Noord-Hollands jongeren- panel spreekt zich uit \r Scholen tonen hun vindingrijkheid Winkel van Sinkel in nieuw jasje Provinciale Staten oord olland November 2004 www.noord-holland.nl ft I Commissaris spoorloos! O I Biologische bollen dankzij de provincie Noord-Holland Digitaal Het Meldpunt Regellast op www.noord-holland.nl Noord-Ho 11 and NU PROVIN CIE 1° Mantelzorg is van onschatbare waarde De provincie Noord-Holland wil de positie van mantelzorgers verder versterken en verbeteren Zorgen voor iemand die hulpbehoevend is, kan door omstandigheden je taak worden. Want wat doe je ais je partner, je vader, je moeder, je kind, je vriendin of je buur je nodig heeft? je neemt je verantwoorde lijkheid. De cijfers zijn indrukwekkend. Landelijk is driekwart van alle geleverde zorg het werk van mantelzorgers. Met andere woorden, slechts een kwart van alle zorg wordt beroepshalve verleend. Van de ruim 2.500.000 inwoners van Noord-Holland zijn zo'n 275.000 mensen mantelzorger. Dat betekent dat een op de negen Noord-Hollanders zich onbetaald en vrijwillig voor zijn naaste inzet. Mantelzorgers leveren dus een onschatbare bijdrage aan onze samenleving. Wij zijn hen daarom veel verplicht. Zij verdienen op de eerste plaats erkenning, en op de tweede plaats hebben zij recht op ondersteuning en belangenbehartiging. Hier werkt de provincie hard aan. In een driejarige landelijke campagne getiteld 'Ik? Ik ben mantel zorger', wordt de positie van de mantelzorger goed in de schijnwerpers gezet. De provincie ondersteunt deze actie. Onder dezelfde noemer zijn in Noord-Holland van 1 april tot 18 november van dit jaar tal van activiteiten georganiseerd, zoals bijvoorbeeld een discussie tussen mantelzorgers en huisartsen, een zeilweekend voor jonge mantelzorgers, boottochtjes, een tentoonstelling en verschillende voorlichtingsbijeenkomsten. Met mankracht en financiële bijdragen heeft de provincie Noord-Holland deze activiteiten gesteund. Maar ook de komende jaren wil zij de positie van mantelzorgers verder versterken en verbeteren. Op het programma staan projecten zoals belangenbehartiging van jonge mantelzorgers en wijkgerichte mantelzorgondersteuning. Omdat zorg vooral door mantelzorgers wordt verleend, dient de mantelzorger erkend en geholpen te worden! Bel voor meer informatie met de mantelzorglijn: 0900 - 20 20 996 of ga naar www.mantelzorg.nl. Voor informatie over mantelzorg in Noord-Holland: Hanna Blankevoort, 023 - 519 90 88, btankevoorth@noord-holland.nl In het collegeprogramma 'Bruggen slaan' werd het voornemen geopperd jongeren een stem te geven in de provinciale politiek. En dat gebeurde. Begin 2009 kwam het eerste jongerenpanel bijeen. Eind oktober presenteerde het zijn aanbevelingen met betrekking tot het cultuurbeleid. Inmiddels doet de politiek hier haar voordeel mee. Zestien jongeren in de leeftijd van veertien tot achttien jaar hadden zitting in het eerste panel dat met een concrete opdracht van Provinciale Staten aan het werk ging. Aan hen de taak om de provincie, aan de hand van een aantal aanbevelingen, te laten weten hoe kunst en cultuur voor jongeren toegankelijker kunnen worden gemaakt. Verschillende Statenleden begeleidden het panel. Begonnen werd met een onderzoek onder leerlingen van voornamelijk middel bare scholen. Hoe is hun beleving van kunst en cultuur? Cultuur is hip noch sexy, luidde de nuchtere conclusie. Op grond hiervan heeft het panel een wervender beleid voorgesteld. Dat jongeren als specifieke doelgroep benaderd moeten worden, bijvoorbeeld. En dat het goed is hen actief bij de voorbereiding en organisatie van culturele evenementen te betrekken. Dat het wellicht zou helpen, een jongerentijdschrift voor kunst en cultuur in het leven te roepen. En dat de website van de CKV-wijzer, promotor van Culturele en Kunstzinnige Vorming, misschien wat leuker kan. De Staten commissie Sociale Infrastructuur heeft verschillende aanbevelingen overgenomen. Maar hier blijft het niet bij. In 2005 wordt een tweede panel samengesteld en een nieuwe opdracht geformuleerd, jongeren die zich door het voorbeeld van het eerste panel aangesproken voelen, kunnen ook zelf hun stem laten horen. In kranten en tijdschriften en op internet zal de mogelijkheid tot inschrijving tijdig vermeld worden. Wie helpt mee de commissaris van de Koningin van Noord-Holland te vinden? De commissaris is spoorloos verdwenen in het statige provinciehuis Welgelegen in Haarlem! De provincie