Samen de toekomst van Texel bepalen -Hei gemeentebestuur oan <rCexei wenst u prettige kerstdagen en een ocerspeedig 2005! Ruim vuurwerk op! Identificatieplicht per I januari 2005 Van de raad voor u 7 TEXELSE COURANT/ Aangepaste openingstijden J Informatierubriek van de I gemeente Texel Vergaderschema Enquête parkeren Den Burg email@texel.nl www.texel.nl Openingstijden en bereikbaarheid gemeentehuis Kijkje bij nieuwe gemeentehuizen Pas-65 Stop huiselijk geweld Goed voornemen: hondenpoep weg Certificaten voor vuurwerkverkoop Expositieruimte vrij Brandveiligheid rond de feestdagen Gebruik parkeerkaart mét een parkeerschijf Vrijwillige brandweer, is dat iets voor u? VRIJDAG 24 DECEMBER 2004 (advertentie) (Aan deze publicatie kunnen geen rechten worden ontleend.) Kerstmis valt dit jaar in het weekend, zodat de reguliere openingstijden gelden. Op oudejaarsdag (vrijdag 31 de cember) sluit de dienstverlening aan het publiek eerder dan nor maal: om 12.30 uur. Het nieuwe jaar beginnen we maandag 3 januari om 8.30 uur met een nieuwjaarsontbijt voor alle medewerkers. Het ge meentehuis en gemeente werken zijn weer open voor pu bliek vanaf 10.00 uur. Eiland I berichten In 2005 komen de raadscommis sies alweer bijeen in de week van 17-20 januari Alle vergaderingen zijn openbaar, aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis. De eerste raadsvergadering in 2005 is op dinsdag 15 februari, aanvang 19.30 uur. De gemeente Texel onderzoekt momenteel het parkeren van per sonenauto's in Den Burg. Doel is de huidige problemen in kaart te brengen en verbeteringen door te voeren. De komende twee weken kunt u uw mening geven. Om een juiste indruk te krijgen heeft de gemeente Texel nu een enquête opgesteld. Hiermee willen we van u en ook van de toerist ho ren hoe u het parkeren in Den Burg ervaart. Ook kunt u aangeven welke wensen of verbeteringen u ziet. De enquête staat op de website www.texel.nl. Ook kunt u een exemplaar verkrijgen bij de balie Grondgebied van het ge meentehuis De inzendtermijn loopt tot en met 7 januari 2005. Openingstijden: maandag t/m vrijdag 9 00 - 16.00 uur Voor al onze diensten kunt u terecht bij de publieksbalies op het 'Raaksplein'. Tel. algemeen: (0222) 36 21 21 Servicebalie: (0222) 36 21 11 Fax: (0222) 36 22 87 E-mail: email@texel.nl 2004 was voor mij een bewogen jaar met een positieve afloop. Op het persoonlijke vlak baarde de gezondheid van mijn moeder grote zorgen, maar gelukkig ziet het er naar uit dat we samen kerst kunnen vieren. Ook be stuurlijk waren er soms span nende momenten. De kritiek op mijn functioneren heeft me niet onberoerd gelaten, maar opbou wende kritiek neem ik wel ter harte. Uiteindelijk gaat het om Texel, daar zet ik mij voor in. Mijn herbenoeming tegen het eind van het jaar gaf dan ook extra veel voldoening. Mooie boeket ten veranderden mijn bureau en woning wekenlang in een bloemenzee. Nogmaals hartelijk dank voor al uw reacties! Het burgemeesterschap heb ik sinds mijn installatie op 16 maart 1999 met enorm veel plezier ver vuld. Aan mij nu de taak om als voorzitter van de raad en het col lege het "schip" Texel de komende jaren op koers te houden. De herbenoeming stelt mij in staat om zaken af te maken waarmee ik ben begonnen. Zoals de invoering van het directiemodel, als laatste fase van de organïsatieverandenng binnen de gemeente. Mijn ver wachting is dat als de medewer kers hieraan gewend zijn, dat ook merkbaar zal zijn voor u een open en transparante gemeente. Ons plan "Communicatie Plus" gaat eveneens uit van het motto "de burger centraal" Organisatie, col lege en raad zullen zich meer be wust moeten zijn hoe zij naar bui ten treden. Als die afstemming goed is, verwacht ik merkbare