V Den Burg: college, grootste Texelaar en Hogeberg Ouwe Sunderklaas 2004 Vnn cmn DE GROOTE Oosterend: slager en kantine L LiJD£N IEENRAP MKhndéV 't Horntje terug in Den Hoorn 7 n h irMTFRTÏÏT MKS, PIJIT TEXELSE J COURANT ioPoM Slager Rob Maas die aan branche vervaging doet en de nieuwe kan tine van voetbalvereniging SVO waren favoriete onderwerpen in Oosterend. Was het aantal jeug dige spelers ook dit jaar weer laag, het aantal volwassen deelnemers was hoog. Op de vier verlichte plekken rond de kerk was het vaak zo druk, dat spelers op elkaar moesten wachten. Ouwe Sunderklaas in Oosterend maakt de laatste jaren een duidelijke ontwikkeling door Het gedrang op het Kerkplein lijkt met de nieuwe ver lichting voorgoed tot het verleden te behoren. Op vier plaatsen rond de kerk is verlichting aangebracht, waar door het in groten getale opgekomen publiek het spel over het algemeen goed kon volgen. De spelers hadden zich goed van hun taak gekweten, de voorstellingen waren niet zo lang als voorgaande jaren wel het geval was en waren goed voorbereid. Het is opvallend dat er de laatste jaren steeds meer sprake is van echte voorstellingen: toneelstukjes met de cor, kostuums en dialogen. Als ze goed worden voorbereid - zoals dit jaar zeker het geval was - zijn zulke cabareteske voorstellingen een bron van vermaak, al vergt het wel enige concentratie van het publiek. Zeker omdat de spelers door hun grim vaak moeilijk te verstaan zijn. Het was on danks het grote aantal aanwezigen tijden het spelen dan ook opvallend stil in het dorp. Een nadeel van deze grotere voorstellingen is wel dat so listen (al dan niet met stil spel) snel in het gedrang verloren gaan. Dat laatste gold niet voor Cor Trap, die een vlammend pleidooi hield om 'ome' Cees Drijver uit te roepen tot de grootste Oosterender. Drijver was volgens Trap de enige die in het ge weer was gekomen tegen de actievoerders van Greenpeace toen Jlaasf soepkippen van een week of fwee oud, verkoopt slager Rob Maas ook boterham- Iflen, sla, kreeft en wasmachines. deze een fakkelactie hielden en de enige die zich openlijk uitsprak over vangstbeperkingen op de Wadden zee. Een solist die wel de neiging had in het gedrang verloren te gaan was de 'naar de Gollards geëmigreerde Oosterender', die iedereen de groe ten kwam doen vanuit de Gollards. Heel stil spel was te zien bij de jeugd, waar Simon van Tatenhove iedereen optrommelde voor de drumband. Zeker twee voorstellingen waren er te zien over de nieuwe kantine van SVO. Een groepje van twee fanatiek schoonmakende dames dacht dat een nieuwe kantine geen overbodige luxe was, omdat de oude zo vervuild was dat de muizen in het snoepgoed zaten. Bij gebrek aan kantine vierden zij hun schoonmaakwoede bot op het publiek. Een grotere voorstelling richtte zich op de financiering van de kantine. Een potentiële sponsor werd daabij aan de kant gezet, omdat SVO de beschikking heeft over 'palen waar geld aan groeit', de bij het veld geplaatste antennemasten. Of de nieuwbouw van de kantine in guldens of in euro's werd berekend, maakte daarom niet veel verschil. Goed voor meerdere voorstellingen was ook de slagerij van Rob en Meta Maas die zich met de verkoop van brood en groente niet beperkt tot vlees alleen. Eén slager maakte het wel erg bont door ook witgoed te verkopen en servicebeurten voor rollators aan te bieden, een ander werd de mantel uitgeveegd door een zeer gedreven 'Anja Koot' van de Spar