Amateurtje speelt plattelandskomedie in De Waal Grappige scènes in matig stuk goed voor leuke avond 2 Messengers vieren dertigste verjaardag teso TEXELSE COURANT Inzamelingsactie groot succes Snertwedstrijd Cursus vaarbewijs Horecavergadering Sint aan huis voor goed doel Kerstagenda Vakantiekrant Kerstartikelen van Amnesty Borden Mijn idee... Agenda oud Papier Hoogwater te Oudeschild TEXELSE^COURAN Wereldmarkt in De Fontein DINSDAG 23 NOVEMBER 2004 Een lichte geur van gras en brand stof trok zaterdagavond door dorpshuis De Wielewaal. De spe lers van toneelvereniging 't Ama teurtje waren niet te beroerd een gazonmaaier het toneel op te rij den. Tot veel hilariteit van het pu bliek werd met een hoop kabaal een paar rondjes gereden, terwijl één van de spelers aan het telefo neren was. Het was exemplarisch voor de plat telandskomedie De Ossewei van Ad en let Wouters die 't Amateurtje op voerde. Het verhaal was met hoog staand, maar bevatte wel diverse af zonderlijke grappige scènes. Doordat die ook leuk werden gebracht, werd er veel gelachen in de nagenoeg uit verkochte zaal. Het verhaal speelde zich af rond de vrijgezelle boeren Henk (Gooitzen Kedde) en Kees (Henk Slikker) die het plan hebben opgevat een mini- camping op hun land te beginnen. De aardappelen en de uien brengen niet zoveel meer op, maar met een mim- campmg kan er toch geld in het laa tje komen. Kees ziet niet zoveel in de plannen van zijn broer, omdat hun al twintig jaar geleden overleden vader een camping nooit zou hebben ge wild. Zijn weerstand is echter als sneeuw voor de zon verdwenen als de stadse dames Joke (Willemijne Keijzer) en Hedy (Marleen Koger) die toevallig op de boerderij verzeild ra ken, laten weten graag te komen kamperen. Tegen die tijd zijn in het stuk al diverse opzetjes voor toekomstige misver standen opgeworpen, zonder dat die misverstanden zich later daadwerke lijk voordoen. Een van die opzetjes is een conversatie waarbij Henk praat over een natuurcamping, terwijl Joke het over een nafurisfencamping heeft. Stof voor verwarring, maar het opzichtige verschil in woordgebruik keert echter in het geheel niet meer terug. Ook wordt het naarmate het stuk vordert eigenlijk steeds onduide lijker waar het verhaal naartoe gaat, maar het spel van 't Amateurtje bleef aangenaam en onderhoudend. Overtuiging Met name Slikker zette met overtui ging en enige overdrijving een niet al te slimme en terughoudende boer neer, zonder dat het banaal of flauw werd. Kedde toonde zich de wat slimmere en initiatiefvollere van het stel. Een mooie rol was ook wegge legd voor Karin Gaasbeek die de wat stuurse huishoudster Katrien speelde. Katrien zorgt al twintig jaar voor Henk en Kees, waardoor ze voor hen een soort vanzelfsprekendheid geworden is waar ze geen rekening mee hoeven te houden. Dat zint Katrien allerminst. Boos kwakt ze tij dens het eten de stamppot van uien en peen op het bord van beide heren als die haar buiten de camping plannen hebben gehouden. De wijze waarop ze haar er daarna alsnog bij betrekken, tekent het gemak van Kees en Henk. In hun ogen kan Katrien best het onderhoud van de gehele camping voor haar rekening nemen. Katrien vindt steun bij veeboer en beroepssjacheraar Ko die uit eigen gewin wel wat ziet in de camping. Ko werd gespeeld door Ben Roest en hij leek zich volledig thuis te voelen in zijn rol. Gekleed in een groen werk- kloffie en met zijn rustige donker bruine stem zette hij een personage neer dat zich niet gek liet maken en werkelijk