TEXEL Veel organisaties naar brede welzijnsstichting (jvocn TivarLr Jexeh in het hartL, Werkgroep stapt op uit onvrede Peuterspeelzalen naar ïog op te richten brede welzijnsorganisatie Van twaalf kilogram ham tot rondvlucht met diner klem in gekanteld busje weeshuis Sri Lanka Bedrijventerrein Oosterend Beste keus is locatie aan de Koningsweg' Bestuurder TOERIST adverteren eigen opdruk Texelaartje- VRIJDAG 14 JANUARI 2005 IPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11946 Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv. Postbus 11,1790 AA Den Burg Verschijnt dinsdag en vrijdag m Schenking kranten De Historische Vereniging beschikt sinds deze week over vrijwel alle exemplaren van de Nieuwe Texelse Courant die tussen 1896 en 1930 zijn uitgegeven. De collectie, waarvan alleen de jaargangen 1898 en 1922 ontbreken, werd door de familie Reij aan de vereniging geschonken. Pagina 3 Hartverwarmend 'Hartverwarmend en geweldig zoals het ene eiland meeleeft met het an dere.' Marja van Leeuwen uit Heems kerk, initiatiefneemsters van de bouw van een weeshuis op Sri Lanka, is vol lof over de Texelse hulpacties. Pagina 5 2004 goed jaar voor Luchtvaartmuseum e uitvoering van het peuter- jeelzaalwerk komt na 1 april di et in handen van de nieuwe ■^Tede welzijnsorganisatie die de gemeente uiterlijk in maart wil op- ■chten. Op die manier wil de ge- Reente de peuterspeelzalen door [en gaan als Catalpa stopt met de tvoering. Bedoeling is dat de •uterleidsters in dienst komen in die nieuwe organisatie. 8 werkgroep Peuterspeelzalen, die m nieuwe centrale Texelse organi se voor het peuterspeelzaalwerk ilde oprichten, heeft het bijltje erbij jergelegd. De werkgroep, die be- ond uit schooldirecteuren Tine Vis- en Freek ten Klooster, peuter- jdster Gretha Blom en Robin Konijn i Nina Schilling, zag voor zichzelf ien ruimte meer nadat het haar dui- elijk was geworden dat de peuter- jeelzalen meteen onder de hoede an de nieuwe brede welzijns- [gamsatie moeten komen. 'Dat be- ikent dat we nooit kunnen waarma- in wat we zeggen en dat we geen ikel mandaat hebben', aldus Ten ooster. 'Wij kunnen daardoor geen ikele toezegging doen of afspraak aken.' De werkgroep had onder leer gesprekken willen voeren met e leidsters en de dorpshuizen over at onderbrengen van de arbeids- en uurcontracten bij de door hun be- agde stichting. De groep had aan wen in een later stadium over aan- uiting te willen maar in eerste stantie niet om vrij spel te hebben, e werkgroep besloot zichzelf op te aften, nadat zij op 21 december met lethouder Annie Hin had gesproken, ijdens het gesprek maakte de wet- ouder duidelijk dat de raads- ommissie Welzijn een paar dagen erder het standpunt had ingenomen dat de peuterspeelzalen bij de brede welzijnsorganisatie moet komen, van de raadscommissie Welzijn dat het peuterspeelzaalwerk na 1 april met een naar de brede welzijnsstichting moet gaan. In een brief aan de commissieleden schrijft de groep het jammer te vin den dat zowel voor de leidsters als de ouders onnodig onduidelijkheid is ontstaan. 'Als de werkgroep eerder was verteld dat de nieuw te vormen brede welzijnsorganisatie de nieuwe rechtspersoon zou worden, hadden ouders en leidsters direct adequate informatie kunnen krijgen en was ook de positie van de werkgroep duide lijk geweest.' De ex-werkgroepleden schrijven 'een gemiste kans' te vin den dat hun kennis en betrokkenheid verder niet wordt ingezet voor het behoud van de peuterspeelzalen. Het afgeslankte budget van €93.000,- dat jaarlijks voor het peuterspeelzaalwerk beschikbaar is, was volgens Ten Klooster geen aanleiding om de handdoek in de ring te gooien. Volgens wethouder Hin is het de be doeling dat de nieuwe brede welzijns organisatie straks in opdracht van de gemeente voor de €93.000,- het peuteronderwijs gaat inkopen. Het wordt de taak van de nieuwe organi satie ervoor te zorgen dat het met dat bedrag lukt. Het peuterspeelzaalwerk wordt volgens Hin in ieder geval na 1 april voortgezet. Ten Klooster hoopt dat in de nieuwe situatie behouden blijft wat er in de loop der jaren is opgebouwd. 