Du'N Ereburger Harry de Graaf 'notulist van de samenleving' -- .TEXELSE j COURANT' Kranten Reij voor Historische Vereniging Familieberichten VRIJDAG 14 JANUARI 2005 va Adrianus van Heerwaarden. Suze Re ij, Cees Hoogerheide en Jacques Dijt bekijken de collectie Nieuwe Texelse Couranten die de familie 3 tt Reij woensdag aan de Historische Vereniging heeft overhandigd. C«'o Jemen van Haitumi De Historische Vereniging beschikt sinds deze week over vrijwel alle exemplaren van de Nieuwe Texelse Courant die tussen 1896 en 1930 zijn uitgegeven. De collectie, waar van alleen de jaargangen 1898 en 1922 ontbreken, werd woensdag middag door de familie Reij in Tusse de Banke aan de vereniging geschonken. De honderden kranten hebben de cennia lang bij de familie in de kast gelegden, vertelde Suze Reij-Duin bij de overhandiging aan voorzitter Jaques Dijt. Haar schoonvader, Rikus Reij, was jarenlang de uitgever van de krant. 'Met de familie hebben we daarna altijd op de kranten gepast. Na het overlijden van mijn man (Cor Reij, red.) hebben we besloten ze aan de vereniging te schenken.' Reij was een prominent lid van de Historische Vereniging. Dijt was blij met de schenking, omdat de vereniging tot nu toe geen exemplaren van de Nieuwe Texelse Courant in haar bibli otheek had. De Nieuwe Texelse Courant werd in 1890 opgericht door de heren Boon, Moojen, Mets en Muller, drie jaar na dat Willem Langeveld en Adrianus de Rooij met de Texelse Courant waren begonnen. In de eerste jaren gebruik ten Boon, Moojen, Mets en Muller eveneens de naam Texelse Courant voor hun krant, waardoor er verwar ring ontstond. Om daaraan een eind te maken, werd in 1896 de nieuwe naam Nieuwe Texelse Courant be dacht. In het eerste exemplaar met die naam schrijft Boon dat het mis schien lijkt of er een nieuwe krant is, maar dat de Nieuwe Texelse Courant eigenlijk een voorzetting is van de Texelse Courant die de heren sinds 1890 hadden uitgegeven. Om die voortzetting te benadrukken, wordt op de voorpagina van die eerste Nieuwe Texelse Courant gemeld dat het 'nummer 20 van de zesde jaar gang' is. Het is het oudste bewaard gebleven exemplaar. De kranten die Boon, Moojen, Mets en Muller tussen 1890 en 1896 hebben uitgegeven, zijn allemaal verloren gegaan. In een kennismakingsartikel legt Boon uit dat hij de Nieuwe Texelse Courant wil vullen met 'hoofdartike len, opstellen over land- en tuinbouw, de Texelse geschiedenis, feuilletons en berichten.' De nieuwe krant heeft geen zin in 'twistgeschrijf'. Texelaars die met elkaar overhoop liggen, ko men niet in de krant en kunnen beter onderling een oplossing voor hun conflicten zoeken. Commerciële mo tieven spelen in die tijd ook al een rol. Onder de kop wordt in grote letters vermeld dat de Nieuwe Texelse Cou rant 'het goedkoopste advertentie blad' is. De nieuwe krant profileert zich als krant voor Texel en de andere Waddeneilanden. Twee jaar nadat de nieuwe naam is ingevoerd, doet Boon de krant over aan W. Reij. Het druk ken wordt verplaatst van het Raaksje naar het pand in de Warmoesstraat waar nu de slagerij van Ott is geves tigd. Na de dood van W. Reij neemt Rikus Reij de nieuwe krant over. Hij schnjft en drukt de krant destijds voor de in 1908 opgerichte N.V. Texelse Uitgevers Vereniging. Kosten In juni 1930 komt er een eind aan de kleinere Nieuwe Texelse Courant