7 Plan buitengebied stelt raad voor voldongen feit Bremakker ruilt tenten in voor stacaravans Vingerplant trekt aandacht w Verzet tegen motorwedstrijd in 1972 Volleybalteams boeken winst .TEXELSE COURANT" Bowlers in vorm fimt RE* Lubach wint in Alkmaar Spanning te snijden bij klaverjassen Kerstboom weer terug op de haven Schaakkampioen kan niet winnen Biljarters houden kampioenschap Betaling bestuur Horeca Texel Degelijk spel De Doorstoot Grote prijzen in schaaktoernooi §portm7e<fe/i VRIJDAG 17 DECEMBER 2004 Met de goedkeuring voor de om zetting van tentplaatsen op kam peerterrein 't Heitje op camping De Bremakker is een eind gekomen aan een onzekerheid voor de fami lie Koning die bijna een jaar heeft geduurd. De stacaravans zijn voor de camping, waar drie gezinnen hun brood verdienen, een noodza kelijke seizoensverbreding, maar de meeste politieke partijen vinden het jammer dat er opnieuw enkele tientallen tentplaatsen verdwijnen. De stacaravans komen op het natuur kampeerterrein te staan, wat onder meer betekent dat er een natuurlijk terreinbeheer wordt toegepast. In totaal gaat het om de plaatsing van 18 eenheden, die ruim worden neer gezet en zoveel mogelijk in een bouwstijl die past bij het natuur- kamperen. Ze krijgen elk vier slaap plaatsen, waarvoor een evenredig aantal tentplaatsen wordt opgeof ferd. Het betekent niet dat tenten met meer welkom zijn op de Bremakker. want de familie Koning - onder meer in bezit van de Gouden Milieu- barometer - heeft diversiteit hoog in het vaandel. En kwaliteit, want een aantal overgebleven kampeerplaat sen wordt voorzien van Comfort Plus (privé-) sanitair. Daarmee vervalt de noodzaak tot een groot toiletgebouw, want voor zo'n grote investering is het aantal kampeerplaatsen te klein. 'Ons bedrijf moet gezond blijven', pleitte Ralph Koning ten overstaan van de raadscommissie Grondge bied om in te stemmen met de nieuwe Kampeer Exploitatie Vergun ning. In feite kon de raad met anders, want in het bestemmingsplan heeft het betreffende terrein de bestem ming Recreatieterreinen klasse k, wat betekent dat er zowel tenten als ca ravans en stacaravans mogen staan. Maar toen de familie Koning de plan nen aan de gemeente voorlegde, kre gen ze te horen dat de raad bij de vaststelling van de Nota Toerisme en Recreatie in september 2003 de ondergrens voor het percentage toe ristisch kamperen (naar aanleiding van de 400 bedden extra voor kam peren bij de boer) had opgetrokken van 30 naar 31 procent. Stacaravans vallen volgens de gemeente met bin nen deze categorie. Volgens een tel ling van de gemeente bedraagt het percentage toeristische slaapplaat sen momenteel 30,48 procent, wat betekent dat de ondergrens van 31 procent al is gepasseerd. Jammer 'Jammer dat er steeds meer kam peerplaatsen verdwijnen', uitte Alfred Schaatsenberg (PvdA) zijn teleurstel ling. Arthur Oosterbaan (GroenLinks) vond met dat de regels moesten wor den opgerekt. Ook Maria van der Spek (WD) verklaarde zich tegen de omzetting Jan Koolhof (CDA) sprak zijn bewondering uit voor de wijze waarop de Bremakker wordt gerund. Hij gunde de familie de omzetting, maar vond dat deze pas mocht plaatsvinden zodra er kampeer plaatsen vrijkomen. De meer juridisch onderlegde Frans Visman (D66) be treurde het verdwijnen van de kam peerplaatsen. maar adviseerde zijn collega's toch akkoord te gaan. Ook Texels Belang zat op die lijn. 