overal handel in zag Het leidde tot één van de leuke afzonder lijke scènes, waarin hij met Henk en Kees de toekomstige inventaris van de camping samenstelde. De broers zijn te bescheten een cent meer uit te geven dan nodig is, maar Ko ziet toch voldoende mogelijkheden binnen hun beperkte financiéle marges. Hij kan tweedehandstoiletpotten leveren ('ze zijn alleen een beetje geel'), een aanstaand faillissementje levert wel wat leuks op en hij heeft voor een zacht prijsje ook nog een partijtje stroomkabels in de aanbieding. 'Ze voldoen niet helemaal aan de ARBO, maar de stroom gaat er aan de ene kant in en komt er aan de andere kant ook weer uit.' Lapjes stof Een andere leuke scène ontstaat, wanneer Joke en Hedy hun tent heb ben opgezet. Kees vindt opeens de BH van Joke op de grond en vraagt zich oprecht af wat 'die twee lapjes stof met een touwtje' moeten voor stellen. Joke legt hem uit dat die voor 'haar twee blonde jongens' zijn. Ver leidelijk lokt ze de volstrekt onbegrij pend kijkende Kees de tent in voor nadere tekst en uitleg over haar blonde jongens. 'Nou, dat zie je ook niet elke dag', klinkt het even later droog vanuit de tent. Een andere gast op de camping is mijnheer Schimmelpenning, die werd gespeeld door Jo Zoetelief. Zijn hou ding straalt al vanaf het begin iets kaarsrechts en onkreukbaars uit en dat blijkt later in overeenstemming met zijn beroep. Het laatste perso nage was in handen van Richard Eelman die vertegenwoordiger Jeroen Kleijsteker van de Zuidelijke Land- en Tuinbouworganisatie speelt. Hoewel een kleine rol, zette Eelman wel het meteen beeld neer van een vertegenwoordiger met een vlotte snelle babbel. Alleen de debuterende Koger leek in het begin haar tekst meer op te zeggen dan te spelen, maar ook zij was al snel in de pas met de anderen. Keijzer liet opnieuw zien een stabiele kracht te zijn die met gemak is opgewassen tegen uiteen lopende soorten rollen. De Ossewei eindigde als verwacht. In de laatste minuut vielen opeens alle rode draden, die tot dan nagenoeg uit het zicht waren verdwenen, samen. Schimmelpenning bleek een belas tinginspecteur te zijn die tijdens zijn verblijf op de camping had vastge steld dat Katrien zwart werkte, Joke zwart bijkluste naast haar uitkering, Ko zwart handelde en dat de cam ping illegaal was doordat de ge meente de vergunning had gewei gerd. Hij kondigt aan er werk van te maken, waarna Kees als uitsmijter roept dat vader toch gelijk had en dat ze geen vreemden op het erf hadden moeten toelaten. Ondanks het wat tegenvallende ver haal hadden de zaal als de spelers duidelijk een avond en daar ging het om. Een tip voor een volgende keer. Het verhaal, dat zich afspeelde in Zeeland, had met een kleine ingreep zo vertexeld kunnen worden. Dan had er met over de gemeente Veere, Omroep Zeeland of de milieustraat van Serooskerke gesproken hoeven worden, maar had dat gemeente Texel, TV Noord-Holland en bijvoor beeld De Hamster kunnen zijn. Dat iets lokaals en herkenbaars aanslaat bleek bijvoorbeeld tijdens een tele foongesprek tussen Henk en Schim melpenning, waarbij Henk de naam niet goed verstond en vroeg of hij Braspenning aan de lijn had. De regie van het stuk was in handen van Henk Tjepkema. Thea Hin was souffleuse. Hennie Ploeger kapster en de grime werd verzorgd door Ria Kleinveld, Petra Brans en Juul Swarthof. Licht en geluid waren in handen van Bert Keijser. Jeroen van Hattum Boer Kees (Henk Slikker) heeft plaatsgenomen op de gazonmaaier die zwarthandelaar Ko (Ben