'Best wel trieste koestanden gezien' Arie de Ligt hangt opzichterspet na 20 jaar aan de wilgen Glas staat symbool voor transparante organisatie 7 - .TEXELSE COURANT" Nieuw kantoor Stichting Wonen Texel Renovatie vier oude windmolens Plan één grote turbine kwestie van lange adem - VRIJDAG 11 FEBRUARI 2005 moet er nog een beetje aan ennen. Natuurlijk kijkt hij uit naar vrije tijd die hem te wachten aat, maar toch. Het feit dat zijn edrijf in een prachtig nieuw pand rechtkomt waar hij zelf niet meer I werken, steekt een beetje. Op- chter Arie de Ligt gaat met pen- oen. Ruim 20 jaar was hij werk- am bij de Stichting Wonen Texel zag hij het woningbestand fors iien, de wachttijden nog harder ilopen en het personele bestand rdriedubbelen. et was leuker geweest als het euwe pand een half jaartje eerder as opgeleverd. Dan had ik er ten- nste zelf nog kunnen werken', it De Ligt. De oplevering van het luwe onderkomen van de Stichting bnen Texel aan de Thijsselaan is zijn atste wapenfeit. Enthousiast vertelt -jarige geboren Vlaardinger ier het prachtige nieuwe pand dat gende week wordt geopend en aarvan hij samen met de architect bouw heeft begeleid. 'Deze archi- ct heeft net even andere ideeën dan standaard werk. Moet je zien hoe de verbinding hebben gemaakt ssen het bestaande deel en de wwbouw. Die fraaie trap en dat izen dak erboven. Dat maakt het Geen donker gat, maar een mooie ergang. Dat is met oog voor detail daan', vertelt hij goedkeurend aan /erslaggever die een rondleiding or het nieuwe pand krijgt, t werk van De Ligt is in de 20 jaar dat hij voor de Stichting Wonen werkte, behoorlijk veranderd. Bij zijn aantreden in 1984, toen nog bij Wo ningbouwvereniging Texel onder het bewind van directeur Hans Wendrich, kreeg hij de opdracht een adequate regeling te maken voor de klach tenafhandeling. Daarnaast stond de grootschalige renovatie van zo'n tweehonderd woningen voor de deur en werd gesproken over nieuwbouw. 'Het klachtenonderhoud ging toen nog via de gemeente. Die werkte in opdracht van de vereniging, maar dat systeem moest veranderen.' De Ligt, die in Zoetermeer werkte als hoofd technische dienst van de senioren huisvesting en daarvoor bij het ge meentelijk woningbedrijf in Vlaardin- gen. ging aan de slag. De overgang naar Texel ging hem gemakkelijk af. Dat gold minder voor zijn gezin. 'We waren al een paar keer op Texel ge weest en dat was goed bevallen. Toen zag ik die advertentie en heb ik geschreven. Ik wilde dolgraag weg uit Zoetermeer, want daar had ik het helemaal niet naar mijn zin.' Tot zijn verbazing werd hij aangenomen. Dochter Jeanet, toen dertien, vond het schitterend, echtgenote Fia was gematigd enthousiast, maar dochter Marja, destijds 17, vond het een ramp. 'Ze had grote moeite om haar vriendinnen en school achter te la ten'. herinnert De Ligt zich. Binnen twee maanden was het gezin echter volledig ingeburgerd. Zijn eerste taak was het onder de loep nemen van het woningbestand. In die tijd had de vereniging zo'n 850 huizen in bezit. Een kwart daarvan was dringend aan groot onderhoud toe. 'Toen was er nog subsidie van het Rijk voor groot onderhoud. Sa men met de gemeente hebben we dat toen op poten gezet.' Een andere belangrijke werkzaamheid was de klachtenafhandeling. Jarenlang in specteerde De Ligt gemelde klachten en hield hij zich bezig met verwaar lozing, burenruzies en zelfs uitzettin gen. 'Het is hier nooit zo erg geweest als in Vlaardingen, maar je maakt wat mee af en toe. Krakers hebben we op Texel in mijn tijd nooit gehad. Ik heb hier gelukkig nooit -kleine kinderen van hun bed moeten lichten, omdat hun ouders een woning hadden ge kraakt.' Wel deden zich andere pro blemen voor. Zoals uitzettingen. 