i irnniiM 1 Bestuursrechter stelt onverwachte vraag rf Vrouw (22) verongelukt bij oversteken Pontweg 'Discussie veiligheid storm in glas water' DOET TEM MN Herinrichting Teso-terrein Den Helder nadert voltooiing Groen TMirLr Jexeh 'in het hartL, ::>innha£ /Vï texelse'^courant SUPER DE BOER pGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11953 UINtSUAli rfcBHUAHl ZUU5 TEXELSE^COURANT d. I Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg ssuiiy «v. atsttf1- De 9 r en vrijs! e Alkmaarse bestuursrechter M. raefft beslist volgende week of jonne Boom uit De Cocksdorp de ■ravans op haar erf aan de nee rimweg mag laten staan. Die ca- 1,01 ivans worden gebruikt als huis- isting voor de seizoensarbeiders in haar strandpaviljoens wer- gemeente Texel heeft via vrijstelling op het bestem- jjngsplan de stalling van de cara- ins toegestaan, maar omwonen- De Vries en Vlaming zijn er ibehalve gelukkig mee. Zij ien de rechter de vrijstelling te lorsen, maar die gaf een opmer- ilijke wending aan de zaak. buren zeggen hinder te ondervin- in van de caravans, of liever, van de iwoners ervan. Ze zorgen voor la- lai, maken gevaarlijke kampvuur- en betreden en verlaten het ter- jn via daarvoor niet bestemde jen. Dat zorgt volgens De Vries en iming voor minder woonplezier en ikt bovendien de verhuur van iatiewoningen in de directe om- nng lastig. Bovendien staan er veel ir caravans dan volgens de vrij- illing is toegestaan. Bij het verlenen in de vrijstelling heeft de gemeente slotte het advies van de commis- Bezwaarschriften naast zich neer- legd. Al met al verdient de hele :edure geen schoonheidsprijs, lus de bezwaarmakers, vertegenwoordiger van de ge beente stelde dat er nimmer klach- van overlast zijn binnengekomen, de caravans op ruime afstand van woningen staan en dat de vrijstel- ingslechts tijdelijk is. Schorsing van !ie vrijstelling levert volgens de ge- meente nauwelijks voordelen voor de bezwaarmaaksters op, maar leidt wel tot grote nadelige gevolgen voor Ivonne Boom. Die moet dan op zeer korte termijn op zoek naar alterna tieve huisvesting voor haar werkne mers. Bestuursrechter Kraefft gaf zelf een opmerkelijke wending aan de zaak. Hij vroeg zich hardop af of voor de veertien caravans, die er toch enkele maanden per jaar staan en dat voor een vrijstellingsperiode van vier jaar, geen bouwvergunning nodig is. Nie mand bleek daar serieus aandacht aan te hebben besteed. 'Ik ga dat nog uitzoeken', sprak de rechter. De ge volgen kunnen groot zijn. Als er na melijk een bouwvergunning nodig is, dan bepaalt de wet dat alleen tegen het verlenen van die bouwvergunning bezwaar kan worden gemaakt. En een bezwaar tegen een vrijstelling van het bestemmingsplan is dan niet mogelijk, waardoor de dames De Vries en Vlaming deze zaak bij voor baat hebben verloren. Ander probleem is dan wel dat de gemeente heeft nagelaten een bouw vergunning af te geven. Daar kan dan wel weer bezwaar tegen worden ge maakt. En als de gemeente alsnog een dergelijke vergunning afgeeft, kan ook daar bezwaar tegen worden aangetekend. Hoe dan ook, mocht die vergunning noodzakelijk zijn, dan ontmoeten betrokken partijen elkaar ongetwijfeld nogmaals voor de bestuursrechter in Alkmaar. Mocht er geen bouwvergunning nodig zijn, dan horen ze volgende week woensdag of de verleende vrijstelling terecht is of niet. verongelukte De totaal vernielde fiets de fietster in botsing kwam. De politie is op zoek naar getuigen van het ongeval vrijdagavond op de kruising Pontweg-Rozendijk, waarbij een 