Groene stroom uit mest en maïs m Cjvoen Twartsjexeh in het hart NIOZ leidt mondiaal onderzoek microben tienks stelt gemeente en vliegveld aansprakelijk Spanten Waalder museum in een oogwenk overeind Financiering via private funding Maatschap Smit begint met biovergisting ipGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11954 IVRIJDAG 11 FEBRUARI 2005 TEXELSE^ COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Paracentrum en Texel Air slaan terug kaar bij de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen in Amsterdam. Doel van het onderzoek is in kaart te brengen welke soorten micro-organismen er in oceanen en zeeen leven en nog niet-ontdekte micro-organismen op het spoor te komen. De instituten willen op die manier een zo volledig mogelijke da tabase opzetten. Daarnaast willen ze achterhalen op welke manier micro organismen zich hebben ontwikkeld en hoe zij zich naar verwachting in de toekomst zullen ontwikkelen. Ook wordt onderzoek gedaan naar de vi russen die micro-organismen bij zich hebben. Een verbeterde kennis over mariene microben is volgens De Leeuw onder meer van belang voor het begrijpen van klimaat en leven op aarde. Micro organismen hebben een zeer belang rijke bijdrage aan het ontstaan van leven op aarde geleverd en ze spe len een ook een belangrijke rol in de C02-huishouding. Zo bleek recent uit ander onderzoek dat naast algen ook micro-organismen in zeeën en ocea nen in staat zijn C02 aan zich te bin- Lees verder pagina 7 aracentrum Texel en Texel Air lellen de gemeente en NV Lucht- aartterrein Texel aansprakelijk ioor schade die zal worden gele en als gevolg van het meewerken an de komst van het tweede para- entrum Skidive Texel Dropzone. Dlgens Maurice Frantzen, advo- ,aat van de familie Rienks, is de astiging hiervan strijdig met be- alingen in het bestemmingsplan n heeft de NV Luchtvaartterrein in 975 besloten dat per activiteit aar één bedrijf wordt toegelaten. lei is volgens Frantzen niet voor iets dat NV Luchtvaartterrein dit esluit nam. 'Begin jaren zeventig iaren er twee vliegmaatschappijen ie rondvluchten boven Texel hiel en. Die hebben elkaar helemaal de grond in geconcurreerd. Dit kwam kwaliteit van het recreatieve aan- Dd op het eiland niet ten goede en as nadelig voor de lokale economie, ■gingen heel wat banen verloren. ien heeft de Raad van Bestuur van 6 NV besloten dat zoiets zich met lag herhalen en dat er per activiteit laar één bedrijf mag zijn. Door nu el een tweede paracentrum toe te aan, gaat het bestuur dus voorbij an het eigen beleid. Daarmee brengt st grote schade toe aan de bedrij en van de familie Rienks, die in de lop der jaren veel geïnvesteerd heb- en, onder meer in stillere en grotere egtuigen, waarmee extra ruimte is ltstaan binnen de geluidscontour, aarvan profiteert straks een klein xJnjfje. dat een vliegtuig huurt, iierkt vanuit een gehuurde hangar en reinig personeel in dienst heeft. On- erlijYe concurrentie dus. Bovendien s er nog het veiligheidsaspect. Want ip geen ander klein vliegveld in Ne erland vindt je twee paracentra, ogisch, omdat twee van zulke be- rijven grote risico's met zich mee- rengen. Met mooi wil iedereen jringen, stijgen gelijktijdig vliegtui- en op van verschillende bedrijven, vingen op de zelfde hoogte en vrij- el dezelfde plek para's uit het vlieg- ng en landen ook op ongeveer de lfde plek. Dat lijkt me een zeer riskante zaak. En wat kreeg Rienks van de gemeente te horen toen hij dat probleem aankaartte? Dat de bedrij ven op het vliegveld