pe trend zet door: groter en langer... - Veel kwaliteit op achtste winterkeuring dli .TEXELSE J COURANT' B5QS3I wm J3edrijvig/)(?iV/ Links de kampioen van Koos Tjepkema en daarnaast de reservekampioen De beste van de eenjarige (in 2003 geboren) Dirk Kikkert ramlammeren. Links het kampioensdier van Piet Verbeme, daarnaast de reservekampioen van Carlo Veeger. installatie [waarna de maakt en 'veertjes 'Laatste handeling is het inpakken in-jnnHinnan hnnn mnorHarinnan t/aal hni iWare Hio Planton hohhon in Urin DINSDAG 25 JANUARI 2005 BT^jen recordaantal inzendingen, hoge waarderingen, veel elangstelling en - vooral na afloop - opperste gezelligheid, irganisatoren Jan-Willem Bakker, Nico van Heerwaarden n Koos Tjepkema hebben alle reden om tevreden terug te ijken op de winterkeuring van vooral rammen, die voor de chtste keer werd gehouden in manege Akenburg. De jury- jden Arjan Bosse uit Aartswoud en Pieter Jan Groot uit lidden-Beemster werden geconfronteerd met beesten die I vergelijking met vorig jaar weer wat mooier en vooral rui ter waren. Dat betekent dat de trend die een jaar of vijf ge iden werd ingezet met kracht is voortgezet. je grotere ruimte in de dieren is niet pmaareen schoonheidsideaal maar jn door de economie en dier- I iendelijkheid ingegeven noodzaak. I it kleinere 'luxe' type dat vroeger ■log scoorde op de Texelse chapenfokdag en andere keuringen ihetland, leverde steeds meer pro- lemen op wat betreft levensduur, ruchtbaarheid en vooral aflammen. f jedenkelijk vaak stagneerde een nor- lale geboorte en was het nodig de terenarts in te schakelen die het lam jj[ de lammeren met een keizersnede *''6 de wereld hielp. Dat is een zwaar wegende kostenpost, zeker voor de Eliensen die van de fokkerij geheel of houders die klanten hebben in krin gen van hobbyfokkers zullen dus op zijn minst aarzelen alvorens ze ook op de ruimer en groter-toer gaan. Het kan daardoor nog even duren voor dat de nieuwe fokrichting gemeen goed is. Toonaangevend Wie naar de uitslagen van de zater dag gehouden winterkeuring kijkt zou dat niet zeggen, want de richting lijkt niet meer ter discussie te staan. De organisatoren erkennen dat het ook een beetje in de jury zit. Die is ob jectief, maar het ene jurylid is toch iets 'progressiever' dan het andere. De twee mannen die zaterdag hun kritische blikken over het voorgedra- in overwegende mate moeten leven. Anders ligt het voor de zogeheten hobbyfokkers. Die zijn er in groten getale, vooral in België, en zijn dus van invloed op de markt. Niet minder dan een kwart van de fokkers bezit minder dan tien schapen en kan dus gen wolvee lieten gaan, zitten duide- tot de hobbysector worden gerekend omdat in een dergelijk schapen stapeltje zelfs geen fractie van een boterham zit. Deze houders met an dere inkomsten kunnen zich veroor loven vast te houden aan het edele lijk op de nieuwe toer. Op die toer zit ook de nieuwbakken voorzitter van het Texels Schapenstamboek Dirk Roele uit Den lip, die zaterdag hoorde tot de vele toegestroomde belang stellenden die merkbare drukte op de schaapstype waarop zij ooit hun zin- boot veroorzaakten. Hij bevestigde nen hebben gezet. Ze zijn bereid forse bedragen op tafel te leggen voor nieuw materiaal. Schapen dat Texel toonaangevend bezia 'We fokken op ruimer en groter en dat is hier op dit eiland heel zichtbaar, al Hoofdkussens is er natuurlijk onderend, maar dat is overal'. Roele hecht veel waarde aan de saamhorigheid van de fokkers. Geen concurrentieslag, maar samen bezig zijn met het altijd ter discussie staande ideaal Hij is dan ook trouw bezoeker van de Texelse winter keuring, zij het deze keer voor het eerst als voorzitter van het stamboek, opvolger van de gerespecteerde Jan Zwagerman. Hij herinnert zich hoe het begonnen is met die winter keuring. 