'Open publiek gaf veel energie om te spelen i Hoog niveau bij Amsterdams Kleinkunstfestival i7 TEXELSE COURANT Mijn idee... Jury let op persoonlijkheid j Agenda teso texelseScourant Bijzonder concert jubilerende muziekschool Countrydansen DINSDAG 18 JANUARI 2005 Onzeker loopt Jennifer Evenhuis zoekend langs de gordijnen van het toneel. Het begin van haar voorstelling geeft aan hoe kaal en naakt het op het podium kan zijn voor de jonge cabaretiers die de afgelopen dagen in Klif 12 in Den Hoorn aan de kwartfinales van het Amsterdams Kleinkunst Festival meededen. Een klein half uur heb ben ze om vanuit de kaal- en naaktheid van het podium het verwachtingsvolle publiek voor zich te winnen. Dat kan goed gaan, maar ook fout. Voor het duo Ewout en Etienne, de laatsten die zaterdagavond het po dium betreden, gaat het goed. Met een lijken zij het publiek op hun hand te krijgen met een lied over een lek ker ding. Het lied is vrolijk, terwijl de inhoud eigenlijk steeds gruwelijker wordt totdat er van het lekker ding weinig meer over is. Het publiek gaat mee als de heren een carnavals nummer inzetten waarin ze de moord op Theo van Gogh, kindermisbruik in de kerk en onverschilligheid in de samenleving aan de kaak stellen. En het publiek valt definitief voor het duo als ze daarna in een paar rake grap pen de moorden op Van Gogh en de conrector van het Terra College in Den Haag aanroeren. Een half uur is sneller voorbij dan gewenst. Dat het publiek ook valt af te stoten, blijkt bij Thijs van Domburg en Jennifer Evenhuis die eerder die avond op het toneel staan. Van Dom- burg's programma heet 'Blijf bij me...vandaan' en dat credo neemt hij wat zijn publiek betreft erg letterlijk. Een grap waarin hij de bewaakster van een museum de keel doorsnijdt om gratis binnen te komen, komt met over en een sketch waarin hij wespen met Adolf Hitler vergelijkt wekt zelfs ergernis. Een half uur kan ook lang duren. Evenhuis tart het geduld van het publiek als zij een vuurtoren, waarnaar ze op zoek is, gaat beschnj- ven. Het apparaat is roodwit of wit- rood gekleurd en daar gaat ze veel te lang op door. Een half uur dreigt heel lang te gaan duren. Evenhuis gaat zo lang door met haar roodwit- of wit- roodbeschrijving dat het publiek be gint te schuifelen op de stoelen, om zich heen kijkt en afvraagt in hoeverre het wel serieus wordt genomen. De cabaretière krijgt het deksel op de neus als ze vraagt of het licht uit mag zodat ze die vuurtoren misschien kan zien. Zodra het donker is geworden, begint tot hilariteit van het publiek meteen iemand hard te klappen. Ie mand anders uit het publiek vraagt even later droogjes hoe die vuurtoren er nou eigenlijk uitziet. Hoog niveau De twee minder geslaagde voorstel lingen van zaterdagavond zijn niet exemplarisch voor de tien optredens die verspreid donderdag-, vrijdag- en zaterdagavond worden gegeven. De jury, die bestaat acteur Job Schuring (18 jaar geleden de eerste winnaar van het festival), actrice Lucie de Lange, zanger Wil van der Meer, tekstschrijver Lars Boom en journa list Ruud Buurman, vindt het niveau over het algemeen hoog met zelfs enkele parels als uitschieters. Ze be speurt ook weer enig engagement onder de jonge theatermakers en is daar blij mee. 'Er wordt weer iets gezegd.' Tot de parels behoren de optredens van de Belgische Evi de Jean en het duo Speelman en Speelman. De Jean komt met een gevoelig pro gramma waarin ze volgens de jury op opmerkelijke wijze zonder veel grap pen het publiek blijft boeien. Over Speelman en Speelman is de jury kort maar krachtig. De broers hebben wat te vertellen over de huidige tijd en hun programma is authentiek en eigen. 'Kortom: theater!', aldus de jury. 