Nieuw Leven trakteert op verrassende voorstelling Jarige toneelvereniging bouwt feestje .TEXELSE COURANT Mijn idee... \\ïat ik zeggen Wat ik zeggen Agenda EEj oud Papier Dt teso .seScourani DINSDAG 25 JANUARI 2005 Met een even verrassende als ge slaagde voorstelling had Nieuw Le ven zaterdag de mooiste traktatie in petto die een jarige toneel vereniging haar toeschouwers kan geven. Het uitverkochte Oude schilder dorpshuis genoot met volle teugen en beloonde de spe lers geregeld met een open doekje. De tweede jubileumvoorstelling, die zaterdag op het programma staat, is inmiddels uitverkocht. Maar liefst 21 spelers en een hand vol mensen achter de schermen had den er alles aan gedaan om de be zoekers op een mooi verjaardags feest te onthalen. Niet alleen hadden ze een aardig blijspel uitgezocht, ook de voorbereidingen waren gedegen ter hand genomen. Veel tijd was gaan zitten in het bij elkaar zoeken van de kleding en het vormgeven van twee decors: de huiskamer van het rijke fabrikantengezin De Gooyer én nachtclub De Reldeldel. De bar zag er fantastisch uit, met lange rekken vol drank, reclamemateriaal uit de tijd waarin het stuk speelt (de dertiger jaren) én passend meubilair, waaron der een fraaie lambrisering. De huis kamer van de De Gooyers oogde wat soberder, maar werd wel opgebouwd in twee vananten, waaronder één met een fraai gedekte tafel vol glaswerk, zilver bestek en kandelaars. Liedjes In de voorstelling zelf ging de meeste aandacht naar de liedjes die de spe lers solo en gezamenlijk zongen. Ze vormden een verrassend element en deden mede dankzij de sfeer wel wat denken aan de zang in televisiepro gramma's ais Het schaap met de vijf poten en Citroentje met suiker van Annie M.G. Schmidt, waarvan frag menten de laatste tijd geregeld te zien zijn in het programma Ander mans veren. Het ten gehore brengen van de liedjes had nogal wat voeten in de aarde gehad, omdat de tekst en muziek volgens de mensen van Nieuw Leven niet steeds even goed bij elkaar aansloten. Ze hadden daarom de hulp ingeroepen van Alphons Boom, oud-dirigent van het Visserskoor, die de liedjes bewerkte en als toetsenist vanaf zijn plaatsje vlak voor het podium voor de bege leiding zorgde. Het stuk dat ter gelegenheid van het veertigjarig jubileum was uitgekozen, is Een keurige familie van Ruud van Ling. Het verhaal gaat over de omhooggevallen textielfabrikant Arie de Gooyer. die zijn eenvoudige ver leden ver achter zich heeft gelaten en ervan droomt op voet van gelijkheid om te gaan met de notabelen van het land. Hij is daarom zielsgelukkig wan neer hij hoort dat zijn zoon verkering heeft met ('kennis heeft gekregen aan') een meisje met een dubbele achternaam. Al snel gaat De Gooyers fantasie met hem aan de haal, waarna hij besluit dat er een groot feest moet komen, waarop hij kennis kan maken met de hele adellijke fa milie van zijn aankomende schoon dochter. Wanneer zijn zoon van de plannen hoort, durft hij niet meer toe te geven dat zijn vriendinnetje siga retten verkoopt in een nachtclub en helemaal geen blauw bloed heeft. Ten einde raad roept hij de hulp in van de butler. Typetjes Regisseuse Karin Somers kwam veel lof toe. Nieuw Leven heeft nogal wat leden die ijzersterke typetjes kunnen neerzetten. Maar om hen tot hun recht te laten komen, is het wel zaak dat ze een rol hebben waarin ze zich thuis voelen. Somers was er uitste kend in geslaagd om de juiste com binaties te leggen tussen spelers en personages. Daardoor waren vooral de scenes in de nachtclub, bevolkt door vogels van zeer uiteenlopende pluimage, heerlijk om naar te kijken. Uitbater