dat zelf maar moeten oplossen. Twee concurre rende bedrijven moeten dus met el kaar om de tafel om de veiligheid te regelen. Dat is vragen om proble men.' Dat ook de gemeente aansprakelijk is gesteld, vloeit voort uit bepalingen in het bestemmingsplan buiten gebied. Frantzen: 'Dat is in de tweede helft van de negentiger jaren onher roepelijk vastgesteld en daarin is de bestaande bedrijvigheid en bebou wing heel concreet bestemd en wat per bedrijvigheid aan bebouwing mag worden gebruikt. Er staat heel nadrukkelijk dat er één paracentrum actief mag zijn en één rondvlucht- bedrijf.' Mocht de gemeente met het argu ment komen dat in verband met Eu ropese Mededigingswet wel moet meewerken aan het tweede bedrijf, dan heeft Frantzen daar op voorhand geen boodschap aan. 'Het moet wel eerlijke concurrentie zijn en niet wat hier gebeurt.' Volgens Frantzen begeeft burge meester Geldorp zich op glad ijs. 'Ze heeft twee petten op. Ze is voorzitter van de Raad van Bestuur van de NV Luchtvaartterrein, maar als burge meester is ze ook verantwoordelijk voor de handhaving. Als voorzitter is ze pleitbezorger van het tweede paracentrum, maar als handhaver moet ze er tegen optreden.' Frantzen kondigt namens Rienks aan zich met hand en tand te zullen ver zetten tegen de komst van het bedrijf. 'Want ze kunnen het met laten gebeu ren dat hun bedrijf kapot wordt ge maakt.' Volgens Ed de Bruijn van vliegveld Texel is het een regel van 30 jaar geleden. 'In die tijd is er veel veran derd en is de regelgeving achter haald Toen was het een klein vlieg veld. nu is de omvang veel groter. Er zijn recent al eerder twee soortgelijke bedrijfjes geweest Bovendien wist de familie dat dit er aan zat te komen.' Nabij De Waal verrijst in sneltreinvaart het nieuwe depot van het Agransch- en Wagenmuseum. Nadat bouwbe- dnjf Tebo eerder de vloer had gestort, zetten medewerkers van bouwbedrijf Hardeman woensdag de spanten overeind, om daarna muren en dak te monteren. Met een oppervlakte van 40 bij 15,5 meter krijgt het museum de beschikking over een depot dat dubbel zo groot is als de huidige op slag aan het Groenweggetje, die vol gens afspraak over enige tijd worden gesloopt. Bovendien zijn wanden en dak geïsoleerd, zodat temperatuur en luchtvochtigheid met behulp van een klimaatsysteem op een stabiel niveau kunnen worden gehouden, wat een voorwaarde is om de spullen uit het museum goed te kunnen conserve ren. Om dit volgens een boekje te kunnen doen. hebben vertegenwoor digers van het museum deze week gesproken met een museumcon- sulente De ruimte wordt doelmatig ingericht, met als voordeel dat het werk een stuk makkelijker zal verlo pen en het beheer efficiënter wordt. In het museum zelf zijn de vrijwilligers dezer dagen druk doende met de in richting van de nieuwe thematen toonstelling, die in het teken van het vervoer staat. let Koninklijk NIOZ heeft een be- ingrijke rol gekregen in een nieuw rereldwijd onderzoek naarmicro- rganismen in zeeën en oceanen. Inder leiding van het wetenschap- lelijk instituut op 't Horntje wordt e komende jaren gewerkt aan het ipstellen van de agenda voor het inderzoek, het organiseren van in- ernationale bijeenkomsten en het 'ervaardigen van een database waarin onderzoekers over de hele vereld gegevens over mariene ticro-organismen kunnen verza- nelen. Ie: onderzoek wordt de komende wee jaar gefinancierd met 900.000 loüardie de Alfred P. Sloan Founda- ion in Amerika beschikbaar heeft jesteld. Dat is een stichting die in 934 werd opgericht en vernoemd is laar een oud-topman van General fotors. 