'Ik heb het vier keer meegemaakt dat er iemand een huis werd uitgezet we gens huurschuld. Dan kwam de deur waarder erbij en werd de boel leeg gehaald. Gelukkig verliep dat pro bleemloos. De politie stond wel klaar om de hoek, maar heeft nooit hoeven ingrijpen.' In twee gevallen was de huurwoning volledig uitgewoond. 'Dan moest werkelijk alles worden opgeknapt.' Ook maakte hij trieste gevallen mee.' 'Mensen die zichzelf verwaarlozen. Je wilt niet weten wat je tegenkomt. Smerige toiletten, vieze toestanden in de keuken. Een be woonster die half naakt door de buurt zwerft. Meestal zie je het wel aanko men. Je kent je wijk en vaak zijn er al klachten van buurtbewoners, maar Arie de Ligt, op de trap kantoor. 'Dit gedeelte vind ik het mooist van de nieuwbouw.' als woningbouwvereniging kun je niet zomaar ingrijpen. Als iemand huur schuld heeft, dan kun je na een paar maanden de huurder uitzetten, maar bij overlast is dat lastiger. Dan moe ten er buren zijn die willen getuigen en dan moet de rechter uiteindelijk het huurcontract ontbinden.' De Ligt constateert dat de tolerantie is afge nomen. 'Vroeger losten de mensen de problemen vaak zelf op. Was er wederzijds begrip. Nu praten ze schijnbaar niet meer met elkaar. Als ze dan hierheen bellen, is er al heel wat voorgevallen. Een fenomeen dat De Ligt hier in de loop der jaren heeft zien groeien, is het drugsgebruik. 'Toen ik hier kwam, had je helemaal geen junks. Nu zie je er steeds meer. Ook het aantal wiet- planten in tuintjes neemt toe. Net als de overlast door drugsgebruikers.' De laatste zes jaar heeft de opzich ter zich hoofdzakelijk beziggehouden met groot onderhoud en nieuwbouw. Al dan niet in samenwerking met de architect begeleidde hij nieuwbouw projecten als Jan Dirksoord, Schoon oordsingel, Sint Jan en Burgerhout straat. Namens de Stichting Wonen was hij nauw betrokken bij het maken van de bestekken en de materiaal keuze. Vooral over dat laatste punt heeft De Ligt naar eigen zeggen nogal eens strijd moeten voeren met aan nemers. 'Een derde van ons onder houdsbudget gaat op aan schilders- kosten. Dat is een hoop geld, dus als stichting wil je de schilder zo min mogelijk aan de gevel hebben han gen. Dus kies je voor onderhouds arme materialen. Alleen hebben aan nemers daar wel eens andere ideeën over', weet de opzichter, die zelf MTS Bouwkunde deed. Zijn hart ligt bij de kleine nieuwbouwprojecten, zoals de jongerenhuisvesting op het Pael- werck en de nieuwbouw in Ooster end, op de plek van bakkerij 't Gou den Boltje. 'Daar moet je stoeien met iedere vierkante meter om de ruimte zo optimaal mogelijk te benutten. Als je dan ziet hoe het geworden is, dan is dat prachtig.' Door een fusie met de Stichting Be jaardenzorg Texel in de jaren negen tig en diverse nieuwbouwprojecten heeft de Stichting Wonen inmiddels zo'n 1250 woningen in het bestand. Desondanks is de wachttijd voor een huurwoning opgelopen tot bijna vier jaar. 'Alleen al door de geringere be zetting per woning heb je meer hui zen nodig. Vroeger woonde er gemid deld tweeënhalve persoon in een woning, nu nog geen twee. Verder is de bevolking flink gestegen en wordt er veel te weinig bijgebouwd. Iedere keer weer is het zoeken en strijden voor woningcontingenten.' Hij herin nert zich de 'overschotten' uit de ja ren tachtig. 'Toen wilden we geen HAT-eenheden (kleine woonruimte voor 1 tot 2 personen, red.) meer heb ben, omdat we ze niet konden slijten. Nu zouden we ze goed kunnen ge bruiken.' Zijn wens om ooit zelf zijn eigen wo ning te bouwen, is nooit in vervulling gegaan. 