Tony (Ed Witte), de jonge en oude prostituees (Yvonne van de Pijpekamp, Yvonne Smit, Tineke van Beek, Mia Groenhof en Geeske van de Heide), oplichter Linke Gerrit (Piet Smits), souteneur Zuinige Simon (Dick Witte) en visverkoopster Mottige Lena (Emmy Zijerveld) von den het zichtbaar leuk om elkaar met venijnige opmerkingen te kijk te zet ten, maar vervielen met evenveel genoegen in sentimentele praat over vroeger, toen het leven allemaal veel mooier was. Maar ook erg leuk wa ren de taferelen ten huize van de rijke fabrikantenfamilie, met de omhoog gevallen Ane de Gooyer, zijn doortas tende vrouw Laura (Ria Buisman), hun inventieve zoon Robert (Casper de Graaf) en de naïeve dochter Elly (Els Bergman), die zich laten bedie nen door een butler (Cees Hin), een kokkin (José Pool) en twee dienst meisjes (Marjan Kalverboer en Jennifer Buijsman). Het is moeilijk om in een dergelijk gezelschap, waarin iedereen een on miskenbaar aandeel heeft, mensen apart te vermelden. Een topper was wel Martien de Vries, die de mis plaatste arrogantie van De Gooyer prachtig liet uitkomen. Ook debu tante Els Bergman gaf met haar on nozele opmerkingen dochter Elly een duidelijk gezicht, in de nachtclub waren prachtige prestaties te zien. Mooie decors en sterke typetjes maakten de jubileumvoorstelling van Nieuw Leven tot Gerrit de Haan Gerrit de Haan had nog grotere ver diensten voor Texel dan uit de op somming in de Texelse Courant van vrijdag jl. al bleek. Daar wees Bert Ko ning, één van zijn oud-medewerkers, de redactie op. Volgens Koning was De Haan met alleen de man die het Texels Museum (het huidige Eco- Mare) groot heeft gemaakt en die veel betekenis heeft gehad voor de Oudheidkamer en het Agrarisch Mu seum. Ook was hij de grondlegger van het Scheepvaartmuseum, dat van 1976 tot 1986 in de voormalige doopsgezinde kerk van Den Hoorn was gevestigd. Bovendien kwam hij na een personeelsreisje met het Texels Museum naar het Zuiderzee museum in Enkhuizen met ideeën voor een soortgelijk museum op Texel. Dat kreeg uiteindelijk gestalte in het Maritiem Museum, dat hij sa- Chantage Heeft het te maken met het seizoen of met de nog steeds kwakkelende economie dat mensen naar houvast zoeken? Het geeft in elk geval te denken dat nu de bomen er kaal bij staan en de nachten donker en koud zijn, ineens weer de anonieme 'verzekerings'-brieven in de bus vallen. In de zomer heb ik er bij mijn weten nog nooit één gezien Beste lezer, kies je voor geluk of voor on geluk? Neem je het heft in eigen handen of wacht je lijdzaam af? Kopieer deze brief tien keer, ver spreid hem en geluk zal je deel worden.En dan volgt een opsom ming met voorbeelden van mensen die gehoor gaven aan deze oproep en binnen de kortste keren een lo terij wonnen, een goede huwelijks partner ontmoetten, zakelijk voor deel gewonnen en meer van dat soort fraais. Daarnaast meldt het verhaal de catastrofes die hen over kwamen die met met deze brief in zee gingen. Cuheus is dat de opge somde voorbeelden allemaal ver weg plaats vonden en daarom moeilijk zijn te controleren. Jammer voor de verspreiders. Een met name genoemde Texelaar zou toch meer overtuigend zijn. Wat drijft mensen ertoe zich op sleeptouw te laten nemen door zo'n dreigbrief'7 Want dat is het toch. ondanks de mooie beloften van voorspoed. Je moet wél reageren, daar anders rampspoed licht je pad zou kunnen kruisen. Wat mij stoort, is het ano nieme van deze chantage en de verspreiding, die steevast in donker plaatsvindt. Schaamtegevoel en angst moeten hieraan ten grond slag liggen. De enige manier om je van deze chantage te