'Een jaar of twaalf geleden hadden we een Beemster studieclub die los van het stamboek een eigen individueel keurinkje begon. We had den daar Texelse keurmeesters bij gevraagd zoals Koos Tjepkema en Piet Kooiman. Die zeiden toen: dat zouden we op Texel ook kunnen doen. Zo is het hier begonnen'. Het idee kreeg navolging. Ook elders worden dergelijke wmterkeuringen gehouden zodat het voor geïnteresseerden soms moeilijk is een keus te maken, want je kunt met altijd overal present zijn. Balans Het idee voor zo'n kleinschalige keu ring werd ingegeven door de be hoefte om een soort van tussen balans op te maken. Willen kijken naar de rammen die na het afgelopen drukke dekseizoen weer op kracht en in conditie zijn gekomen, en natuur lijk denkend aan de kwaliteit van de lammeren die ze in die kortstondige en meervoudige marathoncoitus hebben verwekt om de rest van het jaar weer op hun verdiende lauweren te rusten. Evengoed werden zaterdag ook ooien in enkele rubrieken in de aan dacht gebracht. Niet in de laatste plaats omdat daarmee jongeren in de gelegenheid werden gesteld de die ren voor te brengen, dus op hun gun stigst aan de jury te presenteren. Dat geeft bij die jongeren, veelal nazaten en vermoedelijke opvolgers van de fokkers, de gelegenheid om hun be trokkenheid met de fokkerij te tonen. Voorbrengen is een kunst die geoe fend moet worden. Anders valt het voorgebrachte beest al gauw op door weerspannige sprongen. Het meest succesvol in het voorbrengen was zaterdag Dennise Kaczor van hoeve De Arend met nummer 36 uit de ca talogus, gefokt door Bakker-Zoetelief en eigendom van Jan Willem Bakker. Ook het publiek kon het beste dier aanwijzen. De publieksjury bleek deze keer opmerkelijk deskundig door als beste ramlam nummer 70 van fokkereigenaar Piet Verberne aan te wijzen. Hetzelfde dier werd ook door de 'echte' jury tot kampioen bij de ramlammeren uitgeroepen. Wat ik zeggen wou... ÏBolder: 'We zijn een industriële on- llerneming die allerlei producten fa- Ijriceert, van schepnetten tot delen Ifoor ondervloeren en van tent- Ijaringen tot sjoelbakken, die we in grote aantallen maken. Eenvoudige Oroducten, simpele processen, maar wel met behulp van soms grote ma chines. Daar zijn we goed in. Daarom Sprak dit project ons zo aan.' Winkel: [Toen we een kijkje namen bij De Bolder raakten we onder de indruk van wat daar gebeurt. De medewer kers zijn flexibel en het bedrijf kan goed concurreren. Bovendien is het een betrouwbare partner, waarmee kwe op lange termijn een samenwer- ;ing kunnen aangaan.' De productie i kussens is volgens Plaatsman i mooie aanvulling op de textiel- fdeling van De Bolder, die zich on- ier meer bezighoudt met stoffering n het mangelen (machinaal strijken) r van wasgoed. Leuk )e fabricage van de kussens is goed te passen in de werkzaamheden jp De Bolder, vertelt productieleider laap Kiewiet, die benadrukt dat de ledewerkers niet over de kling wor- len gejaagd. 