Hervormingsplannen EU bron van zorg akkerbouwer Personeelsverblijven mogelijk gelegaliseerd Hobbyboer bouwt lWat ik zeggen wou... nieuwe schapenboet Hogeberg (17) Suikerbieten gaven in 2004 'superopbrengst' Opslag van baggerspecie niet langer dan één jaar Wat ik zeggen wou... Markten .TEXELSE COURANT" Kapster tweede n kerstwedstrijd Detailhandel op jachthaven Zuid-Eierland wordt veiliger Fietspad aanbesteed Hendrick Vannek signeert 'Mong' Dat de marktkooplui klagen over de andere markten en bradeneen is naar mijn idee met helemaal terecht. Zij ondervinden namelijk nauwelijks na deel van deze markten en beseffen met dat zij zelf ook omzet van mid denstanders uit Den Burg 'afpikken' en daar hoor je de middenstanders uit Den Burg (en de buitendorpen) toch ook niet over klagen? Ook de meesten van deze middenstanders hebben het afgelopen seizoen min der omzet gedraaid, eenvoudig om dat er minder toeristen waren. En hoe zit het in de winter dan? Vele markt kooplieden verschijnen dan helemaal niet en laten hun collega's, die wel verschijnen, in de steek om samen sterk te zijn. Zij willen alleen de kren ten uit de pap en devalueren hier mede de kwaliteit van 'hun' markt. De trouwe marktkooplui natuurlijk daar gelaten. Zij staan er wel bij weer en wind en tonen hun klasse. Overwo gen zou moeten worden of deze markt nog wel gewenst is door de ondernemers uit Den Burg. Een en quête hierover zou wel eens tot ver rassende reacties kunnen leiden. Zie ook de reacties van de poll van Texel- Plaza van afgelopen week. Het me rendeel van de respondenten vond dat de marktkooplui niet moesten zeuren. Verder wordt gesteld dat in de buiten dorpen tijdens markten en braderieën niet meer dan vijftig procent uit com merciële kramen mag bestaan. Afge lopen seizoen werd al met deze re gel geëxperimenteerd, ook al naar aanleiding van klachten van de marktkooplui. Voor de organisaties van de markten en braderieën van dé buitendorpen werd het er niet mak kelijker op, omdat diverse vaste marktkooplui hierdoor niet meer wel kom waren, omdat zij een commer cieel karakter hadden. Het is een moeilijke en vooral kostbare zaak om hier andere kraamhuurders voor te vinden. Met verenigingen en kunste naars kunnen de weggevallen plaat sen niet worden opgevuld en daar mee komen deze markten en brade rieën in de problemen. Bovendien verwachten de toeristen ook nog wat straattheater of activiteiten voor de jeugd. De kosten hiervoor zullen on der andere opgebracht moeten wor den door de opbrengst van kraam- huur van de standhouders. Een ruim aanbod van kramen en attracties is een vereiste om deze markten en braderieën financieel in stand te hou den. Voor het toerisme, de belangrijk- ste inkomstenbron van Texel, is dil j van groot belang. De markt waar de middenstand het 1 meeste last van ondervindt, is nog steeds de maandagmarkt. Folklore, Hoornder Donderdag, Durpermarkt, braderie De Koog en de rommel- tjesmarkt in Oosterend zijn als toeris-; tische attractie echter onmisbaar. Bij het overleg in januari hoop ik dat er een goede beslissing genomen zai worden, opdat de markten van de buitendorpen levensvatbaar blijven. Jan van Beek, De Koog! VRIJDAG 17 DECEMBER 2004 Burgemeester en wethouders doen een nieuwe poging om de personeelsverblijven die strand- exploitant J. Schuiringa heeft ge bouwd aan het Wezenland in Den Burg in aangepaste vorm gelega liseerd te krijgen. Er wordt een ar tikel 19-procedure gevoerd op ba sis van het feit dat in het nieuwe bestemmingplan van Den Burg een vrijstellingsmogelijkheid is opge nomen die de verblijven