zoekt jonge speurders (7 -12 jaar) om het raadsel op te lossen. Eerste vraagvoor de speurders: hoe heet de commissaris eigenlijk? Is dat: a. Harry Potter b. Harry Slinger c. Harry Borghouts of d. Haagse Harry? Weet je het antwoord op deze vraag? Dan ding je mee naar deelname aan een spannende speurtocht in het provinciehuis in Haarlem! Uit de goede inzendingen worden vijf winnaars geloot. Zij mogen op dinsdag middag 28 december 2009 maximaal drie vriendjes of vriendinnetjes en een ouder meenemen naar het pro vinciehuis in Haarlem. Als de speurtocht is afgelopen, mogen alle deelnemers aan tafel schuiven voor een feestmaal mét de commissaris van de Koningin. Stuur je antwoord vóór 6 december 2009 naar: redactie Noord-Holland NU, postbus 3007, 2001 DA Haarlem. Of e-mail naar nhnu@noord-holland.nl Vergeet niet je naam, adres en leeftijd te vermelden! Prijswinnaars krijgen vóór 17 december bericht. Een fantastisch idee, dat nieuwe winkelconcept van ondernemer Bob Koedijker uit Koedijk. Het concept is bedoeld voor dorpjes en gehuchten met minder dan vijfduizend inwoners. In plaatsen waar de midden stand is geslonken en de algemene voorzieningen achterblijven, kunnen zijn Hart-Winkels uitkomst bieden; het zijn winkels van Sinkel In een nieuw jasje. Handig en altijd dichtbij. Stel je voor, je koopt een brood, een pond gehakt, snoepjes en een paar sokken, je laat een pasfoto maken, levert je fotorolletje in en krijgt je verzoolde schoenen terug, je leest de krant, maakt een praatje en drinkt een kopje koffie, allemaal in dezelfde win kel. Dat is het idee dat Bob Koedijker al op twee plaatsen, in Koedijk en Obdam, verwezenlijkt heeft en dat naar de smaak van de provincie navolging en uitwerking verdient. Met het oog op de leefbaarheid van het platteland zou het goed zijn als er meer van dit soort winkels kwamen en als daarbij het aantal publieke en private voorzieningen fors werd uitge breid. Volgens Koedijker kan dat. De bank, de biblio theek, het wijksteunpunt, de VW, wonenplus, de apotheek en wat niet al, stuk voor stuk kunnen zij periodiek of permanent bij de Hart-Winkel worden ondergebracht. Met deze uitgangspunten is het proefproject Hart-Winkels van start gegaan. Deelnemers zijn de provincie Noord-Holland, twaalf gemeenten uit Noord-Holland-Noord en de bedenker van het concept, Koedijker zelf. Voor de opzet van vijf nieuwe winkels, waarvan twee in een kern met minder dan tweeduizend inwoners, is een eenmalige subsidie van ongeveer anderhalf miljoen euro uitgetrokken. Het is de bedoeling dat de gemeenten voor goedkope huisvesting zorgen. De locaties voor de eerste Hart- Winkels worden nog dit jaar geselecteerd! Proefproject Hart-Winkels van start Colofon De Pagina Noord-Holland is een uitgave van de provincie Noord-Holland en verschijnt acht keer per jaar in een groot aantal huis-aan-huisverspreide nieuwsbladen In de provincie. Redactie en administratie: afdeling Communicatie provincie Noord-Holland, Postbus 3007,2001 DA Haarlem. Eindredactie: Arne Padt, tel (023) 514 39 04, fax (023) 514 41 55, e-mail: nhnu@noord-holland.nl De provincie Noord-Holland gaf onlangs in Hoorn het startsein voor een actie met biologisch geteelde narcissenbollen. Dankzij steun van de provincie Noord-Holland komen er meer dan een half miljoen biologisch geteelde narcissenbollen op de markt. De bollen zijn bovendien voor een belangrijk deel afkomstig van Noord-Hollandse telers. De narcissenbolletjes komen rechtstreeks van de kweker en zijn geteeld zonder kunstmest en chemische bestrijdingsmiddelen. En dat draagt natuurlijk bij aan een schoner milieu én aan een schonere bodem. Niet voor niets is een van de speerpunten uit het landbouwbeleid van de provincie Noord-Holland het stimuleren van milieuvriendelijke bollenteelt. En deze actie is daar maar weer eens een goed voor beeld van! Meer over Noord-Holland en het milieu? Kijk dan op www.noord-holland.nl! U kent ze waarschijnlijk wel, die ergernissen: een ingewikkeld formulier, onduidelijke regels of een veel te lange procedure. Dat kost vaak alleen maar tijd, geld en moeite. De provincie Noord-Holland wil daar iets aan doen. Dus nemen procedures te veel van uw tijd in beslag? Laat het ons dan voortaan weten op het Meldpunt Regellast! Ga naar de website www.noord-holland.nl om uw klachten of meldingen te omschrijven. Op die manier werkt de provincie met uw hulp aan het verminderen van de regellast! Heeft u een klacht voor het Meldpunt