supermarkt. Ook de eetrubriek van de Texelse Courant, waarin het Oosterender café De Kroonprins ter sprake kwam, was goed voor een tweetal voorstellingen. Een aparte vermelding verdient Jaap Kooger wiens vaste Oude Sunder- klaasgroep het dit jaar had laten af weten. Daarmee was gelijk het onder werp van zijn spel bepaald, hoewel hij het eigenlijk wilde hebben over 'de touwtjes in handen', met in de hoofd rollen Wim Snelstark, Corrie de Sto ker en Hans de Kwaadsteniet. Omdat zijn tegenspelers echter wegens 'geen zin' hadden afgehaakt, werden zij zelf het mikpunt van spot ('pek en veren graag'). Kooger had het gebrek aan medespelers op bijzonder ver nuftige wijze opgelost, zodat hij in zijn eentje toch een groep vormde. Niet alleen was het aantal voorstellin gen zeker zo groot als vorig jaar, ook de kwaliteit van het gebodene was hoog. Als alle kinderen die nu alleen Ouwe Sunderklaas kreeg in Den Hoorn een mooie impuls van 't Horntje. Vroeger was Texels zuide lijkste buurtschap altijd goed voor spectaculaire voorstellingen, die steevast in de prijzen vielen, maar de jongste generaties vertoonden hun kunsten liever in Den Burg. Dankzij het in ere herstelde Hoorn- derfeest, waar de banden werden aangehaald, én de voor veel inspi ratie zorgende nieuwbouwplannen van de Potvis, was 't Horntje weer helemaal terug, met een voorstel ling waaraan jong en oud in groten getale meedeed. Mikpunt van spot was Jan van Andel, directeur van de woningstichting, die werd neergezet als een louche onder nemer die de buurt wil opschepen met een enorm bordeel. De nieuwe bewoners van 'f Hoerntje bleken prostituees in alle soorten en maten. Zelfs liep er een hoogbejaarde dame rond met een bord met de tekst: 'Het duurt wel effe, ik kan lekker beffe.' Voor veel hilariteit zorgde ook de con troleur die moest toezien op de hy giëne en zijn taak zeer serieus opnam en daarom zelfs onder de korte rok jes van de meisjes van plezier keek, terwijl een schoonmaakster rond ging met een natte doek die bij ze de toe schouwers in hun kruis drukte. De groep won met één punt verschil van de winnaars van vele voorgaande edities, die dit keer hun boegbeeld Ed Drijver door vakantie moesten mis sen. De speulers liepen daarom rond met maskers met daarop foto's van zichzelf, met de mededeling dat ze dit jaar niet meededen. De voorstelling draalde rond een enorme koffer, ver geten door de vakantieganger, waar maar kwamen kijken volgend jaar ook spelen, is Ouwe Sunderklaas in Oosterend van een mooie toekomst verzekerd. Uitslagen: Jeugd - Enkelingen: 1. Lampionoptocht, 2. Simon van Tatenhove. 3. Meester Jansen. Duo's: 1 Voetbalkantine, 2 Oesters op Moffen- strand|e. 3,Strenderwiet Groepen: 1 .De keuken van Henk, 2.Kerkenlichtjes. 3.Een echte vrouw als burgemeester Volwassenen - Enkelingen. 1 Kees Drijver, 2 De voorstelling gaat niet door, 3.KoeMarta297 Duo's t.RobenMetaSinkel, 2 Afslanken mat Hetty, 3 Actie voor Jos Groen Groepen: 1.De Rijdende Rechter. 