TEXEL W Geen uitbreiding hotel Uilenbos HEMA Cjroen TvjartsJexeU in het hart Indrukwekkende tocht leerlingen voor Azië i 'Niet bij brede welzijnsstichting' Onderwijs bezorgd over peuterspeelzalen fRaad voorziet problemen Voor plannen modelracers 'Bezoek gedeputeerde Poelmann overbodig' SUPER DE BOER Gratis ruit repareren? TOERIST adverteren eigen opdruk Texelaartje IPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11947 DINSDAG 18 JANUARI 2005 TEXELSE^COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg peuterspeelzalen moeten wor- >n ondergebracht bij een stich- ig die los staat van de brede jrelzijnsstichting. Die stichting noet minimaal twee jaar zelfstan- lig kunnen functioneren om een itevige basis te leggen voor jieuwe ontwikkelingen in het leuterspeelzaalwerk. jat schrijft het gezamenlijk Texels jnderwijs, vertegenwoordigd in het jlverleg Texels Onderwijs (OTO), in ten brief aan de raadscommissie Velzijn en het college. Het OTO, dat jch ernstig zorgen zegt te maken iver de huidiqe ontwikkelingen rond -Ie speelzalen, vindt dat er opnieuw ten werkgroep met ouders, leidsters in vertegenwoordigers van het ba- ösonderwijs moet worden samenge teld. De werkgroep Peuter- peelzalen Texel, die zich sinds pptember met de toekomst van de beelzalen bezighield, legde eind lorig jaar haar werk neer, nadat het laar duidelijk was geworden dat de jemeente de zalen meteen na 1 april vil onderbrengen bij de nieuwe brede Welzijnsorganisatie. De werkgroep lad gevraagd buiten die organisatie e kunnen blijven, zodat zij een stich- ng zou kunnen oprichten die zich er pecifiek op toelegt om met het ge meentelijk budget van €93.000,- de (es peuterspeelzalen open te hou- jen. Het college is er voorstander van )ie opdracht aan de nieuwe brede 'lelzijnsorganisatie te geven, let OTO sluit zich aan bij de wens in de werkgroep. Zij vreest dat er anders versnippering van het peuter- speelzaalwerk optreedt. 'Als er nu niks centraal wordt geregeld, loop je het risico dat er allerlei besturen op staan en hun eigen speelzaal inrich ten of dat losstaande speelzalen bij basisscholen worden gekoppeld en dan ben je de gezamenlijkheid kwijt die je nu hebt', aldus secretaris Albert Hoven. Het OTO vreest dat de speel zalen dan inboeten aan kwaliteit. De zalen werken nu onder meer geza menlijk aan kwaliteitsverbetering in het kader van het Vroeg- en Voor schoolse Educatiebeleid. Een con creet voorbeeld daarvan is het pro ject Boekenpret dat de speelzalen vorig jaar samen met de bibliotheek opzette om ouders kinderen gestruc tureerd meer te laten voorlezen. De leidsters noemden het eerder zeer belangrijk dat er ook geregeld onder ling contact blijft tussen de peuter speelzalen en volgens hen kan dat het beste bij één centrale organisa tie. Een nieuwe peuterspeelzaal stichting moet volgens het OTO een professioneel management krijgen, zodat er snel en slagvaardig kan wor den gehandeld. De werkgroep Peuterspeelzalen had voorgesteld een stichtingsbestuur van maximaal drie mensen in het leven te roepen. Hoven kan niet zeggen of de mensen uit de voormalige werkgroep op nieuw bereid zouden zijn weer aan de slag te gaan ('dat is voor hen indivi dueel'), maar het OTO is volgens hem wel bereid opnieuw zijn steentje bij te dragen als er een nieuwe werkgroep moet komen. ten kleine meerderheid van de ge meenteraad gunt Model Racing jexel een eigen racecircuit met bij horende bebouwing op een :atie naast de kartingbaan aan Akenbuurt bij Den Burg. Wel iorzien de bestuurders proble- jnen bij de realisering, aangezien e provincie te kennen