'Muziek is iets waar ik beslist niet buiten kan' Rijkswaterstaa vervangt fuiken Jexelaars 'Je moet je ervoor leren openstellen' JF Nieuwe verblijfscabine voor Texeltruck Loterij Meisjestat| Het ontmantelen van de korte havenfuik in Den Helder is inmiddels gestart. Artist impression van de Helderse haven zoals die i 1 de reconstructie komt uit verblijfscabine die in verbinding staat met de bestuurscabme. Sinds woensdai De Texeltruck is in Friesland i de truck weer op het eiland. VRIJDAG 11 FEBRUARI 2005 .TEXELSE COURANT EN DE li l UZ C - 'Als ik geen muziek kan maken, dan word ik bloedchagrijnig. Zoals die keer dat ik een paar weken niet mocht spelen omdat ik de spieren in mijn hand geforceerd had. Zat ik daar chagrijnig op de bank!' Aan het woord is de 15-jarige Riëtte Olthof, die twijfelt of de viool of de piano haar grootste passie is. 'Muziek is leuk om te doen, je kunt er helemaal in opgaan, ik word er altijd vrolijk van. Als ik een middag huis werk heb zitten maken, dan heb ik 's êvonds het gevoel dat ik eigenlijk niet veel nuttigs heb gedaan. Maak ik de hele dag muziek, dan vind ik dat ik (nijn dag juist heel goed heb be steed.' Ze begon met viool spelen toen ze acht jaar was, een jaar later Volgden pianolessen. 'Het begon ei genlijk met een keyboardje dat we hadden, toen kwam er een grotere, daarna een piano en tenslotte een betere piano'Pianolessen volgt ze bij Rachel Barnard, vioollessen aan de Muziek- en Dansschool bij Jussi Paananen, die haar voorbereidt op toelating tot het conservatonum. Maar of het viool of piano wordt, is nog een strijd die geleverd moet wor den. 'Ik hou van beide instrumenten en neig op dit moment meer naar de piano, maar dat kan zo weer veran deren. Met viool kun je misschien toch meer kanten uit. Een jaar of vier geleden ben ik met twee vriendinnen met het trio Phifivio begonnen. Daarin speel ik zowel piano als viool, dus..?' Met dit ensemble, waarin Renske van Raaphorst dwarsfluit en Hedwig Ens harp speelt, treedt ze zo'n tien keer per jaar op: rond de kerst, in kerk diensten of - zoals laatst - op een groot feest in Amsterdam. 'In de vakantie neem ik bijna altijd mijn viool mee. Maar op een gegeven Texelaars en de muze is een nieuwe rubriek over eilandbewoners die op een bijzondere manier actief zijn met muziek, dans of op een ander cultureel vlak. Deze week de 15-jarige Riëtte Olthof, voor wie een leven zonder viool en piano ondenkbaar is. Riëtte Olthof: 'Muziek is moment wil ik ook wel eens een piano tegenkomen. Een keer waren we zonder viool in Ierland op vakantie. Dat vond ik niks. Toen hebben we maar een tinwhistle (Ierse fluit die vaak bij volksmuziek wordt gebruikt, redgekocht en op de achterbank van de auto heb ik daar de hele tijd op zitten spelen. Ook op markten trouwens. Dat leverde een hoop geld op!' Ze studeert gemiddeld zo'n twee uur per dag viool en/of piano: études, eindeloze toonladders, dubbelgre- pen. Daarnaast werkt ze samen met haar docent aan verbetering van techniek en interpretatie in werken van componisten als Haydn en Tsjaikovski. Sinds ongeveer een jaar maakt ze deel uit van het Noord-Hol lands Jeugdorkest, een ensemble waarmee zo'n 100 jongeren in de leeftijd van 13-23 jaar twee keer per jaar op verschillende plaatsen in het land een concertserie verzorgen. Ter voorbereiding repeteert ze elke maand op zondag in Heiloo en 's zo mers een hele week 'ergens op de hei'. 'Dan spelen we van 's morgens negen tot 's avonds tien uur. Wel met pauzes natuurlijk, anders red je het niet. M'n conditie gaat er wel op voor uit in zo'n week', vertelt het jonge talent. Er wordt van alles gespeeld. Vorig jaar stonden de eerste symfo nie van Mahler en muziek van Nielsen en Diepenbrock op het programma, momenteel is het orkest bezig met Rossini en César Franck. Pittig reper toire, waarvoor hard gestudeerd moet worden. Maar dat deert de violiste niet. Zij vindt het juist een uit daging te proberen met de muziek steeds verder te komen. "s Zomers ga ik vaak naar een zomer kamp of naar een Summerschool. zoals afgelopen jaar in het Engelse helennl in opgm. «two rö,rM,,d d°'Ple Lac°ck' Daar ben ik eigenlijk van oude muziek gaan houden. Sa- Hij had een paar jaar geleden wat computerprogramma's