'Dat is toch om je ballen bij af te likken', zegt een dolblije Daan Speelman als hij zijn broer Joost en een tweede eveneens zeer blije broer na de jury uitslag heeft omhelsd. Ze zijn door naar de halve finale. 'Dit is te gek', zegt Speelman uitgelaten. 'Het is ook te gek dat we nu een keer of vijftien met een regisseur mogen spelen. We hopen dat hij ons verder helpt te ont dekken wie we zijn, zodat we hope lijk beter worden.' De broers blijken het min of meer aan Cor van Heer waarden van Klif 12 te danken te dat ze meedoen aan het kleinkunst festival. Hij adviseerde ze om zich in te schrijven, nadat ze een keer bij hem hadden opgetreden. Ontlading en vooral ontspanning is er ook bij Ewout Jansen van Ewout en Etienne. 'Ik had het echt met gedacht dat we door waren. Echt met. Ik ben een enorme zenuwpees en het was lastig dat we als allerlaatsten aan de beurt waren, waardoor we de andere voorstellingen al hadden gezien en die waren goed. Wat dat betreft, had den ze me beter alleen op de laatste dag kunnen laten komen.' De 20-ja- rige Pieter Derks, door diverse be zoekers als één van de beste van het festival omschreven, is vrij relaxed nadat hij heeft gehoord dat hij door is. 'Ik was wat minder gespannen, omdat ik de eerste avond al had ge speeld.' Dat hij regelmatig als één van de beste wordt genoemd, lijkt de derdejaars student van de Komngstheaterakademie in Den Bosch ogenschijnlijk weinig te doen. 'Maar ik ben zeer tevreden', zegt hij met een brede glimlach. 'Dit was een heel fijne zaal om te spelen, met een open publiek en dat gaf mij veel ener gie.' Moment Evenhuis zit samen met een vriend na te praten als ze heeft gehoord dat ze niet door is. De jury vond haar pro gramma niet goed opgebouwd en ze miste het talent om te zien dat het publiek het bij haar vuurtoren niet meer pikte. Evenhuis laat zich echter niet uit het veld slaan. 'Ik ben wel te leurgesteld, maar ga door. Ik ben ook niet van plan om materiaal weg te gaan gooien.' De vriend merkt op dat het juryoordeei als een momentop name moet worden gezien. Bij de andere verliezers wordt niet echt boos of ontgoocheld op het jury oordeel gereageerd. De Belgische Lennaert Maas vindt het al een pres tatie dat hij met zijn liedjes programma tot de kwartfinales is doorgedrongen. 'Ik doe gewoon mijn ding en in België bestaat kleinkunst vaak toch meer uit liedjes. Ik heb eerder in het Parkstad Cabaretfestival in Heerlen gewonnen en het is mooi dat ik nu tot hier ben gekomen. Ik zie dit gewoon als een groot avontuur.' Het duo Ewout en Etienne staat klaar met staven dynamiet om cabaretgeschiedeniste gaan schrijven. Opschudding Den Hoorn beleefde deze week een moeilijk weekend. Angst, argwaan en achterdocht beheersten de an ders zo kalme bewoners van ons zuidelijkste dorp Aanleiding was een bericht dat de Rotterdamse politie een twintigjarige inwoner van Den Hoorn had aangehouden we gens moord. Moord! Een moorde naar in onze gelederen! Wie is het? Nu is Den Hoorn een tamelijk klein dorp en de twintigjarige jongeman nen ter stede zijn op één hand te tellen, namelijk viër. Er werden na men genoemd, er werd gefluisterd, gesmiespeld en overwogen. Die? Nee toch, zo'n rustige gast. Doet nooit een vlieg kwaad. Die ander dan? Kén niet. Had pas nog een oud vrouwtje helpen oversteken. Nummer drie was net bij Goënga gesignaleerd en nummer vier liep vnj op het sportveld rond. Op borg tocht vnjgelaten misschien? Ja nee, welnee, dat zou hij nóóit doen. Wie dan? Wacht even, 'f Horntje hoort ook bij Den Hoorn Het NIOZ, de Potvis! Natuurlijk, dat ze daar met eerst aan hadden gedacht. Een vreemde heeft het gedaan. Toch waren de Hoornders met zeker van hun zaak. Het was opvallend hoe de mensen zaterdagavond in groepjes over straat gingen. Ook het uitgaansleven naar Den Burg stag neerde