'In het bestemmingsplan staat duidelijk dat ze er recht op hebben.' De gemeente kan met anders, constateerde ook wethouder Nel Eel-man: 'Al die nota's die we maken zijn allemaal mooi en prachtig, maar het bestemmingsplan buitengebied is maatgevend.' Een ontnuchterende boodschap voor de raadsleden die nog maar kort gele den m de nota Toerisme en Recrea tie de ondergrens voor toeristische slaapplaatsen hadden verhoogd en die tegen hun zin nu moesten instem men met een nieuwe omzetting van tent- en caravanstandplaatsen naar stacaravans Het is met ondenkbaar dat ook andere kampeerterreinen als nog tenten in stacaravans gaan om zetten. Eelman wierp daarom de vraag op of er al dan niet een nood- reparatie aan het bestemmingsplan moet worden uitgevoerd. Ze gaf aan dat hiermee veel tijd en energie is gemoeid, terwijl de gemeente eind volgend |aar van start gaat met de herziening van het bestemmingsplan buitengebied, dat naar verwachting in 2007 zal worden vastgesteld. Ge zien deze planning vond de raad het niet verstandig om het percentage via een aparte procedure te verhogen. De mooiste wedstrijd in de bowling- league was donderdag die tussen Paal 19, het laatste team op de rang lijst, en Schouwstra Transport. On danks hoge scores van Chris Krijnen (een game van 193 en een serie van 696) was Schouwstra niet opgewas sen tegen de jongens van Paal 19, die dit jaar voor het eerst meedoen. Herbert de Geer gooide een game van 190 en een serie van 651 en ook zijn teamgenoten deden hun best. Paal 19 behaalde hiermee de eerste 5-0 overwinning. Ook de andere teams proberen in vorm te komen voor de komende toernooien. Trijn Stiggelbout gooide een game van 194 en een serie van 719 voor Santa Fé, de hoogste score bij de dames tot nu toe. Santa Fé won daarmee van Sommeltjes, dat terug valt naar de laatste plaats. Jan Plaatsman gooide een serie van 205 voor koploper De Koogel, dat het voordeel behaalde op TZN, waar Martien Roeper 191 en 703 gooide. Bij Visvogels wist Rutgert Oosterhuis sr. 208 te noteren, al kon hij er niet voor zorgen dat zijn team won van Team 13. Daarin gooide Oosterhuis jr. een game van 190, goed voor winst op zijn vaders team Bij Van Beek Byoux gooide Janny Mets een games van 193 game en een serie van 618, maar tegenstander café 't Dorp was toch beter. Daar gooide Bart Witte 190 en 685 en ook Frank van Oosten was beter dan ooit. Hij gooide een game van 165. Ronald van Benthum gooide zo strak, dat zijn ballen de baan niet leken te raken. Chris Dob ber en Marcel Bakker van Badweg Sportief gooiden 196 en 191, maar konden maar amper winnen van De Jutter, waar Will Rovers een game van 192 noteerde. Bij de dames was Chris Krijnen van WBZ erg op dreef. Zij gooide de hoogste serie van dit seizoen, 546 pins. Dat deed ze met games van 173, 184 en 189. Klaver 4 won van Flair, waardoor er aan de top niets veranderde. Ook Pins wilde bijblijven, maar kon niet winnen van Juttertjes, waar Yvonne de Groot - erg goed voor haar doen - een game van 168 gooide. Kersttoernooi Zaterdag en zondag wordt in bowling De Koogel het kersttoernooi ge speeld De organisatie verwacht vooral spannende partijen, als de fi nales worden gespeeld en rekent op een groot aantal toeschouwers. Uitslagen: Ochtendleague: T- Forts-WBZ 1 -3; Flair-KJaver 4 1 -3; Juttertjes-De Pins 2-2 Avondleague Schouwstra Transport-Paal 19 0-5: Santa Fé- Sommeltjes 5-0; De Koogel-TZN 3-2, De Jut- ter-Badweg Sportief 2-3; Van Beek Byoux-Café 't Dorp 1-4. Visvogels-Team 13 1-4 Doordat zij aan een rolstoel is gekluisterd en moeilijk naar buiten kan, moet Vlaming het 's winters met een foto van een vingerplant doen. Inzet: de bloeiende vingerplant trekt veel aandacht. (Foto: Louis* van der Sluis) De vingerplant van mevrouw Vla ming-Drost heeft de laatste tijd nogal wat verbaasde blikken opgeleverd: de uit de kluiten gewassen plant staat in bloei. Hoewel dat niet uitzonderlijk is, komt het niet veel in onze streek voor. De fatsia Japórica, zoals de of ficiële naam luidt, is een struikachtige plant uit Japan. Meestal wordt de fatsia als kamerplant gehouden, maar Vlaming heeft hem in het tuin- t|e bij haar woning in Jan Dirksoord staan. De 87-|arige Texelse is bijzon der trots op haar vingerplant. 