nodig om problemen bij het maken van een filmpje en een CD-rom op te los sen. Alex de Haan uit Den Burg voelde er weinig voor om voor veel geld die programma's te kopen en begon op internet naar goedko pere alternatieven te zoeken. Hij vond ze en maakte er een hobby van. Sinds kort helpt hij ook ande ren met het zoeken van licentieloze programma's. Met een paar andere Texelaars heeft De Haan daarvoor de stichting Soft- wareConsulent.nl opgericht. Doel van de stichting is het gebruik te bevor deren van computerprogramma's die als open source of freeware software vrijelijk van internet zijn te down loaden en zonder toestemming van de maker op de eigen computer kun nen worden geïnstalleerd. 'Ik heb de afgelopen jaren veel van die pro gramma's getest, er recensies over geschreven en wil mijn kennis nu gebruiken om ook anderen ermee kennis te laten maken.' Het gaat om programma's voor on der meer boekhouding, administratie, fotobewerking en tekstverwerking. Staan ze als freeware te boek, dan kan er alleen vrijelijk gebruik van wor den gemaakt. Gaat het om open source software, dan kan de gebrui ker ook nog eigenhandig de instellin gen aanpassen. Maar in beide geval len hoeft er met of nauwelijks te worden betaald, zoals bij bijvoor beeld Microsoft of het veelgebruikte anti-virusprogramma Norton wel het geval is. De verspreiding van gratis programma's op internet ontstond een paar jaar geleden als reactie op 3edrijvig/i<?(d kend te maken hoe zij haar program ma's in elkaar zette. De Haan wil zich toeleggen op het geven van trainingen in het gebruik van open source en freeware soft ware voor particulieren, bedrijven en instellingen. Hij richt zich specifiek op het starten van trainingsweekenden voor het midden- en kleinbedrijf. Vol gens hem kan freeware en open source software vooral voor star tende ondernemers interessant zijn. 'Die hebben vaak een beperkt bud get en dan maakt het wel uit als je voor een fractie van de kosten een boekhoudkundig en een administra tief programma kunt krijgen.' De Texelaar wil de trainingsweekenden samen met het overkantse loopbaan adviesbureau Hidden Treasures van Dominique van Rossum gaan verzor gen. Zij is een vriendin van De Haan en ook één van de bestuursleden van SoftwareConsulent.nl. Zij geeft ad viezen over het stellen van doelen. De trainingsweekenden worden gege ven in hostels van Stayokay en daar mee houdt De Haan het dicht bij huis. In het dagelijks leven werkt De Haan vier dagen per week als hoofd van de bar en de receptie bij Panorama en is lid van de landelijke ondernemings raad van Stayokay. De eerste trainingsweekenden moeten nog be ginnen. De Haan geeft inmiddels computercursussen aan ouderen bij de SWOT en biedt diverse andere cursussen voor zowel beginners als gevorderden aan. Risico's De Haan wijst erop dat het gebruik sico's is. Die software kan zogeheten spyware bevatten, waardoor anderen na installatie via internet ongemerkt precies kunnen volgen wat iemand op zijn computer doet. De Haan pro beert dergelijke problemen te voorko men door programma's eerst zelf uit gebreid te testen, voordat hij ze aan anderen adviseert. 'Ze gaan bij mij op de pijnbank en als ik programma's veertien dagen later nog gebruik, zit het goed. En soms houd ik het al na een paar minuten voor gezien.' Daar naast onderhoudt hij via internet ge regeld contact met andere gebruikers en makers van open source en freeware software over hun ervarin gen. Bij open source software komt spyware niet voor. Volgens De Haan maakt onbekend heid mensen vaak terughoudend om gebruik te maken van freeware of open source software. 'Mensen den ken vaak dat het wel met zal functio neren, omdat het gratis is. Maar neem nu bijvoorbeeld het program ma Avast. Dat is een soortgelijk anti virusprogramma als Norton en eigen lijk nog beter ook. Dat wordt via internet gratis weggegeven. Avast is een groot bedrijf dat op deze manier L'-^U u* Hé verplegende.... Zin in een werkvakantie? de Zonnebloem men met mijn moeder waren we een week bezig met het instuderen van een werk voor koor en orkest van de Portugese componist Rebelo. M'n moeder zong in het koor en ik speelde viool in het orkest. Het leuke was dat je in de pauzes met allerlei andere mensen ging samenspelen. Nog goed voor m'n Engels ook. want er waren bijna geen Nederlanders. Van de Belgische dirigent en specia list in oude muziek Erik van Nevel moest ik het wat het Engels betreft trouwens niet hebben. Hij was zó met de muziek bezig dat hij niet in de ga ten had hoe krom zijn Engels was. Zo riep hij een keer tegen iemand: 'No, no, I do it for'. De vraag is hoe haar leeftijdgenoten op school er tegenaan aankijken dat klassieke muziek haar enige hobby is ('popmuziek en disco is echt niks voor mij'). 