Oudjaarspuzzel Eten voor Afrikaanse school Giro 555 Wafels bakken voor Azië Texelse hulppakketten naar rampgebied Azië Dubbel gevoel bij cheque Tesselhuus Geknip%</ Docente Mickt [Rietveld: ['Lange tijdhtb DINSDAG 4 JANUARI 2004 TEXELSE J C0URAN1 Van verschillende kanten werden wij er op gewezen dat er met de oudjaars puzzel die in de krant van vrijdag werd afgedrukt, iets fink mis was. En in derdaad, door onoplettendheid onzerzijds was het een wel erg lastige puz zel geworden. Dat wij fervente puzzelaars onder onze lezers hebben, blijkt wel uit het feit dat ondanks de onverwachte moeilijkheidsgraad inmiddels toch enkele goede antwoorden zijn binnengekomen. Maar omdat de puzzel wel lastig mocht zijn, maar niet onmogelijk, drukken wij hem hierbij nogmaals af, ditmaal zorgvuldig gecontroleerd. Wij geven veertig citaten uit de kranten van het afgelopen jaar, met daarbij de namen van de personen die voor deze citaten verantwoordelijke zijn. Bij ieder citaat staat een letter afgedrukt. Als u deze letter invult in het vakje voor de naam van de persoon, ontstaat in deze vakjes een zin. Deze zin kan worden ingeleverd bij de redactie van de Texelse Courant, Warmoesstraat 45 in Den Burg, of (kosteloos) opsturen naar antwoordnummer 311780 VG Den Burg. U kunt uw oplossing ook inleveren per fax (323000) of per e-mail (redactie@texelsecourant.nl). De inlevertermijn is verlengd tot 17 januari. IN N00D/C0RDAID NEDERLANDSE RODE KRUIS, NOVIB, STICHTING VLUCHTELING, TEAR FUND, Help slachtoffers aardbeving 1. Azië! www.giro555.nl SHO Den Haag De hulporganisaties zijn in actie. Help nu en geef. Veron en Shannon Eijkhout bakten in de Weverstraat wafels. De opbrengst gaat naar een weesnuis op an Lanxa Shannon en Veron Eijkhout hielden €133,- op. Omdat hun ouders maandag een even originele als aan- Moniek en Charles Eijkhout hadden doenlijke actie voor Azië. Ze bakten beloofd het eindresultaat te verdub- zelf wafels en verkochten deze aan beien, gaat er dus €266,- naar Sri voorbijgangers. De opbrengst gaat Lanka. Meer over acties op Texel el- naar een weeshuis op Sri Lanka. De ders in deze krant, actie leverde het lieve sommetje van Kleine incidenten bij jaarwisseling Veel vuurwerk, wat baldadigheid, enkele kleine brandjes en hier en daar wat blessures is kort samengevat het verloop van de jaarwisseling. In Den Burg sneuvelde de plattegrond aan de Waalderstraat en in Oosterend vernielden vandalen een bushalte hokje aan de Koningsweg. Een .brandweerploeg rukte na midder nacht twee keer uit. De eerste keer omdat restanten van vuurwerk dat aan de Nikadel was afgestoken, vlam had gevat. Kort daarna spoedde de brandweerauto zich naar Residentie Californië, waar de inhoud van een container vlam had gevat. In beide gevallen was het vuur snel onder controle. Onder het motto 'Knuffels voor Azië' doet een groep Texelaars mee aan een initiatief van de stich ting Motherhood uit Andijk, die met steun van de Samenwerkende Hulporganisaties (giro 555) een bliksemactie is begonnen voor de slachtoffers van de aardbeving in Azië. Ze roepen eilandgenoten op bananendozen met hulpgoederen te vullen en deze uiterlijk vrijdag ochtend in te leveren. De dozen worden nog dezelfde dag door de firma Slegtenhorst uit Oude- schild naar Andijk gebracht. De stich ting Motherhood verzorgt het verdere vervoer. De dozen gaan al volgende week op weg naar gebieden waar de grote hulporganisaties met komen. Motherhood ziet erop toe dat de do zen in bezit komen van de mensen die ze het hardst nodig hebben. Wie wil helpen, kan een zogenoemd moederpakket of een kinderpakket samenstellen. Een moederpakket bestaat uit: een pan om te koken op vuur, plastic bestek, theeglazen, 1 pak suiker, 1 pak zout, olie (goed ver pakt), pak meel/bruine of witte bo nen, lucifers, naaigarmtuur, maand- verband/zeep/vaseline (geen tam pons), kleding, schoenen, slippers, hoofddoekjes/haarspelden. haar borstel/tandenborstel/tandpasta, waspoeder (goed verpakt), opvouw bare jerrycan voor water met kraan tje, pleisters/rolletjes verband, dag boek/schrift/pennen. Een kinderpakket bestaat uit: knuffels, rugzakje, (zomerkleding/ ondergoed, schoenen/slippers, haar borstel/tandenborstel. handdoek/ zeep/shampoo, klem en licht speel goed (zoals knikkers, voetbal en pomp), lang houdbaar eten (zoals evergreenkoeken, rozijnen, krenten en noten), tekenmateriaal/pennen/ kleurboek, dagboekje/schrift. Kort houdbare artikelen, vleesproducten en chocolade zijn ongewenst. De ar tikelen dienen te worden verpakt in een bananen- of verhuisdoos. Andere dozen zijn in verband met het vervoer met welkom. Wie geen geschikte doos kan vinden, kan eventueel con tact opnemen met de Texelse initia tiefnemers. Op de doos moet met een dikke vilstift worden geschreven voor wie het pakket is bestemd: 'mot her', 'boy' of 'girl'. Is liet pakket voor een kind. dan kan ook de leeftijd er achter worden gezet: '0 till 3 years'. '3 till 6 years', '6 till 9 years', '9till 12 years'. '12 till 15 years' of '15 till 18 years'. De initiatiefnemers wijzen erop dat het belangrijk is dat de doos compleet is en dat deze uiteraard ook samen met anderen kan worden ge vuld. De dozen kunnen tot vrijdagochtend 9.30 uur worden ingeleverd bij de fa milie Haarsma (Nieuwlanderweg 12, De Waal), de familie Groen/Marei (Hoefslag 42, Den Burg) en tijdens kantooruren bij de Stichting Wonen Texel (Wilhelminalaan 74, Den Burg). Contactpersonen zijn Corrie Haars ma (tel. 317353) en Christine Groen (tijdens kantooruren tel. 314193 en daarbuiten tel. 315532). Motherhood vraagt een bijdrage van €20,-, zijnde de kostpnjs van het vervoer, te vol doen bij inlevering van het pakket. Om te stimuleren dat zoveel moge lijk mensen hulp bieden, heeft de Stichting Wonen Texel beloofd dit be drag op Texel per doos te doneren. Donaties, ook voor medicijnen, zijn daarnaast welkom op bankrekening 30.24.00.400, ten name van Mother hood, onder vermelding van 'Knuffels voor Azië'. Meer informatie staat op de website www.motherhood.nl. Van de plattegrond aan de Waalderstraat bleef na oud ei 'Ik sta hier met een dubbel gevoel. Aan de ene kant een fantastisch be drag voor het Tesselhuus, maar de aanleiding voor deze bijdrage is wel zorgelijk', vertelde Jan Bloem, voor zittervan de Stichting Tesselhuus, die dinsdagmiddag een cheque van €1.746,27 in ontvangst nam van le den van de PR-commissie landbouw. Het was de opbrengst van de actie Kijken vergelijk 1-2-3 €urocent, waar bij de akkerbouwers wortels, uien en aardappels 'verkochten' voor prijzen die ze er zelf momenteel voor ontvan gen (één, twee en drie cent per kilo gram) en waarmee ze de erbarmelijk Muzikaal visfestijn in teken van Azië Gerookte en gebakken vis, 1 shanty's van het Visserskoor en -Frans en Lies moeten ervoor zor- gen dat het festijn 'Vis voor Azië' 4.J dat zaterdag op de haven van -3 Oudeschild wordt gehouden veel 1 geld gaat opleveren voor de slacht offers van de vloedgolf. Het evene ment begint om 10.30 uur en duurt tijdjetot halverwege de midda9- d'nnr Hanneke Drijver en Marleen Koning nn hadden weinig overredingskracht nodig om de hele Texelse vissers vloot achter hun initiatief te krijgen, ledereen is na het zien van de beel- teens anuar 5. Mé 'f7, den op televisie zó aangedaan, nie- -»öi noa \/an narnalon. tï"V et eer hardf onzt mand zei nee. Van garnalen- tot eurokotters, ze doen allemaal mee. ledereen wil een bijdrage leveren. Het wordt echt een vissersfestijn. Het leuke is dat mensen ook zelf opbel den. Frans en Lies bijvoorbeeld. Zij zingen van 11.00 tot 12.00 uur. jj Daarna het Visserskoor en vanaf IJ f 13.00 uur zingen Frans en Lies weer.' ia )e' Onderwijl kan het publiek