2.Samen op Weg, 3.Strender Poli. De aanmoedigingsprijs ging naar het eetteam uit de meest uiteenlopende attributen werden gehaald, waaronder puzzels tukken, die samen een enorme puz zel vormden, waarop de kerst gedachte werd verbeeld door trainers Henk de Ruyter en Leen van Elk en voorzitter Jaap Lap van ZDH, die el kaar de hand schudden. Letterlijk en figuurlijk een grote voor stelling was ook die van de groep die een potvis meevoerde De vraag werd opgeworpen of het er een was, want het dier vertoonde niet alle ken merken van een potvis en vrat boven dien mensen, in de persoon van Henk Dekker en Johan van der Ster, de te genstanders van het gelijknamige logeergebouw van het NIOZ. Conclu sie was dat het een vormfout betrof, een woordspeling die verwees naar de procedurefout die de gemeente maakte bij de verlening van de ver gunning. Beloond met de eerste prijs bij de enkelingen én originaliteitsprijs werd een voorstelling rond Magere Hein, die zich beklaagde over een gebrek aan werk doordat er in Den Hoorn het afgelopen jaar maar weinig sterfge vallen waren. Jan Lap, de speuler in kwestie, verbeeldde op simpele maar De foto's van Ouwe Sunderklaas in deze krant zijn gemaakt door March Heijnen (Den Burg), Bert Koning (Oudeschild), Pip Barnhard (Oosterend), Jeroen van Hattum (De Cocksdorp), Joop Rom- mets (Den Hoorn) en Gerard Timmerman (De Waal en De Koog). doeltreffende wijze het Hoornder kerkhof en blonk ook uit door zijn tek sten, onder meer over een 'workshop levensbeëindiging'. Ook vroeg hij zich af hoeveel moderne Hoornders nog een doeltreffende strop kunnen maken. Op de tweede plaats eindigde Laps broer Piet, die zich had laten inspireren door het ini tiatief van de Texelse Courant om de Grootste Texelaar te kiezen. Hij was niet de enige want vooral bij de en kelingen werd strijd geleverd om de Grootste Hoornder. Bij de kleine groepen werd daarover zelfs op het kerkhof gediscussieerd, waar wijlen Willy Wilner en Jaap Koopman even uit de dood waren opgestaan om hun mening te geven. Mede dankzij dit onderwerp waren er erg veel voor stellingen van enkelingen, waardoor het totaal aantal voorstellingen op zesentwintig kwam, negen meer dan vorig jaar. Het aantal speulers was met tachtig ongeveer gelijk. Bij de jeugd deden zevenenveertig speulers mee, vier meer dan vorig jaar. Harry Bakker werd tweemaal gespeuld (met zijn plannen voor een schapenboet en de UFO die hij zag) en dat gold ook voor Toon van der Gaag, die op zijn oude dag voor de tweede maal in het huwelijk is getre den Verder was de diversiteit zeer groot. Opvallend waren twee enorme groepen, tussen de tien en vijftien speulers sterk. Winnaar werd de groep die ervoor pleitte ieder jaar Hoornderfeest te vieren, de tweede plaats was voor de speulers die graag zagen dat er op iedere Hoorn der Donderdag een 'strijd om de man en de vrouw' wordt gehouden. De winnaars bij de kleine groepen zetten slagers Hans Zijm en Sander de Rid der in het zonnetje, terwijl bij de en kelingen de eerste prijs ging naar de speuler die als Arie Lap de burge meester op een toilet rondreed en luidkeels mededeelde dat hij niet blij was met de herbenoeming van zijn buurvrouw en dat ze wat hem betreft 'de pot op kon'. Uitslagen: Jeugd - Enkelingen: 1Arie Lap; 2.Stiene- pikkertje; 3.Sierkip Kleine groepen 1 Goönga's gouden duo; 2.Harry ziet ze vliegen, 3 Trouw dag Toon en Truus. Grote groepen: 1 Hoornder feest, 2.Hoornder markt, 3.Harry's boet. Me vrouw Bothofbeker (originaliteitsprijs): Hoornder feest. Volwassenen - Enkelingen: 1 Magere Hein; 2.Grootste Hoornder; 3.Boet van Hany Bakker Kleine groepen: 1.11 november bij burgemees ter Joke; 2.Willy Wilner en Jaap Koopman, 3 Kraakpand Ome Willem. Grote groepen- 1.'t Hoerntje; 2.Ed en Elly op vakantie, 3.Potvis. Beker Naalrand/Klif (originaliteitsprijs enkelin gen)- Magere Hein. Origineelste gehele avond: Potvis Een mooie kerstgedachte, de verzoening tussen ZDH-tralners