heeft gege ten de bouwplannen te grootscha- g te vinden. Dat bleek gisteravond n een vergadering van de raads commissie Grondgebied. gemeenteraad had al in de verga- lering van november 2003 aangege- akkoord te gaan met vestiging Model Racing Texel aan de Aken- lurt. Als voorwaarde werd wel ge teld dat de bebouwing hooguit 50 ierkante meter zou bedragen, met een hoogte van maximaal 3,5 meter. Pe vereniging gaf echter aan daaraan met genoeg te hebben. Om genoeg Hnkomsten te verkrijgen en daarmee fl 'financieel rond te kunnen komen, wil ij wedstrijden op nationaal niveau irganiseren. Dat is echter met moge- ijk zonder de voorzieningen die de hationale bond NOMAC van organi saties vraagt. Daarom heeft Mode! Racing Texel een nieuw bouwplan Ingediend, dat naast een circuit be- jstaat uit een rennerskwartier van 97 Vierkante meter met een nokhoogte van ruim 5 meter en een clubgebouw van 55 vierkante meter met een nok hoogte van ruim 4,5 meter. PvdA en GroenLipks zien niets n de plannen en hielden vast aan hun Jerdere afwijzing, aangezien ze van nening zijn dat het agrarische land schap ter plekke gespaard moet blij- EO JAAR GRATIS GAS IS m GEN GOEDE REDEN I Een blik op het horloge leerde dat er r leerlingen en leraren liepen vrijdag rr, n de eerste en de laatste wandelaars bij de kruising Haffelderweg/Leemkuil. Zo'n 1350 ven. Collegepartijen Texels Belang, CDA en WD wilden wél medewer king verlenen, maar vroegen zich af of de plannen veel kans maken bij de provincie, die eerder al had aangege ven geen verklaring van geen be zwaar te kunnen afgeven en had ge adviseerd af te wachten welke mogelijkheden het binnenkort te pre senteren nieuwe provinciale streek plan biedt voor 'dagrecreatieve voor zieningen in uitsluitinggebieden in het buitengebied'. De voorstanders in de commissie lie ten de zaak graag aan het college van b en w over. 'Vraag maar aan, kijk maar hoever ze komen', adviseerde Maria van der Spek (WD) wethouder Nel Eelman. Eelman zag de zaak wel zonnig in. 'We gaan ons hier hard voor maken', beloofde ze de modelracers, die in groten getale plaats hadden genomen op de pu blieke tribune. Het nieuwe provinciale streekplan wordt aan het einde van deze maand gepresenteerd. Kampeerders gaan praten met RST De kampeerders van Loodsmans duin staan klaar om te gaan praten met directie en Raad van Commis sarissen van de Recreatiestichting. Tijdens de jaarvergadering van hun vereniging die zaterdag werd ge houden in Zaandam, werd een onderhandelingsdelegatie ge vormd. Die bestaat uit enkele be stuursleden en gewone leden en hoopt het geruchtmakende besluit inzake de opheffing van de vaste standplaatsen teruggedraaid te krijgen. De RST had de protesterende kam peerders vorige week laten weten dat met hun vereniging contact zal worden opgenomen om na te gaan of er een voor alle partijen bevredigende oplossing is. De nu gevormde dele gatie wacht deze uitnodiging af. Als gevolg van de kwestie werd de jaar vergadering uitzonderlijk druk be zocht. Er waren zo'n 200 belang stellenden, waaronder 20 Duitse leden die tevoren ai in Krefelt bijeen waren geweest. Volgens voorzitter Joop Quint (die geen deel uitmaakt van de delegatie) waren de aanwezi gen boos, zonder al te zeer geëmoti oneerd te zijn, zodat in rustige sfeer kon worden gepraat over de tactiek die moet worden gevolgd om tot een goed onderhandelingsresultaat te komen. Algemeen was men blij met de vele blijken van adhesie die de Een lange indrukwekkende stoet leerlingen en leraren trok vrijdag door het Hogeberggebied om al wandelend geld in te zamelen voor