happen in Buro 9erookte slippies, makreel of poon. Of genieten van vers gebakken orstel scholletjes en scharretjes. Zoals het vond- er nu naar uitziet staan er zaterdag 19 rast ti rookvaten en wordt in twee mobiele :end« keukens, van de watersportvereni- lat dn ging en van de Strender markt, vis en o( gebakken. Het visbakken begint 's ft wa morgens al om 6.00 uur. Ook zijn er verse garnalen te koop. De opbrengst vrijdat gaat in z'n geheel naar de gezamen- )e toe lijke hulpverleningsorganisaties. Het linerej evenement vindt plaats op de kade via te| bij de loods van de CIV. Waalders geven geld voor Azië Inwoners van De Waal hebben zater dag tijdens fle nieuwjaarsreceptie in dorpshuis De Wielewaal een bedrag van €160,-, in een pot gestopt. Het geld is bestemd voor de slachtoffers van de aardbeving in Azië. De Koog: fooien en verzoeknummers voor slachtoffers Ook De Koog liet zich van z'n goeie kant zien. Saskia Jaspers, werkzaam bij café Sjans, ging de Koger horecazaken langs. 'Ik heb ze ge vraagd of ze geld wilden inzamelen voor de slachtoffers van de ramp. De respons was enorm. 25 tot dertig bedrijven hebben hun medewerking toegezegd. In veel bedrijven stond het personeel de fooien af voor het goede doel. We hebben dat aan de klanten kenbaar gemaakt en daar door gaven ze soms nog wat extra's. Andere zaken geven gewoon een bedrag of bedenken wat anders.' Café De Wijsneus maakte er hele maal wat bijzonders van. Klanten die een plaatje aanvroegen, werd ge vraagd om voor het goede doel €5,- of een ander bedrag beschikbaar te stellen. 'Daar werd helemaal met moeilijk overgedaan', vertelt DJ Nick Ran. Aan het eind van de nieuwjaars nacht hadden we €513,80. We ston den er zelf ook van te kijken.' het Tesselhuus de cheque in ontvangst van de PR-commisste slechte situatie op een ludieke manier onder de aandacht brachten. Be halve een mooi bedrag voor het Tesselhuus, waarmee twee zieken een week vakantie op Texel kunnen vieren, heeft de actie veel publiciteit opgeleverd. Ook landelijk, want zelfs de Telegraaf berichtte erover, net als kranten uit Zeeland en Brabant. 'Nóg steeds word ik gebeld door de me dia. We hebben alleen maar positieve reacties gehad', vertelde Arnold Langeveld, die aangeeft vooral de aandacht te willen vestigen op het grote verschil in prijs tussen wat de boer ontvangt en wat de consument er in de winkel voor moet betalen Hij becijferde dat dankzij de gulle giften van de kopers hun product het tienvoudige van de huidige markt waarde had opgebracht. 'We hopen dat er een signaalfunctie vanuit gaat.' 'Voor ons als eenvoudige burgers on- begnjpelijk', reageerde Bloem, die de wens uitsprak dat de landbouw spoedig een zonnige tijd tegemoet gaat. Het Tesselhuus ondergaat mo menteel een verbouwing, om het vakantiehuis voor ernstig zieken nog beter geschikt voor zijn functie te maken. Mieke Rietveld uit Den Burg, al bijna twintig jaar docente op het ROC in Den Burg, krijgt sinds april dit jaar regelmatig bezoek van groepen, die ze van een zeer uitge breide maaltijd laat genieten. Ze rekent per persoon €35,-, waar door ze per avond ongeveer €250,- overhoudt. Het geld komt ten goede aan een school in het Afri kaanse Ouagadougou. Onder de kop 'Noqdhulp uit de Texelse keuken' besteedt het jongste ROC Magazine uitgebreid aandacht aan het liefdadigheidswerk van Riet veld, die op vakantiereizen in Afrika 'schrijnende toestanden' aantrof. 'Ik weet nog goed dat ik in Mali een le raar op een dorpsplemtje les zag ge ven. Hij beschikte alleen over een tafeltje, een stoel plus een totaal ver sleten schoolbord De kinderen ston den gewoon om hem heen. Dat was de hele dorpsschool.' Maar ook was ze geraakt door de gedrevenheid waarmee leraren ondanks de gebrek kige middelen hun kennis over droe gen. 