mmé Kerst brengt minder drukte 'Kijk waar je heen wil en niet waar je heen gaat' >»RST beraadt zich op ^reactie kampeerders Texelse detailhandel zucht onder tegenvallende uitgaven Hoge waterstand trekt bekijks Omzet BV Texel onder landelijk gemiddelde Kunt u ook iets doen voor de Zonnebloem? Wisselende ervaringen winkeliers met omzet DINSDAG 4 JANUARI 2004 oe! 5 |/e kunnen de vele reacties die we ibben gekregen van kampeer- or e&rs niet zomaar naast ons neer- iteitSggen en zullen daar gepast op ®'9^ageren. Maar op welke wijze, dat "h q?n nu no® n'et ze99en- Daar- grf^ier hebben we, ook door de tijd <unjn het jaar, nog niet met elkaar ing^innen praten.' Aldus reageert n eeart Bos, (vice-)voorzitter van de 6. aad van Commissarissen van Re- featie Stichting Texel (RST), die ruinien uitspraken wil doen over het irvicVentueel terugdraaien van het S,(fsluit Isociaal beleid', 'ruwe overval', g weggejaagd' en andere verwijten >dieraren reacties op het besluit van de aktijST, dat zo'n 200 stacaravans eind 006 van Loodsmansduin moeten ew-in verdwenen. Bos: 'We hebben ons rhuirora^ 9erea''seerd dat dit met ge ruisloos zou passeren. Zelf heb ik een m luk of acht brieven gehad en ik denk ?32©t er ook bij het kantoor van de RST 75. rel de nodige zijn binnengekomen. Ve kunnen dat niet met een reactie een paar regeltjes afdoen, daar !ninffj"en we serieus werk van moeten edepaken.' Over de vraag of het ge- 0 wraakte besluit moet worden terug- jedraaid, wil Bos zich met uitlaten. We hebben er nog met met elkaar iver kunnen spreken. Maar ik kan je i/el zeggen dat we dit besluit collec- jef en bij ons volle verstand hebben i/-j |enomen.' Wat ik zo in de ingezon- y len brieven in de krant heb gelezen, find ik wel dat de schrijvers een erg enzijdig beeld schetsen. Bijvoor- eeld dat we de kampeerders weg igen. Daar is geen sprake van. De larplaatsen verdwijnen, maar we ieden deze mensen wel de moge- kheid voor een seizoenplaats. Daar- oor kunnen ze net zo lang op de imping verblijven. Inderdaad niet in un stacaravan, want voorwaarde is at de kampeermiddelen verrijdbaar ijn.' De vraag is of mensen die. soms og niet lang geleden, een sta- aravan hebben aangeschaft en die r bij verkoop veel minder voor zul- ;n terugkrijgen, niet zwaar worden edupeerd. 'Dat is inderdaad verve lend. maar er zijn ook complete hui zen gebouwd, die met voldoen aan de regels in het bestemmingsplan en dus toch weg hadden gemoeten. En er zijn mensen die onlangs een toer- caravan hebben geplaatst. Die kun nen hem gewoon weer neerzetten.' Bos herinnert aan een soortgelijk besluiten bij Sluftervallei. 'Daar werd de eigenaars geen enkel alternatief geboden. Bij Euroase kreeg men een plaatsje in Drenthe aangeboden. De RST biedt wel een goed alternatief, alleen onder andere condities. De caravans moeten verplaatsbaar zijn.' Over het verwijt dat de RST een 'aso ciaal beleid' voert: 'Van oorsprong is de RST inderdaad een stichting voor sociaal toerisme. Maar tegenwoordig is de RST een commercieel bedrijf dat zo goed mogelijk moet worden gerund en waar maatregelen worden genomen die met altijd door iedereen op prijs worden gesteld. Dat we ons achter de gemeente verschuilen, be strijd ik. Er moesten maatregelen worden genomen. Eigenlijk zouden die schuttingen, schuurtjes en ander spul vóór 1 april wegmoeten. Op zo'n korte termijn, dat zou een hele toer zijn geworden, want er moet ook een heel stel caravans worden verplaatst. We hebben aangegeven dat dit voor ons de aanleiding was om het terrein te herstructureren en onder die voor waarde is de gemeente ermee ak koord gegaan om de illegale bouw sels te gedogen tot eind 2006. Dat noem ik geen overval meer. Bij een uitsterfregeling verplaats je het pro bleem alleen maar naar de toekomst.' 