Brand verwoest inboedel woning Oudeschild 'Adviezen die wij geven worden niet opgevolgd' Uitsterfregeling voor wonen vakantiehuis Cjroen T^wartsjexeh 'in het harL, Noorlander uit kunstadviescommissie IPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11944 VRIJDAG 7 JANUARI 2005 IT E X E LS E'^'COU RANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg en korte felle brand heeft in de acht van woensdag op donderdag >rse schade veroorzaakt aan de iboedel van het pand De Ruyter- traat 85 in Oudeschild. De woon- amer brandde uit en het hele huis ep roet- en rookschade op. De ewoners waren niet aanwezig. Dlgens een woordvoerder van de olitie is de brand rond tien voor twee tgebroken. De brandweer trof bij inkomst een huis aan met vuur in de oon kamer en rook die op diverse plaatsen uit de woning kwam. Met behulp van twee tankautospuiten werd de brand bestreden. Zowel aan de De Ruyterstraat als aan de achter liggende Trompstraat werden brand weerlieden gepost. De ladderwagen en het team van De Cocksdorp wer den eveneens opgeroepen om standby te zijn, maar zij hoefden met in actie te komen. Achterbuurman Ron Vink en buren Jan de Lugt, Bep Brand en hun kin deren moesten tijdelijk hun huizen verlaten. 'We werden gewekt door de politie', vertelt Brand. 'Na een uur kregen we te horen dat het weer vei lig was en dat we weer naar binnen zouden kunnen gaan, maar uiteinde lijk heeft het toch een paar uur ge duurd voordat we weer zijn gaan sla pen. Het was raar om het mee te maken en we zijn er ook van ge schrokken.' Het huis van De Lugt en Brand liep geen schade op. De wo ning van Vink, die pal achter de bran dende huiskamer lag, liep schade op aan de plastic schroten tegen de muur en de achterliggende isolatie. 'Ik werd opeens wakker van ge knetter', aldus Vink. Hij moest de nacht elders doorbrengen. Hij werd daarbij begeleid door Salvage. Volgens officier van dienst Theo Kuip van de brandweer is de brand ver moedelijk begonnen bij de televisie die in de woonkamer stond. 'Het vuur is tot de woonkamer beperkt geble ven. maar er heeft zich daar wel een enorme hitteontwikkeling voorge daan. Rondom zijn de ramen ge sprongen.' De bewoners, een Griek se familie, waren niet aanwezig omdat zij terug waren gegaan naar Griekenland. De familie woonde niet meer in het huis, maar hun spullen stonden er nog wel. Ze hadden de woning nog geen jaar geleden be trokken. Wat .er verder met het huis, dat al in slechte staat verkeerde, gaat gebeuren, is vooralsnog met bekend. Het is eigendom van een voormalige lerares van basisschool De Bruinvis die naar de overkant is verhuisd, maar het pand nog verhuurde. Het gebouw is een Rijksmonument en had dit jaar volgens planning voor subsidie van de Rijksmonumenten- dienst in aanmerking kunnen komen. 'Dan had wel voor oktober een aan vraag moeten zijn ingediend en dat is niet gebeurd', aldus een woordvoer der van de gemeente. 'Er zal waar schijnlijk een consulent van de Rijks dienst voor Monumentenzorg naar het eiland moeten komen om te be kijken wat er nu verder mee moet ge beuren.' De brandweer inspecteerde na afloop de schade in de woonkamer de De Ruyterstraat 85 m Oudeschild deed zich stevige rookontwikkeling de brand in de woning i i Onvrede over de werkwijze van en de samenwerking met wethouder Annie Hin (kunst en cultuur) is de reden dat Henk Noorlander is op gestapt uit de Adviescommissie voor Kunst en Cultuur van de ge meente. De besluitvorming van het college heeft gezorgd voor toene mende irritatie binnen de kunst adviescommissie, waarvan vijf van de negen leden om uiteenlopende redenen zijn opgestapt. Aan de benoeming van nieuwe leden wordt gewerkt en op 22 januari staat een workshop op het pro gramma, waarin onder meer het functioneren van de commissie wordt besproken. 'Geen visie, geen mening, niets. Ik heb met het flauwste idee van haar diepere gedachtegoed, laat staan dat ik kan vermoeden welk beleid zij voorstaat. Want daarover zwijgt zij in kunstadviescommissie waarvan hij al zo'n jaar of dertien deel uitmaakt. De commissie adviseert onder meer over de aankoop van schilderijen door de gemeente. 