en men bekeek elkaar in de plaatselijke horecagelegenheden met argwanende blik. Wie was de moordenaar of familie daarvan? Zondagmorgen hield een dorps bewoner het niet meer uit en belde naar hoofdredacteur Gerard Tim merman van de Texelse Courant om te horen of hij wist wie het ge daan had. Gerard suisde echter net op de smalle latten van een besneeuwde helling af en wist nog van niks. Zondagmiddag, tijdens de thuiswedstrijd van ZDH, kwam er eindelijk lucht voor de verontruste dorpsbewoners. Politieman Jos Berbée, die zich onder de toe schouwers bevond, sprak het ver lossende woord: in Zuid-Holland, onder de rook van Delft, ligt ook een Den Hoorn. Daar woonde de dader. Opgelucht haalde men adem. 'Hadden we wel gedacht. Wij in Den Hoorn doen zoiets immers met. Pien Verberg Gemeenteavond hervormden De hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn houdt woensdag in Ons Huis in Den Hoorn een gemeente avond voor leden. Op deze avond zal de kerkenraad inzicht geven in het functioneren van de gemeente. Er wordt onder meer gesproken over de beroepscommissie en de voortgang van het beroepingswerk, de kerk balans 2005 en de beleidsplannen. Er is gelegenheid tot het stellen van vra gen. Na de pauze verzorgt Teso een presentatie over de nieuwe Dokter Wagemaker. De avond begint om 20.00 uur. Adviezen in Cabaret-café In Cabaret-café, waarin het lokale nieuws wordt besproken door Pip Barnard en Janien de Bruijn, wordt vrijdag 21 januari uitgebreid ingegaan op passen, pasjes en de identificatie plicht. Daarnaast wordt een klein onderzoek gehouden naar goede voornemens. Ook wordt gesproken over parkeren en schijven en worden er goede en kunstadviezen gegeven. Jennifer Evenhuis miste het talent om aan te voelen dat het publiek haar langdurige be schrijving van een vuurtoren niet pikte. De cabaretiers die door zijn naar de dam om de Wim Sonneveldprijs. Het halve finales krijgen elk een regisseur was de zestiende keer dat de kwart onder wiens leiding ze voorstellingen finales in Den Hoorn werden gehou- door het land gaan geven. De beste den. drie strijden maandag 4 april in het Nieuwe de la Mar Theater in Amster- tekst en foto's Jeroen van Hattum Cabaretiers Evi de Jean, Pieter Derks, Niels van der Laan en Jeroen Woe (Geen Familie), Elske Rollema, Daan en Joost Speelman en Etienne Kemerink en Ewout Jansen (Ewout en Etienne) zijn in Klif 12 doorge gaan naar de halve finales van het Amsterdams Kleinkunst festival. Anne Jan Toonstra, Lennaert Maas, Thijs van Dom burg en Jennifer Evenhuis red den het niet. Volgens de jury hadden de laatste twee hun programma met goed opgebouwd. Het programma van Van Domburg kende geen span ning en bevatte veel slechte grap pen. 'Dit was het voorbeeld hoe belangrijk het is om je idee naar een theatervoorstelling te trans porteren. Van Domburg kon zijn traagheid en slungelachtigheid nog niet omzetten naar een thea trale vorm.' Evenhuis gebruikte haar energie verkeerd, had een zeer lange aanloop nodig en zat er naast met haar timing. Anne Jan Toonstra liet volgens de jury te weinig zien van wat hij zou kunnen en maakte aangesneden onder werpen niet af. De jury vond hem wel een innemende persoonlijk heid die met meer persoonlijk en gagement verder zou kunnen groeien. Lennaert Maas (Lenny) legde te weinig persoonlijkheid in zijn liedjes. 'Daardoor kwamen we niet te weten wat hem bezighield, terwijl dat wel de suggestie was.' Evi de Jean had van de jury meer mogen 'spelen' in plaats van 'illus treren' en haar programma wat meer relativering kunnen geven, maar ze gaf wel een voorstelling die fijn was om naar te kijken en had een goede interactie met haar musici. Pieter Derks werd om schreven als een groot talent die op een professionele manier zich zelf was op het podium en een in telligent en lachwekkend pro gramma had. Hij kreeg het advies zijn muzikale vaardigheden bij te spijkeren, omdat dat achterbleef bij zijn andere talenten. Jeroen Woe en Niels van der Laan brach ten volgens de jury een slim pro gramma, maar ze had graag meer persoonlijks van de twee goed op elkaar ingespeelde cabaretiers willen zien. 