5 in de sloot Bouw nieuw depot museum van start 'Krant belangrijke schakel in communicatie burgers Zorgen over budget voor peuterspeelzalen Texels Museum in rode cijfers door pensioenen beminde Gemeente^) .TEXELSE COURANT" Twee werelden Wilsterstraat wordt opnieuw ingericht Subsidie voor plaatsgebonden informatieproject Politiek steekt hand in eigen boezem Geld gemeente nauwelijks toereikend Politiek legt schuld strop parkeergelden bij Texels Belang Eenmalige heffing van €230.000,- Basketbalveld van de baan wam Ha vier jaar van wachten, protes- ten in het dorp en aanpassing van je plannen is het Agrarisch en iVagenmuseum in De Waal begon- ïen met de aanleg van een nieuw ipslagdepot. Naast Kooger en De lidder aan de Laagwaalderweg rijn de grondwerkzaamheden be gonnen. Bedoeling is dat het lieuwe depot begin volgend jaar in gebruik wordt genomen. Het is er eindelijk van gekomen', erzucht secretaris Riet Goeman. Het nuseum stapte al in 2001 naar het :ollege om toestemming en subsidie oor de nieuwbouw te vragen, omdat iet depot aan het Groeneweggetje ntpuilde van de stukken. Uitbreiding >an het Groeneweggetje liep echter ituk op weerstand uit het dorp, raarna het land naast Kooger en als alternatief uit de bus Door allerlei verwikkelingen het daarna geruime tijd voor de zaak kon worden beklonken, museum moest wachten tot het van de nieuwe locatie over gaan van Pieter Jan Kooger naar gemeente Kooger was bereid de af te staan, maar hij wilde wel mogelijkheid behouden zijn bedrijf de toekomst uit te breiden Volgens woordvoerder van de gemeente de wisseling van eigendom for meel nog bij de notaris worden be krachtigd, maar kan dat begin fe bruari gebeuren omdat de partijen er vrijwel uit zijn. Er wordt grond verhan deld tussen de gemeente en buur mannen Pieter Jan Kooger en Tho mas Stiehl, van wie Kooger een stukje nodig heeft om te kunnen uit breiden. De gemeente maakt er geen punt van dat het museum alvast is begonnen met de werkzaamheden. De nieuwe opslag wordt 40 meter lang en 15,5 meter breed Hij krijgt een oppervlakte van 620 vierkante meter en dat is volgens penning meester Kees van Heerwaarden een verdubbeling ten opzichte van de huidige locatie. De loods wordt op getrokken uit een systeembouw met groene damwanden. De goot wordt 2,70 meter hoog en de nok 4,35 me ter. Het gebouw wordt voorzien van een klimaatbeheersingssysteem, zo dat er binnen een constante lucht vochtigheid en temperatuur is. Vol gens Goeman is het de bedoeling dat Tebo nog voor de kerst de vloer van het nieuwe depot legt, zodat han dels- en constructiebedrijf Hardeman uit Veenendaal met de bouw van de loods kan beginnen. 'Als het weer meezit en er geen vorst komt, hopen we de collectie er eind februari al in te kunnen zetten.' Volgens Goeman wordt het doorwerken om alles te verplaatsen, omdat het eind maart al Pasen is en het museum dan ook met een nieuwe tentoonstelling moet draaien. Tijdens de verhuizing wordt bekeken wat kan blijven en wat even tueel weg kan 'Maar we gooien al leen spullen weg als het echt nooit meer nodig hebben. Er zijn ook veel onderdelen die niet meer worden gemaakt en nooit meer zijn te verkrij gen. Het museum is lid van een over koepelende organisatie waarbij zulke onderdelen worden uitgewisseld, dus het is zonde om die weg te gooien Door de vertragingen en de keuze voor een alternatieve locatie zijn de kosten van de nieuwe opslag veel hoger uitgepakt dan oorspronkelijk beraamd. Hoeveel de nieuwbouw precies kost, kan penningmeester Van Heerwaarden niet zeggen. De gemeente stelde in 2002 €134.000,- beschikbaar voor de kosten. Daarvan was €87.000,- bestemd voor het de pot. Dat bedrag was ruim €65.000.- hoger dan oorspronkelijk bedoeld. 