TEXEL H Cjroen ^warL^ Jex els 'ui het hart gedeputeerde houdt kansloos pleidooi Zeehonden happen graag bij gedeputeerde itrandtenthouders willen (hervatting zandsuppletie 2U aad houdt vast aan besluit OTO ziet af van aparte stichting Pijlman leidt speelzalen naar nieuwe organisatie Texelse Media TOERIST adverteren eigen opdruk Texelaartje IPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11948 VRIJDAG 21 JANUARI 2005 tT EX ELSE™ COURANT o Verschijnt dinsdag en vrijdag latrick Poelmann kreeg gistera- Jond geen poot aan de grond in de padscommissie Middelen. Het lid Gedeputeerde Staten deed len krachtig beroep op het ge- leentebestuur van Texel om de krijd tegen de iepziekte opnieuw «rhand te nemen, maar op Texels lelang na wensten de partijen vast k houden aan het vorig jaar in de lemeenteraad genomen besluit |m de bestrijding te stoppen. oelmann ging met over één nacht i. Een van zijn medewerkers - pro- nciaal coördinator iepziektebestrij- ng Annemarie Buchel - had een uit- jbreide presentatie voorbereid, aarin ze betoogde dat het nodig en 3k nuttig is om de ziekte te bestrij- 3n. Volgens de provincie is het pro- eem binnen vijf jaar beheersbaar, aar dan moet wel nü worden be- jnnen met het aanpakken van het •obleem. Gewezen werd ook op de %rantwoordelijkheid die Texel heeft n opzichte van haar buurgemeen- (i. Door met meer op te treden te en de iepziekte, draagt het eiland bij an de verbreiding van het probleem, pvallend was de bewering dat 'be trijden' op termijn goedkoper is dan Jets doen'. e gedeputeerde vond nauwelijks ehoor. 'Een verloren zaak' (Boer- jrst, WD), 'dweilen met de kraan jen' (Weijers, CDA) en 'trekken aan :n dood paard' (Visman, D66). De len van de raadscommissie Mid- ilen probeerden elkaar te overtref- sn in beelden die duidelijk moesten iken dat ze geen brood zagen in m hernieuwde aanpak van de iep- pektebestrijding, omdat die alleen laar meer geld gaat kosten, terwijl Ie bomensoort toch al ten dode is jeschreven. Het feit dat de provin- Rijkswaterstaat moet zich naast e vooroeversuppleties ook weer oeleggen op het aanbrengen van andsuppleties. Strandexploitan- en hopen dat op die manier kan worden voorkomen dat het strand Is toeristisch produkt letterlijk en iguurlijk afbrokkelt. Het is prachtig dat Rijkswaterstaat Ie kust met onderwatersuppleties ©schermt', aldus voorzitter Jur >chuiringa van de Vereniging Strand- xploitanten, 'het haalt ook inder- laad de energie uit de golven, maar an de verwachting dat het strand wordt opgehoogd, komt niks terecht, let zou beter zijn als de voor- eversuppleties worden aangevuld net het opspuiten van het strand.' De trandtenthouders, die al sinds de tart van vooroeversuppleties in 2002 lun bedenkingen uitten, zagen in de wee recente stormen opnieuw af- Twee extra koopzondagen >p de zondagen 6 februari en 18 lecember van dit jaar mogen op teel Texel de winkels geopend zijn tan 9.00 tot 17.00 uur. B en w heb- uen dat besloten, echter niet una- liem want CDA-wethouder Nel ielrhan is tegen openstelling van winkels op zondag. Vlet het aanwijzen van genoemde ondagen maakt het college gebruik fan de bevoegdheid om buiten de omerperiode(15maart-1 november) irin de winkels op zondag en op weede paasdag. Hemelvaartsdag en weede pinksterdag open mogen zijn. naximaal 12 extra koopzondagen in te wijzen. de twee koopzondagen was (per ingetekende brief) gevraagd door i Ondernemersvereniging Den _-iurg. Argument was dat 6 februari in "de krokusvakantie valt en dat op 18 idWecember