'Ik heb Jelle Lubach van Atletiekvereni ging Texel verbeterde zaterdag zijn persoonlijk record op de 800 me ier met vijf seconden. In het wie- lerpaleis in Alkmaar wist hij een wedstrijd over deze afstand te win nen in 2.12 minuten. Hij was één van de zeven B-, C- en D-jongens junioren van Atletiekvereniging Texel die actief waren op de regio nale wedstrijden. Zij kwamen uit op de onderdelen kogelstoten, hoogspringen, sprinten en mid denafstand hardlopen. Door het grote aantal deelnemers lie pen de meeste wedstrijden flink uit. Daardoor kon niet iedereen aan alle onderdelen meedoen. Bij de junioren C en D was Robert In de eerste en vierde set ging het moeizaam, in de tweede en derde set veel makkelijker. Het resultaat was hetzelfde, want allemaal wer den ze gewonnen. Daardoor ver sloeg het herenteam van Tevoko tegenstander WA 2 uit Alkmaar zaterdag met 4-0. Ook de andere Texelse volleybalteams kwamen tot winst. De heren hadden het niet steeds even makkelijk. In de eerste en vierde set kwamen ze steeds op een kleine ach terstand, die ze pas in de slotfase wisten weg te werken. Slimme ballen van invaller Jitze Beintema brachten tweemaal een nipte overwinning: 29- 27 en 26-24. In de tweede en derde set wisten de spelverdelers de bal beter te bezorgen bij de aanvallers, van wie Erik Leroux en Bart Loos uit stekend op dreef waren. Deze sets werden gewonnen met 25-20 en 25- 17. Tevoko staat nu derde op de ranglijst en gaat zaterdag op bezoek bij koploper Ardea 4 Het tweede damesteam speelde aanvankelijk nogal moeizaam tegen WSOV 2. Dat lag met aan Onnoline- van Helden, die de nog steeds geb lesseerde Gertha Wessels verving en haar taak van set-upper prima ver vulde. Bij een achterstand van 11-16 gebruikte coach Rita Dogger een time-out om haar speelsters met een paar rake zinnen eens goed te moti veren. Met succes, want de eerste set werd uiteindelijk met 27-25 ge wonnen. Ook in de tweede set kwa men de Texelse dames op achter stand. Ze vielen volgens corres pondent Gertha Wessels 'te lief' aan. Doordat Carla de Wit soms toch ver raste met scores door het midden en Joanme Schaapman aan de linker kant mooie dingen deed, werd ook de tweede set binnengehaald (29- 27). Tevoko begon de derde set met Mieke van der Bent als enige set- upper (het zogenoemde 1-5-sys- teem) en dat bleek succesvol. Vivian Kareis en Gea van Gijssel maakten dankbaar gebruik van de prima spel- verdeling en wisten met harde smas hes punten te scoren WSOV had veel moeite met de services van Mary Koorn, die eveneens hard waren, en kwam maar met in het spel. Het werd daardoor 25-11Daarna bleek op nieuw dat Tevoko moeite heeft om wedstrijden met 4-0 te winnen. On danks dat Van Helden weer tweede set-upper werd, lukte het maar niet de rust terug te krijgen Spannend werd het nog wel, maar door slordig heden werd de set verloren met 23- 25, waardoor de eindstand 3-1 werd. Het derde damesteam speelde maandag in een ijskoude sporthal in Den Helder tegen HCSC 2. Zoals gebruikelijk gingen de Texelse volleybalsters voortvarend van start, maar daarna volgde een periode met matige passes, waardoor HCSC langszij kon komen. Met name door goed verdedigend werk