Regellast? Ga dan naar www.noord-holland.nl! In Nederlandse klaslokalen worden, door docenten en leerlingen, vaak opmerkelijke prestaties geleverd. Prestaties die aandacht verdienen. Om die reden is de nationale Onderwijsprijs ingesteld. In de inzendingen voor deze tweejaarlijkse prijs, een Initiatief van het Instituut voor Nationale Onderwijs Promotie (INOP), komt de vindingrijkheid van het Nederlandse onderwijs op verrassende wijze tot uiting. Alle provinciebesturen steunen het initiatief door provinciale voorrondes te organiseren. Landelijk doen er dus heel veel scholen mee. Voordeel is ook dat scholen de kans krijgen zich op z'n minst in eigen omgeving te profileren. Alle deelnemers presenteren een bijzondere activiteit of een project uit de gewone schoolpraktijk. Er zijn drie categorieën: primair onderwijs, 2) voortgezet onderwijs en 3) beroepsonderwijs en volwasseneducatie. In deze categorieën vallen ook de Noord-Hollandse winnaars die doorgaan naar de finale in het Beatrixtheater te Utrecht, op 26 januari 2005. Het zijn de basisschool St. Maarten uit Oudkarspel, Het Plein, school voor praktijkonderwijs uit Amsterdam en het Amsterdamse ROC, St. Maarten won met een speels project over omgangsvormen. Aanleiding waren pesterijen en de spanningen die deze teweegbrachten. Het Plein won met het praktijk gerichte project 'De Markt', dat met zijn markt- onderzoekjes en het slijten van zelfgemaakte spullen in een heuse kraam op de markt geen betere naam had kunnen voeren. Het ROC won met een project ter verbetering van het schoolklimaat door het organiseren van culturele en sportieve activiteiten en het stimuleren van integratie tussen verschillen de opleidingen en jaargroepen. Wie meer wil weten over deze en andere inzendingen kan terecht op www.onderwijsprijs.nl. De database op deze web site bevat een alsmaar groeiende lijst van inspire rende voorbeelden, stuk voor stuk getuigenissen van de motivatie, de inzet en de creativiteit van ons onderwijs. De 83 leden van Provinciale Staten zijn de gekozen volksvertegenwoordigers van Noord- Holland. Op deze pagina elke keer een tweegesprek tussen twee Statenleden over een ander onderwerp. Deze keer Klaas Breunissen (GroenLinks) en Meino Schraal (CDA) over het Arondéusvoorstel. Wat het voorstel inhoudt? Een jaarlijkse lezing met een debat tussen burgers en politici over actuele maatschappelijke thema's, geïnspireerd door de Noord-Hollandse kunstenaar en verzetsstrijder Arondéus (1894 - 1943). Breurussen en Schraal zijn in oktober met het voorstel gekomen. Het twee tal ziet naast de door de kunstenaar ontworpen wandtapijten in de Statenzaal nog een relatie tussen de provinciale volksvertegenwoordiging en Arondéus. "De provincie moet net zo eigenzinnig als Arondéus durven zijn", aldus Breunissen. "Een jaarlijkse lezing door een markante spreker met na afloop een debat kan daar zeker aan bijdragen. Dat is een goede manier om vrij met elkaar van gedachten te wisselen. En de controverse mag daarbij niet worden geschuwd!" Breunissen en Schraal willen ook dat er een tentoonstelling komt die gewijd is aan het leven en werk van Arondéus. Wat het tweetal vooral drijft bij dit voorstel is de gedeelde bewondering voor de kunste naar en verzetsheld. Schraal: "Arondéus heeft mij in het hart geraakt en dat heeft me de bezieling gegeven ter ere van zijn nagedachtenis aan de slag te gaan. Arondéus heeft in het midden van de oorlog, op een moeilijk moment voor het verzet, actie getoond. De aanslag op het Amsterdamse bevolkingsregister dat misbruikt werd door de nazi's was van grote betekenis voor de moraal van de bevolking. Dat hij als openlijk homoseksueel daaraan leidinggaf, mag in die tijd heel bijzonder genoemd worden en verdient aandacht, zeker nu de acceptatie van homoseksuelen in de samenleving meer en meer onder vuur komt te liggen." Breunissen voegt daaraan toe: "Arondéus kwam op voor zichzelf én voor anderen, en dat is dus inspirerend voor volksvertegenwoordigers. Het gaat erom dat je stelling durft te nemen als dat nodig is." Meino Schraal (CDA), Lauriergracht 4 HS, 1016 RL Amsterdam, tel. (020) 673 11 37, e-mail: m.schraal@tk.parlement.nl Klaas Breunissen, (GroenLinks), Oudeschans 12A 2R, 1011 KZ Amsterdam, tel. (020) 428 18 75, e-mail: Meino Schraal fl) en Klaas Breunissen (r) voor één van de door klaas.breumssen@wxs.nl Arondéus ontworpen doeken in de Statenzaal

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 9