en gaat hij op in de Texelse Courant die destijds door Gijs en Johan Duinker werd gemaakt. Het lukt Reij niet meer om de Nieuwe Texelse Courant te blijven maken. De krant heeft over een tekort aan abonnees niet te kla gen, maar de gestegen druk- en loon kosten doen Reij de das om. In eer ste instantie probeert hij de krant nog te redden door toenmalig bedrijfslei der Jacob Kooiman van L&R voor te stellen de abonnements- en adver tentietarieven van beide kranten te verhogen naar een tarief dat de Nieuwe Texelse Courant nodig heeft om te kunnen blijven bestaan. Als Kooiman dat weigert, zit er voor Reij weinig anders op dan zijn krant aan de Texelse Courant te verkopen. De ondertitel 'Groen zwart, Texelse in het hart' die vanaf 1896 door de Nieuwe Texelse Courant werd gevoerd, gaat daardoor ook over naar de Texelse Courant en wordt sinds 1949 door deze krant als ondertitel gevoerd. De kranten van Reij zijn door een boekbinderij in Den Helder per jaar gang ingebonden. De kosten zijn voor rekening genomen door de His torische Vereniging, Teso en de ge meente. De Nieuwe Texelse Courant is in te zien in de bibliotheek van de Historische Vereniging die in Tusse de Banke aan de Groeneplaats is geves tigd. Lagerhuisavond over boeren In de doopsgezinde kerk aan de Kogerstraat in Den Burg wordt woensdag 2 februari een 'lagerhuis avond' gehouden over de (toekomst van de) boeren. Elke dag sluiten in Nederland tien boerenbedrijven. Producten zijn niet te verkopen, of slechts tegen een zeer lage prijs, ter wijl de boeren aan steeds meer overheidsregels moeten voldoen. Ook op Texel worden vraagtekens gezet bij de toekomst van de boeren stand. 'Wordt Texel een eiland met alleen maar natuurgebieden en toe risme, of is het ook van belang dat er boerenbedrijven op het eiland blijven bestaan?' De oplossingen lijken met eenvoudig, want alles houdt met alles verband. De prijzen, de wereldmarkt en de vraag van de consument. Moeten de boeren de oplossing zoeken in schaalvergroting of in nevenactivi teiten? Daarnaast brengen alle mo gelijke oplossingen sociale en persoonlijke problemen met zich mee. Ook is de vraag of vanuit de samenleving (en vanuit de kerken) voldoende aandacht aan de boeren wordt besteed. In het 'lagerhuisdebat', een initiatief van de Waddengemeente Texel, de Raad van Kerken, het eilandelijk dia conaal werkverband en de WLTO, kan van gedachten worden gewis seld over de toekomst van de boeren op Texel. De avond staat open voor iedereen, waarbij de organisatie vooral denkt aan boeren, politici en kerkleden. De avond begint om 20.00 uur. Voor meer informatie: Fred van Hel den (tel. 318963 of e-mail vanhelden dernederlanden@hetnet.nl) of Tiny Daalder, tel. 318408. Het weer in 2004 Al meer dan twintig jaar houdt Jan van Tunen dagelijks het weer op Zuid-Haffel bij. Uit zijn gegevens blijkt dat 2004 een droog jaar was. Er viel in totaal 806 millimeter regen, tegen gemiddeld 849 mm. Het verschil zat vooral in een droge herfst en voorjaar. Zo viel in oktober 64 mm neerslag, tegen gemiddeld 100 mm. Ook maart was een uitzonderlijk droge maand met slechts 15 mm, waar 60 gemid deld is. De zomermaanden daarente gen waren natter dan gemiddeld. In augustus viel 93 mm regen, tegen een gemiddelde van 68 mm. De nat ste maand was januari, met 133 mm neerslag (gemiddeld 71 mm). Dat kwam vooral door de zware storm op de 31 ste, toen 31 mm regen viel. Deze zware storm was de enige van In maart wordt de grootste Texelaar gekozen. Om de tien genomineerden nader te introduceren, verschijnt er tot die tijd wekelijks een portret van ieder van hen in deze krant. In de tweede aflevering: Harry de Graaf. Tegenwoordig werkt De Graaf nog maar enkele dagen per week voor de krant. Een belangrijk deel van zijn 'vrije tijd' gebruikt hij voor zijn tweede levenswerk, de Stichting Nieuw Gui nea. 