'Dit is voor ons de eerste teer dat er via private-funding zo'n jroot bedrag is binnengebracht', al- lus oud-directeur Jan de Leeuw die lamens het NIOZ als wetenschapper >i] het onderzoek is betrokken. 'Als re het onderzoek goed in de steigers tten, liggen er na die twee jaar we financieringen uit de Sloan ndation in het vooruitzicht en we ook in gesprek met-een andere hting in Amerika.' Het NIOZ artte ongeveer anderhalf jaar gele met private funding om op die amer via onder meer giften en naties van particulieren of bedrij- extra geld voor wetenschappe- onderzoek te verwerven, oor het onderzoek naar micro-orga- ismen werkt het NIOZ nauw samen het Nederlands Instituut voor logie (NIOO) en het Centrum voor tuariene en Mariene Ecologie in erseke en het Amerikaans Marine logical Laboratory in de staat assachusetts. Afgelopen week am de internationale stuurgroep het project voor het eerst bij el- i Bedrijven mogen schelpen winnen Het college is bereid vijf bedrijven aanlegvergunning te geven voor het winnen van schelpen in het bij Texel horende gedeelte van het Marsdiep. De vergunning, die geldt voor 2005, 2006 en 2007, wordt verleend nadat advies is ingewon nen bij Rijkswaterstaat en het mi nisterie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit. Dat laatste is een formaliteit. Dezelfde bedrijven hebben al eerder vergun ning gehad voor het winnen van schelpen en het beleid is intussen met gewijzigd. Zelfs heeft het Over leg Orgaan Waddeneilanden bepaald dat bedrijven die nog geen vergun ning hebben gekregen maar wel heb ben aangevraagd, bij gedogen alvast hun gang mogen gaan. Al in een eer- Permanent wonen in recreatiebungalow De gemeente geeft drie Texelaars vergunning om permanent te blij ven wonen in een recreatiewoning. Zij voldoen aan de door het minis terie van VROM gestelde voor waarden voor een zogeheten persoonsgebonden beschikking, waardoor ze kunnen blijven zitten. Zodra ze vertrekken, moet het huis weer recreatief worden gebruikt. Het betreft Ruud Hamer (bungalow Pelikaanweg 11). Fnts Bonne (zomer woning Schumakersweg 8a) en Richard Zandstra (zomerwoning Rozendijk 21a). Zij bewonen hun recreatiewoning met medeweten en in het laatste geval zelfs met toestem ming van de gemeente sinds respec tievelijk 1995, 1977 en 1984. De hui zen van Hamer en Bonne zijn fiscaal aangemerkt als permanent woon huis. zo bleek uit gegevens van de belasting en het bevolkingsregister. Richard Zandstra woonde aanvanke lijk in het voor permanente bewoning bestemde appartement Dorpsstraat 23c. Toen de winkel op de begane grond een als zodanig bestemd horecabedrijf werd, kreeg hij grote problemen met de exploitant. Ge meente en politie kwamen eraan te pas toen hij meermalen werd be dreigd. Om aan die toestand een eind te maken besloot Zandstra uiteinde lijk het appartement te verkopen en de gemeente ging ermee akkoord dat hij ging wonen in de zomerwoning aan de Rozendijk. Het grootste onderdeel van de 'bio logische gasfabriek' is de opslag loods van 60 x 30 meter, die evenwij dig aan de weg is geprojecteerd en waarachter dc rest van de installatie schuilgaat. Hierin bevindt zich de opslag van mest en maïs en de ma chines waarmee dit materiaal wordt verplaatst en gemengd. Deze ruimte wordt op onderdruk gehouden, waar door eventuele stank binnen blijft. Vervolgens gaat het (vloeibare) mengsel naar twee vergistingsilo's van elk 1000 kubieke meter waarin het bacteriële proces voor