22-jarige vrouw uit Utrecht om het leven kwam. Ze werd bij het oversteken aangere den door een 40-jarige automobi list uit Huizen. Deze man wordt ervan verdacht teveel te hebben gedronken. Hij heeft drie dagen in voorlopige hechtenis gezeten en werd gisteren (maandag) voor geleid aan de rechter-commissa- ris, waarna hij is vrijgelaten. Het ongeval gebeurde rond 18.00 uur, toen de vrouw als laatste van een groepje van vier de Pontweg over stak. Ze kwam uit de richting van Den Burg en sloeg vanaf het fietspad links af. De automobilist, die uit de richting van De Koog naderde, schepte haar. Hulpverleners hebben nog gepro beerd de vrouw te reanimeren, maar dit mocht niet meer baten. De auto mobilist, die met hulp van de brand weer uit zijn gehavende voertuig werd bevrijd, werd voor controle naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij als verdachte is aangehouden. Bij een eerste controle op de plaats van het ongeval bleek dat de man alcohol had genuttigd. Een nader onderzoek moet uitwijzen hoeveel hij had ge dronken. Gisteren was dit nog met bekend. Een voorlichter van de poli tie kon ook nog niet zeggen of en hoeveel de man te hard had gereden en of hij zal worden vervolgd. Er is onderzoek gedaan door de techni sche recherche. Getuigen wordt ge vraagd contact op te nemen met de politie, via telefoonnummer 0900- 8844 (lokaal tanef). Bitter is dat de gemeente op het punt staat om op de kruising Pontweg- Rozendijk een rotonde aan te leggen, omdat de oversteek bekend staat als een risicokruising. Gebleken is dat door hoge snelheden van het verkeer doorgaans zwaar letsel veroorzaken. Reden om de rotonde op te nemen in het Verkeersveiligheidsplan dat in 2000 door de raad is aangenomen. De uitvoering zou aan het eind van deze maand ter hand worden geno men. De volgende kruising die zal worden vervangen door een rotonde is de eveneens beruchte kruising Pontweg-Gerritslanderdijkje. KNRM-directeur reageert op berichten: Met een groot gevoel van veilig- eid maak ik gebruik van de fexelse boot.' Aldus reageerde Sip Ifiebenga, directeur van de KNRM, pberichten in de pers overeen te leperkte capaciteit van de eddingmaatschappij in geval zich en ramp met de veerboot zou vol- rekken. Hij laat weten dat het al- tmaal op een misverstand berust. Üjn verklaring werd vrijdagavond porgelezen door Tesodirecteur lob Wortel. heb ik een discussie over Ie veiligheid aan boord van de psoboot in het leven geroepen al ius Wiebenga, die toegaf dat dit ze- Er niet zijn bedoeling is geweest, felgens hem is sprake van een mis verstand, dat was ontstaan tijdens fen presentatie die hij vorige week (eed voor leden van de CDA-fractie de Tweede Kamer in het boothuis Jan de KNRM in Den Helder, nota lene in het zicht van de Tesohaven. )aarin vertelde Wiebenga dat de eddingmaatschappij een capaciteit leeft om tien mijl buiten de kust paximaal 400 mensen per uur te red- len. 'Dit is ongeacht de eigen capa- Steit van het schip en de capaciteit flde buurt, zoals vissers- en andere ichepen.' De commotie ontstond pen een journalist in het gezelschap froeg hoe het dan zat als zich aan )ord van een Tesoschip een ramp Ijpu voltrekken. Op hoogtijdagen ver- f.oert de Schulpengat zo'n 1400 Pensen en als de Dokter Wagemaker j) de vaart komt, zal dat aantal nog Bijgen. Wiebenga's bezorgde reac ts waren te horen via Radio Noord- we ZICH ALL££N AAN 0£ WAARHOID HOUDT. ZIT AAN Ê£N MAALTIJD ZONDBR ZOUT Holland, waarna journalisten een vol ledig verraste Tesodirecteur Rob Wortel om commentaar