de kerstmarkt is gepland. Als het tuincentrum Eureka dit jaar »eer een kerstshow wil houden, kan tarvoor een aparte zondag worden igewezen. Het centrum moet irvoor ontheffing vragen op grond 'an artikel 7 van de winkeltijden verordening, Die ontheffing zal dan uitsluitend voor Eureka gelden. kalving langs het strand. Ze vrezen ook dat er in de toekomst een strand ontstaat dat bij laag water erg breed en bij hoog water erg smal wordt. Rijkswaterstaat brengt het zand op ongeveer achthonderd meter uit de kust bij de achterste zandbanken aan en de bedoeling is dat het zand op natuurlijke wijze naar het strand rolt. Volgens Schuiringa vormt het een bedreiging voor de 'economische zone' van minimaal 100 meter breed die er volgens de strandexploitanten moet zijn om toeristen goed op het strand te kunnen laten recreëren. 'Uit een onderzoek dat de VW twee jaar geleden heeft gehouden, bleek dat negentig procent van de toeristen die naar Texel komen ook voor het strand komen en dat 95 procent van hen daarover tevreden is. Dat produkt moeten we dus wel zien te behou den.' Het onderwerp wordt geregeld aangesneden tijdens het overleg dat de Texelse strandexploitanten, Rijks waterstaat. de gemeente en Staats bosbeheer twee keer per jaar met elkaar hebben. Probleem voor de strandtenthouders is dat Rijkswater staat alleen verantwoordelijk is voor de instandhouding van een begin ja ren negentig vastgestelde basis kustlijn. Schuiringa: 'Ze voldoen keu rig aan die plicht door voor de waterkering te zorgen, maar ze zijn niet verantwoordelijk voor het strand en dat is dus ons probleem.' Er wordt op meerdere fronten actie ondernomen om het belang van strandrecreatie en de 'economische zone' bij Rijkswaterstaat en het mi nisterie van Economische Zaken on der de aandacht te brengen. Volgens Schuiringa moet het ook als econo mische aangelegenheid worden ge zien. De strandexploitanten hebben de steun van burgemeester Joke Geldorp die als voorzitter van de ver eniging Noord-Hollandse kust- gemeenten deelnemer is in het Pro vinciaal Overleg Kustorgaan (POK). Volgens haar kampen strand exploitanten aan de overkant met dezelfde problemen als hun Texelse collega's. Vanuit het POK wordt eraan gewerkt het begrip 'economische zone' bij de ministeries te laten inburgeren om meer aandacht voor recreatie op het strand te knjgen. De Vereniging Strandexploitanten voert er eveneens een briefwisseling met Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg cie de komende drie jaar met een bedrag van in totaal €600.000,- wil bijspringen, veranderde niets aan die overtuiging. Peter Bakker (Groen- Links) wees Poelmann erop dat er op Texel altijd veel geld is uitgetrokken om de ziekte te bestrijden en noemde de gemeente 'een ervaringsdeskun dige'. Niet alleen het huidige, maar ook het vorige college overschreed het vastgestelde budget. Volgens Bakker heeft de gemeente in de af gelopen jaren €1.1 miljoen aan de bestrijding besteed, 'op een ruime ton na hetzelfde bedrag dat nu voor de hele provincie beschikbaar is ge steld'. Bakker zei er bovendien wei nig fiducie in te hebben dat het nieuwe beleid van de provincie wél succesvol zal zijn. 