mogelijk maakt, hoewel Gedeputeerde Sta ten met deze mogelijkheid nog niet akkoord zijn gegaan. Tot dusver zijn de pogingen om ach teraf bouwvergunning te regelen voor de illegaal gebouwde verblijven ge strand. De vrijstellingen en vergunnin gen werden met succes aangevoch ten door een bewoner van het Schilderend wiens achtererf aan de verblijven grenst en die er (lawaai)- overlast van ondervindt. Hij kon zich beroepen op het geldende bestem mingsplan. Schuiringa wil het nieuwe bestemmingsplan niet afwachten en voor april 2005 zekerheid hebben. Om kans van slagen te krijgen, zul len de appartementen wel moeten worden aangepast. Mogelijk is slechts één hoofdgebouw, bedoeld voor het onderbrengen van eigen tij delijk personeel. De huidige situatie oogt echter als zelfstandige eenhe den. Het moet meer 'gemeenschap pelijk' worden, wat moet blijken uit minstens 18 vierkante meter ge meenschappelijk verblijfsgebied, be reikbaar via een besloten verkeers- route Verder moeten keuken, toilet- en badruimte gemeenschappelijk zijn en moet er minstens 18 vierkante meter niet-gemeenschappelijk ver blijfsgebied zijn, bereikbaar langs besloten, met gemeenschappelijke woonruimte. Het college wil de kwes tie benaderen zoals bij de Potvis op 't Horntje. Om de 'gemeenschap-, pelijkheid' van de eenheden te bena drukken, zou een overkapping moe ten komen aan de zijde van de ingangen van de eenheden, toegan kelijk via één toegangsdeur. Daarmee zou ook de geluidsoverlast worden teruggedrongen Tegen de vrijstellingsbepaling in het nieuwe bestemmingsplan heeft de buurman bezwaar gemaakt. Bij de hoorzitting die naar aanleiding daar van werd gehouden, benadrukte de gemeente dat de huisvesting van seizoenpersoneel een groot pro bleem is, dat Texel in verband met de eilandpositie een oplossing binnen de eigen gemeente moet bieden en dat de voorwaarden waaronder de- vrijstelling wordt verleend, voldoende waarborgen bieden voor de belang hebbende buurman. De beslissing van GS is niet voor februari te ver wachten. De 21-jarige Chantal Westerlaken heeft bij de jaarlijkse kerstwedstrijden voor aankomende kappers van het Horizon College in Heerhugowaard de tweede prijs gewonnen bij de eer stejaars leerlingen. Westerlaken, woonachtig in Den Burg en werk zaam bij Astrid Haar Atelier, had Rachelle Snijder als model meegeno men. Kapster en model kregen de prijs met cadeau, want de afgelopen vijf weken werd hard geoefend. On der leiding van werkgeefster Astrid Nauta waren de twee wekelijks een avond in touw, tweeëneenhalf tot drie uur lang Leerling-kapster Chantal Westerlaken (rechts) met model Rachelle Snijder %'KM Op een terrein bij de Kogerweg achter 'De Strooppot' zal de ko mende zomer een schapenboet worden gebouwd. Het is een initia tief van aannemer Nico van Heer waarden, die het bouwsel in sep tember in gebruik wil nemen. De boet komt op een plek waar er nooit eerder een heeft gestaan. Tot voor kort gaf het gemeentebestuur geen vergunning voor dergelijke nieuwe boeten, maar recentelijk is het beleid versoepeld en wordt onder stringente voorwaarden meegewerkt. De boet moet op tenminste honderd meter van bestaande bebouwing staan en er moet zoveel mogelijk oorspronkelijk bouwmateriaal wor den gebruikt. Verder mag de boet met anders dan agrarisch worden ge bruikt. Van Heerwaarden stemt van harte met deze voorwaarden in. Hoewel hij geen boer is, heeft hij als hobby 35 Texelse stamboekschapen. De boet zal dienen voor de opslag van hooi, voerbakken en andere benodigdhe den en biedt in het voorjaar beschut ting bij het aflammen. Het