vroegen. Wiebenga betreurt deze gang van zaken en liet deze krant gisteren we ten: 'Ik heb geen enkel probleem met Teso, Wagenborg of welke veerdienst dan ook. Als dat zo zou zijn, dan stap ik eerst zelf naar de veerdienst, in plaats van met de pers te praten. Voor iedere veerdienst in Nederland geldt dat wij nooit de intentie hebben gehad dat we alle mogelijke opvaren den van alle schepen kunnen redden. Dat bestaat niet en je kunt ook niet overal voor opdraaien. Maar een veerdienst als Teso heeft ook eigen reddingmiddelen, bovendien is de marine in de buurt en dan is er nog het al dan niet toevallige scheep vaartverkeer dat hulp kan bieden. Een storm in een glas water dus.' Wortel zei vrijdag de kwestie verve lend te vinden en constateerde dat Wiebenga in feite zijn excuus heeft aangeboden en dat daarmee de kou uit de lucht is. President-commissa ris Kees Dros benadrukte dat veilig heid bij Teso hoog in het vaandel staat. Vrijwilligers voor ziekenvervoer De Stichting Welzijn Ouderen Texel is op zoek naar vrijwilligers voor zieken vervoer. Door de wijzigingen in de Regeling Ziekenvervoer kunnen men sen in de problemen komen als zij geen familie of kennissen hebben die hun vervoer verzorgen. Er worden signalen gehoord van mensen die niet voor controle naar het ziekenhuis gaan, omdat zij niet weten hoe daar te komen. Vrijwilligers ontvangen een vergoeding van €0,21 per kilometer en een vergoeding van de boot- kosten. Zij kunnen zich melden bij de SWOT, tel. 312696. De SWOT wijst er verder op dat men sen die met een medische indicatie reiskosten maken, hiervoor bijzon dere bijstand kunnen aanvragen bij de gemeente. De toekenning hiervan is afhankelijk van het inkomen en het vermogen. De aanvraag dien vooraf te geschieden, maar in spoedgeval len is ook toekenning achteraf moge lijk. Artikel Volkskrant leidt tot commotie 'Het lijkt in niks op wat ik heb ge zegd', reageert Jim Ie Roux, secre taris van het Overleg Orgaan Waddeneilanden (OOW) op een ar tikel in de Volkskrant over de mo gelijke plaatsing van de Wadden zee op de Werelderfgoedlijst. 'Eiland zijn bedilzucht van de vastewal zat', stond er boven het artikel. 'Veel zaken die bij het leven op het eiland hoorden, mogen niet meer' en 'Met de auto het strand op om te jut ten bijvoorbeeld. De dieren mogen niet meer in de duinen weiden. De be volking is het zat.' Aldus wordt Le Roux geciteerd, uitspraken die moe ten bevestigen dat de bewoners van de waddeneilanden de wereld- erfgoedstatus maar niks vinden. De Texelse PvdA-fractie is er als de kip pen bij om te reageren op het artikel. Eric Hercules in een brief aan b en w: 'Zijn uitspraken zijn op zijn minst on genuanceerd te noemen en van een politiek karakter. Het OOW, dat spreekbuis is voor de Wadden eilanden en aanspreekpunt voor ho gere overheden, heeft geen belang bij dit soort ongeleide uitspraken van ambtenaren. Ook spreekt uit de woorden van de secretaris een nega tieve houding ten opzichte van de Werelderfgoedlijst. Uit eerdere reac ties leek het college positief te staan tegenover de nominatie.' Hercules besluit zijn brief met vier vragen, on der meer of Le Roux heeft gesproken namens het OOW of namens het Texelse college, of de secretaris de mening van alle eilanders vertolkt en of het college het eens is met de uit spraken. "Is het college tegen een plek op de Werelderfgoedlijst?' In een reactie laat Le Roux weten de journaliste van de Volkskrant een heel ander verhaal te hebben verteld. 