'Ach. ze zijn het inmiddels gewend en accepteren het.' Ziet ze een stralende toekomst tege moet als solist op beroemde concert podia? 'Niet perse. Ik wil wel heel graag naar het conservatorium, maar daarna of daarnaast wil ik een andere studie oppakken, waarmee ik mijn geld kan verdienen. Ik heb met zo'n zin in lesgeven of - als je heel goed en beroemd zou zijn - alleen maar rondreizen om concerten te geven. Nee, liever muziek maken als hobby op een hoog niveau. En dan leuke optredens hebben en veel met men sen samen spelen. Zo kijk ik er nu tegenaan. Maar ja, je weet maar nooit... In ieder geval is muziek iets waar ik beslist niet buiten kan'. Lida Wels Excursie naar proefboerderij De agrarische Vereniging voor Be drijfsvoorlichting Texel verzorgt vrij dag 25 februari een excursie naar proefboerderij De Waiboerhoeve in Lelystad. Op dit bedrijf worden de laatste ontwikkelingen op het gebied van huisvesting van melkvee ge toond Te zien zijn onder meer veran deringen in het ligbed voor melk koeien (met zand. maar ook met rubber op de vloer) en krijgen andere melkveerassen de aandacht. Ook wordt gesproken over bedrijven met lage en met hoge kosten, veevoe ding, grasrassen, bemesting en high tech apparatuur. Deelnemers aan de excursie vertrekken met de boot van 8.00 uur en keren volgens planning terug met de boot van 16.30 uur van uit Den Helder. Belangstellenden kunnen zich nog tot maandagavond aanstaande opgeven bij voorzitter Theo Hin, tel. 318244. of secretaris Anton Bakker ('Westerheem'), tel. 319702. In opdracht van Rijkswaterstaat (RWS) wordt zowel in Den Helder als op Texel gewerkt aan de ver vanging van de korte fuikwand van de Teso-havens. De zogeheten geleideconstructie wordt gesloopt en in de komende weken vervan gen door een nieuw, drijvend rem- mingwerk. Rijkswaterstaat heeft voor de totale havenaanpassingen ruim €4,3 miljoen uitgetrokken. Op Texel is de kop van de korte fuik- wand al verwijderd. In Den Helder worden momenteel de voorbereidin gen getroffen voor de sloop van de westelijke geleideconstructie. In op dracht van RWS vervaardigt de aannemerscombinatie De Klerck (Werkendam)/Ooms Construction (Schoorldam) een tijdelijke hulp constructie die ervoor moet zorgen dat er geen stremming van de veer dienst hoeft plaats te vinden door de werkzaamheden. 'Die tijdelijke con structie bestaat uit stalen palen die de boot de fuik in geleiden. Daarach ter wordt de nieuwe, drijvende con structie opgebouwd', licht Rob ker van RWS Texel toe. In verl met de komst van de nieuwe Te: boot Dokter Wagemaker moeten fuiken zo'n vier meter worden breed. Dat houdt volgens Bakke? dat de fuik ook een andere vo krijgt. Het drijvende geleidew; wordt door stalen palen op z'n pla gehouden. De lange betonnen fu wand in Den Helder kan blijven staan. Op Texel wordt de lange fu wand wel vervangen. 'Dat is i stalen constructie en die kan kracht en energie van het meui schip nieuw opvangen', aldus Ba ker. Verder wordt op Texel onderhoudskade, waar de reser boot ligt afgemeerd, voorzien extra meerpalen en wordt die eveneens verbreed. Voor het grot? schip zijn tevens zwaardere bolt nodig. De korte fuikwanden mi voor 1 mei zijn vervangen. Met aanpassing van de overige zaamheden wordt na de zomer start. Voor 1 december moet de ledige aanpassing zijn voltooid. Reyke brieve den h dat nu of get hoeve veel n oneigi de weigering van Microsoft om be- van freeware software niet zonder ri- De Texeltruck is voorzien van een nieuwe verblijfscabine achter de bestuurderscabine. De nieuwe ruimte is groter dan de oude ruimte mensen meteen kennismaken met en heeft een open verbinding met haar producten. Je ziet het vaker op internet dat bedrijven bepaalde