'Een plan van aan pak is nog geen plan van oplossing.' De enige steun die Poelmann kreeg, kwam van Willem Vlas. De afgevaar digde van Texels Belang riep in her innering dat zijn fractie vorig jaar als enige tegen het besluit had gestemd om de strijd tegen de lepziekte te sta ken. Ook nu toonde hij zich bereid er alles voor te doen de iep te redden. In een poging de kloof tussen de ge deputeerde en de commissie te over bruggen, stelde hij voor eerst een schouw te houden, om zodoende duidelijkheid te verkrijgen over het aantal zieke bomen. Daarna zou dan opnieuw over het probleem gepraat kunnen worden. Maar ook dit voor stel was kansloos. Of de discussie nu werkelijk gesloten is, valt nog te bezien, want Poelmann zei in een slotwoord dat het pro-vin- ciebestuur zich nogmaals over de zaak zal buigen en dat hij - gezien het belang van Texel voor de algehele bestrijding in de provincie - wellicht nog terugkomt met nieuwe voorstel len. Veerboot onderweg De Dokter Wagemaker is begonnen aan zijn reis naar Nederland. De bijna veertig meter lange zeesleper Brave- heart is dinsdagochtend met de nieuwe veerboot uit het Roemeense Galatz vertrokken. Er wordt een tocht van 6700 kilometer naar Vlissingen afgelegd. Pagina 5 Huisvesting USC De strandbewakers van het Utrechts Studenten Corps (USC) krijgen voor niet langer dan twee jaar vrijstelling om te bivakkeren in de agrarische schuur aan de Pontweg 151. De strandbewakers zijn teleurgesteld. Zij willen met eigenaar Hin een veel lan ger lopend contract omdat ze het onverantwoord vinden om veel geld te steken in een gebouw waar ze over twee jaar al weer uit moeten. Pagina 5 Bedrijventerrein Bedrijven op het bedrijventerrein van De Cocksdorp behouden hoogst waarschijnlijk hun rechten om be drijfswoningen te bouwen. Die staan er nu nog niet, maar volgens het nieuwe bestemmingsplan mag er bij elk bedrijf één komen. De meeste ondernemers hebben aangegeven er gebruik van te willen maken. Pagina 6 Bij de raadsleden had hij gistera vond geen succes, maar de zee honden bij EcoMare hapten graag in de vissen die gedeputeerde Patrick Poelmann van de provincie Noord-Holland hen voorhield. Voordat de provinciebestuurder zich bij de commissie Middelen meldde, bracht hij eerst een be zoek aan het centrum voor wad den en Noordzee. Poelmann was nog nooit bij EcoMare geweest en dat kon volgens hem niet voor een provinciebestuurder die de Waddenzee in zijn portefeuille heeft. Een bezoek aan de zeehonden kon Giét ontbreken en al snel stond Poelmann met vis in zijn handen om de dieren te voeren. En die hapten wel gretig in wat hij ze aanbood. Dier- verzorger Salko de Wolf leerde de gedeputeerde meteen de lege em mer na het voeren in het bassin om te spoelen, zodat de zeehonden hem met met begerige blikken zouden blij ven aankijken. Directeur Jan Kuiper greep het be zoek aan om de plannen voor de ver nieuwing van de uit 1975 daterende buitenbassins onder de aandacht van de gedeputeerde te brengen. Eco Mare wil de bassins voor zowel be zoekers als de zeehonden aantrekke lijker maken. Met dat project is naar schatting zo'n vijf miljoen euro ge moeid en daarvoor moeten de nodige investeerders worden gevonden. Poelmann kon niet meteen toezeg gingen doen, maar zei 'positief-kri- tisch' te zijn als er een subsidie aanvraag wordt ingediend. Volgens de gedeputeerde staat EcoMare bij de provincie goed aangeschreven, omdat eerdere provinciale subsidies tot kwaliteitsverbeteringen leidden. De provincie betaalde eind jaren ne gentig mee aan de onderwaterzaal die volgens Kuiper sindsdien tot structureel vijftigduizend bezoekers per jaar extra heeft geleid. Kuiper bracht ook de plannen voor het toe komstige maquettegebouw in Oude- schild onder de aandacht. Volgens Kuiper wordt er dit jaar verder ge werkt aan de plannen om de buiten bassins te veranderen. Het project loopt