SVO werd met inkele afstandsschoten stevig op de proef gesteld. Keeper Marco Drijver was echter op dreef en behoedde zijn ploeg met knappe reddingen voor een achterstand. In de twintigste mi nuut werd het toch 0-1, toen Jan Bloem in een scrimmage voor het Oosterender doel de bal weg wilde schieten maar door twee tegenstan ders werd vastgehouden. Een derde speler van Knollendam kon de bal daardoor terugleggen op een vrij staande middenvelder, die beheerst raak schoot. Oosterender protest vood. g^en^ge.boor de scheids rechter, die zei geen overtreding te hebben gezien. Na deze domper begon het wat be ter lopen bij Oosterend, dat de bal rustiger rondspeelde. In de 35ste minuut werd het bijna 1-1toen Ed de Vries uit een prachtig genomen vrije trap vanaf de rand van het straf schopgebied de lat trof Nog geen minuut later was het wel raak. Schut ter was de mee opgekomen Bart Tuit- man. die de bal na een redding van de keeper voor zijn voeten kreeg en met een fraaie stift via de onderkant van de lat scoorde. Ook na rust had SVO het in de begin fase erg moeilijk. Dat resulteerde na een uur spelen in een doelpunt voor de gasten, toen een verre pass niet goed werd verwerkt en de spits sim pel kon afronden (1 -2). Bij Oosterend verdween daarna langzaam de hoop op een goed resultaat. Tot de 75ste minuut. Uit een aanval over vele schij ven belandde de bal bij Ad Guldemond, die vanaf twintig meter hard de lat raakte. In de herkansing was de meegelopen Bart Tuitman voor de tweede maal die middag zeer koelbloedig (2-2). Knollendam, dat met een gelijkspel geen genoegen nam, besloot in de slotfase meer risico te nemen en een verdediger naar het front te sturen. Doordat SVO'er Sil van Dijk zich naar het middenveld liet terugzakken, kreeg spits Guldemond erg veel ruimte. In vijf minuten tijd kon hij drie keer alleen op de keeper afgaan, maar steeds floot de scheidsrechter hem terug wegens buitenspel. Vijf minuten voor tijd werd het zelfs nog 3-2 voor de thuisploeg. Een verdedi ger van Knollendam ging in de fout, waardoor Bob Witte de bal zomaar kon oppikken. Hij ging goed door tot de achterlijn en gaf vervolgens een mooie voorzet op zijn broer Pim, die hard raak schoot, waardoor Ooster end de zesde overwinning van het seizoen kon bijschrijven. Zondag speelt de ploeg van Jitze Beintema in Benningbroek tegen DESS, dat alleen nog maar gewon nen heeft en bovenaan staat. Recreatievoetbal Oosterend-Texelse Boys 10.30 Het aspirantenteam van de Mareis trad zondag aan tegen Enkhuizen. Het spel van het jonge team lijkt ie dere wedstrijd beter te lopen. In het eerste en tweede kwart bouwde De Mareis onder leiding van coach Paul Inpijn een kleine voorsprong op. In het derde kwart hadden de Texelaars vooral moeite met de aanvallende ac ties van de tegenstander. Ook zal er meer getraind moeten worden op het nemen van vrije worpen. De Texe laars misten vanaf de vrije worplijn maar liefst twaalf ballen, Enkhuizen slechts vijf. Het laatste kwart begon nen De Mareis met een kleine voor sprong. Helaas besloot de tegen stander een full-court press te spelen, waarmee De Mareis slecht wisten om te gaan. Dit leidde tot veelvuldig bal verlies en weinig scores. De snelle tegenaanvallen zorgden ervoor dat na vier keer twaalf minuten een eind stand van 27-33 voor Enkhuizen op het scorebord stond. Scores: Nikki Kooger 5, Bas Vos 6, Bram Inpijn 2, Clarck Backer 7, Charlotte Hendriks 1, Marina van Maldegem 2, Frederik Standaart 4. Bureau Zandbank, dat sinds ruim vijftien jaar cursussen zeekanoën en tal van andere buitensportac tiviteiten organiseert, gaat over in andere handen. Eigenaren Ruud Verstraaten en Marieke Mast uit Den Burg hebben besloten zich volledig op hun werk in het onder wijs en het aanstaande ouder schap te richten. Het bedrijf wordt eigendom van Michel en Monique Gregoire. Beide echtparen troflen elkaar op het juiste moment. Terwijl Verstraaten