ver beteringen in de loop van 2005. Iedere keer zul je alert moeten zijn, zo hebben raad, college en de voorzitter van de meningspeiling locatiekeuze nieuw gemeentehuis geleerd. De invulling van de Groeneplaats zullen we daarom breed aanpakken. Niet alleen met de inwoners van Den Burg maar van heel Texel. Het centrum is ten slotte van ons allemaal. Een mooi voorbeeld van een brede aanpak (met inbreng van vele per sonen en organisaties) is de Structuurvisie Texel 2020 van en kele jaren geleden. Inspirerend, creatief en een goede basis voor nieuwe plannen. Ook de discussie over vrijkomende agrarische be bouwing is breed aangepakt: bij de startbijeenkomst zat het gemeen tebestuur zelfs eens op de pu blieke tribune. De leefbaarheid van ons eiland inspireert ook anderen, zoals blijkt uit de dorpsplannen van Oosterend en Den Hoorn en het particulier initiatief Texel Vitaal. Al deze goede ervaringen zijn hope lijk aanleiding voor uw enthou siaste medewerking. Ons gezamenlijk - raad, college, or ganisatie, burgemeester én inwo ners - voor Texel inzetten, dat is daarom mijn wens voor 2005. Doe allemaal mee, zo bepalen we sa men de toekomst van ons eiland! Fijne feestdagen en een gelukkig nieuwjaar, mr. Joke Geldorp-Pantekoek, burgemeester van Texel. Helaas gebeuren elk jaar veel ongelukken bij het opnieuw afsteken van niet ontploft vuurwerk, de zogenaamde 'weigeraars'. Liefst 20% van de ongelukken gebeurt op nieuwjaarsdag! Ruim de rommel in de oudejaarsnacht daarom meteen op en steek vuurwerk NOOIT twee keer aan. Enkele tips: Koop vuurwerk bij een erkende verkoper Lees de gebruiksaanwijzing. Zet vuurpijlen in een verzwaarde fles Steek vuurwerk met aan in je hand Gebruik een aansteeklont Hou een afstand van zo'n zes meter in acht Gooi geen vuurwerk naar anderen Experimenteer met Het afsteken van vuurwerk is alleen toegestaan op 31 december vanaf 10.00 uur tot 1 januari 02.00 uur. Nu de locatiekeuze door de ge meenteraad is bepaald, krijgen de voorbereidingen voor een nieuw gemeentehuis op het voormalige Texelveld aan de Emmalaan een verder vervolg. Intern hebben we bij de ge meente een projectorganisatie opgezet, de startvergaderingen zijn inmiddels achter de rug. Verder namen we begin de cember een kijkje bij drie nieuwe gemeentehuizen in het noorden des lands. Een groep bestaande uit raadsle den, collegeleden, leden van de ondernemingsraad en medewer kers uit de organisatie ging maan dag 6 december ter voorbereiding op bezoek bij dne recent ge bouwde gemeentehuizen in Drente en Friesland. De aandacht ging niet alleen uit naar het eindresultaat: ook was het interessant te weten hoe de projecten zijn verlopen zo dat Texel kan leren van de ervarin gen van andere gemeenten. Momenteel werken we aan het opstellen van het "Programma van Eisen". Hiervoor dient als basis de door de gemeenteraad vastgestelde kadernota. In de komende acht maanden wordt gewerkt aan: 1programma van eisen; 2. selectie architecten; 3. voorlopig ontwerp. Zodra er meer bekend is over deze drie stappen, laten we het u weten. Het ministerie van Volksgezond heid, Welzijn en Sport (VWS) heeft besloten de uitgifte van de Pas-65 met ingang van 1 januari 2005 stop te zetten. Omdat de Wet op de uit gebreide identificatieplicht op 1 januari 2005 in werking treedt, wordt de Pas 65 een overbodig document. 