bevrijden is de grijze container, voordat de brief een self-fulfilling prophecy wordt. Loop je met een kop vol zorgen, allicht datje dan eens niet oplet bij het oversteken (zie je nou wel'7) Ben je vrolijk, natuurlijk trekt dat de goede kanten van het leven aan. Het leven zit vol verrassingen, zo wel naar de prettige als naar de verdrietige kant, die niet met het gehoorzamen aan zo'n bnef beïn vloed kunnen worden. Mochten jul lie nu binnenkort lezen dat Pien met een gecompliceerde beenbreuk in het Gemini is opgenomen omdat ze de onderste tree van de trap miste, bedenk dan dat dat enkel kwam omdat ze te snel naar beneden rende om de telefoon te kunnen grijpen voor hij op het antwoordap paraat zou spnngen. Gewoon stom toeval, dat mets te maken heeft met die prop in de container. Pien Verberg Alphons Boom bewerkte de muziek en zorgde men met jutters, duikers, dorps- commissie en visserijvereniging rea liseerde in Oudeschild. Dat gebeurde in 1980, ter gelegenheid van het 200- jang bestaan van de haven. Ook erna, toen het een definitieve status had gekregen, bleef hij één van de drij vende krachten achter het museum. De Haan is één van de genomineer den voor de verkiezing van de 'groot ste Texelaar'. Zonneboom Bij De Zonneboom in De Waal begint op 7 februari een vierdaagse cursus van muziek- en zangpedagoge Sanja Stoutjesdijk. Cursisten ontdekken door klank, luisteren en beweging de kracht van hun stem. In het weekend van 11 februari geeft clown José Sueters een cursus clownerie. Verder vermeldt het programma een keur aan actieve weekenden en work shops, waaronder smeden, beeld houwen, zang en dans, schilderen en werken met papier. Voor meer infor matie: Nettie van de Brake, tel. 319688 of e-mailadres vandebrake@ planet.nl. Solistenfestival muziekschool Dit jaar kunnen ook muzikanten die geen leerling (meer) zijn van de Mu ziek- en Dansschool deelnemen aan het solistenfestival. Geïnteresseerden kunnen daartoe een inschrijfformulier afhalen bij de administratie van de school. Deelname kost €15,- voor mensen die niet bij de MDT staan in geschreven. De maximumleeftijd voor deelname is 21 jaar. Voorrondes worden gehouden van 14 tot en met 18 februari en van 14 tot en met 18 maart. Een deskundige jury beoor deelt de deelnemers op onder meer muzikaliteit, techniek en presentatie. De finale wordt gehouden op 15 april. Voor aanmeldingen en inlichtingen: tel. 313493. Niet alleen van Piet Smits en Dick Witte, die altijd al de lach aan hun kont hebben, maar ook van de felle Yvonne van Pijpekamp. Mia Groen hof liet in een prachtige smartlap over de armoede horen ook meer dan ver dienstelijk te kunnen zingen. De beste van allemaal, ook volgens het pu bliek, was echter Cees Hin, die op fraaie wijze gestalte gaf aan butler Frits, die er talent voor heeft om zo wel bij zijn vervelende baas in de smaak te vallen als op collegiale wijze om te gaan met de andere perso neelsleden. Bovendien weet Frits van het leven te genieten en ook die kant van de butler was in goede handen bij Hin. Minder sterk Natuurlijk kende de toneelavond ook minder sterke kanten. Dat Nieuw Le ven tussen de bedrijven door veel tijd nodig had om het toneel om te bou wen, kan op z'n hoogst de schrijver kwalijk worden genomen, die het nodig vond om driemaal van decor te wisselen. Wel iets om zaterdag op te letten is het vasthouden van het tempo. Waarschijnlijk doordat het net even ontbrak aan voldoende tekst- vastheid. vielen er af en toe pauzes, die soms nog langer werden doordat ze werden gevolgd door een lied. Gevolg was dat de voorstelling (inclu sief pauze en