'We zetten onze men- :n absoluut met onder druk en hou- rekening met hun handicap.' Een 'kijkje op de werkvloer bevestigt zijn iverhaal. In de afdeling waar de kus sens met dons worden gevuld, is de Isfeer ontspannen. Een enorme zak met veren, met een inhoud van 30 kilogram, wordt met behulp van een Installatie in een machine getakeld, naar de vulapparaten gepompt. Het betreft een gesloten systeem, alleen bij het afvullen van de kussens ont snapt soms een veertje. Schadelijk is dat niet, want het betreft volgens Kiewiet een natuurproduct. Het werk van de mensen van De Bolder be staat uit het bevestigen van de tijken (de omhulsels van de kussens) aan het uiteinde van het apparaat, waarna dit automatisch wordt gevuld met het gewicht op een weegschaal ge controleerd, want er moet precies 1500 gram inzitten. Door er een handje veren bij te doen of uit te ha len. wordt het kussen op het juiste gewicht gebracht. Daarna worden de gevulde kussens overgebracht naar de montageafdeling. Terwijl elders in de hal tentharingen, schepnetten en andere producten worden gemaakt, bedienen drie dames de industriële de onderkant wordt openge- naaimachines. Geconcentreerd wor- en het dons eruit stroomt. Als den de kussens netjes dichtgenaaid. machine is gestart, worden de Precisiewerk is de montage van de en zodra een order binnenkomt, dan via een ingenieus systeem labels, waarop gegevens over het kussens staan. Ook hier is de sfeer ontspannen en vliegen de grappen en grollen over tafel. 'Vorige week hielden we hier nog een kussen gevecht', glimlacht een naaister. Ver volgens verhuizen de kussens naar een andere afdeling, waar een groepje medewerksters ze in fraai bedrukte draagtassen verpakt, met daarop een sticker met onder meer de prijs en een streepjescode Laat- veren. Als het kussen is gevuld, wordt ste handeling betreft het inpakken van de tassen in dozen, waarna de pakketten klaar zijn voor verzending naar TWO in Oudeschild. Dit bedrijf verzorgt de distributie naar de afne mers. Mooi product Kiewiet: 'Het mooie van De Bolder is dat mensen al naar gelang de vraag naar hoofdkussens kunnen worden ingezet. Als er geen order is, dan besteden ze hun tijd aan de productie van andere spullen die we hier maken schakelen ze in dezelfde afdeling over op de hoofdkussens.. Het is serieproductie, maar wel leuk om te doen. het verveelt niet en het maakt het werk een stuk afwisselender. Bovendien is het een mooi product, dat van begin tot eind in dit bedrijf wordt gemaakt. Als er in een be paalde periode geen opdrachten zijn, dan is dat geen probleem, want dan zijn er weer andere werkzaamheden Winkel verwacht dat de productie op termijn kan groeien. Binnen afzien bare termijn start De Bolder ook met het vullen van donzen dekbedden. De vulmachines hiervoor zijn wat gro ter dan voor de hoofdkussens, waar voor in de montagehal een aparte afdeling wordt ingencht. De donzen dekbedden worden verder afge maakt en verpakt bij TWO in Oude schild. Jaap Kikkert De laatste en langstlevende uit een bijzonder gezin uit een oud Texels geslacht is niet meer. Jaap Kikkert. Zijn vader. Jan Nanzn.. geboren in 1859, liep teleurgesteld de deur uit, toen zijn derde kind weer een doch ter bleek te zijn. Maar met getreurd, hij kreeg nog zeven zonen, waarvan er één overleed. Jaap was de derde zoon, boven hem zaten Nanning en Meijert-Jan, bij ouderen nog wel be kend. Mijn vader was de vierde. Jaap kon goed leren en wilde net als zijn zuster Dieuwertje. die voor onder wijzeres studeerde, opgeleid worden op de toen nog op Texel zijnde Zee vaartschool. Zijn vader vond dat mets. Er was werk genoeg op de boerdenj. Jan Nanzn. was een van de voormannen ter veredeling van het Texels schapenras. Hij haalde een ram uit Engeland. Ze hadden zo'n tachtig schapen die na het zogen werden gemolken. Jaaps moeder. Cornelisje Boon, ging 's avonds om acht uur naar bed en stond 's nachts om twee uur op. Dan bakte ze brood en riep om vier uur haar zonen om te melken. Zelf