benodigde oude bouwmateriaal heeft Van Heer waarden al grotendeels in bezit. Hij is nog op zoek naar enkele zware bal ken voor het vierkant. De boet is strijdig met het bestem mingsplan, maar omdat hij volledig voldoet aan de normen die zijn opge nomen in de nota Natuur- en Land- schapsbeleid zijn b en w bereid een artikel 19-procedure te voeren, waar door toch bouwvergunning kan wor den verleend. In theorie is het moge lijk is dat er een kink in de kabel komt als iemand bezwaar maakt, maar er is niets dat daarop wijst. Van Heerwaarden draait zelf voor alle kosten op, omdat alleen voor de res tauratie van bestaande boeten sub sidie beschikbaar is. Bij de cultuurhis torische afweging heeft het college wel in aanmerking genomen dat in de directe omgeving (Burger Nieuwland) vroeger vijf schapenboeten stonden, waarvan er nu nog één over is. Deze aan de Kogerweg staande boet van de familie Boks werd in de jaren zes tig herbouwd met nieuw materiaal en is iets afwijkend wat gevelhoogte en dakhelling betreft. Van Heerwaarden wil een boet van het meest gebruike lijke type: bakstenen achter- en zijge vels, riet op het dak (afgezien van vier rijen pannen) en een houten voorpui die op het oosten is gericht. Om prak tische redenen komt er wel een be tonnen vloer in en waarschijnlijk zal de kap worden beschoten. 'Het lijkt me ook makkelijk dat er stroom is, zodat ik geen stormlantaarn nodig heb als ik er 's avonds heen moet', aldus Van Heerwaarden, die hoopt dat de boet ten tijde van de Texelse schapenfokdag (eerste maandag in september) klaar zal zijn. Het is het tweede geval van nieuw bouw van een schapenboet. Num mer eén is de boet van Harry Bakker tegenover Sint Donatus bij Den Hoorn. De fundering daarvan is in middels gelegd. Het college heeft het bezwaar dat Erik Kalverboer uit Oudeschild heeft gemaakt tegen detailhandel in het pand De Compagnie op het terrein van de passantenhaven on gegrond verklaard. De Stichting Passantenhaven krijgt nu vrijstel ling voor het verhuren van fietsen en het verkopen van levensmidde len. Dat betekent voortzetting van de be staande situatie, want de passanten haven was de detailhandel al zonder vrijstelling begonnen. Toen de ge meente optrad, werd de vrijstelling alsnog aangevraagd, waarbij super- marktexploitant Kalvervoer van de De werkgroep Landschapszorg roept op bezwaar te maken tegen het buurtweggetjesplan van b en w, en wel om de volgende redenen: Er is geen onderzoek en onderbou wing van nut en noodzaak voor dit plan geweest; het Hogeberggebied is een land schapreservaat, dat moet worden onderhouden en beschermd, maar niet moet worden veranderd: als b en w het gebied wel verande ren, stellen zij het met veilig voor de toekomst: de rust en stilte in het gebied vinden wij net als de VW heel belangrijk, meer paden zullen deze rust versto ren; er is nu geen behoefte om over holle weggetjes van Oudeschild naar Den Burg te gaan. Dit plan schept een toeristische route vanaf haven naar het Maritiem Museum, de maquette van de Rede van Texel, de Schans, Brakestem en het Doolhof, die de rustige sfeer op de Hoge Berg gaat vernietigen; het is helemaal verkeerd om door het bosje aan het Doolhof te gaan. Het karakter en de sfeer ervan zullen hier door verdwijnen: de schapenboeren, bewoners en omwonenden van het gebeid hebben al te kennen gegeven de paden met te willen; de oostkant van het eiland zou niet verder toeristisch ontwikkeld worden; dit plan zorgt voor meer verstoring van de natuur en het plukken van beschermde bloemsoorten in het gebied; dit plan past met in het Wandelpa