'Ik heb het nooit kunnen laten me met dingen te bemoeien. Zo heb ik met mijn vrouw aan de wieg ge staan van de Kompasschool en heb ik bemoeienis gehad met het Tessel- huus.' Bij het uitreiken van het ere burgerschap roemde burgemeester Geldorp De Graaf om zijn maat schappelijke betrokkenheid en noemde ze hem een schoolvoor beeld van een Texelaar die zijn ken nis en mogelijkheden maatschappe lijk ten nutte maakte. 'Onder zijn leiding veranderde de Texelse Cou rant van het plaatselijk 'sufferdje' in een instituut waarmee je idealen kunt helpen verwezenlijken. Via dit me dium heeft hij vele mensen aan het denken gezet over onderwerpen die voor Texel van belang zijn. Op deze wijze heeft hij de afgelopen 40 jaar invloed gehad op de ontwikkeling van Texel tot wat het nu is.' Na J.A. van der Vlis in 1964 werd Harry de Graaf op 20 september 2002 benoemd tot tweede ereburger van Texel, 'als be wijs van hoge waardering en diepe dankbaarheid'. 'Uiteindelijk heeft iedereen een beetje gelijk'. Dat was de uitspraak waarmee de Texelse Courant van 17 september 2002 het veertigjarig jubileum van Harry de Graaf in leidde. Een jubileum dat zou uit monden in een reünie van oud-me dewerkers, een drukbezochte re ceptie in het Havenrestaurant, de ke verschijning van een boek en het toekennen van het ereburgerschap van de gemeente Texel aan de man taiic die veertig jaar lang in dienst was van de Texelse Courant en daar mee van de Texelse samenleving. Harry de Graaf was 21 jaar toen hij in 1962 als assistent van Arie Breet in dienst kwam van de Texelse Courant. Toen Breet slechts vier maanden na dien een baan aan de overkant kreeg, werd De Graaf van de ene op de an dere dag benoemd tot hoofdredac teur, een functie die hij tot 1990 zou bekleden. De eerste jaren maakte hij de krant helemaal alleen, later werd hij daarin bijgestaan door een lange rij assistenten, hulp- en zelfstandige redacteuren. 'Ik wil iets veroorzaken', zegt De Graaf in het jubileum vraaggesprek. 'Ergens bij betrokken zijn.' Tientallen jaren zorgde De Graaf voor een gestage stroom kopij. Voor de intrede van de computer kostte de verwerking daarvan veel meer tijd. zodat de artikelen zoveel mogelijk gespreid moesten worden aan geleverd om de zetterij aan het werk te houden. 'Hoeveel moeite het kost de krant twee keer per week vol te krijgen, beseffen maar weinigen. Tot op de dag van vandaag ben ik bang dat we de volgende krant niet vol krij gen. Dat is natuurlijk onzin, het lukt altijd. Maar ik had altijd tekort tijd. De mensen kennen me alleen rennend.' Dat de Texelse Courant een eigen gezicht heeft en door vakgenoten uit het hele land wordt geprezen, is voor een groot deel te danken aan de in spanningen die De Graaf zich ge troostte. Als hoofdredacteur vond De Graaf dat de krant 'in evenwicht' moest zijn en stak hij zijn nek uit door bijvoorbeeld ook de Werkgroep Landschapszorg aan het woord te laten. Jarenlang werd De Graaf door deze opstelling door links Texel te rechts gevonden en door rechts Texel te links. Dat hij zich daardoor wel eens miskend voelde, deed niets af aan zijn tomeloze inzet. 