:Liefde voor het paard al 75 jaar bindend element m. .TEXELSE J coURANT- Texel royaal met giften slachtoffers natuurramp Jeugd haalt bijna zes mille op Jubileum Waddenruiters en Kleppertjes DINSDAG 11 JANUARI 2005 van Motherhood leverde 188 dozen hulpgoederen op be\ tspaj Alejfexel is royaal met giften voor Azië. lij elkaar opgeteld is er al tussen 1/111 Ie dertig- en veertuigduizend euro s' geld en goederen gedoneerd 103-lj de diverse acties die de afgelo- n ajen twee weken zijn gehouden. )nder meer de actie Vis voor Azië nkalan Hanneke Drijver en Marleen 1 Dfoning, een heitje voor een kar weitje in Oudeschild en de actie Qr jan de Stichting Motherhood heb- litei<en veel 9e,d voor de door de na" eiojjurramp getroffen gebieden op- ;k|e"|ebracht. chd /erf »e actie van de Stichting Mother- kunjood heeft 188 bananen- en verhuis- 1 in9ozen vol goederen voor moeders en ^nderen in de getroffen gebieden op- jeleverd. De firma Slegtenhorst uit ^Jludeschild heeft ze naar Andijk ge- iracht, van waaruit de dozen ko- yijhende vrijdag met een vrachtwagen iaarZuid-India vertrekken. DeStich- jng Wonen Texel heeft per doos ;i20,- gedoneerd, ofwel een bedrag jan €3760,-. In de dozen zitten goe- Njeren voor moeders en kinderen. Op Ie website www.motherhood.nl doet ie organisatie de komende weken erslag van de reis. In drie weken tijd Êizen negen vrachtwagens naar een jjebied onder het Zuidindische Khennai. ■jtAet name Oudeschild komt regelma- OSG van Texel naar Sri Lanka Leerlingen van de OSG met lopen en rond 13.00 uur terug keren op school. Om 13.15 uur wor den de lessen hervat. De scholieren kunnen zich door ouders, familie en gaan anderen laten sponsoren. De leerlin- vrijdagmiddag symbolisch de af- gen krijgen er deze week een brief stand tussen Texel en Sri Lanka over mee. De OSG heeft gisteren via overbruggen om geld voor Azië in te zamelen. De scholieren en de leraren gaan ervoor wandelen in het Hogeberggebied. Bij elkaar moeten de afgelegde kilo meters goed zijn voor zo'n negendui zend kilometer, ongeveer evenveel als de afstand tussen Texel en Sri Lanka. De actie komt in de plaats van het Overlegorgaan van het Texelse Onderwijs (het OOTO) ook de basis scholen uitgenodigd mee te doen Volgens De Vries hebben enkele ba sisscholen hun medewerking toege zegd. 'Een paar andere wilde eerst wat meer informatie.' De basisscho len in de buitendorpen willen ook bekijken in hoeverre de kinderen op nieuw aan een actie willen meedoen. Zolders opruimen, kerstbomen af ha- hadden opgehaald. Daar bleef het len en lege flessen inleveren. Een echter niet bij. De werkgevers van week lang deden 75 kinderen in twee vaders hadden besloten het Oudeschild mee aan heitje-voor-een- bedrag te verdubbelen, waardoor de kwarweitje om geld in te zamelen kinderen in totaal €5730,44 aan de voor Azië. Vnjdagmiddag waren de slachtoffers van de natuurramp kon- tientallen kinderen verzameld in de den geven. 'Ik heb er auto's voor ge- schuur van de familie Van Tatenhove wassen, lege flessen ingeleverd, de aan het Mieland, waar coördinatrice stal aangeveegd en boodschappen Marian van Tatenhove bekend- gedaan', somt de 8-jarige Lynn maakte dat ze met elkaar €2865,22 Buijsman op. De 9-jarige Claudia het inzamelen van geld op school dat 'De kinderen in de buitendorpen heb- gisteren op de eerste schooldag van het nieuwe jaar zou plaatsvinden. Die actie is met doorgegaan. Volgens rec tor Henk de Vries was er behoefte om meer te doen. 'Tijdens de vakantie ben ik daar al meerdere keren over gebeld.' De bedoeling is dat de leer lingen vrijdag om 11.30 uur beginnen ben al een hoop gedaan voor andere acties.' De OSG wil de opbrengsten ten goede laten komen van het pro ject van Marja van Leeuwen uit Heemskerk om een weeshuis in Sri Lanka op te zetten. De opbrengst van de veiling in De Cocksdorp gaat daar ook naartoe. tig naar voren bij de inzamelingen. De heitje-voor-een-karweitjeactie in het dorp leverde in totaal €5730,44 op. De visactie in de CIV-loods bracht €10.000,- op en Sportschool Texel haalde vrijdagavond iets meer dan drieduizend euro op met een speciale avond. De animo was groot. 