Roest) net heeft geleverd. Boer Henk (Gooitzen Keddevraagt of het wat stiller kan, terwijl huishoudster Katrien (Kann Gaasbeek) op de achtergrond de was doet. De Operatie Schoenendoos van de gezamenlijke kerken is een groot succes geworden. Afgelopen za terdag konden 230 gevulde schoe nendozen worden overgebracht naar het inzamelpunt in Broek op Langedijk, waarvandaan ze verder zullen reizen naar kinderen in arme landen. Bij Operatie Schoenendoos, een najaarsactie die dit jaar tien jaar be staat, vullen kinderen een schoenen doos met schoolspullen (schriften, pennen, potloden), speelgoed (een knuffel en klein spelletje) en toilet artikelen (washandje, zeep, kam). De dozen worden op de plaats van be stemming door kerkelijke partners uitgedeeld aan kinderen in vluch telingenkampen, sloppenwijken, weeshuizen en ziekenhuizen. Hierbij wordt geen onderscheid gemaakt naar culturele, etnische of religieuze achtergrond. Op Texel werd de actie ondersteund door de gereformeerde kerk, de her vormde kerk, de baptistengemeente, Jan en Paula Brouwer, de protes tantse Waddengemeente Texel en De Akker. De actie werd met kerkdien sten in Oosterend en Den Burg afge sloten. In Oosterend gebeurde dit met een feestelijke kmderdienst waarin het thema 'geven en delen' centraal stonden en werd gedanst onder leiding van Klarina Combé. Op de Texelse Golfbaan speelden zondag 32 golfers de jaarlijkse snert wedstrijd. De spelvorm was four some, waarbii twee spelers als team zowel de par-3 baan als de grote baan liepen. Beide golfers mochten afslaan, waarna met de bestliggende bal verder gespeeld werd en waarbij ieder om de beurt een slag deed. De beste score over achttien holes werd behaald door Margreet de Graaff en Koos Jongebreur, die 34 stable- fordpunten maakten. Tweede werden Irene Schuijl en Jan Kager met 33 punten, vóór Alain Hirschler met Jan Heemskerk met 32 punten. De longest drives werden geslagen door Janneke Kampstra en Reynier de Graaff en de neary's waren voor Koos Jongebreur en Janneke Kampstra. Na afloop werd er in Het Hanenhuus gezamenlijk snert met roggebrood gegeten. Voor watersporters die niet de moge lijkheid hebben gedurende een aan tal maanden een avondcursus te vol gen voor het behalen van hun vaarbewijs, geeft Cadans Charters uit Harlmgen een vijfdaagse cursus aan boord van eén van zijn schepen. Onderwerpen als manoeuvreren, het uitzetten van een koers, verlichting en reglementen, worden op die manier in de praktijk aangeleerd. In deze In hotel Opduin in De Koog wordt dinsdag 7 december de jaarlijkse ledenvergadering van Koninklijk Horeca Nederland, afdeling Texel, gehouden. Op de agenda staat on der meer het beleidsplan voor de horeca 2005-2008, waarin aandacht voor de uitgifte van slaapplaatsen, de sluitingstijden van de cafés en het tegengaan van (geluids)overlast. De vergadering begint om 20.00 uur. Na het officiële gedeelte worden de aan wezigen rondgeleid door het ver bouwde Opduin. cursus worden in de avonduren de complete theorie voor het Vaarbewijs II en het basiscertificaat marifoon behandeld. Overdag wordt de theo rie op IJsselmeer en Waddenzee in de praktijk getoetst. Voor het vaarbewijs I wordt een inten sieve weekendcursus aangeboden aan boord van een hotelschip in Harlingen. De cursus duurt van vrijdagmiddag tot zondagmiddag, maaltijden en overnachtingen vinden plaats aan boord van het hotelschip. Voor meer informatie: Cadans Char ters. tel. 0517-413636 of www.ca- dans-charters.nl. Wie een persoonlijk bezoek