'Het algemeen belang heeft de ge meenschap een hoop geld gekost', aldus Goeman, Het is onder meer duurder geworden vanwege de ge stegen bouw- en materiaalkosten. 'IJzer is inmiddels in prijs verdub beld Het museum heeft met behulp van Texelse sponsors de financiering van het depot rond gekregen. PJHTOON GOÊ5 I"}- 11 - 2 OOI/ VRIJDAG 17 DECEMBER 2004 met een hoger inkomen €50,- per maand. Dat tariefsvoorstel is hoger dan oorspronkelijk in het plan van aanpak stond (€24 en €32,-), maar nog altijd beduidend lager dan de kosten bij Catalpa. Daar geldt een laagtarief (tot een gezamenlijk inko men van €30.000,-) van €26,- per dagdeel en een hoogtarief van €42,- De werkgroep had eerst een systeem met drie tarieven opgesteld, maar dat heeft ze laten varen. De werkgroep komt begin volgend jaar met een exploitatieoverzicht. een meerjarenbeleidsplan en een begro ting. In de raadsvergadering van dinsdag 15 februari wordt een defi nitief voorstel voor de nieuwe opzet van het gesubsidieerd peuterspeel- zaalwerk besproken. Volgens Ten Klooster zijn er vijf kandidaten voor de nieuwe stichting. Bedoeling is dat daar drie mensen in komen te zitten. De Wilsterstraat in Den Burg wordt veiliger en fraaier ingericht vol gens een plan dat in overleg met de bewoners is opgesteld. Het werk wordt voor €96.700,- uitge voerd door Daalder Alkmaar BV, die bij de aanbesteding de laagste inschrijver was. Het bestaande grauwe plaveisel zal worden vervangen door kleunge klin kers en er wordt ook het nodige groen aangeplant. Halverwege de straat bij het speeltuintje komt extra parkeerruimte. De helft van de totale kosten wordt gedekt met een provin ciale bijdrage uit het zogeheten GDU-fonds, dat is bestemd voor infrastructurele werken die in het belang zijn van de verkeersveiligheid. EcoMare krijgt €55.000,- van het Europees subsidieprogramma Lea der Plus voor de verdere ontwikeling van een project waar bij mensen met een handcomputer (pda) in het veld informatie kunnen opvragen. EcoMare werkt al een tijdje samen met enkele internationale universitei ten en bedrijven om een systeem te ontwikkelen, waarbij bezoekers van nationale parken draadloos via een handcomputer plaatsgebonden in formatie kunnen opzoeken. Het sys teem wordt getest op Texel en in een nationaal park in Zwitserland. Afge lopen zomer konden bezoekers van EcoMare al een handcomputer mee krijgen om ter plekke in het Duinpark informatie over flora en fauna op te zoeken. Met behulp van de subsidie van Lea der Plus wil EcoMare de informatie die de afgelopen jaren is vergaard voor de Texel Informatiepunten ver der geschikt maken voor de hand computers. 'We moeten het zo her- schnjven dat het op een klem scherm past en dat je daarop ook foto's kunt vertonen', aldus Ivo Mol van Eco Mare. EcoMare loopt met het project, waarvoor ze in totaal €128.000.- no dig heeft, voorop in Europa. De ge dachte ervan is dat bezoekers van een nationaal park zich met behulp van draadloos beschikbare informa tie goed op de hoogte kunnen stel len van een gebied waarin ze niet bekend zijn. Met behulp van GPS kunnen ze dan ook op de hand computer zien waar ze zich bevinden. EcoMare wil bezoekers van het Duin park volgend jaar opnieuw met hand computers het veld insturen. 