van Inge van der Bent wist Tevoko toch nog met 25-23 te pakken. In de tweede set werd Desiré van Faassen spelver deler. Dat zij overal inzetbaar is, liet ze deze wedstrijd zien, want in de eerste set speelde ze op het hoofd blok en in de derde set als links aanvaller en steeds met goed resul taat, Hoewel de pass het zwakke punt voor Tevoko bleef, werd de tweede set met 25-19 gewonnen en de derde met 25-19. Daarna begon de tegenstander steeds beter spelen en werd het ondanks een inhaalrace 25-23 voor HCSC, dat dankbaar pro fiteerde van twee foute services van Tevoko aan het eind van de wedstrijd. Tevoko staat nu gedeeld tweede, met een flinke achterstand op koploper Smash'68 uit Oosterend. jaren vingerplanten gehad, maar zo groot als deze heb ik ze nog nooit kunnen krijgen en in bloei heb ik ze nog nooit gezien.' De plant kan de winter overleven op een beschut plekje. Hoewel ze zelf aangeeft 'groene vingers' te hebben, doet Vla ming niet veel extra's aan de verzor ging van haar superplant. 'Kunst mest? Nee hoor! Je moet voorzichtig zijn met planten.'s Winters wat blade ren erop dat de wortels met stuk- vriezen en af en toe er een beetje mee praten, meer niet.' Witte de beste Texelaar. Hij stootte zijn kogel 8,33 meter ver, liep de 50 meter sprint in 8 02 seconden en sprong 1,40 meter hoog. Hij werd gevolgd door Texelaars Eldin Ho- ningh en Hidde Vos. Laatstgenoemde begon de 1000 meter iets te optimis tisch waardoor hij zijn plaats in de kopgroep met kon vasthouden. Bij een volgend toernooi zal hij zich on getwijfeld proberen te revanche ren. Bij de junioren B werd Texel vertegen woordigd door Henk Tromp, Hans van Franeker, Jozef Pieter Buijsman en Jelle Lubach. Tromp wist bij zijn favoriete onderdeel, het kogelstoten, de kogel 11.60 meter te gooien. Hier mee verdiende hij een tweede plaats. Hans van Franeker eindigde met 10,04 meter op de derde plaats. Henk Tromp was de snelste Texelaar op de sprint over 50 meter (7,2 seconden). De toppers van klaverjasclub Den Burg hebben deze week geweldig uitgehaald. John Vlaming en Erik Jan Geus wonnen de ronde, maar Erik Boogaard en Rob Stapersma bleven uitstekend in hun spoor. De concurrentie moest met lede ogen zien dat de twee leidende koppels verder uit het zicht verdwenen. De twee hoogst geplaatste koppels hebben elkaar ook deze week weer weinig toegegeven. In het klassement is er al weken sprake van een nek- aan-nek race tussen John Vlaming en Erik Jan Geus en Rob Stapersma en Erik Boogaard. De eerstgenoemden kwamen met een partij van ruim 2000 punten en één van bijna 2500 punten (met maar liefst vier marsen) sterk uit de startblokken en leken eindelijk af stand te nemen van de nummers twee. Met twee solide slotpartijen kwamen zij tot een score van 7698 punten, nét voldoende voor de rondewinst. Daarmee behielden zij hun koppositie. Rob Stapersma en Erik Boogaard werden in de eerste twee spellen weliswaar op behoor lijke achterstand gezet, maar vochten zich uitstekend terug en gingen er in de twee slotronden eens goed voor zitten. De eindsprint bleek net met voldoende om de ontketende leiders te achterhalen, maar met een score van 7617 punten wisten Stapersma en Boogaard de schade tot te beper ken tot 81 punten. Met een achter stand van niet meer dan ruim 100 punten blijven zij tweede in het klassement. De gebroeders Gerard en Theo Witte wisten als enige in het spoor van de toppers te blijven. Zij behaalden 7534 punten en hebben zich weer in de top tien genesteld. Bovendien leiden zij nu in de strijd om de tweede periode- titel. Op eerbiedige achterstand pak ten Willem Koomen