denplan voor heel Texel. Er zijn op het eiland ruim voldoende mogelijkheden om te wandelen. Landschapszorg Texel. Nog voor de komende zomer zal het 600 meter lange gedeelte van de Postweg dat door Zuid-Eierland loopt opnieuw worden ingericht. Daarbij zal de weg door beplanting en belijning schijnbaar worden ver smald, met de bedoeling dat auto mobilisten hun snelheid matigen. Het plan is in overleg met de bewoners opgesteld. Het werk wordt uitge voerd door De Vries van de Wiel Texel, die met 106.500,- als laagste inschreef bij de aanbesteding op 26 november. gelegenheid gebruik maakte om be zwaar te maken. Hij ziet de detailhan del als ongewenste concurrentie. Hij is overigens wel in de gelegenheid geweest om De Compagnie te pach ten, maar had daarvoor geen belang stelling. Met zijn winkelwagen mag hij op het haventerrein venten, want daarvoor is geen vergunning nodig. Bij de beoordeling van het bezwaar hebben b en w overwogen dat de detailhandel van De Compagnie zich beperkt tot fietsverhuur en levens middelenverkoop in de periode april tot en met oktober. De klantenkring bestaat uit de gebruikers van de jachthaven. Het is met te verwachten dat de bewoners van Oudeschild hier hun boodschappen gaan doen, zo dat Kalverboer van het verkooppunt weinig concurrentie zal ondervinden. Bagger die vrijkomt bij op handen zijnd graafwerk bij De Bol en Uto pia mag ter plekke niet langer dan één jaar worden opgeslagen in af wachting van hergebruik. Aldus hebben b en w besloten op een verzoek van het Hoogheemraad schap Hollands Noorderkwartier voor opslag voor minstens drie jaar. Het graafwerk wordt volgend jaar uit gevoerd in het kader van het Master- plan Water Bij De Bol gaat het om het verdrogingsbestrijdingsproject. Hier bij komt 1600 kubieke meter bagger specie vrij die het Hoogheemraad schap wil opslaan binnen dijkjes op een terreintje van 40 x 40 meter vlak bij het Krassekeetgemaal. Hier ont staat dus een hoop van een meter hoogte. Aanzienlijk meer (30.000 kubieke me ter) baggerspecie komt vrij bij het graafwerk ten behoeve van het na- tuurbouwproject Utopia, ongeveer vier kilometer noordelijker. De bedoe ling is direct achter de Lancasterdijk een depot van twee hectare te ma ken met een hoogte van anderhalve meter. In beide depots moet de bag ger indrogen, waardoor uiteindelijk gewone grond ontstaat die opnieuw kan worden gebruikt. De depots zijn in verband met het negatieve effect voor het landschap strijdig met het bestemmingsplan, zodat ze alleen met vrijstelling kun nen worden aangelegd Het college wil die vrijstelling voor korte tijd ge ven omdat de bagger anders van Texel moet worden afgevoerd met speciale tankwagens. Dat zou €42,50 per kubieke meter kosten, dus totaal ruim €1,34 miljoen. Dat bedrag, waar mee in de begroting geen rekening is gehouden, zou betaald moeten wor den uit de subsidies die voor het Masterplan Water beschikbaar zijn. Er zou dan veel te weinig overblijven voor het project zelf. B en w streven naar een of meer per manente en als zodanig bestemde opslagplaatsen voor bagger op Texel. De regeling wordt een verlengstuk van de reeds uitgebrachte beleids nota over opslagplaatsen voor grond Het fietspad tussen de Pontweg nabij Aurora en het Waalenburger- dijkje zal het komende voorjaar worden aangelegd door Cobeton BV uit Utrecht. Dit bedrijf was bij de op 26 november gehouden aan besteding met €58.800,- de laag ste inschrijver. Het pad - waarin een bruggetje is opgenomen - voorziet in de nog ont brekende oost-west fietsverbinding in het gebied tussen De Koog en Den Burg. Het