Texelfonds: geld voor lokale goede doelen O0 Cjroen 7wartsjexehin het harL. Brand verwoest schepen in jachthaven Sunstig verblijfsadvies Ablahad zoekgeraakt Deel OSG bij verbouw ijdelijk naar Den Helder AMERICAN RASE Blunder pas na vier jaar ontdekt Qnder de pomp EcoMare buigt zich over bassins Opstal Schilling Muur ABN/AMRO Agrarisch Open les van gehandicapte muzikanten Bureau begeleidt komst hulppost TEXELSE - 'COURANT Leijdekkers IPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11932 VRIJDAG 26 NOVEMBER 2004 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg e Syrische familie Ablahad heeft im vier jaar lang voor niets in on- ikerheid en angst geleefd over >n dreigende uitzetting. Naar gis- ren aan het licht kwam heeft een immissie van de Immigratie- en ituralisatiedienst (IND) al op 16 itober 2000 geadviseerd een ver- ijfsvergunning aan het gezin te irstrekken. Dat gebeurde na een chtszaak die tegen de uitzetting as aangespannen en die door de D werd verloren. Door onduide- ke oorzaak is dat advies onderin in bureaulade terechtgekomen, ie kapitale blunder overschaduwt aanvankelijke blijheid die ont- ond, nadat op 11 november ein- ilijk de langgekoesterde ver- ijfsvergunning werd toegezegd. blunder kwam donderdagmorgen tn het licht toen een dolblije Gabriël Jahad zijn advocaat van Amster- rnse kantoor Hamerslag en Van iren wilde verrassen met taart, nu n asielaanvraag positief is gehono- >rd Daar was inmiddels bekend «orden dat de IND het positieve iwes al ruim vier jaar lang in de la d liggen. Al die tijd leefden Gabriël Linda Ablahad met hun vier kinde- Izak, Daniél, Maria en Dana tus- n hoop en vrees en hing de drei nde uitzetting als het zwaard van mocles boven hun hoofd. 'Gabriel eft me meteen opgebeld vanmor- n (donderdag, red.) en hij ontplofte «at. Het is schandalig wat hier is beurd. Binnen de IND hebben af- lingen compleet langs elkaar heen werkt en het positieve advies voor n verblijfsvergunning tot 16 okto- N 2005 is nooit doorgestuurd naar advocaat', briest Marijn Koenen, men met de Texelse Judith Kikkert eft zij zich over het Syrische gezin tfermd. Het tweetal staat de fami- bij in de juridische procedures te il de IND en helpt met het 'verta- van ingewikkelde, onleesbare even in gewone mensentaal, eet je je voorstellen wat dit de staat 1 heeft gekost. Iedere keer als de )een proces in deze zaak verloor, est de IND alle kosten betalen. Dat jebeurd van ons belastinggeld.' Naturalisatie familie Ablahad is niet van plan het lijte laten zitten. Koenen: 'Dit is na- irlijk onaanvaardbaar en wij zullen dat niet over onze kant laten gaan. We willen proberen deze ruim vier jaar in mindering te brengen op de pe riode die normaal gesproken moet verstrijken voordat het Nederlander schap kan worden aangevraagd.' Volgens informatie van de IND wordt een verblijfsvergunning met bepaalde tijd zodra deze is verlopen, omgezet in een verblijfsstatus voor onbe paalde tijd. Alleen bij wangedrag ge beurt dat niet. Zodra een gewezen asielzoeker vijf |aar legaal in ons land verblijft, kan een verzoek tot natu ralisatie worden ingediend en volgt het Nederlanderschap. Koenen en Kikkert willen namens het gezin pro beren de gemeente zover te krijgen dat die actie ondernemen om de ver streken tijd in mindering te brengen. Dat zou betekenen dat Gabriël en Linda Ablahad en hun kinderen al over driekwart jaar een aanvraag tot naturalisatie zouden kunnen indie nen. 'Ik vind dat wel het minste wat de IND kan doen', vindt Koenen. Blij Het begon allemaal zo mooi, halver wege deze maand Het getal elf kreeg voor het gezin Ablahad een bijzon dere betekenis. Op de elfde van de elfde kregen zij via hun advocaat te lefonisch te horen dat zij na elf jaar eindelijk legaal in ons land mogen blijven. 