van Sin terklaas op prijs stelt, kan onder meer de gereformeerde kerk van Den Burg inschakelen. Nicolette van Kooten (tel. 311203) onderhoudt dagelijks contact met de goedheiligman en vult zijn agenda in. Een bezoekje van een half uur kost €20,-. Het geld wordt besteed aan een goed doel, zoals Kinderen in de Knel, een kinder programma van Kerk in actie. Organisaties en instellingen die in de periode rond kerst en nieuw jaar activiteiten organiseren wordt gevraagd deze door te geven aan de redactie, zodat ze kunnen wor den opgenomen in de agenda van de Kerstvakantiekrant die op vrij dag 24 december verschijnt. Op geven via telefoonnummer 362620, fax 323000 of e-mail redactie@texelsecourant.nl. Amnesty International heeft van don derdag 25 november tot en met za terdag 4 december een stand in Tusse de Banke. Vrijwilligers verko pen er uiteenlopende (kerst)artikelen, zoals kerstkaarten en kaarsen, maar ook een lekkernij als cranberrygelei. De opbrengst komt ten goede aan de mensenrechtenorganisatie zelf. Tusse de Banke is geopend tijdens winkeltijden. Waarin een klein dorp groot kan zijn. Zo hoor je niks over De Waal, zo staat het kleinste dorp krant na krant in het nieuws. 'Nieuwe ro tonde baart zorgenlees ik. Teveel licht, te hoge aanrijsnelheden, be wegwijzering voor fietsers onduide lijk, snelheidscontrole politie op verkeerd tijdstip en misschien, zo opperde burgemeester Geldorp, nog een verkeerde inrichting. Dat laatste lijkt me onwaarschijnlijk. Alle gemeentelijke beslissingen gaan over zóveel schijven en passeren de burelen van evenzoveel ambtena ren, terwijl dure overkantse onder zoekbureaus zich over onze Texelse problemen buigen en Corry Heijne op de centen past in onze aller minst tot wegsmijten uitnodigende situatie. Hier kan niks fout zijn; ook de verkeerscommissie zal de zaak heus van tevoren nuchter hebben bekeken. Nu wil ik wel bij de opmer king van Heijne, dat lichten bijdra gen aan de verkeersveiligheid, een klein vraagtekentje zetten. Zijn de verkeersdeelnemers in de eerste plaats niet degenen die door hun rijgedrag die veiligheid moeten be vorderen? Maar goed, als niet-des- kundige ben ik gisteren eens met kritische blik door en rond De Waal gefietst. Hoe kan hier iets misgaan, vroeg ik me. af. Alles staat aange- geven en Texel staat niet bekend om zijn groot aantal analfabeten en blinden. In de gauwigheid telde ik éénentachtig verkeersborden, elf driedubbele komborden met zo 'n fraaie groene golf, een paar VW- route bordjes, nog wat loslopend spul en een aantal zeer opvallende rood-witte schrikhekken. Fantas tisch! Als ik dat vergelijk met eilan den als Jersey en Guernsey bijvoor beeld, waar ze een minimum aan borden hebben en veel verkeers- aanwijzingen gewoon op het weg dek zijn aangebracht, kun je De Waal met stip op de kaart plaatsen als Bordendorp. Ik vond het dan ook heerlijk om te lezen dat inrij dend camperverkeer aanleiding kan zijn om ook bij het Vermanings pad en zelfs al bij de ingang van het dorp nóg een paar nieuwe borden te plaatsen. Verrukkelijk toch? Ka rakteristiek De Waal met zijn dijk vol bomen en straten vol borden. Bo men kunnen ten prooi vallen aan iepziekte, maar borden? Er is vast nog wel een potje voor een paar extra en de mensen moeten ten slotte ook aan het werk gehouden worden. Pien Verberg Remco Hakkerf begeleidde The Messengers enkele malen op plano. In hel midden achterin dirigent Jaap van der Slikke, die voor deze gelegenheid zelf had plaatsgenomen tussen het koor. ff0"3 