'Het door wethouder Eelman ingezette beleid (dat mij hoopvol stemde), wordt stukje bij beetje afgebroken. Adviezen die wij geven worden niet opgevolgd en de wethouder koopt kunst zonder terug koppeling met de commissie. In toenemende mate ervaar ik binnen de commissie een gevoel van mach teloosheid.' Noorlander constateert dat het werk van de kunstadvies commissie zinloos is. 'Het is als trek ken aan een dood paard.' Boos De kritiek op de wethouder is niet nieuw. Kort na haar aantreden op perde ze het idee om gemeentelijke kunst in de verkoop te doen, wat er overigens niet van is gekomen. de benoeming die je wilt. Kijk maar naar de benoeming van een jeugdlid in de kunstcommissie. De sollicitatie commissie heeft toen een voordracht gedaan, die het college vervolgens niet heeft opgevolgd. In dat soort gedoe wil ik niet terechtkomen.' Andere commissieleden die vertrek ken zijn Coby Bremer (volgens roos ter) en Martine Jimmink. Jimmink: 'Ik stap met op uit onvrede. Ik vind wel dat het te lang heeft geduurd alvo rens de gemeente met het kunst beleid aan de slag gaat, maar er wordt nu wel actie ondernomen. Na tuurlijk zijn ergernissen, dat zou juist reden moeten zijn om in zo'n com missie te blijven zitten. Maar in mijn geval geldt dat ik er geen tijd voor heb, daarom stop ik ermee.' Lees verder pagina 5 Rendac neemt afvoer kadavers in eigen hand Gemeentewerken stopt met de in zameling en afvoer van kadavers en andere destructieafval. Het werk komt per 1 juli in handen van het destructiebedrijf Rendac, waar bij b en w ervan uitgaan dat de be staande situatie daardoor niet ver slechtert. Wethouder Nel Eelman: 'We willen dat dode dieren snel worden opgehaald, zodat ze niet langs de weg liggen'. Het is nog niet bekend wanneer de Tot dusver was de verwerking van de werkzaamheden starten. Rijkswater- 'Texelse' kadavers ook een taak van staat (RWS) moet het werk nog aan- Paal 9 blijft zorgenkindje van RWS Nieuwe vooroeversuppletie tussen paal 13,5 en paal 17 Rijkswaterstaat start dit jaar met een vierde vooroeversuppletie langs het strand. Deze keer is het gedeelte tussen paal 13,5 en paal 17 aan de beurt. In totaal wordt op zeshonderd tot achthonderd meter uit de kust zo'n 2,6 miljoen kubieke meter zand aangebracht. Rendac. maar het bedrijf besteedde het ophalen en een deel van het ver- besteden. 'In overleg met de aanne mer wordt bepaald wanneer zij ermee voer uit aan Gemeentewerken. Voor aan de slag gaan', aldus een woord- de gemeente was dat niet rendabel, voerder. Het zand wordt aangebracht want de kosten waren hoger dan de tegen de achterste nj zandbanken. opbrengsten. Dat was vorig jaar mede aanleiding voor overleg met Rendac. Dat leidde tot een kosten dekkende regeling en het besluit om het destructiewerk helemaal over te dragen aan het bedrijf. Dat komt op werken. De auto is in aangepaste een geschikt moment, want de auto vorm voor de gemeente nog bruik- waarmee de kadavers worden opge- baar. haald is afgeschreven, zodat verreke ning van kapitaalslasten met nodig is. De chauffeur kan worden ingezet voor andere taken bij Gemeente- alle talen.'Een zinsnede uit een bnet oktober vorig jaar protesteerden van Henk Noorlander, waarin hij uit legt waarom hij is opgestapt uit de Vertraging tocht nieuwe veerboot De overtocht van de Dokter Wage- maker van Galatz naar Vlissingen heeft vertraging opgelopen. De sleepboot die de nieuwe veerboot naar Nederland brengt, moest van wege een spoedklus uitwijken naar Griekenland. Ineke Kuiper en Patrick Tange tegen het in hun ogen 'nietsontziende kunstbeleid' van de wethouder. De kntiek was vooral gericht op de ver goeding van €130,- die moet worden betaald voor het gebruik van expositieruimte Tusse de Banke. Boos waren ze ook dat de kunste naars een week moesten plaats maken voor de Wereldwinkel, dat ze geen leeg lokaal in de Redmer IJskaschool als atelier mochten in richten en over het ontbreken van een nota Kunst en Cultuur. Heikel punt was verder de herverkiezing van Tme Visser, die namens de scholen in de kunstadviescommissie zat. Toen deze in de VUT ging, was de wens van de kunstenaars dat ze als verte- Mensen die een recreatiebungalow of ander voor recrea- kingsregister bracht 35 gevallen aan tie bestemd onderkomen permanent bewonen, krijgen bin- het licht ongeveer éen procent van hat trvtala aonto rfl/-raatio\/ürn nwon De tocht had deze week moeten be ginnen, maar is uitgesteld tot zater dag 15 januari. Volgens een woord voerder van Teso moest de sleep- genwoordiger van de geïnteres- boot, die van Las Palmas onderweg seerde burgerij in de commissie zou was naar Galatz, wegens een cala- plaatsnemen. Tot op heden wordt die miteit een vracht oppikken voor de stoel bezet door voorzitter Herman kust van Algerije. 