Hondenbezitter daagt gemeente voor rechter 'Geluid windmolen klinkt hij van jezelf is anders als 'Hondenbelasting is oneerlijk' - mm TEXELSE J COURANT' Deense energiecoördinator bezoekt Texel let heffen van hondenbelasting is meigenlijk, oneerlijk en totaal ach- jrhaald.' Dat zegt Frans van der leyken uit Den Burg. Hij bezit vol lens de gemeente vier honden en jeigert de belastingaanslag die de lemeente hem heeft opgelegd te letalen. Het college van b en w iccepteert dat niet en heeft hem •en aanmaning gestuurd. Van der leyken heeft nu een rechtszaak legen de gemeente aangespan- Eoals bij veel hondenbezitters op frexel viel vorig jaar ook bij Van der [Reyken een belastingaanslag in de brievenbus. 'Ik ontken met dat ik hon- Jden heb. maar vind het wel kwalijk dat niemand mij thuis heeft bezocht [of gebeld om te vragen of en zo ja (hoeveel honden ik heb. Maar wat mij [veel meer tegenstaat, is dat het een u oneigenlijke belasting is. De honden- 1 bezitters op Texel mogen wel betalen, 'ye maar de gemeente stelt daar mets ten 'e9enover- Niet eens een veldje of afvalbakken waarin we de honden- x>ep kwijt kunnen. Ik ben echt niet te beroerd om belasting te betalen, zo lang ik er redelijkerwijs maar wat voor terugkrijg waar ik voordeel van heb. Het is voor mij net alsof je bij Albert Heyn twee pakken melk koopt en ook een brood dat je met koopt moet af rekenen. Dat roept iedereen toch: ben jij niet goed bij je hoofd. Dit is voor mij een principezaak en ik vecht desnoods door tot aan het Europese Hof. Daarom vind ik het schandalig dat de gemeente, nu ze weten dat er een rechtszaak komt, mij toch nog een aanmaning stuurt. In een reactie op zijn bezwaarschrift stelt de gemeente dat iedereen op Texel die één of meer honden heeft, hiervoor belasting moet betalen. 'Of uw hond groot of klein is, wel of niet op straat komt, maakt voor de hondenbelasting geen verschil. Het tarief en de opbrengst van de hondenbelasting houden overigens geen verband met de kosten die de aanwezigheid van honden met zich meebrengt. De hondenbelasting draagt bij aan de algemene middelen van de gemeente Uit deze middelen wordt bijvoorbeeld het reinigen van de straten betaald In 2004 bedroeg de opbrengst van de hondenbe lasting €29.412,-. Van der Reyken: 'Met het argument over poepen op straat moeten ze bij mij met aankomen. Als de gemeente zegt te reinigen van dat geld zouden de honden eigenlijk op de stoep mogen poepen. Toch wordt dit (te recht) met gewaardeerd. Overigens doen mijn honden hun behoefte keu rig in de berm en die maakt de ge meente echt met schoon. En waarom wel belasting voor een hond, en met voor een paard, kat of goudvis? Dit is pure ongelijkheid Volgens een ambtenaar komt dat omdat de Ge meentewet de mogelijkheid biedt om alleen voor honden belasting te hef fen en niet voor andere dieren. 'Een dooddoener', vindt Van der Reyken. 'Het is een volstrekt achterhaalde heffing, die door diverse gemeenten in Nederland al lang is afgeschaft. Vanwege de ongelijkheid, maar ook omdat er door controle meer geld verloren gaat dan er aan inkomsten binnenkomt.' Hij heeft nóg een argument: 'Dat je in de ene gemeente wel hondenbe lasting moet betalen en in de andere met. Dat is pure ongelijkheid. Ze kun nen toch met zo maar raak heffen om de tekorten zo aan te vullen. Natuur lijk is het de gemeenteraad die uitein delijk besluit over de hondenbe lasting, maar de mensen in de raad vergeten blijkbaar dat ze zijn gekozen door de bevolking.' Het is een publiek geheim dat Van der Reyken een heffing aansnijdt die bij veel hondenbezitters weerstand op roept. 