i 'We zijn bij de RST hcht niet van steen' f)RST-directeur Harry Mathijsen: TEXELSE 5 COURANT" IK EEN BON U MRN IK BEN Maquette tijdelijk ontmanteld voor verbouwing 'Hartverwarmend zoals ene eiland meeleeft met andere' Veiling Azië VRIJDAG 14 JANUARI 2005 |k begrijp best dat de stacaravan- louders zich in hun belangen ge schaad voelen, maar heb als direc- eur ook rekening te houden met mdere belangen binnen de RST en je continuïteit van het bedrijf.' Al- jus reageert drs. Harry Mathijsen, j-| jirecteur van de Recreatie Stich ting Texel. H-O'n 160 brieven, faxen en andere jeacties kwamen binnen bij de RST, —naar aanleiding van het besluit dat to'n 200 stacaravans eind 2006 van jamping Loodsmansduin verdwenen noeten zijn. 'We hadden wel reacties irwacht, maar niet gedacht dat het iveel teweeg zou brengen', erkent lathijsen. die na twee weken ziekte f"0eze week weer aan de slag is ge gaan. 'We blijven pal achter ons ver- jfc' naai staan. De RST is geen sociale ïstelling meer, maar een onderne- ung met twintig vaste medewerkers, lie 's zomers aangroeit tot vijftig tot :estig personeelsleden. We zijn een idrijf waarin we alleen door heel lard te werken het hoofd boven wa- |er kunnen houden. Met twee duin- lampeerterreinen met - buiten de leivakantie om - in voor- en nasei- :oen een bezetting die niet boven de testig procent uitkomt en die sterk ■eersafhankelijk is, zijn we een iwetsbaar bedrijf. Maar de kampeer veters verwachten wel sanitair en an- bere voorzieningen van hoogwaar- 5,dige kwaliteit. Wat betreft de faci- 1 '«"Hiteiten zijn we bezig aan een inhaal- ■Elag. We doen dat gefaseerd, met alle ^^ampings tegelijk. Het vergt investe ringen van honderdduizenden euro's. '^,De kampeerdersveremging vraagt: ni wanneer zijn wij aan de beurt? We willen graag, maar moeten daar dan wel de centen voor hebben. Om het yjrendement van Kogerstrand te verho- gen hebben we een stop gezet op het aantal seizoenplaatsen en zijn we voor- en naseizoenplaatsen gaan (aanbieden. Dit betekent dat de plaat- mn pen in het hoogseizoen beschikbaar en blijven voor de toeristische verhuur. ten bp Loodsmansduin doen we dat niet, maar bieden we de stacaravan- houders een seizoenplaats. Bij de u' RST staan we voor kwaliteit en wil- aArjlen van Loodsmansduin weer een aantrekkelijke en veilige camping ^fnaken, zonder al die schuttingen en I,e„ schuurtjes.' ier Onroerend Zaken Belasting lEen probleem bij de stacaravans en leen onderwerp dat nog niet naar bui- 'ten is gekomen, is de wetgeving over ide Onroerend Zaak Belasting. Uit ju- isprudentie blijkt, zo staat in een ar- jtikel in het blad Recreatie, dat 'vele stacaravans en chalets die bestemd !en bedoeld zijn om langdurig op de- n~ (zelfde plek te blijven en bovendien ird zijn aangesloten op allerlei voorzie- te nin9en>a|s onroerende zaken moeten Mathijsen: 'Men roept maar dat dit met voor ons van toepassing is, maar zoals het er nu bijstaat, betekent het dat de sta caravans worden toegerekend aan de exploitant en mogen wij dus de WOZ-belasting betalen. Hoe moeten wij die doorberekenen? In de huur prijs of in directe vorm?' Het artikel in Recreatie verhaalt over een bijeen komst van recreatieondernemers op 2 december 2004 in De Eemhof in Zeewolde, waaruit blijkt dat de sta- caravanproblematiek landelijk speelt. 'De onduidelijke positie van de sta caravan dwingt de recreatieonder nemer tot het maken van keuzes voor de lange termijn', werd daar gezegd. Evenals: 'U moet niet elke markt kie zen, maar een markt die bij u past. En dat kan radicale gevolgen hebben. Soms moet de bulldozer erover om een nieuw publiek te zoeken. Het besluit van de RST om de sta caravans te verwijderen, zette bij veel kampeerders kwaad bloed. Zeker omdat de directie tijdens een bijeen komst afgelopen najaar op vragen nog geen duidelijkheid gaf over een eventuele verwijdering. Zo kon het gebeuren dat huurders nog maar kort geleden een nieuwe stacaravan be stelden, die nog moet worden ge plaatst en straks wellicht waardeloos is. Mathijsen: 'Volgens de voorwaar den van Recron moet een besluit tot herstructurering 18 maanden tevoren kenbaar worden gemaakt. Wij deden dat 24 maanden van tevoren. Het is altijd tekort.' Over de brief die voor velen de kerst heeft vergald. 