'Bijna alle groepen zaten vol en we hadden al vanaf maandag aanmeldingen', aldus Rob van Beurden. De gemeen teraad stelt vanavond net als veel andere gemeenten in het land €0,01 per inwoner beschikbaar, ofwel bijna €14.000,-. Het geld dat Koning en Drijver tijdens Vis voor Azie ophaal den, is voorlopig op een rekening gestort. Komende week kijken de twee naar een bestemming. 'We had den het op 555 willen storten', vertelt Drijver, 'maar het project waar Klaas Veenbaas mee kwam, spreekt ons ook wel aan.' Bij dat project kan via reisorganisatie FOX voor duizend euro een boot in Sri Lanka worden gebouwd. Drie organisaties in Oude schild hebben inmiddels geld gege ven voor een boot. Eerdere acties waarbij eveneens roy aal geld bijeen werd gebracht, waren onder meer de actie onder het horecapersoneel in De Koog (op brengst €4748,13). Ook diverse klein schaligere acties brachten veel op. Zo collecteerden de 7-jarige Tessa Huitema en Renske Evers vrijdag- waal. Naar verwachting worden de middag in Den Burg €200,- bij elkaar komende weken nog eens duizenden en de €197,- die tijdens de nieuw- euro's ingezameld. De OSG houdt jaarsbijeenkomst van De Waal werd vrijdag een grote actie in het Hoge- opgehaald is verviervoudigd. 'Dat berggebied" en in De Cocksdorp bedrag is verdubbeld door de dorps- wordt zaterdagavond een grote vei- commissie en dat bedrag is nog eens ling gehouden. De opbrengsten gaan verdubbeld door Kooger en De Rid- naar een initiatief van een vrouw uit der waardoor we op €788,- zijn uit- Heemskerk die op Sri Lanka een gekomen', aldus beheersters Liz weeshuis gaat opzetten. Gedikink van dorpshuis De Wiele- rookvat dat beschut achter een het dorp de einduitslag De Oudeschilder jeugd luistert Stolk toog naar De Gollards in Den Burg om er de kerstboom af te tuigen. Daarnaast poetste ze schoenen en waste ze auto's. De zusjes Lisa (8) en Anouk (6) Smit haalden eveneens kerstbomen af. lieten de hond uit en veegden de stoep aan om geld in te zamelen. De 8-jarige Jacco Veeger hielp aan de overkant mee bij het aanleggen van een tuin. Yogacursus Dubois Monique Dubois is begonnen met het geven van hatha-yoga. zwangers- schapsyoga en kinderyogha. Zij doet dat aan de Grensweg 9 en met zoals eerder abusievelijk vermeld in De Aleph. De hatha-yoga is gericht op het in evenwicht brengen van lichaam, denken en emoties. Maan dag 17 januari geeft Dubois van 20.00 tot 21.00 uur een proefles zwangerschapsyoga. Zaterdag 15 januari start ze aan de Grensweg met workshops mandalatekenen. Voor meer informatie of aanmelding: tel. 321489. Stefan de Wit hangt tegen de CIV-loods staat. Mensen staan in de CIV-loods in de rij oi s te bemachtigen. mi-kis 12-jarige jongen schopte Japie Schoorl het in 1929 tot kam- venjjioen springruiter van Nederland. Daarna werd hij uitgezonden eenfiaar de landenwedstrijd in Duitsland. Japie zou als ome Jaap dei/ele jaren later een belangrijke rol spelen als instructeur voor tie Texelse Rijvereniging, later Landelijke Rijvereniging De Waddenruiters, de vereniging die in 1961 werd versterkt met 'eleponyclub De Kleppertjes. Op 12 maart vieren beide clubs het :"n'75-jarige bestaan van de vereniging. Jaap (J.R) Schoorl was de zoon van G. Schoorl Pzn., destijds een bekend paardenfokker uit de Wieringermeer pn voorzitter van Rijvereniging West- riesland. de man die een belangrijk aandeel leverde aan de oprichting ,aan de Texelse Rijvereniging. Het :ontact op Texel kwam tot stand via fannie Kikkert, een Texelse heng- itenhouder die Schoorl goed kende. Toen Kikkert en Hendrik Keesom het 3lan opvatten om op Texel een rij vereniging in het leven te roepen, werd via Schoorl rijvereniging West- Friesland uitgenodigd voor een de monstratie. Kennelijk maakte de de monstratie een goede indruk, want <ort erna werd 'de rijvereniging op Texel opgericht. Begonnen werd met een achttal paar den, doorgaans dieren die doorde weeks op het land werden gebruikt. Ze werden fraai getoiletteerd, onder zadel gezet en meegenomen naar de rijvereniging. De eerste ruiters be schikten al