'Die moet eerst naar Bakker, maar die vertrekt omdat zijn Saloniki en daarna komt de sleep- termijn er op zit. Maar toen het col boot alsnog naar Galatz.'Op de veer- lege het automatisch doorschuiven boot, die al zeeklaar was gemaakt van Visser in een vrij laat stadium voor de overtocht, zijn inmiddels de blokkeerde, wekte dat irritatie bij de werkzaamheden hervat. 'Ze zijn er nu ovenge commissieleden, ook omdat alvast begonnen aan het installeren de wethouder hiermee het advies van van de technische installatie en een de commissie negeerde. Annie Hin: nenkort zekerheid of zij kunnen blijven zitten of niet. B en w hebben beleid op papier gezet dat erop neer komt dat bewoners die aantonen dat zijn hun bungalow (die moet voldoen aan de eisen van het Bouwbesluit) op 31 oktober 2003 al permanent gebruikten, vergunning kunnen krijgen om te blijven. Het wordt een uitsterfregeling, zo dat opvolgende permanente be woners niet mogelijk zijn. Zodra de bewoners zijn overleden of ver trokken, moet het gebouw weer als recreatiebungalow in gebruik wor den genomen. Wie na genoemde datum permanent in een gebouw met recreatiebestemming is ge trokken, moet vertrekken onder dreiging van 'actief handhavend optreden' van de gemeente. vertrekken zodra dat wordt ontdekt. In elk geval is het niet de bedoeling het totale aantal recreatieverblijven. Maar dat kan het topje van de ijsberg zijn. Mogelijk zijn veel bewoners el ders ingeschreven. Speurwerk is no dig om te bewijzen dat ze hun recreatiehuis op Texel zo'n groot deel van het jaar gebruiken dat gesproken kan worden van hoofdverblijf. Ander zijds zal de betrokkene die voorwendt dat hij de bungalow op Texel slechts permanent wonen te legaliseren door recreatief gebruikt, moeten aantonen ventilatiesysteem en er wordt verf- werk verricht.' De boot komt naar verwachting op 15 februari aan in Vlissingen waar hij verder wordt afge bouwd. 'Wij wilden een open sollicitatie procedure. Ook Tine Visser kon zich kandidaat stellen. Maar dat heeft ze niet gedaan.' Tine Visser: 'Mijn erva ring is dat zo'n procedure niet leidt tot aanpassing van het bestemmings plan. Volgens wethouder Nel Eelman is het voor de economie van Texel van belang dat het bestaande aan bod van recreatieve onderkomens in stand wordt gehouden of wordt her steld. Een uitzondenng zal slechts worden gemaakt voor enkele geval len waarin sprake is van permanente bewoning sinds tientallen jaren. Wie voor de uitsterfregeling in aan merking denkt te komen, moet vóór Hoeveel recreatieve gebouwen op 1 mei 2005 een aanvraag indienen bij b en w. Wie dat verzuimt en toch permanent blijft wonen, zal moeten Texel permanent worden bewoond, staat nog met vast. Een eerste inven tarisatie aan de hand van het bevol- zodat golven daar al worden gebro ken en minder energie hebben als ze het strand bereiken. Op die manier moet kustafslag worden tegenge gaan en op langere termijn moet het in zee gestorte zand het strand be reiken. zodat dat op natuurlijke wijze met zand wordt gevoed. De ervaringen die RWS met de eer der gedane vooroeversuppleties bij De Koog (tussen paal 17 en 23). paal 9 en tussen paal 24 en 28 heeft op gedaan. zijn wisselend. Bij De Koog is sinds de uitvoenng in 2002 geen afslag meer geweest en het lijkt erop dat tussen paal 24 en 28 de afslag ook afneemt. Bij de harde westen wind van afgelopen weekend deed zich voor het eerst in lange tijd geen afslag voor bij paal 24, terwijl dat in voorgaande jaren steevast wel het geval was. 'Dat kan een positieve conclusie zijn, maar we moeten eerst nog zien hoe de kust zich houdt met echte winterstormen en die hebben we nog niet gehad.' Uit onderzoek blijkt dat het zand bij De Koog inmid dels opschuift naar de kust. 'Daar hebben we in 2002 hoeveelheden tot 1000 kubieke meter zand per meter kust opgespoten. Dat zijn tien vracht wagens per meter.' Paal 9 bleef ondanks de in 2003 uit gevoerde vooroeversuppletie aan kustafslag onderhevig. Ook afgelo pen weekend was het er raak. 