'Ook als de brief in januari in de bus was ge vallen, zou de boodschap niet milder zijn geweest. Als alles volgens de planning was verlopen, was de brief al in november verstuurd.' Na enige aarzeling: 'Ik leer nog elke dag. Als je niets doet, maak je ook geen fouten, als je hard werkt loop je de kans dat je ze wel maakt. De les voor mij is dat we dit op een andere manier hadden kunnen inkleden en aanpakken. We zijn bij de RST echt niet van steen en luisteren wel degelijk naar onze gas ten, zeker als die al lange tijd bij ons op de camping staan. Maar ons ver- haal blijft overeind. Dinsdag heb ik de Raad van Commissarissen bijgepraat over de reacties. We hebben bespro ken waar we staan en welke stappen we verder zullen ondernemen. Het is te vroeg om daar nu al wat over te zeggen, daarover beraden we ons nog. Maar als de tijd njp is, komen we met een reactie naar buiten. Inhoude lijk reageer ik nu met op de ingezon den brieven in de krant, maar ik kan wel zeggen dat er in sommige brie ven aperte onjuistheden staan.' Op één kritiekpunt wil hij wel ingaan: 'We kregen het verwijt dat we ons achter de gemeente verschuilen. Maar dat is echt met waar. In de brief staat dat we het besluit na overleg met de ge meente hebben genomen. Niet dat de gemeente het heeft besloten.' Kritiek Mathijsen, die afstandelijkheid en te weinig gevoel met de kampeerders wordt verweten, voelt zich gegriefd door de kritiek op zijn persoon. 'Ik ben directeur, representeer de RST en loop met weg voor mijn verant woordelijkheden. Maar ik ben ook een mens. Dat ik word omschreven als een man uit Doetinchem die niets met de kampeerders of Texel heeft, heeft mij gestoord. Waar Mathijsen woont, heeft er niets mee te maken. Hij moet gewoon zijn werk doen. Ik kampeer al vanaf 1955 op Koger strand en ben er nog steeds vaste gast. Als zodanig heb ik in het verle den vastgesteld dat er het nodige schortte aan de verhouding tussen de toenmalige bedrijfsleiding en de gasten en tussen het personeel on derling. Ik heb toen aan het bestuur gevraagd of ik daarin mocht bemid delen, ben in 1 mei 1999 mterim-di recteur geworden en per 1 juli 2000 directeur. Ik ben gekomen om bij kampeerders en personeel het RST- gevoel terug te brengen, heb vele gesprekken gevoerd en denk dat de onderlinge verhouding en de sfeer een stuk zijn verbeterd. Ik begrijp best dat de stacaravanhouders zich in hun belangen geschaad voelen, maar heb als directeur ook rekening te houden met andere belangen bin nen de RST en de continuïteit van het bedrijf.' Brief Gisteren ontvingen alle kampeerders die hebben geprotesteerd tegen de voorgenomen verwijdering van de stacaravans van Loodsmansduin een brief van de RST. Daarin staat dat het onmogelijk is op korte termijn te rea geren op alle brieven en dat directie en Raad van Commissarissen zich nader zal beraden over verdere stap pen en contact zal opnemen met het bestuur van Kampeerdersveremging Loodsmansduin, teneinde na te gaan of er een voor alle partijen bevredi gende oplossing mogelijk is. PRS ï>!3 YRRRG -k pNTOON GOE© 14-01 -xoos (Parkeer)enquêteleed VERVOLG VAN PAGINA 1 VERVOLG VAN PAGINA 1 Bedrijventerrein Welzijnsorganisatie gunstig op de aanvoerroute. Pluspunt is ook dat een deel van de grond al in handen is van de gemeente. De locatie Kotterstraat levert 11.750 vierkante meter uit te geven bedrij venterrein op, ongeveer tien kavels, wat minder gunstig is voor de exploi tatie. Hier verdwijnt wel een deel van het relief, al blijft het zicht vanaf Zevenhuizen op het overblijvende reliëf behouden. De Slotskolk wordt aan twee kanten ontsloten, maar ter hoogte van de Kotterstraat minder optimaal. Bij deze locatie is het bouwrijp maken prijzig. Er kunnen minder bedrijven een plaats krijgen. Wel moet het hele stuk grond worden aangekocht; de aan te kopen