'Hoornders kunnen klagen dat de jaarplaatsen verdwijnen, maar er ko men wel zo'n 200 seizoenplaatsen voor terug, kampeerders die er exact zo lang kunnen verblijven als nu het geval is.' De vraag op de website van de Texelse Courant of de RST het besluit moet terugdraaien was tot en met gisteren door 290 deelnemers beant woord met 'ja' en 44 met 'nee'. Bos: 'Het verrast me niet dat de sympathie vooral bij de stacaravanhouders ligt, die geluiden heb ik om mee heen ook wel gehoord.' TEXELSE COURANT' t. van de kade onder water liep en voor- veroorzaakte geen kustafslag van I. bijgangers enige afstand in acht na- betekenis. ;t men. De waterstand, die ongeveer <rotoG*nranmmem*m i\ een meter hoger was dan normaal. \\fat ik zeggen wou... J Kerst 2004 0e zee "^tie zoute zee i/redig, maar ook soms zo woest en onvoorspelbaar Sleept hij nu de hele wereld in zijn ongekende wreedheid mee Het o zo verre Azië Is bij ons allen ineens zo vreselijk dichtbij Bij oud en nieuw zet men in de fa milie de gebeurtenissen van 2004 hog eens op rij Met het al aangekochte vuurwerk, en een oliebol in de hand Versterkt men zo in deze laatste (orte dagen de traditionele familie band Onder de nog rijk versierde dennenboom Betekent dat abrupt ineens een einde van de vredig uitgesproken kerstdroom Want opeens is er dan, dat vrese lijke nieuws, in al de huiskamers hier en daar Ergens in een ver tropisch klinkend buitenland is men in groot gevaar! Na alle andere moeilijke onderwer pen van dit afgelopen jaar Is dit nu de meest besproken actu aliteit in het land Wat ons allen eigenlijk allemaal te J boven gaat Met het normale gezonde verstand Weg, sleepte éérst de god der zee: Neptunus Op de tweede kerstdag aldaar VERVOLG VAN PAGINA 1 Koopzondag voelen ons met serieus genomen. Dat is een kwalijke zaak. Want met z'n allen zorgen we wel voor veel werk gelegenheid en dat bijvoorbeeld al lerlei clubs worden gesponsord, wat de gemeente weer subsidie be spaart. En we betalen allerlei ge meentelijke belastingen en zorgen dus voor veel inkomsten. Maar in plaats dat het college ons stimuleert, worden we juist gedemotiveerd. Het college moet zich ook bedenken dat winkels bijdragen aan het toerisme, want onze gasten willen ook op zon dag worden vermaakt. Dat is toch in ieders belang. Wij vinden dat er pe riodiek overleg met de gemeente moet komen. Over de zondagopen- stellingen, maar bijvoorbeeld ook over de invulling van de Groene- plaats. Want ook de ontwikkelingen daar zijn voor ons van grote invloed. En we willen praten over de parkeer voorzieningen in Den Burg. Zo'n verdubbeling van de tarieven heeft ingrijpend effect. Veel mensen lopen hier behoorlijk gestresst rond, omdat ze hun boodschappen zo snel moge lijk willen doen. Dat is voor ons na delig. Wij hebben best ideeen over het parkeren en willen daar graag over praten.' Eerst al het zoute water weer 'even' terug naar zee... Maar trok tot ieders grote ver schrikking, kort daarop Jong en oud ruw weg van deze eens zo veilige en vertrouwde ree Maar als in een alles verstikkende strop Kon men er in nood nu géén kant meer op Langs dit ineens zo dodelijke tropi sche strand Verdween acuut de veiligheid en vakantievreugd Als een eenvoudig wegdwarrelende oude krant Mensen en goederen nam hij mas saal in zijn macht En toonde in een alles verzwel gende reuzengolf zijn vernietigende kracht Onbegrijpelijk, zonder het gelukkig niet zelf aan den lijve te hebben er varen Rilt men er hier op afstand ook on willekeurig in mee Van de gevolgen, van dat onbe schrijfelijke monster, daar ginds uit zee Ook klonken kort daarop hier al de eeuwig gesmoorde stemmen Van de velen duizenden slachtof fers al wereldwijd door de ether De omvang van zo'n natuurramp gelooft men eerst toch niet? Maar na het zien van de ontstel lende beelden weet men nu wel be ter Dicht voor het oog van een camera Brengt een totaal ontredderd kind zijn moeder naar een massagraf.... Die traan op zijn wang En de totaal verwrongen bloem in Komende donderdag mogen de mid denstanders plaats nemen aan de collegetafel. Burgemeester Geldorp: 'Uitgangspunt is dat we ons in dat gesprek constructief opstellen.' Of een en ander leidt tot regulier over leg. wilde de burgemeester nog niet zeggen. 