'Het is er niet dramatisch, maar we blijven het wel op de voet volgen. We heb ben daar te maken met plaatselijke neveneffecten.' Het onder water aan gebrachte zand biedt daar minder weerstand tegen de golven, omdat het aan de rand van de stroomgeul van het Molengat is gestort. 'Die stroomgeul ligt dicht bij het strand en het zand ligt daar op drie meter be neden NAP, terwijl het bij De Koog en paal 28 op vijf meter beneden NAP is aangebracht.' RWS is volgens de woordvoerder over het algemeen te vreden met de resultaten. Mantelzorg Het Steunpunt Mantelzorg van Corbis Plus verhuist per 6 januari naar het Gezondheidscentrum in De Schooten. De huidige locatie aan de Prins Hendriklaan werd te klein en de medewerkers kregen behoefte aan meer werkruimte en een aparte spreekkamer Het nieuwe adres is: Acties voor Azië Inwoners van Oudeschild hebben de handen ineen geslagen en een vissersboot voor Sri Lanka gekocht. In het Eierlandsche Huis in De Cocks dorp wordt zaterdag 15 januari vanaf 19.00 uur een grote veiling gehouden voor een weeshuis op Sri Lanka. Op het eiland zijn ook diverse andere ini tiatieven opgestart voor de slachtof fers van de natuurramp. Pagina 5 m lepenziekte De provincie blijft pogen de iepziekte- bestrijding op Texel weer op gang te krijgen. Donderdag 20 januan komt gedeputeerde Patrick Poelmann naar Texel, waar hij in de vergadering van de raadscommissie Middelen een pleidooi zal houden Burgemeester en wethouders zijn licht geïrriteerd over de opstelling van de provincie. Pagina 6 Schulpengat vier weken uit vaart De Schulpengat vertrekt volgende week naar Schiedam voor regulier onderhoud. De veerboot gaat een paar weken in dok bij Rotterdam United. Volgens een woordvoerder wordt aan de buitenkant het schilder werk bijgewerkt, de technische in stallatie gaat in de revisie en de voort stuwing wordt nagekeken. Een van de Voight Schneiders Propellors krijgt een nieuwe hoofdafdichting, een paar elektromotoren van de pro pellors gaan in de revisie en één van de zes dieselmotoren wordt helemaal nagelopen. De Schulpengat is op vrij dag 4 februari terug op het eiland. Toch geen celstraf voor ontuchtpleger Een oud-Texelaar die ervan is be schuldigd in 2000 en 2001 ontucht te hebben gepleegd met zijn stief- kleinzoon, is in hoger beroep ver oordeeld tot vier maanden voor waardelijke gevangenisstraf, met een proeftijd van twee jaar waarin hij de aanwijzingen van de reclas sering moet opvolgen. Verder moet hij een taakstraf van 80 uur vervul len. De zedenzaak kwam aan het licht in 2001De toen 58-jarige Texelaar be kende in eerste instantie tien geval len van seksueel misbruik van min- derjange Texelaars, waarvan een deel al was verjaard. Het oudste vergrijp zou zich nu ruim veertig jaar geleden hebben afgespeeld. In afwachting van verdere berechting werd de gevangenneming van de man, die toen nog op Texel woonde, geschorst. Zijn thuiskomst veroor zaakte destijds veel commotie op de buurt. Er ging een steen bij hem door het raam ep de spanning liep zo hoog op dat burgemeester Geldorp zich persoonlijk in de kwestie mengde. Het geduld van de betrokkenen werd zwaar op de proef gesteld, want de rechtszaak liet jaren op zich wachten. Juridisch gezien betrof het namelijk een gecompliceerde zaak. Hij werd uiteindelijk veroordeeld wegens het 'dulden van ontuchtelijke handelin gen'. Van de verkrachting die hem ten laste was gelegd, is hij vrijgesproken, wist zijn raadsman mr. M. Teumsse te melden. De man woont al geruime tijd met meer op Texel. De uitspraak van het hooggerechts hof in Amsterdam op oudejaarsdag is lager dan het eerdere vonnis, waarin de man werd veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk. Hij hoeft dus met te zitten. (Advertentie) dat zijn hoofdverblijf elders is. Duidelijkheid Het college handelt mede onder druk van minister Dekker van VROM. die wil dat er voor de betrokken burgers op korte termijn duidelijkheid komt en dat daarbij slagvaardig en voortva rend wordt opgetreden De uitwer king van het beleid is echter een zaak van de gemeente. Die zou kunnen besluiten de onrechtmatige perma nente bewoning te legaliseren door Vrede en Vrijheid 26. Den Helder, het nieuwe telefoonnummer 0223- Lees verder pagina 5 661670. TEXELSE-COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: LenR Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1