pro gramma's gratis weggeven, want dat werkt beter dan adverteren. Je moet je leren openstellen daarvoor.' Naast De Haan en Van Rossum bestaat het bestuur van SoftwareConsulent.nl uit Eric Hercules, Rob Bodegraven en Rob Kempers. De Haan: 'Kempers was eerst een van de grootste scep tici van open source en freeware soft ware, maar hij maakt er inmiddels ook gebruik van.' Meer informatie is te vinden op www.softwareconsulent.nl e stichting SoftwareConsulent.nl het gebruik van licentieloze programma's op internet bevorderen. de bestuurscabine. De oude had dat niet. Met de nieuwe cabine, door Hans Witte ontworpen, kunnen er voortaan maximaal vijf in plaats van maximaal drie mensen tegelijk met de truck op pad. Volgens Witte is dat praktischer als de Texeltruck op een groot eve nement staat. 'Bij bijvoorbeeld de vlootdagen in Den Helder is het wel lekker als je met wat meer mensen bent om de boel te bemannen. Dat moet je met met z'n tweeen doen.' De nieuwe verblijfscabine is bij Rondaan Carrosserie en Wagenbouw in Fries land op de Scania LS 110 Super geplaats. Sinds donderdag staat de truck tijde lijk in de garage van Rudi Kikkert en binnenkort gaat de truck naar Bet- sema om opnieuw te worden gespo ten. In de oplegger wordt de balie aangepast, zodat medewerkers en bezoekers daar ook meer ruimte krij gen. 'We zetten hem in een andere hoek neer, zodat er voortaan twee mensen achter kunnen staan.' Eind maart moeten de werkzaamheden zijn afgerond. De truck gaat dan op pad met een nieuwe sponsornaam aan de zijkant. De Krim is na zes jaar teruggetreden als één van de spon sors. Haar plaats wordt ingenomen door Appartementencomplex Julia na. In de laatste nieuwsbrief van de Stichting Promotietruck Texel wordt gemeld dat vorig jaar bijna 38.000 brochures zijn uitgereikt en enkele duizenden kleurplaten aan kinderen zijn gegeven. De medewerkers merk ten dat veel vakantiegangers minder geneigd waren al ver van tevoren een vakantie te boeken. Ze beslisten lie ver op het laatste moment. Volgens de stichting is dat een extra aanlei ding om potentiële toeristen in de ei gen omgeving te bezoeken en ze daar alvast met het eiland als moge lijke vakantiebestemming te laten dag rijden. Nadat Lexmond en Witte kennismaken. Volgens de stichting de activiteiten van de Texeltruck had stelden veel bezoekers het op prijs den toegelicht, ging de dreigende dat zij in de eigen omgeving door bekeuring van tafel en mochten ze 'Texel' werden bezocht met een prettig 'Gute Reise und auf De naamsbekendheid van het eiland wiedersehen' op zak ongehinderd blijkt de truck in het najaar een keer doorrijden, van een lastige situatie te hebben gered. Hans Witte en gast-informant Kees Lexmond werden op een zondagavond op de Deutsche Auto bahn door drie agenten aangehouden terwijl ze op weg waren naar Biele- ("VnQQVA/oHQtriiH feld. Een van de agenten dreigde met V-" waowcuöu lju een bekeuring, omdat in Duitsland op |n het verslag van het open Texels zondagen voor zware vrachtwagens crosskampioenschap voor hardlo- een rijverbod geldt Een andere aqent pers ,zie qjnsdag 8 februari jl.) is een bleek het eiland echter goed van zijn foutje geslopen. Er stond vermeld dat vakanties te kennen en wees zijn col- (je e|f(je editie betrof. Dit moet de lega erop dat de Texeltruck als een eenentwintigste editie zijn. Lutz tentoonstellingsvoertuig moet wor- Lohse ver0verde zijn elfde titel, den gezien en die mogen wel op zon- Leerlingen van de groepen 6.7 van de Jozefschool in Den Burg van maandag 14 februari tot rr dag 21 februari langs de deur lootjes voor de loterij voor Meisjf stad in Utrecht van de zusters Laa De zusters, die voor de loterij alt naar het eiland kwamen, kunnen voor het eerst in jaren met meer zijn. Vanwege hun leeftijd begint h ze te zwaar te worden om de actiel plekke te organiseren. Dat is nu ledig in handen van de Jozefscho gegeven. Met hun inzet voor Utrechtse opvang voor mensen nood gaan de zusters onverminde verder en daarvoor is volgens hen a steun welkom. De lootjes kosten én euro per stuk. Op dinsdag 15 ma vindt de trekking plaats. Meisjess biedt in noodgevallen onderdak a alleenstaande vrouwen en meisjes

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 4