'Probleem is dat op Texel nog teveel de horen-, zien- en zwijgen- mentaliteit heerst. Zeg maar niks. dan krijg ie geen gedoe. Betaal maar ge woon, dan krijg je geen problemen. Ik word door heel wat mensen aange sproken, die het goed vinden wat ik doe. Ik zeg wat ik denk en doe wat ik zeg. Ik zou graag in de politiek willen, maar door persoonlijke omstandig heden kan dat nu niet. Maar als ver ontrust burger laat ik me wel horen. Ik vraag de Texelse hondenbezitters eens goed na te denken over waarom en waarvoor ze nu eigenlijk honden belasting betalen. En om dan ook een bezwaarschrift naar de gemeente te sturen. Stront op de stoep en de anti- poeptegels die de gemeente heeft gelegd om ovërlast te be perken houden ook Van der Reyken bezig: 'Héél vervelend dat er hondenbezitters zijn die hun dieren hun behoefte op de stoep laten doen. Ik erger me daar mateloos aan en ze verpes ten het voor de anderen. Het hoeft ook helemaal niet, want je kunt ze pnma leren waar het wel mag. En als er dan toch een on gelukje gebeurt, dan kun je dat met een speciaal poepzakje of plastic zakje best even oprui- Biovergisting type ('energiemais'), maar in beginsel r kunnen ook bieten, aardappelen en granen voor vergisting worden ge bruikt. In het buitenland mochten al eerder landbouwproducten voor biogasproductie worden benut, waarmee is verklaard dat daar inmid dels al veel ervaring is opgedaan met deze vorm van alternatieve energie. Om de installatie op de gewenste te laten draaien, is een be haalde hoeveelheid mest en mais ('biomassa') nodig. Maatschap Smit kan daarvan 60 procent van het eigen 65 melkkoeien tellende bedrijf halen. mogelijkheden zal het uitrijden van de 'ontgaste' mest verdeeld moeten worden over de maanden februari tot en met mei, onder andere de mest voor het eigen bednjfOngeveer 4000 ton zal elders moeten worden opge slagen om zo de transportbewegin gen in het voorjaar te verminderen. Door de aanvoer van 5000 ton mest te combineren met de afvoer van vergiste mest veroorzaakt deze af voer geen extra transportbewegin gen. Bij een goede logistiek zal de verkeersdrukte aanvaardbaar blijven, zo verwachten initiatiefnemers en gemeente. Shoptiek zondag niet geopend In de advertentierubriek Texelaart/es is per vergissing dinsdag een adver tentie opgenomen van Shoptiek in de Weverstraat, met daann de mede deling dat deze zaak komende zon dag is geopend. Dat is onjuist. Jan Winnubst jr. had zijn zaak afgelopen zondag open. MOL) WflT DENK IE,DE HELE FRMiU£v VONNF NU OPOE POEP-D006.^R HIER uiCqnï GEEN ENERGIE VRIJDAG 11 FEBRUARI 2005 duurzame projecten te realiseren. De ontwikkelingen hebben in zes jaar tijd op een arbeidsbestand van tweedui zend banen en een eenzijdige eco nomie van toerisme, landbouw en dienstverlening tot 35 nieuwe banen geleid. Volgens Hermansen is er in totaal in middels zo'n vijftig miljoen euro in de projecten geïnvesteerd. Een deel daarvan is via Europese subsidies verworven. De Deense overheid be steedt sinds het aantreden van de regering Rasmussen geen geld meer aan Samso. Ze steunt het project wel, maar vindt dat het financieel op eigen benen moet staan. Volgens Her mansen lukt dat goed. Mede daar door kon tegen Shell, dat aanvanke lijk voor de bouw van de windturbines op zee te hulp was geroepen, nee worden gezegd. Volgens Hermansen is dat ook psychologisch belangrijk geweest. 'Nu zijn het onze molens die daar staan en met de molens van een ander. En het geluid van een windmo len klinkt anders als hij van jezelf is.' Volgens Dros is het niet de bedoeling dat Texel gaat doen wat er op Samso gebeurt. 'We moeten eerst weten of we die kant uit willen en dan bekijken wat hier eventueel mogelijk is.' De Deense coördinator kreeg tijdens zijn presentatie in hotel Den Burg bijval van Hans Roeper die al jarenlang een vaste vakantieganger op Samso is. 