en Bart Weijdt de vierde plaats met 6677 punten Guusta Lmneman en Jitze de Vries (Foto Bed Komng) Zag Rijkswaterstaat vorig jaar we gens bezuinigingen nog af van het plaatsen van een kerstboom op de haven van Oudeschild, dit |aar is hét symbool van Kerstmis tot genoegen van velen weer terug op de kade. De bemanning van het havenkantoor vond het een dermate groot gemis. dat ze in samenwerking met de dorpscommissie van Oudeschild in hun eigen tijd een kerstboom hebben geplaatst en versierd. De beurs hoefde er met voor open. want Staatsbosbeheer stelde volgens tra ditie de boom beschikbaar. Thomas Richter, regerend kam pioen bij schaakclub En Passant, moest in zijn partij tegen Dirk Rijneker genoegen nemen met een half punt. Concurrenten Jaap Dros en Gerard van Es wonnen wél en liepen zodoende verder uit op Richter. Rijneker speelde een prima partij te gen Richter. Richter pakte het initia tief en kwam een pion voor, maar Rijneker verdedigde zich sterk. In het eindspel won hij zijn pion terug en bleek de stelling volledig in even wicht. waarna remise werd overeen gekomen. Jaap Dros moest alle zeilen bijzetten om Jaap de Wijk te weerstaan. De Wijk koos met zwart voor de aanval en offerde daarbij een pion. Dros hield het hoofd koel en kreeg gaande de partij betere kansen. Dros weer legde vervolgens een stukoffer van De Wijk en won. Piet Bakelaar speel de tegen Willem Otten op zijn eigen degelijke wijze. Otten kon lang stand houden, maar was uiteindelijk de mindere in het basehneschaak waann Bakelaar meester is. Ondanks zijn verliespartij blijft Otten derde in het klassement, achter Jaap Dros en Gerard van Es, maar vóór Thomas Richter en Dirk Rijneker Duco van der Kuijl haalde vernieti gend uit tegen Dick van Barneveld. die vorig jaar nog als derde eindigde, maar nu veel minder goed speelt en vorige week ook al van Paul Eelman verloor. Zijn nederlaag tegen Van der Kuijl, die de zwarte stukken voerde, was spectaculair. Het zettenverloop was als volgt: 1.c4, c5; 2.g3, Pf6; 3.Lg2, e6; 4.e4, d5; 5.e5, Pd7; 6.cxd5, Pxe5; 7.d4, cxd4; 8.Dxd4, Ld6; 9.dxe6, Lb4+ en Van der Kuijl kon glunderend de felicitaties in ont vangst nemen Inmiddels hebben veel biljarters zich aangemeld voor het Texels kam pioenschap, dat van 10 tot 13 fe bruari in dorpshuis De Hof in De Koog wordt gehouden. De inschrijving is nog open tot en met 6 januari. Men kan zich voor twee van de drie spel- soorten inschrijven voor de avonden, Een nieuw op te richten stichting moet ervoor zorgen dat de leden van Horeca Nederland afdeling Texel toch de onkosten van het bestuur kunnen blijven betalen. De overkoepelende organisatie Hore ca Nederland staat de Texelse afde ling vanaf 2006 met meer toe een deel van de contributie te gebruiken voor onkostenvergoeding voor de voorzit ter en de secretaris. De horecaver- eniging, waar natte en droge horeca bij voorkeur onder leiding staan van een onafhankelijke en betaalde voor zitter. verwacht hierdoor in de proble men te komen. Het bestuur lanceerde dinsdagavond tijdens de jaarverga dering het voorstel om te onderzoe ken of de afdelingsbijdrage van €40,- die de ondernemers straks met meer hoeven te betalen, kan worden over gemaakt naar een op te richten stich ting, die het geld overmaakt naar de bestuurders. De vraag is nog of de landelijke organisatie akkoord gaat met deze papieren wijziging, maar aan het gezicht van de aanwezige consulent viel af te lezen dat die waarschijnlijk niet moeilijk zal doen. De spelers van biljartvereniging De Doorstoot in De Cocksdorp hebben donderdag zeer degelijke partijen zonder echte uitschieters