naar verwachting in de miljoe nen. omdat ook de pompen en de installaties onder bassins moeten worden aangepast. Politie schrijft bekeuringen uit Bij dinsdagochtend gehouden con troles op de Emmalaan in Den Burg en de Postweg in Eierland heeft de politie acht verkeersdeelnemers be keurd. Het met-dragen van de gordel leverde zes automobilisten een be keuring op. Twee mensen kregen een bon omdat zij hun rijbewijs niet kon den tonen. Negentien bestuurders werden gecontroleerd op het gebruik van alcohol. Geen van hen had teveel gedronken. (Advertentie) De peuterspeelzalen komen vanaf 1 april toch onder de hoede van de nieuw op te richten brede welzijns- stichting. Een meerderheid van de politieke partijen geeft er de voor keur aan en ook het Overleg Texels Onderwijs (OTO) kan zich erin vin den. Het OTO, dat eerder de voor keur voor een aparte stichting had uitgesproken, ging overstag nadat zij te horen had gekregen dat Nel Pijlman van Catalpa de overdracht Gezellig avondje uit bij de raad Texelaars kunnen mogelijk over een tijd een avondje-uit bij de ge meenteraad verwachten. Raads leden spelen met de gedachte om bewoners van het eiland uit te nodigen zomaar eens voor de gezelligheid een vergadering op het gemeentehuis bij te wonen. Roelie Bakker lanceerde het idee woensdagavond tijdens de com missie Welzijn, nadat zij had ge lezen dat de gemeenteraad van Den Haag ook begonnen is wil lekeurig mensen uit te nodigen. 'Het is een kleine moeite om te doen, we doen er een hapje en een drankje bij en dan zijn we lek ker duaal bezig.' Henny Festen liet weten dat een denktank van raadsleden die zich met het func tioneren van de gemeenteraad bezighouden eveneens met de gedachte voor avondjes-uit bij vergaderingen speelt. Rijkswaterstaat en het ministerie van Economische Zaken over. Volgens zowel Geldorp als Schuiringa begint het begrip inmiddels steeds meer in zwang te raken. van de peuterspeelzalen naar de nieuwe brede welzijnsstichting (BWS) begeleidt. Het was het avondje van de verras singen uit de hoge hoed tijdens de raadscommissie Welzijn, waarin de peuterspeelzalen aan de orde kwa men. Vooraf was het voor zowel le den van de ex-werkgroep Peuter speelzalen, het OTO als de commis sieleden nog een raadsel hoe de ver huizing van de speelzalen van Catalpa naar de BWS zou moeten plaatsvinden en vooral wie het voor zijn rekening zou nemen. Het enige dat bekend was, was dat Mart Spreeuw van adviesbureau Spreeuw Advies uit Emmen in beeld was als eerste interim-voorzitter van de toe komstige Raad van Toezicht van de BWS. Gaandeweg de vergadering werd eerst directeur Jan van Andel van de Stichting Wonen Texel als gegadigde voor de Raad van Toezicht gepresen teerd. Later onthulde Spreeuw dat Nel Pijlman, die nu bij Catalpa voor de peuterspeelzalen verantwoordelijk is, voor de gemeente de overdracht naar de BWS regelt. Het vallen van haar naam leidde op de publieke tri bune meteen tot overleg tussen leden van het OTO. de ex-werkgroep en de peuterleidsters. Zij hoorden allemaal voor het eerst dat Pijlman de over gang naar de BWS coördineert. Die nieuwe wetenschap was voor hen aanleiding hun streven naar een aparte stichting te laten vallen en zich achter een overgang naar de BSW op te stellen. 'We hebben allemaal ver trouwen in haar We willen ons nu sterk maken voor de brede welzijns stichting' aldus voorzitter Freek ten Klooster van het OTO en één van de leden van de ex-werkgroep. 