verloting) bijna vier uur duurde en dat is voor niet iedere toe- Zwerfvuil (2) Mijn vrouw en ik komen al jaren op vakantie naar Texel. Wat ons bij aan komst op het eiland steeds opviel, was het ontbreken van zwerfvuil en uit de auto gegooid afval. Wij vonden ook dat er overal wel een gelegenheid was om dat op een nette manier op te ruimen. Ooit is iemand tijdens het wachten op de boot naar Den Helder er door de luidsprekers op gewezen dat jij zijn vuil niet onder de auto hoefde te gooien omdat er vele afval bakken op het terrein aanwezig wa ren. Wat stond deze vervuiler toen te kijk. En terecht. Als we nu de laatste paar jaar overzien, vind ik dat de ge meente wel eens flink te kijk mag worden gezet. En wel om de vol gende reden. Velde dagen van onze vakantie breng ik door op sportvisboot De Rival en ben dan steeds twee uur voor vertrek op de haven aanwezig, om te genie ten van de sfeer. Maar de laatste ja ren verdoe ik mijn tijd met het oprui men van luiers, blikjes en ander achteloos neergeworpen afval. Dat gooi ik dan in de enige huisvuil container voor de scheepvaart. Als de schipper van huis naar het schip komt, heeft hij steevast een tasje met rommel bij zich en moet hij eerst bij de bak langs. Dit is voor een groot deel de schuld van de gemeente, want deze heeft de afvalbakken die naast de rustbanken en elders op de haven stonden laten verdwijnen. De paaltjes naast de banken staan er nog wel, maar het vuil wordt nu bij de paaltjes gelaten omdat men met weet waar men er mee naartoe moet. Wat niet wil zeggen dat men het op die manier moet afhandelen, maar als ik een broodje eet op een rustplaats, verwacht ik met dat ik op die plaats mijn afval niet kwijt kan. Zeker niet als dat voorheen wel het geval was. Als ik lees dat de toeristenbelasting schouwer een even makkelijk op gave. Maar het zijn slechts kantteke ningen bij een prestatie die verder alle lof verdient. De mensen achter de schermen wa ren souffleur Dirk Roeper, technicus Henk Barhorst en grimeurs Ria Buis man en Karin Somers. Nog met ge noemd tussen de lange lijst spelers is Colette Zijerveld, die de vriendin van Robert speelde. Zij had geen dankbare rol, want Kitty is weliswaar erg aardig, maar ook wel een beetje saai. Toch kweet ze zich uitstekend van haar taak. Robin van Sambeek was alleen in de laatste minuut van de voorstelling te zien, maar maakte in zijn antieke brandweeruniform wel een prachtige opkomst. Op veel bij val, ten slotte, konden veteranen Jaap Bakker en Nic Blom rekenen. Zij hadden een niet al te grote rol als hoerenloper, maar kregen door hun uitstraling de zaal geregeld aan het lachen. Voor Bakker was er na afloop extra aandacht. Hij was er al bij toen Nieuw Leven veertig jaar geleden werd opgericht en is sindsdien altijd actief geweest voor de vereniging. Uit waardering kreeg hij een herinne ringsplaquette met inscriptie van zijn clubgenoten. Joop Rommets weer verhoogd gaat worden, denk ik steevast 'de bakken komen zeker weer terug'. Ambtenaren, denk eens wat verder en inventiever aan uw mooie eiland, want waar geen rom mel ligt, wordt ook niets bij gegooid. Ooit een ronde kamer gezien met rommel in de hoek? Hopende op beter? W.G. in 't Groen. Driemond. Dinsdag 25 januari: Om 20.00 uur begint in Tusse de Banke op de Groeneplaats in Den Burg een bijeenkomst van de af deling dialect van de Historische Vereniging. De afdeling Texel van de NBvP Vrouwen van Nu houdt vanaf 20.00 uur jaarvergadering in De Buureton aan de Beatrixlaan. Gerrit Terwindt verzorgt de muzi kale omlijsting. In De Aleph (Weverstraat 54 in Den Burg) is van 21.30 tot 