'Ze wilden er eerst nog niet mee naar buiten treden, omdat ze het eigenlijk niet konden geloven en eerst het goede nieuws zwart op wit wilden hebben', vertelde Judith Kikkert deze krant afgelopen woensdag. Kikkert voerde namens de familie het woord. 'Natuurlijk zijn ze blij, maar het besef is er nog niet helemaal. Ze hebben zo lang in onzekerheid geleefd en zijn door de jaren heen door alle toestan den beschadigd geraakt. Het enige wat ze nu willen, is rust. Bovendien zijn ze erg bescheiden en treden lie ver met op de voorgrond.' Het verhaal van Gabriël (39) en Linda is dan ook schrijnend. Als vluchteling kwamen zij met hun toen tweejarig zoontje Izak via mensensmokkelaars in Ne derland terecht, waar zij politiek asiel aanvroegen. Het gezin werd in 1995 ondergebracht in het asielzoekers centrum op Texel en kwam in contact met Marijn Koenen, die zich hun lot aantrok. In 1996 was het gezin uit geprocedeerd en leek uitzetting on- Lees verder pagina 5 erlingen van de beroepsafde- ^en van het VMBO gaan in het hooljaar 2006/2007 mogelijk een ar maanden les volgen in Den Ider. De OSG verwacht in dat hooljaar met de verbouwing van locatie Emmalaan bezig te zijn vooralsnog ziet het er niet naar dat voor de leerlingen van de oepsafdelingen vervangende mte op het eiland kan worden randen. liet rector Henk de Vries woens- Bvond weten tijdens de algemene lerraadsvergadering van de scho- Jemeenschap. Dat het moeilijk is langende ruimte op Texel te vin- J, heeft onder meer te maken met apparatuur en werktuigen waar de lingen mee werken. Volgens De s is het mogelijk als alternatief 'stageplekken te werken, zodat leerlingen hun praktijkgedeelte bij een bedrijf verrichten. Restaurant Het Proefkonijn gaat tijdens de verbouw waarschijnlijk ook een paar maanden dicht. Voor de leerlingen van de theo retische leerweg van het VMBO, de HAVO en het VWO kan naar verwach ting wel vervangende lesruimte op het eiland worden gerealiseerd. De OSG verwacht een groot deel van het schooljaar 2006/2007 nodig te hebben voor de verbouw en uitbrei ding van beide schoolgebouwen aan de Haffelderweg en de Emmalaan. De bouwtijd is volgens De Vries ge raamd op negen maanden. 'Het is de bedoeling dat alles in augustus 2007 is afgerond, zodat we het schooljaar 2007/2008 in de vernieuwde gebou wen kunnen beginnen.' De OSG Een felle brand verkvoestte gisteravond de catamaran van Rob Souverein in de verenigingshaven van Oudeschild. De brand werd veroorzaakt door de Waypoint One van Robin van den Braak die een eindje verderop brandend ronddreef in de haven. tFoio Jeroen van Hatium) Een felle uitslaande brand in de jachthaven van Oudeschild heeft gisteravond twee schepen ver woest. De gele sportvissersboot Waypoint One van Robin van den Braak en de catamaran Soef van Rob Souverein gingen in vlammen op. De tien meter lange boot van Van den Braak zonk in de pas santenhaven, de catamaran van Souverein verdween half onder water in de verenigingshaven. De brand ontstond volgens een woordvoerder van de politie in de Waypoint One. De technische recher che doet vandaag onderzoek naar de oorzaak. Toen de brand begon, lag het polyester schip afgemeerd aan een steiger in de verenigingshaven. Nadat de touwen waren doorge brand, geraakte de boot op drift, waardoor de iets verderop gelegen catamaran werd aangestoken. De strop voor Souverein was groot, om dat hij net klaar was met een renova tie van het vaartuig die twee jaar had geduurd Ook het kleine optimistje dat naast zijn catamaran op de stei ger lag, raakte beschadigd doordat een omvallende mast een gat in de