'Nu bleef het iets te geconstrueerd, waardoor de vorm keurslijf werd en de speelsheid weggedrukt.' De voorstelling van Elske Rollema werd omschreven als een wervel wind die op het publiek bijna ver lammend werkte, maar Rollema werd wel veel talent, een goede stem en zelfbewustheid toege schreven. Speelman en Speelman kregen het compliment dat zij taal vaardig, intelligent en muzikaal mooi zijn en met veel persoonlijk engagement op het toneel ston den. Etienne en Ewout maakten volgens de jury soms iets te veel grappen om de grap. maar het goed op elkaar ingespeelde duo had wel een hilarisch programma dat speels en met veel flair werd gebracht. White Time Healing De cursus White Time Healing in reikipraktijk De Witte Lelie in Ooster end die voor het afgelopen weekend stond aangekondigd, wordt komend weekend (21 en 22 januari) gehou den. Aanmeldingen en inlichtingen: RiaTrap, tel. 06-12647553. Dinsdag 18 januari: In dorpshuis 't Skiltje in Oude- schild zijn van 19.30 tot 20.30 uur kaarten verkrijgbaar voor de voor stelling 'De mannen van de lach' van West-Friesland Plat, die op 18 maart wordt gehouden. De sectie Diensten Algemeen van het Texels Verbond van Onderne mers houdt haar algemene leden vergadering in De Lindeboom. Daaraan voorafgaand krijgen de leden een rondleiding door het gemeentehuis. Aanvang 20.00 In het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp begint om 20.00 uur een openbare vergadering va de raadscommissie Grondgebied. Op de agenda staat onder meer een hoorzitting over het bestem mingsplan De Cocksdorp. In de muziekschool begint om 20.00 uur een lezing over Mozart en zijn opera 'Don Giovanni'. Toe gang €6,-. In Cinema Texel draaien National Treasure (aanvang 20.15 uur) en Simon (20.30 uur). Woensdag 19 januari: Van 9.00 tot 16.30 uur zijn op de parkeerplaats op de hoek Bern- hardlaan/Waalderstraat in Den Burg medewerkers van het bedrijf Automark actief voor het repare ren van autoruiten en het in de rui ten graveren van het kenteken. Van 11.00 tot 12.00 uur wordt op de Texelse golfbaan op De Krim nabij De Cocksdorp een intro ductieles golf gegeven. Om 20.00 uur begint in de Witte Burcht in de Molenstraat in Den Burg de jaarvergadering van het Katholiek Vrouwengilde. In het gemeentehuis in Den Burg begint om 20.00 uur een openbare vergadering van de raads commissie Welzijn. De hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn houdt vanaf 20.00 uur een gemeenteavond voor leden in Ons Huis in Den Hoorn. In Cinema Texel draaien de Neder lands gesproken versie van The Incredibles (aanvang 14.30 uur), Pluk van de Petteflet (15.00 uur), National Treasure (20.15 uur) en Simon (20.30 uur). Donderdag 20 januari: Van 9.00 tot 16.30 uur zijn op de parkeerplaats op de hoek Bern- hardlaan/Waalderstraat in Den Burg medewerkers van het bedrijf Automark actief voor het repare ren van autoruiten en het in de rui ten graveren van het kenteken. In het gemeentehuis in Den Burg begint om 20.00 uur een openbare Hoogwater te Oudeschild Di. 18 1.45 en 13.44 u. Wo. 19 2.30 en 14.24 u. Do. 20 3.20 en 15.20 u. Vr. 21 4.20 en 16.30 u. Za. 22 6.00 en 18.27 u. Zo. 23 7.04 en 19.30 u. Ma. 24 8.00 en 20.05 u. Di. 25 8.30 en 20.44 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater. De zon komt 23 januari op om 08.39 uur en gaat onder om 17.05 uur; woensdag 19 januari doodtij; dinsdag 25 ja