project wordt mede gefi nancierd met een GDU-bijdrage van 50 procent en een bijdrage uit het fietspadenfonds van 20 procent. Het aankopen van de benodigde land bouwgrond is inmiddels rond en met Staatsbosbeheer is overeenstem ming bereikt over de aansluiting van het nieuwe pad op het bestaande fietspad op het Waalenburgerdijkje. Ook de planologische procedure is afgewikkeld. Schrijver Hendrick Vannek signeert zaterdag tussen 13.00 en 14.30 uur zijn boek Mong - Leven en laten le ven in eetcafe Ploff In in de Binnen- burg in Den Burg. Leven en laten le ven is het in eigen beheer uitgegeven vervolg op het in 2002 bij Ankh Her mes verschenen Mong - Eenling in het leven van alledag. Vannek doceert communicatie en gesprekstraining aan het Johan Borgmancollege in Utrecht en drijft samen met zijn vrouw een praktijk voor psychoanalytische hypnotherapie in Usselo. De avontu ren van Mong ontspruiten volgens zijn zeggen met aan zijn fantasie, maar zijn de belevenissen van een wijs man uit het oosten, die zo'n 750 jaar geleden waarschijnlijk vanuit Oezbekistan op zoek ging naar in zicht in de verwarrende mensen wereld. Mong ontmoet op zijn reizen vele mensen, die hem allemaal een stukje van de grote puzzel laten zien en maakt de lezer in soms diepzinnig filosofische en soms komische, maar alti|d zeer herkenbare anekdotes deelgenoot van zijn belevenissen. Leven en laten leven is te koop bij de Texelse boekhandels, bij de Natuur- winkel en bij Connie Hoogenberg, tel. 315967. moeten gaan, maar die zi|n uitgesteld omdat de Europese landbouwminis ters het met eens konden worden. Van Heerwaarden: 'Wij zien ook wel in dat het niet kan blijven zoals het nu is Maar er is wel een andere moge lijkheid.' De telers hebben het aanbod gedaan de quota met 7 procent te verlagen. Verder eisen ze dat de EU de verloren gegane rechten opkoopt, In het voorstel van Fishier ontvangen de boeren niets voor het quotum dat ze moeten inleveren. De suikerprijs willen de boeren met hooguit 16 pro cent verlagen Daartegenover moet een inkomenscompensatie staan van 80 procent, terwijl Fishier aanstuurt op 60 procent. Het argument dat de consument gebaat is bij nieuwe sui kermarktverordening, gaat volgens Van Heerwaarden niet op. 'Een flesje cola wordt er echt met goedkoper door.' Ook de MOL-landen hebben er volgens hem geen voordeel van. 'De prijsverlaging geldt ook voor deze landen De winst vloeit naar de mul tinationals die de suiker in hun product verwerken.' Telers en verwerkers van suiker bieten kijken terug op een uiterst succesvolle campagne. De netto opbrengst van gemiddeld 63,2 ton per hectare is ongekend hoog, het suikerpercentage van gemiddeld 17 procent stemt tot tevredenheid en met slechts 12 procent kop en tarra (grond, etc.) scoorde Texel ook goed. Maar er zijn ook zorgen over de Europese plannen om de quota met 16 procent te beperken en de suikerprijs met 37 procent te verlagen. 'Een superopbrengst', typeert akker bouwer Johannes van Heerwaarden van de Vuurtorenweg de bietenoogst 'We hadden een mooi droog voorjaar, waardoor er vroeg kon worden ge zaaid en er veel groeidagen waren. In de zomer viel er op tijd regen, door de gezonde groei was er weinig ziek- tedruk en de redelijk mooie maanden september en oktober zorgden voor een goede groei en een goed suiker gehalte. dat met 17 procent een pro cent boven het landelijk gemiddelde uitkomt.' Een enorm verschil met 2003, toen de droge zomer voor een matige opbrengst zorgde. 