'Dat is niet haalbaar op Texel. Je komt hier niet aan een kavel, dus moet ik mijn tijd maar anders gaan besteden', grinnikt hij. Na 1 april, als de uitdiensttreding officieel is, wil De Ligt eerst thuis aan de gang. Alle klussen die daar bleven liggen, moeten nu worden gedaan. Dat hij op Texel blijft, staat als een paal boven water. 'Ik heb twee dochters met aan hang en acht kleinkinderen, dus ik ben stevig aan Texel verankerd.' De afscheidsreceptie van Arie de Ligt valt samen met de officiële opening van het nieuwe kantoor van de woningstichting aan de Thijsselaan en vindt vanmiddag plaats tussen 17.00 en 20.00 uur. Tekst en foto Louise van der Sluis laadsvergadering gemeenteraad komt dinsdag naf 19.30 uur in openbare vergade- ig bijeen. De vergadering vindt aats in het gemeentehuis en wordt chtstreeks uitgezonden via Radio s is xel (106.1 FM). De agenda luidt als op ilgt: irtef pel; va7ji. Opening en mededelingen Vaststelling volgorde stemming Vaststelling agenda Vaststelling besluitenlijst van 11 januari 2005 bespreken stukken: Beleidsnotitie permanente bewoning recreatieverblijven Bouwplan Model Racing Texel Vaststellen bestemmingsplan De Cocksdorp Projectplan oprichting Brede Welzijnsstichting oties: amerstukken: Representatie 4-5 mei lustrumherdenking 2005 Aanwijzen leden Eilanderraad Maquette Reede van Texel Vaststelling belasting verordeningen ferordening Onroerende aakbelastingen ferordening Forensenbelastingen 'erordenmg Lijkbezorgingsrechten Analyse parkeeropbrengsten 2004 Financiële ondersteuning Kompasschool Jeugdtandverzorging Garantstelling Beeld van de renovatie van een windmolen bij de passantenhaven in Oudeschild. 17. Lespakketten Geschiedenis van Texel 18. Subsidieaanvragen 19. Overeenkomst Steunpunt Verslavingszorg Texel 2005 20. Ingekomen stukken 21. Rondvraag 22. Sluiting VERVOLG VAN PAGINA 1 NlOZ-onderzoek De Leeuw verwacht dat uit het Klerzoek nieuwe dergelijke ontdek ken naar voren kunnen komen. rapportage wordt gepresenteerd waarin staat wat er tot dan toe be kend is, wat nog kan worden ontdekt en wat waarschijnlijk nooit over de diversiteit van micro-organismen wordt achterhaald. De database wordt ondertussen fase voor fase opgebouwd en is via het internet toe gankelijk zodat hij voor iedereen be reikbaar is. Volgens De Leeuw is het voor het eerst dat de kennis over micro-organismen wereldwijd goed in beeld wordt gebracht. 'Voor bij voorbeeld vogels en vissen waren dergelijke databases er al, maar voor micro-organismen moesten die nog worden opgesteld.' Het NIOZ en het NIOO kwamen in beeld voor het pro ject tijdens overleg dat De Leeuw met andere wetenschappers in internatio nale contactorganen had. Het onder zoek, dat International Census of Marine Microbes heet. is onderdeel van het megaproject Census of Ma rine Life. Daaraan doen in tien jaartijd honderden wetenschappers uit ze ventig landen mee en is een investe ring van ongeveer een miljard dollar gemoeid. De afdelingen Mariene Bio- geochemie en Biologische Oceano grafie houden zich namens het NIOZ met het onderzoek bezig. Oceanen bevatten gemiddeld één miljoen mi croben per milligram water en een miljard per gram sediment. In zeeën bestaat gemiddeld negentig procent van het organisch materiaal uit micro organismen. In Oudeschild wordt momenteel gewerkt aan de renovatie van de vier windmolens rond de pas santenhaven. Dat wekte verbazing, want was het niet de bedoeling dat de vier oude turbines zouden wor den vervangen door