'Hoe hou je het vol?' Het is een veelgehoorde reactie van Texe laars die voor het eerst een raads- of commissievergadering bezoe ken. Ze beklagen de journalisten die het bijna wekelijks moeten aanhoren en verbazen zich over de langdradigheid van de politici, hun breedvoerigheid, dat ze elkaar te veel herhalen en te detaillistisch zijn. Het moet anders, valt te con cluderen uit de discussie over het communicatieplan dat de gemeen te dinsdag presenteerde. Communicatie Plus, luidt de titel van de nota waarmee gemeentevoorlich- ter Frans Hopman politici, maar ook ambtenaren uitdaagt om Texelaars meer te betrekken bij de gemeente lijke besluitvorming. Directe aanlei ding vormt de mislukte meningpeiling over het nieuwe raadhuis, op basis waarvan de raad de conclusie trok dat de communicatie met de Texe laars te wensen over liet. Overigens was Arthur Oosterbaan van Groen- Links de eerste om die conclusie meteen in twijfel te trekken. Hij her innerde aan de talloze artikelen die onder meer in de Texelse Courant over het nieuwe raadhuis waren ver schenen. 'De kritiek was volgens mij meer gericht op de manier waarop de besluitvorming tot stand is geko men.' Hij hield de raadsleden een spiegel voor. Hij pleitte voor minder breedvoerigheid in de raad, minder herhalingen, minder details en dat de raad zich gaat beperken tot hoofdlij nen.' De ambtelijke taal in bneven en stuk ken die de gemeente verstuurt, blijkt voor velen moeilijk te doorgronden. 'Ik zit er zelf ook vaak mee te worste len'. klaagde Alfred Schaatsenberg (PvdA). Met een verhaspelde slogan gaf burgemeester Geldorp met al te veel hoop. 'We kunnen het niet mooi er en leuker doen dan we het kunnen maken. Ambtelijke stukken en brie ven geven juridische zekerheden. Aan die juridische betekenis moet je niet teveel morrelen met mooie tek sten, want daar kunnen burgers wel licht weer onbedoelde zekerheden aan ontlenen.' Toch is er wel verbe tering mogelijk, bijvoorbeeld door het vermijden van jargon, Engelse termen en onbegrijpelijke afkortingen. De af delingshoofden zouden de uitgaande brieven hier zelfs persoonlijk op moe ten controleren. Een belangrijke schakel in de com municatie met de burgers zijn nog altijd de lokale media, vond Jan Kool hof (CDA). 'Die moeten we koeste ren.' De goede voornemens ten spijt, toonde hij enige reserve over het communicatieplan. 'Het is een pracht plan. maar het moet wel worden uit gevoerd.' Zijn angst dat het de ge meente op nog hogere kosten zou jagen, sprak de burgemeester tegen. De €4.750,- die het college ervoor uittrekt, is volgens haar het plafond. Klooster vanuit het te redden voor de jaarlijkse €93.000.-. maar hij kon met voor honderd procent garanderen dat daarmee een professioneel manage ment in het leven kan worden geroe pen. 'Er zal of iets bij moeten of we moeten bezuinigen en we zouden het vervelend vinden om te moeten be zuinigen op het management.' De werkgroep wil een professioneel management, zodat de nieuwe orga nisatie goed kan worden aange stuurd. De werkgroep heeft de politieke par tijen gevraagd de huurprijzen van de speelzalen in Oudeschild en Den Burg te verlagen. Dat is een andere voorwaarde óm' het mogelijk r met €93.000,- te kunnen redden Voor de Kooterkeet moet nu jaarlijks €8000,- huur aan de gemeente worden be taald, terwijl dat in de andere dorpen (met uitzondering van Den Burg) €4000.- is. Ook de huur van Spele- maer in Het Zwin is hoger dan elders. Meerdere commissieleden gaven aan dat de huur omlaag moet. Astrid van de Wetering vroeg de werkgroep nog eens duidelijk op papier te zetten hoeveel zij nodig heeft om een ge zonde start te kunnen maken. De werkgroep gaat er vanuit dat jaar lijks ongeveer 150 kinderen gebruik maken van de peuterspeelzalen. Bij Catalpa schommelt het aantal mo menteel tussen de 150 en de 200. Per groep van maximaal 12 kinderen moet één leidster en één vrijwilliger (een ouder) aanwezig zijn. Bedoeling is dat ouders verplicht twee dagdelen per week afnemen en hun kind niet meer één ochtend brengen. Ouders met inkomens tot €30.000.- betalen daarvoor €28.