'Peuterspeelzaalwerk is niet zomaar wat kinderen onderbren gen in een ruimte. Het inhoudelijke dat er aan de kinderen wordt meege geven, is de meerwaarde.' Hij doelt daarbij onder meer op projecten die in het kader van vroegschoolse edu catie worden gegeven. In het overzicht van de musea in de krant van dinsdag vergat de redac tie Luchtvaartmuseum Texel te noemen. En dat terwijl dit museum het afgelopen jaar naar tevreden heid heeft gedraaid. 'We hadden 14.600 bezoekers, duizend meer dan in 2003', vertelt voorzitter Theo Witte. Ook de driewieler waarop Luuk Hoeksema zit, gaat zaterdag onder hamer. Gevarieerde inbreng veiling Sri Lanka Auto's, keukenapparatuur, houten balken, drie kuub beton en twintig keer pannenkoeken eten. Het is maar een korte opsomming van de indrukwekkende hoeveelheid goe deren, diensten en andere zaken die zijn ingebracht op de veiling die zaterdagavond wordt gehouden in het Eierlandsche Huis, ten bate van het weeshuis dat Marja van Leeu wen laat bouwen in Sri Lanka. Het zijn drukke dagen voor initiatief nemer Gerrit Wessels en andere be trokkenen bij de veiling, die woensdagavond al op 230 kavels zaten. 'Het aanbod is overweldigend. Ik krijg telefoontjes van bedrijven, maar vlak ook de particulieren niet uit. Veel nieuwe spullen, waarvan ik ver wacht dat die een mooie prijs zullen opbrengen Maar ook de horeca laat zich met onbetuigd. Hoeveel eet- bonnen er wel niet worden geveild. Van restaurants van 't Horntje tot aan De Cocksdorp, over het hele eiland. Een greep uit de collectie: antieke klokken, twaalf kilogram ham. drie tweedehands auto's, waaronder een wel heel bijzondere oldtimer. Het be treft een Austin A30. 'Hij heeft echt rondgereden op Sri Lanka', vertelt medeorganisator Jan Keijser. 'Hij is van een 74-jange Sri Lankees ge- De Austin A30 die nog niet zo lang gereden op Sn Lanka rondreed, behoort tot de geveilde spullen. weest en heeft een kentekenbewijs en alle benodigde papieren. Hij is rij dend het schip opgegaan, maar moet wel worden gereviseerd en geschikt gemaakt voor de regelgeving in Ne derland. Maar dat is te doen.Bijzon der is ook de schenking van 1000 kilogram eetaardappelen, die worden geleverd in zakken van 25 kilogram. Bij de entree kan er op worden inge schreven. de 40 hoogste bieders zijn spekkoper. Te koop ook diverse taar ten, waaronder ijstaarten voor 12 personen. Een houthandel stelde 20 geschaafde balken van baddinghout beschikbaar en voor dezelfde prijs van de te veilen drie kuub beton kan is Sri Lanka volgens Keijser wel tien kuub worden gestort. Verder nieuwe Lees verder pagina 5 landschap kijk je nu tegen een groen- Pq^JqmQQf beStUUrSVOmi VaStStelleH singel aan, in de nieuwe situatie blijft dat zo. De volkstuinen moeten wel worden verplaatst naar de overblij vende gemeentelijke grond aan de Koningsweg. De volkstuinders willen in beginsel meewerken. Ontsluiting Volgens de eerste planopzet wordt de Slotskolk doorgetrokken naar de Koningsweg, waarbij aan beide zij den van deze nieuwe weg kavels zijn gesitueerd, met een totale opper vlakte van 16.020 vierkante meter. De ontsluiting aan de Koningsweg wordt logistiek erg wenselijk gevonden: Lees verder pagina 5 Het museum aan de Postweg zit in de lift en de vrijwilligers zijn daar trots op. Ook over de reacties. Mensen zeg gen dat ze het een heel mooi, duide lijk en informatief museum vinden', aldus Witte, die niet zeker weet of daarmee de reden van de groei van het aantal bezoekers is te verklaren. Gevraagd naar de aanleiding van het bezoek aan het museum, vulde tach tig procent van de geenquéteerden afgelopen zomer in dat het complex opviel toen ze over de Postweg re den. 