'Maar ik denk dat er goede afspraken moeten worden gemaakt en dat we de ideeën met elkaar moe ten bespreken.' Over de verwikkelin gen van afgelopen zondag. 'Dat er ontevredenheid heerst onder de win keliers, is een juiste conclusie. Zo'n verbod negeren, dat kan natuurlijk niet. Maar geen van de ondernemers heeft mij hierover opgebeld en ik heb mijn mening dus nog niet kunnen geven. Het college heeft een besluit genomen en we kunnen niet zomaar op het laatste moment dat besluit veranderen, want er zijn ook belang hebbenden die wellicht bezwaar wil len maken tegen een zondagopen stelling. Die gelegenheid moeten we ze wel geven.' Op de inhoudelijk ar gumenten van de ondernemers die voor de openstelling pleiten, ging Geldorp gisteren niet in. De onderne mers die ondanks het verbod toch open zijn gegaan, hoeven wat haar betreft niet op een bekeuring te reke nen. 'Ik denk dat het niet goed is om de zaak nu op scherp te zetten.' Extreem hoog water was het n afgelopen zondag in Oudesch maar de krachtige wind stuwde zeewater wel zó hoog op dat een c De Texelse detailhandel heeft een moeilijk jaar achter de rug. De omzet stond in 2004 sterk onder druk, doordat het winkelend pu bliek de hand op de knip hield en selectief zijn aankopen deed. Zo wel Texelaars als toeristen gaven minder uit dan in 2003. Volgens voorzitter Kees-Jaap van der Kooi van de sectie detailhandel van het Texels Verbond van Ondernemers zijn er middenstanders die het afge lopen jaar onder het bijstandsniveau hebben moeten werken om hun zaak draaiende te houden. Hij sluit niet uit dat sommigen het uiteindelijk niet redden. 'Met een paar representa tieve bedrijven hebben we becijferd dat Texel qua omzetverlies afgelopen jaar zelfs onder het landelijk gemid delde heeft gezeten.' Volgens Van der Kooi heeft de gehele 'BV Texel' (inclu sief de toeristische sector) zo'n 15 procent minder omgezet dan in 2003. Toen was er een omzet van ongeveer honderd miljoen euro, nu blijft die naar verwachting bij vijfentachtig mil joen steken. 'Toeristen besteden min- die kleine onbekende hand Brengt de emotie te veel op gang De tv met zoveel intense ellende gaat uit, AF Wat moet zo'n kind nou toch alléén verder in dat enorm geteisterde land? Die zee Die verre wrede Nu 'tot rust' gekomen zoute zee Roept u op om gul te geven Geven, voor een totaal verwoest Maar een hopelijk daar weer nieuw op te bouwen leven Voor al deze velen miljoenen getroffenen Op deze o zo verre Maar toch ook zo dicht bijzijnde. onveilige ree Want waar klagen wij hier nou nog over Als je toch zoiets hoort of ziet? Vergeet daarom als goede start voor 2005 Zeker deze wanhopige medemen sen niet! Bert Koning, Oudeschild. der, maar Texelaars ook. De land bouw en de visserij hebben ook ach teruit geboerd en dat merken wij in de winkels.' Van der Kooi pleit ervoor dat Texelaars meer bij elkaar binnen stappen om wat te kopen en wat minder hun geld aan de overkant uit geven. 'We moeten elkaar vaker de bal toespelen, zodat de bestedingen op het eiland blijven. Texelaars zijn al behoorlijk trouw, maar het is goed om daar toch nog eens naar te kijken. Het levert misschien een paar procenten op en elke procent is meegenomen in deze tijd.' Accountant Marius Kikkert van NBC Accountants onder streept dat het met lekker is gegaan. 