65-Plussers kunnen vanaf die datum met hun identi teitsbewijs hun leeftijd aantonen. Wie al in bezit is van een Pas-65 kan deze gewoon blijven gebrui ken. Wederom ondersteunt de ge meente de campagne 'Stop huise lijk geweld', die in november jl. is gestart Doel van de campagne is iedereen ervan bewust te maken dat huiselijk geweld niet normaal is en moet stoppen. Voor slacht offers op Texel biedt het Safehouse Texel veilig en ano niem onderdak Voor acute hulp kan men bellen naar (0222) 32 10 01Inspreken op het antwoordap paraat, binnen 10 minuten wordt er teruggebeld. Meer informatie www.stoDhuiseliikaeweld-nhn.nl Al jaren is hondenpoep Nederlands irritatie nummer 1Ook op Texel blijken met alle eigenaren hun vier voeter de baas. Hondenbezitters hebben de plicht (het kan zelfs een Per 1 januari 2005 treedt de Wet op de uitgebreide identificatie plicht in werking, ledereen van 14 jaar en ouder moet dan altijd een geldig identiteitsbewijs bij zich dragen. Burgemeester Geldorp heeft dins dag 21 december certificaten voor brandveilige vuurwerkopslag uit gereikt. Op Texel voldoen drie be drijven aan de (strenge) voorschrif ten: Voordeelland (Oudeschild), Intertoys (Den Burg) en Bruining (De Koog). De ondernemers heb ben verscheidene aanpassingen moeten verrichten om aan de strenge landelijke eisen te voldoen Op Texel is dat dus het geval! De gemeentelijke expositieruimte "Tusse de Banke" heeft in de eer ste helft van 2005 nog een aantal periodes beschikbaar voor belang stellenden. Het gaat om de periode 13 januari t/m 9 maart (acht we ken). Exposanten moeten de ruimte minimaal één week huren van donderdag tot en met woens dag. De huurvergoeding bedraagt €130,- per week, inclusief schoon maken en eenvoudige catalogus. Aanmelding en informatie: me vrouw E. Rutten, tel. (0222) 36 22 18. boete kosten) ervoor te zorgen dat hun hond zich niet ontdoet van uit werpselen op voetgangers gedeelten van de weg, op speel plaatsen, speelweiden en in zand bakken. Eigenlijk spreekt dat vanzelf... Goed voornemen voor 2005! De nieuwe wet is één van de maat regelen die de overheid neemt om Nederland veiliger te maken. Poli tie en andere toezichthouders kun nen in het verkeer, bij hulpverle ning, het opsporen van strafbare feiten of handhaving van de open bare orde om legitimatie vragen. Geldige identiteitsbewijzen voor personen met de Nederlandse na tionaliteit zijn: paspoort, Neder landse identiteitskaart en rijbewijs. Alle Texelse jongeren van 14 tot en met 17 jaar hebben hierover een informatiebrief van de gemeente ontvangen. Deze jongeren, maar ook andere inwoners met de Ne derlandse nationaliteit kunnen een identiteitsbewijs aanvragen bij de balie Burgerzaken Welzijn. Kerstmis en Oud Nieuw staan voor de deur. Gemeente en brandweer vragen uw bijzondere aandacht voor het gebruik van brandveilige ver siering. Circa 200 Texelse bedrijven en instellingen hebben hierover een brief ontvangen. Gecontroleerd wordt of de getroffen maatregelen vol doende zijn. Ook particulieren wordt verzocht om bij de gezellige en feestelijke aankleding van hun woning de brandveiligheid niet uit het oog te verliezen Tips voor thuis: plaats de boom niet in een vluchtroute; zet de boom niet te dicht bij de gordijnen; gebruik in de boom alleen elektrische kaarsjes en goede bedrading; dennengroen is zeer brandgevaarlijk, zeker als het droog is; zorg dat de kaarsen buiten bereik van kinderen en huisdieren blijven. Meer tips kunt u lezen op de website www.texel.nl Rubriek van de gemeenteraad Allebei zitten ze nog geen drie jaar in de raad maar ze maken snel furore. Vernieuwend, vrouw en voorzitter van een commissie. Henny Festen (GroenLinks) en Marian Merkelbach (CDA) hebben veel gemeen. Zo hebben ze in een creatieve bui samen de "denktank dualisme" be dacht om de rol van de gemeenteraad op Texel een impuls te geven. Tijd voor een gesprek onder de kerstboom. Als er brand uitbreekt belt u het alarmnummer 112. De brand weer roept dan de "vrijwilli gers" op. Mensen die net als u gewoon thuis of aan het werk zijn. Op dat moment is er voor hen