het groot ste deel plaatsvindt. Hier vormt zich dus het gas. De silo's zijn acht meter hoog, maar zitten voor de helft in de grond, zodat ze ogen als gewone mestsilo's van bescheiden formaat. Het mengsel wordt vervolgens over gepompt naar een derde silo. de na- vergister, waar de rest van het gas vrijkomt. Wat resteert, is een kiem- vrije. nauwelijks stinkende meststof die hoogwaardig is dank zij vrij opneembare mineralen en daarom welkom is op eigen en andermans bedrijf. Het opgevangen gas wordt onder lichte druk gehouden en gaat via een filter naar de generator. De opgewekte stroom wordt verkocht aan een energiebedrijf en de warmte van de generatormotor wordt ge bruikt om de gebouwen te verwar men en om de vergistingsilo's op een temperatuur van 37 graden te hou den, waarbij het bactenële proces optimaal is. Aanvoer Van belang voor dit proces is ook een omvangrijke, maar vooral gestage aanvoer van mest en maïs in een mengverhouding die niet plotseling verandert. Tot voor kort mocht in Nederland voor biovergisting alleen mest worden gebruikt, waardoor geen goede exploitatie mogelijk was Tegenwoordig is er een groeiende 'witte lijst' waarop de gewassen staan die eraan mogen worden toe gevoegd. De Smitten zullen vooral werken met maïs van een geschikt Lees verder pagina 5 Martijn en Jan-Pieter Smit hebben serieuze plannen voor een biovergistingsinstallatie bij hun melkveehouderij en loonwerkbedrijf aan de Oostkaap bij Oosterend. In de per manent werkende installatie zal uit een mengsel van mest en maïs methaangas worden gewonnen, dat als brandstof dient voor een generator waarmee jaarlijks 8,6 miljoen kWh elektriciteit kan worden opgewekt. Het gemeentebestuur is enthou siast over dit initiatief en werkt mee aan de procedures die nodig zijn om de installatie mogelijk te maken. Het is de eerste biover gistingsinstallatie op Texel. Ook elders in Nederland is er nog nau welijks ervaring mee opgedaan. 'Ruim een jaar geleden zijn we op het idee gekomen', zegt Martijn Smit, die met zijn broer en ouders de Maat schap Smit vormt. 'We hebben con tact gezocht met een adviesbureau en zijn wezen kijken bij een biover- gistingsbedrijf in Duitsland. Nadat we de mogelijkheden goed hadden be keken en doorgerekend, kwamen we tot de conclusie dat het een haalbare kaart is en dat we de bestaans zekerheid van ons bedrijf ermee kun nen verbeteren'. Procedures De Smitten willen met de bouw be ginnen zodra de procedures een bouwvergunning hebben opgeleverd. Het gemeentebestuur meent dat de installatie in elk geval past binnen de agrarische bestemming van het ter rein. Het beschikbare bouwblok van één hectare moet echter worden ver dubbeld om de gebouwen en silo's van de installatie te kunnen plaatsen en daarvoor is een artikel 11 -proce dure nodig. Daarnaast moet met een artikel 15-procedure vrijstelling wor den geregeld voor een schuur die aan één zijde een goothoogte van 4,5 meter heeft. Naast de bouwvergun ning is een aanlegvergunning nodig voor een groensingel die het hele complex op den duur aan het oog moet onttrekken en ten slotte is voor het bestaande bedrijf en de nieuwe installatie een milieuvergunning ver eist. De initiatiefnemers hebben goe de hoop dat ook dat laatste geen probleem zal opleveren, omdat het vergistingprocédé zich voltrekt zon der veel geluid, stank en gevaar voor de omgeving. De vergistinginstallatie aan de Oostkaap volgens het voorlopige ontwerp. De stippellijn geeft het vergrote bouwblok aan. Links de be staande gebouwen