Henk de Ruyter en Leen van Elk en voorzitter Jaap Lap. DINSDAG 14 DECEMBER 2004 Op ludieke wijze verbeeldde dit drietal de strijd om de Hoge Berg, waarbij de boezem van de speulster als de 'hoge berg' fungeerde. Het college van b&w bleek ook dit jaar een grote inspiratiebron voor veel speulers. Van alle onderwer pen die zaterdagavond werden vertolkt, stonden het college, en vooral burgemeester Geldorp, met stip op één. Een ander dankbaar onderwerp vormden de perikelen rond de Hogeberg. Verschillende grootste Texelaars passeerden de revue en de vermeende fraude van Cees Dros werd meerdere keren gespeuld, net als de uniformiteit die voor de strandhuisjes gaat gel den. Het aantal deelnemers in Den Burg steeg dit jaar licht. De pu blieke belangstelling was uitste kend. Waarschijnlijk droegen het zachte jvinterweer en het feit dat ouwe sund (fit jaar op zaterdag werd gevierd bij aan de grote drukte. De centrumstra ten waren gezellig druk en de sprei ding was goed. Er werd opvallend veel op straat gespeuld, niet slechts voor de jury, maar ook op andere plaatsen voerden de deelnemers hun act op. Het aantal inschrijvingen was iets hoger dan vorig jaar, maar daar naast waren er minstens tien voor stellingen die zonder nummer mee deden. De kwaliteit van de opvoeringen was over het algemeen goed, met af en toe een uitschieter naar boven. De organiserende Folklorestichting had de regels dit jaar enigszins aangepast met het doel de tanende belangstelling voor het volksfeest wat op te krikken. Zo waren er geen drie maar vijf jury- punten en werden de speuiers ver zocht hun voorstelling kort en bondig te houden. Korte voorstellingen (maximaal twee minuten) zouden worden beloond met bonuspunten. Dat lukte overigens maar ten dele. Diverse (winnende) voorstellingen keken bepaald niet op de klok bij de opvoering van hun stukje. Tot ongenoegen van de organisatie hadden enkele winkels de etalage verlichting uitgezet en in de Wever straat, voor de Bentex waar ook een jury stond, ging de feestverlichting zelfs om tien uur uit. Daarom zal vol gend jaar worden gewerkt met bouw lampen bij de juryposten. Enige ver warring was er op de Binnenburg, waar de jury niet op de gebruikelijke plek stond voor het Open Boek, maar voor de Witte Engel. Toen de laatste speulers rond 23.00 uur hun voorstel ling hadden afgerond, barstte in de cafés het feest pas goed los. De drukte was zo groot, dat veel horecazaken overvol waren en ver scheidene feestgangers hun heil op straat zochten. Niettemin bleef de sfeer goed en deden zich geen onre gelmatigheden voor. Wel beklaagden veei Texelaars zich over de grote toe stroom van overkantse jongeren. Die verstoorden af en toe ook voorstel lingen door er hinderlijk commentaar bij te leveren. 'Ze kunnen het voortaan beter op maandag vieren als het op zondag valt. Dan is het ten minste weer Tessels en blijft dat volk van de overkant weg', aldus een ver ontwaardigde toeschouwster. Een deelneemster voerde haar eigen pro test 'Helaas met carnavalspakkies an. zie je steeds meer, daarom speult dit ouwe mensie nog maar weer een keer'. Hogeberg De Hogeberg kwam in verschillende vormen voorbij. Zo legde een speuler de link met Harry Wuls, die na Pano rama in 2006 op het Russenkerkhof een hotel met 20 bedden zal realise ren en in 2007 het Hogeberggebied opkoopt om er vervolgens entree te heffen Zaterdag werden alvast vrij- kaartjes uitgedeeld. In de Achter Kamer van een andere