ging ze met een schone skutteldoek het land op om verse schapenkeutels te rapen, die ze uit kneep boven de melk waarvan de smakelijke groene schapenkaasjes werden gemaakt, een mooie bijver dienste voor de veelal grote gezin nen. Een journalist kwam achter het procédé en na publicatie lag de han del stil. Jaap wilde nog steeds naar de Zee vaartschool. De bovenmeester stoomde hem daarvoor klaar en Jaap ging studeren voor stuurman. Hij zwierf over de grote zeeën. Wat een verhalen kon hij vertellen. Eén wil ik u er met onthouden. Hij had in Indonesië drie maanden met malaria in het hospitaal gelegen, na zijn ontslag voeren ze naar Chili. Daar stak de malana de kop weer op. Jaap kon bidden en smeken, maar de kapitein was onverbiddellijk: Jaap bleef aan de wal. Want besmettings gevaar was niet denkbeeldig., hij keek wanhopig het schip na, toen dat de haven uit voer. Van het schip is nooit meer iets vernomen of terugge vonden. Een Godsbesturing. Jaap was een heel godsdienstig man. Hij trouwde met Sima Lap van Zee wijk uit de PH-polder. Hij zei in de ensisjaren de Zeevaartschool vaarwel en kwam weer op Texel wonen. Hij werd chef-de-bureau van Gend en Loos op de haven van Oudeschild. De Zwerfsteen bij het Doolhof werd De toppers bij de ooien. Links de kampioen v voorgebracht door Dennise Kaczor. Kampioen bij de oudere rammen werd nummer 6 van eigenaar/fokker E. de Haan en K.Tjepkema. Reserve kampioen werd nummer 10, van ei genaar D. Kikkert, gefokt door Zwagerman. Kampioen bij de in 2003 an KooS Tjepkema, voorgebracht door Marieke Wetsteen, daarnaast de reservekampioen, geboren rammen werd nummer 23 van Lindehoeve. Bij de ooilammeren van K. Tjepkema, gefokt door P van werd nummer 28 van K. Tjepkema Rijn. Kampioen bij de ramlammeren kampioen en nummer 29 van N. van werd nummer 70 van fokker/eigenaar Heerwaarden reservekampioen. Piet Verberne en reservekampioen werd nummer 67 van de firma Veeger door hem gebouwd. Ze vonden bij het egaliseren van de tuin een bijzon dere steen van wel driehonderd kilo. Na onderzoek door een deskundige bleek het een van vet en bloed ver zadigde offersteen. Jaap en Sinia kre gen een dochter en twee zonen,. De jongste zoon zat graag op de afge platte bovenkant van de steen, die in de tuin was geplaatst. Toen deze zoon. Biem, op 25-jarige leeftijd ver ongelukte, mocht Jaap van de vol gende bewoners de steen weghalen om hem op het graf van zijn zoon te plaatsen. Na de Tweede Wereldoorlog werd Jaap door Van Gend en Loos in Den Helder gestationeerd en ontwierp in zijn vrije tijd een aardappelrooi- machine. Voor hij daar octrooi op had aangevraagd, ging een ander er met zijn ontwerp vandoor. Nadien werd hij achterdochtig. Zijn overgebleven dochter en zoon emigreerden in de jaren vijftig naar Australië. Jaap ging na zijn pensionering samen met zijn vrouw ook in Australië wonen. Het uitvinden zit de Kikkerts in het bloed en Jaap had nu de tijd om na te denken over het opkomende energieprobleem. Zijn broer Piet had na zijn sneeuwklokkenavontuur in Frankrijk ook al een ontwerp klaar, om een dam door de Waddenzee aan te leggen om eb en vloed te benutten voor het opwekken van electriciteit. Jaap werd geïnspireerd door het perpetuum mobile (de eeuwigdu rende beweging) en probeerde dit gestalte te geven. Beide broers schreven regeringen, universiteiten en milieubewegingen aan om hun uitvindingen bekend te maken. Ik las een bnef van de toenmalig president De Klerk van Zuid-Afrika, die zeer geïnteresseerd was in deze oplossing van het energieprobleem. Piet gaf na enige jaren zijn pogingen