nog maar één doel. Zo snel mogelijk naar de kazerne want vanaf dat moment telt letterlijk elke seconde. Misschien is dit ook iets voor u! Op termijn zal een aantal Texelse brandweerlieden de leeftijd van 55 jaar bereiken. Volgens de lan delijke richtlijn komen ze dan in aanmerking voor functioneel leeftijdsontslag (FLO). De ge meente Texel kan vrijwilligers tot 60 jaar weliswaar dispensatie verlenen, maar met het behalen van die leeftijd zijn ze gedwon gen om te stoppen. Met name voor de post in Den Burg ont staan door het aanstaande ver trek een aantal vacatures. B&W roepen daarom nu reeds kandi daten op voor de functie van as pirant brandwacht (m/v). Belangstellenden kunnen con tact opnemen met de comman dant brandweer, de heer D. Jongeneel (tel. 36 21 66 of privé 31 13 34), of diens plaatsvervan ger, de heer Th. Kuip (36 95 57 of privé 31 56 80). Algemene in formatie over de brandweer, zie www.texel.nl De drijfveer van Henny Festen (43) om politiek actief te zijn dateert eigenlijk al vanaf haar schooltijd. Discussiëren in de klas op de Rijks scholengemeenschap Texel (nu OSG) was een geliefde bezigheid. Een discussie met Henny win je nooit, weten haar collega's van het Gemini Ziekenhuis ,,Tja", relati veert ze, ,,die naam heb ik wel op mijn werk. Maar in de raad gaat het wel eens anders..." Op aandrang van oud-raadslid Jaap Vlaming ging ze eens langs bij de steunfractie van GroenLinks. ..Toen kwam ik erachter dat ik echt een mening had over de onderwer pen die er werden besproken. Wat ik vroeger had met discussies op school, kwam weer tot leven." Van het een kwam het ander en na de verkiezingen van maart 2002 be landde ze in de gemeenteraad. Tot haar spijt is de ruimte voor echte discussie in raad en com missies vrij beperkt door het vaste vergaderstramien Eerste ronde, tweede ronde, klaar. Dat zou van mij wel anders mogen Meer ruimte voor debat betekent wel discipline om het kort te houden." Zelf krijgt ze positieve reacties op haar presentatie. ,,lk probeer altijd een standpunt zo goed mogelijk te verwoorden. Dat is best moeilijk. Je doet het nooit goed genoeg, zelfs als je wint", blijft ze kritisch. Dit jaar werd Henny door haar col lega-raadsleden gekozen tot voor zitter van de commissie Werkwijze Raad. Wat is leuker: raadslid of voorzitter? „Beide. Wel ben ik als voorzitter meer gespannen voor een vergadering. Ik moet er nog meer in groeien, maar doe het graag." Op 10 augustus beleefde ze een ware vuurdoop, toen in haar eer ste vergadering de locatiekeuze nieuw gemeentehuis op de agenda stond. Een beladen onderwerp, na de meningspeiling onder de Texelse bevolking in juni. „Op die vergadering heb ik me scherp voorbereid. Ik wilde perse dat het netjes zou verlopen. Met hulp van Marit de Porto, de raadsgriffier, heb ik aan het begin aan de hand van krantenknipsels een terugblik ge geven om de behandeling objec tiever te maken." Achteraf blikt zij er tevreden op terug: „De verga dering is goed verlopen, we heb ben ons best gedaan om een zorg vuldige beslissing te nemen." Automobilisten met een parkeer kaart moeten daarbij ook een parkeerschijf gebruiken. Vanaf 1 januari 2005 zullen onze parkeer wachters daarop handhaven. Parkeerschijven zijn verkrijgbaar bij tankstations en In de boekhandel. Voor de zogenaamde binnenring in Den Burg geldt een maximale parkeerduur van 30 minuten. Deze binnenring bestaat uit de volgende straten: Groeneplaats, Parkstraat, Als nieuwkomer heeft Marian Merkelbach (46) zich onvervaard in het raadswerk gestort. Naast de raad zelf en de commissie Welzijn, is ze ook voorzitter van de com missie Grondgebied en zit ze in drie werkgroepen (duaal begroten, regelgeving en denktank dua lisme). „Noem