'Je ziet de trend dat de detailhandel niet echt een positieve ontwikkeling heeft doorgemaakt-, de hoort ook de verhalen van ondernemers dat het geen goed jaar is geweest.' In hoe verre de tegenvallende omzet vorig jaar al ondernemers op het eiland de kop heeft gekost, was gisteren moei lijk vast te stellen Volgens Kikkert laat het zich raden wat de consequenties op langere termijn zijn als de tegen- De een heeft goed gemerkt dat het minder ging, de ander heeft juist een goed jaar gedraaid. Midden standers in Den Burg reageren wisselend op de vraag hoe 2004 voor hun zaak is verlopen. De meesten willen, ongeacht hun si tuatie, wel positief blijven en zeker niet de kop laten hangen. 'We hebben er afgelopen jaar harder aan moeten trekken, maar we heb ben wel goed gedraaid', zegt Monique Zegel van de damesmode zaak van Zegel in de Weverstraat. Volgens haar heeft de door de jaren heen opgebouwde band met de klan ten daar een bijdrage aan geleverd. 'Ze komen hier toch bewust naar toe vallende economie blijft aanhouden. Volgens Van der Kooi hebben mid denstanders naast de lagere omzet ook te maken met hogere kosten. 'Die zijn onevenredig toegenomen. De loonkosten zitten voor dit jaar op de nullijn, maar vorig jaar zijn ze nog gestegen. De lokale lasten gaan ook lekker door. Wij zouden graag eens zien dat de gemeente uitlegt waarom ze hun eigen exploitatie niet rond kunnen krijgen. Dat zou ook wat meer respect opleveren.' Volgens onderne mer Martin Tromp staat de omzet van de detailhandel heel zwaar onder druk. 'Ik zou niet graag in de schoe nen van een jonge ondernemer wil len staan.' Dat er minder wordt be steed. is volgens hem niet alleen bij luxere goederen, maar ook bij basis behoeften te merken. 'Ik hoorde van een supermarktondernemer dat hij twaalf procent in de min zat.' Van der Kooi: 'Als je nu bij sommige onderne mers zou binnenlopen en je zegt dat je het huurcontract van ze wil over nemen. dan gaan ze er dezelfde dag nog uit.' als ze iets willen en ze hebben ver trouwen in ons.' Volgens Martin Koorn van kleding zaak Treffers was het aan de kleding keuze te merken dat de hand vaker op de knip bleef. 'Het geld werd uit gegeven aan kleding die er uit zag dat het het geld echt waard was. Als dat met zo Was. werd het sneller opzij gelegd.' Volgens Koorn was de om zet het afgelopen jaar minder, maar werd er wel positief gedraaid. Ans Broekman van De Wever zag dat klanten bij het doen van grote aanko pen voorzichtig waren. 'Dan gingen ze toch eerst een rondje door Den Burg maken om ook ergens anders te kijken en kwamen ze later alsnog terug.' Bij kleinere aankopen waren De drukte op Texel rond de kerst was minder groot dan vorig jaar. Verschillende logiesverstrekkers hebben te kampen met een tegen vallende bezettingsgraad. De da gen rond de jaarwisseling zijn ech ter beter bezet. Dat blijkt uit een rondgang langs diverse accommo daties en uit informatie van de WV. Volgens VW-directeur Veronica Bos zijn er minder toeristen op het eiland, maar gaat het niet om een dramati sche afname. Vooral de kerstperiode bleef rustiger. Bos wijt dat aan de economische situatie en het feit dat de feestdagen dit jaar in een week end vallen, zodat veel mensen geen extra vrije dagen opnemen om een week weg te gaan. Daarnaast onder vindt Texel concurrentie van spot goedkope zonbestemmmgen: voor slechts een paar honderd euro kan al een week in een zonnig en warm oord worden geboekt. De bezettingsin formatie van de VW, dat slechts een beperkt aantal accommodaties boekt, komt overeen met de cijfers van vakantiecentrum De Krim. Vol gens general-manager Kees van Rossum was zo'n 60 procent van het park volgeboekt in het kerstweekend, ten opzichte van 75 procent vorig jaar. 