bodem sloeg. De houten met een epoxielaag omhulde Soef brandde volledig uit. Dat ging een paar keer gepaard met hevige knallen door gasflessen die ontploften Doordat de Waypoint One op drift raakte, werd de brandweer bij aan komst geconfronteerd met twee brandhaarden op het water. Boven dien vloog een deel van een steiger in de verder lege passantenhaven in brand, doordat de brandende boot door de zuid- tot zuidwestenwind door de doorgang tussen de vereni gingshaven en de passantenhaven was gedreven. Ingrijpen van de brandweer voorkwam dat de brand op de steiger zich kon doorzetten. Wel ging een stroomkast in vlammen op. Het blussen van de ronddrijvende boot was een onhaalbare kaart. Het werd wel geprobeerd, maar het was al snel duidelijk dat het vanaf de kant niet te doeruwas. Het bluswerk werd bemoeilijkt door de dichte mist De brandweer was aanwezig met twee tankautospuiten en twee assistentie- wagens. De brand op de boot van Van den Braak hield geruime tijd aan, doordat het schip zo'n 800 tot 900 liter brand stof in de tanks had zitten. Het schip bleef ondanks de vlammenzee lang drijven, doordat de brandstoftanks van roestvrijstaal waren. 'Het was tot waterlijn afgebrand, maar bleef op die tanks drijven', aldus havenmeester Nik Smit. Nadat het schip was gezon ken, heeft Rijkswaterstaat met een zogeheten skimmer de meeste olie met het water gehaald. 'Dat was door de gunstige wind in de noordhoek gedreven. Een skimmer is een soort zuigmond waarmee het toplaagje van het water wordt gezogen.' Volgens Smit was het niet mogelijk geweest dat het brandende schip naar het tankponton met benzine en diesel nabij het havengebouw was gedreven. 'Dan had het om een hoek geblazen moeten worden.' Gistera vond was de planning dat het schip vanochtend van de bodem zou wor den gelicht. Rijkswaterstaat zou daar bij aanwezig blijven met de skimmer om restanten van de brandstof op te vangen. Het is met bekend hoeveen diesel er is verbrand en hoeveel er gisteravond nog aan boord zat. Vol gens Oudeschilders en voorzitter Jook Nauta van Waddenhaven Texel was het de eerste keer dat er plezier vaartuigen in de jachthaven zijn ver brand, Hoe groot de schade was, was gisteravond nog moeilijk te zeg gen. Smit; 'Dat moeten we bij dag licht maar eens bekijken.' denkt erover eerst het ene en dan het andere schoolgebouw te laten aan pakken, zodat er altijd een gebouw voor lesgeven beschikbaar is. Het tot stand brengen van tijdelijke vervangende lesruimte wordt een taak van de projectmanager die de verbouw en nieuwbouw van de OSG gaat voorbereiden en begeleiden. De gemeenteraad heeft in mei €415.000,- beschikbaar gesteld voor tijdelijke huisvesting. Als mogelijke locatie noemde De Vries het voorma lige A-veld van het voormalige SV Texel waar volgens planning in 2008 de bouw van het nieuwe gemeente huis van start moet gaan. Voor die tijd zouden er noodlokalen kunnen staan. De Vries merkte op dat het elders huisvesten van de leerlingen een las tige klus wordt, omdat de OSG mo menteel 912 leerlingen onder haar dak heeft. 'Dat is overdag de groot ste concentratie van Texelaars op het eiland.' Het inzamelen van particulier geld ten bate van plaatselijke goede doelen. Dat is het streven van de Stichting Gemeen schapsfonds Texel die vanmiddag is opgericht. Het betreft een zogeheten lokaal gemeenschapsfonds, dat werkt vol gens een inmiddels vooral in het buitenland beproefd sys teem. Na 's Hertogenbosch, Eindhoven en Winterswijk is Texel de vierde gemeente in het land waar een dergelijk fonds van de grond komt. sielzoek (redactiemexelsecourant nl) De buitenbassins voor zeehonden bij EcoMare ondergaan over een tijdje een vernieuwing. Een werk groep met medewerkers van het centrum voor wadden en Noord zee is aan het bekijken op welke manier de bassins voor zowel be zoekers als de zeehonden aantrek kelijker kunnen worden gemaakt. Volgens dierenverzorger Henk Brugge wordt onder meer gedacht aan speel plaatsen voor de zeehonden, lig- plateaus, waterstralen waar ze door heen kunnen zwemmen en een soort speelplekken. 