Morch aviimri Leden van gospelkoor The Messen gers hebben zaterdagavond hun der tigste verjaardag gevierd. Dat deed het gezelschap met een concert in de gereformeerde kerk van Den Burg, dat onder leiding stond van dirigent Jaap van der Slikke Het optreden viel zeer in de smaak bij de circa 160 toe hoorders. Uiteraard bestond het pro gramma vrijwel volledig uit religieuze liederen, maar dat nam niet weg dat variatie hoogtij vierde, mede dankzij gospelgroep Joy! en Remco Hakkert De componist, zanger en pianist, die bekend is van onder meer EO-televi- sieprogramma Nederland zingt, be wees solo en als begeleider zijn veelzijdigheid en toonde zich boven- Dinsdag 23 november: In dorpshuis De Bijenkort begint om 19.30 uur een openbare verga dering van burgemeester en wet houders en de dorpscommissie van Oosterend. In Tusse de Banke op de Groene- plaats komt om 20.00 uur de af deling dialect van de Historische Vereniging bijeen. De FNV Vrouwenbond heeft vanaf 20.00 uur een bijeenkomst in de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg. March Heijnen vertelt over haar werk als maatschappe lijk werker. In hotel De Pelikaan nabij De Koog begint om 20.00 uur een bijeen komst voor akkerbouwers. Cen traal gespreksonderwerp is het Chltwoody-aaltje, dat in een cultuurgewas op Texel is aange troffen. In Cinema Texel draaien The Ter minal (aanvang 20.15 uur) en het tweede deel van Bridget Jones (20.30 uur). Woensdag 24 november: Van 11.00 tot 12.00 uur wordt op de Texelse golfbaan op De Krim nabij De Cocksdorp een intro ductieles golf gegeven. In De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg begint om 18.00 uur een diner voor senioren, verzorgd door de Stichting Welzijn Ouderen Texel. Hoe om te gaan met vrijkomende bebouwing in het buitengebied? Die vraag staat centraal tijdens een vergadering die om 19.30 uur begint in het gemeentehuis. Wie wil meepraten, kan zich opgeven bij Eveline Lindenbergh van de gemeentelijke afdeling Beleid en Grondzaken, tel. 362169. In de aula van OSG De Hogeberg begint om 20.00 uur de algemene ouderraadsvergadering. De schoolleiding gaat in op de verbouwingsplannen. Om 21.00 uur begint in Question Plaza in Den Burg een folkconcert van de Ierse zangeres Niamh Parsons. In Cinema Texel draaien The Incredibles (aanvang 13.45 en 16.00 uur), Pluk van de Petteflet (14.00 en 16.15 uur), The Terminal (20.15 uur) en het tweede deel van Bridget Jones (20.30 uur). Donderdag 25 november: In buurthuis Bethel in Zuid- Eierland begint om 20.00 uur een open klaverjasdrive. Deelname kost €1,50 per persoon. De afdeling Texel van de NBvP Vrouwen van Nu houdt vanaf 20.00 uur een bijeenkomst in De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg. Mevrouw Van Dapperen spreekt over de schilderkunst van Vincent van Gogh en Paul Gauguin. In Cinema Texel draaien de Neder lands gesproken versie van The Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 2. Kogerstraat, Boogerd, Willem van Beieren- straat, Jonkerstraat, De Zes, Schoonoordsingel, Wagenma kerstraat, Witte Kruislaan. Dl. 23 5.15 en 18.10 u. Wo. 24 6.20 en 19.10 u. Do. 25 7.05 en 19.55 u. Vr. 26 7 45 en 20.24 u. Za. 27 8.30 en 20.40 u. Zo. 28 8.50 en 21.07 u. Ma. 29 9.16 en 21.56 u. Di. 30 9.25 en 22.15 u. Incredibles (aanvang 18.45 uuije deel twee van Bridget Jon: (19 00 en 21 30 uur). Vrijdag 26 november: In De Buureton aan de Beatrixlas zijn tussen 14.00 en 15.00 u kaarten verkrijgbaar voor de kers viering van de ANBO, die op december wordt gehouden. Dee name kost €4,-. De afdeling Oosterend van a ouderenbond ANBO houdt vani 14.30 uur vergadering in Jeugdhuis in de Oranjestraat In boekhandel Het Open Boeki Den Burg wordt om 16.00 uur ht nieuwste boek van de Texefc schrijfster Joyce Pool gepress teerd. In de Meester Tinholthal van bt - sisschool De Fontein in Den Be - wordt van 17.00 tot 19.00 uur et Wereldmarkt gehouden. Dit in It kader van de landelijke campagr 'Kinderen spelen wereldwijd?' Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater De zon komt 28 november op om 08.24 uur en gaat onder om 16 32 uur, 26 november volle maan. In De Poort, achter de gerelo meerde kerk aan de Elemert Den Burg, wordt vanaf 19.00 uj bingo gespeeld voor het Eiland- lijk Diaconaal Project 'Amigo Colombianos'. In dorpshuis 't Skiltje in Oud: schild wordt vrijdag vanaf 20.0 - uur voor de 51 ste keer een klave jasdrive voor het goede doel houden. Aanmelden kan van 19.30 uur, deelname kost €3,l per koppel. Om 20.00 uur begint in De Slings bij EcoMare een lezing van profe sor C. de Jager over de vraag '2 er meerdere heelallen?' De te gang bedraagt €2,-. Leden vani sterrenwacht hebben gratis te gang. ei In het clubgebouw van Kotexaa de Abbewaal in Den Burg woi tot en met zondag de jaarlijksJO1 kleindiertentoonstelling geho; den. Deze is vandaag geoper van 20.30 tot 22.00 uur. In Cinema Texel draaien de Ned: lands gesproken versie van 11 Incredibles (aanvang 18.45 uu deel twee van Bridget Jon (19.00 en 21.30 uur en Manchur; Candidate (21.45 uur). Om de drukte de baas te kunns zet TESO vrijdag 26 novemberv 9.30 tot 16.00 uur een extra bo in. De veerdienst verzorgt dan der half uur een afvaart, zo» vanaf Texel als vanuit Den Held: Desondanks moeten automobili ten tussen 12.00 en 17.00 uur Den Helder rekening houden m wachttijden van een half uur. N dere informatie kan worden ve kregen via tel. 0222-369600 of mail info@teso.nl. De veerdien heeft ook een eigen websii www.teso.nl. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 ol 06 - 20 31 59 81 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advortontiecontrocten en aanbiedingen <V toe zijn van toepassing do Regelen voor het Advert of» wezen van de Stichting ROTA, gevestigd te Amstert^ zoals gedeponeerd bi\ do Kamer van Koophandel enf' brieken te Amsterdam ondor nummer 41198699 exemplaar van de Regelen voor hot Adv arteritis#»^ wordt op uw verzoek kosteloos toegezondon Abonnementsprijzen 2004: Per half |aar 33,65 32,10 (outomatw Per jaar 65,60 63,50 (automatK Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode- dien een charismatische persooniijk- heid. Veel bewcndering was er ook voor de vaste begeleider van The Messengers, Jan Kruithof, die op het orgel een prachtige improvisatie op een klassiek thema ten gehore bracht. Zijn solo was bijna adembe nemend, vonden sommige toehoor ders. In de Meester Tinholthal van De Fon tein in Den Burg wordt vrijdag van 17.00 tot 19.00 uur een Wereldmarkt gehouden. Dit in het kader van de landelijke campagne 'Kinderen spe len wereldwijd?' De kinderen van De Fontein verdiepen zich al enige tijd in de problemen van straatkinderen. Zo zijn zij onder andere bezig alt speelgoed te maken op eenzei manier als kinderen van de straal zouden moeten doen. Het is de doeling om deze zelfgemaakte si len te verkopen om het pref Amigos Colombianos voor sM kinderen in Colombia te steunen de markt wordt ook koffie en the: de Wereldwinkel geschonken.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 2