Azië. De deelnemers, die zich had den laten sponsoren, haalden met elkaar €15.598,- op voor het wees huis dat Marja van Leeuwen uit Heemskerk in het Srilankaanse Galle wil oprichten. Zo'n 1350 leerlingen van de OSG en diverse basisscholen, ongeveer een- tiende van alle bewoners van het ei land, liepen een route van zes kilome ter om gezamenlijk de geschatte afstand van negenduizend kilometer tussen Texel en Sri Lanka te over bruggen. Veertig leerlingen en docen ten legden tegelijkertijd rennend twaalf kilometer af en vier leerlingen fietsten elk veertig kilometer. Volgens rector Henk de Vries, één van de veertig hardlopers, kon na afloop worden gesteld dat de afstand tus sen beide eilanden wel was over brugd. De leerlingen gingen om half twaalf van start voor de locatie Haffel- derweg van de OSG waar wethouder Nel Eelman het startschot gaf. Daarna liep de stoet via de Haffelderweg, Leemkuil, Schansweg naar Westergeest vanwaar ze via een buurtweggetje terugkeerden op de Leemkuil. De tocht eindigde op het schoolplein van de locatie Emma- laan, waar warme chocolademelk klaarstond en kort na de tocht een eerste tussenstand werd bekendge maakt. De teller stond toen al boven de tienduizend euro. Hoewel de ac tie pas een paar dagen eerder was opgezet, hadden veel leerlingen de nodige sponsors weten te vinden. Een leerlinge van de Jozefschool had in haar eentje 480 euro bij elkaar ver zameld bij diverse bedrijven. De OSG had aanvankelijk op de eer ste schooldag na de vakantie geld willen inzamelen door melkbussen op school neer te zetten, maar zag daar vanaf nadat leerlingen hadden aan gegeven dat ze meer wilden doen. Tijdens een gezamenlijk overleg met de Texelse basisscholen nodigde de OSG hen ook uit mee te doen. De Vries en schooldirecteur Albert Ho ven van De Bruinvis overhandigden het geld zaterdagavond tijdens de veiling in De Cocksdorp symbolisch aan Liesbeth Vreeswijk van de Stich ting Weeshuis Sri Lanka van Marja van Leeuwen. Veilig succes Gerrit Wessels en Jan Keijser voel den zich in de nacht van zaterdag op zondag de gelukkigste mannen van Texel. De door hen georganiseerde goederenveiling in het Eier-landsche Huis ten bate van het weeshuis dat Marja van Leeuwen uit Den Haag sticht op het geteisterde Sri Lanka had maar liefst €28.000,- opge bracht, aanzienlijk meer dan de €15.000,- waarop was gehoopt. Pagina 5 Texel'94 onderaan Texel'94 heeft zondag op eigen veld verloren van mededegradatie kandidaat BKC uit Anna Paulowna. Door deze derde nederlaag op rij staan de Texelaars met tien punten samen met Hollandia T. op een ge deelde onderste plaats en begint het er steeds benauwder uit te zien. Pagina 7 'Texelse' verdachte vormt gespreksstof Op Texel ontstond dit weekend con sternatie over de vraag wie de 20-ja- rige inwoner van Den Hoorn zou zijn, die zaterdagmiddag in Rotterdam samen met een 21-jarige Hagenaar een 38-jarige Ridderkerker zo ernstig heeft mishandeld, dat de man later bezweek aan zijn verwondingen. Di verse (landelijke) media berichtten dat de 20-jarige dader afkomstig zou zijn uit Den Hoorn op Texel. Navraag bij de politie leert dat het echter gaat om een inwoner van het Zuid-Hol- landse plaatsje Den Hoorn, nabij Delft. Als het aan de Texelse PvdA-frac- tie ligt, kan gedeputeerde Patrick Poelmann (D66) donderdag thuis blijven. De partij vindt het bezoek dat Poelmann aan ons eiland wil brengen in verband met de iep- ziektebestrijding volstrekt overbo dig. Zijn komst wordt door de so cialisten gezien als een inmenging in de plaatselijke besluitvorming. Aldus luidt de strekking van