22.45 uur een bijeenkomst met volle maan mantrazingen In Cinema Texel draaien Der Untergang (aanvang 20.00 uur) en National Treasure (20.15 uur). Woensdag 26 januari: Van 11.00 tot 12.00 uur wordt op de Texelse golfbaan op De Krim nabij De Cocksdorp een intro ductieles golf gegeven. In de bibliotheek in de Drijverstraat in Den Burg wordt vanaf 14.00 uur op speelse manier voorgelezen uit het bekroonde kinderboek 'Wat nu, Olivier?' De toegang is gratis. In De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg begint om 18.00 uur een diner van de SWOT. Tevoren opgeven via tel. 312696. In dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend begint om 18.00 uur de snertdrive van bridgeclub Alert. Deelname kost €5,- per persoon. In Cinema Texel draaien de Neder lands gesproken versie van The Incredibles (aanvang 13.30 uur), Pluk van de Petteflet (14.00 uur), Floris (16.00 uur), Erik of het Klein Insectenboek (16.00 uur), Der Untergang (20.00 uur) en National Treasure (20.15 uur). Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 2. Kogerstraat, Boogerd, Willem van Beierenstraat, Jonkerstraat, De Zes, Schoonoordsingel, Wa genmakerstraat, Witte Kruis- laan. Hoogwater te Oudeschild Di. 25 08.30 en 20.44 u. Wo. 26 09.00 en 21.05 u. Do. 27 09.20 en 21.55 u. Vr. 28 09.50 en 22.35 u. Za. 29 10.20 en 22.54 u. Zo. 30 10.40 en 23.30 u. Ma. 31 11.10 en 23.54 u. Di. 01 11.30 en - u. Aan et strand s het ongeveer pen uur eer- der hoogwater. De zon komt 30 januan op om 08.29 uur en gaat onder om 17.18 uur; dinsdag 25 januari volle maan; donderdag 27 januari springtij. Donderdag 27 januari: In De Buureton wordt van 20.1 tot 22.15 uur een stijldansavoiMji gehouden voor 50-plussef^ (beginners). Deelname is gratisjl In Cinema Texel draaien Princess Diaries II (aanvang 19.4 uur), National Treasure (19.15 22.00 uur) en Simon (21.30 uurjjHj Vrijdag 28 januari: In het gebouw van Kotex aan h Paelwerck in Den Burg begint o 20.00 uur de vierde ronde van h Texels kampioenschap klavJ jassen. In De Buureton wordt van 20.(1 tot 22.15 uur een stijldansavorl gehouden voor 50-plusse| (gevorderden). Deelname is grata In Cinema Texel draaien Princess Diaries II (aanvang 19.(1 uur), National Treasure (19.15 22.00 uur) en Simon (21.30 uuni/wi///! es be e Be Omdat ms. Schulpengat voor cn^cks derhoud in dok is, vaart TESO ^ond leen met ms. Molengat en word^jidig tot vrijdag 4 februari geen ex% afvaarten verzorgd. Daardoor kurcj1jP| nen op vrijdagen in Den Helden ei wachttijden ontstaan van naar ve wachting een uur. Op Texel wo den geen wachttijden verwacff* Omdat TESO over maar één bo: beschikt, wordt het vervoer ve gevaarlijke stoffen op afspras geregeld. Reserveren kan voe elke afvaart van dinsdag 1 februa (maximaal 1 transporteenheid pt afvaart). Nadere informatie -ks worden verkregen via tél. 0222 369600 of e-mail info@teso.nl. 0 veerdienst heeft ook een eigej website: www.teso.nl. TEXEL Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mall redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Splnbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail mfo@lenr.nl Abonnementsprijzen 2005: Per half jaar 34.65 33.05 (auto Per jaar €67.50 65.35 i Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementspenode. Wereldwinkel (3) Het conflict tussen de Wereldwinkel en de adviescommissie Kunst en Cultuur speelt al jaren, datëert nog van voor wethouder Hin en is ook in de jaarlijkse vergaderingen van de kunstenaars besproken. Men was met unaniem van mening dat de Wereldwinkel plaats moest maken voor de kunstenaars. Er waren men sen, waaronder