en Mast al een tijdje op zoek waren naar een nieuwe eigenaar, orienteerden de Gregoires zich op de mogelijkheid op Texel een boterham te verdienen. Beiden komen al jaren op het eiland. Michel Gregoire al sinds zijn jeugd, en om de drukte van de Randstad te ontvluchten hadden ze twee jaar ge leden een huis in De Koog gekocht, dat weliswaar nog flink moest worden opgeknapt, maar waar ze tezijnertijd graag met hun twee kinderen wilden gaan wonen. Samen hadden ze een lange lijst gemaakt met branches waarin ze wel werkzaam wilden zijn, maar tot concrete plannen waren ze nog met gekomen Toen ze via-via hoorden dat Bureau Zandbank te koop stond, aarzelden ze met lang contact te zoeken. Michel Gregoire: 'Ik kende Zandbank al vanaf de op richting en vond het eigenlijk jammer dat het er al was, want zo'n bedrijf zou ik zelf wel willen hebben. Boven dien kun je zelf het wiel wel willen uit vinden, maar de vraag is het of het slim is elkaar in zo'n eilandeconomie te beconcurreren.' Een brede achtergrond kan de nieu we eigenaren niet ontzegd worden. Ze werkten in de zakelijke dienstver lening en detailhandel, voor gere nommeerde bedrijven als Deloitt en Cartier, en waren ook als zelfstandig ondernemer actief Zo runde de uit Amsterdam afkomstige Monique Gregoire een café. Bovendien kun nen beiden bogen op veel ervaring met het organiseren van evenemen ten. 'Ik heb bijvoorbeeld mountain bikecompetities in de Ardennen op gezet, Monique organiseerde beur zen voor Cartier', vertelt Michel Gre goire, die zelf oorspronkelijk uit Maastricht komt. Door hun achter grond beschikken de Gregoires over een 'groot relatienetwerk van poten tiële klanten' Beiden noemen zich 'uitgesproken (water)sportbeoefe- naars'. Aan de opzet van Zandbank willen ze met al te veel veranderen. 'Het bedrijf is met spectaculaire zeeavonturen, brandingkanoën, raften, klimmen, competitieve en ludieke spelactivi teiten een ware attractie en aantrek kelijk voor een grote doelgroep. Zandbank en Texel gaan heel goed samen. Met veel respect voor de na tuur en veiligheid', vinden ze. Wel lig gen 'op de tekentafel' nieuwe plan nen, onder andere voor de ontwik keling van slechtweeractiviteiten. 'Niet alleen de toeristen vragen hierom, maar ook de Texelaars zelf. zeker bij de jeugd. Wij verwachten dit op termijn te realiseren, maar con centreren ons nu eerst op de pro gramma's voor het volgende seizoen en een goede overdracht van de ex pertise van Zandbank.' Ruud Verstra aten blijft als adviseur en instructeur aan het bedrijf verbonden. Monique en Michel Gregoire zijn te lefonisch bereikbaar via 327686 of mobiel 06-54678054. Hun e-mail- adres is mgregoire@texel.com. Bu reau Zandbank heeft ook een eigen website: www.actiefoptexel.nl. Michel en Monique Gregoire (links) hebben Bureau Zandbank overgenomen van Marieke Mast en Ruud Verstraaten (rechts). (Foto Koo-r VERVOLG VAN PAGINA 1 Op een gegeven moment kwam er :elfs een team naar me toe dat zei dat ze er mee zouden stoppen. Ik heb gezegd dat ze dat maar moesten toen, dat het geen probleem was. Ze zijn tóch gebleven. Ik vond het met zo erg, zo'n protest hoort er gewoon bij. Dat betekent dat iedereen lekker fa natiek is. En na afloop waren alle sporters weer vrienden. Evengoed denk ik dat de scheidsrechters wel wat stringenter hadden kunnen op treden. Ik zeg dat met om ze af te vallen, maar je had er een hoop ge donder mee voorkomen.' De toeschouwers, die veelal in de kleuren van hun team waren gehuld en de tribunes met z'n allen aardig vulden, vermaakten zich prima met het tumult en lieten zich af en toe flink horen. Toch werd hun geduld ook op de proef gesteld, want tussen de spellen door moest er soms lang worden gewacht. Bovendien waren met alle spellen even spectaculair om er lang genoeg in spanning naar te kijken, terwijl ook niet in alle gevallen en hoog ludiek gehalte had het spel waarbij op een parcours