een open brief die de PvdA-fractie aan dit on derwerp wijdde. Begin vorig jaar be sloot de gemeenteraad te stoppen met de bestrijding van de lepziekte. Dat besluit volgde op een immense overschrijding van het budget met maar liefst vier ton in 2003. Deson danks wil de provincie graag dat Texel de bestrijding van de lepen- spintkever toch voortzet. Eerder maakte Gedeputeerde Staten al be kend dat er €600.000,- door de pro vincie beschikbaar wordt gesteld voor de bestrijding. Texel zelf zou €150.000,- moeten bijdragen. Poelmann zal in de vergadering van de raadscommissie Middelen de Texelse raadsleden proberen te over tuigen van het provinciale standpunt. PvdA Texel vindt zijn bezoek overbo dig en geeft daarvoor drie redenen: principes, geld en moeder natuur. Met zijn komst naar ons eiland sug gereert de gedeputeerde volgens de socialisten dat hij twijfelt aan de juist heid van de beslissing die de ge meenteraad heeft genomen en mengt hij zich in de plaatselijke be sluitvorming. Verder is de provinciale bijdrage waarschijnlijk na een jaar al op en staat Texel er weer alleen voor, met alle financiële gevolgen van dien. Als laatste reden om het bezoek af te blazen voert de PvdA moeder natuur aan. Ai sinds de twintiger jaren wordt er aan bestrijding van de iepenspint- kever gedaan en desondanks steekt de ziekte die het kevertje veroorzaakt steeds weer de kop op. 'Misschien moeten we hier gewoon zeggen: als de iep het hier niet redt, dan redden wij de iep niet', aldus de fractie in de open brief. 'En dan hebben we het niet overeen beeldbepalend laantje in De Cocksdorp, want daar probe ren we nog iets aan te doen.' Volgens de partij zijn er voldoende alternatie ven voor de iep. 'Het behoud van de waarden van het Texelse landschap is ook uw uitgangspunt. Als het Texelse landschap u echt zo na aan het hart ligt, doen wij u het volgende voorstel: maak de f600.000,- van de provincie vrij en besteed het aan an dere bomen. Aan onderzoek welke boomsoorten wel gedijen op Texel en aan herbeplanting', aldus de PvdA- brief. afgelopen weken zijn gekomen van mensen uit Den Hoorn en overig Texel. De vraag waarop volgens de kampeerders nog steeds geen over tuigend antwoord is gekomen, is waarom de RST de vaste staan plaatsen kwijt wil. Leden die er wat berekeningen op hadden losgelaten konden zich met voorstellen dat hier mee het zakelijk belang van de stich ting is gediend. Bestuurder gekantelde bus zonder rijbewijs De 45-jarige automobilist uit Den Burg die donderdagavond met een bestelbus langs dè Ruigendijk van de weg raakte, bleek niet in het bezit van een rijbewijs. Dat was hem in augus tus 2004 al afgenomen wegens het rijden onder invloed. Ook bij dit on geval, waarbij de man een verbrijzeld linker onderbeen opliep toen hij in een bocht de macht over het stuur verloor, is er volgens de politie mo gelijk alcohol in het spel. In het Helderse ziekenhuis waar de man naar toe werd gebracht, is bloed af genomen. De uitslag volgt over ruim een week. Verder bleek het voertuig van de man met verzekerd. De brand weer was geruime tijd bezig om de Texelaar uit het busje te bevrijden. J.F. Halsema uit De Koog mag zijn hotel aan de Boodtlaan, hotel Uilenbos, niet uitbreiden. De Raad van State verklaarde afgelopen week zijn bezwaar tegen dit besluit ongegrond en bevestigde daarmee de uitspraak die de rechtbank in Alkmaar vorig jaar al deed. Halsema diende in 2002 een bouw plan in bij de gemeente om zijn hotel en naastgelegen woning te verande ren en vergroten zodat er ruimte ont staat voor 44 slaapplaatsen. Het col lege van