'Landbouw moet markt zelf in handen krijgen mets ij Lagerhuisavond over boeren Cjroen "Zwarts Jexels ui het hart Texelse pierenvissers in bestaan bedreigd Staatsbosbeheer wil niet over golfbaan in gesprek' texelse^courant De Computerzwager IPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11952 FEBRUARI 2005 VRIJDAG Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg )or Westdorp over geschil met SBB: taatsbosbeheer houdt naar bui- n toe de schijn op dat het welwil- nd is, terwijl het zelf niet wenst te aten over het geschil over de Dlfbaan.' Dat zegt Maurice antzen, advocaat van Cor West- orp uit De Cocksdorp, naar aan- iding van een bericht in de ixelse Courant waarin de dienst ingeeft wél met Westdorp in ge trek te willen. De kwestie is in- iddels in een impasse beland, et als gevolg dat de uitbreiding Bn de golfbaan vooralsnog niet is tgelost en dus een kwestie van nge adem is. 8t geschil kent een lange voorge- ihiedenis, die in 1997 begint met de itpachting van grond en gebouwen e Westdorp pachtte van de familie in Tuyll van Serooskerke ten be- teve van natuurontwikkeling. Het itrof een driehoeksruil, waarbij onden in eerste instantie in handen tuden komen van het Bureau Be ier Landbouwgronden (BBL), de ondbank voor Staatsbosbeheer BB). Hierbij zouden tevens afspra- in worden gemaakt over nieuwe ibruiksovereenkomsten en erf- ichtcontracten voor grond en ge- tuwen. In totaal ging het om 185 ictare grond, onder meer over leve Sir Robert Peel aan de Post- ig gronden langs de Rogsloot, eve Dorpzicht aan de Stengweg en hoeve aan de Hollandseweg 21. de onderhandelingen met SBB acht de Dienst Landbouw Voorlich- ig (DLV) een bindend advies uit, met s uitgangspunt dat Westdorp een idekjk inkomen uit zijn bedrijf moest Btnen haten. e kwestie sleepte lang, pas in 2000 'erden in hoofdlijnen afspraken ge laakt tussen SBB en Westdorp. Die elden volgens Frantzen onder meer dat de gronden direct achter Sir obert Peel, de boerderij van West- >rp, exclusief voor natuurbeheer iu worden gebruikt. Maar in 2001 eek dat SBB, onder druk van pro- ncie en gemeente, zou meewerken in de uitbreiding van de 9-holes ilfbaan. De grens daarvan loopt pal ihter het erf van Westdorp. antzen: 'Bij de ontpachting is met èstdorp een bepaald bedrag afge raken. Toen werd ontpacht voor ituurontwikkeling en nu blijkt het in golfbaan te worden. Daar zit een oot prijsverschil tussen. Bovendien ibben de golfbaan en de vestiging in een golfhotel nadelige gevolgen lor het agrarische bedrijf.' West- >rp wilde deze kwestie tot op heden vergeefs met SBB bespreken en gelen. ider punt van geschil is de 41 hec- re grond tussen de Hollandseweg en de Stengweg. Frantzen: 'Die grond is eigendom van het BBL en zou, conform in 1995 (op papier) ge maakte afspraken, meteen via SBB in erfpacht worden gegeven aan West dorp. Maar dit is nog steeds niet ge beurd. We hebben het BBL hierop aangesproken. Het BBL heeft ver klaard de grond wel te willen overdra gen, maar dat SBB het land niet wil afnemen. SBB gaf als reden dat het BBL de gronden eerst moet her- mrichten, alvorens SBB het in erf pacht kan uitgeven. Maar de ontpachte gronden aan de andere kant van de Postweg die SBB wél van het BBL heeft afgenomen, waren di rect, zonder herinrichting afgeno men.' De werkelijke reden is volgens Frantzen als volgt: 'Als SBB de grond afneemt heeft SBB de verplichting dit in erfpacht te geven aan Westdorp, tegen een prijs die 300 maal lager is dan het bedrag dat Westdorp elk jaar aan het BBL moest betalen. Deze la gere pachtprijs is gebaseerd op het bindende advies van de DLV van des tijds. Nu moest Westdorp elk jaar een nieuw pachtcontract met het BBL afsluiten, waardoor hij jaarlijks beheerssubsidie mis liep. Door de hoge pachtsom èn het missen van subsidie, moest Westdorp erop toe leggen en heeft hij uiteindelijk vanaf 2004 van de pacht moeten afzien. En ook over deze kosten en schade mag van SBB niet gesproken worden.' Impasse Het conflict sleepte zich voort. Frantzen: 