'Dat halen we rond de jaarwis seling weer in. In de week voor oud en nieuw is zo'n 78 procent van onze bungalows en chalets volgeboekt, terwijl dat vorig jaar zo'n tien procent minder was.' Vooral de midweek tus sen kerst en nieuwjaar is populair. Verder heeft De Krim dit jaar veelvul dig met speciale arrangementen ge werkt, waarbij accommodatie werd aangeboden in combinatie met horeca op het park. Gestunt met prij zen is er volgens Van Rossum niet. 'We geven wel korting, maar met rechtstreeks. Dat gaat via andere ka nalen, zoals bijvoorbeeld de website van Weekendjeweg.nl.' Hij erkent dat ook zijn park mee moet in de moor dende concurrentiestrijd en de lage prijzen die worden aangeboden. 'Je gaat mee in de trend. Anderen heb ben last minute-acties dus moet jij ook met acties komen. Wij zoeken dat vooral in de arrangementen en dat is goed aangeslagen Last minute Volgens Wim Westdorp, manager van de Landal-parken Sluftervallei en Vogelmient, was kerst zeker voor de Sluftervallei bijna een kopie van vo rig jaar. 'Met kerst zaten we voor 70 procent vol en in de periode daarna, tot 9 januari, zijn we bijna volgeboekt. De horeca-omzetten zijn tot nu toe zelfs iets hoger dan afgelopen jaar.' De vraag of de bezetting tegenvalt, beantwoordt hij alsvolgt: 'De afgelo- klanten volgens haar minder voor zichtig. De zaak draaide goed, mede omdat ze een groep vaste klanten heeft. 'Maar ik hoor om me heen ook andere geluiden.' Eric Venneker van DIO Drogisterij Mets kende een goed zomerseizoen, maar een matig voor- en naseizoen. Al met al wist zijn zaak Tets te plus sen'. maar minder dan voorgaande jaren. 'We hebben in ieder geval con stant weten te draaien in deze tijd van recessie en we hebben een goede Sinterklaas en Kerst gehad. Maar we merken wel dat de klanten bijvoor beeld eerder shampoo bij de super markten kopen dan bij ons.' Volgens hem gaat het niet slecht met Texel. Frans van Westenbrugge van dieren speciaalzaak Pet's Place vertelt afge lopen jaar vooruit te hebben gelopen op de lagere bestedingspatronen door ook goedkoper voer in huis te halen. 'Je moet er |e huisdieren wel wat meer van geven, maar dan kun nen de mensen in ieder geval kiezen.' De zaak draaide volgens hem goed. 'Het derde en vierde kwartaal zaten we op nul, maar het eerste en tweede kwartaal waren goed.' Juwelier Martin Tromp heeft een an der verhaal. Volgens staat de omzet van de detailhandel zwaar onder druk In zijn eigen zaak was het ook te merken. 'Deze maand hebben we voor het eerst stabiel gedraaid.' Tromp wijst erop dat Texel een naijleffect kent, waardoor landelijke ontwikkelingen zich pas later aisnog op het eiland voordoen. Kortgezegd. het kan nog even duren voordat het pen drie jaar valt de kerstperiode al tegen. Zeker in vergelijking met de bosparken van Landal. Dat we met kerst met vol zitten, is dus zeker geen verrassing.' Om toch een redelijke bezetting te krijgen, is behoorlijk met prijzen gestunt. 'Niet voor de Vogel mient, want daar heb je te maken met een vereniging van eigenaren die geen lagere huurprijs wil, maar wel op de Sluftervallei. Er zijn volop kortin gen verstrekt om toch de toeristen hier naar toe te krijgen. Je moet de mensen op het park toch aan het werk houden en je hoopt natuurlijk dat de gasten nog een paar euro op het park zelf uitgeven.' Volgens West dorp konden de kortingen oplopen tot zo'n dertig procent van de brochureprijs. 'Normaal verstrekken wij buiten de vakanties korting aan jonge gezinnen en vijfenvijftig-plus sers. Die betalen 20 procent minder. Nu hebben we dertig procent ver strekt. Gekker kun je het niet maken.' Net als De Krim merkt ook Slufter- vallei dat er steeds later geboekt wordt. 