nuari volle maan. vergadering van de raads- commissie Middelen. k De afdeling verzamelaars van de Historische Vereniging houdt vanaf 20.00 uur ruilbeurs in TusseDe de Banke. yra( Om 21.00 uur begint in Question^ Plaza in Den Burg een folkconcertffljftj van de Ierse groep Celtish. ®or In Cinema Texel draaien Ladder 49^ (aanvang 19.00 uur), National Treasure (19.00 en 22.00 uur) enHet Der Untergang (21.30 uur). kapi OpZ' het Vrijdag 21 januari: Bij de Muziek- en Dansschool int°gC Den Burg begint om 16.00 uur een noo open les jeugdtheater voor kinde- ker ren uit de groepen 3,4 en 5 van de^ basisschool. ,630 In dorpshuis De Bijenkorf injuQU. Oosterend begint om 20.30 uurL00 een nieuwe cursus countryLfx linedansen van de Honey BeeLr£ Hoppers. i eb" In De Lindeboom in Den Burg be-C^Q gint om 20.30 uur het Cabaret-V|nd café, waarin het lokale nieuws' wordt besproken door P'P v0|C Barnard en Janien de Bruijn. Tede"j behandelen onderwerpen zijn deomc identificatieplicht en goede voor nemens. In Cinema Texel draaien Ladder 49 (aanvang 19.00 uur), National Treasure (19.00 en 22.00 uur) en Der Untergang (21.30 uur). Omdat ms. Schulpengat voor on derhoud in dok is, vaart TESO al leen met ms. Molengat en worden tot vrijdag 4 februari geen extra afvaarten verzorgd. Daardoor kun nen op vrijdagen in Den Helder wachttijden ontstaan van naar ver wachting een uur. Op Texel wor den geen wachttijden ven/vacht. Nadere informatie kan worden verkregen via tel. 0222-369600 of e-mail info@teso.nl. De veerdienst heeft ook een eigen website: www.teso.nl. Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mall redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Harry de Graaf Telefoon 31 72 66 of 06 - 53 73 33 82 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl van toapaasing d« Regelen voor het Advertentie- van de Stichting ROTA. gevestigd te Amsterdam, Dl) de Kamer van Koophandel en Fa- Abonnementsprijzen 2005: Per half jaar 34,65 33,05 (automatisch) Per jaar 67,50 65,35 (automatisch) Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. In de voorspeelruimte van de muziek school vinden wekelijks de repetities plaats van een speciaal voor de ge legenheid geformeerd koor van Texelse zangers. Zij repeteren voor een bijzonder concert dat op zondag 30 januari in het kader van het 45-ja- rig bestaan van de Muziek- en Dans school wordt gegeven in de her vormde kerk van Den Burg. Op het programma staan het Ave verum en het Te deum laudamus van Mozart, twee duetten voor alt en sopraan uit het Stabat mater van Pergolesi en het Gloria van Vivaldi. Daarnaast wordt het speciaal voor dit concert ge schreven koorwerk Ave nobilis Maria van de Texelse componist Ed de Boer uitgevoerd. De 64 Texelse zangers Verder veel muziek, op eigen teksten en op tekst van Huib (de Rijmelaar) Fenijn, het filmpje en het feuilleton Mosselweg 14. De rol van De Witte in het feuilleton wordt gelezen door Danielle de Lussanet de la Sablomère. Cabaret-café wordt ge houden in de café-brasserie van De Lindeboom op de Groeneplaats en begint om 20.30 uur. De toegang is gratis, een bijdrage m de kosten wordt op prijs gesteld. worden begeleid door Strijklicht, een 16.00 uur, de toegang bedraagt €10,- ad hocensemble van musici uit Am- (tot en met 16 jaar €5,-). Kaarten zijn sterdam en omgeving. Medewerking verkrijgbaar bij de Muziek- en Dans- wordt ook verleend door de sopraan school. Nauta Boek en de VW en Ingrid Wage en mezzo-sopraan Karin voor aanvang van het concert in de van Arkel. Het concert begint om kerk. In dorpshuis De Bijenkorf in Oostei end begint vrijdag een nieuwe cursu country linedansen van de Hone Bee Hoppers. De wekelijkse avonde beginnen om 20.30 uur.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 2