deelnemer werd handel in bedden bedreven door Harry en Daan. Een andere Hoge Berg vormde de boezem van een speulster, die werd begeerd door de Paadjesmaker en de Gemeente. Ook in de Tumultbult werd discussie over het gebied gevoerd. Zeer origi neel was de voorstelling Kort en Bon dig, die handig inhaakte op het speul- voorschrift van twee minuten. Een reuzezandloper gaf de verspeelde tijd aan, terwijl de speulers in sneltrein vaart een aantal actuele onderwer pen uit oma's verkleedkist tevoor schijn toverden, zoals de gemeente (één grote poppenkast), de carrièreswitch van Gerrie Plaatsman, de Rabobank en de VOC-schat van Gerd-Jan Roos. Dries Veltkamp leek zichzelf te speulen en werd 'herkend' aan zijn kleding. Achteraf bleek echter broer Frits in zijn huid te zijn gekropen. Dries zelf won bij de enkelingen het goud met de voorstelling Het Juk, waarbij de Texelaar het juk draagt van meer ambtenaren door het niet-func- tioneren van college en gemeente raad. Als ezelpaar van het jaar kwam Veltkamp met echtgenote Mary ook enkele malen voorbij. Dozen De vrouwelijke bestuurders bleken een populair onderwerp. Meerdere malen werd burgemeester Geldorp, voorzien van sigaret en vaak ook een fles Jutter, vertolkt als dominante bestuurder die het college en de ge meenteraad geketend met zich mee voert. Alle wethouders en raadsleden droegen een bordje met een 'pas sende tekst', waarop bijvoorbeeld Nel Eelman als theatraal, praatgraag en door ambtenaren gestuurd werd afgeschilderd en Willem Vlas als een eindeloze prater en kommaneuker. Een enkeling speelde het college als De Vier Dozen, met een prominente rol voor Geldorp en een Annie Hin doos, die er maar een beetje bijhing. Een ander zette de burgemeester neer als een vrouw met ballen (kokos noten). In weer een andere voorstel ling liepen de gemeentelijke hand havers als rnakke schapen achter de burgemeester aan. Het Texels Mobiel Advies Buro hekelde de duur be taalde adviezen die de gemeente in koopt en kwam met goedkope alter natieven, zoals het Ei van Columbus en een lampje om het licht te zien. Licht was er ook volop in de groeps voorstelling over Maarten Koorn. Het mediabedrijf van Koorn moest het ontgelden vanwege de forse reclamezuilen die het recent in Den Burg plaatste. 'Een lichtbak in je smoel, alles voor het goeie doel...', zongen de speulers er lustig op los in een zelfgeschreven lied op de melo die van Texel, mijn eiland, dat ooit door Koorn zelf werd gezongen. En kele speulers boden zichzelf als wan delend of rijdend reclamebord aan, inclusief rolstoel. De woning- problematiek werd aangekaart door enkele daklozen die met hun winkel wagentje door het centrum reden en op een geschikte plek hun (karton nen) woning neerzetten en openhuis hielden. Voor leegstaande agrarische bedrijven werden alternatieve be stemmingen gezocht en daarbij werd al flink vooruit gedacht. Zo zou Buitenlust een erotische hoeve moe ten worden met de naam Binnenlust. Harry Hartog Net als alle jaren kwam ook Harry Hartog, die onlangs overleed, voorbij- fietsen. Dit keer echter in de ge daante van engel en voorzien van een lijst met 'vergeten' Texelaars voor de kandidatenlijst van de Grootste Texelaar. Hin op 't Hoekie, Joppe en BUI Visser mochten volgens Harry toch niet ontbreken. Anderen gingen letterlijk op zoek naar de grootste Texelaar, gewapend met meetlat en opschrijfblokje. 