het aantal uren maar liever met, ik wil niemand af schrikken. Maar ik ben niet repre sentatief voor het gemiddelde raadslid hoor!" Persoonlijk vindt ze verplaatsing en nieuwbouw een goed besluit, waar ze nog steeds helemaal achter staat. Wel moeten burgers vol doende de gelegenheid krijgen om mee te praten over belangrijke be sluiten. „Dat blijkt ook uit reacties die we krijgen als we 1 x per maand met een kruiwagen de markt op gaan" Dit initiatief levert GroenLinks allerlei informatie op. „Soms heb je een wonderlijk leuk gesprek. Contact is heel belang rijk, want als raadslid wéét je nou eenmaal met alles. Ze mogen mij gerust bellen of mailen!" Voor 2005 spreekt Henny de wens uit dat de Texelse welzijns voorzieningen op peil blijven. „Rijkdom voel je niet alleen in je portemonnee, ook in je mogelijk heden." Marian vindt het raadswerk leuk en vindt de tijdbesteding daarom geen punt. „Het is allemaal nieuw en bovendien ben ik breed ge oriënteerd. Liefst wil ik met alles bemoeien. Niet tot in detail natuur lijk, maar toch." Dat ze daarnaast nog een gezin (drie dochters van 10, 12 en 15 jaar) en de admini stratie van een agrarisch bedrijf (Texelsun) heeft te runnen, levert toch wel een vraagteken op. Hoe combineert ze dat? „Gelukkig kan ik wat met mijn tijd schuiven", ant woordt ze nonchalant. Debutant of niet, Marian werd met een tot voorzitter van de commis sie Middelen gebombardeerd. Sinds kort hanteert ze de hamer in de raadscommissie Grondgebied, na het opstappen van Piet Standaart als voorzitter. „Raads- Burgwal, Weverstraat/Schilderend. Voor de overige betaalde parkeer plaatsen geldt een maximale parkeerduur van twee uur. Als u gebruik maakt van uw parkeer kaart bent u verplicht de tijd van aankomst aan te geven met een juist ingestelde parkeerschijf. Zo wel de kaart als de parkeerschijf moet volledig zichtbaar achter de voorruit te zien zijn. lid zijn vind ik toch het leukst. Dan kun je tenminste zeggen hoe je er over denkt. Als technisch voorzit ter gaat dat niet. Wel geeft het veel voldoening als je een lastige dis cussie in goede banen weet te lei den." Haar eerste bestuurservaring deed ze op in de medezeggenschaps raad van de Daalderschool, in de Texelse Vereniging van Logies- verstrekkers (TVL) en de Stichting Kindercentra Texel (SKT). Ge vraagd naar haar drijfveer om in de politiek te gaan: „Ik had er eigen lijk nooit over nagedacht tot ik gevraagd werd. Ik vond 't meteen geweldig! Sommigen keken me meewarig aan, maar ik vind het ontzettend leuk. Gelukkig hebben we wel een grotere fractie. Ik heb geen tijd om alles te doen. Nu ben ik woordvoerder op bepaalde on derwerpen." Welzijn is haar specialiteit. „De peuterspeelzalen, atletiekbaan, OSG... als raadlid kun je écht iets bereiken", meent ze. Om een me ning te vormen, spreekt ze met betrokkenen en bezoekt ze diverse jaarvergaderingen. Ideeën voor vernieuwing heeft ze in overvloed. Liefst zou ze haaf mailadres prominent vermelden onder het motto Vertel het de raad. Verder wil ze het aantal raads commissies verminderen: „Wat mij betreft komt er één commissie ter voorbereiding op de raad. Waar je het over eens bent, zijn hamers tukken. De raadsvergadering kun je dan gebruiken om te discussië ren over onderwerpen waarover geen overeenstemming bestaat, Ook een grotere inbreng van bur gers staat op haar verlanglijstje. Bijvoorbeeld door het houden van een politieke markt, zoals in Almere, waarin raadsleden en bur gers naar keuze over onderwerpen discussiëren. De wens van Marian voor 2005 is geheel in stijl: „Veel publiek tijdens de vergaderingen. Heel prettig, dan praat je tenminste niet in het lucht ledige."

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 16