'Een paar jaar geleden wist je zo'n drie tot vier maanden van tevo ren al dat je met kerst vol zou raken. Nu zijn we in december nog bezig. De gast is zeer pnjsgevoelig.' Hij stelt dat dit consumentengedrag in de hand wordt gewerkt door de branche zelf: die verstrekt last minute-kortingen, dus de klant wacht tot het laatste moment met boeken om die korting mee te pakken. Op Beachpark Texel, eveneens een Landal-park, is de be zettingsgraad ongeveer hetzelfde als op de andere Texelse Landalparken. Ook hier is zo'n 70 procent van de 144 bungalows tijdens de kerst vol geboekt. Oudejaarsbuffet In Hotel Den Burg valt het volgens Sarah Eshuys mee met de drukte. Gedurende de kerstvakantie is ge middeld de helft van het hotel bezet. 'We zijn vong jaar gestart met een oudejaarsbuffet en dat slaat aan. We merken dat mensen daar voor ko men. Lekker met z'n allen gezellig eten en verzorgd worden.'Ten op zichte van vorig jaar is de bezetting aanzienlijk beter', aldus Eshuys. Ook de midweek tussen kerst en oud en nieuw is druk. 'We hebben diverse mensen die op het laatste moment besluiten tussen de feestdagen door nog even weg te gaan.' Of de huidige tendens zich voortzet, is volgens VW-directeur Veronica Bos nog niet te zeggen. 'Ik vind het nog te vroeg voor vooruitzichten voor 2005.' eiland weer in de lift komt. Volgens Tromp is het vooral belangnjk dat consumenten weer vertrouwen krij gen in de economie 'Er wordt min der besteed, maar aan de andere kant wordt er wel volop gespaard.' Ben Zegeren van kantoorvakhandel L&R merkte eveneens aan zowel de omzet als het innen van rekeningen dat het over het algemeen toch niet goed gaat. 'Zeventig procent bij ons gaat op rekening en er moest vaker een belletje worden gepleegd om achter het geld aan te zitten. En soms moesten we ook een deurwaarder inschakelen.' De kantoorvakhandel kende in december de eerste stabiele maand van het jaar. Volgens Zegeren is het belangrijk om als ondernemer ook in moeilijke tijden te blijven kijken naar de eigen plannen. 'Ik trek altijd een vergelijking met een slipcursus bij een rijschool. Als je m een slip raakt, leren ze je om met te kijken waar je heen gaat, maar waar je heen wilt. Die auto glijdt toch wel, dus op waar die naar toe gaat heb je geen invloed.' Verschuivingen in het assortiment, service en het benadrukken van de eigen kwaliteiten zijn volgens Zege ren enkele voorbeelden. 'Je kunt zeg gen dat je bespaart door minder licht m de zaak aan te brengen, maar ik doe dan liever meer licht, zodat je etalage duidelijker zichtbaar wordt. Ze staan hier allemaal met het gezicht tegen de ruit.' Kees de Waal aan de Binnenburg zegt er het volste vertrouwen in te hebben dat het uiteindelijk weer goed komt. Hij kon merken dat het hoog seizoen bij hem rustiger verliep dan voorgaande jaren. Het voor- en naseizoen waren goed. 'Ik maak me er alleen wel veel zorgen over dat het dagtoerisme sterk aan het teruglopen is We moeten ons goed beseffen dat wij een Waddeneiland zijn waar dag jesmensen al voor drie euro een dag naar toe kunnen gaan en vaak heb ben zij een bepaald bedrag bij zich dat ze op zo'n dag willen besteden. Bovendien kunnen dagtoeristen ook nachttoeristen worden.' Oe modewinkel van Mantje was eén van de zaken die zondag open ging. Niet uit protest, maar omdat eigenaar Sandor Mantje dat e> maand geleden al met de medewerkers had afgesproken en het besluit moeilijk viel terug te draaien Toensten vinden het leuk a. winkels op zondag open zijn. Mensen willen vermaak en het gaat tenslotte ook o Bouw mee aan ons nieuwe vakantieschip. Stort uw bijdrage op giro 145 Namens onze passagiers: hartelijk dank. n de leefbaarheid van het dorp. www.ietsdoenvoordezonnebloem nl

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5