één nieuw exemplaar, van veel grotere om vang? Dit plan blijkt niet van de baan, maar dat uitvoering laat der mate lang op zich wachten, dat NUON het de moeite waard vindt de oude molens te vernieuwen. In totaal drie grote molens moeten de vier molens van NUON en de molens die Tatenhove en Dick Graaf mogen neerzetten gaan vervangen. Van de molen van het energiebedrijf was bekend dat deze voldoet aan de Vo gel- en Habitatrichtlijn en ook in an dere opzichten is al veel voorwerk verricht. Maar A. van der Steege van de Windenergie Ontwikkelings maatschappij (WEON). een dochter onderneming van NUON, schat in dat de daadwerkelijke bouw nog wel een tijdje op zich zal laten wachten. 'De regelgeving is veranderd en er moet een nieuw plan worden gemaakt, dat inzicht moet geven of het project van financieel haalbaar is. Om daarvoor een nauwkeurige inschatting te ma ken, zijn nog meer gegevens nodig. Want het betreft niet alleen de bouw van een nieuwe molen, ook de oude moeien woiden gesloopt. Dat kost geld. Bovendien zijn ze nog niet vol ledig afgeschreven en dat kost ook geld. Pas als we zekerheid hebben dat het een financieel gezond plan is. kunnen we een vergunning aanvra gen. Want we gaan niet eerst een aanvraag doen en vervolgens con stateren dat we het plan weer moe ten intrekken, omdat het niet haal baar blijkt. Omdat nieuwbouw nog zo lang duurt, blijft er volgens Ter Steege genoeg tijd over om de kosten van de renovatie terug te verdienen. In watersportkringen is men niet onver deeld gelukkig met de ontwikkeling, omdat de molens regelmatig overlast veroorzaken in de haven. Jook Nauta, voorzitter van Waddenhaven Texel: 'Erg verheugd zijn we met. De af spraak was immers dat die dingen worden vervangen door één grote molen.' Het begrip openheid krijgt een extra dimensie in het nieuwe kan toor van de Stichting Wonen Texel (SWT), dat vanmiddag (vrijdag) of ficieel wordt geopend en dat donderdagmiddag 17 februari open huis houdt. In het gebouw aan de Thijsselaan is zowel van binnen als van buiten veel glas ge bruikt, waardoor het voor de me dewerkers een prettige werk omgeving is en het naar buiten toe uitstraalt dat de stichting een transparante organisatie is. In het voormalige en vrijwel volledig herbouwde arbeidsbureau zetelt de SWT in een kantoor waarin bezoe kers worden ontvangen aan een ruime balie en voor vragen desge wenst worden doorgeleid naar de daarvoor bestemde loketten van de afdeling Woonservice. Is het gesprek met voor vreemde oren bestemd, dan kan gebruik worden gemaakt van een speciale spreekkamer. Nieuw is ook de Woonwinkel van de SWT. waar (aspirant-)huurders kennis kunnen nemen van de mogelijkheden die de stichting biedt. Bijvoorbeeld op het gebied van inrichting van hun wo ning. In een Doos van Pandora zijn voorbeelden te zien van onder meer aanrechtbladen, keukenfrontjes, vloer- en wanddtegels, met bijpas sende motiefjes. Want de tijd dat de woningstichting de inrichting be paalde, ligt ver achter ons. Verder kan men er kennis nemen van uiteenlo pende radiatoren, handgrepen. (meng)kranen en andere moderne gemakken. 'We zijn er met alleen om huizen te verhuren, maar willen er ook aan meewerken dat men zich prettig voelt in een woning: De huurder heeft bijvoorbeeld de mogelijkheid om, ui teraard eerst in overleg met de SWT, zelf aanpassing in het interieur aan te brengen of hiervoor een bedrijf in te schakelen. Met deze nieuwe service, in combinatie met de faciliteiten die wij daarvoor in ons nieuwe kantoor bieden, kan de huurder een eigen ge voel geven aan de woning', vertelt Christine Groen van de SWT, die aan geeft dat de eisen die huurders aan woningen stellen steeds hoger wor den. 