gron den worden niet optimaal benut. De ondernemers van Oosterend heb ben geen uitgesproken voorkeur voor één van de twee nu aan de orde zijnde locaties, als er maar een bedrijventerrein komt met kavels die betaalbaar zijn. VERVOLG VAN PAGINA 1 hoe zij het beste in de nieuwe wel zijnsorganisatie kunnen worden 'in gebed'. Voor de SWOT en het Jeugd- en Jongerenwerk is de mogelijkheid aanwezig dat het personeel een plek in de directie of de raad van bestuur krijgt en vanuit die positie blijft doen wat het altijd al deed. De besturen van de SWOT het Jeugd- en Jonge renwerk kunnen worden omgetoverd tot adviesorganen van het bestuur of de Raad van Toezicht van de brede welzijnsorganisatie. Voor het Jeugd- en Jongerenwerk levert dat een op merkelijk situatie op. omdat dat het bestuur van de oude WST boven zich heeft. De gemeente-denkt erovet de subsi dies die zij nu aan de organisaties ver strekt voortaan aan de brede welzijns- stichting over te maken, onder de voorwaarde dat het geld voor dezelfde doelen blijft worden ingezet. Het wordt ven/olgens de taak van de nieuwe Para's kamperen op vliegveld Parachutisten die meedoen aan de tussen 19 en 27 augustus te hou den nationale wedstrijden para chutespringen, mogen op of bij het vliegveld kamperen. Dat is strijdig met het bestemmingsplan, maar b en w verlenen vrijstelling krach tens artikel 17 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, zoals eerder is gebeurd bij evenementen op het vliegveld. stichting om te controleren of de ge meentelijke subsidies efficient worden besteed. Dat betekent voor de ge meente dat zij van die tijdrovende taak wordt verlost en alleen nog de stich ting hoeft te controleren. Volgens een woordvoerster van de gemeente be tekent aansluiting bij de stichting voor de diverse organisaties dat zij hun ei gen overheadkosten voor bijvoor beeld directie en administratie kunnen terugdringen. 'Dan hoeft iedereen dat niet meer voor zichzelf te doen, maar kan dat centraal gebeuren.' Het organiserende Paracentrum Texel had als argument aangevoerd dat de deelnemers op deze wijze behoorlijke controle hebben op de spullen die zij meenemen. Bovendien kan optimaal van de springmoge-lijk- heden gebruik worden gemaakt als de para's direct in de buurt verblijven. De directie van het paracentrum ver wacht dat ongeveer 85 mensen van deze kampeermogelijkheid gebruik zullen maken, wat neerkomt op 50 tenten plus een caravan voor de or ganisatoren. Het paracentrum wil zor gen voor het benodigde sanitair door van de gemeente de toiletwagen te huren die anders wordt gebruikt op de noodcamping. Daarover is nog niet beslist. Het paracentrum had aanvankelijk ook een kampeervergunning ge vraagd in verband met internationale wedstrijden die van 9 tot 11 septem ber worden gehouden, maar dat gaat op Texel met door, omdat de organi satoren de voorkeur hebben gegeven aan een wedstrijdterrein elders in het land. Mar/a van Leeuwen: 'Geld is hard nodig.' Marja van Leeuwen over acties Sri Lanka: 'Hartverwarmend en geweldig zo als het ene eiland meeleeft met het andere.' Marja van Leeuwen uit Heemskerk, initiatiefneemsters van de bouw van een weeshuis op Sri Lanka, is vol lof over de Texelse i hulpacties. Ze hoopt dat kopers grif bieden op de veiling die mor gen (zaterdag) wordt gehouden in het Eierlandsche Huis en dat de OSG-leerlingen die al wandelend symbolisch de afstand Texel-Sri Lanka overbruggen, veel sponsor geld binnenhalen. 'Help het wees huis bouwen, voor een nieuwe toe komst van de kinderen.' Van Leeuwen reisde direct na de ramp met een gecharterd vliegtuig naar Sri Lanka en verwierf landelijke bekendheid als eerste buitenlander die hulp verleende aan het zwaar getroffen Galle aan de zuidkust van Sri Lanka. Sindsdien is er veel ge beurd. Het initiatief voor een wees huis is volgens haar 'schrikbarend goed' ontvangen. 'Ik weet met wat me overkomt. Het was mijn bedoe ling om met een zak met €10.000.