gespeeld. De wedstrijd tussen Joost Smit en Martijn Former was erg spannend en eindigde uiteindelijk in remise, nadat Former vier caramboles maakte in de nabeurt. Ook Wil Homan en Martien Boon speelden een spannende par tij. Homan wist met een goed gemid delde van de nummer eén van de lijst te winnen. Joost Smit had met zeven caramboles de hoogste serie Uitslagen: H. Laan-P. Zijm 0-2. C. Weel-R. Steenhuizen 2- 0. M. Boon-F Klok 2-0, W Homan-M. Former 2-0, R. Steenhuizen-P Zijm 0-2, J Smit-C Weel 2-0, H. Laan-F Klok 0-2, W. Homan-M. Boon 2-0. J. Smit-M. Former 1-1 de categorie 55+ speelt 's middags libre. Ook biljarters die denken niet zo goed te zijn, kunnen zich inschrijven. De spelers worden naar gemiddelde in klassen ingedeeld. Inschrijfformu lieren zijn beschikbaar bij de verschil lende biljartverenigingen. Op 21 januari 1954 werd de Texelse Sportraad opgericht, het over koepelend orgaan van de sportverenigingen op het eiland. Promo tie was en Is één van de hoofdtaken van de Sportraad. De Texelse Courant grijpt het jubileum aan om een duik in de geschiedenis te nemen en onder het kopje Sportverleden wekelijks terug te blikken op een sportevenement uit de voorbije vijftig jaar. In de krant van vandaag: een betrouwbaarheidsrit voor motoren in 1972. werden vijfde met 6517 punten en staan nu zesde. Het gemiddelde was met 6365 punten hoger dan de afge lopen weken. Er werden 32 marsen gespeeld, In het algemeen klassement zijn de eerste twee koppels nu duidelijk 'los'. De nummers drie. Fenny en Rob Cas- pers, kijken tegen een achterstand van ruim 2800 punten aan. Willem Koomen en Bart Weijdt bezetten met een achterstand van precies 3000 punten de vierde plaats. Het periode klassement wordt aangevoerd door Gerard en Theo Witte, vóór John Vla ming en Erik Jan Geus en Erik Boog aard en Rob Stapersma. In het B&B Van der Vis en Den Boer-kerstschaaktoernooi dat schaakclub En Passant woensdag 29 december houdt, zijn naar Texelse maatstaven forse geld prijzen te winnen. De winnaar van de zes spelers tellende hoofdgroep int €150,-, de nummer twee mag €90,- mee naar huis nemen. Voor de beste van de A-groep, die ook zes deelnemers telt, is €60,- weggelegd. En in de andere groepen valt ook altijd nog €50,- te winnen. Daarnaast worden diverse prijzen in natura beschikbaar gesteld, uiteenlo pend van een fles wijn tot een diner, een avondje bioscoop en een knip beurt bij één van de Texelse kappers. Het toernooi vindt plaats in restaurant Het Vogelhuis in De Koog, begint om 11.15 uur en duurt tot ongeveer 17.00 uur. Deelname staat open voor ieder een. Eerst worden voorronden ge houden in groepen van vier deelne mers. Daarna worden op basis van de prestaties de finalegroepen sa mengesteld. Deze bestaan uit zes spelers. De bedenktijd bedraagt een kwartier per persoon per partij. Op gave is mogelijk bij Dick van Barneveld, tel. 313919 en e-mail dicktexel@zonnet.nl 'Natuurbeschermers niet blij', kopte de Texelse Courant van dins dag 19 december 1972 op de voor pagina boven een verslag van een betrouwbaarheidsrit voor moto ren. Aan de op zaterdag 16 decem ber gehouden wedstrijd, die was georganiseerd door de plaatselijke Motor-, Auto- en Bromfietsclub en waarvan de resultaten meetelden voor het landelijk kampioenschap, deden 96 deelnemers mee, die drie keer een 52 kilometer lange route dwars over het hele eiland moes ten afleggen. De motorrijders gingen van start bij Catharinahoeve, waarna ze via de Rozendijk en het Westerslag het strand betraden, dat tot aan De Koog werd bereden. Vandaar ging het via de Ruigedijk naar de Hoofdweg. In Eierland voerde de route over diverse percelen bouwland. Dat was ook het geval in de Eendrachtpolder, vanwaar via de Hollandseweg de Postweg werd bereikt. Langs het 'Groene- weggetje' ging het onder de duinen langs in zuidelijke richting. Over zo wel wegen als bouwland reden de coureurs door de Westen en Waalen burg naar de finish bij Catharina hoeve. 