'Dit deed me heel veel en lange tijd heb ik me afgevraagd hoe ik hun leersituatie zou kunnen verbeteren.' Toen ze een brief las van schoolhoofd Patrick Nitiema van de openbare school Ecole Christ-Roi uit Ouaga dougou in Burkina Fasso, die om fi nanciële steun voor zijn school vroeg, Tijdens haat vakantiereizen door Afrika werd Mieke Rietveld keer op keer geraakt door de ongelooflijk schrijnende S'tuatie die zij daar op diverse scholen aantrof. Lange tifd wist zij niet wat zij hieraan zou kunnen veranderen. Mede dankzij een brief van een schoolhoofd uit Burkina Fasso bedacht zij toch een heel ludiek idee om geld irt te zamelen om zo de ergste financide nood op zijn school te kunnen ledigen. Annie Hin over de peuterspeelzalen Bert Schoo over de roofvogelstand Boekhouder Cees Duinker in een vraaggesprek Cees Ran bij zijn afscheid als tweewielerspecialist Dirk Maas bij zijn afscheid als kraanmachinist j Elly Luyckx op de speaker's corner van Groen Links Els de Jager over bergbeklimmen Frank Meijer bij zijn afscheid als dirigent van KTF Frans Bakker over de Hoornder Landbouwdag Frits de Jong bij de presentatie van het boek De Chinalijn in oorlogstijd Gep den Braven-Jorna in een vraaggesprek over de Elfstedentocht Henk Dekker over de plannen voor nieuwbouw op 't Horntje Henk Keyser over het Stedenspel van 1980 Henk Martens bij zijn afscheid als postbode j Henricus Kooi, bij zijn afscheid als notaris j Jan Kuiper bij zijn vertrek van EcoMare Jeroen Schoo over Waalder Pop Loods Krijn Hopman in een vraaggesprek Marc Stork bij zijn vertrek naar Tarifa Martijn van den Berg over de praktijklessen visserij j Maurice Riemens over de opening van Cape Holland Nico Drenth bij zijn afscheid van de politie Nico Dros over een schilderij van Raymond Huisman j Nico Stoter bij zijn afscheid als turnleraar van GVT Niek Bakker bij het 35-jarig bestaan van de eilandcompetitie Nils Lely over het niet doorgaan van Texelpop j Paul Dekker over zijn opgegraven bodemschatten Piet Roeper in een vraaggesprek over zijn werk als gemeentebode René Vis over het inbouwen van VW-motoren Rob Ooms bij de opening van zijn nieuwe bloemenwinkel Schilder Willem Rinsma in een vraaggesprek Schilder Willem Sangers in een vraaggesprek Schoonmaker André Brouwer in een vraaggesprek j Sidney de Haan over de Europese toernee van Spoiler Sienke Groen, bij de opening van de vernieuwde Robbenjager Simon Stark over het racen met The Magie j Sophie Wartenbergh als aankondiging van de nieuwe rubriek Klassenwerk Suzanne Vijfhuizen tijdens een actie van Greenpeace j Tanja Chub bij de pnjsuitreikmg van het NK dammen voor dames Wim Eelman bij de oprichting van Vitaal Texel 1Ach, wat moet ik nog zeggen? Over mijn opvolging heeft al wat in de krant gestaan en over de inhoud van mijn werk kan ik niks meedelen. Dat zijn beroepsgeheimen. W 2. Als er bij de buren ziekte is, dan ga je erheen om te helpen. Zo simpel is het. Ik vind dat dat tegenwoordig wel eens te weinig gebeurt. E 3. Als je dan klaarzit om te vertrekken, zie je alleen nog maar de groene vlaq van de wedstrijdleider en voel je de adrenaline door je lichaam spui ten w 4. Dan moet u na afloop zelf maar helpen afwassen. G 5. Dat is heel gek, maar als ik één voet kan neerzetten, dan is het goed. Verder is het vooral een kwestie van niet denken. L 6. Dat maakt het alles waard om ook in de toekomst de moed erin te hou den. Want muziek is de ware vorm van ontspanning. E 7. De enige plek waar ik een voorkeur voor had, was de Veluwe. Daar had ik graag willen wonen, midden in de bossen. Maar een echte Texelse krijg je niet zo gauw van het eiland af. N 8. Eerst moeten alle kinderziektes eruit en dan moet er getest worden. Maar ik heb er al klanten voor, dus het moet wel lukken. O 9. En als we straks weken met elkaar op het water hebben gezeten, ken nen we werkelijk eikaars diepste geheimen. E 10. En toen ze [de bomen] er eindelijk stonden, kwam een ambtenaar van de gemeente me vertellen dat het de verkeerde bomen waren. Ik ben omgedraaid en weggelopen. De man wist niet hoeveel moeite het me had gekost om ze aan de gang te krijgen. U 11 Er zijn nog een paar punten van zorg. maar dat ligt niet aan De Cocksdorp. O 12. Hard werken is leuk, maar je moet niet uit het oog verliezen waar het werkelijk om gaat in het leven. 