'De zeehonden verve len zich in de huidige bassins.' De buitenbassins zijn het enige deel van EcoMare dat sinds de verhuizing van het Texels Museum in 1975 naar het centrum aan de Ruijslaan met meer is veranderd. Andere delen van Eco Mare werden de afgelopen jaren in fasen ingrijpend veranderd of ver bouwd. Volgens Brugge is de kans klein dat er in de nieuwe situatie ook met zand wadplaten worden nagebootst 'Het is met uitgesloten, maar met zand wordt het snel modderig en het is funest voor je pompen en filters. Ook vinden de zeehonden het fijn om in te pissen.' Wanneer de aanpassing van de bassins begint, is nog onduidelijk. Het centrum moet de plannen eerst uitwerken op papier en volgens Brugge moeten er ook fondsen wor den aangetrokken. EcoMare beschikt over vier verschillende bassins van wisselende grootte. Drie zijn er voor gewone zeehonden en één voor de grijze zeehonden. De vernieuwing vindt plaats op het bebouwingster rein van EcoMare. Er zijn geen plan nen om de buitenbassins uit te brei den. Volgens de acte waaronder vanmid dag in hotel Den Burg de handteke ningen zijn gezet, wil het fonds 'een vernieuwende en/of versterkende bij drage leveren aan de kwaliteit van le ven van de Texelse samenleving waarbij in het bijzonder wordt ge dacht aan kleinschalige plaatselijke projecten op het gebied van onder wijs, toegepast wetenschappelijk on derzoek, kunst en cultuur, natuur en landschap, gezondheidszorg, Texels erfgoed en jeugd- en ouderenzorg.' Het gaat om concrete projecten waarvan een belangrijk deel van de bevolking profiteert, waarvoor een duidelijk draagvlak bestaat en die praktisch goed uitvoerbaar zijn. Het is met de bedoeling geld te ge ven voor persoonlijke doeleinden, exploitatiesubsidies, projecten die onder de steun van de overheid val len en projecten die bij een ander fonds of financienngsinstelling onder gebracht kunnen worden. Filantropie Het staat vast dat er ook op Texel mensen en organisaties zijn die be reid en in staat zijn om in de vorm van een schenking of een legaat 'iets' voor anderen te doen. met nadrukke lijke voorkeur voor een met omstre den goed doel dat van betekenis is voor de plaatselijke samenleving Voor enkele leden van de Lions Club Texel die beroepshalve met deze potentiële donateurs te maken kre gen, was dat aanleiding het initiatief te nemen voor een gemeenschaps fonds naar het voorbeeld van de community foundations, waarvan er wereldwijd meer dan 1100 actief zijn, vooral in de Verenigde Staten. Enge land en Canada. Er werd contact gelegd met de Vrije Universiteit in Amsterdam waar een experiment 'Lokale Gemeenschaps- fondsen'gaande is. De hierbij betrok ken bijzonder hoogleraar Filantropie en Sponsoring, professor Theo Schuyt, bleek bereid te helpen bij de introductie van het concept op Texel, aangepast aan de plaatselijke om standigheden. Hij gaf uitleg voor een gehoor van Texelaars waarvan de ini tiatiefnemers hoopten dat zij een rol zouden willen spelen in de op te rich ten stichting. Het enthousiasme was groot, wat leidde tot een plan van aanpak, het opstellen van statuten en het selecteren van bestuursleden en een raad van advies. Bestuur Het bestuur dat minstens vier keer per jaar vergadert bestaat uit voorzit ter Jacques Dijt, secretaris Christine Groen, penningmeester