ikzelf, die vonden dat van onze weelde - een expositie ruimte voor niets het hele jaar door te gebruiken - de mensen die minder te besteden hadden (zeg maar uit de Derde Wereld) ook mee mochten delen. Dat ging namelijk niet van ons af. Weinig kunstenaars vinden de decembermaand interessant om te exposeren, omdat de feestdagen concurreren, om het weer en de hoe veelheid uren daglicht, belangrijk om kleuren goed te zien. Wel bijzonder dat de heer Noorlander, zelf lid van de adviescommisie, deze periode wenste voor zijn tentoonstelling en dat daarna de adviescommissie een al overleden kunstenaar van stal haalt om in de zo door de Wereldwinkel gewenste periode te exposeren. Dit allemaal om beleid uit te lokken, zegt hij. Maar misschien kunnen we beter geen beleid van deze wethouder wensen, want huur voor de tentoonstellingsruimte betalen valt toch ook niet mee. En is de tentoonstellingsruimte alleen be doeld voor beeldend kunstenaars? Zijn er geen andere onderwerpen te bedenken voor interessante exposi ties? Willen we soms om kwaliteit te garanderen een ballotagecommissie? Want ook op de tentoonstellingen van de 'kunste naars' valt wei eens wat af te dingen. En wie gaat daar in zitten en voor hoe lang? Mij niet gezien. Het lijkt achteraf meer op Wereld winkeltje pesten, dat is tenslotte wel het resultaat. En over het graf heen, want de heer Noorlander is inmidd uit de commissie opgestapt als tegenwoordiger van de beelde kunstenaars. Nu maar hopen Blok van der Velden het postu eens is met zijn politieke rol. misschien betekenden de wooro altruïsme en solidariteit nog wel i voor hem en wiide hij buiten dat ver in een andere maand zijn zon: gekleurde werk tonen. Leny van 't Noorden: Den Bu Texelaars aan woord in nieuwe tv-serie NCRV De NCRV start in februari met het nieuwe tv-programma Natuurlijk: Rondje Wadden, waarin aandacht wordt besteed aan de Waddenzee, de eilanden en hun bewoners. Ook Texel en diverse Texelaars komen aan bod in de 8-delige serie die op Nederland 1 wordt uitgezonden. Rondje Wadden besteedt aandacht aan het agrarisch natuurbeheer op Sir Robert Peel, de omgang met zeehon den, het garnalenvissen met de TX10 Emmie van de familie Boom en het wonen op het eiland. Voor dat laat ste heeft presentatrice Mieke van der Weij gesproken met oud-onderwijzer Jan Driehuis. Hij vertelt tijdens een tocht over het wad aan boord van de klipper De lytse Hylke voor de camera hoe hij in 1965 op het eiland kwam wonen. 'Ik heb verteld wat voor een verschil dat toen was met het vaste land en dat het eiland toen nog met de open gemeenschap kende die het later wel is geworden.' Cor Westdorp van Sir Robert Pf aan de Postweg laat voor de camj zien hoe op de gronden van Staa bosbeheer volledig op agraris natuurbeheer is overgestapt. 'Ik h ze een rondleiding gegeven en zijn ook bij de veestapel gaan kiikel vertelt hij. 'De filmploeg heeft lv— ongeveer een halve dag vertoefi Westdorp is te zien in de aflevert die op zaterdag 19 februari wordt ij gezonden. In diezelfde afleverij wordt ook aandacht besteed Frido Boom tijdens een garnalf tocht met toeristen. Driehuis is te op zaterdag 5 maart. Op zaterdag) februari vertelt oud-Texelaar NlOZ-medewerker Theunis Pier over het belang van de Wadder voor vogels en op zaterdag 12 ma komt directeur Jan Kuiper EcoMare aan het woord over zeeht den. De eerste aflevering van Roik Wadden is op zaterdag 12 febru; Het programma, gemaakt door Hilversumse productiehuis Palazzt wordt daarna tot en met zaterda: april wekelijks vanaf 16.05 uur uito zonden.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 2