- per maand en ouders auto links van de weg in de sloot en raakte daarbij bekneld. Ze slaagde er daarbij in om met haar mobieltje haar Texelse vriend te waarschuwen, ter wijl ook buurtbewoners snel ter plaatse waren Ambulance en brand weerlieden hielpen de vrouw uit haar vernielde auto te bevrijden. 'Schijnbaar zijn we een grens over gegaan waardoor automobilisten hun parkeergedrag hebben veran derd', reageerde wethouder Corry Heijne gisteravond op de kritiek dat juist de parkeerkaart die haar Partij Texels Belang had bedacht, ervoor heeft gezorgd dat de be grote parkeeropbrengst bij lange na niet is gehaald. Een verdubbeling van de parkeer- tarieven, te positief begroot, een parkeerkaart die heel populair is en laardoor automobilisten hun auto Het kan net om de peuterspeel zalen met de gemeentelijke bij drage van €93.000,- overeind te houden, maar daar is dan ook al les mee gezegd. Het geld dat de gemeente jaarlijks maximaal kan besteden, is voor de werkgroep een minimum. Dat was de teneur van een betoog dat woordvoerder Freek ten Klooster woensdag avond hield voor de commissie Welzijn. Het Agrarisch en Wagenmuseum is gestart met de grondwerkzaamheden voor een nieuw depot aan de Laagwaalderweg. (Foto Jeroen van Haltum) Een navordering van €230.000,- aan pensioenpremies heeft de Stichting Texels Museum vorig jaar in de rode cijfers gebracht. Dat blijkt uit de jaarrekening over 2003 die woensdagavond in de raads commissie Welzijn werd behan deld. Het Texels Museum sloot door de naheffing het jaar af met een verlies van €108.963,-. i'olgens directeur Jan Kuiper staat de stichting er financieel echter toch goed voor, omdat de naheffing een malig is. 'Het is gelukkig geen trend. Ns we die heffing niet hadden gehad, hadden we het jaar positief afgeslo ten Het verlies is ten laste gebracht tan de zogeheten continuïteitsre serve van de stichting. Om de schade beperkt te houden, besloot het be stuur de storting van geld in de di- ■terse bestemmingsreserves een jaar- over te slaan. Volgens Kuiper ziet het jaar 2004 er sen stuk beter uit en wordt dat weer oositief afgesloten. Hij wees erop dat iet Maritiem en Jutters Museum |MJM) volgend jaar aan de weg wil gaan timmeren met de maquette als ook het derde en laatste deel is ge arriveerd. Het museum heeft C300.000.- van de Stichting VOC 2002 gekregen om de omgeving van le maquette verder aan te kleden en le voorzien van een klimaatbeheer singssysteem en het museum werkt aan een nieuwe familieattractie die betrekking heeft op de maquette. De Grote Sprong Voorwaarts, het plan uit 2001 om het aantal bezoekers naar 100.000 per jaar te tillen, moet in 2004 ook verder gestalte krijgen. Kuiper stond ook stil bij de ontwikke- ing van de Texel Informatiepunten en de mogelijkheid om bezoekers van EcoMare met handcomputers (pda's) vol informatie het veld in te sturen. 'Het eerste project heeft veel overkants geld opgeleverd en bij de tweede lopen we zelfs in Europees verband voorop.' Texels Belang was opnieuw met de stofkam door de jaarcijfers gegaan en vroeg zich af in hoeverre het nog goed gaat met het MJM. Roelie Bak ker wees er namens haar fractie op dat de inkomsten van entreegelden blijven dalen. In 2003 ontving het MJM €180.000,-aan entree, terwijl dat in 2002 €195.000 en in 2001 €199.000,- was. Het aantal bezoe kers bedroeg vorig jaar 62.732 tegen over de 73.365 die er in 2002 kwa men. 'Dat was een topjaar dat niet te continueren is, maar we hebben de indruk dat er structureel minder entreegeld komt. We hopen dat het tij kan worden gekeerd.' Directeur Esther Banki van het MJM gaf aan de maquette nu nog met.veel meer be zoekers trekt, maar dat mensen er al wel specifiek voor komen. 