'En doordat koopwoningen steeds duurder zijn geworden en zelfs voor mensen met een hoger in komen onbetaalbaar, kiest ook deze groep vaker huurwoning.' Verder geeft ze aan dat bewoners die op- of aanmerkingen op hun huis hebben of die bepaalde voorzieningen wensen, welkom zijn in het kantoor, dat alleen 's morgens is geopend, maar dat te lefonisch wel de hele dag bereikbaar is. Wie 's morgens met kan, kan wel voor 's middags een afspraak maken. Groei Op een leesplank in de Woonwinkel vindt men allerlei brochures over wonen, onder meer over huursubsi die en de kosten, en de Texelse Cou rant, met daarin onder meer de ad vertenties van de SWT. Verder komt er een speciale internetzuil, waarop de bezoeker bijvoorbeeld de website van de SWT (www.wonentexel.nl) kan raadplegen. Ook deze site wordt gemoderniseerd. Zo kan men zich via internet inschrijven bij de stichting en ook andere informatie opvragen, bij voorbeeld over het onderhoud, ver bouwingen en klachten. Ook voor de medewerkers is de nieuwbouw een flinke stap vooruit. Sinds de SWT in 1993 z'n intrek nam in het kantoor aan de Wilhelminalaan, is de organisatie flink gegroeid. Zo wel in huizen (nu zo'n 1250), als in medewerkers (circa 13). Ook de sa menwerking met Woningbouw vereniging (AWN) in Den Helder, heeft ertoe geleid dat er meer werkplekken nodig zijn. In het kantoortje waar Jan van Andel aanvankelijk in zijn eentje werkte, zaten later vier medewerkers opeengepakt. Van ruimtegebrek is voorlopig geen sprake meer. Ook personeel dat achter de schermen werkt, bijvoorbeeld technici en finan cieel deskundigen, hoeven zich dankzij het glas niet geïsoleerd te voelen. Er is volop vergaderruimte, waar ook de Bewonersvereniging gebruik van kan maken, en de zaal op de bovenverdieping is groot genoeg om bijvoorbeeld presentaties te hou den. Behalve dat het glas prettig oogt, symboliseert het de openheid die de SWT wil uitstralen. De stich ting wil zelfs de schijn vermijden dat woningen oneerlijk worden toebe deeld. Dat is bijvoorbeeld te zien aan de advertenties In de krant, waann ook informatie staat over de toewij zing van woningen. De WST houdt donderdagmiddag van 16.00 tot 20.00 uur open huis. Huurders die een kijkje nemen, ma ken kans op een nieuwe keuken of badkamer ter waarde van €5000,-. Ze moeten hiervoor wel de bon inleve ren die in de advertentie staat. Wie al lange tijd een woning huurt, kan re kenen op een aardigheidje, dat om 17.00 uur wordt uitgereikt. MEE Den Helder MEE Noordwest-Holland opende op 1 februari de deuren van het kantoor in Den Helder. Vanuit dit kantoor wor den cliénten in de Noordkop gehol pen. MEE is een organisatie die dien sten biedt aan mensen met een beperking. Het kan hierbij gaan om een lichamelijke, een zintuiglijke of een verstandelijke beperking, chro nisch zieken, mensen met een autis tische stoornis en moeilijk lerenden. De diensten variëren van het ver strekken van informatie en advies tot het bemiddelen naar zorgaanbod en het uitvoeren van groepsgerichte activiteiten. Naast het nieuwe regio kantoor in Den Helder heeft MEE kantoren in Alkmaar. Heemskerk, Haarlem en Hoorn. Het kantoor van MEE Noordkop is gevestigd aan de drs. F. Bijlweg 47 Elke werkdag wordt van 9.00 tot 12.00 uur telefo nisch spreekuur gehouden. Het tele foonnummer is 0223-688688. ontvangsthal van de Stichting Wonen Texel, met rechts de Woonwinkel en links de afdeling Woonservice. f.m Ge-j-c r

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 7