- naar Colombo te vliegen. Gisteren kreeg ik het eerste giroafschrift bin nen 54 pagina's en een saldo van €250.000,-! Dankzij al die giften kan ik nu leiding geven aan een trust, met raad van bestuur. Want controle en transparantie vind ik ontzettend be langrijk. En dat er geen geld aan de strijkstok blijft hangen. De mensen moeten weten wat er met hun geld gebeurt, dat alle centjes op hun plek komen.' Om daarvoor te zorgen wordt ze bijgestaan door een team van 25 vrijwilligers, maar krijgt ze ook gratis hulp en advies van gerenom meerde accountants, fiscalisten en juristen en een architect die belange loos helpt bij het ontwerpen van de benodigde voorzieningen. Voor het weeshuis is een stuk grond aange kocht van 2000 vierkante meter. 'Be doeling is dat er een tehuis komt dat plaats biedt aan naar ik hoop 350 kin deren Met onder meer een school, een dokterspost. een tandarts, sport velden, een speelhonk en andere voorzieningen die nodig zijn. Op 21 januari vertrekt vanuit Nederland een schip met zeven tot negen containers vol met kleding, stapelbedden, knuffelbeesten, kookeenheden, be stek en andere spullen, allemaal be schikbaar gesteld door bednjven en instanties. Echt ongelofelijk zoveel als we krijgen.' Voor de uitnodiging om aanwezig te zijn bij de veiling in De Cocksdorp heeft ze moeten bedan ken. 'Niet alleen voor Texel, er zijn verspreid in het land wel vijf benefietacties waarvoor ik ben ge vraagd. Maar zaterdag vlieg ik naar Sn Lanka, want het is nu belangrijk dat het groene licht voor de bouw van het weeshuis kan worden gegeven.' Als ambassadrice van de Stichting Weeshuis Sri Lanka zal haar rechter hand Liesbeth Vreeswijk de veiling bijwonen. 'We hebben al een flink bedrag, maar nog veel meer nodig. Want je kunt nu wel een weeshuis bouwen, maar het moet ook in de toekomst blijven draaien. Kinderen die er bijvoorbeeld op hun derde in terecht komen, moeten er toch zeker wel een jaar of tien, twaalf kunnen wonen.' In dat verband werkt ze nog aan een financieel adoptieplan voor het weeshuis. Meer informatie over het werk van Van Leeuwen is te vin den op de website www.weeshuissri lanka.nl. Het gironummer van de stichting is 3211ten name van Stich ting Weeshuis Sri Lanka in Den Haag. Open les jeugdtheater De Muziek- en Dansschool verzorgt vrijdag 21 januari een open les jeugd theater. Deze is bedoeld voor kinde ren uit de groepen 3, 4 en 5 van de basisschool die zich graag verkleden, laten schminken of bijvoorbeeld een clown of dief spelen. Deze open les is de eerste in een serie van twaalf lessen en begint om 16.00 uur. Het bouwen duurde jaren, het uit elkaar halen ging in één dag. Her- bert Tomesen en Ali Sahin van Artitec Maquettebouw hebben dinsdag de maquette van de Reede van Texel uit elkaar gehaald. De schuur van Broekman aan de Heemskerckstraat in Oudeschild, waar de maquette staat, wordt uit gebreid en daar moet het pronk stuk tijdelijk voor wijken. 'Zo kun je nog eens zien waar je de afgelopen vier jaar aan hebt gewerkt', grapt Tomesen terwijl hij op zijn knieën een stel scheepjes tegen el kaar schuift. Meer dan honderd heeft hij er op een paar vierkante meter bij elkaar gezet op de zolder van de schuur. Even later loopt Tomesen met een dienblad vol Oudeschilder huis jes uit de zeventiende eeuw de trap op. Sahin stoft de schepen en huis- jes secuur af, voordat ze veilig wor den opgeborgen. De platen van de ondergrond gaan eveneens in onder delen naar boven. De schuur bij het Maritiem en Jutters- museum wordt uitgebreid om over een paar maanden ook het derde en laatste deel van de maquette te kun nen huisvesten. Het voorste deel van de schuur, waar de winkel van Texe- lana was gevestigd, wordt daarvoor bij de expositieruimte getrokken. De winkel verhuist naar de overkant van de Heemskerckstraat en wordt eind februari in de schuur van Van der Star heropend. Volgens Tomesen is het de bedoeling dat in april het laatste deel naar het eiland komt. Artitec is er in Amsterdam momenteel druk mee be zig. Tomesen: 'Op dat derde deel is straks Oudeschild te zien tot aan de plek waar nu de supermarkt is en op het water komen er