'Daarin ben ik ingegaan op wat er op de eilanden leeft, welke emoties er bij komen kijken en over de voorge schiedenis. Een heel ander verhaal. Dit zegt meer over de journaliste dan over mij. Die kop boven dat verhaal dekt absoluut niet de lading van wat ik heb verteld en geeft ook met het beeld weer dat volgens mij leeft op de eilanden. Ik denk dat, ondanks ver der aangescherpte regelgeving, waar niet iedereen een voorstander van is, er een goede verstandhouding en wisselwerking zijn tussen onder meer beleidsmakers en burgers.' Momen teel wordt de laatste hand gelegd aan een convenant. Le Roux: 'Dat komt tegemoet aan de vrees tegen meer regelgeving en beperkingen als ge volg van de werelderfgoedstatus. Minister Veerman van Landbouw doet daarin heel duidelijke uitspra ken.' De herinrichting van het Teso-ter- rein in Den Helder begint vorm te krijgen. Inmiddels zijn drie oude loketten vervangen, het vierde wordt volgende week in gebruik genomen. De grote luifel die de entree zal overspannen, wordt over twee weken geplaatst. Van de drie nieuwe loketten, die flink hoger maar niet veel groter zijn dan de oude gebouwtjes, zijn er twee nu in gebruik. Behalve het uiterlijk is vooral de inrichting ingrijpend gewij zigd. Om te voldoen aan de huidige Arbo-normen zitten de lokettisten nu met hun gezicht naar de passerende auto's. In de oude situatie stonden de stoelen in de lengtenchting en moes ten de medewerkers voortdurend bij draaien. Verder is er een automatisch kassaladesysteem geïnstalleerd, waarbij de klant geld of pasje in de lade legt en de lokettiste dit eenvou dig kan aannemen. De onhandige mobiele pinconstructie is vervangen door een geavanceerder en degelij ker exemplaar. De eerste indruk is volgens Teso-woordvoerder Alex Cofino goed. 'Er zijn nogal wat ver- beterpunten, maar in eerste aanleg lijkt alles goed te gaan.' Wel ontstond tijdens drukke perioden nog enige vertraging doordat bijvoorbeeld de automatische kentekenherkenning nog met goed werkte. Onder de kleine luifel, die al op het Helderse terrein staat, worden drie verkoopautomaten geplaatst. De bebording voor de juiste aanrijroute wordt half maart aangepast. De doorvoer van auto's liep nog wat minder gestroomlijnd, doordat niet alle apparatuur al volledig werkt. Herbenoeming Joke Geldorp Nadat burgemeester Joke Geldorp in november 2004 door de ge meenteraad was herbenoemd tij dens kortste raadsvergadering ooit, is de benoeming nu op voor dracht van de minister van Binnen landse Zaken Johan Remkes be krachtigd door koningin Beatrix. Van Commissaris van de Koningin Harry Borghouts ontving het ge meentebestuur vorige week een af schrift van het Koninklijk Besluit, met daarin de mededeling dat de burge meester met ingang van 16 maart wordt herbenoemd. Overeen termijn wordt niet gesproken. In hoeverre dat te maken heeft met het plan dat bur gemeesters in de toekomst direct worden gekozen, is niet bekend. In november bleek dat er in Den Haag draagvlak was voor een gefaseerde invoering, die wordt verspreid over 2006 en 2010. Als wordt besloten dat Texel in 2010 een gekozen burge meester krijgt - het meest waarschijn lijke scenario - dan heeft dat voor Geldorp geen gevolgen, omdat haar termijn dan al voorbij is. 