'Maar het was wel prettig geweest als we dit Lees verder pagina 5 Werkloosheid fors gestegen De werkloosheid op Texel is in het laatste kwartaal van 2004 fors ge stegen. Het aantal bij het Centrum voorWerk en Inkomen (CWI) gere gistreerde werkzoekenden zonder een baan nam met 176 personen toe tot een totaal van 406, een stij ging van 75 procent. Deze toename is grotendeels het gevolg van seizoensinvloeden. In de laatste maanden van het jaar schrij ven vooral seizoenskrachten uit de horeca, het toerisme en de agrari sche sector zich bij het CWI in. Maar ten opzichte van het laatste kwartaal van 2003 is eveneens een toename te zien. Die bedraagt 8 procent. Dat is meer dan het gemiddelde in het district Noordwest, dat de gemeen ten Anna Paulowna, Den Helder, Wie- nngen en Texel omvat en waar de stijging 7 procent is. Deze toename treft vooral de leeftijdscategorie 27 tot 29 jaar en de dertigers. Onder jon geren (tot en met 23 jaar) en 57,5- plussers daalde de werkloosheid. Gekeken naar het schoolniveau wor den vooral werkzoekenden met al leen een VBO/MAVO-opleiding ge troffen, maar ook gediplomeerden met MBO. HAVO en VWO veroorza ken de stijging van het werkloos heidscijfer. Schoolkinderen met slecht licht De politie heeft dinsdagochtend bij een controle op de Keesomlaan in Den Burg dertien voor het merendeel schoolgaande kinderen bekeurd omdat de verlichting van hun fiets of brommer met in orde was. TEXELSE-COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Texgro start samenwerking met Hanos Texgro Horeca Groothandel BV in Oudeschild is een samenwer kingsverband met de internatio nale horecagroothandel Hanos aangegaan. Texgro gaat verder onder de naam Hanos Texgro, maar blijft volgens een brief die Texgro deze week aan haar relaties heeft verstuurd een zelfstandige vestiging die door de huidige direc tie wordt geleid. Texgro wil volgens directeur Jaap Boon met het samenwerkingsver band de groothandel met het groot ste assortiment op het eiland blijven. 'Strategisch was dit de beste manier om in te spelen op ontwikkelingen in de markt. We hebben altijd het groot ste assortiment met hoge kwaliteit gehad en dat willen we graag zo la ten blijven.' Texgro en Hanos gaan samenwerken op het gebied van in koop, administratie, logistiek, ver koopbevordering en assortiment. Klanten van Texgro kunnen in Oude schild voortaan ook goederen uit het food-, nood-food- en versassorti ment van Hanos bestellen. Daarnaast blijft Hanos Texgro ook de distri buteur van Grolsch- en Heinekenfust- bier. Hanos, dat in 1975 in Apeldoorn werd opgericht, beschikt verspreid door het land over elf vestigingen waar horeca-ondernemers hun bestellin gen kunnen afhalen en een ruim 30.000 vierkante meter groot distn- butiekantoor in Apeldoorn. De hore cagroothandel telt ruim negenhon derd medewerkers. Hanos Texgro start volgens Boon binnenkort met een uitbreiding om de magazijnruimte te vergroten. Volgens Erik Kossen van TX Kossen horeca groothandel in Den Burg, die Hanos als leverancier heeft, betekent de samenwerking tussen Texgro en Hanos voor hem vooralsnog weinig. Het komend jaar blijft de relatie tus sen zijn bedrijf en Hanos bestaan. Wel wordt er naar de toekomst geke ken. 'Misschien wil ik zelf wel veran deren Het moet nog maar blijken wat de toekomst wordt.' Complete informatie Dit jaar met uitvouwbare kaart van het Nationaal Park Inleveren of informatie bij de advertentie-afdeling van Langeveld de Rooy b.v. Spinbaan 6, Den Burg telefoon 362600, fax 314111 info@lenr.nl

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1