'Sinds kort hebben we in de Starfighter een prachtige blikvanger. Ik hoop dat dat gaat leiden tot nóg meer bezoekers.' Met onverminderde inzet zijn vrijwilligers ook bezig de binnenkant van het museum aantrek kelijker te maken. Delinktramer, waar mee piloten werden opgeleid, is bijna operationeel en er worden zuilen met foto's gemaakt. Verder staat de bouw van een depot van 28 bij 3 meter langs het museum op punt van be ginnen. Door de extra opslagruimte komt er plek vrij voor het zicht- en toonbaar maken van restanten van vliegtuigen door de zogeheten Recoverygroep, die in een Texels decor worden tentoongesteld. An dere vrijwilligers werken aan de res tauratie van het eerste toestel van de zweefvliegclub Het Jeugd- en Jongerenwerk, de Stichting Welzijn Ouderen, de Mu ziek- en Dansschool, de peuter speelzalen, de bibliotheek en het maatschappelijk werk krijgen alle maal een rol in de nieuwe brede welzijnsorganisatie die de ge- feur beklemd. Met zijn mobieltje wist hij zelf 1 -1 -2 te bellen, waarna brand weer, politie en ambulance snel ter plaatse waren. Het duurde geruime tijd voor ze de man, die klaagde dat hij geen gevoel in de benen had, uit zijn benarde positie hadden bevrijd. De cabine moest met pneumatisch gereedschap aan de voorzijde open geknipt. Meer dan een uur nadat hij was gecrasht, kon hij met een extra boot naar het ziekenhuis worden overgebracht. meente binnenkort in het leven wil roepen. De politieke partijen moe ten zich volgende week woensdag uitlaten over de vraag welke be stuursvorm de nieuwe stichting moet krijgen. Daarna start de ge meente gesprekken met de di verse organisaties. De nieuwe brede welzijnsorganisatie heeft voorlopig Pharos als werknaam gekregen. De naam is afgeleid van een vuurbaken dat volgens de Griekse mythologie op het eiland Pharos stond. De gemeente wil op die manier een duidelijk onderscheid maken tussen de nieuwe organisatie en de oude Welzijnsstichting. De nieuwe organisatie is geen voortzet ting van de WST. Met de nieuwe brede welzijnsorganisatie hoopt de gemeente onder meer de SWOT en het Jongerenwerk bij één instelling onder te brengen, zoals politiek al jarenlang een wens is. Daarnaast heeft de gemeente de nieuwe brede welzijnsorganisatie vooral nodig om de veranderingen op te vangen die de nieuwe Wet Maatschappelijke Onder steuning met zich meebrengt. Door de nieuwe wet, die over een jaar van kracht wordt, verschuiven lande lijk diverse zorgtaken van het rijk naar gemeenten. De voorkeur van de ge meente Texel gaat er naar uit dat de nieuwe brede welzijnsorganisatie namens de gemeente de zorgtaken inkoopt en bovenop de financiën zit. Texel krijgt vanaf 2006 naar verwach ting vijf miljoen euro extra van het rijk om alle extra in de schoot geworpen zorgtaken te kunnen betalen. De eer ste taak die de gemeente bij de nieuwe brede welzijnsstichting wil onderbrengen, is het peuterspeel zaalwerk. Burgemeester en wethouders leggen de raadscommissie Welzijn woens dagavond twee mogelijke bestuurs vormen voor. In de ene vorm komt er een stichtingsbestuur met daaronder een directie voor de dagelijkse lei ding. In de andere vorm wordt ge sproken over de instelling van een Raad van Toezicht en krijgt een Raad van Bestuur de dagelijkse leiding. In een projectplan dat de sector welzijn heeft opgesteld, wordt de voorkeur gegeven aan de instelling van een Raad van Toezicht en een Raad van Bestuur. 