'Na jaren van touwtrekken en aandringen op overleg wilde SBB begin 2004 eindelijk een afspraak maken met Westdorp.' De Cocksdorper wilde echter alleen pra ten op voorwaarde dat Jaap van Groenigen, districtshoofd van SBB op Texel, niet bij dat gesprek aanwe zig zou zijn. Frantzen: 'Toen smeet SBB de deur dicht, gaf de zaak in handen van de landsadvocaat en dreigde Westdorp van het land te schoppen. Uiteindelijk is het zover niet gekomen. In september kregen we bericht dat SBB alsnog tot een Lees verder pagina 5 het pleidooi Dirk de Lugt. In het midden gespreksleider Jan 'e Lagerhuisavond luisteren Landbouwers maken een moeilijke tijd door, maar ze kunnen zich troosten met de gedachte dat hun situatie de gemoederen wel bezig houdt. Dat bleek woensdagavond in de doopsgezinde kerk in Den Burg, waar de Lagerhuisavond over de problematiek op het plat teland ruime belangstelling trok en waar een heftig en soms emotio neel debat werd gehouden. De avond leerde ook dat luisteren niet het sterkste punt is van alle spre kers. serende Waddengemeente aan deze eerste Lagerhuisavond had verbon den. De formule is afgeleid van het gelijknamige tv-programma. Initiatief nemer en predikant Fred van Helden wilde geen half werk afleveren. Vooraf was gebrainstormd met landbouwers en WLTO-voorzitter Jaap Hm en Wim Middelkoop, die bestuurlijk actief is in kritische boerenorgamsaties in Noord-Holland waren gestrikt om de LNV gaf ze toestemming uit te wijken avond in te leiden. Middelkoop naar buurgronden van het gebied van opende met de constatering dat de De dieper liggende oorzaak van de benarde positie van de boeren, was het ambitieuze thema dat de organi- Ruimingsactie oude munitie Koninklijke Marine begint laandag een grootscheepse ope- atie om oude munitie uit de Mok- op te ruimen. Het gaat om fapentuig dat er door de Duitsers ide nadagen van de Tweede We- ildoorlog is gedumpt. Dat er logal wat ligt, werd ontdekt toen 2002 en 2003 de zogenoemde naaikom van de Mokbaai bij de oost Dourleinkazerne op diepte »erd gebracht. let is de bedoeling dat de munitie iet hulp van baggerschepen boven 'ater wordt gehaald en daarna on- ihadelijk gemaakt. De operatie 'ordt uitgevoerd door het explo- evenopspormgsbedrijf Van den enk, dat de exacte locatie bepaalt, arna de Duik en Demonteer Groep de Koninklijke Marine de muni- ruimt. Later wordt het opgegraven op dezelfde plek teruggestort, de Mokbaai na afloop van de immgsactie weer in oude staat is rsteld. gehele operatie speelt zich af op rrem van Defensie, dat mettoegan- is voor publiek. Gedurende de erkzaamheden zijn duikactiviteiten rboden en is ook vliegverkeer op hoogte van minder dan tweehon- meter boven de Mokbaai verbo- De actie duurt tot 'medio juni dit jaar', tot die tijd zullen de rschepen van Van den Henk en duikvaartuig van de manne 'een rouwd beeld vormen in de Mok- aldus de marine. De overheid is bewust bezig de pierenvisserij op het wad versneld naar een eind te leiden. Die vrees leeft bij Flip Duinker en Cynthia Winkelman van VOF Zeeaashandel Arenicola uit Nieuweschild. Zij hebben grote moeite met een be sluit van het ministerie van Land bouw, Natuur en Voedselkwaliteit om drie pierenvisbedrijven uit Wie- ringen nabij hun visgebied ten oos ten van Texel te laten vissen. Het bedrijf wordt daardoor in zijn voortbestaan bedreigd. Duinker en Winkelman stonden dins dag bij de Raad van State om het be sluit. dat het ministene in februari 2003 heeft genomen, aan te vechten. Ook de gemeente stond er als be zwaarmaker. omdat LNV bij de vergunningverlening het gemeente lijke bestemmingsplan Waddenge bied volledig heeft genegeerd. Het omstreden besluit komt erin de prak tijk op neer dat Arenicola en de Wieringer pierenvisbedrijven Rot gans, Wiersma en Bakker&Bakker voor hun vangsten voortaan op één gebied nabij de Vlakte van Kerken en de Engelsmanplaat zijn aangewezen. Duinker en Winkelman lagen daar al, de Wieringer bedrijven zijn erbij ge komen. Rotgans, Wiersma en Bakker&Bakker werkten