op om ge hoor en aandacht te krijgen voor zijn plan. Maar Jaap ging onverdroten voort en werd daarin zo fanatiek dat het zijn hele leven ging beheersen. Toen zijn vrouw ziek werd. kwamen ze weer terug naar Texel. Na haar dood ging Jaap weer terug naar zijn kinderen en kleinkinderen. Hij liet zijn zoon zijn ontwerp bouwen: het werkte niet. Toen hij 86 jaar werd, kwam Jaap weer terug naar Texel en kreeg een kamer m de Gollards. Hij bleef probe ren aandacht te krijgen voor zijn uit vinding, nadat hij van hogerhand het inzicht had gekregen omtrent het ontbrekende stuk. Hij was heel erg op zijn hoede, want hij voorzag grote moeilijkheden met bijvoorbeeld olie maatschappijen. Ze konden het wel eens op zijn leven hebben voorzien. Nu bouwde een neef voor hem zijn nieuwe ontwerp: het werkte met. Zijn neef had het met begrepen, zei Jaap. Er moest een fabnek komen met des kundige mensen. Hij wilde zelf toe zicht houden en vroeg of ik zijn chauf feur wilde worden. Na een strenge ondervraging mocht ik dat met meer, want mijn interpretatie van de bijbel stond hem niet aan. Alleen een echte christen kwam voor die baan in aan merking. Geld had hij met. dus riep hij in een advertentie mensen op ƒ1000.- te storten voor de bouw van de fabriek met de daaraan verbonden voorde len. Hij wilde mijn jongste dochter aanstellen als beheerder van het geld, zij woonde in Amsterdam en hij had zijn buik vol van die afwijzende Texelaars. Maar de kranten wilden zijn advertenties niet plaatsen en zijn wanhoop groeide. Toen premier Kok Den Helder bezocht, wilde hij dat ik een ontmoeting arrangeerde; Kok vertrouwde hij. Hij was toen 92 jaar oud. Als ik hem de krant voorlas en er werd geschre ven over milieuproblemen, dan wees hij verdrietig naar de kast en zei: 'Daar ligt de oplossing.' Zijn droom en wer kelijkheid op die leeftijd nog te schei den? Ik had grote bewondering voor hem, orndal hij op die leeftijd bleef vechten. Hij werd blind en op zijn 94ste stopte hij met de pogingen aandacht voor zijn uitvinding te krij gen Hij sprak er nooit meer één woord over Toen hij 100 werd. moes ten wij drinken op zijn volgende ver jaardag Hij heeft die met gehaald- Wie hij zijn uitvinding in bewanng heeft gegeven, weet ik niet. Hij liet bij Van der Vis een kistje maken waar het precies in paste. Hij stierf in de over tuiging dat zijn uitvinding eens zal worden benut. 'De tijd is er nog niet rijp voor', sprak hij en gaf het op. Een dapper man is niet meer. Akkie van de Kerkhof-Kikkert, De Waal Nora Bekking neemt het aanbrengen van permanente make-up o Bekking start met blijvende make-up Nora Bekking van BodyCare Texel aan de Burgwal in Den Burg is gestart met het zelf aanbrengen van perma nente make-up. Bekking neemt het werk over van specialiste Lara Hiddema die de afgelopen vier jaar een keer in de paar maanden van Brabant naar het eiland reisde om bij BodyCare te werken. Zij is daarmee gestopt, omdat ze haar handen vol heeft aan haar gezin en eigen salon. Bekking heeft een cursus gevolgd bij Ecuri Cosmetics in Capelle aan de IJssel dat gespecialiseerd is in per manente make-up en al jarenlang opleidingen verzorgt. Bekking heeft inmiddels klanten behandeld. 'Het voordeel is dat mensen nu met meer een afspraak hoeven te maken voor de dagen dat Hiddema er was, maar nu altijd voor permanente make-up terecht kunnen.' Bij permanente make-up wordt pigment aangebracht in het bovenste deel van de huid bij de wenkbrauwen en de lippen. Na verloop van tijd groeit het pigment uit de huid,

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5