'Dat geeft de meeste garan ties voor de realisatie van een profes sioneel gestuurde organisatie De Raad van Toezicht controleert de Raad van Bestuur en legt verant woording af aan de gemeente. Vol gens een woordvoerster van de ge meente moet de nieuwe organisatie professioneel werken, omdat er een hoop geld mee is gemoeid. Als de politieke partijen een keuze hebben gemaakt, kan de gemeente naar de notaris voor de oprichtingsakte en de nieuwe stichting verder aankleden. Ze wordt daarbij begeleid door Spreeuw Adviesbureau uit Emmen dat ervaring heeft met het opzetten van brede welzijnsstichtingen. Be doeling is dat de vertegenwoordiger van het adviesbureau de eerste inte rim-voorzitter van de Raad van Toe zicht of het bestuur wordt en als kwartiermaker op zoek gaat naar an dere leden die zowel bestuurlijke als juridische kennis in huis hebben. Ook de directie of de Raad van Bestuur moet worden ingevuld. Rol Met het Jeugd- en Jongerenwerk, de SWOT, de MDT. de bibliotheek en het maatschappelijk werk wil de ge meente per organisatie apart bekijken Lees verder pagina 5 TEXELS E®COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: SPONSORACTIE Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. 3 en w vinden het land aan de koningsweg de beste locatie voor ie uitbreiding van het bedrijven terrein in Oosterend. Deze grond iie al gedeeltelijk in bezit is van de jemeente, biedt plaats aan onge- reer 15 kavels, heeft een goede intsluiting en is ook landschappe- jk gunstig. Het enige minpunt is lat het grenst aan het bungalow- lark De Noordel, maar het college neent dat het mogelijk is te voor- ;omen dat hinder wordt ondervon- len van de toekomstige bedrijven. •en andere mogelijkheid is het terrein lan de Kotterstraat. Hoewel dit voor- il om financiële en capaciteitsre- lenen veel minder aantrekkelijk maar tel aanvaardbaar wordt gevonden, al ook deze locatie aan de provincie torden voorgelegd, nadat de raads- ommissie Grondgebied daarover is leraadpleegd. Er wordt namelijk re ening mee gehouden dat de provin ce om landschappelijke redenen met til meewerken aan een bedrijven- errein aan de Koningsweg. Van de ;eus die de provincie maakt, zal af- langen welk plan wordt uitgewerkt ot bestemmingsplan. De alternatieve Dcatie (en de vananten daarop) die in Ie raadsvergadering van 27 augus- us werd voorgesteld, is door het :ollege vooral om financiële redenen lis onhaalbaar geschoven. Als zich |een bijzondere tegenvallers voor- loen, zal het bedrijventerrein over mgeveer twee jaar ter beschikking staan van de gegadigde onderne- lers, rekening houdende met een lestemmingsplanprocedure van on- leveer anderhalf jaar. Met het bestuur 'an de Vereniging van Eigenaren van lungalowpark De Noordel is inmid- lels enkele keren overleg geweest gemeente streeft ernaar dat op dit terrein geen hinder van betekenis zal intstaan, waarbij wordt gedacht aan ou<] sen extra brede afschermende jroenstrook en aan het situeren van Ie meest 'stille' bedrijven op de per- :elen die het dichtst bij het park lig gen. aan hecht is dat het bedrijventerrein met ten koste gaat van het reliëf van het gebied, waarmee wordt gedoeld op het licht heuvelachtige karakter, gevolg van de geologische ont staansgeschiedenis. Volgens b en w verdwijnt dat reliëf gedeeltelijk als wordt gekozen voor aanleg aan de Kotterstraat. Als voor de Koningsweg wordt gekozen, verandert er niets want dat terreingedeelte vertoont geen reliëf. Andere voordelen van de Koningsweg zijn dat hier voldoende exploitabele kavels kunnen worden aangewezen en dat de dorpscontour niet wordt aangetast. Vanuit het open Hulpverleners rukten gisteravond kort voor 21.00 uur uit, nadat de be stuurders van een bestelbusje op de Ruigendijk de macht over het stuur was kwijtgeraakt, waarbij het busje met hoge snelheid van de weg raakte en kantelde. Daarbij raakte de chauf- Reliëf Waar vooral de provincie veel waarde Complete informatie Dit jaar met uitvouwbare kaart van het Nationaal Park Inleveren of informatie bij de advertentie-afdeling van Langeveld de Rooy b.v. Spinbaan 6, Den Burg telefoon 362600, fax 314111 info@lenr.nl

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1