over een uniform, een groen jasje met houten knopen en een groenzwarte pet zonder harde bol. De acht paarden reden achter elkaar een dressuurproefAlle hande lingen, een bocht naar links of rechts, pas op de plaats of iets anders, wer den precies tegelijk gedaan, wat voor de Texelaars die alleen maar paarden op het land gewend waren een bij zonder gezicht moet zijn geweest. De rijders deden ook mee aan overkantse demonstraties. Dan wer den de paarden niet zoals nu per trailer of vrachtwagen vervoerd, men reed te paard naar de boot in Oude schild, maakte de overtocht en ging te paard verder, bijvoorbeeld naar Bergen. De ruiters overnachtten in een schuur en reden de volgende dag een concours. Hierna sliepen ze weer in de schuur en reden de volgende dag terug naar Texel. Uit oude krantenartikelen en foto's valt op te maken dat de demonstraties veel belangstelling trokken. Fanatiek De club kende ook hectische tijden. In 1952 legde het voltallige bestuur de functie neer en werd een nieuw bestuur gekozen. Met besloot in meerdere groepen te gaan njden, en hierbij onderscheid te maken tussen jonge en oude en groene en gevor derde ruiters en amazones. In 1953 werd op Texel een streekwedstrijd gehouden waaraan ook werd deelge nomen door zes verenigingen van de overkant. Onder leiding van Schoorl trainden de Texelaars fanatiek. Het achttal wist uiteindelijk beslag te leg gen op de vierde plaats, niet onver dienstelijk voor een jonge vereniging. Ook individueel vielen verschillende Texelse ruiters in de prijzen. Toen de trekker na de Tweede We reldoorlog het paard steeds meer van de akkers verdreef verdwenene de werkpaarden langzaam maar zeker. Nadien kregen de liefhebbers binnen de vereniging de overhand. Het wa ren mensen die de paarden voor hun plezier hadden Het werd een hobby en die mocht wat geld kosten. Halverwege de jaren vijftig belandde de vereniging in een dip en liep het ledenaantal terug. De opleving kwam in 1961, toen ponyclub De Klepper tjes bij de vereniging werd gevoegd. Het bleek een impuls om veel activi teiten te organiseren. Die liepen uit een van keuringen tot demonstraties. Oude zwartwit foto's tonen jongens die boven op hun pony staan of an dere huzarenstukjes uitvoeren, zoals een piramide. Ook beelden van verklede jeugd op minipaardjes, die toneelstukjes opvoeren of sprookjes uitbeelden. Verenigingslid Bea Dek ker: 'Het was toen de gewoonte om met elkaar iets neer te zetten. Nu voeren dressuur, crossen en spnngen de boventoon. Tegenwoordig is de sport meer prestatiegericht. De eigen prestatie is voor veel leden een stuk belangrijker geworden. Net als ieder een stellen ruiters prioriteiten. Ze wil len bijvoorbeeld bij een dressuur- wedstnjd goed voor de dag komen en richten daar hun meeste aandacht op. Om de teamgeest te verhogen, stimuleren we het om iets met elkaar te doen. We hebben ook leden die rijden puur voor de gezelligheid. Dat Jubileumviering Het 75-jarig jubileum wordt op zaterdag 12 maart in manege Akenburg gevierd met een reünie van (oud-)leden, (oud-)instruc- teurs en (oud-)bestuursleden. De organisatie vraagt zo'n 700 (oud) leden zich op te geven voor de reünie, liefst vóór 1 februari. Dat kan door 10,- over te maken op rekeningnummer 332517446 ten name van Andrea Keijser, De Koog, met vermelding van naam en adres. De manege wordt ver sierd met collages van oude krantenknipsels, foto's en ander materiaal uit het archief van de vereniging. Behalve met elkaar bijpraten, kunnen de oudgedien den kijken naar demonstraties die worden verzorgd door de huidige leden. Meer informatie staat op de website www.waddenruiters. com. kan goed binnen de vereniging. Al leen moet je prestatiegerichte ruiters en degene die het voor de gezellig heid doen, niet met elkaar mengen, want dat werkt niet.' Pony's De pony's waarop wordt gereden vormen een bonte verschijning, van Shetlanders tot New Forresters en van Welsh en Arabieren tot Fjorden. In het begin vooral veel Shetlanders, die zijn erg makkelijk in onderhoud. Wijlen Jan Zwan, die vroeger een heel stel pony's had, liet deze op gezette tijden benjden door Texelse jongens en meisjes, waarmee hij een stimu lans gaf aan de ponyclub. Later na men jonge rijders 's winters een pony in de kost van een manege. Dekker: 'Dat is een prachtige manier om ken nis te maken met de sport. Ik denk dat de meeste van onze leden eerst een pony in de kost hadden en er la ter zelf eentje hebben gekocht.' Niet elk nieuw lid blijft. 