Cees Hin en de leden Andrew Albers en Jeannette Korff Zij zijn volgens rooster eens per vier jaar aftredend en kunnen ten hoogste één keer worden herbe noemd. Het bestuur wordt gecontro leerd en geadviseerd (ook onge vraagd) door de raad van advies die geacht wordt een redelijke afspiege ling te zijn van de Texelse bevolking en bestaat uit Bob Bakker, Hans Boom, Dick Drijver, Jan Duin, Harry de Graaf, Werner van der Meer, Theo Timmer, Jan van der Vis en Gré Zegers. Ook de leden van de raad van advies zijn eens per vier jaar af tredend en maximaal één keer her kiesbaar. De Stichting beheert en belegt het door subsidies, donaties, schenkin gen en legaten verkregen vermogen op veilige wijze en zoekt het goede doel uit, voor zover de gever dat niet heeft gedaan. Belangrijk is dat be staande stichtingen met een doel dat met strijdig is met dat van het Texel fonds bij het Texelfonds kunnen wor den ondergebracht. Dit neemt de betrokken mensen zorg uit handen en vergroot de kans dat het geld bij het doel terecht komt. De mensen van het Texelfonds heb ben goede hoop dat zij binnen rede- Lees verder pagina 5 Losse nummers 0,95 Het bezwaarschrift van 10 voor Texel had Daan Schilling 'verwonderd' De oud-wethouder had er de statuten van de belangenvereniging op nage slagen en nergens een reden kunnen vinden om juist in dit specifieke ge val - een bouwvergunning voor het zomerhuisje van zijn zoon Leo - pro test aan te tekenen. Pagina 5 Burgemeester en wethouders voelen er niks voor om handhavend op te treden tegen de achtermuur van het nieuwe kantoor van ABN/AMRO aan de Parkstraat. Anders wordt de rechtszekerheid van de bank aange tast en dat wil het college met. Pagina 7 Zo'n vijfenzeventig belangstellenden, waren woensdagavond in de raads zaal van het gemeentehuis bijeen om mee te praten over de vraag wat te doen met vrijkomende agrarische ge bouwen. Pagina 9 Het Spelorkest geeft dinsdag een open les in de voorspeelruimte van d'Ouwe ULO. Het orkest bestaat uit zo'n veertien verstandelijk-gehandi- capte muzikanten en is aan het be gin van het nieuwe schooljaar opge zet door de Muziek- en Dansschool, daarbij geïnspireerd door de Jostiband. De leden van het orkest bespelen onder meer een keyboard, klokkenspelen, trommels en tamboe rijnen en brengen uiteenlopende muziek ten gehore. De open les be gint om 19.00 uur. Belangstellenden zijn welkom. Bureau Hevo uit Den Bosch is aan gesteld als projectmanager om de realisatie van de centrale hulp- verleningspost voor brandweer, politie en ambulance aan de Pont- weg te begeleiden. Dat heeft een woordvoerder van de gemeente bevestigd. De gemeente, die de afgelopen jaren de leiding van het project heeft ge had. stelt zich volgens plan voortaan op als één van de partners in het pro ject. De gemeente is verantwoorde lijk voor de realisatie van het gedeelte voor de brandweer. Daarnaast wordt ze eigenaar van de gezamenlijke ruimte in het toekomstige gebouw en het gedeelte dat volgens plan tegen kostprijs aan de ambulancedienst wordt verhuurd. De andere partners zijn de politie en de Stichting Wonen Texel die zich eerder dit jaar over het gedeelte voor onder andere de huis artsen heeft ontfermd. Onder leiding van Hevo wordt verder gewerkt aan definitieve plannen, zodat volgend jaar de aanbesteding en gunning van het project kunnen plaatsvinden. Hevo is een organisatie die zich zo wel in de publieke als private sector richt op onderzoek, advies en projectmanagement op het gebied van huisvesting en bouwen. (Advertentie) ^ÊOirt Jitrlt ttbtlbjn. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Juwelier Opticiën Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1