vol hindernissen zelfmeegebrachte onderdelen van een kostuum moest "Wen opgepikt, waarin één van de sporters roeiend met hockeysticks in een bootje op wieltjes de finish moest zien te bereiken. De farters van Den Hoorn hulden hun deelnemer In - hoe toepasselijk - een loodsenuniform. direct duidelijk was wat de bedoeling was. Een volgende keer zou de scheidsrechter of speaker er goed aan doen even de tijd te nemen om de opzet uit te leggen. Nu moesten de toeschouwers zich tevreden stel len met het commentaar van de im mer enthousiaste Martin Trap en die leek ook met van alle details op de hoogte. De vraag is bovendien of de mensen op de tribune alles goed hebben gehoord, want tussen het geroezemoes van publiek en sporters was de stem van de speaker met al tijd even goed te horen. Een welkome onderbreking vonden de meeste toe schouwers wel de swingende optre dens van het dweilorkest dat 's och tends nog de intocht van Sinterklaas in Alkmaar had opgeluisterd. Een moment van rust vormde, net als vijf jaar geleden, het spel waarbij de denktanks in actie kwamen Elk team bestond naast tien sporters en twee coaches uit drie denkers, die geacht werden het nodige van de historie en cultuur van het eiland te weten. Zij kregen allemaal dezelfde twintig vra gen voorgelegd, bedacht door de organisatie van de Wampex en ge presenteerd door quizmaster André van der Vliet. Vragen gingen onder meer over het eerste TESO-schip met de naam Dokter Wagemaker, de ge schiedenis van de Wampex. het nieuwste boek van Marianne Witte en de naam van de nieuwe gemeente secretaris. De Waal. dat tot dan toe matig had gescoord, won dit onder deel en omdat het bovendien de jo ker had ingezet, maakte Texels klein ste dorp plotseling een sprongetje in het klassement. Favorietenrol De prestatie van de Waalders viel in het met bij die van Den Hoorn, al waren de Hoornders zelf zich daar lange tijd met van bewust De favorietenrol leek eerst weggelegd voor Oudeschild. dat het eerste spel won en dankzij de vroege inzet van de joker goede zaken deed. Al snel daarna kwam ook De Koog op stoom, terwijl Den Hoorn, dat in het eerste spel de finish niet bereikte, al direct op een onoverbrugbare achter stand leek te zijn gezet. Gaandeweg trad het herstel in bij de Hoornders, die twee spellen voor het eind ech ter nog vijfde stonden en daardoor door niemand als kanshebber wer den gezien. Maar door een derde plaats van de denktank, waarbij de score werd verdubbeld door de joker, werden behoorlijk wat punten verza meld. In het laatste spel, waarin ter plekke afgezaagde sjoelstenen via een opblaasbare stormbaan naar een sjoelbak moesten worden gebracht, was Den Hoorn niet te kloppen Dat was vooral te danken aan Henk de Ruyter, die in hoog tempo bleef door zagen - en zijn teamgenoten daarmee steeds van voldoende munitie voor zag - en Christa Bakker-Kamminga, die onverstoorbaar de ene na de an dere schijf raak schoof. Toen ten slotte Johan van der Ster er in navol ging van Erwin Koning van Oude schild en Dirk Trap van Oosterend in slaagde tweeëneenhalve minuut op de bewegende surfplank - een va riant op de bekende rodeostier - te blijven staan, begonnen ook de Hoornders zelf te geloven dat ze mis schien wel een derde prijs hadden veroverd. Het werd een gedeelde eerste en daarmee was het feest compleet. Oosterend werd op gepaste afstand van De Koog en Den Hoorn derde. Oudeschild moest z'n bliksemstart bekopen met een vierde plaats. De Waal werd vijfde. De Cocksdorp zesde en Den Burg moest zich tevre den stellen met de zevende en laat ste plaats. Dat was een teleurstelling voor Texels grootste dorp, dat vijf jaar geleden nog de overwinning deelde met De Koog. maar nu moeite had een team op de been te brengen Tekst en foto's Joop Rommets Om een kistje te kunnen openen moesten sleutels van het plafond worden gehaald

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 7