'Maar besluit de Kamer dat Texel in 2006 aan de beurt is voor een gekozen burge meester, dan moet ik bij mezelf te rade of ik me dan beschikbaar stel of niet. Ik moet daarbij ook aan het be lang van de gemeente denken. Ik kan in 2006 waarschijnlijk geen volledige termijn meer uitdienen', zei Geldorp in november. De onzekerheid was de reden dat ze zich onthield van deel name aan een interview in de Helderse Courant, waarin diverse burgemeesters werd gevraagd naar hun mening over de verkiezingen. Maar al eerder liet ze weten 'al te oefenen met de zeepkist', waaruit valt af te leiden dat ze een campagne met uit de weg gaat. Texelse koks in kookwedstrijd Koks van hotel grand restaurant Opduin, strandhotel Restaurant Noordzee en hotel brasserie Rebec ca strijden maandag 21 februari in het Noorderpoortcollege in Groningen om de titel 'Waddenkok van het jaar'. Chefkok Aart Wijker van Opduin be haalde in 2003 de tweede plaats met een menu van garnalen, lamsborst en wentelteefjes. Bij de op de landelijke wedstrijd volgende internationale Gastronomy Award behaalde Wijker een eerste plaats. Buiten de drie Texelse restaurants wordt in Groningen deelgenomen door Hip's Herberg uit Hippolytus- hoef, restaurant Het Booze Wijf uit Lauwersoog, hotel Spoorzicht uit Loppersum en herberg De Valk uit Middelstum. De dne winnaars komen op 16 maart in Wittmund, Ost-Fries- land, uit tegen teams uit Denemarken en Duitsland. De koks dienen een dnegangenmenu samen te stellen en daarbij zoveel mogelijk gebruik te maken van (bio logische) streekproducten. Het zal niet aan de lezers voorbij zijn gegaan, al enige tijd prijkt elke dins dag linksonder op de voorpagina een cartoon. Wie goed kijkt, ontdekt ook de naam van de tekenaar: Benjamin Kikkert. Hoog tijd om opheldering te verschaffen over de mens achter deze cartoonist. Pagina 2 Vergadering Teso De buitengewone aandeelhouders- vergadenng van Teso over de statuten wijziging die vrijdag in de Burgemees ter De Koninghal werd gehouden trok 216 bezoekers. Samen waren ze goed voor 5670 gulden aan aandelenkapi taal. wat nog geen acht procent is van het geplaatste aandelenkapitaal. Dus schreef president-commissaris Kees Dros meteen een nieuwe vergadenng uit, die op vrijdag 25 februan zal wor- den gehouden. Pagina 3 Mosselaangroei geeft problemen voor Schulpengat De Ms. Schulpengat van boot- dienst Teso kreeg afgelopen week te kampen met problemen aan het sturingssysteem, doordat een van de vier Voigt Schneider propellors niet volledig functioneerde. Het schip was net terug uit Schiedam, waar het vier weken in onderhoud is geweest in het dok van scheeps werf Rotterdam United. Volgens Teso-woordvoerder Alex Cofino functioneerde een ventiel in de derde hydraulische propellor niet naar behoren, als gevolg van de werkzaamheden in het dok. Het man kement houdt verband met de toene mende mosselaangroei. 'We werden twee jaar geleden verrast door de constatering dat de aangroei van mossels op de rubberen afdichting van de propellors fors was toegeno men. Daardoor ontstaat er meer druk op de propellors en neemt de slijtage toe', aldus Cofino. De oorzaak van de plotselinge toename is vooralsnog onbekend. Daarover zal de boot- dienst contact opnemen met onderzoeksinstituut NIOZ. Vast staat wel dat de aangroei Teso meer onder houdskosten oplevert en de dok beurten meer tijd gaan vergen. 'Het schip gaat ongeveer iedere twee jaar het dok in. Voortaan moet de afdichting bij iedere dokbeurt worden vervangen, terwijl die economisch nog niet is afgeschreven. Dat kost dus meer en duurt langer.' De Schulpengat werd afgelopen week end wel ingezet als tweede boot tij dens de extra afvaarten, maar zal pas komende vrijdag de reguliere dienst regeling waar gaan overnemen van de Molengat. Dat is een week later dan gepland. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1