'Zij hebben er vooral het gemak van die biomassaverbrandingscentraies door het ontbreken van een gas- netwerk. In Nederland is dat anders, maar je weet met hoe het hier gaat als de gasprijzen hier skyhigh zouden worden.' Drankrijder Een 27-jange inwoner van De Koog is in de nacht van woensdag op don derdag rond 1.00 uur op de Kam- perfoelieweg*in zijn woonplaats be trapt op rijden onder invloed. Hij werd meegenomen naar het bureau, waar de blaastest de score van 530 ug/l opleverde, waar 220 ug/l nog net is toegestaan. De man kreeg een pro- ces-verbaal. Historische wagen op 'moderne' wielen In de jaren dertig van de afgelopen eeuw bouwde de Hoornder smid Gerrit de Wit een voor paar- dentractie bestemde landbouw- wagen, waarbij hij gebruik maakte van het onderstel van een afge dankte vrachtauto. Dat gebeurde meer in die tijd en was een typisch staaltje van improviseren. De wa gen met zijn houten opbouw wordt daarom opgenomen in de collectie van het Agrarisch en Wagen museum. De laatste eigenaar was Dick Smit van de Smitsweg, die de wagen ooit overnam van W. Zijm van Hoekzicht. Smit had de wagen al een tijd niet meer nodig en wilde hem wel verko pen toen hij hoorde dat het museum er belangstelling voor had. Zoals vaker is gebeurd bij het verwerven van nieuwe aanwisten voor het mu seum is de gemeente de koper (voor €375,-), die dé wagen vervolgens in permanente bruikleen ter beschik king stelt van het museum. Hij zal direct in de collectie worden opgeno men, want het museum geeft in de komende periode speciale aandacht aan het thema 'vervoer QNTO0N GOE6 (t) H-02-- Xöos- Verkeer Bij het beoordelen van de effecten die installatie zal hebben voor de mgeving is speciaal gelet op de drukte die aan- en afrijdende vracht- uto's zullen veroorzaken. De aan voer van de benodigde maïs gebeurt (n september en oktober, wat in deze periode een extra piek in de trans bewegingen veroorzaakt. De nvoer van de mest zal gelijkmatig er het jaar verdeeld moeten wor- wat neerkomt op anderhalve cht per dag. Gezien de opslag- Een van de vier centrale biomassaverbrandingscentraies op hel Deense eiland Samso. Stroom met een luchtje Er zal dus mest van elders moeten worden aangevoerd en de maat schap zal collega-akkerbouwers be naderen voor de teelt van het beno digde areaal energiemais. De stich ting van de vergistinginstallatie brengt geen verandering in de gebrui kelijke hoeveelheden mest die naar Texel worden gebracht. Het verschil is dat straks een groot deel daarvan eerst wordt gebruikt om het gas er uit te halen, waarna het als een be tere niet-stinkende mest alsnog over bet land wordt uitgereden De Deense energiecoördinator toerde een paar dagen over het eiland om te vertellen over de ervaringen die Samso sinds 1998 met duurzame energie heeft opgedaan. Het eiland, dat ongeveer tweederde van de op pervlakte van Texel meet en 4300 bewoners heeft, is door de Deense overheid uitgeroepen tot een gebied dat in tien jaar tijd volledig op duur zame energie moet kunnen draaien. Onder leiding van de bevlogen Her mansen, een geboren en getogen bewoner van Samso, kwamen de af gelopen jaren vanuit de eiland- bevolking diverse initiatieven naar voren om duurzame energie op te wekken. Mede door de bouw van de tien grote windmolens is de doelstel ling al meer dan gehaald. 'Energie die we over hebben, verkopen we aan Noorwegen en de winst wordt voor nieuwe projecten gebruikt.' Het ei land blijft wel aangesloten op het lan delijke stroomvoorzieningsnetwerk voor het geval er met aan de eigen behoefte kan worden voldaan. De Deen sprak de afgelopen dagen met leden van de gemeenteraad, burgemeester en wethouders en ver tegenwoordigers van TVL, TVO, DETV en NLTO Texel en gaf in hotel Den Burg een lezing die door onge veer veertig mensen werd bezocht. De Stichting Duurzaam Texel, die Hermansen had uitgenodigd, wil op deze manier de discussie over de De Deense energiecoördinator Soren Hermansen rechtsin gesprek met een bezoeker tijdens zijn lezing in hotel Den Burg. <fwo Jemen Hmm) vraag of Texel een duurzaam eiland moet worden nieuw leven inblazen. 'Als je de Structuurvisie voor 2020 leest en je pakt het Energieplan 2030 erbij dan zou je zeggen dat het die kant wel op moet gaan, maar het be langrijkste is dat eerst de vraag wordt gesteld of de bevolking het wil', aldus voorzitter Kees Dros van Duurzaam Texel. 