13. Het is diep betreurenswaardig dat Texelpop op dit eiland niet meer kan worden gehouden. E 14. Het liefst schilder ik van die mooie oude grachtenpanden, zoals in Leeuwarden, alleen die heb je met zoveel op Texel. D 15. Het probleem is dat de huidige generatie met weinig werken veel wil verdienen. E 16. Het zijn rijdende gehaktmolens van meters breed die met een enorme vaart over het veld razen. N 17. Hier komen geschiedenis, fun en educatie samen. V 18. Hij lijkt wel, maar hij oogt zo nors, met wat weinig levenslust. Is daar met nog wat aan te doen? 19. Ik ga verder zonder moeite, maar met emotie. Twee woorden met de zelfde letters. 20. Ik had hem misschien vier jaar niet gezien, maar hij stak alleen maar een vinger op en zei: heb je shag bij je? S 21Ik heb het dinsdag aan de medewerkers verteld en op basis van de reac ties die ik van hen krijg, vraag ik me wel af of ik het juiste besluit heb genomen. E 22. Ja, dat waren nog eens mannen. Uit de tijd dat werken nog bodybuil ding was. N 23. Jammer hè jongens, dat al het snoep weg is. E 24. Je hoeft niet groot te zijn om groot te denken. A 25. Je komt altijd wel ergens mensen met minder goede bedoelingen tegen, of je het nu wilt of niet. 0 26. Je moet wel een heel snelle bus hebben om in een dag naar Grieken land te rijden. E 27. Maar zelf vind ik dat mensen zich er van bewust moeten zijn dat het verhaal ook een andere kant heeft. A 28. Met veel geld gebeurt veel te weinig. Er zijn heel wat stichtingen met slapend geld op een spaarbankboekje. R 29. Met zaken zoals wol. garen en breien heb ik met zoveel, maar wel met de cijfers daaromheen. R 30. Misschien dat we foldertjes gaan rondsturen, mensen gencht uitno digen of zoiets. Je kunt zo in elk geval niet jaren achter elkaar doorgaan. 31Ons wordt een oor aangenaaid. S 32 Onze vrouwen zijn in al die jaren eigenlijk nog nooit komen kijken E 33. Straks laat die kiungel een nijptang op mijn kokosnoot vallen. Dan ben bedacht ze een manier om te helpen. 'Het enige dat ik wel goed kan is ko ken," Zo ontstond het idee om dit thuis, tegen betaling, te gaan doen. Dankzij haar giften heeft hi| zijn school kunnen uitbreiden met een nieuw lokaal, waarvoor hij van het ministerie van onderwijs uit zijn eigen land schoolbanken heeft gekregen. Er ontstond ruimte om klassen te splitsen. De dankbaarheid was groot en zelfs reden voor de school om een groot dorpsfeest te organiseren. Toch moet er nog veel meer worden opge knapt, wat betekent dat de Texelse haar kookhobby nog even kan blijven uitoefenen. Haar telefoonnummer is 313747. ik er geweest B 34. Verder is er op de tv geen melding meer van gemaakt. Maar het was een geweldig spektakel, dat kan ik me nog heel goed herinneren T 35. Volgens mij kan het zo in de krant, want ik snap er niks van J 36. Waarom moet het raadhuis worden verdubbeld? Texel is de afgelopen vijfendertig jaar echt geen vierkante meter groter geworden. L 37. We hebben weer terug wat we lange tijd zo node hebben gemist R 38. Ze belden van de week al op of ik tijd had om te tennissen, maar dat lukte niet. A 39. Ze willen je echt de volledige tijd aan de gang hebben. Er zit geen mi nuutje ruimte meer in. Een praatje met de mensen is er niet meer bij. E 40. Ze zeggen wel eens dat ik op Urk moet komen wonen, maar ik ben een Texelaar en ik blijf een Texelaar en hier wil ik ook werken. N

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 3