Oostkaap 7 en 9. Op de voorgrond rechts de opslag- en werktuigenloods. Daarachter van links naar rechts de silo voor vooropslag en de twee silo's waarin het belangrijkste deel van het vergistingsproces plaatsvindt. Daarachter de na-vergister en (links) de eindopslag van 4500 kubieke meter. Het terrein rechts en achter buiten het bouwblok is bestemd voor de opslag van plantaar dig vergistingmateriaal. (Tearing Bamsemctbum Kup. Oudesch#» Hondenbelasting 'Het heffen van hondenbelasting is oneigenlijk, oneerlijk en totaal achter haald.' Dat zegt Frans van der Reyken uit Den Burg. Hij bezit vol gens de gemeente vier honden en weigert de belastingaanslag die de gemeente hem heeft opgelegd te betalen. Het college van b en w accepteert dat niet en heeft hem een aanmaning gestuurd. Van der Reyken heeft nu een rechtszaak tegen de gemeente aangespannen. Pagina 5 Herman Landsman Veelvoudig parachutespringer, in structeur en bedrijfsleider Herman Landsman is de vierde partner van Skidive Texel Dropzone. Vorige week mocht de naam van de Texelaar, die sinds 1983 bij Paracentrum Texel werkt en tot nu toe bijna 12000 sprongen heeft gemaakt, nog met naar buiten komen, gistermiddag presenteerde hij zich met de andere drie. Binnen de nieuwe organisatie wordt hij verantwoordelijk voor het onderdeel springtechniek. Pagina 8 Bedrijventerrein kost €25,- per m2 Het bestemmingsplan voor het nieuwe bedrijventerrein in Oude- schild staat definitief vast en is on herroepelijk, omdat er bij de Raad van State geen bezwaren zijn bin nengekomen. In maart of april zal met de verkoop van percelen wor den begonnen voor €25,- per vier kante meter, exclusief BTW. Uitgaande van 600 vierkante meter per kavel zijn een tiental kavels te verdelen. De gemeente onderzoekt nog of ook mogelijkheden voor een bedrijfsverzamelgebouw moeten worden geboden. In tegenstelling tot het bestaande bedrijventerrein in Oudeschild zullen op het nieuwe ter rein uitsluitend bedrijfsgebouwen en geen (bedrijfs)woningen worden toe gelaten der stadium hebben Rijkswaterstaat en LNV de tevens benodigde vergun ningen krachtens de Ontgrondings- wet en de Natuurbeschermingswet verstrekt. De schelpenwinning is be perkt. Voor elk bedrijf zijn per zeege bied quota vastgesteld. De betrokken bedrijven zijn Blauwverlaat, Smit Zoutkamp, Waddenzee, Van der Endt-Louwerse en Endy, allen geves tigd op het vasteland. De opgeviste schelpen worden ge bruikt voor erfverharding en aanleg van wegen en fietspaden. Veelal zijn het kleischelpen. een mengsel van schelpen en klei. Schone schelpen, die vooral in de zeegaten worden gewonnen, worden onder meer ge bruikt voor isolatiedoelemden en voor het inbedden van drainageleidingen. Naast deze drie gevallen zijn er op Texel nog tientallen andere mensen die permanent verblijven in een voor recreatie bestemd gebouw. Als zij kunnen aantonen dat dit al het geval was vóór 31 oktober 2003 en als het onderkomen voldoet aan de eisen van het Bouwbesluit hebben zij een goede kans dat ze kunnen blijven zit ten totdat ze verhuizen of overlijden. Daarna moet het gebouw weer re creatief worden gebruikt. Wie van deze uitsterfregeling gebruik wil ma ken. moet vóór 1 mei a s. een aan vraag indienen bij b en w. Wie dat niet doet en wordt opgespoord, krijgt te maken met handhaving, zo heeft het college vorige maand aangekondigd. tföetartie) TEXELSE^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: Texels Centrum voor Automatisering Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1