'Als in april of mei ook het derde deel er is, kun nen we er echt promotie voor gaan maken.' Banki weerlegde de ge dachte dat het slecht zou gaan met het museum. Van de plannen uit de Grote Sprong Voorwaarts is volgens haar alleen de visserijtentoonstelling nog niet gerealiseerd. Het restaurant en de winkel leveren meer op, door dat ze respectievelijk zijn vergroot en aangepast. De winkel bij EcoMare draait met verlies. Volgens Kuiper wordt er echter bewust voor gekozen die open te houden. 'Het is service aan het publiek en daar gaan we niet aan kapot.' Het idee was eenvoudig. Zet twee baskets op de Groeneplaats zodat de jeugd er kan basketballen zolang de herinrichting nog met is gestart. De uitvoering van de plannen van Jaap Vlaming lijkt echter een te grote hob bel te worden. Burgemeester en wet houders hebben laten uitzoeken wat het betekent om een professioneel basketbalveld op de Groeneplaats te maken en dat brengt wat met zich mee. 'Als we dat doen, moeten we acht bomen, vier lichtmasten en het kunstwerk weghalen en het lijkt het college met wenselijk dat te doen', zei wethouder Annie Hin tijdens de raadscommissie Welzijn. Ze wees erop dat er al een basketbalveld bij de OSG aan de Emmalaan is en dat de jongeren daar via de gemeente jongerenwebsite Wat-jij-wil nog eens op attent worden "gemaakt. De commissieleden hadden niet veel moeite met de afwijzing van de plan nen. De politieke partijen bogen zich daar over het plan van aanpak dat de werkgroep heeft opgesteld om het peuterspeelzaalwerk door te laten gaan als Catalpa eïfciin handen vanaf trekt. De werkgroep, waarin verte genwoordigers van de leidsters, de ouders en het basisonderwijs zitten, wil een nieuwe Texelse stichting in het leven roepen, die zich over de zes zalen ontfermt. De commissieleden waren enthousiast over de plannen, maar vroegen zich af of de nieuwe stichting het redt met de €93.000,- die de gemeente maximaal beschik baar kan stellen. Volgens Marian Merkelbach (CDA) moet worden voorkomen dat de nieuwe uitvoerder in de toekomst eveneens met geld problemen wordt geconfronteerd, zoals in het verleden bij de Stichting Kindercentra Texel gebeurde. 'Nie mand heeft er wat aan als er nu een nieuwe stichting komt die ook met goede moed aan de slag gaat, maar toch in de problemen komt.' Ten Klooster deelde de zorgen van de politiek en gaf aan dat de accoun tants er eveneens op hebben gewe zen dat het financieel moeilijk wordt. De werkgroep gaat er volgens Ten Een 33-jarige vrouw die op de Hoofdweg moest uitwijken voor een bestelbus verloor daarbij de macht over het stuur en belandde met haar auto ondersteboven in de sloot. Ze is met onbekend letsel naar het ziekenhuis overgebracht. Het ongeval gebeurde tussen de Slufterweg en de Oorsprongweg. De vrouw, afkomstig uit Heerhugowaard, reed in de richting van De Cocksdorp. Daarbij moest ze uitwijken voor een 47-jarige Cocksdorper die linksaf- sloeg, het erf van een woning op. Beide voertuigen kwamen net niet met elkaar in botsing. Na de uitwijk manoeuvre belandde ze met haar langer laten staan, zodat er minder doorstroming is', somde de wethou der Middelen de oorzaken van het veranderde parkeergedrag op. Peter Bakker van GroenLinks kon het niet laten om TB als bedenker van de parkeerkaart uit te dagen maar met een oplossing te komen. Frans Vis- man (D66) had maar één conclusie: 'Per saldo is het er voor de burger goedkoper op geworden Ook hij verwachtte een voorstel van TB en sloot met uit dat dat op termijn tot een duurdere parkeerkaart zal leiden. Willem Vlas (TB) vond het daarvoor nog te vroeg. 'Eerst het hele parkeer- plaatje maar eens bezien.' Bij het ongeval belandde de auto ondersteboven in de sloot.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5