'Ik heb er één gevon den die boven m'n meetlat uitstak'. Voor sommigen was het duidelijk wie de grootste Texelaar moet worden: ouwe sund. Treffend verbeeld door Meidje Meijerblis en Souwie Sommei, die fraai uitgedost de zetel voor de grootste met zich meedroegen. 'Wie speult en ons bekijkt, dat benne grote Texelaars!', zo hielden andere speulers het publiek en de jury voor. De nieuwe strandnota moest er meer dere malen aan geloven. Gekloonde strandhuisjes verwezen naar een heidsworst en de vrees voor inper king van de vrijheden van Texelaars. Drie jonge heksen speulden het duur der wordende tafeltje dekje, waarbij de oudere die het eten niet meer kan betalen sieraden moet inleveren of uit huis wordt gezet. Het parkeerbeleid werd op de hak genomen met de toe rist als melkkoe en de vrees dat ook bewoners van de straat straks wor den uitgemolken. Het plan van Piet Standaart om de Tesoboten op koolzaadolie te laten varen leverde aardige andere alternatieven op. Zo als de Standaart Oil, afkomstig uit De Lugtfietserij of Texels Eigen Sapolie Onderneming, waarbij wortels van eigen bodem tot sapolie werden ver malen. De link met Teso-commissa- ris Cees Dros en zijn problemen met Iceblast kwamen ook meermalen langs. De Texelse kokkelvissers, die alleen nog handmatig schelpen mo gen vissen, kwamen voorbij met een sleepnet en nerlngzieke marktkooplui verwezen naar de bezwaren van maandagkooplui tegen andere mark ten. Jeugd Het aantal jeugdige speulers was dit jaar iets minder, maar de kwaliteit was hoger. Vorig jaar schreven wel iswaar veel kinderen zich in, maar lie pen die slechts verkleed hun rondje. Nu werd er uitbundig gespeuld en was de diversiteit groot. Alleen de grootste Texelaar werd twee keer gespeuld. Naast de voor de hand liggende 'grote mensen'-onderwer- pen, kwamen ook de echte kinder items aan bod, zoals het pleidooi voor een duikplank in Molenkoog en het gebrek aan een grote speeltuin In Den Burg. De Texelpoppies zongen met weemoed over het verdwijnen van Texelpop en Piet Piraat ver woordde hoe de gemeente het schip in ging met de havenspeeltuin in Oudeschild De lelijke Infoborden en de case van de burgemeester trokken voorbij en het rood-wit-blauw-ge- bouw, gevuld met een dozijn brand weermannen, politieagenten en ver pleegsters. baande zich een weg langs de jury. De Groeneplaats werd ingevuld door de kleinste Texelaartjes Jookje N. en Keesje de W. De jury had een flinke kluif aan de beoordeling. 'Ik heb nog nooit meegemaakt dat er zoveel achter elkaar speulen, zoveel groepen en paren. Het is echt heel moeilijk.' Pluk van de Petteflet zocht een huisje voor jongeren en de nieuwe dokter Wagenmaker werd al vast gedoopt. De ijsbaan moet weer op de Groeneplaats komen en er moet een Texelse Academie Basis school worden opgericht. Uitslagen Jeugd - enkelingen: 1 Case van de burgemees ter, 2.Gamma spin, 3.Waddengas Paren: 1 Marktkooplui. 2.Texelse Academie Basis school, 3 Kokkelvissers. Groepen: 1 .Rood Wit Blauw Gebouw, 2.Ijsbaan, 3.Bollen voor de Reddingboot. Volwassenen - enkelingen: 1 .Het Juk, 2 Texels Mobiel Advies Buro, 3.College de 4 Dozen Paren/tno's: 1 .Kort en Bondig, 2.Han dig met Schagen, 3.Ik, de burgemeester. Groe pen 1.Texels Eigen Sapolie Onderneming, 2.Maarten Koorn, 3 Texelse Strandnota De Folklorebeker ging dit jaar naar het Texel Fonds (Duit in het Zakje). Er zijn nog wat be kers blijven staan. Die kunnen deze week wor den afgehaald bij ETOS Een oud mensie aan 't speule.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5