'Bij de pony's is nogal wat verloop. Het kan zijn dat de pony met voldoet, kreupel wordt of 1946: Terwijl op de achtergrond de verwoestingen uit de Russenoorlog nog zichtbaar zijn, rijdt een achttal paarden van de Wadden ruiters een dressuurdemonstratie. dat ze het proberen en het toch met zo leuk vinden. En als ze 18 zijn, de maximum leeftijd bij de Kleppertjes, dan moeten ze eraf. Vaak stromen ze dan door naar de Waddenruiters.' Veel kinderen die op een pony begin nen, groeien op latere leeftijd door naar een paard. 'Als je op een pony begint, maak je een goede start. We hebben er wel 16-jarigen tussen, die al zó groot zijn. dat ze teveel lengte hebben voor een pony en op een paard overstappen. Dan hoor je nog wel eens dat zo'n paard toch wel een stuk groter en sterker is en met zulke lange benen ook wel eens wat on handiger dan zo'n klein paardje. Maar je moet een kind van twaalf met met een op een paard zetten, die kunnen veel beter uit de voeten met een pony.' Met 55 leden bij de Waddenruiters en 45 bij De Kleppertjes is de club 75 jaar na de oprichting uitgegroeid tot een grote organisatie. Marian van der Geest: 'We hebben 18 verschillende groepen. Die hebben allemaal één keer in de week les. Dinsdag staan er bijvoorbeeld twee instructeurs in de bak, die van 16.00 tot 19.00 uur training geven.' Wie oude foto's be studeert. ziet veel jongens en man nen op de paarden en pony's en maar weinig meisjes en vrouwen. In 1962 bestond het ledenbestand van de Waddenruiters bijvoorbeeld uit drie dames en acht heren. Nu is die verhouding volledig omgekeerd. Een stuk of vijf heren, tegenover zo'n vijf tig dames. Het laat zich wel verkla ren. Van der Geest: 'Bij paardensport komt veel meer kijken dan bijvoor beeld bij voetbal of een andere sport. Als je klaar bent met voetballen, dan 2004: Marioes van der Vis, Andrea Keijser. Bea Dekker en llona van der V/s en instructeur De Waddenruiters tijdens een defile bij de bruiloft van Jaap en Reina Diikshoom Lap. Albert Ubels tijdens de Nederlandse kampioenschappen in Ermelo. 1961: In dit jaar wordt ponyclub De Kleppertjes bij de vereniging gevoegd. De jonge n ters halen circustoeren uit op hun pony's. gooi je de voetbalschoenen in een hoek en klaar. Een bal hoef je niet te eten te g'even en niet te verzorgen, te borstelen en buiten te zetten. Ook al is een paard kreupel, dan moet je het dier toch verzorgen. Je bent er altijd mee bezig. Dat verzorgen past ge woon meer bij vrouwen dan bij man nen. Vroeger hadden paarden ook verzorging nodig, maar toen lieten de mannen dat misschien meer aan de vrouwen in het gezin over. En voor paardensport heb je geduld nodig. Ik denk dat veel mannen snel resultaat willen zien. Bij vrouwen ligt dat wat anders.' Overdekte manege De komst van overdekte manege in 1987 was een belangnjke impuls voor de Waddenruiters. Daarvoor had de club een stuk of 17 leden, nu 55. Dekker: 'Een groot deel van de ruiters zou nooit lid zijn geworden als ze niet binnen zouden kunnen rijden. Want lang niet iedereen wil in herfst en win ter door weer en wind rijden. In zo'n beschermde bak is het ook een stuk veiliger dan langs de weg.' Sindsdien worden de lessen voornamelijk in de manege gehouden en worden veel meer wedstrijden georganiseerd. Daarvoor trainen we gericht. Elke maand houdt de Waddenruiters een dressuurwedstrijd, eens in de twee maanden een springwedstnjd en er worden ook andere activiteiten ge houden, zoals een spelletjesdag. 'En nu en dan worden we uitgenodigd. Bijvoorbeeld voor het concours hippique, maar we hebben ook wel eens iets voor het zwembad gedaan. Daar bedenken we dan iets leuks voor.' Gerard Timmerman

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5