diverse schepen bij die destijds handel dreven in de Europese kustwateren. In totaal zijn er straks 160 schepen en 200 huis jes te zien.' Tot nu toe waren er 108 schepen en 40 huisjes te zien. Het bouwwerk is dan 18 meter lang en 4 meter breed. Volgens Tomesen is het qua omstandigheden te doen om de huisjes en de scheepjes tijdelijk op zolder te zetten, maar hij vindt het met ideaal- 'Het moet niet al te hard gaan vriezen, want het is materiaal dat werkt. Het kan misschien geen kwaad er een heater bij te zetten als het koud wordt.' Volgens Maarten Roeper van het Maritiem en Jutters- museum staan de spullen stofdicht op zolder en kan het daar met vrie zen. 'Tijdens de verbouwing wordt vloerverwarming aangelegd en die zetten we straks aan, zodat de warmte naar boven kan trekken.' De verbouwing van de schuur is erop gericht om de gehele maquette te kunnen huisvesten. De bouw van een nieuw maquettegebouw, waarin de maquette een definitieve plek moet krijgen, komt pas later aan de orde. De raadscommissie Grondgebied moet maandagavond eerst een be sluit nemen over de locatie, zodat de Grontmij een brochure kan opstellen om geldschieters over de streep te trekken. In een rapport dat de Grontmij aan de hand van discussies met raadsleden en betrokkenen in het dorp heeft opgesteld, gaat de voorkeur uit naar een nieuw multi functioneel gebouw op de plaats van de schuur van Broekman. Voorge steld is ook de naastgelegen huizen Heemskerckstraat 5.7 en 9 aan te kopen, zodat er voldoendé ruimte is en ook de ingang van het museum naar de Heemskerckstraat kan wor den verplaatst. Inwoners van Oude schild reageerden tijdens een presen tatie in oktober positief op die plannen. koffiezet-, scheer- en andere appara ten en nieuwe verrekijkers. Geveild worden ook diensten. Bijvoorbeeld een stratenmaker die met twee man een dag komt werken, een timmer man die vier uur aan de slag gaat, een fotograaf die 25 opnamen (rechten vrij) voor een folder beschikbaar stelt, een telekraan. een rondvlucht met een diner, een rit met een koets (in clusief brunch) en diverse andere etentjes, in restaurants van Den Hoorn tot De Cocksdorp. Ook het doen van financiële donaties is mo gelijk. Zo is er iemand die verlofdagen heeft ingeleverd. Het geld is inmid dels gestort op bankrekening 362519457, Rabobank Den Burg, ten name van Texel-Srilanka.nl. Een grote Texelse onderneming heeft een sub stantiële bijdrage toegezegd. Hoog zijn de verwachtingen ook van een benefietconcert dat op zaterdag 22 januari in Julianadorp wordt ge houden en waarvan de opbrengst op de rekening van Texel-Srilanka zal worden gestort. De contacten hier over zijn gelegd door Gerrit Wessels. Er treden zes orkesten op en de zaal biedt plaats- aan 750 mensen. De entree bedraagt €10,-. Veiling De kavels voor de veiling worden zoveel mogelijk opgesteld in het Eierlandsche Huis. waar het spul za terdag van 12.00 tot 18.00 uur kan worden bezichtigd. De kavels zijn ook te zien op de website www.texel- srilanka.nl. Via deze website kunnen bieders een koopnummer aanvragen, wat overigens ook aan de deur kan. Via internet kunnen kavels worden ingebracht. Dat kan vanavond tot 22.00 uur. Keijser: 'Daarna maak ik alleen voor heel bijzondere dingen een uitzondering.' Als iedereen zich zoveel mogelijk via internet inschrijft, dan scheelt dat ons bij de ingang veel administratie. De veiling begint klokslag 19.00 uur. waarbij burgemeester Geldorp voor de opening zal zorgen. Veiling meesters zijn Martin Trap en Marco van Sambeek. Ook de beheerders van het dorpshuis laten zich niet on betuigd. Het hele complex wordt be langeloos beschikbaar gesteld, er zijn hapjes en drankjes en een aanzien- Herben Tomesen draagt een dienblad vol Oudeschilder huisjes weg. nadat Ali Sahin ze heeft behandeld De maquette van de Reede lijk deel van de baromzet IS voor het van Texel werd dinsdagmiddag volledig uit elkaar gehaald om plaats te maken voor de uitbreiding van de tentoonstellingsruimte. weeshuis.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5