'Als journa list zie je van alle medailles de keer zijde en ontwikkel je een gevoel voor betrekkelijkheid. Ik heb altijd gezien dat er nooit één waarheid is. Uitein delijk heeft iedereen een beetje ge lijk.' Hoewel hij zowel van De Telegraaf als van het Noord-Hollands Dagblad aanbiedingen kreeg, bleef De Graaf het eiland en 'zijn' krant trouw. 'Ze boden me drie keer zoveel salaris en hadden al een huis voor me. Maar al op de heenweg besefte ik dat ik niet in Amsterdam-Noord zou kunnen wonen.' Ook over de verkiezing van de groot ste Texelaar heeft De Graaf een uit gesproken mening. Hij schrijft in een reactie in de krant van 28 december 2004: 'Ik vind dat helemaal niks. Hoe kun je in 's hemelsnaam mensen met de meest uiteenlopende kwaliteiten en verantwoordelijkheden, zowel do den als levenden, in grootheid met elkaar vergelijken? Er schijnen veel stemmen op mij te zijn uitgebracht. Ik ben daar dus allerminst trots op. Het is ongetwijfeld goed bedoeld van de mensen die mijn naam hebben ingevuld, maar een van mijn wensen voor het nieuwe jaar is dat zij zich voortaan met serieuzer zaken bezig houden.' Nieuwe wet WMO De nieuwe Wet Maatschappelijk Ondersteuning verschuift véél zorgtaken van het rijk naar de gemeente. Zoals de plannen er nu voor liggen, wordt de ge meente verantwoordelijk voor thuiszorg, de ondersteuning van mantelzorgers, het treffen van voorzieningen voor ouderen, ge handicapten of mensen met een psychiatrisch verleden en pro bleemjongeren. Kort vertaald krijgt iedereen die 'niet meer zelf standig aan de samenleving kan deelnemen' ermee te maken. Daarnaast bepaalt de nieuwe wet ook dat gemeente veel meer ver antwoordelijkheden krijgen om voorzieningen die de omgeving leefbaar houden in stand te hou den. De bedoeling is dat de ge meente straks de nieuwe brede welzijnsorganisatie de opdrach ten verstrekt om links en rechts de zorg in te kopen, waardoor de gemeente vanaf volgend jaar ver antwoordelijk wordt. De nieuwe wet moet nog in de Tweede Ka mer worden vastgesteld. heel 2004. Het meest was de wind matig, kracht 3 tot 4. Dat was het geval op 137 dagen. Gedurende 111 dagen stond er zelfs een zwakke wind, kracht 1 tot 2. Het stormde 7 dagen (kracht 9), 13 dagen stond er een stormachtige wind (kracht 8). De wind kwam hoofdzakelijk uit weste lijke richtingen, 215 van de 366 da gen. De temperatuur kwam m heel 2004 niet boven de 29 graden Celsius uit. Dit maximum werd bereikt op 8 juni, 17 juli en 8 augustus. Alleen in januan daalde de temperatuur op twee da gen overdag tot onder het vriespunt. Na een droog en koel voorjaar viel er gedurende de eerste drie weken van juni slechts eenmaal regen. Ook in juni woedde er een zomerstorm met veel schade aan bomen en gewas sen. Augustus begon met een hitte- Neerslag in millimeter golf, maar eindigde met herfstachtig weer met veel regen en wind. Ook in augustus woedde een zomerstorm. Na enkele onstuimige maanden kwam eind oktober het rustige herfst weer, dat tot het eind van het jaar duurde. Bridgecursus Na het succes van de beginners-cur sus wordt in dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend vanaf 18 januari een vervolgcursus bridge gegeven. Aan meldingen en inlichtingen bij Anja Koot (tel. 318705) of Frida Timmer (tel. 329601). Ht\ augustus september Raad akkoord met Eilander Raad De raadsleden Frans Vïsman, Al fred Schaatsenberg, Gerard Weij- ers, Arjen Boerhorst en Piet Stan daart zijn als de Texelse kandi daten naar voren geschoven voor de nieuwe Eilander Raad die in maart wordt geïnstalleerd. De kans is groot dat zij erin komen, omdat Texel vijf van de negentien zetels krijgt. Schaatsenberg neemt zowel namens zijn PvdA als Groen- Links zitting. GroenLinks levert een vervanger als Schaatsenberg met kan. De raad heeft dinsdagavond unaniem ingestemd met de komst van de Eilander Raad. Door daarin samen te werken, willen de gemeen teraden van de vijf Waddeneilanden een vuist naar andere overheden maken en de zelfstandigheid van de eilandgemeenten garanderen. Burge meester Joke Geldorp noemde de komst van de Waddenfonds, waarin vijfhonderd miljoen euro komt te zit ten, een goed voorbeeld waar de vijf raden gezamenlijk hun tanden in kun nen zetten. 'Het geeft een meer waarde als je naar buiten toe kunt uitdragen dat de eilanden weten welke kant ze uit willen.' De WD, die de meeste moeite had met de Eilander Raad, zei het rende menten op de voet te blijven volgen. 'En als de kosten niet opwegen tegen de baten, moeten we niet bang zijn om met meer mee te doen', aldus Arjen Boerhorst. Texel betaalt naar verhouding het meest voor de Eilander Raad, maar daar staat te genover dat het eiland een doorslag gevende stem heeft bij het nemen van financiële beslissingen. Voor de Terschellinger partijen die daar moeite mee hebben, had Visman geruststellende woorden. 'Het ge meenschappelijk belang moet voorop staan en het gaat er niet om dat wij de andere eilanden kunnen overrulen. We moeten behoedzaam omgaan met de stemverhouding.' In de grafiek is duidelijk te zien dat 2004 e slag over de afgelopen twintig jaar. n droog jaar was. De staven geven de neerslag per maand aan, de lijn de gemiddelde ni Moegestreden en verlangend naar het einde is, na voorzien te zijn van het H. Sacrament der zieken, van ons heengegaan mijn lieve man, onze vader, schoonvader, groot- en overgrootvader Cornelis Anthonius Witte echtgenoot van Johanna Maria Prenzler eerder gehuwd geweest met Jannie de Graaf op de leeftijd van 92 jaar. Den Burg: J.M. Witte-Prenzler Oosterend: Frans Witte Corrie Witte-Hin Ingrid en John Marijn Bianca en Donald Jessica Den Helder: Ans Obbens-Witte Guus Obbens Jetty en Rens Gijs en Claudia Den Helder: Ton Witte Déan Witte-Brouwer Mark Perry Texel, 11 januari 2005 Gollards, De Zes 12.1791 EX Den Burg. Gelegenheid tot condoleren vrijdag 14 januari 2005 van 19.00 tot 20.00 uur en na de begrafe nis in Uitvaartcentrum Texel, Bernhardlaan 147 te Den Burg. De H. Eucharistieviering ten afscheid zal worden gehouden op zaterdag 15 januari 2005 om 10.30 uur in de parochiekerk van de H. Johannes de Doper, Molenstraat te Den Burg, waarna de be grafenis zal plaatsvinden op het R.K. kerkhof te Den Burg. Deze kanjer wordt morgen 50 jaar Gelegenheid om Nico te feliciteren 14.30-17.00 uur, judozaal sporthal Ons Genoegen. Te koop crossmotor Kawasaki kx, 65 hoog. mei 2003. Suzuki Alto au tomaat. Crossklaar, 314 TC A weekaanbieding: DVD+ en -R Nashua boxed, 3 halen 2 betalen, voor meer aanbiedingen kijkt u wekelijks op www.tcatexel. Te koop: Spartamet; boterkarn voor gebruik of sier in winkel o.i.d. Tel 312586. Schoonmaker zoekt werk van maandag tot vrijdag van 8.00 tot 15.00 uur. Privé: 312261, mobiel: 06- 22295755. Wij hebben afscheid moeten nemen van onze broer Cor Witte (van de Bemes) in de leeftijd van 92 jaar. Sterkte toegewenst aan Jopie, kinderen en klein kinderen. Broers en zusters Zwagers en schoonzusters Witte Voor uw blijken van belangstelling en medeleven die wij mochten ontvangen na het overlijden van mijn vrouw, onze moeder en oma CORRIE VAN DER GRACHT-BAKKER zeggen wij u hartelijk dank. Freek van der Gracht Kinderen, klein- en achterkleinkinderen "Jexelaartjes INLEVEREN: maandag vóór 10 00 uur en woensdag vóór 17 00 uur KOSTEN: €4,95 tot en met 3 regels Per regel meer: €1,65 (mcl btw) F0T0-TEXELAARTJE: plaatsing foto €12,50,- excl. tekst, alleen voor particulieren die iets te koop aanbieden. VOOR BEDRIJVEN: IM-Texelaartje op aanvraag T.h.: slaapkamer (2 pers.) in De Koog. 06-16758039. Te koop recreatiewoning te De Koog bij strand, ook geschikt voor tijdel vaste woning (0222)317357. Vanaf donderdag 15 ja nuari a.s. elke donderdag v.a. 17.00 uur Indonesisch buffet €15,50 p.p. in res taurant Het Stoomboot koffiehuis. Danny Wanei (van voormalig rest. Duma Ketjil is uw kok. Kinderen tot 12 jr. eten gratis mee Nu 1/2 prijs bij Amigo! Gratis! Pilates les ma 17 jan. 20.30 u. Sportschool Texel. Info. opgeven 315 Inpandig appartement te huur nabij Oost. Per direct 06-20658530. Shawls 40% korting, alle sieraden: tweede halve prijs Audrey H&G. Cursus UWTH level 1Le ren healen/ook op afstand 14/15 jan. 10-17 uur. Opg. 06-12647553. Wij repareren bijna alles waar een snoer aan zit Service Center Texel 311 777 - Laagwaalderweg 39. Winterdip? Bezoek Point of view! Daq open 10-21 uur, Schoudieck 61 IMIIMJ.lI'.Uhl Texel, januan 2005. B eHom 15 januari start de erk. beroepsopl. tot voetre- flextherapeut(e) op Texel. Opg Manda Bergsma, tel. 319708 of www.voetreflex ologie.com Vanaf donderdag 15 ja nuari a s elke donderdag v a 17 00 uur Indonesisch buffet €15,50 p.p. in res taurant Het Stoomboot koffiehuis. Danny Wanei (van voormalig rest. Dunia Ketjil is uw kok. Kinderen tot 12 |r eten gratis mee. Nu 1/2 prijs bij Amigo! Gratis! Pilates les ma. 17 jan. 20.30 u. Sportschool Texel Info., opgeven 315 421. Nieuw op Texel: BDJ Bouwservice pannenleg- gersbedrijf voor alle voor komende pannenleggers- werkzaamheden, gespe cialiseerd in plaatsen van dakramen 0222-318006 of 06-54677519. Natuurlijk beter voordieren met bach bloesem. Bel Yvonne. 310690 Natuur- praktijk Oshin. TCA: een volwassen automatiseringsbedrijf met 4 fulltime en 2 parttime medewerkers om snel en adequaat te kunnen reage ren op uw automatisenngs- wensen Voor bijna alles waar een snoer aan zit bent u wel kom bij Service Center Texel - Laagwaalderweg 39 Baby geboren? Huur een ooievaar voor in- de tuin voor 1,25 per dag 12,50 borg) bij Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel 362600 Nieuws uit het 2-wieler 4- takt centrum/50cc klasse type Honda Zoomer; type Kymco Activ: (verbruik v a. 2.2 ltr/100 km) Prijs v.a. €1299.- Duinker Motorser vice Oudeschild, tel 313831

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 3