'We gaan dit jaar over de 40.000 ton heen', becijfert Dennis Wetenkamp van transportbedrijf A. Bakker Azn. de bruto hoeveelheid suikerbieten die ropese Unie af. Dat gebeurt tegen een prijs die hoger is dan de mini mum (mterventie-)prijs Het over schot wordt geëxporteerd. Dit wordt verkocht tegen de lagere wereld marktprijs, waarbij de boeren het ver schil met de hogere interventie waarde via een subsidie ontvangen. Deze vergoeding betaalt de land bouw overigens uit eigen zak, in de vorm van een heffing. Het kost de belastingbetaler dus geen cent Dit systeem is kort na de oorlog inge voerd en voldoet naar tevredenheid van de akkerbouwers, die per hectare suikerbieten een saldo hebben van circa 1100.-. Eurocommissaris Fish ier wil de suikersector volgens het principe van de vrije markt laten wer ken en meer concurrerend maken. Doel is onder meer om de Minst Ont wikkelde Landen (MOL), die nu con currentie ondervinden van de goed kope Europese suiker, toegankelijker te maken De telers moeten 16 pro cent van hun quota inleveren en de suikerprijs moet met 37 procent om laag, waarbij het financiéle nadeel kan oplopen tot 50 procent door een achteruitgang van het bedrijfsresul taat van de verwerkende industrie. Van Heerwaarden: 'We gaan bene den de kostprijs werken. Een hele aderlating, want de bietenteelt is, naast de teelt van pootaardappelen. een belangrijke pijler onder de Texel se landbouw en zorgt ervoor dat de continuïteit van veel bedrijven is ge waarborgd. Bij aardappels wil de prijs nog wel eens fluctueren, suikerbieten hebben het voordeel dat de prijs re delijk stabiel is. De voorsprong die we ten opzichte van het buitenland hebben opge bouwd wordt in één klap tenietge daan. De teelt zal inkrimpen, het aan tal landbouwbedrijven snel afnemen en dat zal ook gevolgen hebben voor de werkgelegenheid in de suikerfa brieken. En voor de logistiek.' De firma Bakker vervoert de suikerbieten op Texel en in Noord-Holland, totaal 260.000 ton. Het is 13 weken lang werk voor 18 vrachtwagenchauf feurs, vier kraanmachinisten en drie mensen in het overslagbedrijf. Protest De suikerbietentelers hebben protest aangetekend tegen de maatregelen die eigenlijk komend jaar al in hadden naar overslagplaats De Ouwe Zeug in de Wiermgermeer is gereden, in to taal ruim 1100 vrachtwagencombi naties. Vorig jaar vervoerde het bedrijf zo'n 30.000 ton vanaf Texel. Overi gens zijn deze hoeveelheden met helemaal vergelijkbaar, want de op pervlakte suikerbieten op Texel breidt nog elk jaar uit. Sinds drie jaar geleden het besluit viel dat bie tenquota mogen worden verhandeld, kopen Texelse akkerbouwers meer aan dan dat er wordt verkocht. Van Heerwaarden: 'Dit jaar is er bijvoor beeld al 140 tot 150 ton suiker quotum aangekocht en als je dat omrekent (eén hectare levert acht tot tien ton suiker, red.), dan is dat een kleine twintig hectare extra. Die groei was tegen de verwachting in, want een paar jaar geleden heerste nog het idee dat er - net als bij melkquota - elk jaar suiker van Texel zou verdwij nen.' Dit jaar stond er op Texel 576 bunder bieten. Aderlating Een topoogst, maar aan de andere kant ook zorgen, want de telers hangt een nieuwe marktverordenlng boven het hoofd. Hierdoor komt de toe komst van veel agrarische bedrijven op het spel te staan. Momenteel zet ten de boeren het merendeel van de geproduceerde suiker binnen de Eu- Een topoogst. een hoog suikergehalte en een redelijk schoon product maken dat 2004 een goed jaar is voorde telers van suikerbieten. Een kraan schept de bieten in de vrachtwagen, die ze naar overslagplaats De Ouwe Zeug in de Wienngermeer vervoert.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 6