b en w weigerde een bouwvergunning te verstrekken, om dat er volgens het ter plaatse gel dende bestemmingsplan niet meer dan 28 recreatieve slaapplaatsen aanwezig mogen zijn. Door gebruik making van de 25 procentregeling zou dat aantal kunnen worden uitge breid tot maximaal 35. Halsema voerde echter aan dat voor de inwerkingstelling van het nieuwe be stemmingsplan De Koog het hotel en het in de woning gevestigde pension samen meer slaapplaatsen hadden en dat hij op grond daarvan zou kun nen uitbreiden tot 44 recreatieve bed den. Pas in het nieuwe bestemmings plan werden woning en hotel onder één bestemming 'hotel' gebracht. Op grond van het overgangsrecht zou hij dus wél kunnen uitbreiden. Net als de rechtbank veegde ook de Raad van State dit argument van tafel, omdat Halsema nooit bezwaar zou hebben aangetekend tegen de bestem mingswijziging. Bovendien zou een eventuele erkenning van de overgangssituatie geen recht geven op een uitbreiding van die bestaande afwijking. Verder oordeelde de staatsrechter dat Halsema ten on rechte aanvoert dat- het college van b en w geen evenwichtige belan genafweging zou hebben toegepast. Tenslotte werd ook zijn beroep op het gelijkheidsbeginsel, onder verwijzing naar de uitbreiding van Hotel De Nieuwe Toekomst, afgewezen, om dat onvoldoende zou zijn bepaald dat het hier om een gelijk geval gaat. Halsema kan met in beroep tegen de uitspraak van de Raad van State. Winterkeuring schapenfokkers Negentien schapenfokkers bieden samen het recordaantal van tach tig rammen en ooien aan bij de jaarlijkse winterkeuring, die zater dag voor de achtste keer in ma nege Akenburg wordt gehouden. Alle vooraanstaande fokkers zijn vertegenwoordigd. Keurmeesters P.J. Groot en A.J. Bos sen beoordelen alleen dieren van het 'zuivere' Texelse ras. Zij doen dat in diverse categorieën: oudere rammen, tweejarige rammen, ramlammeren met een vruchtbaarheidsindex van 110 en hoger, ramlammeren en ramooien. Bovendien is er een jeugd rubriek. De keuring begint om 13.15 uur en duurt tot halverwege de mid dag. Na de bekendmaking van de uitslag wordt een verloting gehou den. De prijs is een ARR/ARR-ooilam, dus ongevoelig voor de ziekte scrapie. Een lot kost €1,-. De organi satie is in handen van Nico van Heer waarden, Koos Tjepkema en Jan- Willem Bakker. Open dag EcoMare EcoMare zet zondag de deuren open voor iedereen die een kijkje wil nemen bij de zeehonden, de vogelopvang, het zeeaquarium of in het museum De toegang is gratis en er worden activiteiten voor jong en oud ont plooid. De zeehonden worden om 11.00 en om 15.00 uur gevoerd en om 12.00,13.00 en 14.30 uur neemt een verzorger belangstellenden mee voor een kijkje achter de schermen, Om 12.00 en 14.00 uur wordt een rondleiding langs de technische in stallaties gegeven. Omdat het aantal deelnemers aan de rondleidingen beperkt is, liggen bij de receptie inschrijfformulieren. Tijdig inschnjven voorkomt teleurstellingen. Voor kinderen beginnen om 12.00 en 14.00 uur poppenkastvoorstellingen van Jonas Jan. In het restaurant kun nen kinderen schilderen, buttons maken, het visspel spelen of zich la ten schminken en een speurtocht leidt kinderen door het hele gebouw. De open dag duurt van 9.00 tot 17.00 uur. TEXELSE -JCOURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Zie pagina 6 Complete informatie Dit jaar met uitvouwbare kaart van het Nationaal Park Inleveren of informatie bij de advertentie-afdeling van Langeveld de Rooy b.v. Spinbaan 6, Den Burg telefoon 362600, fax 314111 info@lenr.nl

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1