'Als dat duidelijk is, is het ver volgens aan de politiek om keuzes te maken over de vraag of je een duur zaam eiland zou moeten worden.' Warm maken Die vraag is op Samso inmiddels beantwoord. Het ging met van van daag op morgen, aldus Hermansen. maar door in het begin op maande lijkse bijeenkomsten consequent in formatie te verschaffen, wist hij zijn mede-eilandbewoners warm te ma ken om meer over de toepassing van duurzame energie na te denken. Er werden werkgroepen opgezet om ideeën uit te werken en tegelijkertijd onderzocht het bureau van Her mansen (het Samso Energy en Envi ronment Office) met de twee banken op het eiland wat iemand zou kunnen investeren in bepaalde projecten en in hoeveel tijd dat zou kunnen worden terug verdiend. 'Daardoor lagen bij de banken de papieren al klaar als ie mand aan een project wilde meedoen en konden vragen meteen worden beantwoord.' Het kantoor van Her mansen is eveneens dagelijks geo pend om adviezen te geven. De belangstelling leidde onder meer tot de bouw van vier centrale bio massaverbrandingscentraies met zonnecollectoren waarmee in totaal duizend huizen (meer dan de helft van de woonhuizen op Samso) wor den verwarmd. Zo'n 250 afgelegen huizen worden verwarmd door indi viduele biomassaverbrandingscen traies. Bij elkaar zijn de centrales goed voor zeventig procent van de warmtevoorziening aan de woonhui zen. De centrales worden onder meer met landbouwproducten gevoed. 'Het klinkt misschien raar. maar je verbouwt je brandstof op het land. Olifantengras is een goed voorbeeld. Het lijkt een beetje op bamboe en het groeit snel. Als je dat doet op toch al braakliggend terrein, kun je Europese subsidies behouden Op Samso worden tot nu toe vooral pakken stro en houtsnippers in de biomassacen trales verbrand. Vanuit de centrales lopen leidingen naar de huizen waar door verwarmd water wordt getrans porteerd. De eerste twee centrale biomassa verbrandingscentraies zijn door elek triciteitsmaatschappijen gebouwd. Daarna ging een lokale ondernemer als eerste over de dam en bouwde de derde. De gebruikers hebben zich met aandelen verenigd in een coöpe ratie. 'De vierde centrale is helemaal door de bewoners zelf gefinancierd en binnenkort wordt er ook de vijfde geopend.' De gebruikers betalen vol gens Hermansen dezelfde pnjs als voor gewone energie en via de aan delen hebben ze inspraak in het be leid. De investeringslasten kunnen in ongeveer acht jaar tijd worden terug verdiend. Ervaringen Een belangrijke factor bij de totstand koming van de biomassaverbran dingscentraies was volgens Her mansen dat bewoners elkaar over hun ervanngen begonnen te vertellen en dat de betrokkenheid bij de pro jecten groeide. 'Er werden open hui zen gehouden en mensen werden een soort ambassadeur van duur zame energie.' Daarnaast speelde het ontbreken van een fijnmazig gas leidingstelsel op het eiland ook een belangrijke rol. De huizen werden voorheen verwarmd met olie. Tijdens zijn gesprekken op Texel be nadrukte Hermansen dat duurzame projecten door de bevolking moet worden gesteund om te slagen en de voordelen zichtbaar moeten zijn. Gepraat over hoogstaande idealen van terugdnngmg van de uitstoot van koolstofdioxide is volgens hem alle maal leuk en aardig, maar het draait uiteindelijk om de eigen portemon nee. Hij pleitte er eveneens voor de realisatie van warmtepompen, zon nepanelen of biomassaverbran dingscentraies zoveel mogelijk door lokale bedrijven te laten uitvoeren. 'Dan is het ook goed voor de lokale economie en bedrijvigheid.' Op Samso wordt gebruik gemaakt van systemen die hun waarde in de prak tijk hebben bewezen. 'We hebben er mets aan als het niet werkt, want dan knjg je er geen vertrouwen in.' Bedrij ven op het eiland zijn opgeleid om Ze konden het zich permitteren om nee tegen Shell te zeggen. Het Deense eiland Samso had geen steun van de oliemaatschappij no dig om voor haar kust tien wind molens te bouwen. De lokale on dernemers en de gemeente zagen zoveel brood in het project dat ze zelf wel voor de financiering wilden zorgen. Het was één van de diverse praktijksituaties waarover duur zame energiecoördinator Soren Hermansen afgelopen week sprak bij zijn bezoek aan Texel.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5