eerder bij het Balgzand, de Lutjewaard en de Duinker en Winkelman, omdat dat rij kelijk is bedeeld met wadpieren. Vol gens het daar geldende bestem mingsplan Waddengebied van de gemeente Texel had LNV die toe stemming echter niet kunnen geven, omdat dat bestemmingsplan pieren visserij verbiedt. Duinker is als enige opgenomen in het overgangsrecht omdat hij er al meer dan dertig jaar vist. Het ministerie besloot echter het gehele bestemmingsplan naast zich neer te leggen en de Wieringer bedrij ven op grond van de Natuurbe schermingswet toch toestemming te verlenen. Toetsing van de verplaat sing aan de Europese Vogel- en Habitatrichtlijnen was volgens het ministerie evenmin nodig. Volgens Winkelman houdt LNV geen inkomensdaling niet is te wijten aan onkunde "van de boeren op Texel, maar grotendeels is terug te voeren op landelijke en zelfs mondiale ont wikkelingen. Hij stelde de vraag: krijgt de boer wel de gelegenheid om op een waardige manier voedingsmid delen te produceren?, die door gespreksleider Jan Bot werd vertaald tot de stelling dat boeren geen eer lijke beloning krijgen voor hun harde werken. Landbouwer Ard Saai be tuigde meteen zijn instemming. 'Vol komen gelijk.' Zoals dat gaat met dis cussies, nam deze snel een wending en ging te lang over de onbelangrijke vraag of landbouw nu wel of geen economische activiteit is. Het meest vasthoudend was Frans Visman. die aangaf dat elke activiteit die als doel heeft om een inkomen te verwerven rekening met de natuurwaarden, ont- Middelplaat, maar daar werden de breekt de juiste deskundigheid op het economisch is. Volgens Erna Tromp vangsten steeds minder. Lggg verder pagina 5 9'n9 te^ort door de bocht: 'Boe ren onderhouden ook het landschap en daar zijn we met z'n alleen voor verantwoordelijk.' Ze brak een lans voor boeren die met een originele in vulling van hun bedrijf toch een bo terham weten te verdienen. Een spreekster verweet de consument die kant-en-klare maaltijden koopt, ver keerd koopgedrag. 'Daar zijn wij de Sinds september liggen regelmatig vier schepen op het strand bij De Cocksdorp oi de anderen zi/n van de drie Wieringer pierenvisbedrijven. i pieren aan land te brengen. Een is er van Arenicola. Verhuur hangar aan para's nog onzeker Het bencht over Skydive Texel, het tweede paracentrum, heeft voor veel commotie gezorgd, met name binnen de gelederen van Zweefcliegclub Texel. Initiatiefnemers Alexander Beetz vertelde dat zijn bedrijf in on derhandeling is met de zweefvlieg- club over het gebruik van de hangar. Volgens secretaris Adrie van der Vliet is er slechts contact geweest met de voorzitter van de club en is er op be stuurlijk niveau over gesproken 'Mis schien kan het tot een samenwerking komen. Maar daar moeten de leden zich dan nog wel over uitspreken. Dat gebeurt op de voorjaarsvergadenng. Hij geeft wel aan dat hoe dan ook de mogelijkheden beperkt zullen zijn dupe van.' De discussie zigzagde verder. Arnold Langeveld: 'Ook al koopt de Nederlandse consument alleen maar Nederlandse producten, dan lost dat nog niet dlle problemen op. Als boeren hebben we de slag verloren in de politiek. We zijn goed in produceren, maar slecht in het ver markten van ons product. We moe ten die markt weer zelf in handen zien te krijgen.' Hij pleitte en/oor het eti ket Texel beter te benutten. Dirk de Lugt sneed de mondialisering aan: 'Aan liberalisatie en globalisering hebben we als boeren niet zoveel.' Hij pleitte voor marktregulering, waar door de overschottenmarkt verdwijnt. Kleur De tweede stelling die Bot opwierp was dat boeren zich om te overleven meer moeten richten op neven activiteiten. Saai: 'Ik wil wel wat an ders, een windmolen of tenten. Maar dan moeten ze me daarvoor wel de ruimte geven.' Anton Witte: 'Het is toch niet gezond dat er allemaal nevenactiviteiten nodig zijn om het hoofddoel - het boeren - te halen.' Langeveld rekende voor dat de verbreding van de landbouw slechts een marginale bijdrage (tussen de 5 en 10 procent) levert aan de