'Vooral de stukken op het strand en de "blubber" van de lande rijen vergden veel van de machines', noteerde de verslaggever. 'Er waren tal van kabel-, ketting- en andere breuken.' De wedstrijd stond op Texel bekend als de C.P Moojen-rit, die al zes keer eerder was gehouden, de laatste keer in 1966. Dat het evenement pas na zes jaar weer op de agenda stond, had te maken met 'vermeende weer stand' van Staatsbosbeheer. 'Voorzit ter C. de Wit vertelde ons dat na af loop van de rit van 1966 de indruk werd gewekt dat de motoren toch wel erg veel schade hadden aangericht en dat een volgende aanvraag waar schijnlijk zou worden afgewezen. Ten tijde van de discussie rond de Inter nationale Autorally (die na veel pro test werd afgeblazen, maar waaraan Staatsbosbeheer wel medewerking had willen verlenen, red.) bleek dat de motorclub verkeerde konklusies had getrokken en werd van Staatswege duidelijk gemaakt dat een aanvraag met bij voorbaat zou worden afgewe zen.' Natuurbeschermers waren met blij met het evenement, hoewel was vastgesteld dat er geen schade aan kwetsbare gewassen werd aange richt. 'Zo is men er boos over, dat de route onder meer door de Eendracht polder liep, over het land van Rutten en Van der Laan. De Eendracht wordt beschouwd als een belangnjke hoog- watervluchtplaats voor wadvogels; onrust is hier ongewenst.' Uiteinde lijk werkten naast Staatsbosbeheer ook Rijkswaterstaat, diverse landei genaren en de gemeente mee aan de wedstrijd, die 'wegens het zeer geva rieerde terrein op een betrekkelijk korte route' veel deelnemers uit het hele land trok. Om vergunning van de gemeente te verkrijgen, moest de MAB zich houden aan 'talrijke voor waarden. die erop gericht waren dat veiligheid en landschap met in gevaar werden gebracht'. De gebruikte we gen werden niet voor het normale verkeer afgesloten. In tegenstelling tot wat oorspronkelijk de bedoeling was, waren de Dennen, met uitzon dering van de weg naar Westerslag, niet in de route opgenomen. Reden was 'de nog altijd aanwezige bomen- ravage'. ontstaan bij de orkaan van een maand eerder De wedstrijd zelf verliep zonder wan klanken. Tweeënveertig deelnemers slaagden er in de rit zonder straf- punten te volbrengen Dat was mo gelijk door zich te houden aan een vastgestelde gemiddelde snelheid, die in de meeste categorieën rond de 40 kilometer per uur bedroeg. In geen geval mocht de limiet van 80 kilome ter per uur worden overschreden. Er waren zowel 'route- als tijdcontroles'. Wie te laat bij een post arriveerde, kreeg strafpunten. wie te vroeg was, moest wachten. Twaalf Texelaars hadden zich voor de wedstrijd opge geven, volgens de verslaggever ver toonde de motorsport 'ook hier' een duidelijke opleving. Uiteindelijk ver schenen er tien aan de start. Favoriet Cees Ran had wegens pech op het laatste moment van deelname moe ten afzien. Motorhandel Dros had voor de beste eilandgenoot een be ker uitgeloofd. 'Hiervoor waren ech ter twee kandidaten. Ed Moojen en Sieb Keijser. Dros deed er toen nog n beker bij, zodat de twee rijders niet jaloers op elkaar zullen worden.' Catharinahoeve was zowel start als finish van de zevende C.P. Moojen rit. (Foto arch>c t Texelse Courant)

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 7