land- Lees verder pagina 5 Verdeling kosten weggetjesplan De plannen voor het inmiddels in de ijskast gezette buurtweggetjes- project op de Hogeberg hebben €5.748,29 gekost. Deze kosten worden gelijkelijk omgeslagen over de vier partners van de pro jectgroep: Staatsbosbeheer, Na tuurmonumenten, agrarische na- tuurvereniging De Lieuw en de gemeente. Elk betaalt dus €1.437,07. Aangezien het plan is stopgezet, is ook de subsidie die ervoor beschikbaar was van de baan. De kosten zijn onder meer veroor zaakt door het maken van tekeningen dooreen adviesbureau en de (niet af gemaakte) artikel 19-procedure. Zo als bekend wilde de projectgroep onder druk van de vele bezwaren niet verder met het weggetjesplan. Het gemeentelijke aandeel van de kosten wordt betaald uit het fonds Rol/Ral, dat beschikbaar is voor her stel en onderhoud van landschaps elementen. zoals tuinwallen. Plannen die schipbreuk lijden, zodat er juist geen tuinwallen bijkomen, vallen daar niet onder, maar hebben wel met het doel te maken. Bovendien zit er meer dan genoeg geld in het fonds: €80.000,-. Driek van Wissen Dichter des vaderlands Driek van Wissen is op vrijdag 25 februari pro minente gast in restaurant De Texelse Luwte, waar die avond de Nationale Café Quiz wordt gehouden. Van Wis sen vormt een duo met Carel Helder, die een quiz verzorgen die bol staat van gortdroge humor, grappige we tenswaardigheden en anekdotes. Pagina 2 Ambachtscentrum Bierbrouwen. zeep-, kaarsen- en pa piermaken en broodbakken zijn be roepen die zijn te zien in Ambachts centrum Texel dat zaterdag 12 fe bruari vanaf 10.00 uur de deur voor publiek opent. Pagina 5 Zeemanskerkje Het ruim 350 jaar oude Zeemans kerkje in Oudeschild is onderwerp van een nieuw boek over de Texelse geschiedenis, dat morgen wordt ge presenteerd in - hoe kan het anders - de kerk zelf. Het is een rijk geïllus treerd werk geworden. Pagina 6 Granaten gevonden Op het strand bij paal 9 is vorige week door wandelaars oud munitiema- tenaal aangetroffen. Twee uit de Tweede Wereldoorlog daterende gra naten zijn ter plekke onschadelijk ge maakt door de Duik en Demonteer Groep van de Koninklijke Marine. Een derde voorwerp kon niet worden geïdentificeerd en is meegenomen voor nader onderzoek. Volgens een woordvoerder van de marine is het wapentuig blootgespoeld door de duinafslag van de afgelopen weken. Drie jaar cel voor Helderse inbreker Een 31 -jarige inwoner van Den Hel der is dinsdag door de rechtbank in Alkmaar tot drie jaar gevange nisstraf veroordeeld, waarvan een jaar voorwaardelijk. De man heeft zich schuldig gemaakt aan een groot aantal diefstallen, onder meer uit vakantiehuisjes op Texel. Zeven feiten waren hem ten laste gelegd, maar hij heeft er 102 be kend. Tegen hem was 4,5 jaar cel geëist. De veroordeelde kreeg een proeftijd van twee jaar mee en moet zich bo vendien houden aan de aanwijzingen van de Brijderstichting. Doet hij dat niet, dan wordt de voorwaardelijke straf alsnog omgezet in een daadwer kelijke gevangenisstraf. De rechtbank sprak van 'ergerlijke feiten' en hekelde het gegeven dat de man 'het vakantieplezier van veel mensen heeft ontnomen'. Zelf zei hij tijdens de inhoudelijke behandeling van de zaak al genoeg te hebben van het inbre ken. Hij wilde schoon schip maken en bekende daarom zelfs meer feiten dan de officier van justitie had verza meld. De man werd aangehouden nadat hij met een gestolen auto een ongeluk had veroorzaakt bij de Teso- haven op 't Horntje. Op advies van de Brijderstichting brengt de veroordeelde na zijn straf waarschijnlijk een tijd door bij Tactus in Apeldoorn. Tactus is een instelling voor verslavingszorg. De man gaf eerder aan hier aan mee te willen meewerken. omdat hij zeer 'verslavingsgevoelig' is. (Advertentie) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: OIO Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Nieuwe en 2e-hands computers. Ook voor alle losse hardware. Tel. 310356 06-53935770

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1